Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Boys Basketball Schedule
for Saturday, January 21, 2006

Winning team is in bold

All games

4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm + #9 Benson Techmen (23-6) 75 Franklin (WA) Quakers (0-2) 57   MLK Invite @ Jefferson HS 
5:15pm Hood River Valley Eagles (6-17) 46 Crook County Cowboys (15-9) 62   
7:00pm #3 Jefferson, Portland Democrats (23-5) 69 #1 South Medford Panthers (27-2) 80    MLK Invite @ Jefferson HS 
2:45pm #10 Mountain View Cougars (23-3) 56 #18 Hermiston Bulldogs (15-10) 36   
TBA Our Savior Lutheran (NY) Falcons (0-1) 49 #2 Lake Oswego Lakers (26-3) 72   Basketball City Shootout, NY 
7:15pm Springfield Millers (7-17) 36 Sheldon Irish (16-9) 42   
2:45pm Summit Storm (11-13) 66 Pendleton Buckaroos (10-12) 76   
7:15pm Thurston Colts (6-18) 36 #7 South Eugene Axemen (25-4) 56   
2:30pm Willamette Wolverines (2-21) 48 Lebanon Warriors (8-14) 55   
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm #2 La Grande Tigers (23-4) 76 Ontario Tigers (15-10) 42  
3:00pm Mazama Vikings (13-13) 34 #1 Hidden Valley Mustangs (27-1) 74    
7:30pm McLoughlin Pioneers (7-13) 33 Baker Bulldogs (15-11) 53   
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm #2 Bandon Tigers (26-3) 71 Gold Beach Panthers (9-16) 46  
4:30pm Bonanza Antlers (12-11) 64 Glendale Pirates (4-18) 41  
4:30pm Chiloquin Panthers (7-12) 48 #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 82  
6:00pm Culver Bulldogs (10-12) 64 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 58  
5:30pm Grant Union Prospectors (11-13) 80 Elgin Huskies (2-17) 36  
1:00pm Heppner Mustangs (10-9) 61 Stanfield Tigers (12-8) 64  
7:30pm Knappa Loggers (12-16) 62 Vernonia Loggers (2-22) 37  
7:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2-22) 33 Warrenton Warriors (15-14) 56  
7:30pm Pacific Pirates (7-17) 51 Yoncalla Eagles (2-21) 47 (2OT)  
6:00pm Pilot Rock Rockets (15-10) 68 Irrigon Knights (1-21) 35  
7:30pm #6 Portland Christian Royals (24-5) 65 Portland Adventist Academy Cougars (18-5) 35  @ WPC 
7:30pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 69 Corbett Cardinals (10-15) 51  
6:30pm #12 Regis Rams (24-7) 56 Santiam Wolverines (11-14) 48   
4:30pm Riddle Irish (5-19) 49 Lakeview Honkers (20-6) 79  
5:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 79 Umatilla Vikings (10-13) 62  
4:30pm St Mary's Crusaders (16-7) 49 Lost River Raiders (14-9) 35   
5:00pm Union Bobcats (11-15) 49 Vale Vikings (12-13) 59  
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Arlington Honkers (3-20) 44 Crook County Christian White Tigers (7-16) 48  
7:00pm #12 Columbia Christian Knights (16-13) 63 Southwest Christian Wildcats (12-11) 38  
5:30pm #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 57 Cascade Locks Pirates (14-10) 54  @ Wheeler HS 
4:30pm Crane Mustangs (18-8) 45 #3 Mohawk Indians (28-2) 65  @ Sisters HS 
7:30pm #4 Days Creek Wolves (24-6) 60 Camas Valley Hornets (5-13) 33  
5:30pm Echo Cougars (7-16) 62 Nixyaawii Eagles (16-11) 64  
5:30pm Horizon Christian, Hood River Hawks (17-7) 49 #10 Ione Cardinals (16-10) 45  Wy'East MS 
4:00pm Imbler Panthers (18-6) 64 Pine Eagle Spartans (9-13) 55  
4:30pm Jordan Valley Mustangs (1-18) 31 #9 Joseph Eagles (20-6) 81  
TBA Long Creek Mountaineers (5-13) 57 Dayville - Monument Tigers (12-12) 48  
5:30pm Mapleton Sailors (13-11) 50 Perrydale Pirates (16-8) 39  
2:30pm Mitchell Loggers (5-15) 40 Huntington Locomotives (10-13) 48  
TBA Paisley Broncos (4-17) 46 Gilchrist Grizzlies (11-10) 61   
4:30pm Portland Christian [JV] Royals (2A JV) (24-5) 55 C.S. Lewis Academy Watchmen (11-13) 19  
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 69 Cove Leopards (2-16) 44  
7:30pm Powers Cruisers (8-10) 49 Elkton Elks (3-18) 35  
TBA Prospect Cougars (17-10) 60 Hosanna Christian Lions (13-10) 52   
5:30pm #2 South Wasco County Redsides (24-3) 63 Griswold Grizzlies (7-16) 33  
TBA #7 Spray Eagles (28-2) 84 Harper Hornets (0-22) 32  
6:00pm St Paul Buckaroos (5-15) North Lake Cowboys (1-16)   cancelled 
4:15pm Triad Timberwolves (10-10) 48 Butte Falls Loggers (12-12) 42   @ Altamont Elementary 
7:30pm Ukiah Cougars (7-11) 77 Prairie City Panthers (15-11) 68  
7:30pm #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 60 New Hope Christian Warriors (10-9) 26  
6:30pm Wallowa Cougars (14-10) 44 Adrian Antelopes (12-12) 34  

+ denotes neutral site

4A

Midwestern
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Springfield Millers (7-17) 36 Sheldon Irish (16-9) 42   
7:15pm Thurston Colts (6-18) 36 #7 South Eugene Axemen (25-4) 56   
2:30pm Willamette Wolverines (2-21) 48 Lebanon Warriors (8-14) 55   
Intermountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:15pm Hood River Valley Eagles (6-17) 46 Crook County Cowboys (15-9) 62   
2:45pm #10 Mountain View Cougars (23-3) 56 #18 Hermiston Bulldogs (15-10) 36   
2:45pm Summit Storm (11-13) 66 Pendleton Buckaroos (10-12) 76   
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Our Savior Lutheran (NY) Falcons (0-1) 49 #2 Lake Oswego Lakers (26-3) 72   Basketball City Shootout, NY 
5:30pm + #9 Benson Techmen (23-6) 75 Franklin (WA) Quakers (0-2) 57   MLK Invite @ Jefferson HS 
7:00pm #3 Jefferson, Portland Democrats (23-5) 69 #1 South Medford Panthers (27-2) 80    MLK Invite @ Jefferson HS 

+ denotes neutral site

3A

Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Mazama Vikings (13-13) 34 #1 Hidden Valley Mustangs (27-1) 74    
Greater Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm #2 La Grande Tigers (23-4) 76 Ontario Tigers (15-10) 42  
7:30pm McLoughlin Pioneers (7-13) 33 Baker Bulldogs (15-11) 53   

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm #6 Portland Christian Royals (24-5) 65 Portland Adventist Academy Cougars (18-5) 35  @ WPC 
7:30pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 69 Corbett Cardinals (10-15) 51  
7:30pm Knappa Loggers (12-16) 62 Vernonia Loggers (2-22) 37  
7:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2-22) 33 Warrenton Warriors (15-14) 56  
Tri-River
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm #12 Regis Rams (24-7) 56 Santiam Wolverines (11-14) 48   
Big Fir
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm #2 Bandon Tigers (26-3) 71 Gold Beach Panthers (9-16) 46  
7:30pm Pacific Pirates (7-17) 51 Yoncalla Eagles (2-21) 47 (2OT)  
Southern Cascade
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Bonanza Antlers (12-11) 64 Glendale Pirates (4-18) 41  
4:30pm Chiloquin Panthers (7-12) 48 #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 82  
4:30pm Riddle Irish (5-19) 49 Lakeview Honkers (20-6) 79  
4:30pm St Mary's Crusaders (16-7) 49 Lost River Raiders (14-9) 35   
Columbia Basin
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Culver Bulldogs (10-12) 64 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 58  
1:00pm Heppner Mustangs (10-9) 61 Stanfield Tigers (12-8) 64  
6:00pm Pilot Rock Rockets (15-10) 68 Irrigon Knights (1-21) 35  
5:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 79 Umatilla Vikings (10-13) 62  
Wapiti
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Grant Union Prospectors (11-13) 80 Elgin Huskies (2-17) 36  
5:00pm Union Bobcats (11-15) 49 Vale Vikings (12-13) 59  

+ denotes neutral site

1A

Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm #4 Days Creek Wolves (24-6) 60 Camas Valley Hornets (5-13) 33  
7:30pm Powers Cruisers (8-10) 49 Elkton Elks (3-18) 35  
7:30pm #5 Umpqua Valley Christian Monarchs (23-7) 60 New Hope Christian Warriors (10-9) 26  
TBA Paisley Broncos (4-17) 46 Gilchrist Grizzlies (11-10) 61   
TBA Prospect Cougars (17-10) 60 Hosanna Christian Lions (13-10) 52   
4:15pm Triad Timberwolves (10-10) 48 Butte Falls Loggers (12-12) 42   @ Altamont Elementary 
Big Sky
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 57 Cascade Locks Pirates (14-10) 54  @ Wheeler HS 
5:30pm Echo Cougars (7-16) 62 Nixyaawii Eagles (16-11) 64  
TBA Arlington Honkers (3-20) 44 Crook County Christian White Tigers (7-16) 48  
5:30pm Horizon Christian, Hood River Hawks (17-7) 49 #10 Ione Cardinals (16-10) 45  Wy'East MS 
5:30pm #2 South Wasco County Redsides (24-3) 63 Griswold Grizzlies (7-16) 33  
Old Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Imbler Panthers (18-6) 64 Pine Eagle Spartans (9-13) 55  
4:30pm Jordan Valley Mustangs (1-18) 31 #9 Joseph Eagles (20-6) 81  
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 69 Cove Leopards (2-16) 44  
6:30pm Wallowa Cougars (14-10) 44 Adrian Antelopes (12-12) 34  
TBA Long Creek Mountaineers (5-13) 57 Dayville - Monument Tigers (12-12) 48  
2:30pm Mitchell Loggers (5-15) 40 Huntington Locomotives (10-13) 48  
TBA #7 Spray Eagles (28-2) 84 Harper Hornets (0-22) 32  
7:30pm Ukiah Cougars (7-11) 77 Prairie City Panthers (15-11) 68  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm #12 Columbia Christian Knights (16-13) 63 Southwest Christian Wildcats (12-11) 38  
6:00pm St Paul Buckaroos (5-15) North Lake Cowboys (1-16)   cancelled 
4:30pm Portland Christian [JV] Royals (2A JV) (24-5) 55 C.S. Lewis Academy Watchmen (11-13) 19  
4:30pm Crane Mustangs (18-8) 45 #3 Mohawk Indians (28-2) 65  @ Sisters HS 
5:30pm Mapleton Sailors (13-11) 50 Perrydale Pirates (16-8) 39  

+ denotes neutral site