Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Thursday, December 20, 2012

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30am Benson Techsters (5A) 53 Sprague Olympians 23  
12:15am (MST) Canyon Springs (CA) Cougars
(Perry HS, Gilbert, AZ)
54 #5 Clackamas Cavaliers 65  details  Nike Tournament Of Champions John Anderson Division 
1:30am (MST) + #1 Central Catholic Rams
(Hamilton HS, Chandler, AZ)
40 Long Beach Poly (CA) Jackrabbits 50  Nike Tournament of Champions Joe Smith Division 
3:30am Cleveland Warriors (5A)
(Cleveland HS)
41 McMinnville Grizzlies 75  details  
1:45am Forest Grove Vikings 48 South Albany Rebels (5A) 29  details  
3:00am North Salem Vikings 47 Franklin Quakers (5A) 42  
3:00am #9 Sheldon Irish 44 #1 Springfield Millers (5A) 40  Endowment game   
3:00am Todd Beamer (WA) Titans 54 #3 Oregon City Pioneers 67  details  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30am Benson Techsters 53 Sprague Olympians (6A) 23  
3:30am Cleveland Warriors
(Cleveland HS)
41 McMinnville Grizzlies (6A) 75  details  
1:45am Forest Grove Vikings (6A) 48 South Albany Rebels 29  details  
1:15am #8 Mountain View Cougars 60 Crook County Cowgirls (4A) 39  
3:00am North Salem Vikings (6A) 47 Franklin Quakers 42  
3:00am #9 Sheldon Irish (6A) 44 #1 Springfield Millers 40  Endowment game   
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 49 Sweet Home Huskies 35  
12:30am (MST) Canyon Ridge (ID) Riverhawks
(Nampa HS, Nampa Idaho)
40 Ontario Tigers 51  Elite Eight Tournament 
2:00am + #8 Cascade Cougars
(Lahainaluna HS, Lahaina, Hawaii)
57 Ayala (CA) Bulldogs 63  Maui Winter Classic 
5:00pm Elma (WA) Eagles
(Seaside HS)
40 Astoria Fishermen 12  details  Seaside Holiday Classic 
11:30pm Estacada Rangers 41 La Pine Hawks 59  Seaside Holiday Classic 
1:15am #8 Mountain View Cougars (5A) 60 Crook County Cowgirls 39  
8:00pm Newport Cubs 25 Madras White Buffalos 36  Seaside Holiday Classic 
2:00am #10 Seaside Seagulls 60 Central Linn Cobras (2A) 15  Seaside Holiday Classic 
1:30am Stayton Eagles 47 #11 Gladstone Gladiators 81  details  
2:00am Walla Walla Valley Academy (WA) Knights 60 McLoughlin Pioneers 35  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers 49 Sweet Home Huskies (4A) 35  
2:00am Catlin Gabel Eagles 15 #1 Valley Catholic Valiants 76  
2:00am #8 Corbett Cardinals 55 Ridgefield (WA) Spudders 42  
2:00am #11 Glide Wildcats 62 Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 14  details  
2:00am #13 Oregon Episcopal Aardvarks 47 Warrenton Warriors 31  details  
2:00am #11 Portland Adventist Academy Cougars 51 Clatskanie Tigers 30  
2:00am Powder Valley Badgers (1A)
(North Powder)
46 #6 Nyssa Bulldogs 71  
2:00am #3 Rainier Columbians 68 De La Salle North Catholic Knights 35  
2:00am #4 Santiam Christian Eagles 63 Harrisburg Eagles 26 boxscore    
2:00am Toledo Boomers 37 Pleasant Hill Billies 48  
2:00am Umatilla Vikings 35 Stanfield Tigers (2A) 25  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30am Culver Bulldogs
(Mazama High School)
48 #3 Lost River Raiders 65  Klamath Klash 
2:00am Elkton Elks (1A) 45 #14 Days Creek Wolves 49  details  
8:15pm + #12 Gold Beach Panthers
(Mazama High School)
65 Bonanza Antlers 52  details  Klamath Klash 
11:15pm Mazama [JV] Vikings (4A)
(Mazama High School)
22 Chiloquin Queens 35  Klamath Klash 
2:00am Monroe Dragons 24 #4 Perrydale Pirates (1A) 39  
2:00am #10 Seaside Seagulls (4A) 60 Central Linn Cobras 15  Seaside Holiday Classic 
2:00am Umatilla Vikings (3A) 35 Stanfield Tigers 25  
2:00am #7 Yoncalla Eagles (1A)
(Yoncalla)
66 Oakridge Warriors 42  details  Yoncalla Tournament 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00pm Burnt River Bulls 30 Mitchell Loggers 48  
3:00am #9 Crane Mustangs
(Crane)
43 Dayville - Monument Tigers 18  Crane Christmas Tournament 
11:00pm Eddyville Charter Eagles
(Yoncalla)
26 Camas Valley Hornets 48  details  Yoncalla Tournament 
2:00am Elkton Elks 45 #14 Days Creek Wolves (2A) 49  details  
1:30am Falls City Mountaineers
(Falls City)
31 Portland Lutheran Blue Jays 55  
2:00am #11 Glide Wildcats (3A) 62 Umpqua Valley Christian Monarchs 14  details  
2:00am (MST) Harper Hornets 36 Ambrose (ID) Archers 38  details  
2:00am #11 Hosanna Christian Lady Lions
(Hosanna Christian)
52 Tulelake (CA) Honkers 38  Holiday Hoops Classic 
11:00pm Klamath Union [JV] Pelicans (4A)
(Hosanna Christian)
36 Triad Timber Wolves 57  Holiday Hoops Classic 
TBA McDermitt (NV) Bulldogs
(Crane)
63 Spray Eagles 17  Crane Christmas Tournament 
2:00am Monroe Dragons (2A) 24 #4 Perrydale Pirates 39  
1:00am Paisley Broncos 37 Alumni [ALUMNI] 30  details  
2:00am Powder Valley Badgers
(North Powder)
46 #6 Nyssa Bulldogs (3A) 71  
1:30am Powers Cruisers 30 Bandon [JV] Tigers (3A) 14  
8:00am Willamette Valley Christian Warriors
(Brooks Elementary)
48 St John Bosco [JV] Knights 22  
2:00am #7 Yoncalla Eagles
(Yoncalla)
66 Oakridge Warriors (2A) 42  details  Yoncalla Tournament 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:15am (MST) Canyon Springs (CA) Cougars
  (Perry HS, Gilbert, AZ)
54 #5 Clackamas Cavaliers 65  details  Nike Tournament Of Champions John Anderson Division 
3:00am Todd Beamer (WA) Titans 54 #3 Oregon City Pioneers 67  details  
1:30am (MST) + #1 Central Catholic Rams
  (Hamilton HS, Chandler, AZ)
40 Long Beach Poly (CA) Jackrabbits 50  Nike Tournament of Champions Joe Smith Division 
3:30am Benson Techsters (5A) 53 Sprague Olympians 23  
3:30am Cleveland Warriors (5A)
  (Cleveland HS)
41 McMinnville Grizzlies 75  details  
1:45am Forest Grove Vikings 48 South Albany Rebels (5A) 29  details  
3:00am North Salem Vikings 47 Franklin Quakers (5A) 42  
3:00am #9 Sheldon Irish 44 #1 Springfield Millers (5A) 40  Endowment game   

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30am Benson Techsters 53 Sprague Olympians (6A) 23  
3:30am Cleveland Warriors
  (Cleveland HS)
41 McMinnville Grizzlies (6A) 75  details  
1:45am Forest Grove Vikings (6A) 48 South Albany Rebels 29  details  
3:00am North Salem Vikings (6A) 47 Franklin Quakers 42  
1:15am #8 Mountain View Cougars 60 Crook County Cowgirls (4A) 39  
3:00am #9 Sheldon Irish (6A) 44 #1 Springfield Millers 40  Endowment game   

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Elma (WA) Eagles
  (Seaside HS)
40 Astoria Fishermen 12  details  Seaside Holiday Classic 
12:30am (MST) Canyon Ridge (ID) Riverhawks
  (Nampa HS, Nampa Idaho)
40 Ontario Tigers 51  Elite Eight Tournament 
2:00am Walla Walla Valley Academy (WA) Knights 60 McLoughlin Pioneers 35  
2:00am #10 Seaside Seagulls 60 Central Linn Cobras (2A) 15  Seaside Holiday Classic 
11:30pm Estacada Rangers 41 La Pine Hawks 59  Seaside Holiday Classic 
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 49 Sweet Home Huskies 35  
2:00am + #8 Cascade Cougars
  (Lahainaluna HS, Lahaina, Hawaii)
57 Ayala (CA) Bulldogs 63  Maui Winter Classic 
8:00pm Newport Cubs 25 Madras White Buffalos 36  Seaside Holiday Classic 
1:30am Stayton Eagles 47 #11 Gladstone Gladiators 81  details  
1:15am #8 Mountain View Cougars (5A) 60 Crook County Cowgirls 39  

+ denotes neutral site

3A

Lewis & Clark
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Catlin Gabel Eagles 15 #1 Valley Catholic Valiants 76  
2:00am #13 Oregon Episcopal Aardvarks 47 Warrenton Warriors 31  details  
2:00am #11 Portland Adventist Academy Cougars 51 Clatskanie Tigers 30  
2:00am #3 Rainier Columbians 68 De La Salle North Catholic Knights 35  
PacWest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #4 Santiam Christian Eagles 63 Harrisburg Eagles 26 boxscore    
2:00am Toledo Boomers 37 Pleasant Hill Billies 48  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #8 Corbett Cardinals 55 Ridgefield (WA) Spudders 42  
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers 49 Sweet Home Huskies (4A) 35  
2:00am Umatilla Vikings 35 Stanfield Tigers (2A) 25  
2:00am #11 Glide Wildcats 62 Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 14  details  
2:00am Powder Valley Badgers (1A)
  (North Powder)
46 #6 Nyssa Bulldogs 71  

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #10 Seaside Seagulls (4A) 60 Central Linn Cobras 15  Seaside Holiday Classic 
2:00am Monroe Dragons 24 #4 Perrydale Pirates (1A) 39  
2:30am Culver Bulldogs
  (Mazama High School)
48 #3 Lost River Raiders 65  Klamath Klash 
2:00am Umatilla Vikings (3A) 35 Stanfield Tigers 25  
2:00am Elkton Elks (1A) 45 #14 Days Creek Wolves 49  details  
2:00am #7 Yoncalla Eagles (1A)
  (Yoncalla)
66 Oakridge Warriors 42  details  Yoncalla Tournament 
8:15pm + #12 Gold Beach Panthers
  (Mazama High School)
65 Bonanza Antlers 52  details  Klamath Klash 
11:15pm Mazama [JV] Vikings (4A)
  (Mazama High School)
22 Chiloquin Queens 35  Klamath Klash 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA McDermitt (NV) Bulldogs
  (Crane)
63 Spray Eagles 17  Crane Christmas Tournament 
1:30am Falls City Mountaineers
  (Falls City)
31 Portland Lutheran Blue Jays 55  
8:00am Willamette Valley Christian Warriors
  (Brooks Elementary)
48 St John Bosco [JV] Knights 22  
2:00am Monroe Dragons (2A) 24 #4 Perrydale Pirates 39  
11:00pm Eddyville Charter Eagles
  (Yoncalla)
26 Camas Valley Hornets 48  details  Yoncalla Tournament 
2:00am Elkton Elks 45 #14 Days Creek Wolves (2A) 49  details  
1:30am Powers Cruisers 30 Bandon [JV] Tigers (3A) 14  
2:00am #7 Yoncalla Eagles
  (Yoncalla)
66 Oakridge Warriors (2A) 42  details  Yoncalla Tournament 
2:00am #11 Hosanna Christian Lady Lions
  (Hosanna Christian)
52 Tulelake (CA) Honkers 38  Holiday Hoops Classic 
1:00am Paisley Broncos 37 Alumni [ALUMNI] 30  details  
2:00am #11 Glide Wildcats (3A) 62 Umpqua Valley Christian Monarchs 14  details  
11:00pm Klamath Union [JV] Pelicans (4A)
  (Hosanna Christian)
36 Triad Timber Wolves 57  Holiday Hoops Classic 
2:00am Powder Valley Badgers
  (North Powder)
46 #6 Nyssa Bulldogs (3A) 71  
10:00pm Burnt River Bulls 30 Mitchell Loggers 48  
3:00am #9 Crane Mustangs
  (Crane)
43 Dayville - Monument Tigers 18  Crane Christmas Tournament 
2:00am (MST) Harper Hornets 36 Ambrose (ID) Archers 38  details  

+ denotes neutral site