Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Boys Basketball Schedule
for Wednesday, December 21, 2005

Winning team is in bold

All games

4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Centennial Eagles (18-9) 56 Forest Grove Vikings (1-22) 33   
TBA El Camino, Sacramento (CA) Eagles (0-3) 47 Cleveland Warriors (13-11) 61   Lakeridge Tourney 
4:00pm Episcopal Academy (PA) Churchmen (1-0) 66 #2 Lake Oswego Lakers (26-3) 57   City of Palms Tourney - Ft Myers 
TBA Glencoe Crimson Tide (2-22) 26 #7 South Eugene Axemen (25-4) 44   Lakeridge Tourney 
TBA Lakeridge Pacers (13-12) 77 Sandy Pioneers (10-15) 51   Lakeridge Tourney 
6:00pm Liberty Falcons (4-20) 47 Hood River Valley Eagles (6-17) 35   Newberg Tourney 
7:30pm Newberg Tigers (7-17) 75 Marshall Minutemen (6-18) 68   Newberg Tourney 
TBA Pendleton Buckaroos (10-12) #2 La Grande Tigers (3A) (23-4)   cancelled 
7:00pm Phoenix Pirates (3A) (14-11) 36 Crater Comets (7-18) 47   
6:00pm Sheldon Irish (16-9) 51 North Medford Black Tornado (8-16) 48   
7:15pm Sprague Olympians (5-19) 42 #14 Tualatin Timberwolves (21-6) 79   Lakeridge Tourney 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm #7 Astoria Fishermen (22-4) 55 Ilwaco (WA) Fishermen (1-2) 32   
TBA Baker Bulldogs (15-11) 73 Weston-McEwen Tiger-Scots (2A) (16-12) 33  Baker Tourney 
7:00pm Burns Hilanders (2-23) 63 #12 Madras White Buffalos (19-8) 101  
TBA Pendleton Buckaroos (4A) (10-12) #2 La Grande Tigers (23-4)   cancelled 
7:00pm Phoenix Pirates (14-11) 36 Crater Comets (4A) (7-18) 47   
8:45pm Pilot Rock Rockets (2A) (15-10) Riverside Pirates (15-9)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
TBA Skyview (ID) Hawks (2-0) 81 Gladstone Gladiators (10-15) 50  Baker Tourney 
TBA Sultan (WA) Turks (0-1) 60 La Salle Falcons (6-18) 76  Ridgefield, WA Tourney 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Amity Warriors (12-15) 53 East Linn Christian Academy Eagles (17-8) 71   Amity Tourney 
TBA Baker Bulldogs (3A) (15-11) 73 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 33  Baker Tourney 
8:00pm #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 66 Pacific Pirates (7-17) 44   Cascade Christian Tourney 
1:30pm Pacific Pirates (7-17) 44 Hosanna Christian Lions (1A) (13-10) 55  Cascade Christian Tourney 
TBA Perrydale Pirates (1A) (16-8) 53 Faith Bible Falcons (12-13) 47    Perrydale Tourney 
8:45pm Pilot Rock Rockets (15-10) Riverside Pirates (3A) (15-9)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
7:00pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 50 #1 Western Mennonite Pioneers (23-10) 55   Endowment 
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (1A) (15-12) 48 Union Bobcats (11-15) 50  
3:15pm Stanfield Tigers (12-8) Union Bobcats (11-15)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
TBA + #7 Willamina Bulldogs (22-6) 79 Central Linn Cobras (3-22) 52   Amity Tourney 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Alsea Wolverines (9-11) Eddyville Charter Eagles (3-12)  
TBA City Christian Lions (11-12) 67 Heritage Christian Knights (3-19) 39  Perrydale Tourney 
7:00pm #6 Crow Cougars (18-10) 76 Lifegate Christian Lions (3-14) 45  
7:00pm #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 51 #11 McKenzie Eagles (20-7) 32  
6:30pm Eagle Point [JV] Eagles (4A JV) (7-18) 54 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 56 (OT)  Cascade Christian Tourney 
4:00pm Imbler Panthers (18-6) Echo Cougars (7-16)   cancelled 
7:00pm Mapleton Sailors (13-11) 46 #3 Mohawk Indians (28-2) 60  
1:30pm Pacific Pirates (2A) (7-17) 44 Hosanna Christian Lions (13-10) 55  Cascade Christian Tourney 
TBA Perrydale Pirates (16-8) 53 Faith Bible Falcons (2A) (12-13) 47    Perrydale Tourney 
TBA #14 Powder Valley Badgers (15-12) Crane Mustangs (18-8)   cancelled 
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 48 Union Bobcats (2A) (11-15) 50  
7:00pm Triangle Lake Lakers (18-6) 56 Lowell Devils (12-10) 53  
12:00pm + #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 59 Butte Falls Loggers (12-12) 41   Cascade Christian Tourney 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA El Camino, Sacramento (CA) Eagles (0-3) 47 Cleveland Warriors (13-11) 61   Lakeridge Tourney 
4:00pm Episcopal Academy (PA) Churchmen (1-0) 66 #2 Lake Oswego Lakers (26-3) 57   City of Palms Tourney - Ft Myers 
TBA Glencoe Crimson Tide (2-22) 26 #7 South Eugene Axemen (25-4) 44   Lakeridge Tourney 
6:00pm Liberty Falcons (4-20) 47 Hood River Valley Eagles (6-17) 35   Newberg Tourney 
TBA Centennial Eagles (18-9) 56 Forest Grove Vikings (1-22) 33   
TBA Lakeridge Pacers (13-12) 77 Sandy Pioneers (10-15) 51   Lakeridge Tourney 
6:00pm Sheldon Irish (16-9) 51 North Medford Black Tornado (8-16) 48   
7:00pm Phoenix Pirates (3A) (14-11) 36 Crater Comets (7-18) 47   
TBA Pendleton Buckaroos (10-12) #2 La Grande Tigers (3A) (23-4)   cancelled 
7:15pm Sprague Olympians (5-19) 42 #14 Tualatin Timberwolves (21-6) 79   Lakeridge Tourney 
7:30pm Newberg Tigers (7-17) 75 Marshall Minutemen (6-18) 68   Newberg Tourney 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Sultan (WA) Turks (0-1) 60 La Salle Falcons (6-18) 76  Ridgefield, WA Tourney 
TBA Skyview (ID) Hawks (2-0) 81 Gladstone Gladiators (10-15) 50  Baker Tourney 
7:30pm #7 Astoria Fishermen (22-4) 55 Ilwaco (WA) Fishermen (1-2) 32   
7:00pm Phoenix Pirates (14-11) 36 Crater Comets (4A) (7-18) 47   
8:45pm Pilot Rock Rockets (2A) (15-10) Riverside Pirates (15-9)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
TBA Baker Bulldogs (15-11) 73 Weston-McEwen Tiger-Scots (2A) (16-12) 33  Baker Tourney 
7:00pm Burns Hilanders (2-23) 63 #12 Madras White Buffalos (19-8) 101  
TBA Pendleton Buckaroos (4A) (10-12) #2 La Grande Tigers (23-4)   cancelled 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Perrydale Pirates (1A) (16-8) 53 Faith Bible Falcons (12-13) 47    Perrydale Tourney 
7:00pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 50 #1 Western Mennonite Pioneers (23-10) 55   Endowment 
7:30pm Amity Warriors (12-15) 53 East Linn Christian Academy Eagles (17-8) 71   Amity Tourney 
TBA + #7 Willamina Bulldogs (22-6) 79 Central Linn Cobras (3-22) 52   Amity Tourney 
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (1A) (15-12) 48 Union Bobcats (11-15) 50  
1:30pm Pacific Pirates (7-17) 44 Hosanna Christian Lions (1A) (13-10) 55  Cascade Christian Tourney 
8:00pm #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 66 Pacific Pirates (7-17) 44   Cascade Christian Tourney 
8:45pm Pilot Rock Rockets (15-10) Riverside Pirates (3A) (15-9)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
3:15pm Stanfield Tigers (12-8) Union Bobcats (11-15)  Pilot Rock Tourney  cancelled 
TBA Baker Bulldogs (3A) (15-11) 73 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 33  Baker Tourney 

+ denotes neutral site

1A

Mountain West
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Alsea Wolverines (9-11) Eddyville Charter Eagles (3-12)  
7:00pm #6 Crow Cougars (18-10) 76 Lifegate Christian Lions (3-14) 45  
7:00pm Mapleton Sailors (13-11) 46 #3 Mohawk Indians (28-2) 60  
TBA City Christian Lions (11-12) 67 Heritage Christian Knights (3-19) 39  Perrydale Tourney 
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 51 #11 McKenzie Eagles (20-7) 32  
TBA Perrydale Pirates (16-8) 53 Faith Bible Falcons (2A) (12-13) 47    Perrydale Tourney 
12:00pm + #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 59 Butte Falls Loggers (12-12) 41   Cascade Christian Tourney 
4:00pm Imbler Panthers (18-6) Echo Cougars (7-16)   cancelled 
TBA #14 Powder Valley Badgers (15-12) Crane Mustangs (18-8)   cancelled 
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 48 Union Bobcats (2A) (11-15) 50  
1:30pm Pacific Pirates (2A) (7-17) 44 Hosanna Christian Lions (13-10) 55  Cascade Christian Tourney 
7:00pm Triangle Lake Lakers (18-6) 56 Lowell Devils (12-10) 53  
6:30pm Eagle Point [JV] Eagles (4A JV) (7-18) 54 #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 56 (OT)  Cascade Christian Tourney 

+ denotes neutral site