Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Football Schedule
for Friday, October 18, 2019

Winning team is in bold

Please login to edit schedules, scores, and stats

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Barlow Bruins 42 Centennial Eagles 21  
7:00pm Central Catholic Rams
(Hillsboro Stadium, Hillsboro)
63 Sandy Pioneers 17  details  
7:00pm David Douglas Scots 7 Gresham Gophers 28  details  
7:00pm Franklin Quakers 7 Roosevelt Roughriders 47  
7:00pm Grant Generals
(Marshall Campus)
79 Madison Senators 6  
7:00pm Jefferson, Portland Democrats 50 Lincoln Cardinals 18  
7:00pm Lake Oswego Lakers 41 Canby Cougars 7  
7:00pm Lakeridge Pacers 14 Tigard Tigers 41  
7:00pm Liberty Falcons 42 Century Jaguars 21  details  
7:00pm McMinnville Grizzlies 30 Glencoe Crimson Tide 7  
7:15pm McNary Celtics 28 Bend Lava Bears 20  
7:00pm Mountainside Mavericks 16 Aloha Warriors 22  
7:00pm Newberg Tigers 14 Sherwood Bowmen 35  
7:00pm North Medford Black Tornado
(Spiegelberg Stadium)
54 Roseburg Indians 7  details   
7:00pm Reynolds Raiders
(MHCC)
35 Clackamas Cavaliers 55  
7:00pm Sheldon Irish 34 South Medford Panthers 14  
7:15pm South Salem Saxons 16 Oregon City Pioneers 39  
7:00pm Southridge Skyhawks 12 Jesuit Crusaders 63  details  
7:00pm Sprague Olympians 18 Summit Storm 13  
7:00pm Sunset Apollos 34 Beaverton Beavers 48   
7:00pm Tualatin Timberwolves 20 West Linn Lions 34  
7:15pm West Salem Titans 29 Mountain View Cougars 14  
7:00pm Westview Wildcats 15 Grants Pass Cavemen 21  details  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Churchill Lancers 44 Eagle Point Eagles 13  
7:00pm Corvallis Spartans 7 West Albany Bulldogs 49  details    
7:00pm Crater Comets
(Homecoming Night)
48 Ashland Grizzlies 13  details   
7:00pm Dallas Dragons 35 McKay Royal Scots 7  details  
7:00pm Forest Grove Vikings 22 Hood River Valley Eagles 36  
7:00pm Hillsboro Spartans
(Hare Field)
42 Cleveland Warriors 14  details  
7:00pm Lebanon Warriors 63 South Albany RedHawks 12  details   
7:00pm Milwaukie Mustangs
(13801 SE Webster Rd, Milwaukie, OR 97222)
14 La Salle Prep Falcons 49  
7:00pm North Eugene Highlanders 20 South Eugene Axemen 55  
7:00pm North Salem Vikings 6 Central Panthers 7  
7:00pm Pendleton Buckaroos
(Round-Up Stadium)
19 Parkrose Broncos 30  
7:00pm Putnam Kingsmen (2-6) Benson Techmen (0-0)   cancelled 
7:00pm Redmond Panthers 36 North Bend Bulldogs 24  
7:00pm Ridgeview Ravens 35 Springfield Millers 13  
7:00pm Scappoose Indians 48 Wilson Trojans 13  details  Homecoming 
7:00pm Silverton Foxes 33 Crescent Valley Raiders 0  
7:00pm St Helens Lions 0 Wilsonville Wildcats 52  
7:00pm Willamette Wolverines 7 Thurston Colts 63  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Astoria Fishermen
(CMH Field Astoria)
12 Molalla Indians 21  
7:00pm Baker Bulldogs 47 Ontario Tigers 0  
7:00pm Banks Braves 34 Seaside Seagulls 6  
6:00pm Cottage Grove Lions 6 La Grande Tigers 70  
7:00pm Elmira Falcons 0 Marshfield Pirates 16   
7:00pm Estacada Rangers 14 The Dalles Riverhawks 38  
7:00pm Henley Hornets
((Senior Recognition Night))
26 North Valley Knights 6  
7:00pm Klamath Union Pelicans 0 Mazama Vikings 28  
7:00pm Marist Catholic Spartans
(Homecoming Night)
49 Junction City Tigers 14  
7:00pm Newport Cubs 0 Cascade Cougars 63  
7:00pm North Marion Huskies 26 Gladstone Gladiators 20  
7:00pm Philomath Warriors 0 Sisters Outlaws 16  
7:00pm Stayton Eagles 14 Sweet Home Huskies 8  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 28 Valley Catholic Valiants 22  
7:00pm Woodburn Bulldogs 6 Crook County Cowboys 31  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Amity Warriors 24 Rainier Columbians 20   
7:30pm Blanchet Catholic Cavaliers
(Blanchet Catholic School)
21 Salem Academy Crusaders 8  
7:00pm Corbett Cardinals 8 Yamhill-Carlton Tigers 34  details  
7:00pm Dayton Pirates 6 Clatskanie Tigers 61  
7:00pm Douglas Trojans 2 Cascade Christian Challengers 50  details  
7:00pm Hidden Valley Mustangs 48 South Umpqua Lancers 7  
7:00pm Irrigon Knights 19 Vale Vikings 71  
7:00pm La Pine Hawks 31 Harrisburg Eagles 37  
6:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 6 Burns Hilanders 35  
7:00pm Scio Loggers 18 Madras White Buffalos 20  
7:00pm Siuslaw Vikings 44 Pleasant Hill Billies 15  
7:00pm St Mary's Crusaders
(US Cellular fields, field # 10)
14 Brookings-Harbor Bruins 3  details   
7:00pm Sutherlin Bulldogs 7 Santiam Christian Eagles 43  
7:30pm Taft Tigers 50 Willamina Bulldogs 0  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Central Linn Cobras 8 Monroe Dragons 49  
7:00pm Chemawa Braves (0-1) Culver Bulldogs (5-4)   cancelled 
7:00pm Colton Vikings 6 Kennedy Trojans 27  
7:00pm Illinois Valley Cougars 26 Rogue River Chieftains 28  
7:30pm Jefferson Lions 0 Regis Rams 43  
7:00pm Knappa Loggers 54 Gaston Greyhounds 0  
7:00pm Lakeview Honkers
(North Medford High School)
18 Coquille Red Devils 54  
7:00pm Lost River Raiders 8 Glide Wildcats 14  
7:00pm Oakland Oakers 35 Creswell Bulldogs 7  
7:00pm Portland Christian Royals 13 Nestucca Bobcats 55  
7:00pm Reedsport Braves 56 Gold Beach Panthers 14  details   
7:00pm Riverside Pirates 16 Grant Union Prospectors 54  
7:00pm Sheridan Spartans 48 Gervais Cougars 0  details  
7:00pm Toledo Boomers 17 Bandon Tigers 20  
6:00pm Vernonia Loggers 0 Stanfield Tigers 46  
7:00pm Warrenton Warriors 41 Neah-Kah-Nie Pirates 6  
7:00pm Weston-McEwen TigerScots 0 Heppner Mustangs 52  
1A 8-man
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Chiloquin Panthers 6 Hosanna Christian Lions 54  
7:00pm Cove Leopards 0 Powder Valley Badgers 54  
7:00pm Dufur Rangers 30 Pilot Rock Rockets 50  
7:00pm Elgin Huskies 50 Pine Eagle Spartans 20  
3:00pm Elkton Elks 20 Oakridge Warriors 60  
7:00pm Glendale Pirates 6 Days Creek Wolves 60  
7:00pm Ione Cardinals 41 Imbler Panthers 24  
7:00pm Lowell Red Devils 68 Mapleton Sailors 28  
7:00pm Myrtle Point Bobcats 0 Camas Valley Hornets 56  
4:00pm North Lake Cowboys 1 Prospect Charter Cougars 0 boxscore   
7:30pm Siletz Valley Warriors 52 Mohawk Mustangs 6  
7:30pm Waldport Irish 6 St Paul Buckaroos 80  
7:00pm Wallowa Cougars 40 Crane Mustangs 56  details  
7:00pm Yoncalla Eagles 36 North Douglas Warriors 44  
1A 6-man
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Eddyville Charter Eagles 15 McKenzie Eagles 24  
6:00pm Jewell Blue Jays 0 Crow Cougars 1 boxscore   
5:30pm Joseph Eagles 93 Wheeler County Rattlers 7  
7:00pm Prairie City Panthers 39 Dayville - Monument Tigers 28  
7:00pm Sherman Huskies 43 South Wasco County Redsides 19  
7:00pm Triangle Lake Lakers 28 Gilchrist Grizzlies 7  

+ denotes neutral site

6A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Franklin Quakers 7 Roosevelt Roughriders 47  
7:00pm Grant Generals
  (Marshall Campus)
79 Madison Senators 6  
7:00pm Jefferson, Portland Democrats 50 Lincoln Cardinals 18  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Mountainside Mavericks 16 Aloha Warriors 22  
7:00pm Southridge Skyhawks 12 Jesuit Crusaders 63  details  
7:00pm Sunset Apollos 34 Beaverton Beavers 48   
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Liberty Falcons 42 Century Jaguars 21  details  
7:00pm McMinnville Grizzlies 30 Glencoe Crimson Tide 7  
7:00pm Newberg Tigers 14 Sherwood Bowmen 35  
Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm David Douglas Scots 7 Gresham Gophers 28  details  
7:00pm Reynolds Raiders
  (MHCC)
35 Clackamas Cavaliers 55  
7:00pm Barlow Bruins 42 Centennial Eagles 21  
7:00pm Central Catholic Rams
  (Hillsboro Stadium, Hillsboro)
63 Sandy Pioneers 17  details  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Lake Oswego Lakers 41 Canby Cougars 7  
7:00pm Lakeridge Pacers 14 Tigard Tigers 41  
7:00pm Tualatin Timberwolves 20 West Linn Lions 34  
Special District 6
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm McNary Celtics 28 Bend Lava Bears 20  
7:00pm Sprague Olympians 18 Summit Storm 13  
7:15pm West Salem Titans 29 Mountain View Cougars 14  
Special District 7
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm North Medford Black Tornado
  (Spiegelberg Stadium)
54 Roseburg Indians 7  details   
7:00pm Sheldon Irish 34 South Medford Panthers 14  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Westview Wildcats 15 Grants Pass Cavemen 21  details  
7:15pm South Salem Saxons 16 Oregon City Pioneers 39  

+ denotes neutral site

5A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Milwaukie Mustangs
  (13801 SE Webster Rd, Milwaukie, OR 97222)
14 La Salle Prep Falcons 49  
7:00pm Pendleton Buckaroos
  (Round-Up Stadium)
19 Parkrose Broncos 30  
7:00pm Putnam Kingsmen (2-6) Benson Techmen (0-0)   cancelled 
7:00pm Hillsboro Spartans
  (Hare Field)
42 Cleveland Warriors 14  details  
7:00pm Scappoose Indians 48 Wilson Trojans 13  details  Homecoming 
7:00pm St Helens Lions 0 Wilsonville Wildcats 52  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Redmond Panthers 36 North Bend Bulldogs 24  
7:00pm Ridgeview Ravens 35 Springfield Millers 13  
7:00pm Willamette Wolverines 7 Thurston Colts 63  
7:00pm Churchill Lancers 44 Eagle Point Eagles 13  
7:00pm Crater Comets
  (Homecoming Night)
48 Ashland Grizzlies 13  details   
7:00pm North Eugene Highlanders 20 South Eugene Axemen 55  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Corvallis Spartans 7 West Albany Bulldogs 49  details    
7:00pm Dallas Dragons 35 McKay Royal Scots 7  details  
7:00pm Lebanon Warriors 63 South Albany RedHawks 12  details   
7:00pm North Salem Vikings 6 Central Panthers 7  
7:00pm Silverton Foxes 33 Crescent Valley Raiders 0  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Forest Grove Vikings 22 Hood River Valley Eagles 36  

+ denotes neutral site

4A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Astoria Fishermen
  (CMH Field Astoria)
12 Molalla Indians 21  
7:00pm Banks Braves 34 Seaside Seagulls 6  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 28 Valley Catholic Valiants 22  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Estacada Rangers 14 The Dalles Riverhawks 38  
7:00pm North Marion Huskies 26 Gladstone Gladiators 20  
7:00pm Woodburn Bulldogs 6 Crook County Cowboys 31  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Newport Cubs 0 Cascade Cougars 63  
7:00pm Philomath Warriors 0 Sisters Outlaws 16  
7:00pm Stayton Eagles 14 Sweet Home Huskies 8  
Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Elmira Falcons 0 Marshfield Pirates 16   
7:00pm Marist Catholic Spartans
  (Homecoming Night)
49 Junction City Tigers 14  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Henley Hornets
  ((Senior Recognition Night))
26 North Valley Knights 6  
7:00pm Klamath Union Pelicans 0 Mazama Vikings 28  
Special District 6
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Baker Bulldogs 47 Ontario Tigers 0  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Cottage Grove Lions 6 La Grande Tigers 70  

+ denotes neutral site

3A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Blanchet Catholic Cavaliers
  (Blanchet Catholic School)
21 Salem Academy Crusaders 8  
7:00pm Corbett Cardinals 8 Yamhill-Carlton Tigers 34  details  
7:00pm Scio Loggers 18 Madras White Buffalos 20  
7:00pm Amity Warriors 24 Rainier Columbians 20   
7:00pm Dayton Pirates 6 Clatskanie Tigers 61  
7:30pm Taft Tigers 50 Willamina Bulldogs 0  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm La Pine Hawks 31 Harrisburg Eagles 37  
7:00pm Siuslaw Vikings 44 Pleasant Hill Billies 15  
7:00pm Sutherlin Bulldogs 7 Santiam Christian Eagles 43  
7:00pm Douglas Trojans 2 Cascade Christian Challengers 50  details  
7:00pm Hidden Valley Mustangs 48 South Umpqua Lancers 7  
7:00pm St Mary's Crusaders
  (US Cellular fields, field # 10)
14 Brookings-Harbor Bruins 3  details   
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Irrigon Knights 19 Vale Vikings 71  
6:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 6 Burns Hilanders 35  

+ denotes neutral site

2A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Knappa Loggers 54 Gaston Greyhounds 0  
7:00pm Portland Christian Royals 13 Nestucca Bobcats 55  
7:00pm Warrenton Warriors 41 Neah-Kah-Nie Pirates 6  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Colton Vikings 6 Kennedy Trojans 27  
7:00pm Sheridan Spartans 48 Gervais Cougars 0  details  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Central Linn Cobras 8 Monroe Dragons 49  
7:30pm Jefferson Lions 0 Regis Rams 43  
7:00pm Oakland Oakers 35 Creswell Bulldogs 7  
Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Reedsport Braves 56 Gold Beach Panthers 14  details   
7:00pm Toledo Boomers 17 Bandon Tigers 20  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Illinois Valley Cougars 26 Rogue River Chieftains 28  
7:00pm Lost River Raiders 8 Glide Wildcats 14  
Special District 6
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Riverside Pirates 16 Grant Union Prospectors 54  
7:00pm Weston-McEwen TigerScots 0 Heppner Mustangs 52  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Vernonia Loggers 0 Stanfield Tigers 46  
7:00pm Chemawa Braves (0-1) Culver Bulldogs (5-4)   cancelled 
7:00pm Lakeview Honkers
  (North Medford High School)
18 Coquille Red Devils 54  

+ denotes neutral site

1A 8-man

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Siletz Valley Warriors 52 Mohawk Mustangs 6  
7:30pm Waldport Irish 6 St Paul Buckaroos 80  
3:00pm Elkton Elks 20 Oakridge Warriors 60  
7:00pm Lowell Red Devils 68 Mapleton Sailors 28  
7:00pm Yoncalla Eagles 36 North Douglas Warriors 44  
Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Chiloquin Panthers 6 Hosanna Christian Lions 54  
4:00pm North Lake Cowboys 1 Prospect Charter Cougars 0 boxscore   
7:00pm Glendale Pirates 6 Days Creek Wolves 60  
7:00pm Myrtle Point Bobcats 0 Camas Valley Hornets 56  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Cove Leopards 0 Powder Valley Badgers 54  
7:00pm Elgin Huskies 50 Pine Eagle Spartans 20  
7:00pm Wallowa Cougars 40 Crane Mustangs 56  details  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Dufur Rangers 30 Pilot Rock Rockets 50  
7:00pm Ione Cardinals 41 Imbler Panthers 24  

+ denotes neutral site

1A 6-man

Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Eddyville Charter Eagles 15 McKenzie Eagles 24  
6:00pm Jewell Blue Jays 0 Crow Cougars 1 boxscore   
7:00pm Triangle Lake Lakers 28 Gilchrist Grizzlies 7  
Special District 5
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Joseph Eagles 93 Wheeler County Rattlers 7  
7:00pm Prairie City Panthers 39 Dayville - Monument Tigers 28  
7:00pm Sherman Huskies 43 South Wasco County Redsides 19  

+ denotes neutral site