Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Thursday, February 14, 2013

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #9 Sheldon Irish 70 Churchill Lancers (5A) 34  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Crescent Valley Raiders 46 Woodburn Bulldogs 33  
3:15am #11 Liberty Falcons 68 Sandy Pioneers 34  details  
3:15am #5 Milwaukie Mustangs 63 Sherwood Bowmen 36  details  
3:00am #9 Sheldon Irish (6A) 70 Churchill Lancers 34  
3:00am #1 Springfield Millers 70 North Eugene Highlanders 21  
3:15am St Helens Lions 38 Putnam Kingsmen 47  details  
3:15am Wilsonville Wildcats 53 Parkrose Broncos 57  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Chemawa Lady Braves 38 Pleasant Hill Billies 62  details  3A-3 PacWest Conference League Playoffs 
3:00am Creswell Bulldogs 46 Blanchet Catholic Cavaliers 42  3A-3 PacWest Conference League Playoffs 
3:00am #11 Portland Adventist Academy Cougars 43 #13 Oregon Episcopal Aardvarks 35  3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs 6/5 winner @ #4 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #10 Kennedy Trojans 42 Culver Bulldogs 21  2A-3 Tri-River Conference League Playoffs 6/5 winner @ #4 
3:00am Portland Christian Royals
(Portland Lutheran High School)
44 Knappa Loggers 38  2A-1 Northwest League League Playoffs #3 @ #2 
3:00am Riverdale Mavericks 44 Faith Bible Falcons 39  2A-1 Northwest League League Playoffs #5 @ #4 
3:00am #4 Western Mennonite Pioneers
(Western Mennonite)
47 #8 Santiam Wolverines 42  2A-3 Tri-River Conference League Playoffs #3 @ #2 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am + #6 City Christian Lions
(Multnomah University)
42 Southwest Christian Wildcats 31  1A-1 The Valley 10 League League Playoffs #3 vs #2 
2:00am Country Christian Cougars
(McMinnville HS)
44 Jewell Blue Jays 36   1A-2 Casco League League Playoffs 5/4 winner vs #3 
8:30pm Cove Leopards
(Baker High School)
29 Wallowa Cougars 38  1A-7 Old Oregon League League Playoffs #5 vs #4 
3:00am + #9 Crane Mustangs
(Grant Union HS)
92 Spray Eagles 30  1A-8 High Desert League League Playoffs West #4 vs East #1 
2:00am Echo Cougars
(Hermiston High School)
43 South Wasco County Redsides 40  1A-6 Big Sky League League Playoffs West # 3 vs East #2 
9:00pm Jordan Valley Mustangs
(Prairie City HS)
34 Dayville - Monument Tigers 36 (OT)  1A-8 High Desert League League Playoffs East #3 vs West #2 
9:00pm Mitchell Loggers
(Grant Union HS)
14 Adrian Antelopes 43  1A-8 High Desert League League Playoffs West #3 vs East #2 
11:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
(Multnomah University)
50 Portland Lutheran Blue Jays 43  details  1A-1 The Valley 10 League League Playoffs #5 vs #4 
2:30am Powder Valley Badgers
(Baker High School)
62 Joseph Eagles 32  1A-7 Old Oregon League League Playoffs #6 vs #3 
3:00am Prairie City Panthers
(Grant Union HS)
52 Harper Hornets 38  1A-8 High Desert League League Playoffs East #4 vs West #1 
1:00am Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 31 Triad Timber Wolves 61  
11:00pm Sherman Huskies
(Hermiston High School)
33 Ione Cardinals 36  1A-6 Big Sky League League Playoffs East #3 vs West #2 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #9 Sheldon Irish 70 Churchill Lancers (5A) 34  

+ denotes neutral site

5A

NW Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:15am #11 Liberty Falcons 68 Sandy Pioneers 34  details  
3:15am #5 Milwaukie Mustangs 63 Sherwood Bowmen 36  details  
3:15am St Helens Lions 38 Putnam Kingsmen 47  details  
3:15am Wilsonville Wildcats 53 Parkrose Broncos 57  
Mid-Willamette
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Crescent Valley Raiders 46 Woodburn Bulldogs 33  
Midwestern
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #1 Springfield Millers 70 North Eugene Highlanders 21  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #9 Sheldon Irish (6A) 70 Churchill Lancers 34  

+ denotes neutral site

3A

3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #11 Portland Adventist Academy Cougars 43 #13 Oregon Episcopal Aardvarks 35  3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs 6/5 winner @ #4 
3A-3 PacWest Conference League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Chemawa Lady Braves 38 Pleasant Hill Billies 62  details  3A-3 PacWest Conference League Playoffs 
3:00am Creswell Bulldogs 46 Blanchet Catholic Cavaliers 42  3A-3 PacWest Conference League Playoffs 

+ denotes neutral site

2A

2A-1 Northwest League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am Portland Christian Royals
  (Portland Lutheran High School)
44 Knappa Loggers 38  2A-1 Northwest League League Playoffs #3 @ #2 
3:00am Riverdale Mavericks 44 Faith Bible Falcons 39  2A-1 Northwest League League Playoffs #5 @ #4 
2A-3 Tri-River Conference League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am #10 Kennedy Trojans 42 Culver Bulldogs 21  2A-3 Tri-River Conference League Playoffs 6/5 winner @ #4 
3:00am #4 Western Mennonite Pioneers
  (Western Mennonite)
47 #8 Santiam Wolverines 42  2A-3 Tri-River Conference League Playoffs #3 @ #2 

+ denotes neutral site

1A

1A-1 The Valley 10 League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am + #6 City Christian Lions
  (Multnomah University)
42 Southwest Christian Wildcats 31  1A-1 The Valley 10 League League Playoffs #3 vs #2 
11:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
  (Multnomah University)
50 Portland Lutheran Blue Jays 43  details  1A-1 The Valley 10 League League Playoffs #5 vs #4 
1A-2 Casco League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Country Christian Cougars
  (McMinnville HS)
44 Jewell Blue Jays 36   1A-2 Casco League League Playoffs 5/4 winner vs #3 
1A-6 Big Sky League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00am Echo Cougars
  (Hermiston High School)
43 South Wasco County Redsides 40  1A-6 Big Sky League League Playoffs West # 3 vs East #2 
11:00pm Sherman Huskies
  (Hermiston High School)
33 Ione Cardinals 36  1A-6 Big Sky League League Playoffs East #3 vs West #2 
1A-7 Old Oregon League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:30pm Cove Leopards
  (Baker High School)
29 Wallowa Cougars 38  1A-7 Old Oregon League League Playoffs #5 vs #4 
2:30am Powder Valley Badgers
  (Baker High School)
62 Joseph Eagles 32  1A-7 Old Oregon League League Playoffs #6 vs #3 
1A-8 High Desert League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00am + #9 Crane Mustangs
  (Grant Union HS)
92 Spray Eagles 30  1A-8 High Desert League League Playoffs West #4 vs East #1 
9:00pm Jordan Valley Mustangs
  (Prairie City HS)
34 Dayville - Monument Tigers 36 (OT)  1A-8 High Desert League League Playoffs East #3 vs West #2 
9:00pm Mitchell Loggers
  (Grant Union HS)
14 Adrian Antelopes 43  1A-8 High Desert League League Playoffs West #3 vs East #2 
3:00am Prairie City Panthers
  (Grant Union HS)
52 Harper Hornets 38  1A-8 High Desert League League Playoffs East #4 vs West #1 
Mountain Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00am Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 31 Triad Timber Wolves 61  

+ denotes neutral site