Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Friday, December 21, 2012

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:15am Century Jaguars 71 McKay Royal Scots 48  details  
11:00pm (MST) + #5 Clackamas Cavaliers
(Perry HS, Gilbert, AZ)
36 Grandview (CO) Wolves 52  details  Nike Tournament Of Champions John Anderson Division 
1:00am David Douglas Scots
(Hood River Valley HS)
28 Lakeridge Pacers 67  details  Hood River Valley Tournament 
3:15am Glencoe Crimson Tide 42 #8 Beaverton Beavers 62 boxscore   details  
3:00am #9 Hermiston Bulldogs 41 West Linn Lions 46  
3:00am Hood River Valley Eagles (5A) 27 Centennial Eagles 48  Hood River Valley Tournament 
2:00am Roseburg Indians
(South Salem)
61 Canby Cougars 41  South Salem Tournament 
1:30am #9 Sheldon Irish 76 Grant Generals 47  
3:15am Sherwood Bowmen (5A)
(Sherwood)
34 Jesuit Crusaders 58  
3:00am South Eugene Axemen 43 #3 Willamette Wolverines (5A) 51  
3:30am South Salem Saxons
(South Salem)
75 Aloha Warriors 20  details  South Salem Tournament 
2:45am (MST) St Mary's, Stockton (CA) Rams
(Hamilton HS, Chandler, AZ)
73 #1 Central Catholic Rams 64  Nike Tournament of Champions Joe Smith Division 
1:30am Thurston Colts 40 Lincoln Cardinals 52  details  
3:15am Tualatin Timberwolves 61 Wilsonville Wildcats (5A) 25  details  
3:00am Woodburn Bulldogs (5A)
(Woodburn HS)
31 McNary Celtics 52  details  
3:00am Woodrow Wilson (WA) Rams 38 #3 Oregon City Pioneers 84  details  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Churchill Lancers 60 Marshfield Pirates 53  details  
8:00pm Discipulos de Cristo (PR) [EX]
(Mayaguez, Puerto Rico)
48 Roosevelt Roughriders 19  Puerto Rico Hoops 
3:00am Hood River Valley Eagles 27 Centennial Eagles (6A) 48  Hood River Valley Tournament 
3:00am #9 Junction City Tigers (4A)
(Junction City)
49 #4 Corvallis Spartans 71  
3:00am #11 Marist Spartans 46 North Eugene Highlanders 31  
3:15am #5 Milwaukie Mustangs
(Milwaukie)
46 Pendleton Buckaroos 34  details  
3:00am Ridgeview Ravens (4A) 29 #6 Bend Lava Bears 71  
3:15am Sherwood Bowmen
(Sherwood)
34 Jesuit Crusaders (6A) 58  
3:00am South Eugene Axemen (6A) 43 #3 Willamette Wolverines 51  
TBA South Umpqua Lancers (4A)
(Myrtle Point High School)
31 Eagle Point Eagles 76  Hometown Hardware Holiday Tournament 
3:15am St Helens Lions 45 Jefferson, Portland Democrats 42   
3:00am #10 Summit Storm 50 Redmond Panthers 42  
3:15am Tualatin Timberwolves (6A) 61 Wilsonville Wildcats 25  details  
3:00am Woodburn Bulldogs
(Woodburn HS)
31 McNary Celtics (6A) 52  details  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am + #8 Cascade Cougars
(Lahainaluna HS, Lahaina, Hawaii)
38 St Thomas More Collegiate (BC) Knights 17  Maui Winter Classic 
8:00pm Central Linn Cobras (2A)
(Seaside HS)
21 Estacada Rangers 47  Seaside Holiday Classic 
11:00pm (MST) Columbia (ID) Wildcats
(Columbia HS, Nampa Idaho)
37 Ontario Tigers 40  Elite Eight Tournament 
3:00am #9 Junction City Tigers
(Junction City)
49 #4 Corvallis Spartans (5A) 71  
2:00am #7 La Grande Tigers 50 Burns Hilanders (3A) 38  
11:30pm Madras White Buffalos 51 Elma (WA) Eagles 55  Seaside Holiday Classic 
4:30pm Newport Cubs 46 Astoria Fishermen 33  details  Seaside Holiday Classic 
3:00am North Bend Bulldogs 34 Elmira Falcons 52  details  
3:00am #4 Philomath Warriors 53 #12 Cottage Grove Lions 43  
3:00am Ridgeview Ravens 29 #6 Bend Lava Bears (5A) 71  
2:45am #10 Seaside Seagulls 51 La Pine Hawks 39  Seaside Holiday Classic 
TBA South Umpqua Lancers
(Myrtle Point High School)
31 Eagle Point Eagles (5A) 76  Hometown Hardware Holiday Tournament 
1:45am Sweet Home Huskies 41 #6 Central Panthers 51  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #10 Amity Warriors
(Amity)
78 Horizon Christian, Tualatin Hawks 10  
2:00am Bandon Tigers
(Bandon High School)
52 Jefferson Lions 25  Bandon Dunes Holiday Invitational 
2:00am Colton Vikings
(Colton)
32 #7 Willamina Bulldogs 55  details  
10:00pm #2 Condon - Wheeler Knights (1A)
(Condon)
43 #6 Nyssa Bulldogs 36  
2:00am Dayton Pirates
(Dayton)
65 Westside Christian Eagles 56 (OT)  
11:00pm Del Norte (CA) Warriors
(Bandon High School)
36 #5 St Mary's Crusaders 46  details  Bandon Dunes Holiday Invitational 
2:00am Harrisburg Eagles
(Yoncalla)
40 #7 Yoncalla Eagles (1A) 39 boxscore   details   Yoncalla Tournament 
2:00am #7 La Grande Tigers (4A) 50 Burns Hilanders 38  
4:00am Myrtle Point Bobcats (2A)
(Myrtle Point High School)
28 #11 Glide Wildcats 23  Hometown Hardware Holiday Tournament 
2:00am #7 Oakland Oakers (2A) 38 Creswell Bulldogs 27  details  
TBA Riverside Pirates 36 Ione Cardinals (1A) 35  
1:30am #9 Scio Loggers 59 #10 Kennedy Trojans (2A) 41  details  
10:30pm Umatilla Vikings 28 #1 Regis Rams (2A) 36  
3:00am (MST) Weiser (ID) Wolverines 38 #2 Vale Vikings 44  details  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Bonanza Antlers
(Mazama High School)
52 Henley [JV] Hornets (4A) 38  details  Klamath Klash 
8:00pm Central Linn Cobras
(Seaside HS)
21 Estacada Rangers (4A) 47  Seaside Holiday Classic 
8:15pm Culver Bulldogs
(Mazama High School)
29 Mazama [JV] Vikings (4A) 53  Klamath Klash 
1:30am East Linn Christian Academy Eagles 45 Country Christian Cougars (1A) 34  
2:00am Elgin Huskies
(Elgin)
44 Grant Union Prospectors 51  
2:45am Faith Bible Falcons
(Forest Hills Lutheran School)
48 Gaston Greyhounds 46  
11:15pm + #12 Gold Beach Panthers
(Mazama High School)
47 Modoc (CA) Braves 38  details  Klamath Klash 
2:00am #5 Heppner Mustangs
(Heppner)
57 Weston-McEwen TigerScots 52  
2:00am Irrigon Knights
(Irrigon)
37 #2 Enterprise Outlaws 39  details  
2:30am + #3 Lost River Raiders
(Mazama High School)
62 Chiloquin Queens 36  details  Klamath Klash 
4:00am Myrtle Point Bobcats
(Myrtle Point High School)
28 #11 Glide Wildcats (3A) 23  Hometown Hardware Holiday Tournament 
2:00am Neah-Kah-Nie Pirates 24 Nestucca Bobcats 17  
2:00am #7 Oakland Oakers 38 Creswell Bulldogs (3A) 27  details  
11:00pm Oakridge Warriors
(Yoncalla)
32 Camas Valley Hornets (1A) 36  details  Yoncalla Tournament 
2:00am Reedsport Braves
(Reedsport)
48 Marshfield [FR] Pirates (5A) 25  Reedsport Dune Country Classic 
2:00am Riverdale Mavericks 57 Portland Christian Royals 39  details  
1:30am #9 Scio Loggers (3A) 59 #10 Kennedy Trojans 41  details  
10:30pm Umatilla Vikings (3A) 28 #1 Regis Rams 36  
2:00am #11 Union Lady Cats
(Union)
64 #6 Pilot Rock Rockets 63  details  
2:00am #9 Vernonia Loggers 58 Knappa Loggers 37  
10:30pm Waldport Irish
(Reedsport)
10 #13 North Douglas Warriors 60  Reedsport Dune Country Classic 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00pm #2 Condon - Wheeler Knights
(Condon)
43 #6 Nyssa Bulldogs (3A) 36  
1:00am #9 Crane Mustangs
(Crane)
36 Cove Leopards 16  Crane Christmas Tournament 
7:00pm Dayville - Monument Tigers
(Crane)
30 Jordan Valley Mustangs 23  Crane Christmas Tournament 
1:30am East Linn Christian Academy Eagles (2A) 45 Country Christian Cougars 34  
11:00pm Echo Cougars 56 Central Christian White Tigers 9  
8:00pm Eddyville Charter Eagles
(Yoncalla)
30 Umpqua Valley Christian Monarchs 25  Yoncalla Tournament 
2:00am Harrisburg Eagles (3A)
(Yoncalla)
40 #7 Yoncalla Eagles 39 boxscore   details   Yoncalla Tournament 
8:00pm La Grande [JV] Tigers (4A)
(Wallowa)
36 #12 Pine Eagle Spartans 43  Wallowa Lions Tournament 
2:00am Life Christian Lions 27 #6 City Christian Lions 71  
1:30am Mapleton Sailors 48 Crow Cougars 32  
11:00pm (MST) McDermitt (NV) Bulldogs 51 Adrian Antelopes 42  Crane Christmas Tournament 
1:30am McKenzie Eagles
(McKenzie)
58 Lowell Red Devils 38  
11:00pm Nixyaawii Golden Eagles
(Wallowa)
42 Joseph Eagles 30  Wallowa Lions Tournament 
2:00am North Clackamas Christian Saints
(North Clackamas Christian)
11 #1 Damascus Christian Eagles 62  
10:00pm Notus (ID) Pirates 17 #10 Imbler Panthers 31  
11:00pm Oakridge Warriors (2A)
(Yoncalla)
32 Camas Valley Hornets 36  details  Yoncalla Tournament 
2:00am Portland Waldorf Wolf Pack
(Portland Waldorf)
64 Columbia Christian Knights 32  details  
2:00am Prairie City Panthers
(Prairie City)
49 Powder Valley Badgers 47  
TBA Riverside Pirates (3A) 36 Ione Cardinals 35  
2:00am Southwest Christian Wildcats
(Southwest Christian)
38 Open Door Christian Academy Huskies 31  
2:00am Spray Eagles 48 Burnt River Bulls 29  
3:00am #5 Triangle Lake Lakers
(Triangle Lake)
81 Alsea Wolverines 27  details  
2:00am Ukiah [JV] Cougars
(Long Creek)
30 Griswold Grizzlies 48  details  
2:00am Wallowa Cougars
(Wallowa)
45 Sherman Huskies 43  Wallowa Lions Tournament 

+ denotes neutral site

6A

Special District 1
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30am #9 Sheldon Irish 76 Grant Generals 47  
1:30am Thurston Colts 40 Lincoln Cardinals 52  details  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Woodrow Wilson (WA) Rams 38 #3 Oregon City Pioneers 84  details  
2:45am (MST) St Mary's, Stockton (CA) Rams
  (Hamilton HS, Chandler, AZ)
73 #1 Central Catholic Rams 64  Nike Tournament of Champions Joe Smith Division 
3:15am Sherwood Bowmen (5A)
  (Sherwood)
34 Jesuit Crusaders 58  
3:00am Woodburn Bulldogs (5A)
  (Woodburn HS)
31 McNary Celtics 52  details  
1:00am David Douglas Scots
  (Hood River Valley HS)
28 Lakeridge Pacers 67  details  Hood River Valley Tournament 
3:00am #9 Hermiston Bulldogs 41 West Linn Lions 46  
3:00am Hood River Valley Eagles (5A) 27 Centennial Eagles 48  Hood River Valley Tournament 
11:00pm (MST) + #5 Clackamas Cavaliers
  (Perry HS, Gilbert, AZ)
36 Grandview (CO) Wolves 52  details  Nike Tournament Of Champions John Anderson Division 
3:15am Century Jaguars 71 McKay Royal Scots 48  details  
3:15am Glencoe Crimson Tide 42 #8 Beaverton Beavers 62 boxscore   details  
3:15am Tualatin Timberwolves 61 Wilsonville Wildcats (5A) 25  details  
3:30am South Salem Saxons
  (South Salem)
75 Aloha Warriors 20  details  South Salem Tournament 
2:00am Roseburg Indians
  (South Salem)
61 Canby Cougars 41  South Salem Tournament 
3:00am South Eugene Axemen 43 #3 Willamette Wolverines (5A) 51  

+ denotes neutral site

5A

Midwestern
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Churchill Lancers 60 Marshfield Pirates 53  details  
3:00am #11 Marist Spartans 46 North Eugene Highlanders 31  
Intermountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #10 Summit Storm 50 Redmond Panthers 42  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:00pm Discipulos de Cristo (PR) [EX]
  (Mayaguez, Puerto Rico)
48 Roosevelt Roughriders 19  Puerto Rico Hoops 
3:15am #5 Milwaukie Mustangs
  (Milwaukie)
46 Pendleton Buckaroos 34  details  
3:15am Sherwood Bowmen
  (Sherwood)
34 Jesuit Crusaders (6A) 58  
3:15am St Helens Lions 45 Jefferson, Portland Democrats 42   
3:00am Woodburn Bulldogs
  (Woodburn HS)
31 McNary Celtics (6A) 52  details  
3:00am Hood River Valley Eagles 27 Centennial Eagles (6A) 48  Hood River Valley Tournament 
TBA South Umpqua Lancers (4A)
  (Myrtle Point High School)
31 Eagle Point Eagles 76  Hometown Hardware Holiday Tournament 
3:15am Tualatin Timberwolves (6A) 61 Wilsonville Wildcats 25  details  
3:00am #9 Junction City Tigers (4A)
  (Junction City)
49 #4 Corvallis Spartans 71  
3:00am South Eugene Axemen (6A) 43 #3 Willamette Wolverines 51  
3:00am Ridgeview Ravens (4A) 29 #6 Bend Lava Bears 71  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm (MST) Columbia (ID) Wildcats
  (Columbia HS, Nampa Idaho)
37 Ontario Tigers 40  Elite Eight Tournament 
2:45am #10 Seaside Seagulls 51 La Pine Hawks 39  Seaside Holiday Classic 
11:30pm Madras White Buffalos 51 Elma (WA) Eagles 55  Seaside Holiday Classic 
3:00am North Bend Bulldogs 34 Elmira Falcons 52  details  
TBA South Umpqua Lancers
  (Myrtle Point High School)
31 Eagle Point Eagles (5A) 76  Hometown Hardware Holiday Tournament 
8:00pm Central Linn Cobras (2A)
  (Seaside HS)
21 Estacada Rangers 47  Seaside Holiday Classic 
2:00am + #8 Cascade Cougars
  (Lahainaluna HS, Lahaina, Hawaii)
38 St Thomas More Collegiate (BC) Knights 17  Maui Winter Classic 
4:30pm Newport Cubs 46 Astoria Fishermen 33  details  Seaside Holiday Classic 
3:00am #4 Philomath Warriors 53 #12 Cottage Grove Lions 43  
3:00am #9 Junction City Tigers
  (Junction City)
49 #4 Corvallis Spartans (5A) 71  
1:45am Sweet Home Huskies 41 #6 Central Panthers 51  
2:00am #7 La Grande Tigers 50 Burns Hilanders (3A) 38  
3:00am Ridgeview Ravens 29 #6 Bend Lava Bears (5A) 71  

+ denotes neutral site

3A

West Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #10 Amity Warriors
  (Amity)
78 Horizon Christian, Tualatin Hawks 10  
2:00am Colton Vikings
  (Colton)
32 #7 Willamina Bulldogs 55  details  
2:00am Dayton Pirates
  (Dayton)
65 Westside Christian Eagles 56 (OT)  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Del Norte (CA) Warriors
  (Bandon High School)
36 #5 St Mary's Crusaders 46  details  Bandon Dunes Holiday Invitational 
3:00am (MST) Weiser (ID) Wolverines 38 #2 Vale Vikings 44  details  
2:00am #7 Oakland Oakers (2A) 38 Creswell Bulldogs 27  details  
1:30am #9 Scio Loggers 59 #10 Kennedy Trojans (2A) 41  details  
2:00am Harrisburg Eagles
  (Yoncalla)
40 #7 Yoncalla Eagles (1A) 39 boxscore   details   Yoncalla Tournament 
TBA Riverside Pirates 36 Ione Cardinals (1A) 35  
10:30pm Umatilla Vikings 28 #1 Regis Rams (2A) 36  
4:00am Myrtle Point Bobcats (2A)
  (Myrtle Point High School)
28 #11 Glide Wildcats 23  Hometown Hardware Holiday Tournament 
2:00am Bandon Tigers
  (Bandon High School)
52 Jefferson Lions 25  Bandon Dunes Holiday Invitational 
10:00pm #2 Condon - Wheeler Knights (1A)
  (Condon)
43 #6 Nyssa Bulldogs 36  
2:00am #7 La Grande Tigers (4A) 50 Burns Hilanders 38  

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45am Faith Bible Falcons
  (Forest Hills Lutheran School)
48 Gaston Greyhounds 46  
2:00am Neah-Kah-Nie Pirates 24 Nestucca Bobcats 17  
2:00am Riverdale Mavericks 57 Portland Christian Royals 39  details  
2:00am #9 Vernonia Loggers 58 Knappa Loggers 37  
Blue Mountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Elgin Huskies
  (Elgin)
44 Grant Union Prospectors 51  
2:00am #5 Heppner Mustangs
  (Heppner)
57 Weston-McEwen TigerScots 52  
2:00am Irrigon Knights
  (Irrigon)
37 #2 Enterprise Outlaws 39  details  
2:00am #11 Union Lady Cats
  (Union)
64 #6 Pilot Rock Rockets 63  details  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #7 Oakland Oakers 38 Creswell Bulldogs (3A) 27  details  
11:00pm Oakridge Warriors
  (Yoncalla)
32 Camas Valley Hornets (1A) 36  details  Yoncalla Tournament 
1:30am #9 Scio Loggers (3A) 59 #10 Kennedy Trojans 41  details  
8:00pm Central Linn Cobras
  (Seaside HS)
21 Estacada Rangers (4A) 47  Seaside Holiday Classic 
8:15pm Culver Bulldogs
  (Mazama High School)
29 Mazama [JV] Vikings (4A) 53  Klamath Klash 
1:30am East Linn Christian Academy Eagles 45 Country Christian Cougars (1A) 34  
10:30pm Waldport Irish
  (Reedsport)
10 #13 North Douglas Warriors 60  Reedsport Dune Country Classic 
10:30pm Umatilla Vikings (3A) 28 #1 Regis Rams 36  
5:00pm Bonanza Antlers
  (Mazama High School)
52 Henley [JV] Hornets (4A) 38  details  Klamath Klash 
2:30am + #3 Lost River Raiders
  (Mazama High School)
62 Chiloquin Queens 36  details  Klamath Klash 
11:15pm + #12 Gold Beach Panthers
  (Mazama High School)
47 Modoc (CA) Braves 38  details  Klamath Klash 
4:00am Myrtle Point Bobcats
  (Myrtle Point High School)
28 #11 Glide Wildcats (3A) 23  Hometown Hardware Holiday Tournament 
2:00am Reedsport Braves
  (Reedsport)
48 Marshfield [FR] Pirates (5A) 25  Reedsport Dune Country Classic 

+ denotes neutral site

1A

Valley 10
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Life Christian Lions 27 #6 City Christian Lions 71  
2:00am North Clackamas Christian Saints
  (North Clackamas Christian)
11 #1 Damascus Christian Eagles 62  
2:00am Portland Waldorf Wolf Pack
  (Portland Waldorf)
64 Columbia Christian Knights 32  details  
2:00am Southwest Christian Wildcats
  (Southwest Christian)
38 Open Door Christian Academy Huskies 31  
Mountain West
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30am Mapleton Sailors 48 Crow Cougars 32  
1:30am McKenzie Eagles
  (McKenzie)
58 Lowell Red Devils 38  
3:00am #5 Triangle Lake Lakers
  (Triangle Lake)
81 Alsea Wolverines 27  details  
Big Sky
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Echo Cougars 56 Central Christian White Tigers 9  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm (MST) McDermitt (NV) Bulldogs 51 Adrian Antelopes 42  Crane Christmas Tournament 
10:00pm Notus (ID) Pirates 17 #10 Imbler Panthers 31  
11:00pm Oakridge Warriors (2A)
  (Yoncalla)
32 Camas Valley Hornets 36  details  Yoncalla Tournament 
8:00pm Eddyville Charter Eagles
  (Yoncalla)
30 Umpqua Valley Christian Monarchs 25  Yoncalla Tournament 
2:00am Harrisburg Eagles (3A)
  (Yoncalla)
40 #7 Yoncalla Eagles 39 boxscore   details   Yoncalla Tournament 
1:30am East Linn Christian Academy Eagles (2A) 45 Country Christian Cougars 34  
TBA Riverside Pirates (3A) 36 Ione Cardinals 35  
10:00pm #2 Condon - Wheeler Knights
  (Condon)
43 #6 Nyssa Bulldogs (3A) 36  
11:00pm Nixyaawii Golden Eagles
  (Wallowa)
42 Joseph Eagles 30  Wallowa Lions Tournament 
8:00pm La Grande [JV] Tigers (4A)
  (Wallowa)
36 #12 Pine Eagle Spartans 43  Wallowa Lions Tournament 
2:00am Wallowa Cougars
  (Wallowa)
45 Sherman Huskies 43  Wallowa Lions Tournament 
1:00am #9 Crane Mustangs
  (Crane)
36 Cove Leopards 16  Crane Christmas Tournament 
7:00pm Dayville - Monument Tigers
  (Crane)
30 Jordan Valley Mustangs 23  Crane Christmas Tournament 
2:00am Prairie City Panthers
  (Prairie City)
49 Powder Valley Badgers 47  
2:00am Spray Eagles 48 Burnt River Bulls 29  
2:00am Ukiah [JV] Cougars
  (Long Creek)
30 Griswold Grizzlies 48  details  

+ denotes neutral site