Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Boys Basketball Schedule
for Tuesday, November 29, 2005

Winning team is in bold

All games

4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Central Catholic Rams (17-9) 52 McMinnville Grizzlies (13-10) 58    
5:15pm Crater Comets (7-18) 44 Bend Lava Bears (7-16) 42    
7:15pm Dallas Dragons (5-18) 51 Willamette Wolverines (2-21) 40    
7:00pm Eagle Point Eagles (7-18) 65 Yreka (CA) Miners (1-4) 30    
7:00pm Henley Hornets (3A) (15-11) 52 Crook County Cowboys (15-9) 70   
7:30pm #12 Madras White Buffalos (3A) (19-8) 66 Summit Storm (11-13) 77    
7:00pm McNary Celtics (13-10) 65 #13 Barlow Bruins (16-9) 72 (OT)   
7:15pm Newberg Tigers (7-17) 64 Sandy Pioneers (10-15) 56   
6:00pm #12 Oregon City Pioneers (20-6) TBA  (0-2)  Oregon City Jamboree 
7:15pm Parkrose Broncos (2-23) 58 #6 Portland Christian Royals (2A) (24-5) 65   Endowment 
7:15pm Roseburg Indians (15-11) 76 Marshfield Pirates (13-11) 50    
7:15pm Springfield Millers (7-17) 52 Silverton Foxes (13-11) 47    
TBA TBA  (0-2) Southridge Skyhawks (12-12)  Oregon City Jamboree 
6:00pm TBA  (0-2) Sprague Olympians (5-19)  Oregon City Jamboree 
6:15pm TBA  (0-2) #14 Tualatin Timberwolves (21-6)  Oregon City Jamboree 
TBA The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (4-21) 43 Estacada Rangers (3A) (6-16) 41   
7:15pm West Linn Lions (9-15) 78 Reynolds Raiders (7-17) 47   
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm #7 Astoria Fishermen (22-4) TBA  (0-2)  Astoria Jamboree 
7:30pm Brookings-Harbor Bruins (12-13) 68 Gold Beach Panthers (2A) (9-16) 49    
7:00pm Burns Hilanders (2-23) 62 Grant Union Prospectors (2A) (11-13) 70   Endowment 
7:30pm #9 Cascade Christian Challengers (2A) (20-7) 57 Rogue River Chieftans (4-20) 32   
6:30pm Etna (CA) Lions (3-3) 46 Mazama Vikings (13-13) 74  
7:15pm Gladstone Gladiators (10-15) 49 North Marion Huskies (14-13) 39   
7:00pm Henley Hornets (15-11) 52 Crook County Cowboys (4A) (15-9) 70   
7:30pm #12 Madras White Buffalos (19-8) 66 Summit Storm (4A) (11-13) 77    
7:30pm Nampa (ID) Bulldogs (1-1) 48 #2 La Grande Tigers (23-4) 47  
7:30pm #6 Pleasant Hill Billies (24-5) 72 Cascade Cougars (16-10) 50    
7:30pm #10 Sherwood Bowmen (19-9) 71 Molalla Indians (5-19) 50   
7:30pm Siuslaw Vikings (14-9) 55 Reedsport Braves (2A) (7-17) 21   
7:00pm South Umpqua Lancers (6-19) 61 North Valley Knights (14-12) 88    
7:00pm St Mary's Crusaders (2A) (16-7) 46 Illinois Valley Cougars (6-18) 42   
7:30pm Stanfield Tigers (2A) (12-8) 39 McLoughlin Pioneers (7-13) 40  
7:15pm Sutherlin Bulldogs (18-8) 59 Creswell Bulldogs (8-17) 48    
5:30pm Sweet Home Huskies (8-17) 36 #3 Central Panthers (25-3) 22  
TBA Taft Tigers (7-15) Alumni [ALUMNI]  L 52-71 
6:30pm TBA  (0-2) Seaside Seagulls (3-21)  Astoria Jamboree 
6:30pm TBA  (0-2) Tillamook Cheesemakers (16-10)  Astoria Jamboree 
TBA The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (4A) (4-21) 43 Estacada Rangers (6-16) 41   
7:00pm #7 Yamhill-Carlton Tigers (19-7) 68 Banks Braves (5-19) 45    
7:00pm Yoncalla Eagles (2A) (2-21) 26 Douglas Trojans (2-22) 53    
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Bonanza Antlers (12-11) 54 Klamath Union [JV] Pelicans (4A JV) (15-11) 68  
7:30pm Brookings-Harbor Bruins (3A) (12-13) 68 Gold Beach Panthers (9-16) 49    
7:00pm Burns Hilanders (3A) (2-23) 62 Grant Union Prospectors (11-13) 70   Endowment 
7:30pm #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 57 Rogue River Chieftans (3A) (4-20) 32   
7:30pm Catlin Gabel Eagles (6-18) 36 Vernonia Loggers (2-22) 34  
7:30pm Central Linn Cobras (3-22) 53 Chemawa Braves (14-9) 61    
7:00pm Chiloquin Panthers (7-12) 56 Tulelake (CA) Honkers (3-1) 62  
8:30pm Colton Vikings (8-17) 43 Delphian Dragons (6-16) 44   
7:00pm Culver Bulldogs (10-12) 44 Redmond [JV] Panthers (4A JV) (16-9) 50   
7:30pm #4 Days Creek Wolves (1A) (24-6) 56 Glendale Pirates (4-18) 50   
7:30pm Dayton Pirates (17-12) 30 East Linn Christian Academy Eagles (17-8) 48    
7:30pm De La Salle North Catholic Knights (14-11) 39 Oregon Episcopal Aardvarks (7-16) 34  
7:00pm Gaston Greyhounds (10-14) 81 Cascade Locks Pirates (1A) (14-10) 51  
7:00pm Harrisburg Eagles (4-18) 48 #6 Crow Cougars (1A) (18-10) 57    
5:00pm Imbler Panthers (1A) (18-6) 51 Elgin Huskies (2-17) 29  
7:00pm Jefferson Lions (17-10) 57 Scio Loggers (10-14) 64    
8:00pm Kennedy Trojans (16-10) 61 Monroe Dragons (10-14) 55  
7:00pm Neah-Kah-Nie Pirates (2-22) 37 Sheridan Spartans (18-9) 69   
7:00pm Nixyaawii Eagles (1A) (16-11) 53 Pilot Rock Rockets (15-10) 73  
7:30pm #10 Nyssa Bulldogs (21-9) 42 Marsing (ID) Huskies (3-1) 32  
7:00pm #10 Oakridge Warriors (18-9) 85 Lowell Devils (1A) (12-10) 34    
7:15pm Parkrose Broncos (4A) (2-23) 58 #6 Portland Christian Royals (24-5) 65   Endowment 
TBA Prairie City Panthers (1A) (15-11) 54 Union Bobcats (11-15) 73  
7:00pm #12 Regis Rams (24-7) 58 Knappa Loggers (12-16) 40  
7:00pm Riddle Irish (5-19) 46 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) (23-7) 64   
6:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 52 #8 Condon - Wheeler Knights (1A) (16-12) 33  
7:30pm Siuslaw Vikings (3A) (14-9) 55 Reedsport Braves (7-17) 21   
7:00pm St Mary's Crusaders (16-7) 46 Illinois Valley Cougars (3A) (6-18) 42   
7:30pm Stanfield Tigers (12-8) 39 McLoughlin Pioneers (3A) (7-13) 40  
6:30pm TBA  (0-2) Warrenton Warriors (15-14)  Astoria Jamboree 
5:00pm Walla Walla Valley Academy (WA) Knights (0-4) 57 Umatilla Vikings (10-13) 77  
7:30pm #1 Western Mennonite Pioneers (23-10) 66 Nestucca Bobcats (7-16) 31   
7:30pm Westside Christian Eagles (15-9) 46 #12 Columbia Christian Knights (1A) (16-13) 41 (OT)  
7:00pm Yoncalla Eagles (2-21) 26 Douglas Trojans (3A) (2-22) 53    
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm City Christian Lions (11-12) 39 Columbia Adventist (WA) Kodiaks (4-1) 52  
TBA Columbia, White Salmon (WA) Bruins (1-3) 53 Dufur Rangers (12-12) 29  
7:00pm #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 61 La Salle [JV] Falcons (3A JV) (6-18) 44  
7:30pm #4 Days Creek Wolves (24-6) 56 Glendale Pirates (2A) (4-18) 50   
TBA Dayville - Monument Tigers (12-12) 63 Mt Bachelor Bears (0-5) 48   
6:30pm Echo Cougars (7-16) 53 #7 Spray Eagles (28-2) 64   
7:30pm Elkton Elks (3-18) 29 Oakland [JV] Oakers (2A JV) (28-2) 46   
7:00pm Gaston Greyhounds (2A) (10-14) 81 Cascade Locks Pirates (14-10) 51  
7:00pm Harrisburg Eagles (2A) (4-18) 48 #6 Crow Cougars (18-10) 57    
7:00pm Heritage Christian Knights (3-19) 41 Country Christian Cougars (23-5) 60  
5:00pm Imbler Panthers (18-6) 51 Elgin Huskies (2A) (2-17) 29  
TBA Jewell Blue Jays (8-12) 56 C.S. Lewis Academy Watchmen (11-13) 55   
TBA Life Christian Lions (17-10) 50 Willamette Valley Christian Warriors (3-18) 29  
7:00pm Nixyaawii Eagles (16-11) 53 Pilot Rock Rockets (2A) (15-10) 73  
7:00pm #10 Oakridge Warriors (2A) (18-9) 85 Lowell Devils (12-10) 34    
TBA Open Door Christian Academy Huskies (2-16) 45 Open Bible Panthers (6-15) 44  
TBA Prairie City Panthers (15-11) 54 Union Bobcats (2A) (11-15) 73  
7:00pm Riddle Irish (2A) (5-19) 46 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 64   
6:00pm #5 Sherman Huskies (2A) (22-3) 52 #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 33  
7:30pm Westside Christian Eagles (2A) (15-9) 46 #12 Columbia Christian Knights (16-13) 41 (OT)  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm TBA  (0-2) Sprague Olympians (5-19)  Oregon City Jamboree 
TBA TBA  (0-2) Southridge Skyhawks (12-12)  Oregon City Jamboree 
6:15pm TBA  (0-2) #14 Tualatin Timberwolves (21-6)  Oregon City Jamboree 
7:30pm #12 Madras White Buffalos (3A) (19-8) 66 Summit Storm (11-13) 77    
7:15pm Central Catholic Rams (17-9) 52 McMinnville Grizzlies (13-10) 58    
7:15pm Parkrose Broncos (2-23) 58 #6 Portland Christian Royals (2A) (24-5) 65   Endowment 
6:00pm #12 Oregon City Pioneers (20-6) TBA  (0-2)  Oregon City Jamboree 
7:15pm West Linn Lions (9-15) 78 Reynolds Raiders (7-17) 47   
7:15pm Springfield Millers (7-17) 52 Silverton Foxes (13-11) 47    
7:00pm Henley Hornets (3A) (15-11) 52 Crook County Cowboys (15-9) 70   
5:15pm Crater Comets (7-18) 44 Bend Lava Bears (7-16) 42    
7:00pm Eagle Point Eagles (7-18) 65 Yreka (CA) Miners (1-4) 30    
7:15pm Roseburg Indians (15-11) 76 Marshfield Pirates (13-11) 50    
TBA The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (4-21) 43 Estacada Rangers (3A) (6-16) 41   
7:00pm McNary Celtics (13-10) 65 #13 Barlow Bruins (16-9) 72 (OT)   
7:15pm Dallas Dragons (5-18) 51 Willamette Wolverines (2-21) 40    
7:15pm Newberg Tigers (7-17) 64 Sandy Pioneers (10-15) 56   

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm TBA  (0-2) Seaside Seagulls (3-21)  Astoria Jamboree 
6:30pm TBA  (0-2) Tillamook Cheesemakers (16-10)  Astoria Jamboree 
6:30pm Etna (CA) Lions (3-3) 46 Mazama Vikings (13-13) 74  
7:30pm Nampa (ID) Bulldogs (1-1) 48 #2 La Grande Tigers (23-4) 47  
6:30pm #7 Astoria Fishermen (22-4) TBA  (0-2)  Astoria Jamboree 
7:15pm Gladstone Gladiators (10-15) 49 North Marion Huskies (14-13) 39   
7:30pm #12 Madras White Buffalos (19-8) 66 Summit Storm (4A) (11-13) 77    
7:30pm #10 Sherwood Bowmen (19-9) 71 Molalla Indians (5-19) 50   
7:30pm Brookings-Harbor Bruins (12-13) 68 Gold Beach Panthers (2A) (9-16) 49    
7:00pm South Umpqua Lancers (6-19) 61 North Valley Knights (14-12) 88    
7:15pm Sutherlin Bulldogs (18-8) 59 Creswell Bulldogs (8-17) 48    
TBA Taft Tigers (7-15) Alumni [ALUMNI]  (-)  L 52-71 
7:00pm #7 Yamhill-Carlton Tigers (19-7) 68 Banks Braves (5-19) 45    
7:00pm Yoncalla Eagles (2A) (2-21) 26 Douglas Trojans (2-22) 53    
7:30pm #6 Pleasant Hill Billies (24-5) 72 Cascade Cougars (16-10) 50    
7:30pm Siuslaw Vikings (14-9) 55 Reedsport Braves (2A) (7-17) 21   
7:00pm Henley Hornets (15-11) 52 Crook County Cowboys (4A) (15-9) 70   
7:30pm #9 Cascade Christian Challengers (2A) (20-7) 57 Rogue River Chieftans (4-20) 32   
7:00pm St Mary's Crusaders (2A) (16-7) 46 Illinois Valley Cougars (6-18) 42   
7:30pm Stanfield Tigers (2A) (12-8) 39 McLoughlin Pioneers (7-13) 40  
7:00pm Burns Hilanders (2-23) 62 Grant Union Prospectors (2A) (11-13) 70   Endowment 
TBA The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (4A) (4-21) 43 Estacada Rangers (6-16) 41   
5:30pm Sweet Home Huskies (8-17) 36 #3 Central Panthers (25-3) 22  

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm TBA  (0-2) Warrenton Warriors (15-14)  Astoria Jamboree 
5:00pm Walla Walla Valley Academy (WA) Knights (0-4) 57 Umatilla Vikings (10-13) 77  
7:30pm De La Salle North Catholic Knights (14-11) 39 Oregon Episcopal Aardvarks (7-16) 34  
7:00pm Neah-Kah-Nie Pirates (2-22) 37 Sheridan Spartans (18-9) 69   
7:30pm #4 Days Creek Wolves (1A) (24-6) 56 Glendale Pirates (4-18) 50   
7:30pm Catlin Gabel Eagles (6-18) 36 Vernonia Loggers (2-22) 34  
7:00pm Gaston Greyhounds (10-14) 81 Cascade Locks Pirates (1A) (14-10) 51  
7:30pm Westside Christian Eagles (15-9) 46 #12 Columbia Christian Knights (1A) (16-13) 41 (OT)  
7:30pm Dayton Pirates (17-12) 30 East Linn Christian Academy Eagles (17-8) 48    
7:00pm Nixyaawii Eagles (1A) (16-11) 53 Pilot Rock Rockets (15-10) 73  
7:30pm Brookings-Harbor Bruins (3A) (12-13) 68 Gold Beach Panthers (9-16) 49    
7:15pm Parkrose Broncos (4A) (2-23) 58 #6 Portland Christian Royals (24-5) 65   Endowment 
8:30pm Colton Vikings (8-17) 43 Delphian Dragons (6-16) 44   
8:00pm Kennedy Trojans (16-10) 61 Monroe Dragons (10-14) 55  
7:00pm #12 Regis Rams (24-7) 58 Knappa Loggers (12-16) 40  
7:30pm #1 Western Mennonite Pioneers (23-10) 66 Nestucca Bobcats (7-16) 31   
5:00pm Imbler Panthers (1A) (18-6) 51 Elgin Huskies (2-17) 29  
7:30pm Central Linn Cobras (3-22) 53 Chemawa Braves (14-9) 61    
7:00pm Harrisburg Eagles (4-18) 48 #6 Crow Cougars (1A) (18-10) 57    
7:00pm Jefferson Lions (17-10) 57 Scio Loggers (10-14) 64    
7:00pm #10 Oakridge Warriors (18-9) 85 Lowell Devils (1A) (12-10) 34    
TBA Prairie City Panthers (1A) (15-11) 54 Union Bobcats (11-15) 73  
7:00pm Yoncalla Eagles (2-21) 26 Douglas Trojans (3A) (2-22) 53    
7:30pm Siuslaw Vikings (3A) (14-9) 55 Reedsport Braves (7-17) 21   
7:00pm Bonanza Antlers (12-11) 54 Klamath Union [JV] Pelicans (4A JV) (15-11) 68  
7:30pm #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 57 Rogue River Chieftans (3A) (4-20) 32   
7:00pm Chiloquin Panthers (7-12) 56 Tulelake (CA) Honkers (3-1) 62  
7:00pm Riddle Irish (5-19) 46 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) (23-7) 64   
7:00pm St Mary's Crusaders (16-7) 46 Illinois Valley Cougars (3A) (6-18) 42   
7:00pm Culver Bulldogs (10-12) 44 Redmond [JV] Panthers (4A JV) (16-9) 50   
6:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 52 #8 Condon - Wheeler Knights (1A) (16-12) 33  
7:30pm Stanfield Tigers (12-8) 39 McLoughlin Pioneers (3A) (7-13) 40  
7:00pm Burns Hilanders (3A) (2-23) 62 Grant Union Prospectors (11-13) 70   Endowment 
7:30pm #10 Nyssa Bulldogs (21-9) 42 Marsing (ID) Huskies (3-1) 32  

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Columbia, White Salmon (WA) Bruins (1-3) 53 Dufur Rangers (12-12) 29  
7:30pm City Christian Lions (11-12) 39 Columbia Adventist (WA) Kodiaks (4-1) 52  
7:00pm #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 61 La Salle [JV] Falcons (3A JV) (6-18) 44  
7:00pm Heritage Christian Knights (3-19) 41 Country Christian Cougars (23-5) 60  
TBA Jewell Blue Jays (8-12) 56 C.S. Lewis Academy Watchmen (11-13) 55   
TBA Life Christian Lions (17-10) 50 Willamette Valley Christian Warriors (3-18) 29  
TBA Open Door Christian Academy Huskies (2-16) 45 Open Bible Panthers (6-15) 44  
7:30pm #4 Days Creek Wolves (24-6) 56 Glendale Pirates (2A) (4-18) 50   
7:30pm Elkton Elks (3-18) 29 Oakland [JV] Oakers (2A JV) (28-2) 46   
7:00pm Gaston Greyhounds (2A) (10-14) 81 Cascade Locks Pirates (14-10) 51  
7:30pm Westside Christian Eagles (2A) (15-9) 46 #12 Columbia Christian Knights (16-13) 41 (OT)  
6:30pm Echo Cougars (7-16) 53 #7 Spray Eagles (28-2) 64   
7:00pm Nixyaawii Eagles (16-11) 53 Pilot Rock Rockets (2A) (15-10) 73  
5:00pm Imbler Panthers (18-6) 51 Elgin Huskies (2A) (2-17) 29  
TBA Dayville - Monument Tigers (12-12) 63 Mt Bachelor Bears (0-5) 48   
7:00pm Harrisburg Eagles (2A) (4-18) 48 #6 Crow Cougars (18-10) 57    
7:00pm #10 Oakridge Warriors (2A) (18-9) 85 Lowell Devils (12-10) 34    
TBA Prairie City Panthers (15-11) 54 Union Bobcats (2A) (11-15) 73  
7:00pm Riddle Irish (2A) (5-19) 46 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 64   
6:00pm #5 Sherman Huskies (2A) (22-3) 52 #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 33  

+ denotes neutral site