Quantcast

OregonPrepSports.net

Banner

10/3/14 Roseburg @ #6 Sheldon

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

You are here: Home Boys Basketball Menu / Archives Playoff Bracket Projections 1A Projected 2013 Boys Basketball Tournament

Playoff Bracket Projections

1A Projected 2013 Boys Basketball Tournament

Here are the projected 2013 Boys Basketball Tournament brackets for class 1A based on current standings.  These projections will be updated every few days, so check back often.  Please send any updates/corrections to playoff formats or tiebreakers to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Oregon Class 1A Basketball
Projected Boys District Playoff Brackets
Updated Feb 26 (Tue) 5:02 PM
Note: Teams in red have not clinched that position in the bracket. Teams in black are final.
VALLEY 10 Tourney link
Playoff for all seeds
Multnomah University - Feb 14 Multnomah University - Feb 16
#3 Damascus Christian (14-11 / 11-5) 25
#2 Columbia Christian (17-8 / 13-3) 27 #2 Columbia Christian (18-8 / 13-3) 74
  #1/#2
#1 City Christian (24-1 / 15-1) 67
#5 Portland Lutheran (11-13 / 8-8) 48
#4 Southwest Christian (11-11 / 9-6) 41 #5 Portland Lutheran (12-13 / 8-8) 32
    WINNER #3
#3 Damascus Christian (14-12 / 11-5) 36
VALLEY 10 #1 Columbia Christian (19-8 / 13-3)
VALLEY 10 #2 City Christian (24-2 / 15-1)
VALLEY 10 #3 Damascus Christian (15-12 / 11-5)
CASCO Tourney link
Playoff for all seeds
Higher seed hosts - Feb 12 7:00PM McMinnville HS - Feb 14 7:45PM McMinnville HS - Feb 16 5PM
#5 C.S. Lewis Academy (12-11 / 4-8) 35
#2 Perrydale (19-6 / 9-3) 70 #2 Perrydale (20-6 / 9-3) 52
 
#4 St Paul (12-9 / 7-5) 38   #2 Perrydale (21-6 / 9-3) 44
#3 Jewell (13-10 / 8-4) 41 #3 Jewell (14-10 / 8-4) 49   #1/#2
#1 Country Christian (18-7 / 11-1) 56
CASCO #1 Country Christian (19-7 / 11-1)
CASCO #2 Perrydale (21-7 / 9-3)
CASCO #3 Jewell (14-11 / 8-4)
MOUNTAIN WEST Tourney link
Playoff for all seeds
Higher seed hosts - Feb 12 7:00PM Higher seed hosts - Feb 14 7PM Harrisburg - Feb 16 2PM
#3 Crow (19-5 / 11-3) 68
#2 McKenzie (12-11 / 11-3) 43   #3 Crow (20-5 / 11-3) 52
#1 Triangle Lake (17-7 / 13-1) 65 #1/#2
#6 Mapleton (10-13 / 4-10) 62
#5 Lowell (6-17 / 6-8) 44 #6 Mapleton (11-13 / 4-10) 36
#4 Siletz Valley (12-9 / 7-7) 42 #4 Siletz Valley (13-9 / 7-7) 34
#2 McKenzie (12-12 / 11-3) 46 WINNER #3
MOUNTAIN WEST #1 Triangle Lake (18-7 / 13-1)
MOUNTAIN WEST #2 Crow (20-6 / 11-3)
MOUNTAIN WEST #3 McKenzie (13-12 / 11-3)
SKYLINE Tourney link
Playoff for all seeds
Umpqua CC - Feb 15 Umpqua CC - Feb 16
#3 Umpqua Valley Christian (15-7 / 9-3) 63
#2 New Hope Christian (15-6 / 9-3) 59 #3 Umpqua Valley Christian (16-7 / 9-3) 40
#1 Elkton (17-7 / 10-2) 58 #1/#2
#5 Pacific (8-14 / 6-6) 43  
#4 Camas Valley (14-10 / 6-6) 46 #4 Camas Valley (15-10 / 6-6) 48
#2 New Hope Christian (15-7 / 9-3) 51 WINNER #3
SKYLINE #1 Elkton (18-7 / 10-2)
SKYLINE #2 Umpqua Valley Christian (16-8 / 9-3)
SKYLINE #3 New Hope Christian (16-7 / 9-3)
MOUNTAIN VALLEY
No conference playoff
MOUNTAIN VALLEY #1 Hosanna Christian (21-3 / 15-1)
MOUNTAIN VALLEY #2 Rogue Valley Adventist (20-4 / 15-1)
MOUNTAIN VALLEY #3 Triad (18-7 / 12-4)
BIG SKY Tourney link
Playoff for all seeds
Hermiston HS - Feb 14 Hermiston HS - Feb 15 Hermiston HS - Feb 16
E#3 Arlington (17-7 / 9-6) 33
W#2 South Wasco County (18-5 / 11-3) 52 W#2 South Wasco County (19-5 / 11-3) 55
E#1 Echo (13-11 / 10-5) 40 W#2 South Wasco County (20-5 / 11-3) 49
W#3 Sherman (15-10 / 9-5) 78  
E#2 Ione (13-9 / 9-6) 62 W#3 Sherman (16-10 / 9-5) 54   #1/#2
W#1 Horizon Christian, Hood River (25-0 / 14-0) 60 W#1 Horizon Christian, Hood River (26-0 / 14-0) 65
E#1 Echo (13-12 / 10-5) 34
W#3 Sherman (16-11 / 9-5) 60 WINNER #3
BIG SKY #1 Horizon Christian, Hood River (27-0 / 14-0)
BIG SKY #2 South Wasco County (20-6 / 11-3)
BIG SKY #3 Sherman (17-11 / 9-5)
OLD OREGON Tourney link
Playoff for all seeds
Baker HS - Feb 14 Baker HS - Feb 15 Baker HS - Feb 16
#5 Pine Eagle (1-17 / 1-9) 40
#4 Wallowa (7-15 / 4-6) 33 #5 Pine Eagle (2-17 / 1-9) 26
#1 Powder Valley (20-2 / 9-1) 91 #1 Powder Valley (21-2 / 9-1) 39
#6 Joseph (2-19 / 1-9) 22  
#3 Cove (12-10 / 6-4) 52 #3 Cove (13-10 / 6-4) 46   #1/#2
#2 Imbler (16-3 / 9-1) 60 #2 Imbler (17-3 / 9-1) 53
#5 Pine Eagle (2-18 / 1-9) 22
#3 Cove (13-11 / 6-4) 59 WINNER #3
OLD OREGON #1 Imbler (18-3 / 9-1)
OLD OREGON #2 Powder Valley (21-3 / 9-1)
OLD OREGON #3 Cove (14-11 / 6-4)
HIGH DESERT Tourney link
Tiebreaker for East #4
Harper (7-13 / 3-7) 51
Huntington (9-8 / 3-7) 72 Huntington (10-8 / 3-7)
Tiebreaker for West #3
Mitchell (10-9 / 5-5) 30
Long Creek (8-7 / 5-5) 47 Long Creek (9-7 / 5-5)
Playoff for all seeds. Prairie City will not play at home.
Prairie City HS - Feb 14 2:45/8:45PM Grant Union HS - Feb 15 2:45/8:45PM Grant Union HS - Feb 16 2:45/7:45PM
E#4 Huntington (10-8 / 3-7) 42
W#1 Dayville - Monument (17-5 / 10-0) 45 W#1 Dayville - Monument (18-5 / 10-0) 28
 
W#3 Long Creek (9-7 / 5-5) 30   E#2 Crane (20-5 / 9-1) 35
E#2 Crane (18-5 / 9-1) 64 E#2 Crane (19-5 / 9-1) 34  
 
Grant Union HS - Feb 15 2:45/8:45PM   #1/#2
E#3 Adrian (16-8 / 6-4) 61  
W#2 Prairie City (12-10 / 8-2) 47 E#3 Adrian (17-8 / 6-4) 32  
   
W#4 Mitchell (10-10 / 5-5) 27   E#1 Jordan Valley (21-2 / 9-1) 36
E#1 Jordan Valley (19-2 / 9-1) 87 E#1 Jordan Valley (20-2 / 9-1) 37
W#1 Dayville - Monument (18-6 / 10-0) 54
E#3 Adrian (17-9 / 6-4) 43 WINNER #3
HIGH DESERT #1 Jordan Valley (22-2 / 9-1)
HIGH DESERT #2 Crane (20-6 / 9-1)
HIGH DESERT #3 Dayville - Monument (19-6 / 10-0)

Oregon Class 1A Basketball
Boys State Tournament Bracket Projection
Updated Feb 26 (Tue) 5:02 PM
Home team listed in bold
Note: Teams in red have not clinched that position in the bracket. Teams in black are final. Assumes higher RPI-ranked team advances in First Round.
FIRST ROUND - FEBRUARY 19 SECOND ROUND - FEBRUARY 22 FEBRUARY 27 - MARCH 2
Seeded (first #) by OSAA RPI ranking (last #) Baker HS
League Champions in RPI top 16 are guaranteed home game
VAL3 Damascus Christian (15-12 / 11-5) (#26) 52 #1 BSK1 Horizon Christian, Hood River (27-0 / 14-0) (#1) 80
BSK2 South Wasco County (20-6 / 11-3) (#7) 69   A
#8 MTW2 Crow (21-6 / 11-3) (#23) 27
BSK3 Sherman (17-11 / 9-5) (#15) 80
OOL2 Powder Valley (21-3 / 9-1) (#9) 77 #5 BSK2 South Wasco County (21-6 / 11-3) (#7) 47
  B
OOL3 Cove (14-11 / 6-4) (#21) 57 #4 CAS1 Country Christian (19-7 / 11-1) (#14) 50
HDL2 Crane (20-6 / 9-1) (#6) 61
#3 MTV1 Hosanna Christian (21-3 / 15-1) (#5) 80
HDL3 Dayville - Monument (19-6 / 10-0) (#12) 40   C
MTV2 Rogue Valley Adventist (20-4 / 15-1) (#8) 59 #6 BSK3 Sherman (18-11 / 9-5) (#15) 64
MTV3 Triad (18-7 / 12-4) (#10) 77 #7 CAS2 Perrydale (22-7 / 9-3) (#16) 36
SKL2 Umpqua Valley Christian (16-8 / 9-3) (#19) 69   D
#2 OOL1 Imbler (18-3 / 9-1) (#4) 38
SKL3 New Hope Christian (16-7 / 9-3) (#25) 62
MTW2 Crow (20-6 / 11-3) (#23) 76 #2 HDL1 Jordan Valley (22-2 / 9-1) (#3) 38
  E
MTW3 McKenzie (13-12 / 11-3) (#22) 34 #7 SKL1 Elkton (18-7 / 10-2) (#17) 53
CAS2 Perrydale (21-7 / 9-3) (#16) 52
#6 MTV3 Triad (19-7 / 12-4) (#10) 55
CAS3 Jewell (14-11 / 8-4) (#31) 63   F
VAL2 City Christian (24-2 / 15-1) (#2) 66 #3 HDL2 Crane (21-6 / 9-1) (#6) 69
#4 VAL1 Columbia Christian (19-8 / 13-3) (#11) 49
  G
FIRST ROUND BYE #5 MTV2 Rogue Valley Adventist (21-4 / 15-1) (#9) 46
VAL1 Columbia Christian (19-8 / 13-3) (#11)
CAS1 Country Christian (19-7 / 11-1) (#14) #8 MTW1 Triangle Lake (18-7 / 13-1) (#18) 68
MTW1 Triangle Lake (18-7 / 13-1) (#18)   H
SKL1 Elkton (18-7 / 10-2) (#17) #1 VAL2 City Christian (25-2 / 15-1) (#2) 84
MTV1 Hosanna Christian (21-3 / 15-1) (#5)
BSK1 Horizon Christian, Hood River (27-0 / 14-0) (#1)
OOL1 Imbler (18-3 / 9-1) (#4)
HDL1 Jordan Valley (22-2 / 9-1) (#3)

 

 

13basketball

 

You have no rights to post comments