Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Boys Basketball Schedule
for Saturday, February 4, 2006

Winning team is in bold

All games

4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm Bend Lava Bears (7-16) 41 #18 Hermiston Bulldogs (15-10) 47   
2:45pm Crook County Cowboys (15-9) 60 Hood River Valley Eagles (6-17) 54   
2:45pm Redmond Panthers (16-9) 64 Pendleton Buckaroos (10-12) 58   
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Baker Bulldogs (15-11) 55 McLoughlin Pioneers (7-13) 47  
7:00pm Newport Cubs (13-12) 72 Taft Tigers (7-15) 57   Ppd. from 2/3 
7:30pm Ontario Tigers (15-10) 46 #2 La Grande Tigers (23-4) 69  
7:30pm Riverside Pirates (15-9) 70 Burns Hilanders (2-23) 43   
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Amity Warriors (12-15) 46 Westside Christian Eagles (15-9) 47   
7:30pm Clatskanie Tigers (19-10) 83 Vernonia Loggers (2-22) 43  
7:30pm Corbett Cardinals (10-15) 63 #6 Portland Christian Royals (24-5) 65 (OT)  
7:30pm Dayton Pirates (17-12) 63 Oregon Episcopal Aardvarks (7-16) 36   
7:30pm Delphian Dragons (6-16) 63 Gaston Greyhounds (10-14) 71  
1:00pm Enterprise Outlaws (2-18) 47 Grant Union Prospectors (11-13) 56  
6:00pm Heppner Mustangs (10-9) 64 Irrigon Knights (1-21) 29  
4:30pm Lakeview Honkers (20-6) 80 Glendale Pirates (4-18) 49  
4:30pm Lost River Raiders (14-9) 44 #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 69  
7:30pm Nestucca Bobcats (7-16) 29 Faith Bible Falcons (12-13) 43  
7:30pm Pacific Pirates (7-17) 41 Myrtle Point Bobcats (9-15) 42  
7:30pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 70 De La Salle North Catholic Knights (14-11) 61  
4:30pm Riddle Irish (5-19) 48 Chiloquin Panthers (7-12) 51  
4:00pm #3 Santiam Christian Eagles (26-3) 58 Sheridan Spartans (18-9) 43   
5:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 71 Pilot Rock Rockets (15-10) 70 (OT)  
4:30pm St Mary's Crusaders (16-7) 66 Bonanza Antlers (12-11) 56  
7:00pm Stanfield Tigers (12-8) 63 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 50  
6:00pm Umatilla Vikings (10-13) 65 Culver Bulldogs (10-12) 58   
5:30pm Union Bobcats (11-15) 39 #10 Nyssa Bulldogs (21-9) 58  
7:30pm Vale Vikings (12-13) 54 Homedale (ID) Trojans (2-0) 56  
7:30pm Warrenton Warriors (15-14) 59 Knappa Loggers (12-16) 43  
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Arlington Honkers (3-20) 37 Horizon Christian, Hood River Hawks (17-7) 53  
7:30pm Burnt River Bulls (11-9) Ukiah Cougars (7-11)  
5:00pm Butte Falls Loggers (12-12) 35 Hosanna Christian Lions (13-10) 33   
7:30pm Canyonville Christian Academy Pilots (5-14) 56 Camas Valley Hornets (5-13) 30  
5:30pm Cascade Locks Pirates (14-10) 55 Nixyaawii Eagles (16-11) 49  
1:00pm Cove Leopards (2-16) 83 Pine Eagle Spartans (9-13) 80  
4:00pm Crane Mustangs (18-8) 71 Long Creek Mountaineers (5-13) 31  
5:00pm Crook County Christian White Tigers (7-16) Griswold Grizzlies (7-16)  CCMS 
7:30pm Elkton Elks (3-18) 39 #4 Days Creek Wolves (24-6) 57  
TBA Harper Hornets (0-22) 29 Prairie City Panthers (15-11) 52  
3:30pm Huntington Locomotives (10-13) 53 Dayville - Monument Tigers (12-12) 45  
TBA #10 Ione Cardinals (16-10) 57 Dufur Rangers (12-12) 47  
5:30pm #9 Joseph Eagles (20-6) 33 Imbler Panthers (18-6) 48  
5:30pm Mapleton Sailors (13-11) 38 #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 26  
7:30pm New Hope Christian Warriors (10-9) 44 Powers Cruisers (8-10) 49  @South Middle School 
TBA North Lake Cowboys (1-16) 56 Triad Timberwolves (10-10) 66  
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 55 Wallowa Cougars (14-10) 57  
TBA Prospect Cougars (17-10) 53 Gilchrist Grizzlies (11-10) 51   
5:30pm #2 South Wasco County Redsides (24-3) 50 #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 40  
TBA Summit [JV] Storm (4A JV) (11-13) 58 Paisley Broncos (4-17) 61  
12:00pm Washington School for the Deaf (WA) Terriers (1-2) 48 Oregon School For The Deaf Panthers (2-19) 34    WA School for Deaf Tourney 

+ denotes neutral site

4A

Intermountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm Bend Lava Bears (7-16) 41 #18 Hermiston Bulldogs (15-10) 47   
2:45pm Crook County Cowboys (15-9) 60 Hood River Valley Eagles (6-17) 54   
2:45pm Redmond Panthers (16-9) 64 Pendleton Buckaroos (10-12) 58   

+ denotes neutral site

3A

Val-Co
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Newport Cubs (13-12) 72 Taft Tigers (7-15) 57   Ppd. from 2/3 
Greater Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Baker Bulldogs (15-11) 55 McLoughlin Pioneers (7-13) 47  
7:30pm Ontario Tigers (15-10) 46 #2 La Grande Tigers (23-4) 69  
7:30pm Riverside Pirates (15-9) 70 Burns Hilanders (2-23) 43   

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Corbett Cardinals (10-15) 63 #6 Portland Christian Royals (24-5) 65 (OT)  
7:30pm Portland Lutheran Bluejays (17-9) 70 De La Salle North Catholic Knights (14-11) 61  
7:30pm Clatskanie Tigers (19-10) 83 Vernonia Loggers (2-22) 43  
7:30pm Warrenton Warriors (15-14) 59 Knappa Loggers (12-16) 43  
West Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Amity Warriors (12-15) 46 Westside Christian Eagles (15-9) 47   
7:30pm Dayton Pirates (17-12) 63 Oregon Episcopal Aardvarks (7-16) 36   
7:30pm Delphian Dragons (6-16) 63 Gaston Greyhounds (10-14) 71  
7:30pm Nestucca Bobcats (7-16) 29 Faith Bible Falcons (12-13) 43  
4:00pm #3 Santiam Christian Eagles (26-3) 58 Sheridan Spartans (18-9) 43   
Big Fir
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Pacific Pirates (7-17) 41 Myrtle Point Bobcats (9-15) 42  
Southern Cascade
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Lakeview Honkers (20-6) 80 Glendale Pirates (4-18) 49  
4:30pm Lost River Raiders (14-9) 44 #9 Cascade Christian Challengers (20-7) 69  
4:30pm Riddle Irish (5-19) 48 Chiloquin Panthers (7-12) 51  
4:30pm St Mary's Crusaders (16-7) 66 Bonanza Antlers (12-11) 56  
Columbia Basin
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Heppner Mustangs (10-9) 64 Irrigon Knights (1-21) 29  
5:00pm #5 Sherman Huskies (22-3) 71 Pilot Rock Rockets (15-10) 70 (OT)  
7:00pm Stanfield Tigers (12-8) 63 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-12) 50  
6:00pm Umatilla Vikings (10-13) 65 Culver Bulldogs (10-12) 58   
Wapiti
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Enterprise Outlaws (2-18) 47 Grant Union Prospectors (11-13) 56  
5:30pm Union Bobcats (11-15) 39 #10 Nyssa Bulldogs (21-9) 58  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Vale Vikings (12-13) 54 Homedale (ID) Trojans (2-0) 56  

+ denotes neutral site

1A

Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Canyonville Christian Academy Pilots (5-14) 56 Camas Valley Hornets (5-13) 30  
7:30pm Elkton Elks (3-18) 39 #4 Days Creek Wolves (24-6) 57  
7:30pm New Hope Christian Warriors (10-9) 44 Powers Cruisers (8-10) 49  @South Middle School 
5:00pm Butte Falls Loggers (12-12) 35 Hosanna Christian Lions (13-10) 33   
TBA North Lake Cowboys (1-16) 56 Triad Timberwolves (10-10) 66  
TBA Prospect Cougars (17-10) 53 Gilchrist Grizzlies (11-10) 51   
Big Sky
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #10 Ione Cardinals (16-10) 57 Dufur Rangers (12-12) 47  
TBA Arlington Honkers (3-20) 37 Horizon Christian, Hood River Hawks (17-7) 53  
5:30pm Cascade Locks Pirates (14-10) 55 Nixyaawii Eagles (16-11) 49  
5:00pm Crook County Christian White Tigers (7-16) Griswold Grizzlies (7-16)  CCMS 
5:30pm #2 South Wasco County Redsides (24-3) 50 #8 Condon - Wheeler Knights (16-12) 40  
Old Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Cove Leopards (2-16) 83 Pine Eagle Spartans (9-13) 80  
5:30pm #9 Joseph Eagles (20-6) 33 Imbler Panthers (18-6) 48  
1:00pm #14 Powder Valley Badgers (15-12) 55 Wallowa Cougars (14-10) 57  
7:30pm Burnt River Bulls (11-9) Ukiah Cougars (7-11)  
4:00pm Crane Mustangs (18-8) 71 Long Creek Mountaineers (5-13) 31  
TBA Harper Hornets (0-22) 29 Prairie City Panthers (15-11) 52  
3:30pm Huntington Locomotives (10-13) 53 Dayville - Monument Tigers (12-12) 45  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Washington School for the Deaf (WA) Terriers (1-2) 48 Oregon School For The Deaf Panthers (2-19) 34    WA School for Deaf Tourney 
5:30pm Mapleton Sailors (13-11) 38 #1 Damascus Christian Eagles (27-4) 26  
TBA Summit [JV] Storm (4A JV) (11-13) 58 Paisley Broncos (4-17) 61  

+ denotes neutral site