Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Football Schedule
for Friday, September 20, 2019

Winning team is in bold

Please login to edit schedules, scores, and stats

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Aloha Warriors 48 David Douglas Scots 39 boxscore   
7:00pm Barlow Bruins 62 Gresham Gophers 6  
7:00pm Bend Lava Bears 19 North Medford Black Tornado 47  
7:00pm Centennial Eagles 57 Madison Senators 12  
7:00pm Central Catholic Rams
(Hillsboro Stadium, Hillsboro)
67 Sprague Olympians 6  details  
7:00pm Clackamas Cavaliers 39 Beaverton Beavers 19  
7:00pm Glencoe Crimson Tide
(Hare Field)
21 Roosevelt Roughriders 8  
7:00pm Grants Pass Cavemen 49 Mountain View Cougars 43  
7:00pm Jefferson, Portland Democrats 50 Century Jaguars 14  
7:00pm Lakeridge Pacers 13 Sherwood Bowmen 50  
7:00pm Lincoln Cardinals 40 Franklin Quakers 14  
7:00pm McMinnville Grizzlies 14 South Salem Saxons 24  
7:00pm McNary Celtics 27 Tualatin Timberwolves 52  
7:00pm Newberg Tigers 41 Summit Storm 0  
7:00pm Oregon City Pioneers
(Pioneer Memorial Stadium - Oregon City)
15 Lake Oswego Lakers 35  
7:00pm Reynolds Raiders
(MHCC)
21 Roseburg Indians 14   
7:00pm Sandy Pioneers 0 Mountainside Mavericks 35  
7:00pm South Medford Panthers
(Spiegelberg Stadium)
41 Liberty Falcons 53  
7:00pm Sunset Apollos 57 Southridge Skyhawks 7  
7:00pm Tigard Tigers 51 Canby Cougars 27  
7:00pm West Linn Lions 55 Sheldon Irish 14  
7:00pm West Salem Titans 23 Grant Generals 13  details  
7:00pm Westview Wildcats 6 Jesuit Crusaders 50  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Central Panthers 2 West Albany Bulldogs 35  details  
7:00pm Churchill Lancers 7 Willamette Wolverines 39  
7:00pm Corvallis Spartans 28 Crescent Valley Raiders 6  details   
7:00pm Crater Comets 20 Thurston Colts 31  details  
7:00pm Dallas Dragons 37 North Salem Vikings 6  details  
7:00pm Hood River Valley Eagles 30 Parkrose Broncos 27  details  
7:00pm La Salle Prep Falcons (4-5) Benson Techmen (0-0)   cancelled 
7:00pm Lebanon Warriors 25 Silverton Foxes 29  details   
7:00pm Milwaukie Mustangs
(13801 SE Webster Rd, Milwaukie, OR 97222)
21 St Helens Lions 49  details  
7:00pm North Bend Bulldogs 21 South Eugene Axemen 0  
7:00pm Pendleton Buckaroos
(Pendleton High School)
62 Putnam Kingsmen 21  details  
7:00pm Redmond Panthers 38 North Eugene Highlanders 21  details  
7:00pm Ridgeview Ravens 6 Ashland Grizzlies 60  details  
7:00pm Scappoose Indians 47 Hillsboro Spartans 30  details  
7:00pm South Albany RedHawks 9 McKay Royal Scots 6  details  
7:00pm Springfield Millers 27 Eagle Point Eagles 20  details (OT)  
7:00pm Wilson Trojans 34 Forest Grove Vikings 41  details  
7:00pm Wilsonville Wildcats 66 Cleveland Warriors 7  details  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Baker Bulldogs
(Summit High School)
53 Elmira Falcons 6  
7:00pm Cascade Cougars 32 North Marion Huskies 29  
7:00pm Crook County Cowboys 7 Sisters Outlaws 0  
7:00pm Estacada Rangers 40 Astoria Fishermen 13  
7:00pm Gladstone Gladiators 34 Seaside Seagulls 0  
7:00pm Klamath Union Pelicans 20 Marshfield Pirates 33   
7:00pm La Grande Tigers 56 Ontario Tigers 6  
7:00pm Marist Catholic Spartans 14 Banks Braves 19   
7:00pm Mazama Vikings 21 Del Norte (CA) Warriors 14  
7:00pm Molalla Indians 20 Woodburn Bulldogs 27  
7:00pm North Valley Knights 7 Hidden Valley Mustangs (3A) 24  
7:00pm Philomath Warriors
(Madras High School)
12 McLoughlin Pioneers 14  
7:00pm Siuslaw Vikings (3A) 42 Newport Cubs 20  
7:00pm Stayton Eagles 49 Cottage Grove Lions 20  
7:00pm Sweet Home Huskies 22 Phoenix Pirates 7  
7:00pm The Dalles Riverhawks 47 Valley Catholic Valiants 42  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 49 Junction City Tigers 6  
7:30pm Yreka (CA) Miners 13 Henley Hornets 20  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Amity Warriors 55 Salem Academy Crusaders 0  
7:00pm Brookings-Harbor Bruins 42 Rogue River Chieftains (2A) 18  
7:00pm Burns Hilanders 20 La Pine Hawks 0  
7:00pm Douglas Trojans 0 Sutherlin Bulldogs 50  
7:00pm Harrisburg Eagles 0 Cascade Christian Challengers 49  
7:00pm Irrigon Knights 7 Liberty, Spangle (WA) Lancers 65  
7:00pm North Valley Knights (4A) 7 Hidden Valley Mustangs 24  
7:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 42 Lakeview Honkers (2A) 8  
7:00pm Pleasant Hill Billies 48 Dayton Pirates 14  
7:00pm Rainier Columbians 44 Madras White Buffalos 0  
7:00pm Riverside Pirates (2A) 0 Blanchet Catholic Cavaliers 1 boxscore   
7:00pm Santiam Christian Eagles 39 Scio Loggers 0  
7:00pm Siuslaw Vikings 42 Newport Cubs (4A) 20  
7:00pm South Umpqua Lancers 0 Corbett Cardinals 3 (2 OT)  
7:00pm St Mary's Crusaders
(US Cellular fields, field # 10)
49 Regis Rams (2A) 20  
7:30pm Taft Tigers 24 Knappa Loggers (2A) 6  
6:00pm (MDT) Weiser (ID) Wolverines 42 Vale Vikings 13  
7:00pm Winlock (WA) Cardinals 21 Clatskanie Tigers 37  
7:00pm Yamhill-Carlton Tigers 48 Willamina Bulldogs 8  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Brookings-Harbor Bruins (3A) 42 Rogue River Chieftains 18  
7:00pm Chemawa Braves 0 Central Linn Cobras 6 boxscore   details  
7:00pm Coquille Red Devils 50 Jefferson Lions 24  
7:00pm Culver Bulldogs 41 Gervais Cougars 8  
7:00pm Gaston Greyhounds 14 Neah-Kah-Nie Pirates 20  
7:00pm Illinois Valley Cougars 14 Creswell Bulldogs 38  
7:00pm Nestucca Bobcats 43 Vernonia Loggers 6  
7:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs (3A) 42 Lakeview Honkers 8  
7:00pm Oakland Oakers 28 Bandon Tigers 0  
7:00pm Portland Christian Royals 13 Warrenton Warriors 63  
7:00pm Reedsport Braves 14 Glide Wildcats 18   
7:00pm Riverside Pirates 0 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 1 boxscore   
7:00pm Santiam Wolverines 6 Kennedy Trojans 28  
7:00pm Sheridan Spartans 43 Colton Vikings 26  
7:00pm St Mary's Crusaders (3A)
(US Cellular fields, field # 10)
49 Regis Rams 20  
7:30pm Taft Tigers (3A) 24 Knappa Loggers 6  
7:30pm Toledo Boomers 52 Monroe Dragons 49  
1A 8-man
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Bonanza Antlers 14 North Douglas Warriors 60  
7:00pm Cove Leopards 0 Adrian Antelopes 86  
4:00pm Days Creek Wolves 36 Mohawk Mustangs 8  
7:00pm Enterprise Outlaws 50 Imbler Panthers 12  
7:00pm Hosanna Christian Lions 44 Falls City Mountaineers 0  
7:00pm Mapleton Sailors 60 Siletz Valley Warriors 20  
7:00pm Oakridge Warriors 30 Butte Falls Loggers 48  
7:00pm Perrydale Pirates 54 Glendale Pirates 6  
7:00pm Pilot Rock Rockets 58 Ione Cardinals 14  
2:00pm Pine Eagle Spartans 14 Powder Valley Badgers 46  
7:00pm Prospect Charter Cougars 36 Myrtle Point Bobcats 50  
7:00pm Riddle Irish 56 Chiloquin Panthers 6  
7:00pm St Paul Buckaroos 68 Lowell Red Devils 18  
7:00pm Union Bobcats 30 Dufur Rangers 34  
7:00pm Waldport Irish
(North Eugene HS)
56 North Lake Cowboys 20  
7:00pm Wallowa Cougars 26 Elgin Huskies 54  
1A 6-man
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Crow Cougars 8 McKenzie Eagles 6  details  
7:00pm Echo Cougars 0 Joseph Eagles 64  
4:00pm Eddyville Charter Eagles 12 Triangle Lake Lakers 45  
2:00pm Gilchrist Grizzlies 12 South Wasco County Redsides 48  
1:00pm Wheeler County Rattlers
(Mitchell High School)
6 Sherman Huskies 20  

+ denotes neutral site

6A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Lincoln Cardinals 40 Franklin Quakers 14  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Sunset Apollos 57 Southridge Skyhawks 7  
7:00pm Westview Wildcats 6 Jesuit Crusaders 50  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Oregon City Pioneers
  (Pioneer Memorial Stadium - Oregon City)
15 Lake Oswego Lakers 35  
7:00pm Tigard Tigers 51 Canby Cougars 27  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Jefferson, Portland Democrats 50 Century Jaguars 14  
7:00pm Aloha Warriors 48 David Douglas Scots 39 boxscore   
7:00pm Glencoe Crimson Tide
  (Hare Field)
21 Roosevelt Roughriders 8  
7:00pm McMinnville Grizzlies 14 South Salem Saxons 24  
7:00pm Newberg Tigers 41 Summit Storm 0  
7:00pm Clackamas Cavaliers 39 Beaverton Beavers 19  
7:00pm Reynolds Raiders
  (MHCC)
21 Roseburg Indians 14   
7:00pm Barlow Bruins 62 Gresham Gophers 6  
7:00pm Centennial Eagles 57 Madison Senators 12  
7:00pm Central Catholic Rams
  (Hillsboro Stadium, Hillsboro)
67 Sprague Olympians 6  details  
7:00pm Sandy Pioneers 0 Mountainside Mavericks 35  
7:00pm Lakeridge Pacers 13 Sherwood Bowmen 50  
7:00pm West Linn Lions 55 Sheldon Irish 14  
7:00pm Bend Lava Bears 19 North Medford Black Tornado 47  
7:00pm McNary Celtics 27 Tualatin Timberwolves 52  
7:00pm West Salem Titans 23 Grant Generals 13  details  
7:00pm Grants Pass Cavemen 49 Mountain View Cougars 43  
7:00pm South Medford Panthers
  (Spiegelberg Stadium)
41 Liberty Falcons 53  

+ denotes neutral site

5A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Hood River Valley Eagles 30 Parkrose Broncos 27  details  
7:00pm La Salle Prep Falcons (4-5) Benson Techmen (0-0)   cancelled 
7:00pm Pendleton Buckaroos
  (Pendleton High School)
62 Putnam Kingsmen 21  details  
7:00pm Scappoose Indians 47 Hillsboro Spartans 30  details  
7:00pm Wilson Trojans 34 Forest Grove Vikings 41  details  
7:00pm Wilsonville Wildcats 66 Cleveland Warriors 7  details  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Central Panthers 2 West Albany Bulldogs 35  details  
7:00pm Corvallis Spartans 28 Crescent Valley Raiders 6  details   
7:00pm Dallas Dragons 37 North Salem Vikings 6  details  
7:00pm Lebanon Warriors 25 Silverton Foxes 29  details   
7:00pm South Albany RedHawks 9 McKay Royal Scots 6  details  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Milwaukie Mustangs
  (13801 SE Webster Rd, Milwaukie, OR 97222)
21 St Helens Lions 49  details  
7:00pm North Bend Bulldogs 21 South Eugene Axemen 0  
7:00pm Redmond Panthers 38 North Eugene Highlanders 21  details  
7:00pm Ridgeview Ravens 6 Ashland Grizzlies 60  details  
7:00pm Springfield Millers 27 Eagle Point Eagles 20  details (OT)  
7:00pm Churchill Lancers 7 Willamette Wolverines 39  
7:00pm Crater Comets 20 Thurston Colts 31  details  

+ denotes neutral site

4A

Special District 6
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm La Grande Tigers 56 Ontario Tigers 6  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Yreka (CA) Miners 13 Henley Hornets 20  
7:00pm Molalla Indians 20 Woodburn Bulldogs 27  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 49 Junction City Tigers 6  
7:00pm Crook County Cowboys 7 Sisters Outlaws 0  
7:00pm Estacada Rangers 40 Astoria Fishermen 13  
7:00pm Gladstone Gladiators 34 Seaside Seagulls 0  
7:00pm The Dalles Riverhawks 47 Valley Catholic Valiants 42  
7:00pm Siuslaw Vikings (3A) 42 Newport Cubs 20  
7:00pm Cascade Cougars 32 North Marion Huskies 29  
7:00pm Philomath Warriors
  (Madras High School)
12 McLoughlin Pioneers 14  
7:00pm Stayton Eagles 49 Cottage Grove Lions 20  
7:00pm Sweet Home Huskies 22 Phoenix Pirates 7  
7:00pm Marist Catholic Spartans 14 Banks Braves 19   
7:00pm Klamath Union Pelicans 20 Marshfield Pirates 33   
7:00pm Mazama Vikings 21 Del Norte (CA) Warriors 14  
7:00pm North Valley Knights 7 Hidden Valley Mustangs (3A) 24  
7:00pm Baker Bulldogs
  (Summit High School)
53 Elmira Falcons 6  

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm (MDT) Weiser (ID) Wolverines 42 Vale Vikings 13  
7:00pm Winlock (WA) Cardinals 21 Clatskanie Tigers 37  
7:00pm Yamhill-Carlton Tigers 48 Willamina Bulldogs 8  
7:00pm Amity Warriors 55 Salem Academy Crusaders 0  
7:00pm Rainier Columbians 44 Madras White Buffalos 0  
7:30pm Taft Tigers 24 Knappa Loggers (2A) 6  
7:00pm Harrisburg Eagles 0 Cascade Christian Challengers 49  
7:00pm Pleasant Hill Billies 48 Dayton Pirates 14  
7:00pm Santiam Christian Eagles 39 Scio Loggers 0  
7:00pm Siuslaw Vikings 42 Newport Cubs (4A) 20  
7:00pm Brookings-Harbor Bruins 42 Rogue River Chieftains (2A) 18  
7:00pm Douglas Trojans 0 Sutherlin Bulldogs 50  
7:00pm South Umpqua Lancers 0 Corbett Cardinals 3 (2 OT)  
7:00pm St Mary's Crusaders
  (US Cellular fields, field # 10)
49 Regis Rams (2A) 20  
7:00pm Burns Hilanders 20 La Pine Hawks 0  
7:00pm Irrigon Knights 7 Liberty, Spangle (WA) Lancers 65  
7:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 42 Lakeview Honkers (2A) 8  
7:00pm North Valley Knights (4A) 7 Hidden Valley Mustangs 24  
7:00pm Riverside Pirates (2A) 0 Blanchet Catholic Cavaliers 1 boxscore   

+ denotes neutral site

2A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Gaston Greyhounds 14 Neah-Kah-Nie Pirates 20  
7:00pm Nestucca Bobcats 43 Vernonia Loggers 6  
7:00pm Portland Christian Royals 13 Warrenton Warriors 63  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Culver Bulldogs 41 Gervais Cougars 8  
7:00pm Santiam Wolverines 6 Kennedy Trojans 28  
7:00pm Sheridan Spartans 43 Colton Vikings 26  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Taft Tigers (3A) 24 Knappa Loggers 6  
7:00pm Chemawa Braves 0 Central Linn Cobras 6 boxscore   details  
7:00pm Brookings-Harbor Bruins (3A) 42 Rogue River Chieftains 18  
7:00pm St Mary's Crusaders (3A)
  (US Cellular fields, field # 10)
49 Regis Rams 20  
7:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs (3A) 42 Lakeview Honkers 8  
7:00pm Oakland Oakers 28 Bandon Tigers 0  
7:00pm Coquille Red Devils 50 Jefferson Lions 24  
7:00pm Reedsport Braves 14 Glide Wildcats 18   
7:30pm Toledo Boomers 52 Monroe Dragons 49  
7:00pm Illinois Valley Cougars 14 Creswell Bulldogs 38  
7:00pm Riverside Pirates 0 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 1 boxscore   

+ denotes neutral site

1A 8-man

Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Cove Leopards 0 Adrian Antelopes 86  
2:00pm Pine Eagle Spartans 14 Powder Valley Badgers 46  
7:00pm Wallowa Cougars 26 Elgin Huskies 54  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Enterprise Outlaws 50 Imbler Panthers 12  
7:00pm Pilot Rock Rockets 58 Ione Cardinals 14  
7:00pm Union Bobcats 30 Dufur Rangers 34  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Perrydale Pirates 54 Glendale Pirates 6  
7:00pm St Paul Buckaroos 68 Lowell Red Devils 18  
7:00pm Waldport Irish
  (North Eugene HS)
56 North Lake Cowboys 20  
7:00pm Mapleton Sailors 60 Siletz Valley Warriors 20  
7:00pm Oakridge Warriors 30 Butte Falls Loggers 48  
7:00pm Bonanza Antlers 14 North Douglas Warriors 60  
7:00pm Hosanna Christian Lions 44 Falls City Mountaineers 0  
7:00pm Prospect Charter Cougars 36 Myrtle Point Bobcats 50  
4:00pm Days Creek Wolves 36 Mohawk Mustangs 8  
7:00pm Riddle Irish 56 Chiloquin Panthers 6  

+ denotes neutral site

1A 6-man

Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Crow Cougars 8 McKenzie Eagles 6  details  
4:00pm Eddyville Charter Eagles 12 Triangle Lake Lakers 45  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Echo Cougars 0 Joseph Eagles 64  
1:00pm Wheeler County Rattlers
  (Mitchell High School)
6 Sherman Huskies 20  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Gilchrist Grizzlies 12 South Wasco County Redsides 48  

+ denotes neutral site