Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Saturday, February 9, 2013

Winning team is in bold

All games

4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #5 La Salle Prep Falcons
(La Salle)
82 Crook County Cowgirls 39  details  
TBA McLoughlin Pioneers
(McLoughlin HS)
27 Ontario Tigers 56  
2:00am Phoenix Pirates 35 Klamath Union Pelicans 28  4A-6 Skyline Conference League Playoffs 2nd place Tiebreaker 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Chemawa Lady Braves 56 Pleasant Hill Billies 75  details  3A-3 PacWest Conference League Playoffs South #3 @ North #2 
3:00am Creswell Bulldogs 55 Blanchet Catholic Cavaliers 40  3A-3 PacWest Conference League Playoffs North #3 @ South #2 
1:00am (MST) Riverside Pirates 29 #2 Vale Vikings 65  
3:00am #4 Santiam Christian Eagles 45 Jefferson Lions 21  3A-3 PacWest Conference League Playoffs North #4 @ South #1 
3:00am #9 Scio Loggers 61 Harrisburg Eagles 30 boxscore     3A-3 PacWest Conference League Playoffs South #4 @ North #1 
1:00am Umatilla Vikings 24 Burns Hilanders 38  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:30pm Delphian Dragons 17 Knappa Loggers 65  
TBA Elgin Huskies 27 #5 Heppner Mustangs 56  
TBA #2 Enterprise Outlaws
(Enterprise)
41 Grant Union Prospectors 20  details  
2:00am #7 Oakland Oakers 43 Riddle Irish 22  details  
2:00am Oakridge Warriors 44 Glendale Pirates 48  
9:00pm #11 Union Lady Cats
(Union)
81 Irrigon Knights 43  details  
TBA Weston-McEwen TigerScots
(Athena)
48 Stanfield Tigers 40  
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Alsea Wolverines
(Triangle Lake High School)
30 Crow Cougars 57  1A-3 Mountain West League League Playoffs 6th place Tiebreaker 
1:00am C.S. Lewis Academy Watchmen
(Perrydale High School)
22 Falls City Mountaineers 29  1A-2 Casco League League Playoffs 5th place Tiebreaker 
2:00am Camas Valley Hornets 30 New Hope Christian Lady Warriors 49  
TBA #2 Condon - Wheeler Knights
(Condon)
55 Griswold Grizzlies 28  
TBA Echo Cougars 33 Sherman Huskies 40  
TBA #11 Hosanna Christian Lady Lions
(Hosanna Christian)
60 Butte Falls Loggers 26  
TBA Ione Cardinals 30 #8 Dufur Rangers 38  
2:00am Pacific Pirates
(Pacific)
30 Elkton Elks 48  details  
3:00am Prairie City Panthers
(Grant Union HS)
34 Dayville - Monument Tigers 33  1A-8 High Desert League League Playoffs High Desert League West 1st place Tiebreaker 
2:15am Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks
(Rogue Valley Adventist)
44 North Lake Cowgirls 28  
TBA South Wasco County Redsides 57 Central Christian White Tigers 23  
10:00pm #3 St Paul Buckaroos
(St. Paul)
82 Lowell Red Devils 47  
TBA Triad Timber Wolves 65 Gilchrist Grizzlies 36  
1:30am Trinity Lutheran Saints
(Trinity Lutheran)
37 Prospect Charter Cougars 34  details  
2:00am Umpqua Valley Christian Monarchs 17 #7 Yoncalla Eagles 61  

+ denotes neutral site

4A

4A-6 Skyline Conference League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Phoenix Pirates 35 Klamath Union Pelicans 28  4A-6 Skyline Conference League Playoffs 2nd place Tiebreaker 
Greater Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA McLoughlin Pioneers
  (McLoughlin HS)
27 Ontario Tigers 56  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #5 La Salle Prep Falcons
  (La Salle)
82 Crook County Cowgirls 39  details  

+ denotes neutral site

3A

3A-3 PacWest Conference League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Chemawa Lady Braves 56 Pleasant Hill Billies 75  details  3A-3 PacWest Conference League Playoffs South #3 @ North #2 
3:00am #9 Scio Loggers 61 Harrisburg Eagles 30 boxscore     3A-3 PacWest Conference League Playoffs South #4 @ North #1 
3:00am Creswell Bulldogs 55 Blanchet Catholic Cavaliers 40  3A-3 PacWest Conference League Playoffs North #3 @ South #2 
3:00am #4 Santiam Christian Eagles 45 Jefferson Lions 21  3A-3 PacWest Conference League Playoffs North #4 @ South #1 
Eastern Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00am (MST) Riverside Pirates 29 #2 Vale Vikings 65  
1:00am Umatilla Vikings 24 Burns Hilanders 38  

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:30pm Delphian Dragons 17 Knappa Loggers 65  
Mountain View
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am #7 Oakland Oakers 43 Riddle Irish 22  details  
2:00am Oakridge Warriors 44 Glendale Pirates 48  
Blue Mountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Elgin Huskies 27 #5 Heppner Mustangs 56  
TBA #2 Enterprise Outlaws
  (Enterprise)
41 Grant Union Prospectors 20  details  
9:00pm #11 Union Lady Cats
  (Union)
81 Irrigon Knights 43  details  
TBA Weston-McEwen TigerScots
  (Athena)
48 Stanfield Tigers 40  

+ denotes neutral site

1A

1A-2 Casco League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00am C.S. Lewis Academy Watchmen
  (Perrydale High School)
22 Falls City Mountaineers 29  1A-2 Casco League League Playoffs 5th place Tiebreaker 
1A-3 Mountain West League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Alsea Wolverines
  (Triangle Lake High School)
30 Crow Cougars 57  1A-3 Mountain West League League Playoffs 6th place Tiebreaker 
1A-8 High Desert League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Prairie City Panthers
  (Grant Union HS)
34 Dayville - Monument Tigers 33  1A-8 High Desert League League Playoffs High Desert League West 1st place Tiebreaker 
Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Camas Valley Hornets 30 New Hope Christian Lady Warriors 49  
2:00am Pacific Pirates
  (Pacific)
30 Elkton Elks 48  details  
2:00am Umpqua Valley Christian Monarchs 17 #7 Yoncalla Eagles 61  
Mountain Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #11 Hosanna Christian Lady Lions
  (Hosanna Christian)
60 Butte Falls Loggers 26  
2:15am Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks
  (Rogue Valley Adventist)
44 North Lake Cowgirls 28  
TBA Triad Timber Wolves 65 Gilchrist Grizzlies 36  
1:30am Trinity Lutheran Saints
  (Trinity Lutheran)
37 Prospect Charter Cougars 34  details  
Big Sky
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #2 Condon - Wheeler Knights
  (Condon)
55 Griswold Grizzlies 28  
TBA Echo Cougars 33 Sherman Huskies 40  
TBA Ione Cardinals 30 #8 Dufur Rangers 38  
TBA South Wasco County Redsides 57 Central Christian White Tigers 23  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00pm #3 St Paul Buckaroos
  (St. Paul)
82 Lowell Red Devils 47  

+ denotes neutral site