Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Friday, December 28, 2012

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Camas (WA) Papermakers
(Lake Oswego HS, Court 2)
57 Sunset Apollos 50  details  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
1:00am + #1 Central Catholic Rams
(Lake Oswego HS, Court 1)
54 #6 Tigard Tigers 38  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
2:30am + #5 Clackamas Cavaliers
(Lake Oswego HS, Court 1)
64 #8 Beaverton Beavers 42  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
7:30pm Crater Comets
(Lake Oswego HS, Court 2)
55 McNary Celtics 60  details  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
2:30am Glencoe Crimson Tide
(Lake Oswego HS, Court 2)
36 Tualatin Timberwolves 46  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
3:15am Gresham Gophers
(Gresham H.S.)
18 Forest Grove Vikings 38 boxscore   details  Gresham Holiday Tournament 
4:15am Hillsboro Spartans
(Hillsboro High School)
57 Madison Senators (5A) 25  Century / Hillsboro Tournament 
4:45am (EST) Hoover (AL) Buccaneers
(Trinity Center, Washington DC)
53 #2 South Medford Panthers 52  Title IX Holiday Invitational Classic 
1:00am Lake Oswego Lakers
(Lake Oswego HS, Court 2)
27 #7 Lebanon Warriors (5A) 59  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
9:00pm Lakeridge Pacers
(Lake Oswego HS, Court 2)
60 Salt River (AZ) Eagles 53  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
8:30pm Lincoln Cardinals
(Gillette Wyoming)
49 Prairie (WA) Falcons 45  Energy Classic 
3:00am McMinnville Grizzlies 52 Canby Cougars 62  
1:30am + #5 Milwaukie Mustangs (5A) 44 Barlow Bruins 27  details  Gresham Holiday Tournament 
8:45pm + #8 Mountain View Cougars (5A)
(Cascade Middle School)
55 Sprague Olympians 10  Les Schwab Holiday Tournament 
10:45pm Newberg Tigers
(University City HS, San Diego)
50 Lakeside, Seattle (WA) Lions 46  Surf N Slam Tournament Surf Division 
4:00am Norcross (GA) Blue Devils
(Lake Oswego HS, Court 1)
60 #4 Westview Wildcats 55  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
6:15pm North Salem Vikings
(Marshfield High School)
49 Siuslaw Vikings (4A) 38  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
10:00pm Reynolds Raiders 58 Aloha Warriors 68  details  Gresham Holiday Tournament 
4:30pm + #9 Sheldon Irish
(Lake Oswego HS, Court 1)
59 Southridge Skyhawks 49  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
11:30pm South Salem Saxons
(Lake Oswego HS, Court 1)
44 #3 Oregon City Pioneers 64  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
7:30pm + #7 St Mary's Academy Blues
(Lake Oswego HS, Court 1)
67 South Eugene Axemen 45  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
1:45am #10 Summit Storm (5A)
(Summit HS)
54 North Medford Black Tornado 47  Les Schwab Holiday Tournament 
10:15pm + #11 The Dalles Wahtonka Eagle Indians (5A)
(Cascade Middle School)
52 Roseburg Indians 47  details  Les Schwab Holiday Tournament 
TBA Thurston Colts 55 McKay Royal Scots 38  Dallas Tournament 
4:15am Waipahu (HI) Marauders
(Century High School)
26 Centennial Eagles 51  Century / Hillsboro Tournament 
2:15am Wasilla (AK) Warriors
(Wasilla (AK) HS)
75 Century Jaguars 38  Doc Larson Roundball Classic 
TBA + #2 West Albany Bulldogs (5A)
(Summit HS)
53 Grants Pass Lady Cavers 34  details  Les Schwab Holiday Tournament 
6:00pm West Linn Lions
(Lake Oswego HS, Court 1)
47 Jesuit Crusaders 42  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
11:30pm + #10 West Salem Titans
(Lake Oswego HS, Court 2)
73 Grant Generals 44  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:45pm Ashland Grizzlies
(Marshfield High School)
43 North Bend Bulldogs (4A) 29  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
8:30pm + #6 Bend Lava Bears
(Summit HS)
41 #4 Corvallis Spartans 55  Les Schwab Holiday Tournament 
1:45am Churchill Lancers 34 Wilsonville Wildcats 49  Dallas Tournament 
3:30am Dallas Dragons
(Dallas)
55 Parkrose Broncos 37  Dallas Tournament 
4:45am Eagle Point Eagles
(Cascade Christian High School)
47 #2 Mazama Vikings (4A) 66  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 
4:00am + #9 Hermiston Bulldogs
(Lake Oswego HS, Court 2)
51 Crescent Valley Raiders 42  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
4:15am Hillsboro Spartans (6A)
(Hillsboro High School)
57 Madison Senators 25  Century / Hillsboro Tournament 
1:00am Lake Oswego Lakers (6A)
(Lake Oswego HS, Court 2)
27 #7 Lebanon Warriors 59  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
5:00pm + #11 Liberty Falcons
(Summit HS)
59 Wilson Trojans 39  details  Les Schwab Holiday Tournament 
1:15am Marshfield Pirates
(Marshfield High School)
49 Coquille Red Devils (3A) 32  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
1:30am + #5 Milwaukie Mustangs 44 Barlow Bruins (6A) 27  details  Gresham Holiday Tournament 
8:45pm + #8 Mountain View Cougars
(Cascade Middle School)
55 Sprague Olympians (6A) 10  Les Schwab Holiday Tournament 
9:45pm North Eugene Highlanders
(Marshfield High School)
29 Myrtle Point Bobcats (2A) 19  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
6:00pm Pendleton Buckaroos
(Lake Oswego HS, Court 2)
47 Sherwood Bowmen 37  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
11:00pm Redmond Panthers
(Sisters)
31 #5 La Salle Prep Falcons (4A) 56  details  Sisters Holiday Tournament 
11:45pm Sandy Pioneers 33 Hood River Valley Eagles 37  Gresham Holiday Tournament 
1:30am Silverton Foxes
(Woodburn)
48 #11 Marist Spartans 54  Silverton-Woodburn Classic 
9:00pm + #1 Springfield Millers
(Lake Oswego HS, Court 1)
51 #3 Willamette Wolverines 58  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
3:15am St Helens Lions 58 Benson Techsters 52   
1:45am #10 Summit Storm
(Summit HS)
54 North Medford Black Tornado (6A) 47  Les Schwab Holiday Tournament 
10:15pm + #11 The Dalles Wahtonka Eagle Indians
(Cascade Middle School)
52 Roseburg Indians (6A) 47  details  Les Schwab Holiday Tournament 
TBA + #2 West Albany Bulldogs
(Summit HS)
53 Grants Pass Lady Cavers (6A) 34  details  Les Schwab Holiday Tournament 
3:15am Woodburn Bulldogs
(Woodburn HS)
54 Putnam Kingsmen 37 boxscore   details  Silverton-Woodburn Classic 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:45pm Ashland Grizzlies (5A)
(Marshfield High School)
43 North Bend Bulldogs 29  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
TBA Baker Bulldogs
(Pendleton Conv. Ctr.)
33 #2 Enterprise Outlaws (2A) 48  details  Oregon Trail Classic 
10:30pm + #3 Banks Lady Braves
(Cascade High School)
58 #11 Gladstone Gladiators 37  Cascade Holiday Tournament 
1:30am #8 Cascade Cougars
(Cascade High School)
65 Elmira Falcons 56  Cascade Holiday Tournament Endowment game   
3:00am #12 Cottage Grove Lions 55 Douglas Trojans 33  Cottage Grove Holiday Tournament 
4:45am Eagle Point Eagles (5A)
(Cascade Christian High School)
47 #2 Mazama Vikings 66  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 
10:45pm Eatonville (WA) Cruisers
(Mission Bay HS, San Diego)
39 #4 Philomath Warriors 42  Surf N Slam Tournament Slam Division 
8:00am Henley Hornets
(Sisters)
55 Ridgeview Ravens 36  Sisters Holiday Tournament 
9:00pm + #9 Junction City Tigers
(Sisters)
44 Burns Hilanders (3A) 25  Sisters Holiday Tournament 
TBA Lakeview Honkers (3A) 50 La Pine Hawks 44  
11:00pm Madras White Buffalos
(Stayton)
45 Brookings-Harbor Bruins 37  Stayton Holiday Classic 
11:00pm McLoughlin Pioneers
(Heppner)
37 Horizon Christian, Hood River Hawks (1A) 19  Heppner Christmas Tournament 
TBA Newport Cubs
(Cottage Grove High School)
21 #1 Sutherlin Bulldogs 46  Cottage Grove Holiday Tournament 
1:45am North Marion Huskies
(Astoria High School)
44 Knappa Loggers (2A) 34  Vince Dulcich Tournament 
6:15pm North Salem Vikings (6A)
(Marshfield High School)
49 Siuslaw Vikings 38  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
1:15am Phoenix Pirates
(Cascade Christian High School)
40 North Valley Lady Knights 28  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 
11:00pm Pleasant Hill Billies (3A)
(Regis)
32 Molalla Indians 53  Regis Holiday Tournament 
11:00pm Redmond Panthers (5A)
(Sisters)
31 #5 La Salle Prep Falcons 56  details  Sisters Holiday Tournament 
5:00pm Scappoose Indians
(Stayton)
28 #6 Central Panthers 43  Stayton Holiday Classic 
3:00am Sisters Outlaws
(Sisters)
30 #7 La Grande Tigers 47  details  Sisters Holiday Tournament 
8:00pm Stayton Eagles 51 Hidden Valley Mustangs 44  Stayton Holiday Classic 
6:00pm Toledo Boomers (3A)
(Neah-Kah-Nie High School)
46 Tillamook Cheesemakers 32  Driftwood Classic 
2:00am Yamhill-Carlton Tigers 23 #10 Seaside Seagulls 36  details  Stayton Holiday Classic 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers
(Blanchet Catholic)
28 #4 Western Mennonite Pioneers (2A) 38  
8:00pm Cascade Christian Challengers
(Cascade Christian High School)
32 Umatilla Vikings 34  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Consolation 
8:30pm Central Linn Cobras (2A)
(Central Linn)
28 Harrisburg Eagles 53 boxscore   details    Central Linn Holiday Tournament 
TBA Colton Vikings
(Colton)
46 Lowell Red Devils (1A) 49  
5:00pm De La Salle North Catholic Knights
(Riverdale)
45 Portland Waldorf Wolf Pack (1A) 48  details  Riverdale Holiday Tournament 
3:30am East Linn Christian Academy Eagles (2A) 57 Jefferson Lions 45  
11:00pm Faith Bible Falcons (2A)
(Riverdale)
31 #13 Oregon Episcopal Aardvarks 35  Riverdale Holiday Tournament 
7:00pm Gaston Greyhounds (2A)
(Gervais)
51 Clatskanie Tigers 71  Cougar Classic 
10:00pm Gervais Ladycats
(Gervais)
44 Lebanon [JV] Warriors (5A) 29  Cougar Classic 
8:00pm Glendale Pirates (2A)
(Phoenix High School)
27 Illinois Valley Cougars 47  details  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
2:00am Grant Union Prospectors (2A)
(Pendleton)
29 #9 Scio Loggers 46  Oregon Trail Classic 
9:00pm + #9 Junction City Tigers (4A)
(Sisters)
44 Burns Hilanders 25  Sisters Holiday Tournament 
8:00pm Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 17 #10 Amity Warriors 50  Riverdale Holiday Tournament 
TBA Lakeview Honkers 50 La Pine Hawks (4A) 44  
1:15am Marshfield Pirates (5A)
(Marshfield High School)
49 Coquille Red Devils 32  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
11:30pm Monroe Dragons (2A)
(Central Linn)
30 #7 Willamina Bulldogs 60  Central Linn Holiday Tournament 
2:30am #7 Oakland Oakers (2A)
(Oakland High School)
41 Bandon Tigers 45  details  Oakland Christmas Tournament 
11:00pm Pleasant Hill Billies
(Regis)
32 Molalla Indians (4A) 53  Regis Holiday Tournament 
10:15pm R A Long (WA) Lumberjacks
(Astoria High School)
49 Warrenton Warriors 38  Vince Dulcich Tournament 
1:15am + #4 Santiam Christian Eagles
(Phoenix High School)
52 Dayton Pirates 45  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Consolation 
6:00pm Toledo Boomers
(Neah-Kah-Nie High School)
46 Tillamook Cheesemakers (4A) 32  Driftwood Classic 
11:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs (1A)
(Oakland High School)
12 #11 Glide Wildcats 62  Oakland Christmas Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Baker Bulldogs (4A)
(Pendleton Conv. Ctr.)
33 #2 Enterprise Outlaws 48  details  Oregon Trail Classic 
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A)
(Blanchet Catholic)
28 #4 Western Mennonite Pioneers 38  
2:00am Camas Valley Hornets (1A) 48 Riddle Irish 58  details  
8:30pm Central Linn Cobras
(Central Linn)
28 Harrisburg Eagles (3A) 53 boxscore   details    Central Linn Holiday Tournament 
3:30am East Linn Christian Academy Eagles 57 Jefferson Lions (3A) 45  
11:00pm Faith Bible Falcons
(Riverdale)
31 #13 Oregon Episcopal Aardvarks (3A) 35  Riverdale Holiday Tournament 
7:00pm Gaston Greyhounds
(Gervais)
51 Clatskanie Tigers (3A) 71  Cougar Classic 
8:00pm Glendale Pirates
(Phoenix High School)
27 Illinois Valley Cougars (3A) 47  details  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
2:00am Grant Union Prospectors
(Pendleton)
29 #9 Scio Loggers (3A) 46  Oregon Trail Classic 
2:00am #5 Heppner Mustangs 47 Hermiston [JV] Bulldogs 36  Heppner Christmas Tournament 
2:00am + #10 Imbler Panthers (1A)
(Eastern Oregon University)
30 #11 Union Lady Cats 42  La Grande Optimist Christmas Classic 
TBA Ione Cardinals (1A) 60 Irrigon Knights 59  
8:00am + #10 Kennedy Trojans
(St. Paul)
34 #5 Triangle Lake Lakers (1A) 64  St. Paul Holiday Tournament 
1:00am LaCrosse - Washtucna (WA) Tigercats
(Dayton, WA)
43 Elgin Huskies 51  Dayton (WA) Holiday Tournament 
11:30pm Monroe Dragons
(Central Linn)
30 #7 Willamina Bulldogs (3A) 60  Central Linn Holiday Tournament 
8:00am Neah-Kah-Nie Pirates
(Neah-Kah-Nie High School)
40 Taft [JV] Tigers (4A) 12  Driftwood Classic 
9:45pm North Eugene Highlanders (5A)
(Marshfield High School)
29 Myrtle Point Bobcats 19  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
1:45am North Marion Huskies (4A)
(Astoria High School)
44 Knappa Loggers 34  Vince Dulcich Tournament 
2:30am #7 Oakland Oakers
(Oakland High School)
41 Bandon Tigers (3A) 45  details  Oakland Christmas Tournament 
2:00am Oakridge Warriors 24 Reedsport Braves 39  
11:00pm + #6 Pilot Rock Rockets
(Eastern Oregon University)
70 Cove Leopards (1A) 33  details  La Grande Optimist Christmas Classic 
2:00am #1 Regis Rams
(Regis)
61 Stanfield Tigers 25  Regis Holiday Tournament 
2:00am Riverdale Mavericks
(Riverdale)
49 #1 Damascus Christian Eagles (1A) 63  Riverdale Holiday Tournament 
2:00am #8 Santiam Wolverines
(Santiam HS)
62 Portland Christian Royals 22  Santiam Tournament 
TBA South Wasco County Redsides (1A)
(South Wasco County)
38 Culver Bulldogs 37  
8:00pm Waitsburg - Prescott (WA) Cardinals
(DeSales High School, Walla Walla, WA)
40 Weston-McEwen TigerScots 54  DA Davidison Christmas Classic 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30am Alsea Wolverines
(Alsea)
40 Falls City Mountaineers 50  details  Tin Hat Tournament 
2:00am Camas Valley Hornets 48 Riddle Irish (2A) 58  details  
TBA Colton Vikings (3A)
(Colton)
46 Lowell Red Devils 49  
9:45pm Crater [FR] Comets (6A)
(Phoenix High School)
53 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 31  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
4:00am Crow Cougars
(Crow)
46 Crosshill Christian Eagles 6  Crow Cougar Classic 
2:00am Dayville - Monument Tigers
(Trinity Lutheran)
48 Central Christian White Tigers 18  Trinity Lutheran Tournament 
5:00pm De La Salle North Catholic Knights (3A)
(Riverdale)
45 Portland Waldorf Wolf Pack 48  details  Riverdale Holiday Tournament 
11:30pm + #8 Dufur Rangers
(Portland Lutheran)
41 #6 City Christian Lions 26  1A Hoops Classic 
2:00am + #10 Imbler Panthers
(Eastern Oregon University)
30 #11 Union Lady Cats (2A) 42  La Grande Optimist Christmas Classic 
TBA Ione Cardinals 60 Irrigon Knights (2A) 59  
4:00pm Joseph Eagles
(Eastern Oregon University)
29 Echo Cougars 41  La Grande Optimist Christmas Classic 
8:00am + #10 Kennedy Trojans (2A)
(St. Paul)
34 #5 Triangle Lake Lakers 64  St. Paul Holiday Tournament 
11:00pm McLoughlin Pioneers (4A)
(Heppner)
37 Horizon Christian, Hood River Hawks 19  Heppner Christmas Tournament 
5:00pm New Hope Christian Lady Warriors
(Portland Lutheran)
24 McKenzie Eagles 42  1A Hoops Classic 
TBA Nixyaawii Golden Eagles
(Nixyaawii)
44 Pendleton [FR] Buckaroos (5A) 33  
1:15am North Valley [JV] Knights (4A)
(Phoenix High School)
30 Butte Falls Loggers 38  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
TBA + #4 Perrydale Pirates
(Crow)
79 Pacific Pirates 26  Crow Cougar Classic 
10:30pm Philomath [JV] Warriors (4A)
(Alsea)
36 Mapleton Sailors 37  Tin Hat Tournament 
11:00pm + #6 Pilot Rock Rockets (2A)
(Eastern Oregon University)
70 Cove Leopards 33  details  La Grande Optimist Christmas Classic 
2:30am Portland Lutheran Blue Jays
(Portland Lutheran)
29 #11 Hosanna Christian Lady Lions 41  details  1A Hoops Classic 
2:00am Riverdale Mavericks (2A)
(Riverdale)
49 #1 Damascus Christian Eagles 63  Riverdale Holiday Tournament 
8:00pm Sherman Huskies
(Portland Lutheran)
37 Country Christian Cougars 51  1A Hoops Classic 
TBA South Wasco County Redsides
(South Wasco County)
38 Culver Bulldogs (2A) 37  
11:00pm + #3 St Paul Buckaroos 53 #2 Condon - Wheeler Knights 42  St. Paul Holiday Tournament 
3:30am Trinity Lutheran Saints
(Bend, OR)
54 C.S. Lewis Academy Watchmen 32  details  Trinity Lutheran Tournament 
11:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs
(Oakland High School)
12 #11 Glide Wildcats (3A) 62  Oakland Christmas Tournament 
7:00pm Wallowa Cougars
(Eastern Oregon University)
37 Powder Valley Badgers 55  La Grande Optimist Christmas Classic 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:45am (EST) Hoover (AL) Buccaneers
  (Trinity Center, Washington DC)
53 #2 South Medford Panthers 52  Title IX Holiday Invitational Classic 
4:30pm Camas (WA) Papermakers
  (Lake Oswego HS, Court 2)
57 Sunset Apollos 50  details  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
2:15am Wasilla (AK) Warriors
  (Wasilla (AK) HS)
75 Century Jaguars 38  Doc Larson Roundball Classic 
4:15am Waipahu (HI) Marauders
  (Century High School)
26 Centennial Eagles 51  Century / Hillsboro Tournament 
4:00am Norcross (GA) Blue Devils
  (Lake Oswego HS, Court 1)
60 #4 Westview Wildcats 55  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
1:30am + #5 Milwaukie Mustangs (5A) 44 Barlow Bruins 27  details  Gresham Holiday Tournament 
TBA + #2 West Albany Bulldogs (5A)
  (Summit HS)
53 Grants Pass Lady Cavers 34  details  Les Schwab Holiday Tournament 
1:00am + #1 Central Catholic Rams
  (Lake Oswego HS, Court 1)
54 #6 Tigard Tigers 38  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
3:15am Gresham Gophers
  (Gresham H.S.)
18 Forest Grove Vikings 38 boxscore   details  Gresham Holiday Tournament 
10:00pm Reynolds Raiders 58 Aloha Warriors 68  details  Gresham Holiday Tournament 
7:30pm + #7 St Mary's Academy Blues
  (Lake Oswego HS, Court 1)
67 South Eugene Axemen 45  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
10:15pm + #11 The Dalles Wahtonka Eagle Indians (5A)
  (Cascade Middle School)
52 Roseburg Indians 47  details  Les Schwab Holiday Tournament 
2:30am + #5 Clackamas Cavaliers
  (Lake Oswego HS, Court 1)
64 #8 Beaverton Beavers 42  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
1:00am Lake Oswego Lakers
  (Lake Oswego HS, Court 2)
27 #7 Lebanon Warriors (5A) 59  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
9:00pm Lakeridge Pacers
  (Lake Oswego HS, Court 2)
60 Salt River (AZ) Eagles 53  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
6:00pm West Linn Lions
  (Lake Oswego HS, Court 1)
47 Jesuit Crusaders 42  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
2:30am Glencoe Crimson Tide
  (Lake Oswego HS, Court 2)
36 Tualatin Timberwolves 46  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
4:15am Hillsboro Spartans
  (Hillsboro High School)
57 Madison Senators (5A) 25  Century / Hillsboro Tournament 
3:00am McMinnville Grizzlies 52 Canby Cougars 62  
10:45pm Newberg Tigers
  (University City HS, San Diego)
50 Lakeside, Seattle (WA) Lions 46  Surf N Slam Tournament Surf Division 
6:15pm North Salem Vikings
  (Marshfield High School)
49 Siuslaw Vikings (4A) 38  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
11:30pm South Salem Saxons
  (Lake Oswego HS, Court 1)
44 #3 Oregon City Pioneers 64  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
11:30pm + #10 West Salem Titans
  (Lake Oswego HS, Court 2)
73 Grant Generals 44  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
8:45pm + #8 Mountain View Cougars (5A)
  (Cascade Middle School)
55 Sprague Olympians 10  Les Schwab Holiday Tournament 
1:45am #10 Summit Storm (5A)
  (Summit HS)
54 North Medford Black Tornado 47  Les Schwab Holiday Tournament 
7:30pm Crater Comets
  (Lake Oswego HS, Court 2)
55 McNary Celtics 60  details  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
8:30pm Lincoln Cardinals
  (Gillette Wyoming)
49 Prairie (WA) Falcons 45  Energy Classic 
4:30pm + #9 Sheldon Irish
  (Lake Oswego HS, Court 1)
59 Southridge Skyhawks 49  details  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
TBA Thurston Colts 55 McKay Royal Scots 38  Dallas Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm + #11 Liberty Falcons
  (Summit HS)
59 Wilson Trojans 39  details  Les Schwab Holiday Tournament 
1:30am + #5 Milwaukie Mustangs 44 Barlow Bruins (6A) 27  details  Gresham Holiday Tournament 
11:45pm Sandy Pioneers 33 Hood River Valley Eagles 37  Gresham Holiday Tournament 
3:15am St Helens Lions 58 Benson Techsters 52   
3:30am Dallas Dragons
  (Dallas)
55 Parkrose Broncos 37  Dallas Tournament 
1:30am Silverton Foxes
  (Woodburn)
48 #11 Marist Spartans 54  Silverton-Woodburn Classic 
TBA + #2 West Albany Bulldogs
  (Summit HS)
53 Grants Pass Lady Cavers (6A) 34  details  Les Schwab Holiday Tournament 
3:15am Woodburn Bulldogs
  (Woodburn HS)
54 Putnam Kingsmen 37 boxscore   details  Silverton-Woodburn Classic 
4:00am + #9 Hermiston Bulldogs
  (Lake Oswego HS, Court 2)
51 Crescent Valley Raiders 42  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
6:00pm Pendleton Buckaroos
  (Lake Oswego HS, Court 2)
47 Sherwood Bowmen 37  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
10:15pm + #11 The Dalles Wahtonka Eagle Indians
  (Cascade Middle School)
52 Roseburg Indians (6A) 47  details  Les Schwab Holiday Tournament 
1:00am Lake Oswego Lakers (6A)
  (Lake Oswego HS, Court 2)
27 #7 Lebanon Warriors 59  Nike Interstate Shootout - Les Schwab 
4:15am Hillsboro Spartans (6A)
  (Hillsboro High School)
57 Madison Senators 25  Century / Hillsboro Tournament 
1:45am Churchill Lancers 34 Wilsonville Wildcats 49  Dallas Tournament 
1:15am Marshfield Pirates
  (Marshfield High School)
49 Coquille Red Devils (3A) 32  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
9:45pm North Eugene Highlanders
  (Marshfield High School)
29 Myrtle Point Bobcats (2A) 19  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
9:00pm + #1 Springfield Millers
  (Lake Oswego HS, Court 1)
51 #3 Willamette Wolverines 58  Nike Interstate Shootout - Swoosh 
8:30pm + #6 Bend Lava Bears
  (Summit HS)
41 #4 Corvallis Spartans 55  Les Schwab Holiday Tournament 
8:45pm + #8 Mountain View Cougars
  (Cascade Middle School)
55 Sprague Olympians (6A) 10  Les Schwab Holiday Tournament 
11:00pm Redmond Panthers
  (Sisters)
31 #5 La Salle Prep Falcons (4A) 56  details  Sisters Holiday Tournament 
1:45am #10 Summit Storm
  (Summit HS)
54 North Medford Black Tornado (6A) 47  Les Schwab Holiday Tournament 
9:45pm Ashland Grizzlies
  (Marshfield High School)
43 North Bend Bulldogs (4A) 29  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
4:45am Eagle Point Eagles
  (Cascade Christian High School)
47 #2 Mazama Vikings (4A) 66  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:45pm Eatonville (WA) Cruisers
  (Mission Bay HS, San Diego)
39 #4 Philomath Warriors 42  Surf N Slam Tournament Slam Division 
10:30pm + #3 Banks Lady Braves
  (Cascade High School)
58 #11 Gladstone Gladiators 37  Cascade Holiday Tournament 
5:00pm Scappoose Indians
  (Stayton)
28 #6 Central Panthers 43  Stayton Holiday Classic 
2:00am Yamhill-Carlton Tigers 23 #10 Seaside Seagulls 36  details  Stayton Holiday Classic 
11:00pm Madras White Buffalos
  (Stayton)
45 Brookings-Harbor Bruins 37  Stayton Holiday Classic 
1:45am North Marion Huskies
  (Astoria High School)
44 Knappa Loggers (2A) 34  Vince Dulcich Tournament 
11:00pm Pleasant Hill Billies (3A)
  (Regis)
32 Molalla Indians 53  Regis Holiday Tournament 
6:00pm Toledo Boomers (3A)
  (Neah-Kah-Nie High School)
46 Tillamook Cheesemakers 32  Driftwood Classic 
1:30am #8 Cascade Cougars
  (Cascade High School)
65 Elmira Falcons 56  Cascade Holiday Tournament Endowment game   
TBA Newport Cubs
  (Cottage Grove High School)
21 #1 Sutherlin Bulldogs 46  Cottage Grove Holiday Tournament 
8:00pm Stayton Eagles 51 Hidden Valley Mustangs 44  Stayton Holiday Classic 
6:15pm North Salem Vikings (6A)
  (Marshfield High School)
49 Siuslaw Vikings 38  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
3:00am #12 Cottage Grove Lions 55 Douglas Trojans 33  Cottage Grove Holiday Tournament 
9:00pm + #9 Junction City Tigers
  (Sisters)
44 Burns Hilanders (3A) 25  Sisters Holiday Tournament 
3:00am Sisters Outlaws
  (Sisters)
30 #7 La Grande Tigers 47  details  Sisters Holiday Tournament 
11:00pm Redmond Panthers (5A)
  (Sisters)
31 #5 La Salle Prep Falcons 56  details  Sisters Holiday Tournament 
8:00am Henley Hornets
  (Sisters)
55 Ridgeview Ravens 36  Sisters Holiday Tournament 
1:15am Phoenix Pirates
  (Cascade Christian High School)
40 North Valley Lady Knights 28  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 
TBA Lakeview Honkers (3A) 50 La Pine Hawks 44  
TBA Baker Bulldogs
  (Pendleton Conv. Ctr.)
33 #2 Enterprise Outlaws (2A) 48  details  Oregon Trail Classic 
11:00pm McLoughlin Pioneers
  (Heppner)
37 Horizon Christian, Hood River Hawks (1A) 19  Heppner Christmas Tournament 
9:45pm Ashland Grizzlies (5A)
  (Marshfield High School)
43 North Bend Bulldogs 29  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Consolation semifinal 
4:45am Eagle Point Eagles (5A)
  (Cascade Christian High School)
47 #2 Mazama Vikings 66  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Semifinal 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:15pm R A Long (WA) Lumberjacks
  (Astoria High School)
49 Warrenton Warriors 38  Vince Dulcich Tournament 
5:00pm De La Salle North Catholic Knights
  (Riverdale)
45 Portland Waldorf Wolf Pack (1A) 48  details  Riverdale Holiday Tournament 
11:00pm Faith Bible Falcons (2A)
  (Riverdale)
31 #13 Oregon Episcopal Aardvarks 35  Riverdale Holiday Tournament 
7:00pm Gaston Greyhounds (2A)
  (Gervais)
51 Clatskanie Tigers 71  Cougar Classic 
8:00pm Glendale Pirates (2A)
  (Phoenix High School)
27 Illinois Valley Cougars 47  details  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
11:30pm Monroe Dragons (2A)
  (Central Linn)
30 #7 Willamina Bulldogs 60  Central Linn Holiday Tournament 
2:30am #7 Oakland Oakers (2A)
  (Oakland High School)
41 Bandon Tigers 45  details  Oakland Christmas Tournament 
TBA Colton Vikings
  (Colton)
46 Lowell Red Devils (1A) 49  
10:00pm Gervais Ladycats
  (Gervais)
44 Lebanon [JV] Warriors (5A) 29  Cougar Classic 
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers
  (Blanchet Catholic)
28 #4 Western Mennonite Pioneers (2A) 38  
11:00pm Pleasant Hill Billies
  (Regis)
32 Molalla Indians (4A) 53  Regis Holiday Tournament 
1:15am + #4 Santiam Christian Eagles
  (Phoenix High School)
52 Dayton Pirates 45  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Consolation 
6:00pm Toledo Boomers
  (Neah-Kah-Nie High School)
46 Tillamook Cheesemakers (4A) 32  Driftwood Classic 
8:00pm Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 17 #10 Amity Warriors 50  Riverdale Holiday Tournament 
8:30pm Central Linn Cobras (2A)
  (Central Linn)
28 Harrisburg Eagles 53 boxscore   details    Central Linn Holiday Tournament 
3:30am East Linn Christian Academy Eagles (2A) 57 Jefferson Lions 45  
2:00am Grant Union Prospectors (2A)
  (Pendleton)
29 #9 Scio Loggers 46  Oregon Trail Classic 
11:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs (1A)
  (Oakland High School)
12 #11 Glide Wildcats 62  Oakland Christmas Tournament 
1:15am Marshfield Pirates (5A)
  (Marshfield High School)
49 Coquille Red Devils 32  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
9:00pm + #9 Junction City Tigers (4A)
  (Sisters)
44 Burns Hilanders 25  Sisters Holiday Tournament 
8:00pm Cascade Christian Challengers
  (Cascade Christian High School)
32 Umatilla Vikings 34  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Unlimited Division Consolation 
TBA Lakeview Honkers 50 La Pine Hawks (4A) 44  

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00am LaCrosse - Washtucna (WA) Tigercats
  (Dayton, WA)
43 Elgin Huskies 51  Dayton (WA) Holiday Tournament 
8:00pm Waitsburg - Prescott (WA) Cardinals
  (DeSales High School, Walla Walla, WA)
40 Weston-McEwen TigerScots 54  DA Davidison Christmas Classic 
11:00pm Faith Bible Falcons
  (Riverdale)
31 #13 Oregon Episcopal Aardvarks (3A) 35  Riverdale Holiday Tournament 
7:00pm Gaston Greyhounds
  (Gervais)
51 Clatskanie Tigers (3A) 71  Cougar Classic 
8:00am Neah-Kah-Nie Pirates
  (Neah-Kah-Nie High School)
40 Taft [JV] Tigers (4A) 12  Driftwood Classic 
2:00am Riverdale Mavericks
  (Riverdale)
49 #1 Damascus Christian Eagles (1A) 63  Riverdale Holiday Tournament 
8:00pm Glendale Pirates
  (Phoenix High School)
27 Illinois Valley Cougars (3A) 47  details  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
11:30pm Monroe Dragons
  (Central Linn)
30 #7 Willamina Bulldogs (3A) 60  Central Linn Holiday Tournament 
2:30am #7 Oakland Oakers
  (Oakland High School)
41 Bandon Tigers (3A) 45  details  Oakland Christmas Tournament 
2:00am Oakridge Warriors 24 Reedsport Braves 39  
1:45am North Marion Huskies (4A)
  (Astoria High School)
44 Knappa Loggers 34  Vince Dulcich Tournament 
3:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A)
  (Blanchet Catholic)
28 #4 Western Mennonite Pioneers 38  
8:30pm Central Linn Cobras
  (Central Linn)
28 Harrisburg Eagles (3A) 53 boxscore   details    Central Linn Holiday Tournament 
3:30am East Linn Christian Academy Eagles 57 Jefferson Lions (3A) 45  
8:00am + #10 Kennedy Trojans
  (St. Paul)
34 #5 Triangle Lake Lakers (1A) 64  St. Paul Holiday Tournament 
2:00am #1 Regis Rams
  (Regis)
61 Stanfield Tigers 25  Regis Holiday Tournament 
2:00am #8 Santiam Wolverines
  (Santiam HS)
62 Portland Christian Royals 22  Santiam Tournament 
2:00am Grant Union Prospectors
  (Pendleton)
29 #9 Scio Loggers (3A) 46  Oregon Trail Classic 
2:00am #5 Heppner Mustangs 47 Hermiston [JV] Bulldogs 36  Heppner Christmas Tournament 
11:00pm + #6 Pilot Rock Rockets
  (Eastern Oregon University)
70 Cove Leopards (1A) 33  details  La Grande Optimist Christmas Classic 
2:00am Camas Valley Hornets (1A) 48 Riddle Irish 58  details  
9:45pm North Eugene Highlanders (5A)
  (Marshfield High School)
29 Myrtle Point Bobcats 19  Les Schwab South Coast Holiday Invitational Semifinal 
TBA Ione Cardinals (1A) 60 Irrigon Knights 59  
TBA South Wasco County Redsides (1A)
  (South Wasco County)
38 Culver Bulldogs 37  
TBA Baker Bulldogs (4A)
  (Pendleton Conv. Ctr.)
33 #2 Enterprise Outlaws 48  details  Oregon Trail Classic 
2:00am + #10 Imbler Panthers (1A)
  (Eastern Oregon University)
30 #11 Union Lady Cats 42  La Grande Optimist Christmas Classic 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm De La Salle North Catholic Knights (3A)
  (Riverdale)
45 Portland Waldorf Wolf Pack 48  details  Riverdale Holiday Tournament 
2:00am Riverdale Mavericks (2A)
  (Riverdale)
49 #1 Damascus Christian Eagles 63  Riverdale Holiday Tournament 
2:30am Portland Lutheran Blue Jays
  (Portland Lutheran)
29 #11 Hosanna Christian Lady Lions 41  details  1A Hoops Classic 
TBA + #4 Perrydale Pirates
  (Crow)
79 Pacific Pirates 26  Crow Cougar Classic 
11:00pm + #3 St Paul Buckaroos 53 #2 Condon - Wheeler Knights 42  St. Paul Holiday Tournament 
TBA Colton Vikings (3A)
  (Colton)
46 Lowell Red Devils 49  
1:30am Alsea Wolverines
  (Alsea)
40 Falls City Mountaineers 50  details  Tin Hat Tournament 
4:00am Crow Cougars
  (Crow)
46 Crosshill Christian Eagles 6  Crow Cougar Classic 
8:00am + #10 Kennedy Trojans (2A)
  (St. Paul)
34 #5 Triangle Lake Lakers 64  St. Paul Holiday Tournament 
11:00pm + #6 Pilot Rock Rockets (2A)
  (Eastern Oregon University)
70 Cove Leopards 33  details  La Grande Optimist Christmas Classic 
10:30pm Philomath [JV] Warriors (4A)
  (Alsea)
36 Mapleton Sailors 37  Tin Hat Tournament 
2:00am Camas Valley Hornets 48 Riddle Irish (2A) 58  details  
5:00pm New Hope Christian Lady Warriors
  (Portland Lutheran)
24 McKenzie Eagles 42  1A Hoops Classic 
11:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs
  (Oakland High School)
12 #11 Glide Wildcats (3A) 62  Oakland Christmas Tournament 
3:30am Trinity Lutheran Saints
  (Bend, OR)
54 C.S. Lewis Academy Watchmen 32  details  Trinity Lutheran Tournament 
TBA Ione Cardinals 60 Irrigon Knights (2A) 59  
TBA Nixyaawii Golden Eagles
  (Nixyaawii)
44 Pendleton [FR] Buckaroos (5A) 33  
11:30pm + #8 Dufur Rangers
  (Portland Lutheran)
41 #6 City Christian Lions 26  1A Hoops Classic 
8:00pm Sherman Huskies
  (Portland Lutheran)
37 Country Christian Cougars 51  1A Hoops Classic 
TBA South Wasco County Redsides
  (South Wasco County)
38 Culver Bulldogs (2A) 37  
1:15am North Valley [JV] Knights (4A)
  (Phoenix High School)
30 Butte Falls Loggers 38  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
9:45pm Crater [FR] Comets (6A)
  (Phoenix High School)
53 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 31  Southern Oregon Subaru Christmas Classic Varsity Division 
11:00pm McLoughlin Pioneers (4A)
  (Heppner)
37 Horizon Christian, Hood River Hawks 19  Heppner Christmas Tournament 
2:00am + #10 Imbler Panthers
  (Eastern Oregon University)
30 #11 Union Lady Cats (2A) 42  La Grande Optimist Christmas Classic 
4:00pm Joseph Eagles
  (Eastern Oregon University)
29 Echo Cougars 41  La Grande Optimist Christmas Classic 
7:00pm Wallowa Cougars
  (Eastern Oregon University)
37 Powder Valley Badgers 55  La Grande Optimist Christmas Classic 
2:00am Dayville - Monument Tigers
  (Trinity Lutheran)
48 Central Christian White Tigers 18  Trinity Lutheran Tournament 

+ denotes neutral site