Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

All 1A

2012-13 Girls Basketball 1A Valley 10 Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Damascus Christian Eagles 16 0 1.000 29 1 0.967 24 0 1.000 W21 57.0 32.4 1 1 1 1 1 2
City Christian Lions (2A) 14 2 0.875 24 7 0.774 21 7 0.750 L2 47.3 38.8 4 7 5 5 6 1
Southwest Christian Wildcats 10 6 0.625 12 12 0.500 12 11 0.522 L2 36.2 36.8 22 23 22 24 22 15
Portland Lutheran Blue Jays 9 7 0.562 13 12 0.520 13 10 0.565 L1 40.4 37.8 27 28 23 26 24 37
Portland Waldorf Wolf Pack 9 7 0.562 13 13 0.500 12 11 0.522 L1 43.8 49.1 19 20 20 20 21 10
Open Door Christian Academy Huskies 7 9 0.438 9 9 0.500 8 9 0.471 L2 42.5 43.8 35 36 31 33 35 39
Life Christian Lions 5 11 0.312 6 12 0.333 6 12 0.333 L1 35.3 47.3 42 44 40 46 45 35
North Clackamas Christian Saints 2 14 0.125 5 17 0.227 4 15 0.211 W1 24.5 40.2 52 54 53 50 60 54
Columbia Christian Knights (2A) 0 16 0.000 0 25 0.000 0 19 0.000 L25 26.0 46.3 62 60 62 58 53 20
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Casco Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
St Paul Buckaroos 13 1 0.929 24 6 0.800 23 3 0.885 W1 49.6 30.0 3 2 3 3 3 4
Perrydale Pirates 13 1 0.929 24 7 0.774 21 7 0.750 L1 53.0 27.3 7 6 8 10 5 3
Country Christian Cougars 10 4 0.714 16 12 0.571 16 8 0.667 L1 44.1 35.6 23 21 17 21 20 21
Jewell Blue Jays 8 6 0.571 12 9 0.571 11 8 0.579 L1 35.5 36.3 36 34 28 37 34 59
Falls City Mountaineers 5 9 0.357 8 16 0.333 7 16 0.304 L1 29.2 41.5 50 51 51 53 51 66
C.S. Lewis Academy Watchmen 5 9 0.357 6 17 0.261 6 16 0.273 L1 27.8 34.2 53 55 54 55 54 63
Willamette Valley Christian Warriors 1 13 0.071 3 13 0.188 3 13 0.188 L2 20.9 45.4 63 62 57 65 62 47
Crosshill Christian Eagles 1 13 0.071 1 20 0.048 1 18 0.053 L6 16.4 48.9 65 66 65 66 66 62
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Mountain West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Triangle Lake Lakers 14 0 1.000 25 5 0.833 22 4 0.846 W2 62.0 36.1 5 5 4 4 4 8
McKenzie Eagles 12 2 0.857 20 8 0.714 18 8 0.692 L2 40.6 32.9 9 8 12 11 12 6
Lowell Red Devils (2A) 10 4 0.714 17 10 0.630 14 10 0.583 L1 52.4 43.6 13 16 21 17 18 11
Mapleton Sailors 8 6 0.571 13 9 0.591 11 7 0.611 L1 38.5 38.7 25 31 25 30 29 52
Eddyville Charter Eagles 6 8 0.429 9 11 0.450 9 11 0.450 L1 32.8 39.0 38 42 38 48 42 55
Crow Cougars 2 12 0.143 7 18 0.280 7 16 0.304 L1 30.5 46.2 46 49 47 49 48 48
Siletz Valley Warriors 2 12 0.143 6 16 0.273 6 14 0.300 L1 28.0 41.4 51 52 48 54 50 46
Alsea Wolverines 2 12 0.143 2 15 0.118 2 14 0.125 L8 29.2 54.3 54 61 59 62 61 43
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Skyline Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Yoncalla Eagles 12 0 1.000 22 4 0.846 18 1 0.947 L1 56.4 34.2 15 9 7 8 7 36
Elkton Elks 10 2 0.833 14 13 0.519 14 5 0.737 L1 39.6 38.1 21 19 16 18 17 26
Pacific Pirates 7 5 0.583 12 14 0.462 9 9 0.500 L1 39.1 44.5 37 27 35 23 27 27
New Hope Christian Lady Warriors 6 6 0.500 9 14 0.391 8 11 0.421 L1 36.9 39.7 40 37 39 34 37 31
Camas Valley Hornets 5 7 0.417 10 15 0.400 6 12 0.333 L3 36.8 41.0 49 48 50 47 48 58
Powers Cruisers 2 10 0.167 8 12 0.400 4 11 0.267 L2 29.1 34.1 55 50 55 51 51 57
Umpqua Valley Christian Monarchs 0 12 0.000 1 22 0.043 0 16 0.000 L6 23.0 51.4 66 65 66 59 63 38
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Mountain Valley Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Hosanna Christian Lady Lions 15 1 0.938 22 6 0.786 20 4 0.833 L2 54.5 36.9 6 4 6 6 11 7
Triad Timber Wolves 13 3 0.812 17 8 0.680 16 5 0.762 L1 51.4 37.8 12 12 14 15 14 18
Butte Falls Loggers 9 7 0.562 13 10 0.565 9 7 0.562 L2 40.4 38.2 28 26 30 22 25 32
Trinity Lutheran Saints 9 7 0.562 14 11 0.560 13 10 0.565 L2 40.7 38.4 31 32 33 32 33 49
Paisley Broncos 8 8 0.500 13 8 0.619 9 8 0.529 L1 43.6 41.0 32 33 34 28 31 40
Gilchrist Grizzlies 6 10 0.375 8 13 0.381 6 11 0.353 W1 39.6 46.3 39 39 44 45 42 24
Prospect Charter Cougars 6 10 0.375 8 13 0.381 7 11 0.389 W1 35.3 43.4 45 40 43 44 41 41
Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 5 11 0.312 7 17 0.292 5 12 0.294 W1 37.0 47.4 43 41 46 39 39 23
North Lake Cowgirls 1 15 0.062 3 17 0.150 3 16 0.158 L15 25.9 48.6 56 59 60 56 57 45
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Big Sky - East Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Condon - Wheeler Knights 13 0 1.000 28 2 0.933 22 2 0.917 L1 56.9 34.3 2 3 2 2 2 5
Echo Cougars 8 5 0.615 12 15 0.444 12 10 0.545 L1 42.2 42.2 33 25 26 31 26 22
Ione Cardinals 6 7 0.462 11 12 0.478 9 9 0.500 L2 44.7 42.7 24 29 29 27 27 19
Nixyaawii Golden Eagles 4 9 0.308 11 12 0.478 8 11 0.421 L1 42.7 39.5 44 45 42 43 44 60
Griswold Grizzlies 0 13 0.000 2 22 0.083 2 14 0.125 L15 25.7 52.9 61 57 58 61 58 16
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Big Sky - West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Dufur Rangers 12 1 0.923 19 7 0.731 17 5 0.773 L2 44.8 34.4 11 13 10 14 8 13
Sherman Huskies 10 3 0.769 13 13 0.500 11 9 0.550 L1 41.0 40.3 26 24 27 35 29 28
South Wasco County Redsides 7 6 0.538 12 11 0.522 9 8 0.529 L1 40.9 35.4 30 35 32 29 32 44
Horizon Christian, Hood River Hawks 4 9 0.308 7 16 0.304 6 12 0.333 L1 26.5 41.8 48 47 45 40 46 50
Central Christian White Tigers 1 12 0.077 3 18 0.143 3 17 0.150 L4 25.4 45.0 58 58 61 60 59 56
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A Old Oregon Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Imbler Panthers 9 1 0.900 18 5 0.783 14 2 0.875 L1 37.3 28.1 10 11 9 7 9 29
Pine Eagle Spartans 8 2 0.800 14 7 0.667 12 5 0.706 L1 36.7 37.0 16 14 15 16 13 14
Powder Valley Badgers 7 3 0.700 15 10 0.600 14 8 0.636 L1 45.4 39.8 17 18 19 19 19 17
Cove Leopards 3 7 0.300 8 15 0.348 7 13 0.350 L4 34.6 38.3 29 30 37 36 36 12
Wallowa Cougars 3 7 0.300 8 17 0.320 8 13 0.381 L2 36.3 43.6 41 43 41 42 39 42
Joseph Eagles 0 10 0.000 0 22 0.000 0 18 0.000 L22 31.1 51.2 60 63 64 64 65 33
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A High Desert - East Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Crane Mustangs 10 0 1.000 22 6 0.786 19 3 0.864 L1 43.7 29.6 8 10 11 9 10 25
Adrian Antelopes 8 2 0.800 18 10 0.643 15 5 0.750 L1 38.1 30.7 14 17 18 12 16 30
Jordan Valley Mustangs 6 4 0.600 11 11 0.500 9 7 0.562 W2 39.1 34.9 34 38 36 38 38 65
Harper Hornets 4 6 0.400 7 14 0.333 6 11 0.353 L2 38.7 43.6 47 46 49 41 47 53
Burnt River Bulls 1 9 0.100 1 15 0.111 1 15 0.111 L1 20.1 42.4 67 67 67 67 67 64
Huntington Locomotives 1 9 0.100 1 9 0.100 1 9 0.100 L6 16.9 34.1 64 64 63 63 63 51
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2012-13 Girls Basketball 1A High Desert - West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Prairie City Panthers 5 1 0.833 17 6 0.739 16 4 0.800 L1 45.2 37.7 18 15 13 13 14 34
Dayville - Monument Tigers 5 1 0.833 13 11 0.540 13 10 0.562 L2 34.7 32.6 20 22 24 25 23 9
Mitchell Loggers 2 4 0.333 7 13 0.357 7 12 0.375 L1 30.0 38.0 57 53 52 57 54 67
Spray Eagles 0 6 0.000 3 13 0.188 3 11 0.214 L8 29.2 52.4 59 56 56 52 56 61
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
Los Angeles Adventist (CA) 31 Rogue Valley Adventist 23  (Pioneer Invitational)
Rogue Valley Adventist 39 Bakersfield Advenstist (CA) 31  (Pioneer Invitational)
CULVER (2A) [JV] 29 Gilchrist 26
Triangle Lake 58 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 34
ELGIN (2A) 54 Griswold 12
YONCALLA 70 Lowell 38
CHILOQUIN (2A) 60 Prospect Charter 16
Enterprise (2A) 53 WALLOWA 24
Thursday, 11/29/12
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 35 Horizon Christian, Tualatin (3A) 28
Westside Christian (3A) 50 COLUMBIA CHRISTIAN 33
Jewell 49 LIFE CHRISTIAN 37
VALLEY CATHOLIC (3A) 66 St Paul 30
Oakland (2A) 39 Elkton 22  (Douglas County Invitational)
Friday, 11/30/12
Lodi (CA) 62 Rogue Valley Adventist 46  (Pioneer Invitational)
MCDERMITT (NV) 46 Jordan Valley 26
Perrydale 58 Klickitat (WA) 24  (Dufur Ranger Tournament)
Rogue Valley Adventist 55 Redwood Adventist Academy (CA) 24  (Pioneer Invitational)
Mount Rainier Lutheran (WA) 49 Crosshill Christian 19  (Blue Jay Invitational)
De La Salle North Catholic (3A) 47 COLUMBIA CHRISTIAN 36  (Columbia Christian Christmas Tournament)
Seattle Lutheran (WA) 33 PORTLAND LUTHERAN 30  (Blue Jay Invitational)
CITY CHRISTIAN 46 Triad 38
Scio (3A) 46 ST PAUL 23
North Douglas (2A) 31 Elkton 25  (Douglas County Invitational)
Eddyville Charter 26 C.S. LEWIS ACADEMY 20
CROW 41 North Clackamas Christian 31  (Crow Tip Off Tournament)
MAPLETON 48 Powers 26
WALDPORT (2A) 36 Siletz Valley 33  (Waldport Tournament)
KENNEDY (2A) 36 Country Christian 34
PACIFIC 69 Riddle (2A) 40
Yoncalla 52 Monroe (2A) 35  (Crow Tip Off Tournament)
UNION (2A) 40 Crane 34  (Union Lions Club Tournament)
HEPPNER (2A) 49 Imbler 31
Weston-McEwen (2A) 72 Southwest Christian 30  (Sherman County Invitational)
Prospect Charter 37 NEW HOPE CHRISTIAN 31
Adrian 45 North Lake 13  (Prairie City Tip-Off Tournament)
IONE 61 Pine Eagle 18  (Ione Basketball Bonanza)
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 32 Trinity Lutheran 31  (Hawk Invitational)
Butte Falls 46 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 17  (Cca Invitational)
DUFUR 65 Spray 14  (Dufur Ranger Tournament)
Stanfield (2A) 47 Echo 22  (Bounc'N Cancer)
Culver (2A) 45 SHERMAN 37  (Sherman County Invitational)
Nixyaawii 38 Irrigon (2A) 35  (Bounc'N Cancer)
CONDON - WHEELER 52 Portland Waldorf 7  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Pilot Rock (2A) 72 Wallowa 30  (Bounc'N Cancer)
Powder Valley 44 Cove 36  (Union Lions Club Tournament)
PRAIRIE CITY 59 Joseph 34  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Huntington [JV] tied Burnt River 0-0  (Huntington Tournament)
Dayville - Monument 30 South Wasco County 15  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Harper 49 Mitchell 28  (Huntington Tournament)
Saturday, 12/1/12
Portland Christian (2A) 52 COLUMBIA CHRISTIAN 38  (Columbia Christian Christmas Tournament)
City Christian 43 FAITH BIBLE (2A) 41
South Wasco County 75 Portland Waldorf 28  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
PORTLAND LUTHERAN 60 Crosshill Christian 8  (Blue Jay Invitational)
Monroe (2A) 43 North Clackamas Christian 32  (Crow Tip Off Tournament)
Triad 47 C.S. LEWIS ACADEMY 31
Toledo (3A) 45 Siletz Valley 26  (Waldport Tournament)
Yoncalla 52 CROW 32  (Crow Tip Off Tournament)
East Linn Christian Academy (2A) 56 Trinity Lutheran 28  (Hawk Invitational)
TRIANGLE LAKE 67 Umpqua Valley Christian 15
Powder Valley 49 UNION (2A) 45  (Union Lions Club Tournament)
Glide (3A) 42 Elkton 28  (Douglas County Invitational)
Irrigon (2A) 52 Echo 38  (Bounc'N Cancer)
Pilot Rock (2A) 57 Nixyaawii 43  (Bounc'N Cancer)
Glendale (2A) 43 Butte Falls 22  (CCA Invitational)
Paisley 31 Central Christian 17
Amity (3A) 72 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 19  (Hawk Invitational)
CONDON - WHEELER 69 Dayville - Monument 21  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Enterprise (2A) 46 IONE 29  (Ione Basketball Bonanza)
Perrydale 57 DUFUR 37  (Dufur Ranger Tournament)
SHERMAN 45 Southwest Christian 38  (Sherman County Invitational)
North Lake 35 Joseph 33  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Stanfield (2A) 53 Wallowa 30  (Bounc'N Cancer)
Riverside (3A) 47 Pine Eagle 19  (Ione Basketball Bonanza)
Huntington [JV] tied Mitchell 0-0  (Huntington Tournament)
Harper 43 Burnt River 21  (Huntington Tournament)
Notus (ID) 52 JORDAN VALLEY 34
Adrian 39 PRAIRIE CITY 32  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Crane 40 Cove 32  (Union Lions Club Tournament)
Klickitat (WA) 45 Spray 30  (Dufur Ranger Tournament)
Monday, 12/3/12
NEAH-KAH-NIE (2A) 29 Jewell 22
FALLS CITY 34 Scio (3A) [JV] 24
Colton (3A) 30 COUNTRY CHRISTIAN 19
Yoncalla 63 LOWELL 44
GOLD BEACH (2A) 71 Pacific 25
Tuesday, 12/4/12
Sherman 55 TROUT LAKE - GLENWOOD (WA) 37
LYLE - WISHRAM (WA) 53 South Wasco County 42
Damascus Christian 60 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 31
NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 42 Crosshill Christian 24
Life Christian 41 COLUMBIA CHRISTIAN 35
PORTLAND WALDORF 43 Southwest Christian 40
CITY CHRISTIAN 45 Portland Lutheran 26
DAYS CREEK (2A) 41 Elkton 24
TRIANGLE LAKE 64 Mapleton 25
LOWELL 55 Eddyville Charter 23
CROW 38 Alsea 16
McKenzie 41 SILETZ VALLEY 21
WESTERN MENNONITE (2A) 38 St Paul 36
CAMAS VALLEY 41 Milo Adventist Academy (2A) 39
IRRIGON (2A) 58 Echo 44
Riddle (2A) 42 POWERS 23
Imbler 43 ELGIN (2A) 13
BONANZA (2A) 48 Triad 36
TRINITY LUTHERAN 43 Central Christian 20
CHILOQUIN (2A) 53 Gilchrist 28
ST MARY'S (3A) 56 New Hope Christian 19
DUFUR 48 Culver (2A) 35
CONDON - WHEELER 56 Umatilla (3A) 42
MCLOUGHLIN (4A) 61 Griswold 19
Wednesday, 12/5/12
RIVERSIDE (3A) 54 Horizon Christian, Hood River 15
Chiloquin (2A) 40 PROSPECT CHARTER 18
BANDON (3A) 68 Pacific 38
GILCHRIST 32 Culver (2A) [JV] 21
HARPER 55 Gem State (ID) 34
Thursday, 12/6/12
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 44 C.S. Lewis Academy 27
JEWELL 50 Willamette Valley Christian 20
PERRYDALE 59 Monroe (2A) 17
North Clackamas Christian 28 HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 27
NIXYAAWII 32 Pendleton (5A) [FR] 29
Friday, 12/7/12
Klickitat (WA) 61 Crosshill Christian 10  (Redside Tournament)
BICKLETON (WA) 64 Griswold 11
DAMASCUS CHRISTIAN 61 Scio (3A) 58  (Damascus Christian Tournament)
SOUTHWEST CHRISTIAN 40 Siletz Valley 14  (Southwest Challenge)
Gervais (3A) 42 Columbia Christian 25  (Silver Cross Tournament)
North Douglas (2A) 46 Hosanna Christian 41  (Elkton Tip-Off Tournament)
Yoncalla 52 RIDDLE (2A) 49  (Cow Creek Classic)
Jewell 36 Horizon Christian, Hood River 26  (Southwest Challenge)
City Christian 47 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 45  (Silver Cross Tournament)
EDDYVILLE CHARTER 40 Falls City 29
Reedsport (2A) 41 MAPLETON 30
Corbett (3A) 39 Triangle Lake 37  (Damascus Christian Tournament)
Irrigon (2A) 50 Sherman 30  (Condon Christmas Tournament)
Illinois Valley (3A) 35 ELKTON 21  (Elkton Tip-Off Tournament)
Pine Eagle 35 Elgin (2A) 21  (Enterprise Winter Classic)
ENTERPRISE (2A) 74 Joseph 21  (Enterprise Winter Classic)
Brookings-Harbor (4A) [JV] 53 PACIFIC 34
Powers 35 Prospect Charter 15  (Camas Valley Invitational)
CAMAS VALLEY 40 Douglas (4A) [JV] 37  (Camas Valley Invitational)
HEPPNER (2A) 40 Crane 35  (Heppner Hoop Classic)
PAISLEY 27 Surprise Valley (CA) 19
GILCHRIST 62 La Pine (4A) [JV] 16  (Gilchrist Tournament)
BUTTE FALLS 48 Glendale (2A) 37  (Cattle Guard Classic)
NORTH LAKE 36 Mitchell 32  (North Lake Tournament)
Lowell 50 Mountain View (5A) [FR] 14  (Gilchrist Tournament)
DUFUR 39 Lyle - Wishram (WA) 32
Bonanza (2A) 39 Central Christian 11  (North Lake Tournament)
Stanfield (2A) 38 ECHO 33
Canyonville Christian Academy (2A) 45 Umpqua Valley Christian 41  (Cow Creek Classic)
SOUTH WASCO COUNTY 57 Spray 15  (Redside Tournament)
CONDON - WHEELER 60 Powder Valley 28  (Condon Christmas Tournament)
Imbler 46 McLoughlin (4A) 36  (Cove Tournament)
Ione 42 Wallowa 30  (Heppner Hoop Classic)
Union (2A) 54 COVE 34  (Cove Tournament)
Dayville - Monument tied Huntington [JV] 0-0  (Tiger Tourney)
ADRIAN 49 Harper 33  (Adrian Tip Off Tournament)
Nixyaawii 72 Burnt River 23  (Tiger Tourney)
Nyssa (3A) 51 Prairie City 27  (Adrian Tip Off Tournament)
Saturday, 12/8/12
NOTUS (ID) 44 Jordan Valley 30
DAMASCUS CHRISTIAN 50 Corbett (3A) 44  (Damascus Christian Tournament)
PORTLAND LUTHERAN 46 Echo 38
SOUTHWEST CHRISTIAN 32 Jewell 25  (Southwest Challenge)
City Christian 37 Gervais (3A) 35  (Silver Cross Tournament)
Trinity Lutheran 63 FALLS CITY 42
RIDDLE (2A) 71 Umpqua Valley Christian 16  (Cow Creek Classic)
Prospect Charter 53 Douglas (4A) [JV] 22  (Camas Valley Invitational)
Triangle Lake 46 Scio (3A) 33  (Damascus Christian Tournament)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 65 Columbia Christian 25  (Silver Cross Tournament)
Siletz Valley 28 Horizon Christian, Hood River 21  (Southwest Challenge)
Triad 42 NEW HOPE CHRISTIAN 28
ENTERPRISE (2A) 50 Pine Eagle 28  (Enterprise Winter Classic)
Powers 32 CAMAS VALLEY 18  (Camas Valley Invitational)
Hosanna Christian 50 ELKTON 36  (Elkton Tip-Off Tournament)
HEPPNER (2A) 54 Ione 41  (Heppner Hoop Classic)
STANFIELD (2A) 41 Dufur 33
Yoncalla 73 Canyonville Christian Academy (2A) 16  (Cow Creek Classic)
Imbler 30 Union (2A) 28  (Cove Tournament)
Lowell 64 GILCHRIST 23  (Gilchrist Tournament)
Cascade Christian (3A) [JV] 41 BUTTE FALLS 36  (Cattle Guard Classic)
PAISLEY 42 Lakeview (3A) [JV] 28
Bonanza (2A) 51 NORTH LAKE 33  (North Lake Tournament)
SOUTH WASCO COUNTY 38 Klickitat (WA) 33  (Redside Tournament)
CONDON - WHEELER 56 Irrigon (2A) 42  (Condon Christmas Tournament)
GRISWOLD 52 Ukiah [JV] 20
COVE 40 McLoughlin (4A) 24  (Cove Tournament)
Elgin (2A) 40 Joseph 35  (Enterprise Winter Classic)
Powder Valley 61 Sherman 31  (Condon Christmas Tournament)
Prairie City 43 Harper 32  (Adrian Tip Off Tournament)
Spray 38 Crosshill Christian 32  (Redside Tournament)
BURNT RIVER tied Huntington [JV] 0-0  (Tiger Tourney)
Crane 54 Wallowa 42  (Heppner Hoop Classic)
Nyssa (3A) 60 ADRIAN 30  (Adrian Tip Off Tournament)
Nixyaawii 39 DAYVILLE - MONUMENT 23  (Tiger Tourney)
Central Christian 39 Mitchell 15  (North Lake Tournament)
Monday, 12/10/12
St Paul 80 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 12
Damascus Christian 48 PERRYDALE 34
LOST RIVER (2A) 53 Triad 34
BONANZA (2A) 74 Hosanna Christian 72
Tuesday, 12/11/12
Life Christian 39 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 35
Portland Lutheran 44 PORTLAND WALDORF 43
CITY CHRISTIAN 49 Southwest Christian 27
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 55 Columbia Christian 53
COUNTRY CHRISTIAN 44 C.S. Lewis Academy 29
Perrydale 57 FALLS CITY 18
ST PAUL 53 Jewell 22
MCKENZIE 39 Mapleton 23
EDDYVILLE CHARTER 38 Siletz Valley 24
TRIANGLE LAKE 66 Lowell 33
Oakland (2A) 47 ELKTON 26
Condon - Wheeler 56 IRRIGON (2A) 30
POWERS 32 Canyonville Christian Academy (2A) 19
South Umpqua (4A) 50 PACIFIC 46
SHERMAN 47 Trout Lake - Glenwood (WA) 36
SOUTH WASCO COUNTY 57 Lyle - Wishram (WA) 42
MILO ADVENTIST ACADEMY (2A) 44 Camas Valley 33
Touchet (WA) 55 GRISWOLD 21
ILLINOIS VALLEY (3A) 54 New Hope Christian 27
ADRIAN 31 Ontario (4A) [JV] 20
Trinity Lutheran 43 MITCHELL 32
McDermitt (NV) 47 JORDAN VALLEY 27
Wednesday, 12/12/12
MCKENZIE 53 Oakridge (2A) 29
POWERS 35 Coquille (3A) [JV] 16
PRAIRIE CITY 33 Grant Union (2A) 31
Thursday, 12/13/12
GEM STATE (ID) 36 Harper 35
St Paul 51 COUNTRY CHRISTIAN 36
RIDDLE (2A) 44 Camas Valley 34
EDDYVILLE CHARTER 45 Crow 28
Triangle Lake 62 Pacific 43
HOSANNA CHRISTIAN 73 Rogue Valley Adventist 41
Friday, 12/14/12
GREENLEAF (ID) 34 Mitchell 21
Southwest Christian 43 LIFE CHRISTIAN 23
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 49 Portland Lutheran 47
DAMASCUS CHRISTIAN 62 Columbia Christian 19
Portland Waldorf 39 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 22
Horizon Christian, Hood River 30 Horizon Christian, Tualatin (3A) 27  (Country Christian Tournament)
Perrydale 65 CROSSHILL CHRISTIAN 4
FALLS CITY 40 Willamette Valley Christian 13
Jewell 40 C.S. LEWIS ACADEMY 37
COUNTRY CHRISTIAN 50 McKenzie 37  (Country Christian Tournament)
NORTH DOUGLAS (2A) 47 Elkton 27  (North Douglas Winter Tournament)
Crow 38 Umpqua Valley Christian 15  (North Douglas Winter Tournament)
Lowell 53 SILETZ VALLEY 10
MAPLETON 46 Alsea 28
Crane 29 CULVER (2A) 20  (Culver Booster Club Invitational)
Glendale (2A) 45 NEW HOPE CHRISTIAN 33
BUTTE FALLS 54 Paisley 33
NORTH LAKE 36 Gilchrist 34
TRIAD 61 Trinity Lutheran 32
Coquille (3A) 54 Yoncalla 47  (Winterlake Classic)
Condon - Wheeler 66 ECHO 53
Sherman 48 CENTRAL CHRISTIAN 23
DUFUR 56 Griswold 18
Lost River (2A) 51 South Wasco County 21  (Culver Booster Club Invitational)
PINE EAGLE 45 Nixyaawii 35
Cove 38 Wallowa 21  (Joseph Tournament)
Notus (ID) 33 IMBLER 31
Prairie City 64 JOSEPH 47  (Joseph Tournament)
ADRIAN 46 Dayville - Monument 31
Saturday, 12/15/12
City Christian 59 COLUMBIA CHRISTIAN 22
PORTLAND WALDORF 55 Open Door Christian Academy 48
SOUTHWEST CHRISTIAN 48 North Clackamas Christian 27
Damascus Christian 63 PORTLAND LUTHERAN 25
COUNTRY CHRISTIAN 39 Horizon Christian, Hood River 16  (Country Christian Tournament)
NORTH DOUGLAS (2A) 54 Crow 14  (North Douglas Winter Tournament)
CULVER (2A) 37 South Wasco County 35  (Culver Booster Club Invitational)
McKenzie 24 Horizon Christian, Tualatin (3A) 16  (Country Christian Tournament)
Elkton 61 Umpqua Valley Christian 25  (North Douglas Winter Tournament)
Lowell 49 CAMAS VALLEY 29
North Valley (4A) 56 Yoncalla 45  (Winterlake Classic)
Oakland (2A) 53 PACIFIC 25
Nyssa (3A) [JV] 27 Dayville - Monument 25
Triad 67 PROSPECT CHARTER 26
Hosanna Christian 54 TRINITY LUTHERAN 26
Paisley 51 GILCHRIST 37
BUTTE FALLS 48 North Lake 17
Lost River (2A) 48 Crane 32  (Culver Booster Club Invitational)
Imbler 51 GRISWOLD 11
CONDON - WHEELER 79 Trout Lake - Glenwood (WA) 45
NIXYAAWII 58 Central Christian 26
Wallowa 58 JOSEPH 29  (Joseph Tournament)
Umatilla (3A) 37 POWDER VALLEY 34
Prairie City 47 Cove 36  (Joseph Tournament)
Pine Eagle @ HUNTINGTON [JV] 2:00pm
JORDAN VALLEY 43 Mitchell 27
Monday, 12/17/12
C.S. Lewis Academy 33 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 14
LOWELL 82 Mapleton 35
Triangle Lake 80 CROW 37
Tuesday, 12/18/12
Adrian 43 NOTUS (ID) 23
Paisley 47 SURPRISE VALLEY (CA) 42
DAMASCUS CHRISTIAN 54 Southwest Christian 26
PORTLAND LUTHERAN 47 Columbia Christian 23
CITY CHRISTIAN 58 North Clackamas Christian 25
Portland Waldorf 52 LIFE CHRISTIAN 43
Perrydale 40 ST PAUL 35
Country Christian 62 CROSSHILL CHRISTIAN 9
RIVERSIDE (3A) 39 Sherman 28
DeSales (WA) 61 ECHO 14
NIXYAAWII 53 Spray 20
Condon - Wheeler 72 IONE 32
South Wasco County 53 GRISWOLD 24
Wednesday, 12/19/12
JEWELL 31 Nestucca (2A) 30
MAPLETON 40 Eddyville Charter 22
ALSEA 50 Siletz Valley 43
LOWELL 57 Colton (3A) 51
Powers 32 COQUILLE (3A) [JV] 27
HOSANNA CHRISTIAN 62 Klamath Union (4A) [JV] 47  (Holiday Hoops Classic)
Tulelake (CA) 57 Triad 45  (Holiday Hoops Classic)
SOUTH WASCO COUNTY 49 Nixyaawii 24
Thursday, 12/20/12
McDermitt (NV) 63 Spray 17  (Crane Christmas Tournament)
Portland Lutheran 55 FALLS CITY 31
Perrydale 39 MONROE (2A) 24
WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 48 St John Bosco [JV] 22
Camas Valley 48 Eddyville Charter 26  (Yoncalla Tournament)
POWERS 30 Bandon (3A) [JV] 14
Days Creek (2A) 49 ELKTON 45
YONCALLA 66 Oakridge (2A) 42  (Yoncalla Tournament)
PAISLEY 37 Alumni () [ALUMNI] 30
HOSANNA CHRISTIAN 52 Tulelake (CA) 38  (Holiday Hoops Classic)
GLIDE (3A) 62 Umpqua Valley Christian 14
Triad 57 Klamath Union (4A) [JV] 36  (Holiday Hoops Classic)
Nyssa (3A) 71 POWDER VALLEY 46
Mitchell 48 BURNT RIVER 30
CRANE 43 Dayville - Monument 18  (Crane Christmas Tournament)
Ambrose (ID) 38 HARPER 36
Friday, 12/21/12
McDermitt (NV) 51 Adrian 42  (Crane Christmas Tournament)
Imbler 31 NOTUS (ID) 17
Damascus Christian 62 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 11
City Christian 71 LIFE CHRISTIAN 27
PORTLAND WALDORF 64 Columbia Christian 32
SOUTHWEST CHRISTIAN 38 Open Door Christian Academy 31
Camas Valley 36 Oakridge (2A) 32  (Yoncalla Tournament)
MAPLETON 48 Crow 32
Eddyville Charter 30 Umpqua Valley Christian 25  (Yoncalla Tournament)
Harrisburg (3A) 40 Yoncalla 39  (Yoncalla Tournament)
TRIANGLE LAKE 81 Alsea 27
MCKENZIE 58 Lowell 38
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 45 Country Christian 34
RIVERSIDE (3A) 36 Ione 35
ECHO 56 Central Christian 9
CONDON - WHEELER 43 Nyssa (3A) 36
Nixyaawii 42 Joseph 30  (Wallowa Lions Tournament)
WALLOWA 45 Sherman 43  (Wallowa Lions Tournament)
Pine Eagle 43 La Grande (4A) [JV] 36  (Wallowa Lions Tournament)
CRANE 36 Cove 16  (Crane Christmas Tournament)
PRAIRIE CITY 49 Powder Valley 47
SPRAY 48 Burnt River 29
Dayville - Monument 30 Jordan Valley 23  (Crane Christmas Tournament)
Griswold 48 Ukiah [JV] 30
Saturday, 12/22/12
King's Way Christian (WA) 56 COLUMBIA CHRISTIAN 30
Valley Catholic (3A) 52 DAMASCUS CHRISTIAN 50
Oakridge (2A) 28 Umpqua Valley Christian 26  (Yoncalla Tournament)
YONCALLA 59 Eddyville Charter 29  (Yoncalla Tournament)
Lowell 68 Camas Valley 32  (Yoncalla Tournament)
Dufur 50 ECHO 41
La Grande (4A) [JV] 39 Joseph 34  (Wallowa Lions Tournament)
WALLOWA 46 Nixyaawii 38  (Wallowa Lions Tournament)
Pine Eagle 50 Sherman 48  (Wallowa Lions Tournament)
CRANE 55 McDermitt (NV) 36  (Crane Christmas Tournament)
Cove 55 Jordan Valley 45  (Crane Christmas Tournament)
Adrian 34 Dayville - Monument 28  (Crane Christmas Tournament)
Prairie City 52 BURNT RIVER 19
Thursday, 12/27/12
City Christian 41 McKenzie 31  (1A Hoops Classic)
Damascus Christian 50 Amity (3A) 29  (Riverdale Holiday Tournament)
Vernonia (2A) 48 PORTLAND LUTHERAN 32  (1A Hoops Classic)
Oregon Episcopal (3A) 76 Portland Waldorf 24  (Riverdale Holiday Tournament)
Hosanna Christian 50 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
ST PAUL 40 Kennedy (2A) 26  (St. Paul Holiday Tournament)
Glendale (2A) 34 Rogue Valley Adventist 19  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Illinois Valley (3A) 45 Butte Falls 39  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Condon - Wheeler 44 Triangle Lake 40  (St. Paul Holiday Tournament)
Dufur 54 New Hope Christian 25  (1A Hoops Classic)
Pilot Rock (2A) 56 Wallowa 27  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Union (2A) 61 Joseph 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Cove 45 Powder Valley 43  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Imbler 42 Echo 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Friday, 12/28/12
Portland Waldorf 48 De La Salle North Catholic (3A) 45  (Riverdale Holiday Tournament)
Damascus Christian 63 RIVERDALE (2A) 49  (Riverdale Holiday Tournament)
Hosanna Christian 41 PORTLAND LUTHERAN 29  (1A Hoops Classic)
Lowell 49 COLTON (3A) 46
St Paul 53 Condon - Wheeler 42  (St. Paul Holiday Tournament)
Perrydale 79 Pacific 26  (Crow Cougar Classic)
Triangle Lake 64 Kennedy (2A) 34  (St. Paul Holiday Tournament)
CROW 46 Crosshill Christian 6  (Crow Cougar Classic)
Falls City 50 ALSEA 40  (Tin Hat Tournament)
McKenzie 42 New Hope Christian 24  (1A Hoops Classic)
Glide (3A) 62 Umpqua Valley Christian 12  (Oakland Christmas Tournament)
Riddle (2A) 58 CAMAS VALLEY 48
Pilot Rock (2A) 70 Cove 33  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Mapleton 37 Philomath (4A) [JV] 36  (Tin Hat Tournament)
TRINITY LUTHERAN 54 C.S. Lewis Academy 32  (Trinity Lutheran Tournament)
SOUTH WASCO COUNTY 38 Culver (2A) 37
Butte Falls 38 North Valley (4A) [JV] 30  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Country Christian 51 Sherman 37  (1A Hoops Classic)
IONE 60 Irrigon (2A) 59
NIXYAAWII 44 Pendleton (5A) [FR] 33
Dufur 41 City Christian 26  (1A Hoops Classic)
Crater (6A) [FR] 53 Rogue Valley Adventist 31  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Echo 41 Joseph 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Union (2A) 42 Imbler 30  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Powder Valley 55 Wallowa 37  (La Grande Optimist Christmas Classic)
McLoughlin (4A) 37 Horizon Christian, Hood River 19  (Heppner Christmas Tournament)
Dayville - Monument 48 Central Christian 18  (Trinity Lutheran Tournament)
Saturday, 12/29/12
Jordan Valley 48 HORSESHOE BEND (ID) 38
Damascus Christian 61 Oregon Episcopal (3A) 59  (Riverdale Holiday Tournament)
City Christian 46 PORTLAND LUTHERAN 28  (1A Hoops Classic)
Amity (3A) 61 Portland Waldorf 43  (Riverdale Holiday Tournament)
Pacific 49 Crosshill Christian 7  (Crow Cougar Classic)
McKenzie 43 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
OAKLAND (2A) 74 Umpqua Valley Christian 12  (Oakland Christmas Tournament)
SILETZ VALLEY 34 Camas Valley 32
Philomath (4A) [JV] 50 ALSEA 21  (Tin Hat Tournament)
Perrydale 85 CROW 11  (Crow Cougar Classic)
Hermiston (5A) [JV] 48 Horizon Christian, Hood River 24  (Heppner Christmas Tournament)
Mapleton 46 Falls City 35  (Tin Hat Tournament)
Dayville - Monument 33 TRINITY LUTHERAN 25  (Trinity Lutheran Tournament)
Dufur 43 Hosanna Christian 39  (1A Hoops Classic)
Butte Falls 33 Crater (6A) [FR] 32  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Powder Valley 49 Echo 41  (La Grande Optimist Christmas Classic)
New Hope Christian 27 Sherman 23  (1A Hoops Classic)
Central Christian 43 C.S. Lewis Academy 37  (Trinity Lutheran Tournament)
Illinois Valley (3A) 57 Rogue Valley Adventist 37  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Wallowa 52 Joseph 49  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Imbler 35 Cove 33  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Wednesday, 1/2/13
Yoncalla 55 CROW 27
NEW HOPE CHRISTIAN 33 Rogue River (3A) 26
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 38 Columbia Christian 28
Thursday, 1/3/13
ST PAUL 53 Southwest Christian 24
Perrydale 87 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 11
Gilchrist 44 ROGUE VALLEY ADVENTIST 42
Notus (ID) 47 ADRIAN 42
Friday, 1/4/13
CITY CHRISTIAN 39 Perrydale 35
Three Rivers Christian (WA) 36 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 23
ST PAUL 55 C.S. Lewis Academy 17
FALLS CITY 32 Crosshill Christian 10
Country Christian 53 JEWELL 33
TRIANGLE LAKE 76 Siletz Valley 16
Lowell 47 CROW 26
McKenzie 70 ALSEA 31
Yoncalla 57 PACIFIC 38
CAMAS VALLEY 33 Powers 31
ELKTON 60 New Hope Christian 53 (OT)
HOSANNA CHRISTIAN 72 Prospect Charter 15
Butte Falls 45 TRINITY LUTHERAN 25
TRIAD 65 Paisley 27
Condon - Wheeler 68 SHERMAN 25
Walla Walla Valley Academy (WA) 60 GRISWOLD 38  (Helix Holiday Tournament)
Horizon Christian, Hood River 25 CENTRAL CHRISTIAN 9
ECHO 46 Nixyaawii 41
SOUTH WASCO COUNTY 44 Ione 43
POWDER VALLEY 65 Prairie City 42
Cove 38 ADRIAN 36
Spray 44 BURNT RIVER 22
Crane 39 DAYVILLE - MONUMENT 29
Saturday, 1/5/13
LIBERTY (ID) 31 Adrian 29
Jordan Valley 51 VICTORY CHARTER (ID) 27
LIFE CHRISTIAN 59 C.S. Lewis Academy 38
DAMASCUS CHRISTIAN 53 Perrydale 51
Jewell 45 FALLS CITY 42
Willamette (5A) [JV] 70 CROW 15
TRIANGLE LAKE 63 Portland Waldorf 45
Portland Lutheran 46 SILETZ VALLEY 27
Elkton 38 POWERS 27
YONCALLA 56 New Hope Christian 39
Pacific 58 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 36
Triad 46 BUTTE FALLS 31
Trinity Lutheran 46 PAISLEY 42
PROSPECT CHARTER 47 Rogue Valley Adventist 34
Hosanna Christian 84 NORTH LAKE 17
Dufur 50 NIXYAAWII 39
CONDON - WHEELER 47 South Wasco County 21
Sherman 49 IONE 44
Bickleton (WA) 49 GRISWOLD 24  (Helix Holiday Tournament)
Echo 41 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 22
Imbler 32 POWDER VALLEY 21
PINE EAGLE 39 Wallowa 33
COVE 51 Joseph 26
PRAIRIE CITY 40 Crane 29
DAYVILLE - MONUMENT 58 Harper 38
Monday, 1/7/13
St Paul 61 CITY CHRISTIAN 49
Willamette Valley Christian 29 CROSSHILL CHRISTIAN 27
COUNTRY CHRISTIAN 54 Columbia Christian 28
MCKENZIE 48 Eddyville Charter 32
Tuesday, 1/8/13
Damascus Christian 64 LIFE CHRISTIAN 23
Southwest Christian 36 PORTLAND LUTHERAN 35
CITY CHRISTIAN 52 Portland Waldorf 36
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 42 North Clackamas Christian 36
JEWELL 36 Crosshill Christian 22
COUNTRY CHRISTIAN 52 Falls City 26
Perrydale 53 C.S. LEWIS ACADEMY 14
LOWELL 67 Alsea 30
CROW 49 Siletz Valley 28
Triangle Lake 60 EDDYVILLE CHARTER 17
PACIFIC 45 Canyonville Christian Academy (2A) 16
PAISLEY 62 North Lake 27
BUTTE FALLS 56 Rogue Valley Adventist 36
GILCHRIST 46 Prospect Charter 41
HOSANNA CHRISTIAN 53 Triad 44
Sherman 47 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 26
Nixyaawii 39 GRISWOLD 26
MITCHELL 36 Central Christian 32
Friday, 1/11/13
SOUTHWEST CHRISTIAN 48 Columbia Christian 18
Portland Lutheran 44 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 16
Damascus Christian 61 CITY CHRISTIAN 30
Open Door Christian Academy 48 LIFE CHRISTIAN 30
St Paul 62 FALLS CITY 26
PERRYDALE 73 Jewell 18
C.S. Lewis Academy 26 CROSSHILL CHRISTIAN 17
COUNTRY CHRISTIAN 70 Willamette Valley Christian 21
Mapleton 35 SILETZ VALLEY 24
TRIANGLE LAKE 63 McKenzie 35
Yoncalla 60 POWERS 25
Elkton 52 CAMAS VALLEY 45
NEW HOPE CHRISTIAN 40 Umpqua Valley Christian 22
TRINITY LUTHERAN 45 Gilchrist 24
PAISLEY 50 Rogue Valley Adventist 49
PROSPECT CHARTER 42 Butte Falls 33
TRIAD 55 North Lake 19
DUFUR 54 Horizon Christian, Hood River 13
Condon - Wheeler 58 GRISWOLD 15
SHERMAN 47 Central Christian 21
Ione 54 NIXYAAWII 53
IMBLER 37 Pine Eagle 29
WALLOWA 36 Cove 34
Powder Valley 54 JOSEPH 40
CRANE 51 Burnt River 13
Dayville - Monument 35 MITCHELL 19
JORDAN VALLEY 46 Harper 27
Adrian 58 HUNTINGTON 19
Saturday, 1/12/13
Perrydale 36 SOUTHWEST CHRISTIAN 29
PORTLAND LUTHERAN 39 Life Christian 29
DAMASCUS CHRISTIAN 72 Portland Waldorf 34
CITY CHRISTIAN 45 Open Door Christian Academy 28
North Clackamas Christian 1 COLUMBIA CHRISTIAN 0
YONCALLA 59 Camas Valley 32
Powers 34 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 25
New Hope Christian 48 PACIFIC 41
BUTTE FALLS 43 Hosanna Christian 39
Rogue Valley Adventist 28 NORTH LAKE 25
Triad 61 GILCHRIST 33
PROSPECT CHARTER 42 Trinity Lutheran 32
CONDON - WHEELER 65 Echo 50
IONE 63 Griswold 28
Sherman 42 SOUTH WASCO COUNTY 30
Dufur 51 CENTRAL CHRISTIAN 27
Pine Eagle 43 POWDER VALLEY 30
Wallowa 52 JOSEPH 33
Imbler 30 COVE 27
Crane 41 ADRIAN 33
Prairie City 52 MITCHELL 15
Jordan Valley 54 BURNT RIVER 17
HARPER 61 Huntington 30
Monday, 1/14/13
Adrian 44 GREENLEAF (ID) 22
Falls City 32 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 20
ALSEA 43 Crow 38
Triangle Lake 75 MAPLETON 23
Lowell 47 EDDYVILLE CHARTER 34
MCKENZIE 45 Siletz Valley 17
Tuesday, 1/15/13
AMBROSE (ID) 58 Harper 28
LIFE CHRISTIAN 49 Columbia Christian 45
DAMASCUS CHRISTIAN 69 Open Door Christian Academy 40
SOUTHWEST CHRISTIAN 45 Portland Waldorf 34
City Christian 51 PORTLAND LUTHERAN 28
FALLS CITY 32 C.S. Lewis Academy 29
ST PAUL 83 Crosshill Christian 6
PERRYDALE 50 Country Christian 29
CAMAS VALLEY 55 Umpqua Valley Christian 23
Yoncalla 56 ELKTON 28
PACIFIC 34 Powers 21
SOUTH WASCO COUNTY 59 Horizon Christian, Hood River 24
ECHO 59 Mitchell 23
IONE 66 Trout Lake - Glenwood (WA) 48
Wednesday, 1/16/13
McKenzie 37 MAPLETON 25
Eddyville Charter 29 SILETZ VALLEY 23
Triangle Lake 86 LOWELL 59
Thursday, 1/17/13
DAMASCUS CHRISTIAN 38 St Paul 35
Triangle Lake 67 COUNTRY CHRISTIAN 44
C.S. LEWIS ACADEMY 37 Central Christian 18
TRIAD 62 Rogue Valley Adventist 40
Pendleton (5A) [FR] 65 GRISWOLD 25
Adrian 54 HARPER 31
Friday, 1/18/13
CITY CHRISTIAN 53 Columbia Christian 27
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 60 Portland Waldorf 49
DAMASCUS CHRISTIAN 60 Portland Lutheran 20
Southwest Christian 41 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 13
Country Christian 2 C.S. LEWIS ACADEMY 0
PERRYDALE 61 Falls City 4
St Paul 55 JEWELL 21
Crosshill Christian 23 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 20
Eddyville Charter 48 CROW 45 (2OT)
Mapleton 48 ALSEA 23
Pacific 41 CAMAS VALLEY 38
Elkton 54 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 23
New Hope Christian 49 POWERS 35
HOSANNA CHRISTIAN 70 Gilchrist 37
Prospect Charter 53 PAISLEY 50
TRINITY LUTHERAN 46 North Lake 30
Sherman 52 NIXYAAWII 41
Ione 42 ECHO 37
Dufur 45 SOUTH WASCO COUNTY 39
CONDON - WHEELER 61 Horizon Christian, Hood River 38
Powder Valley 53 WALLOWA 38
PINE EAGLE 36 Cove 18
Imbler 49 JOSEPH 18
DAYVILLE - MONUMENT 43 Ukiah [JV] 21
Crane 48 HARPER 22
Adrian 55 BURNT RIVER 24
PRAIRIE CITY 71 Spray 23
JORDAN VALLEY 63 Huntington 26
Saturday, 1/19/13
ST PAUL 41 McKenzie 24
Camas Valley 33 NEW HOPE CHRISTIAN 32
ELKTON 54 Pacific 41
ROGUE VALLEY ADVENTIST 44 Trinity Lutheran 43
Prospect Charter 44 NORTH LAKE 25
BUTTE FALLS 51 Gilchrist 41
HOSANNA CHRISTIAN 63 Paisley 31
South Wasco County 41 CENTRAL CHRISTIAN 25
Echo 38 GRISWOLD 28
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 39 Nixyaawii 36
Condon - Wheeler 49 DUFUR 27
IMBLER 48 Wallowa 26
Powder Valley 37 COVE 28
PINE EAGLE 39 Joseph 22
Crane 48 JORDAN VALLEY 36
MITCHELL 51 Spray 34
HUNTINGTON 40 Burnt River 26
Prairie City 48 DAYVILLE - MONUMENT 39
Monday, 1/21/13
City Christian 54 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 28
SILETZ VALLEY 39 Falls City 28
ELKTON 57 Rogue Valley Adventist 28
CRANE 29 McKenzie 28
Tuesday, 1/22/13
PORTLAND WALDORF 51 North Clackamas Christian 22
PORTLAND LUTHERAN 54 Open Door Christian Academy 42
Damascus Christian 62 COLUMBIA CHRISTIAN 8
SOUTHWEST CHRISTIAN 54 Life Christian 27
PERRYDALE 64 Crosshill Christian 7
ST PAUL 59 Country Christian 31
JEWELL 42 C.S. Lewis Academy 35
Lowell 59 MAPLETON 54
McKenzie 37 EDDYVILLE CHARTER 18
TRIANGLE LAKE 74 Crow 20
YONCALLA 70 Umpqua Valley Christian 23
BURNS (3A) 55 Prairie City 40
DUFUR 49 Central Christian 17
CONDON - WHEELER 52 Heppner (2A) 45
NIXYAAWII 53 Griswold 13
Wednesday, 1/23/13
EDDYVILLE CHARTER 41 Alsea 18
Thursday, 1/24/13
Faith Bible (2A) 43 C.S. Lewis Academy 23
City Christian 38 SOUTHWEST CHRISTIAN 35
PERRYDALE 51 Willamette Valley Christian 14
Hosanna Christian 50 ROGUE VALLEY ADVENTIST 33
Friday, 1/25/13
Open Door Christian Academy 40 COLUMBIA CHRISTIAN 17
LIFE CHRISTIAN 47 North Clackamas Christian 28
Portland Waldorf 59 PORTLAND LUTHERAN 38
COUNTRY CHRISTIAN 63 Crosshill Christian 19
PERRYDALE 55 C.S. Lewis Academy 27
ST PAUL 57 Willamette Valley Christian 18
JEWELL 44 Falls City 25
SILETZ VALLEY 40 Alsea 39
Mapleton 36 EDDYVILLE CHARTER 35
McKenzie 54 CROW 13
Camas Valley 28 POWERS 25
YONCALLA 50 Pacific 39
Elkton 41 NEW HOPE CHRISTIAN 33
TRINITY LUTHERAN 44 Triad 31
GILCHRIST 59 North Lake 31
PAISLEY 48 Butte Falls 33
Central Christian 49 GRISWOLD 41
DUFUR 47 Sherman 31
IONE 58 Horizon Christian, Hood River 27
CONDON - WHEELER 48 Nixyaawii 28
Umpqua Valley Christian 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 30
Pine Eagle 40 WALLOWA 39
IMBLER 32 Powder Valley 23
Cove 55 JOSEPH 33
CRANE 72 Huntington 7
ADRIAN 48 Jordan Valley 34
Dayville - Monument 44 SPRAY 23
Harper 58 BURNT RIVER 42
Mitchell 45 UKIAH [JV] 26
Saturday, 1/26/13
PORTLAND WALDORF 40 Life Christian 28
Damascus Christian 38 SOUTHWEST CHRISTIAN 14
Portland Lutheran 43 COLUMBIA CHRISTIAN 23
PACIFIC 38 Umpqua Valley Christian 30
ELKTON 40 Powers 27
Yoncalla 50 NEW HOPE CHRISTIAN 26
HOSANNA CHRISTIAN 59 Trinity Lutheran 37
PAISLEY 67 Gilchrist 44
TRIAD 63 Prospect Charter 27
Butte Falls 33 NORTH LAKE 28
St Paul 40 DUFUR 27
Camas Valley 52 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 19
Condon - Wheeler 70 CENTRAL CHRISTIAN 33
SHERMAN 57 Griswold 31
Echo 60 NIXYAAWII 54 (2OT)
PINE EAGLE 30 Imbler 29
POWDER VALLEY 52 Joseph 15
COVE 36 Wallowa 34
Crane 59 BURNT RIVER 19
Jordan Valley 52 HARPER 42
DAYVILLE - MONUMENT 48 Mitchell 22
Monday, 1/28/13
PERRYDALE 56 Triangle Lake 41
Country Christian 51 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 15
SILETZ VALLEY 40 Oregon School For The Deaf [FR] 11
Tuesday, 1/29/13
DAMASCUS CHRISTIAN 70 North Clackamas Christian 21
Southwest Christian 50 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 41
CITY CHRISTIAN 60 Life Christian 41
Portland Waldorf 62 COLUMBIA CHRISTIAN 35
COUNTRY CHRISTIAN 50 Jewell 38
St Paul 2 C.S. LEWIS ACADEMY 0
Falls City 33 CROSSHILL CHRISTIAN 31
Mapleton 52 CROW 22
McKenzie 48 LOWELL 38
Butte Falls 43 ROGUE VALLEY ADVENTIST 14
Gilchrist 45 PROSPECT CHARTER 44
Paisley 40 NORTH LAKE 18
Dufur 47 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 14
SHERMAN 55 South Wasco County 33
Ione 51 GRISWOLD 22
CRANE 50 McDermitt (NV) 40
Wednesday, 1/30/13
WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 57 St John Bosco [JV] 17
Thursday, 1/31/13
City Christian 69 PORTLAND WALDORF 55
LOWELL 64 Siletz Valley 36
GILCHRIST 61 Rogue Valley Adventist 37
ADRIAN 41 Burnt River 22
Dayville - Monument 60 UKIAH [JV] 53
Friday, 2/1/13
Open Door Christian Academy 45 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 29
Portland Lutheran 41 SOUTHWEST CHRISTIAN 29
DAMASCUS CHRISTIAN 60 Life Christian 24
C.S. LEWIS ACADEMY 40 Willamette Valley Christian 10
Jewell 47 CROSSHILL CHRISTIAN 9
Country Christian 58 FALLS CITY 29
St Paul 49 PERRYDALE 46
MCKENZIE 50 Alsea 23
LOWELL 62 Crow 19
Triangle Lake 65 SILETZ VALLEY 26
YONCALLA 63 Powers 25
New Hope Christian 64 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 20
ELKTON 48 Camas Valley 30
Trinity Lutheran 49 BUTTE FALLS 38
Triad 58 PAISLEY 47
Umatilla (3A) 48 Dufur 33
Nixyaawii 43 IONE 37
South Wasco County 42 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 17
Pacific 32 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 25
ECHO 80 Griswold 30
WALLOWA 37 Joseph 23
Powder Valley 49 PINE EAGLE 39
IMBLER 31 Cove 28
Harper 53 HUNTINGTON 47
PRAIRIE CITY 46 Mitchell 32
CRANE 45 Adrian 32
JORDAN VALLEY 49 Burnt River 16
Saturday, 2/2/13
McKenzie 30 COLUMBIA CHRISTIAN 21
Yoncalla 61 CAMAS VALLEY 23
POWERS 37 Umpqua Valley Christian 23
Pacific 47 NEW HOPE CHRISTIAN 41
TRIAD 65 Butte Falls 36
REEDSPORT (2A) 43 Mapleton 24
ROGUE VALLEY ADVENTIST 46 Prospect Charter 45
HOSANNA CHRISTIAN 73 North Lake 16
TRINITY LUTHERAN 48 Paisley 41
Echo 35 SOUTH WASCO COUNTY 32
Dufur 48 SHERMAN 45
CONDON - WHEELER 65 Ione 37
Horizon Christian, Hood River 45 GRISWOLD 17
Pine Eagle 35 COVE 29
POWDER VALLEY 48 Wallowa 43
IMBLER 56 Joseph 26
Prairie City 56 SPRAY 35
Adrian 35 DAYVILLE - MONUMENT 31
CRANE 53 Harper 20
Jordan Valley 2 HUNTINGTON 0
Monday, 2/4/13
SUNNYSIDE CHRISTIAN (WA) 62 Sherman 20
North Clackamas Christian 39 Falls City 13
COUNTRY CHRISTIAN 65 Lowell 52
MCKENZIE 44 Crow 17
Triangle Lake 72 ALSEA 29
Hosanna Christian 48 PROSPECT CHARTER 18
Pendleton (5A) [FR] 63 GRISWOLD 34
Tuesday, 2/5/13
PORTLAND LUTHERAN 60 North Clackamas Christian 30
Southwest Christian 37 COLUMBIA CHRISTIAN 29
Life Christian 44 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 39
DAMASCUS CHRISTIAN 63 City Christian 43
C.S. LEWIS ACADEMY 40 Crosshill Christian 31
Perrydale 47 JEWELL 19
ST PAUL 58 Falls City 12
Lowell 72 ALSEA 23
TRIANGLE LAKE 69 Eddyville Charter 26
MAPLETON 50 Newport (4A) [JV] 23
SILETZ VALLEY 39 Crow 25
YONCALLA 49 Elkton 25
Camas Valley 45 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 19
Pacific 43 POWERS 27
Echo 49 IONE 41
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 55 Central Christian 40
ADRIAN 2 Huntington 0
Mitchell 39 SPRAY 31
Wednesday, 2/6/13
Jewell 47 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 12
Trinity Lutheran 46 CROOK COUNTY (4A) [FR] 20
Thursday, 2/7/13
City Christian 57 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 47
C.S. LEWIS ACADEMY 45 Falls City 27
Perrydale 37 COUNTRY CHRISTIAN 27
St Paul 82 CROSSHILL CHRISTIAN 23
MAPLETON 43 Siletz Valley 29
EDDYVILLE CHARTER 60 Alsea 25
Triangle Lake 66 MCKENZIE 34
CRANE 42 Jordan Valley 27
ADRIAN 48 Harper 22
BURNT RIVER 2 Huntington 0
Dayville - Monument 48 PRAIRIE CITY 35
Friday, 2/8/13
Portland Lutheran 51 LIFE CHRISTIAN 25
NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 1 Columbia Christian 0
Damascus Christian 47 PORTLAND WALDORF 28
Portland Christian (2A) 62 COUNTRY CHRISTIAN 53
NEW HOPE CHRISTIAN 47 Powers 24
PACIFIC 49 Camas Valley 44
ELKTON 59 Umpqua Valley Christian 24
Trinity Lutheran 50 GILCHRIST 28
Triad 52 NORTH LAKE 23
BUTTE FALLS 50 Prospect Charter 31
Paisley 59 ROGUE VALLEY ADVENTIST 42
Condon - Wheeler 68 NIXYAAWII 38
SHERMAN 50 Horizon Christian, Hood River 25
DUFUR 41 South Wasco County 22
Ione 60 CENTRAL CHRISTIAN 33
Pine Eagle 55 JOSEPH 46
POWDER VALLEY 51 Cove 25
Imbler 44 WALLOWA 34
Crane 2 HUNTINGTON 0
MITCHELL 51 Ukiah [JV] 34
HARPER 50 Burnt River 37
DAYVILLE - MONUMENT 56 Spray 38
Adrian 36 JORDAN VALLEY 27
Saturday, 2/9/13
ST PAUL 82 Lowell 47
Falls City 29 C.S. Lewis Academy 22  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Crow 57 Alsea 30  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Elkton 48 PACIFIC 30
New Hope Christian 49 CAMAS VALLEY 30
Yoncalla 61 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 17
HOSANNA CHRISTIAN 60 Butte Falls 26
TRIAD 65 Gilchrist 36
TRINITY LUTHERAN 37 Prospect Charter 34
ROGUE VALLEY ADVENTIST 44 North Lake 28
SOUTH WASCO COUNTY 57 Central Christian 23
Sherman 40 ECHO 33
CONDON - WHEELER 55 Griswold 28
Dufur 38 IONE 30
Prairie City 34 Dayville - Monument 33  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Monday, 2/11/13
Hosanna Christian 61 TRIAD 51
Nyssa (3A) 34 ADRIAN 14
Tuesday, 2/12/13
JEWELL 44 Falls City 32  (1A-2 Casco League League Playoffs)
MCKENZIE 45 Lowell 38  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Trinity Lutheran 55 NORTH LAKE 28
Wednesday, 2/13/13
Crow 45 EDDYVILLE CHARTER 36  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Thursday, 2/14/13
Portland Waldorf 50 Portland Lutheran 43  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
City Christian 42 Southwest Christian 31  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
Country Christian 44 Jewell 36  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Triad 61 ROGUE VALLEY ADVENTIST 31
Echo 43 South Wasco County 40  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Ione 36 Sherman 33  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Powder Valley 62 Joseph 32  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Wallowa 38 Cove 29  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Dayville - Monument 36 Jordan Valley 34 (OT)   (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Adrian 43 Mitchell 14  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Crane 92 Spray 30  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 52 Harper 38  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
MAPLETON 41 Crow 28  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
New Hope Christian 53 Camas Valley 41  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Elkton 55 Pacific 21  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Paisley 43 PROSPECT CHARTER 38
Hosanna Christian 51 GILCHRIST 32
Dufur 43 Echo 32  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Condon - Wheeler 50 Ione 22  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Imbler 26 Wallowa 15  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Pine Eagle 39 Powder Valley 28  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Crane 45 Dayville - Monument 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Mitchell 42 Harper 39  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 64 Spray 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 47 Adrian 35  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Damascus Christian 53 City Christian 23  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
Portland Waldorf 56 Southwest Christian 34  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
St Paul 30 Perrydale 14  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Lowell 48 Mapleton 39  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
McKenzie 35 Triangle Lake 34  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Pacific 34 New Hope Christian 28  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Yoncalla 45 Elkton 27  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Hosanna Christian 50 PAISLEY 41
GILCHRIST 59 Butte Falls 47
PROSPECT CHARTER 55 North Lake 32
Rogue Valley Adventist 50 TRINITY LUTHERAN 42
Echo 47 Ione 44  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Condon - Wheeler 61 Dufur 43  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Powder Valley 54 Wallowa 40  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Imbler 37 Pine Eagle 26  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Adrian 26 Dayville - Monument 21  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 46 Mitchell 37  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 43 Crane 33  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
CITY CHRISTIAN 43 Country Christian 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
PERRYDALE 71 Lowell 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
TRIANGLE LAKE 56 Pacific 30  (1A OSAA Playoffs Round 1)
ELKTON 43 Trinity Lutheran 28  (1A OSAA Playoffs Round 1)
TRIAD 46 Adrian 31  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Portland Waldorf 59 DUFUR 56  (1A OSAA Playoffs Round 1)
PINE EAGLE 47 Echo 40  (1A OSAA Playoffs Round 1)
CRANE 55 Powder Valley 52  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
CITY CHRISTIAN 49 Triad 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
DAMASCUS CHRISTIAN 63 Elkton 26  (1A OSAA Playoffs Round 2)
ST PAUL 51 Prairie City 28  (1A OSAA Playoffs Round 2)
MCKENZIE 40 Crane 32  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Triangle Lake 61 YONCALLA 57  (1A OSAA Playoffs Round 2)
HOSANNA CHRISTIAN 43 Pine Eagle 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)
CONDON - WHEELER 75 Portland Waldorf 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Perrydale 53 IMBLER 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
Hosanna Christian 44 CITY CHRISTIAN 41  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Damascus Christian 62 TRIANGLE LAKE 43  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
St Paul 46 MCKENZIE 31  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
CONDON - WHEELER 34 Perrydale 32  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
Triangle Lake 73 CITY CHRISTIAN 60  (1A OSAA Playoffs Consolation)
PERRYDALE 53 McKenzie 33  (1A OSAA Playoffs Consolation)
Damascus Christian 45 HOSANNA CHRISTIAN 27  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
CONDON - WHEELER 43 St Paul 39  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
Saturday, 3/2/13
Triangle Lake 51 PERRYDALE 45  (1A OSAA Playoffs 4th/6th Place)
ST PAUL 48 Hosanna Christian 46  (1A OSAA Playoffs 3rd/5th Place)
Damascus Christian 46 CONDON - WHEELER 44  (1A OSAA Playoffs Final)

Valley 10

2012-13 Girls Basketball 1A Valley 10 Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Damascus Christian Eagles 16 0 1.000 29 1 0.967 24 0 1.000 W21 57.0 32.4 1 1 1 1 1 2
City Christian Lions (2A) 14 2 0.875 24 7 0.774 21 7 0.750 L2 47.3 38.8 4 7 5 5 6 1
Southwest Christian Wildcats 10 6 0.625 12 12 0.500 12 11 0.522 L2 36.2 36.8 22 23 22 24 22 15
Portland Lutheran Blue Jays 9 7 0.562 13 12 0.520 13 10 0.565 L1 40.4 37.8 27 28 23 26 24 37
Portland Waldorf Wolf Pack 9 7 0.562 13 13 0.500 12 11 0.522 L1 43.8 49.1 19 20 20 20 21 10
Open Door Christian Academy Huskies 7 9 0.438 9 9 0.500 8 9 0.471 L2 42.5 43.8 35 36 31 33 35 39
Life Christian Lions 5 11 0.312 6 12 0.333 6 12 0.333 L1 35.3 47.3 42 44 40 46 45 35
North Clackamas Christian Saints 2 14 0.125 5 17 0.227 4 15 0.211 W1 24.5 40.2 52 54 53 50 60 54
Columbia Christian Knights (2A) 0 16 0.000 0 25 0.000 0 19 0.000 L25 26.0 46.3 62 60 62 58 53 20
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Thursday, 11/29/12
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 35 Horizon Christian, Tualatin (3A) 28
Westside Christian (3A) 50 COLUMBIA CHRISTIAN 33
Jewell 49 LIFE CHRISTIAN 37
Friday, 11/30/12
De La Salle North Catholic (3A) 47 COLUMBIA CHRISTIAN 36  (Columbia Christian Christmas Tournament)
Seattle Lutheran (WA) 33 PORTLAND LUTHERAN 30  (Blue Jay Invitational)
CITY CHRISTIAN 46 Triad 38
CROW 41 North Clackamas Christian 31  (Crow Tip Off Tournament)
Weston-McEwen (2A) 72 Southwest Christian 30  (Sherman County Invitational)
CONDON - WHEELER 52 Portland Waldorf 7  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Saturday, 12/1/12
Portland Christian (2A) 52 COLUMBIA CHRISTIAN 38  (Columbia Christian Christmas Tournament)
City Christian 43 FAITH BIBLE (2A) 41
South Wasco County 75 Portland Waldorf 28  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
PORTLAND LUTHERAN 60 Crosshill Christian 8  (Blue Jay Invitational)
Monroe (2A) 43 North Clackamas Christian 32  (Crow Tip Off Tournament)
SHERMAN 45 Southwest Christian 38  (Sherman County Invitational)
Tuesday, 12/4/12
Damascus Christian 60 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 31
NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 42 Crosshill Christian 24
Life Christian 41 COLUMBIA CHRISTIAN 35
PORTLAND WALDORF 43 Southwest Christian 40
CITY CHRISTIAN 45 Portland Lutheran 26
Thursday, 12/6/12
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 44 C.S. Lewis Academy 27
North Clackamas Christian 28 HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 27
Friday, 12/7/12
DAMASCUS CHRISTIAN 61 Scio (3A) 58  (Damascus Christian Tournament)
SOUTHWEST CHRISTIAN 40 Siletz Valley 14  (Southwest Challenge)
Gervais (3A) 42 Columbia Christian 25  (Silver Cross Tournament)
City Christian 47 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 45  (Silver Cross Tournament)
Saturday, 12/8/12
DAMASCUS CHRISTIAN 50 Corbett (3A) 44  (Damascus Christian Tournament)
PORTLAND LUTHERAN 46 Echo 38
SOUTHWEST CHRISTIAN 32 Jewell 25  (Southwest Challenge)
City Christian 37 Gervais (3A) 35  (Silver Cross Tournament)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 65 Columbia Christian 25  (Silver Cross Tournament)
Monday, 12/10/12
Damascus Christian 48 PERRYDALE 34
Tuesday, 12/11/12
Life Christian 39 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 35
Portland Lutheran 44 PORTLAND WALDORF 43
CITY CHRISTIAN 49 Southwest Christian 27
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 55 Columbia Christian 53
Friday, 12/14/12
Southwest Christian 43 LIFE CHRISTIAN 23
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 49 Portland Lutheran 47
DAMASCUS CHRISTIAN 62 Columbia Christian 19
Portland Waldorf 39 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 22
Saturday, 12/15/12
City Christian 59 COLUMBIA CHRISTIAN 22
PORTLAND WALDORF 55 Open Door Christian Academy 48
SOUTHWEST CHRISTIAN 48 North Clackamas Christian 27
Damascus Christian 63 PORTLAND LUTHERAN 25
Tuesday, 12/18/12
DAMASCUS CHRISTIAN 54 Southwest Christian 26
PORTLAND LUTHERAN 47 Columbia Christian 23
CITY CHRISTIAN 58 North Clackamas Christian 25
Portland Waldorf 52 LIFE CHRISTIAN 43
Thursday, 12/20/12
Portland Lutheran 55 FALLS CITY 31
Friday, 12/21/12
Damascus Christian 62 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 11
City Christian 71 LIFE CHRISTIAN 27
PORTLAND WALDORF 64 Columbia Christian 32
SOUTHWEST CHRISTIAN 38 Open Door Christian Academy 31
Saturday, 12/22/12
King's Way Christian (WA) 56 COLUMBIA CHRISTIAN 30
Valley Catholic (3A) 52 DAMASCUS CHRISTIAN 50
Thursday, 12/27/12
City Christian 41 McKenzie 31  (1A Hoops Classic)
Damascus Christian 50 Amity (3A) 29  (Riverdale Holiday Tournament)
Vernonia (2A) 48 PORTLAND LUTHERAN 32  (1A Hoops Classic)
Oregon Episcopal (3A) 76 Portland Waldorf 24  (Riverdale Holiday Tournament)
Friday, 12/28/12
Portland Waldorf 48 De La Salle North Catholic (3A) 45  (Riverdale Holiday Tournament)
Damascus Christian 63 RIVERDALE (2A) 49  (Riverdale Holiday Tournament)
Hosanna Christian 41 PORTLAND LUTHERAN 29  (1A Hoops Classic)
Dufur 41 City Christian 26  (1A Hoops Classic)
Saturday, 12/29/12
Damascus Christian 61 Oregon Episcopal (3A) 59  (Riverdale Holiday Tournament)
City Christian 46 PORTLAND LUTHERAN 28  (1A Hoops Classic)
Amity (3A) 61 Portland Waldorf 43  (Riverdale Holiday Tournament)
Wednesday, 1/2/13
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 38 Columbia Christian 28
Thursday, 1/3/13
ST PAUL 53 Southwest Christian 24
Friday, 1/4/13
CITY CHRISTIAN 39 Perrydale 35
Three Rivers Christian (WA) 36 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 23
Saturday, 1/5/13
LIFE CHRISTIAN 59 C.S. Lewis Academy 38
DAMASCUS CHRISTIAN 53 Perrydale 51
TRIANGLE LAKE 63 Portland Waldorf 45
Portland Lutheran 46 SILETZ VALLEY 27
Monday, 1/7/13
St Paul 61 CITY CHRISTIAN 49
COUNTRY CHRISTIAN 54 Columbia Christian 28
Tuesday, 1/8/13
Damascus Christian 64 LIFE CHRISTIAN 23
Southwest Christian 36 PORTLAND LUTHERAN 35
CITY CHRISTIAN 52 Portland Waldorf 36
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 42 North Clackamas Christian 36
Friday, 1/11/13
SOUTHWEST CHRISTIAN 48 Columbia Christian 18
Portland Lutheran 44 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 16
Damascus Christian 61 CITY CHRISTIAN 30
Open Door Christian Academy 48 LIFE CHRISTIAN 30
Saturday, 1/12/13
Perrydale 36 SOUTHWEST CHRISTIAN 29
PORTLAND LUTHERAN 39 Life Christian 29
DAMASCUS CHRISTIAN 72 Portland Waldorf 34
CITY CHRISTIAN 45 Open Door Christian Academy 28
North Clackamas Christian 1 COLUMBIA CHRISTIAN 0
Tuesday, 1/15/13
LIFE CHRISTIAN 49 Columbia Christian 45
DAMASCUS CHRISTIAN 69 Open Door Christian Academy 40
SOUTHWEST CHRISTIAN 45 Portland Waldorf 34
City Christian 51 PORTLAND LUTHERAN 28
Thursday, 1/17/13
DAMASCUS CHRISTIAN 38 St Paul 35
Friday, 1/18/13
CITY CHRISTIAN 53 Columbia Christian 27
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 60 Portland Waldorf 49
DAMASCUS CHRISTIAN 60 Portland Lutheran 20
Southwest Christian 41 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 13
Monday, 1/21/13
City Christian 54 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 28
Tuesday, 1/22/13
PORTLAND WALDORF 51 North Clackamas Christian 22
PORTLAND LUTHERAN 54 Open Door Christian Academy 42
Damascus Christian 62 COLUMBIA CHRISTIAN 8
SOUTHWEST CHRISTIAN 54 Life Christian 27
Thursday, 1/24/13
City Christian 38 SOUTHWEST CHRISTIAN 35
Friday, 1/25/13
Open Door Christian Academy 40 COLUMBIA CHRISTIAN 17
LIFE CHRISTIAN 47 North Clackamas Christian 28
Portland Waldorf 59 PORTLAND LUTHERAN 38
Saturday, 1/26/13
PORTLAND WALDORF 40 Life Christian 28
Damascus Christian 38 SOUTHWEST CHRISTIAN 14
Portland Lutheran 43 COLUMBIA CHRISTIAN 23
Tuesday, 1/29/13
DAMASCUS CHRISTIAN 70 North Clackamas Christian 21
Southwest Christian 50 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 41
CITY CHRISTIAN 60 Life Christian 41
Portland Waldorf 62 COLUMBIA CHRISTIAN 35
Thursday, 1/31/13
City Christian 69 PORTLAND WALDORF 55
Friday, 2/1/13
Open Door Christian Academy 45 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 29
Portland Lutheran 41 SOUTHWEST CHRISTIAN 29
DAMASCUS CHRISTIAN 60 Life Christian 24
Saturday, 2/2/13
McKenzie 30 COLUMBIA CHRISTIAN 21
Monday, 2/4/13
North Clackamas Christian 39 Falls City 13
Tuesday, 2/5/13
PORTLAND LUTHERAN 60 North Clackamas Christian 30
Southwest Christian 37 COLUMBIA CHRISTIAN 29
Life Christian 44 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 39
DAMASCUS CHRISTIAN 63 City Christian 43
Thursday, 2/7/13
City Christian 57 OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 47
Friday, 2/8/13
Portland Lutheran 51 LIFE CHRISTIAN 25
NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 1 Columbia Christian 0
Damascus Christian 47 PORTLAND WALDORF 28
Thursday, 2/14/13
Portland Waldorf 50 Portland Lutheran 43  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
City Christian 42 Southwest Christian 31  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Damascus Christian 53 City Christian 23  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
Portland Waldorf 56 Southwest Christian 34  (1A-1 The Valley 10 League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
CITY CHRISTIAN 43 Country Christian 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Portland Waldorf 59 DUFUR 56  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
CITY CHRISTIAN 49 Triad 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
DAMASCUS CHRISTIAN 63 Elkton 26  (1A OSAA Playoffs Round 2)
CONDON - WHEELER 75 Portland Waldorf 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
Hosanna Christian 44 CITY CHRISTIAN 41  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Damascus Christian 62 TRIANGLE LAKE 43  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
Triangle Lake 73 CITY CHRISTIAN 60  (1A OSAA Playoffs Consolation)
Damascus Christian 45 HOSANNA CHRISTIAN 27  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
Saturday, 3/2/13
Damascus Christian 46 CONDON - WHEELER 44  (1A OSAA Playoffs Final)

Casco

2012-13 Girls Basketball 1A Casco Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
St Paul Buckaroos 13 1 0.929 24 6 0.800 23 3 0.885 W1 49.6 30.0 3 2 3 3 3 4
Perrydale Pirates 13 1 0.929 24 7 0.774 21 7 0.750 L1 53.0 27.3 7 6 8 10 5 3
Country Christian Cougars 10 4 0.714 16 12 0.571 16 8 0.667 L1 44.1 35.6 23 21 17 21 20 21
Jewell Blue Jays 8 6 0.571 12 9 0.571 11 8 0.579 L1 35.5 36.3 36 34 28 37 34 59
Falls City Mountaineers 5 9 0.357 8 16 0.333 7 16 0.304 L1 29.2 41.5 50 51 51 53 51 66
C.S. Lewis Academy Watchmen 5 9 0.357 6 17 0.261 6 16 0.273 L1 27.8 34.2 53 55 54 55 54 63
Willamette Valley Christian Warriors 1 13 0.071 3 13 0.188 3 13 0.188 L2 20.9 45.4 63 62 57 65 62 47
Crosshill Christian Eagles 1 13 0.071 1 20 0.048 1 18 0.053 L6 16.4 48.9 65 66 65 66 66 62
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Thursday, 11/29/12
Jewell 49 LIFE CHRISTIAN 37
VALLEY CATHOLIC (3A) 66 St Paul 30
Friday, 11/30/12
Perrydale 58 Klickitat (WA) 24  (Dufur Ranger Tournament)
Mount Rainier Lutheran (WA) 49 Crosshill Christian 19  (Blue Jay Invitational)
Scio (3A) 46 ST PAUL 23
Eddyville Charter 26 C.S. LEWIS ACADEMY 20
KENNEDY (2A) 36 Country Christian 34
Saturday, 12/1/12
PORTLAND LUTHERAN 60 Crosshill Christian 8  (Blue Jay Invitational)
Triad 47 C.S. LEWIS ACADEMY 31
Perrydale 57 DUFUR 37  (Dufur Ranger Tournament)
Monday, 12/3/12
NEAH-KAH-NIE (2A) 29 Jewell 22
FALLS CITY 34 Scio (3A) [JV] 24
Colton (3A) 30 COUNTRY CHRISTIAN 19
Tuesday, 12/4/12
NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN 42 Crosshill Christian 24
WESTERN MENNONITE (2A) 38 St Paul 36
Thursday, 12/6/12
OPEN DOOR CHRISTIAN ACADEMY 44 C.S. Lewis Academy 27
JEWELL 50 Willamette Valley Christian 20
PERRYDALE 59 Monroe (2A) 17
Friday, 12/7/12
Klickitat (WA) 61 Crosshill Christian 10  (Redside Tournament)
Jewell 36 Horizon Christian, Hood River 26  (Southwest Challenge)
EDDYVILLE CHARTER 40 Falls City 29
Saturday, 12/8/12
SOUTHWEST CHRISTIAN 32 Jewell 25  (Southwest Challenge)
Trinity Lutheran 63 FALLS CITY 42
Spray 38 Crosshill Christian 32  (Redside Tournament)
Monday, 12/10/12
St Paul 80 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 12
Damascus Christian 48 PERRYDALE 34
Tuesday, 12/11/12
COUNTRY CHRISTIAN 44 C.S. Lewis Academy 29
Perrydale 57 FALLS CITY 18
ST PAUL 53 Jewell 22
Thursday, 12/13/12
St Paul 51 COUNTRY CHRISTIAN 36
Friday, 12/14/12
Perrydale 65 CROSSHILL CHRISTIAN 4
FALLS CITY 40 Willamette Valley Christian 13
Jewell 40 C.S. LEWIS ACADEMY 37
COUNTRY CHRISTIAN 50 McKenzie 37  (Country Christian Tournament)
Saturday, 12/15/12
COUNTRY CHRISTIAN 39 Horizon Christian, Hood River 16  (Country Christian Tournament)
Monday, 12/17/12
C.S. Lewis Academy 33 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 14
Tuesday, 12/18/12
Perrydale 40 ST PAUL 35
Country Christian 62 CROSSHILL CHRISTIAN 9
Wednesday, 12/19/12
JEWELL 31 Nestucca (2A) 30
Thursday, 12/20/12
Portland Lutheran 55 FALLS CITY 31
Perrydale 39 MONROE (2A) 24
WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 48 St John Bosco [JV] 22
Friday, 12/21/12
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 45 Country Christian 34
Thursday, 12/27/12
Hosanna Christian 50 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
ST PAUL 40 Kennedy (2A) 26  (St. Paul Holiday Tournament)
Friday, 12/28/12
St Paul 53 Condon - Wheeler 42  (St. Paul Holiday Tournament)
Perrydale 79 Pacific 26  (Crow Cougar Classic)
CROW 46 Crosshill Christian 6  (Crow Cougar Classic)
Falls City 50 ALSEA 40  (Tin Hat Tournament)
TRINITY LUTHERAN 54 C.S. Lewis Academy 32  (Trinity Lutheran Tournament)
Country Christian 51 Sherman 37  (1A Hoops Classic)
Saturday, 12/29/12
Pacific 49 Crosshill Christian 7  (Crow Cougar Classic)
McKenzie 43 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
Perrydale 85 CROW 11  (Crow Cougar Classic)
Mapleton 46 Falls City 35  (Tin Hat Tournament)
Central Christian 43 C.S. Lewis Academy 37  (Trinity Lutheran Tournament)
Thursday, 1/3/13
ST PAUL 53 Southwest Christian 24
Perrydale 87 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 11
Friday, 1/4/13
CITY CHRISTIAN 39 Perrydale 35
ST PAUL 55 C.S. Lewis Academy 17
FALLS CITY 32 Crosshill Christian 10
Country Christian 53 JEWELL 33
Saturday, 1/5/13
LIFE CHRISTIAN 59 C.S. Lewis Academy 38
DAMASCUS CHRISTIAN 53 Perrydale 51
Jewell 45 FALLS CITY 42
Monday, 1/7/13
St Paul 61 CITY CHRISTIAN 49
Willamette Valley Christian 29 CROSSHILL CHRISTIAN 27
COUNTRY CHRISTIAN 54 Columbia Christian 28
Tuesday, 1/8/13
JEWELL 36 Crosshill Christian 22
COUNTRY CHRISTIAN 52 Falls City 26
Perrydale 53 C.S. LEWIS ACADEMY 14
Friday, 1/11/13
St Paul 62 FALLS CITY 26
PERRYDALE 73 Jewell 18
C.S. Lewis Academy 26 CROSSHILL CHRISTIAN 17
COUNTRY CHRISTIAN 70 Willamette Valley Christian 21
Saturday, 1/12/13
Perrydale 36 SOUTHWEST CHRISTIAN 29
Monday, 1/14/13
Falls City 32 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 20
Tuesday, 1/15/13
FALLS CITY 32 C.S. Lewis Academy 29
ST PAUL 83 Crosshill Christian 6
PERRYDALE 50 Country Christian 29
Thursday, 1/17/13
DAMASCUS CHRISTIAN 38 St Paul 35
Triangle Lake 67 COUNTRY CHRISTIAN 44
C.S. LEWIS ACADEMY 37 Central Christian 18
Friday, 1/18/13
Country Christian 2 C.S. LEWIS ACADEMY 0
PERRYDALE 61 Falls City 4
St Paul 55 JEWELL 21
Crosshill Christian 23 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 20
Saturday, 1/19/13
ST PAUL 41 McKenzie 24
Monday, 1/21/13
SILETZ VALLEY 39 Falls City 28
Tuesday, 1/22/13
PERRYDALE 64 Crosshill Christian 7
ST PAUL 59 Country Christian 31
JEWELL 42 C.S. Lewis Academy 35
Thursday, 1/24/13
Faith Bible (2A) 43 C.S. Lewis Academy 23
PERRYDALE 51 Willamette Valley Christian 14
Friday, 1/25/13
COUNTRY CHRISTIAN 63 Crosshill Christian 19
PERRYDALE 55 C.S. Lewis Academy 27
ST PAUL 57 Willamette Valley Christian 18
JEWELL 44 Falls City 25
Saturday, 1/26/13
St Paul 40 DUFUR 27
Monday, 1/28/13
PERRYDALE 56 Triangle Lake 41
Country Christian 51 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 15
Tuesday, 1/29/13
COUNTRY CHRISTIAN 50 Jewell 38
St Paul 2 C.S. LEWIS ACADEMY 0
Falls City 33 CROSSHILL CHRISTIAN 31
Wednesday, 1/30/13
WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 57 St John Bosco [JV] 17
Friday, 2/1/13
C.S. LEWIS ACADEMY 40 Willamette Valley Christian 10
Jewell 47 CROSSHILL CHRISTIAN 9
Country Christian 58 FALLS CITY 29
St Paul 49 PERRYDALE 46
Monday, 2/4/13
North Clackamas Christian 39 Falls City 13
COUNTRY CHRISTIAN 65 Lowell 52
Tuesday, 2/5/13
C.S. LEWIS ACADEMY 40 Crosshill Christian 31
Perrydale 47 JEWELL 19
ST PAUL 58 Falls City 12
Wednesday, 2/6/13
Jewell 47 WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 12
Thursday, 2/7/13
C.S. LEWIS ACADEMY 45 Falls City 27
Perrydale 37 COUNTRY CHRISTIAN 27
St Paul 82 CROSSHILL CHRISTIAN 23
Friday, 2/8/13
Portland Christian (2A) 62 COUNTRY CHRISTIAN 53
Saturday, 2/9/13
ST PAUL 82 Lowell 47
Falls City 29 C.S. Lewis Academy 22  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Tuesday, 2/12/13
JEWELL 44 Falls City 32  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Thursday, 2/14/13
Country Christian 44 Jewell 36  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
St Paul 30 Perrydale 14  (1A-2 Casco League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
CITY CHRISTIAN 43 Country Christian 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
PERRYDALE 71 Lowell 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
ST PAUL 51 Prairie City 28  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Perrydale 53 IMBLER 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
St Paul 46 MCKENZIE 31  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
CONDON - WHEELER 34 Perrydale 32  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
PERRYDALE 53 McKenzie 33  (1A OSAA Playoffs Consolation)
CONDON - WHEELER 43 St Paul 39  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
Saturday, 3/2/13
Triangle Lake 51 PERRYDALE 45  (1A OSAA Playoffs 4th/6th Place)
ST PAUL 48 Hosanna Christian 46  (1A OSAA Playoffs 3rd/5th Place)

Mountain West

2012-13 Girls Basketball 1A Mountain West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Triangle Lake Lakers 14 0 1.000 25 5 0.833 22 4 0.846 W2 62.0 36.1 5 5 4 4 4 8
McKenzie Eagles 12 2 0.857 20 8 0.714 18 8 0.692 L2 40.6 32.9 9 8 12 11 12 6
Lowell Red Devils (2A) 10 4 0.714 17 10 0.630 14 10 0.583 L1 52.4 43.6 13 16 21 17 18 11
Mapleton Sailors 8 6 0.571 13 9 0.591 11 7 0.611 L1 38.5 38.7 25 31 25 30 29 52
Eddyville Charter Eagles 6 8 0.429 9 11 0.450 9 11 0.450 L1 32.8 39.0 38 42 38 48 42 55
Crow Cougars 2 12 0.143 7 18 0.280 7 16 0.304 L1 30.5 46.2 46 49 47 49 48 48
Siletz Valley Warriors 2 12 0.143 6 16 0.273 6 14 0.300 L1 28.0 41.4 51 52 48 54 50 46
Alsea Wolverines 2 12 0.143 2 15 0.118 2 14 0.125 L8 29.2 54.3 54 61 59 62 61 43
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
Triangle Lake 58 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY (2A) 34
YONCALLA 70 Lowell 38
Friday, 11/30/12
Eddyville Charter 26 C.S. LEWIS ACADEMY 20
CROW 41 North Clackamas Christian 31  (Crow Tip Off Tournament)
MAPLETON 48 Powers 26
WALDPORT (2A) 36 Siletz Valley 33  (Waldport Tournament)
Saturday, 12/1/12
Toledo (3A) 45 Siletz Valley 26  (Waldport Tournament)
Yoncalla 52 CROW 32  (Crow Tip Off Tournament)
TRIANGLE LAKE 67 Umpqua Valley Christian 15
Monday, 12/3/12
Yoncalla 63 LOWELL 44
Tuesday, 12/4/12
TRIANGLE LAKE 64 Mapleton 25
LOWELL 55 Eddyville Charter 23
CROW 38 Alsea 16
McKenzie 41 SILETZ VALLEY 21
Friday, 12/7/12
SOUTHWEST CHRISTIAN 40 Siletz Valley 14  (Southwest Challenge)
EDDYVILLE CHARTER 40 Falls City 29
Reedsport (2A) 41 MAPLETON 30
Corbett (3A) 39 Triangle Lake 37  (Damascus Christian Tournament)
Lowell 50 Mountain View (5A) [FR] 14  (Gilchrist Tournament)
Saturday, 12/8/12
Triangle Lake 46 Scio (3A) 33  (Damascus Christian Tournament)
Siletz Valley 28 Horizon Christian, Hood River 21  (Southwest Challenge)
Lowell 64 GILCHRIST 23  (Gilchrist Tournament)
Tuesday, 12/11/12
MCKENZIE 39 Mapleton 23
EDDYVILLE CHARTER 38 Siletz Valley 24
TRIANGLE LAKE 66 Lowell 33
Wednesday, 12/12/12
MCKENZIE 53 Oakridge (2A) 29
Thursday, 12/13/12
EDDYVILLE CHARTER 45 Crow 28
Triangle Lake 62 Pacific 43
Friday, 12/14/12
COUNTRY CHRISTIAN 50 McKenzie 37  (Country Christian Tournament)
Crow 38 Umpqua Valley Christian 15  (North Douglas Winter Tournament)
Lowell 53 SILETZ VALLEY 10
MAPLETON 46 Alsea 28
Saturday, 12/15/12
NORTH DOUGLAS (2A) 54 Crow 14  (North Douglas Winter Tournament)
McKenzie 24 Horizon Christian, Tualatin (3A) 16  (Country Christian Tournament)
Lowell 49 CAMAS VALLEY 29
Monday, 12/17/12
LOWELL 82 Mapleton 35
Triangle Lake 80 CROW 37
Wednesday, 12/19/12
MAPLETON 40 Eddyville Charter 22
ALSEA 50 Siletz Valley 43
LOWELL 57 Colton (3A) 51
Thursday, 12/20/12
Camas Valley 48 Eddyville Charter 26  (Yoncalla Tournament)
Friday, 12/21/12
MAPLETON 48 Crow 32
Eddyville Charter 30 Umpqua Valley Christian 25  (Yoncalla Tournament)
TRIANGLE LAKE 81 Alsea 27
MCKENZIE 58 Lowell 38
Saturday, 12/22/12
YONCALLA 59 Eddyville Charter 29  (Yoncalla Tournament)
Lowell 68 Camas Valley 32  (Yoncalla Tournament)
Thursday, 12/27/12
City Christian 41 McKenzie 31  (1A Hoops Classic)
Condon - Wheeler 44 Triangle Lake 40  (St. Paul Holiday Tournament)
Friday, 12/28/12
Lowell 49 COLTON (3A) 46
Triangle Lake 64 Kennedy (2A) 34  (St. Paul Holiday Tournament)
CROW 46 Crosshill Christian 6  (Crow Cougar Classic)
Falls City 50 ALSEA 40  (Tin Hat Tournament)
McKenzie 42 New Hope Christian 24  (1A Hoops Classic)
Mapleton 37 Philomath (4A) [JV] 36  (Tin Hat Tournament)
Saturday, 12/29/12
McKenzie 43 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
SILETZ VALLEY 34 Camas Valley 32
Philomath (4A) [JV] 50 ALSEA 21  (Tin Hat Tournament)
Perrydale 85 CROW 11  (Crow Cougar Classic)
Mapleton 46 Falls City 35  (Tin Hat Tournament)
Wednesday, 1/2/13
Yoncalla 55 CROW 27
Friday, 1/4/13
TRIANGLE LAKE 76 Siletz Valley 16
Lowell 47 CROW 26
McKenzie 70 ALSEA 31
Saturday, 1/5/13
Willamette (5A) [JV] 70 CROW 15
TRIANGLE LAKE 63 Portland Waldorf 45
Portland Lutheran 46 SILETZ VALLEY 27
Monday, 1/7/13
MCKENZIE 48 Eddyville Charter 32
Tuesday, 1/8/13
LOWELL 67 Alsea 30
CROW 49 Siletz Valley 28
Triangle Lake 60 EDDYVILLE CHARTER 17
Friday, 1/11/13
Mapleton 35 SILETZ VALLEY 24
TRIANGLE LAKE 63 McKenzie 35
Monday, 1/14/13
ALSEA 43 Crow 38
Triangle Lake 75 MAPLETON 23
Lowell 47 EDDYVILLE CHARTER 34
MCKENZIE 45 Siletz Valley 17
Wednesday, 1/16/13
McKenzie 37 MAPLETON 25
Eddyville Charter 29 SILETZ VALLEY 23
Triangle Lake 86 LOWELL 59
Thursday, 1/17/13
Triangle Lake 67 COUNTRY CHRISTIAN 44
Friday, 1/18/13
Eddyville Charter 48 CROW 45 (2OTOT)
Mapleton 48 ALSEA 23
Saturday, 1/19/13
ST PAUL 41 McKenzie 24
Monday, 1/21/13
SILETZ VALLEY 39 Falls City 28
CRANE 29 McKenzie 28
Tuesday, 1/22/13
Lowell 59 MAPLETON 54
McKenzie 37 EDDYVILLE CHARTER 18
TRIANGLE LAKE 74 Crow 20
Wednesday, 1/23/13
EDDYVILLE CHARTER 41 Alsea 18
Friday, 1/25/13
SILETZ VALLEY 40 Alsea 39
Mapleton 36 EDDYVILLE CHARTER 35
McKenzie 54 CROW 13
Monday, 1/28/13
PERRYDALE 56 Triangle Lake 41
SILETZ VALLEY 40 Oregon School For The Deaf [FR] 11
Tuesday, 1/29/13
Mapleton 52 CROW 22
McKenzie 48 LOWELL 38
Thursday, 1/31/13
LOWELL 64 Siletz Valley 36
Friday, 2/1/13
MCKENZIE 50 Alsea 23
LOWELL 62 Crow 19
Triangle Lake 65 SILETZ VALLEY 26
Saturday, 2/2/13
McKenzie 30 COLUMBIA CHRISTIAN 21
REEDSPORT (2A) 43 Mapleton 24
Monday, 2/4/13
COUNTRY CHRISTIAN 65 Lowell 52
MCKENZIE 44 Crow 17
Triangle Lake 72 ALSEA 29
Tuesday, 2/5/13
Lowell 72 ALSEA 23
TRIANGLE LAKE 69 Eddyville Charter 26
MAPLETON 50 Newport (4A) [JV] 23
SILETZ VALLEY 39 Crow 25
Thursday, 2/7/13
MAPLETON 43 Siletz Valley 29
EDDYVILLE CHARTER 60 Alsea 25
Triangle Lake 66 MCKENZIE 34
Saturday, 2/9/13
ST PAUL 82 Lowell 47
Crow 57 Alsea 30  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Tuesday, 2/12/13
MCKENZIE 45 Lowell 38  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Wednesday, 2/13/13
Crow 45 EDDYVILLE CHARTER 36  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
MAPLETON 41 Crow 28  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Lowell 48 Mapleton 39  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
McKenzie 35 Triangle Lake 34  (1A-3 Mountain West League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
PERRYDALE 71 Lowell 36  (1A OSAA Playoffs Round 1)
TRIANGLE LAKE 56 Pacific 30  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
MCKENZIE 40 Crane 32  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Triangle Lake 61 YONCALLA 57  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
Damascus Christian 62 TRIANGLE LAKE 43  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
St Paul 46 MCKENZIE 31  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
Triangle Lake 73 CITY CHRISTIAN 60  (1A OSAA Playoffs Consolation)
PERRYDALE 53 McKenzie 33  (1A OSAA Playoffs Consolation)
Saturday, 3/2/13
Triangle Lake 51 PERRYDALE 45  (1A OSAA Playoffs 4th/6th Place)

Skyline

2012-13 Girls Basketball 1A Skyline Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Yoncalla Eagles 12 0 1.000 22 4 0.846 18 1 0.947 L1 56.4 34.2 15 9 7 8 7 36
Elkton Elks 10 2 0.833 14 13 0.519 14 5 0.737 L1 39.6 38.1 21 19 16 18 17 26
Pacific Pirates 7 5 0.583 12 14 0.462 9 9 0.500 L1 39.1 44.5 37 27 35 23 27 27
New Hope Christian Lady Warriors 6 6 0.500 9 14 0.391 8 11 0.421 L1 36.9 39.7 40 37 39 34 37 31
Camas Valley Hornets 5 7 0.417 10 15 0.400 6 12 0.333 L3 36.8 41.0 49 48 50 47 48 58
Powers Cruisers 2 10 0.167 8 12 0.400 4 11 0.267 L2 29.1 34.1 55 50 55 51 51 57
Umpqua Valley Christian Monarchs 0 12 0.000 1 22 0.043 0 16 0.000 L6 23.0 51.4 66 65 66 59 63 38
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
YONCALLA 70 Lowell 38
Thursday, 11/29/12
Oakland (2A) 39 Elkton 22  (Douglas County Invitational)
Friday, 11/30/12
North Douglas (2A) 31 Elkton 25  (Douglas County Invitational)
MAPLETON 48 Powers 26
PACIFIC 69 Riddle (2A) 40
Yoncalla 52 Monroe (2A) 35  (Crow Tip Off Tournament)
Prospect Charter 37 NEW HOPE CHRISTIAN 31
Saturday, 12/1/12
Yoncalla 52 CROW 32  (Crow Tip Off Tournament)
TRIANGLE LAKE 67 Umpqua Valley Christian 15
Glide (3A) 42 Elkton 28  (Douglas County Invitational)
Monday, 12/3/12
Yoncalla 63 LOWELL 44
GOLD BEACH (2A) 71 Pacific 25
Tuesday, 12/4/12
DAYS CREEK (2A) 41 Elkton 24
CAMAS VALLEY 41 Milo Adventist Academy (2A) 39
Riddle (2A) 42 POWERS 23
ST MARY'S (3A) 56 New Hope Christian 19
Wednesday, 12/5/12
BANDON (3A) 68 Pacific 38
Friday, 12/7/12
Yoncalla 52 RIDDLE (2A) 49  (Cow Creek Classic)
Illinois Valley (3A) 35 ELKTON 21  (Elkton Tip-Off Tournament)
Brookings-Harbor (4A) [JV] 53 PACIFIC 34
Powers 35 Prospect Charter 15  (Camas Valley Invitational)
CAMAS VALLEY 40 Douglas (4A) [JV] 37  (Camas Valley Invitational)
Canyonville Christian Academy (2A) 45 Umpqua Valley Christian 41  (Cow Creek Classic)
Saturday, 12/8/12
RIDDLE (2A) 71 Umpqua Valley Christian 16  (Cow Creek Classic)
Triad 42 NEW HOPE CHRISTIAN 28
Powers 32 CAMAS VALLEY 18  (Camas Valley Invitational)
Hosanna Christian 50 ELKTON 36  (Elkton Tip-Off Tournament)
Yoncalla 73 Canyonville Christian Academy (2A) 16  (Cow Creek Classic)
Tuesday, 12/11/12
Oakland (2A) 47 ELKTON 26
POWERS 32 Canyonville Christian Academy (2A) 19
South Umpqua (4A) 50 PACIFIC 46
MILO ADVENTIST ACADEMY (2A) 44 Camas Valley 33
ILLINOIS VALLEY (3A) 54 New Hope Christian 27
Wednesday, 12/12/12
POWERS 35 Coquille (3A) [JV] 16
Thursday, 12/13/12
RIDDLE (2A) 44 Camas Valley 34
Triangle Lake 62 Pacific 43
Friday, 12/14/12
NORTH DOUGLAS (2A) 47 Elkton 27  (North Douglas Winter Tournament)
Crow 38 Umpqua Valley Christian 15  (North Douglas Winter Tournament)
Glendale (2A) 45 NEW HOPE CHRISTIAN 33
Coquille (3A) 54 Yoncalla 47  (Winterlake Classic)
Saturday, 12/15/12
Elkton 61 Umpqua Valley Christian 25  (North Douglas Winter Tournament)
Lowell 49 CAMAS VALLEY 29
North Valley (4A) 56 Yoncalla 45  (Winterlake Classic)
Oakland (2A) 53 PACIFIC 25
Wednesday, 12/19/12
Powers 32 COQUILLE (3A) [JV] 27
Thursday, 12/20/12
Camas Valley 48 Eddyville Charter 26  (Yoncalla Tournament)
POWERS 30 Bandon (3A) [JV] 14
Days Creek (2A) 49 ELKTON 45
YONCALLA 66 Oakridge (2A) 42  (Yoncalla Tournament)
GLIDE (3A) 62 Umpqua Valley Christian 14
Friday, 12/21/12
Camas Valley 36 Oakridge (2A) 32  (Yoncalla Tournament)
Eddyville Charter 30 Umpqua Valley Christian 25  (Yoncalla Tournament)
Harrisburg (3A) 40 Yoncalla 39  (Yoncalla Tournament)
Saturday, 12/22/12
Oakridge (2A) 28 Umpqua Valley Christian 26  (Yoncalla Tournament)
YONCALLA 59 Eddyville Charter 29  (Yoncalla Tournament)
Lowell 68 Camas Valley 32  (Yoncalla Tournament)
Thursday, 12/27/12
Dufur 54 New Hope Christian 25  (1A Hoops Classic)
Friday, 12/28/12
Perrydale 79 Pacific 26  (Crow Cougar Classic)
McKenzie 42 New Hope Christian 24  (1A Hoops Classic)
Glide (3A) 62 Umpqua Valley Christian 12  (Oakland Christmas Tournament)
Riddle (2A) 58 CAMAS VALLEY 48
Saturday, 12/29/12
Pacific 49 Crosshill Christian 7  (Crow Cougar Classic)
OAKLAND (2A) 74 Umpqua Valley Christian 12  (Oakland Christmas Tournament)
SILETZ VALLEY 34 Camas Valley 32
New Hope Christian 27 Sherman 23  (1A Hoops Classic)
Wednesday, 1/2/13
Yoncalla 55 CROW 27
NEW HOPE CHRISTIAN 33 Rogue River (3A) 26
Friday, 1/4/13
Yoncalla 57 PACIFIC 38
CAMAS VALLEY 33 Powers 31
ELKTON 60 New Hope Christian 53
Saturday, 1/5/13
Elkton 38 POWERS 27
YONCALLA 56 New Hope Christian 39
Pacific 58 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 36
Tuesday, 1/8/13
PACIFIC 45 Canyonville Christian Academy (2A) 16
Friday, 1/11/13
Yoncalla 60 POWERS 25
Elkton 52 CAMAS VALLEY 45
NEW HOPE CHRISTIAN 40 Umpqua Valley Christian 22
Saturday, 1/12/13
YONCALLA 59 Camas Valley 32
Powers 34 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 25
New Hope Christian 48 PACIFIC 41
Tuesday, 1/15/13
CAMAS VALLEY 55 Umpqua Valley Christian 23
Yoncalla 56 ELKTON 28
PACIFIC 34 Powers 21
Friday, 1/18/13
Pacific 41 CAMAS VALLEY 38
Elkton 54 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 23
New Hope Christian 49 POWERS 35
Saturday, 1/19/13
Camas Valley 33 NEW HOPE CHRISTIAN 32
ELKTON 54 Pacific 41
Monday, 1/21/13
ELKTON 57 Rogue Valley Adventist 28
Tuesday, 1/22/13
YONCALLA 70 Umpqua Valley Christian 23
Friday, 1/25/13
Camas Valley 28 POWERS 25
YONCALLA 50 Pacific 39
Elkton 41 NEW HOPE CHRISTIAN 33
Umpqua Valley Christian 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 30
Saturday, 1/26/13
PACIFIC 38 Umpqua Valley Christian 30
ELKTON 40 Powers 27
Yoncalla 50 NEW HOPE CHRISTIAN 26
Camas Valley 52 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 19
Friday, 2/1/13
YONCALLA 63 Powers 25
New Hope Christian 64 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 20
ELKTON 48 Camas Valley 30
Pacific 32 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 25
Saturday, 2/2/13
Yoncalla 61 CAMAS VALLEY 23
POWERS 37 Umpqua Valley Christian 23
Pacific 47 NEW HOPE CHRISTIAN 41
Tuesday, 2/5/13
YONCALLA 49 Elkton 25
Camas Valley 45 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 19
Pacific 43 POWERS 27
Friday, 2/8/13
NEW HOPE CHRISTIAN 47 Powers 24
PACIFIC 49 Camas Valley 44
ELKTON 59 Umpqua Valley Christian 24
Saturday, 2/9/13
Elkton 48 PACIFIC 30
New Hope Christian 49 CAMAS VALLEY 30
Yoncalla 61 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 17
Friday, 2/15/13
New Hope Christian 53 Camas Valley 41  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Elkton 55 Pacific 21  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Pacific 34 New Hope Christian 28  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Yoncalla 45 Elkton 27  (1A-4 Skyline League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
TRIANGLE LAKE 56 Pacific 30  (1A OSAA Playoffs Round 1)
ELKTON 43 Trinity Lutheran 28  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
DAMASCUS CHRISTIAN 63 Elkton 26  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Triangle Lake 61 YONCALLA 57  (1A OSAA Playoffs Round 2)

Mountain Valley

2012-13 Girls Basketball 1A Mountain Valley Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Hosanna Christian Lady Lions 15 1 0.938 22 6 0.786 20 4 0.833 L2 54.5 36.9 6 4 6 6 11 7
Triad Timber Wolves 13 3 0.812 17 8 0.680 16 5 0.762 L1 51.4 37.8 12 12 14 15 14 18
Butte Falls Loggers 9 7 0.562 13 10 0.565 9 7 0.562 L2 40.4 38.2 28 26 30 22 25 32
Trinity Lutheran Saints 9 7 0.562 14 11 0.560 13 10 0.565 L2 40.7 38.4 31 32 33 32 33 49
Paisley Broncos 8 8 0.500 13 8 0.619 9 8 0.529 L1 43.6 41.0 32 33 34 28 31 40
Gilchrist Grizzlies 6 10 0.375 8 13 0.381 6 11 0.353 W1 39.6 46.3 39 39 44 45 42 24
Prospect Charter Cougars 6 10 0.375 8 13 0.381 7 11 0.389 W1 35.3 43.4 45 40 43 44 41 41
Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 5 11 0.312 7 17 0.292 5 12 0.294 W1 37.0 47.4 43 41 46 39 39 23
North Lake Cowgirls 1 15 0.062 3 17 0.150 3 16 0.158 L15 25.9 48.6 56 59 60 56 57 45
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
Los Angeles Adventist (CA) 31 Rogue Valley Adventist 23  (Pioneer Invitational)
Rogue Valley Adventist 39 Bakersfield Advenstist (CA) 31  (Pioneer Invitational)
CULVER (2A) [JV] 29 Gilchrist 26
CHILOQUIN (2A) 60 Prospect Charter 16
Friday, 11/30/12
Lodi (CA) 62 Rogue Valley Adventist 46  (Pioneer Invitational)
Rogue Valley Adventist 55 Redwood Adventist Academy (CA) 24  (Pioneer Invitational)
CITY CHRISTIAN 46 Triad 38
Prospect Charter 37 NEW HOPE CHRISTIAN 31
Adrian 45 North Lake 13  (Prairie City Tip-Off Tournament)
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 32 Trinity Lutheran 31  (Hawk Invitational)
Butte Falls 46 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY (2A) 17  (Cca Invitational)
Saturday, 12/1/12
Triad 47 C.S. LEWIS ACADEMY 31
East Linn Christian Academy (2A) 56 Trinity Lutheran 28  (Hawk Invitational)
Glendale (2A) 43 Butte Falls 22  (CCA Invitational)
Paisley 31 Central Christian 17
North Lake 35 Joseph 33  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Tuesday, 12/4/12
BONANZA (2A) 48 Triad 36
TRINITY LUTHERAN 43 Central Christian 20
CHILOQUIN (2A) 53 Gilchrist 28
Wednesday, 12/5/12
Chiloquin (2A) 40 PROSPECT CHARTER 18
GILCHRIST 32 Culver (2A) [JV] 21
Friday, 12/7/12
North Douglas (2A) 46 Hosanna Christian 41  (Elkton Tip-Off Tournament)
Powers 35 Prospect Charter 15  (Camas Valley Invitational)
PAISLEY 27 Surprise Valley (CA) 19
GILCHRIST 62 La Pine (4A) [JV] 16  (Gilchrist Tournament)
BUTTE FALLS 48 Glendale (2A) 37  (Cattle Guard Classic)
NORTH LAKE 36 Mitchell 32  (North Lake Tournament)
Saturday, 12/8/12
Trinity Lutheran 63 FALLS CITY 42
Prospect Charter 53 Douglas (4A) [JV] 22  (Camas Valley Invitational)
Triad 42 NEW HOPE CHRISTIAN 28
Hosanna Christian 50 ELKTON 36  (Elkton Tip-Off Tournament)
Lowell 64 GILCHRIST 23  (Gilchrist Tournament)
Cascade Christian (3A) [JV] 41 BUTTE FALLS 36  (Cattle Guard Classic)
PAISLEY 42 Lakeview (3A) [JV] 28
Bonanza (2A) 51 NORTH LAKE 33  (North Lake Tournament)
Monday, 12/10/12
LOST RIVER (2A) 53 Triad 34
BONANZA (2A) 74 Hosanna Christian 72
Tuesday, 12/11/12
Trinity Lutheran 43 MITCHELL 32
Thursday, 12/13/12
HOSANNA CHRISTIAN 73 Rogue Valley Adventist 41
Friday, 12/14/12
BUTTE FALLS 54 Paisley 33
NORTH LAKE 36 Gilchrist 34
TRIAD 61 Trinity Lutheran 32
Saturday, 12/15/12
Triad 67 PROSPECT CHARTER 26
Hosanna Christian 54 TRINITY LUTHERAN 26
Paisley 51 GILCHRIST 37
BUTTE FALLS 48 North Lake 17
Tuesday, 12/18/12
Paisley 47 SURPRISE VALLEY (CA) 42
Wednesday, 12/19/12
HOSANNA CHRISTIAN 62 Klamath Union (4A) [JV] 47  (Holiday Hoops Classic)
Tulelake (CA) 57 Triad 45  (Holiday Hoops Classic)
Thursday, 12/20/12
PAISLEY 37 Alumni () [ALUMNI] 30
HOSANNA CHRISTIAN 52 Tulelake (CA) 38  (Holiday Hoops Classic)
Triad 57 Klamath Union (4A) [JV] 36  (Holiday Hoops Classic)
Thursday, 12/27/12
Hosanna Christian 50 Country Christian 42  (1A Hoops Classic)
Glendale (2A) 34 Rogue Valley Adventist 19  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Illinois Valley (3A) 45 Butte Falls 39  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Friday, 12/28/12
Hosanna Christian 41 PORTLAND LUTHERAN 29  (1A Hoops Classic)
TRINITY LUTHERAN 54 C.S. Lewis Academy 32  (Trinity Lutheran Tournament)
Butte Falls 38 North Valley (4A) [JV] 30  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Crater (6A) [FR] 53 Rogue Valley Adventist 31  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Saturday, 12/29/12
Dayville - Monument 33 TRINITY LUTHERAN 25  (Trinity Lutheran Tournament)
Dufur 43 Hosanna Christian 39  (1A Hoops Classic)
Butte Falls 33 Crater (6A) [FR] 32  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Illinois Valley (3A) 57 Rogue Valley Adventist 37  (Southern Oregon Subaru Christmas Classic)
Thursday, 1/3/13
Gilchrist 44 ROGUE VALLEY ADVENTIST 42
Friday, 1/4/13
HOSANNA CHRISTIAN 72 Prospect Charter 15
Butte Falls 45 TRINITY LUTHERAN 25
TRIAD 65 Paisley 27
Saturday, 1/5/13
Triad 46 BUTTE FALLS 31
Trinity Lutheran 46 PAISLEY 42
PROSPECT CHARTER 47 Rogue Valley Adventist 34
Hosanna Christian 84 NORTH LAKE 17
Tuesday, 1/8/13
PAISLEY 62 North Lake 27
BUTTE FALLS 56 Rogue Valley Adventist 36
GILCHRIST 46 Prospect Charter 41
HOSANNA CHRISTIAN 53 Triad 44
Friday, 1/11/13
TRINITY LUTHERAN 45 Gilchrist 24
PAISLEY 50 Rogue Valley Adventist 49
PROSPECT CHARTER 42 Butte Falls 33
TRIAD 55 North Lake 19
Saturday, 1/12/13
BUTTE FALLS 43 Hosanna Christian 39
Rogue Valley Adventist 28 NORTH LAKE 25
Triad 61 GILCHRIST 33
PROSPECT CHARTER 42 Trinity Lutheran 32
Thursday, 1/17/13
TRIAD 62 Rogue Valley Adventist 40
Friday, 1/18/13
HOSANNA CHRISTIAN 70 Gilchrist 37
Prospect Charter 53 PAISLEY 50
TRINITY LUTHERAN 46 North Lake 30
Saturday, 1/19/13
ROGUE VALLEY ADVENTIST 44 Trinity Lutheran 43
Prospect Charter 44 NORTH LAKE 25
BUTTE FALLS 51 Gilchrist 41
HOSANNA CHRISTIAN 63 Paisley 31
Monday, 1/21/13
ELKTON 57 Rogue Valley Adventist 28
Thursday, 1/24/13
Hosanna Christian 50 ROGUE VALLEY ADVENTIST 33
Friday, 1/25/13
TRINITY LUTHERAN 44 Triad 31
GILCHRIST 59 North Lake 31
PAISLEY 48 Butte Falls 33
Saturday, 1/26/13
HOSANNA CHRISTIAN 59 Trinity Lutheran 37
PAISLEY 67 Gilchrist 44
TRIAD 63 Prospect Charter 27
Butte Falls 33 NORTH LAKE 28
Tuesday, 1/29/13
Butte Falls 43 ROGUE VALLEY ADVENTIST 14
Gilchrist 45 PROSPECT CHARTER 44
Paisley 40 NORTH LAKE 18
Thursday, 1/31/13
GILCHRIST 61 Rogue Valley Adventist 37
Friday, 2/1/13
Trinity Lutheran 49 BUTTE FALLS 38
Triad 58 PAISLEY 47
Saturday, 2/2/13
TRIAD 65 Butte Falls 36
ROGUE VALLEY ADVENTIST 46 Prospect Charter 45
HOSANNA CHRISTIAN 73 North Lake 16
TRINITY LUTHERAN 48 Paisley 41
Monday, 2/4/13
Hosanna Christian 48 PROSPECT CHARTER 18
Wednesday, 2/6/13
Trinity Lutheran 46 CROOK COUNTY (4A) [FR] 20
Friday, 2/8/13
Trinity Lutheran 50 GILCHRIST 28
Triad 52 NORTH LAKE 23
BUTTE FALLS 50 Prospect Charter 31
Paisley 59 ROGUE VALLEY ADVENTIST 42
Saturday, 2/9/13
HOSANNA CHRISTIAN 60 Butte Falls 26
TRIAD 65 Gilchrist 36
TRINITY LUTHERAN 37 Prospect Charter 34
ROGUE VALLEY ADVENTIST 44 North Lake 28
Monday, 2/11/13
Hosanna Christian 61 TRIAD 51
Tuesday, 2/12/13
Trinity Lutheran 55 NORTH LAKE 28
Thursday, 2/14/13
Triad 61 ROGUE VALLEY ADVENTIST 31
Friday, 2/15/13
Paisley 43 PROSPECT CHARTER 38
Hosanna Christian 51 GILCHRIST 32
Saturday, 2/16/13
Hosanna Christian 50 PAISLEY 41
GILCHRIST 59 Butte Falls 47
PROSPECT CHARTER 55 North Lake 32
Rogue Valley Adventist 50 TRINITY LUTHERAN 42
Wednesday, 2/20/13
ELKTON 43 Trinity Lutheran 28  (1A OSAA Playoffs Round 1)
TRIAD 46 Adrian 31  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
CITY CHRISTIAN 49 Triad 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
HOSANNA CHRISTIAN 43 Pine Eagle 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
Hosanna Christian 44 CITY CHRISTIAN 41  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
Damascus Christian 45 HOSANNA CHRISTIAN 27  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
Saturday, 3/2/13
ST PAUL 48 Hosanna Christian 46  (1A OSAA Playoffs 3rd/5th Place)

Big Sky - East

2012-13 Girls Basketball 1A Big Sky - East Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Condon - Wheeler Knights 13 0 1.000 28 2 0.933 22 2 0.917 L1 56.9 34.3 2 3 2 2 2 5
Echo Cougars 8 5 0.615 12 15 0.444 12 10 0.545 L1 42.2 42.2 33 25 26 31 26 22
Ione Cardinals 6 7 0.462 11 12 0.478 9 9 0.500 L2 44.7 42.7 24 29 29 27 27 19
Nixyaawii Golden Eagles 4 9 0.308 11 12 0.478 8 11 0.421 L1 42.7 39.5 44 45 42 43 44 60
Griswold Grizzlies 0 13 0.000 2 22 0.083 2 14 0.125 L15 25.7 52.9 61 57 58 61 58 16
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
ELGIN (2A) 54 Griswold 12
Friday, 11/30/12
IONE 61 Pine Eagle 18  (Ione Basketball Bonanza)
Stanfield (2A) 47 Echo 22  (Bounc'N Cancer)
Nixyaawii 38 Irrigon (2A) 35  (Bounc'N Cancer)
CONDON - WHEELER 52 Portland Waldorf 7  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Saturday, 12/1/12
Irrigon (2A) 52 Echo 38  (Bounc'N Cancer)
Pilot Rock (2A) 57 Nixyaawii 43  (Bounc'N Cancer)
CONDON - WHEELER 69 Dayville - Monument 21  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Enterprise (2A) 46 IONE 29  (Ione Basketball Bonanza)
Tuesday, 12/4/12
IRRIGON (2A) 58 Echo 44
CONDON - WHEELER 56 Umatilla (3A) 42
MCLOUGHLIN (4A) 61 Griswold 19
Thursday, 12/6/12
NIXYAAWII 32 Pendleton (5A) [FR] 29
Friday, 12/7/12
BICKLETON (WA) 64 Griswold 11
Stanfield (2A) 38 ECHO 33
CONDON - WHEELER 60 Powder Valley 28  (Condon Christmas Tournament)
Ione 42 Wallowa 30  (Heppner Hoop Classic)
Nixyaawii 72 Burnt River 23  (Tiger Tourney)
Saturday, 12/8/12
PORTLAND LUTHERAN 46 Echo 38
HEPPNER (2A) 54 Ione 41  (Heppner Hoop Classic)
CONDON - WHEELER 56 Irrigon (2A) 42  (Condon Christmas Tournament)
GRISWOLD 52 Ukiah [JV] 20
Nixyaawii 39 DAYVILLE - MONUMENT 23  (Tiger Tourney)
Tuesday, 12/11/12
Condon - Wheeler 56 IRRIGON (2A) 30
Touchet (WA) 55 GRISWOLD 21
Friday, 12/14/12
Condon - Wheeler 66 ECHO 53
DUFUR 56 Griswold 18
PINE EAGLE 45 Nixyaawii 35
Saturday, 12/15/12
Imbler 51 GRISWOLD 11
CONDON - WHEELER 79 Trout Lake - Glenwood (WA) 45
NIXYAAWII 58 Central Christian 26
Tuesday, 12/18/12
DeSales (WA) 61 ECHO 14
NIXYAAWII 53 Spray 20
Condon - Wheeler 72 IONE 32
South Wasco County 53 GRISWOLD 24
Wednesday, 12/19/12
SOUTH WASCO COUNTY 49 Nixyaawii 24
Friday, 12/21/12
RIVERSIDE (3A) 36 Ione 35
ECHO 56 Central Christian 9
CONDON - WHEELER 43 Nyssa (3A) 36
Nixyaawii 42 Joseph 30  (Wallowa Lions Tournament)
Griswold 48 Ukiah [JV] 30
Saturday, 12/22/12
Dufur 50 ECHO 41
WALLOWA 46 Nixyaawii 38  (Wallowa Lions Tournament)
Thursday, 12/27/12
Condon - Wheeler 44 Triangle Lake 40  (St. Paul Holiday Tournament)
Imbler 42 Echo 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Friday, 12/28/12
St Paul 53 Condon - Wheeler 42  (St. Paul Holiday Tournament)
IONE 60 Irrigon (2A) 59
NIXYAAWII 44 Pendleton (5A) [FR] 33
Echo 41 Joseph 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Saturday, 12/29/12
Powder Valley 49 Echo 41  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Friday, 1/4/13
Condon - Wheeler 68 SHERMAN 25
Walla Walla Valley Academy (WA) 60 GRISWOLD 38  (Helix Holiday Tournament)
ECHO 46 Nixyaawii 41
SOUTH WASCO COUNTY 44 Ione 43
Saturday, 1/5/13
Dufur 50 NIXYAAWII 39
CONDON - WHEELER 47 South Wasco County 21
Sherman 49 IONE 44
Bickleton (WA) 49 GRISWOLD 24  (Helix Holiday Tournament)
Echo 41 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 22
Tuesday, 1/8/13
Nixyaawii 39 GRISWOLD 26
Friday, 1/11/13
Condon - Wheeler 58 GRISWOLD 15
Ione 54 NIXYAAWII 53
Saturday, 1/12/13
CONDON - WHEELER 65 Echo 50
IONE 63 Griswold 28
Tuesday, 1/15/13
ECHO 59 Mitchell 23
IONE 66 Trout Lake - Glenwood (WA) 48
Thursday, 1/17/13
Pendleton (5A) [FR] 65 GRISWOLD 25
Friday, 1/18/13
Sherman 52 NIXYAAWII 41
Ione 42 ECHO 37
CONDON - WHEELER 61 Horizon Christian, Hood River 38
Saturday, 1/19/13
Echo 38 GRISWOLD 28
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 39 Nixyaawii 36
Condon - Wheeler 49 DUFUR 27
Tuesday, 1/22/13
CONDON - WHEELER 52 Heppner (2A) 45
NIXYAAWII 53 Griswold 13
Friday, 1/25/13
Central Christian 49 GRISWOLD 41
IONE 58 Horizon Christian, Hood River 27
CONDON - WHEELER 48 Nixyaawii 28
Saturday, 1/26/13
Condon - Wheeler 70 CENTRAL CHRISTIAN 33
SHERMAN 57 Griswold 31
Echo 60 NIXYAAWII 54 (2OTOT)
Tuesday, 1/29/13
Ione 51 GRISWOLD 22
Friday, 2/1/13
Nixyaawii 43 IONE 37
ECHO 80 Griswold 30
Saturday, 2/2/13
Echo 35 SOUTH WASCO COUNTY 32
CONDON - WHEELER 65 Ione 37
Horizon Christian, Hood River 45 GRISWOLD 17
Monday, 2/4/13
Pendleton (5A) [FR] 63 GRISWOLD 34
Tuesday, 2/5/13
Echo 49 IONE 41
Friday, 2/8/13
Condon - Wheeler 68 NIXYAAWII 38
Ione 60 CENTRAL CHRISTIAN 33
Saturday, 2/9/13
Sherman 40 ECHO 33
CONDON - WHEELER 55 Griswold 28
Dufur 38 IONE 30
Thursday, 2/14/13
Echo 43 South Wasco County 40  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Ione 36 Sherman 33  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
Dufur 43 Echo 32  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Condon - Wheeler 50 Ione 22  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Echo 47 Ione 44  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Condon - Wheeler 61 Dufur 43  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
PINE EAGLE 47 Echo 40  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
CONDON - WHEELER 75 Portland Waldorf 34  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Thursday, 2/28/13
CONDON - WHEELER 34 Perrydale 32  (1A OSAA Playoffs Quarterfinals)
Friday, 3/1/13
CONDON - WHEELER 43 St Paul 39  (1A OSAA Playoffs Semifinals)
Saturday, 3/2/13
Damascus Christian 46 CONDON - WHEELER 44  (1A OSAA Playoffs Final)

Big Sky - West

2012-13 Girls Basketball 1A Big Sky - West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Dufur Rangers 12 1 0.923 19 7 0.731 17 5 0.773 L2 44.8 34.4 11 13 10 14 8 13
Sherman Huskies 10 3 0.769 13 13 0.500 11 9 0.550 L1 41.0 40.3 26 24 27 35 29 28
South Wasco County Redsides 7 6 0.538 12 11 0.522 9 8 0.529 L1 40.9 35.4 30 35 32 29 32 44
Horizon Christian, Hood River Hawks 4 9 0.308 7 16 0.304 6 12 0.333 L1 26.5 41.8 48 47 45 40 46 50
Central Christian White Tigers 1 12 0.077 3 18 0.143 3 17 0.150 L4 25.4 45.0 58 58 61 60 59 56
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Friday, 11/30/12
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 32 Trinity Lutheran 31  (Hawk Invitational)
DUFUR 65 Spray 14  (Dufur Ranger Tournament)
Culver (2A) 45 SHERMAN 37  (Sherman County Invitational)
Dayville - Monument 30 South Wasco County 15  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Saturday, 12/1/12
South Wasco County 75 Portland Waldorf 28  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Paisley 31 Central Christian 17
Amity (3A) 72 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 19  (Hawk Invitational)
Perrydale 57 DUFUR 37  (Dufur Ranger Tournament)
SHERMAN 45 Southwest Christian 38  (Sherman County Invitational)
Tuesday, 12/4/12
Sherman 55 TROUT LAKE - GLENWOOD (WA) 37
LYLE - WISHRAM (WA) 53 South Wasco County 42
TRINITY LUTHERAN 43 Central Christian 20
DUFUR 48 Culver (2A) 35
Wednesday, 12/5/12
RIVERSIDE (3A) 54 Horizon Christian, Hood River 15
Friday, 12/7/12
Jewell 36 Horizon Christian, Hood River 26  (Southwest Challenge)
Irrigon (2A) 50 Sherman 30  (Condon Christmas Tournament)
DUFUR 39 Lyle - Wishram (WA) 32
Bonanza (2A) 39 Central Christian 11  (North Lake Tournament)
SOUTH WASCO COUNTY 57 Spray 15  (Redside Tournament)
Saturday, 12/8/12
Siletz Valley 28 Horizon Christian, Hood River 21  (Southwest Challenge)
STANFIELD (2A) 41 Dufur 33
SOUTH WASCO COUNTY 38 Klickitat (WA) 33  (Redside Tournament)
Powder Valley 61 Sherman 31  (Condon Christmas Tournament)
Central Christian 39 Mitchell 15  (North Lake Tournament)
Tuesday, 12/11/12
SHERMAN 47 Trout Lake - Glenwood (WA) 36
SOUTH WASCO COUNTY 57 Lyle - Wishram (WA) 42
Friday, 12/14/12
Horizon Christian, Hood River 30 Horizon Christian, Tualatin (3A) 27  (Country Christian Tournament)
Sherman 48 CENTRAL CHRISTIAN 23
DUFUR 56 Griswold 18
Lost River (2A) 51 South Wasco County 21  (Culver Booster Club Invitational)
Saturday, 12/15/12
COUNTRY CHRISTIAN 39 Horizon Christian, Hood River 16  (Country Christian Tournament)
CULVER (2A) 37 South Wasco County 35  (Culver Booster Club Invitational)
NIXYAAWII 58 Central Christian 26
Tuesday, 12/18/12
RIVERSIDE (3A) 39 Sherman 28
South Wasco County 53 GRISWOLD 24
Wednesday, 12/19/12
SOUTH WASCO COUNTY 49 Nixyaawii 24
Friday, 12/21/12
ECHO 56 Central Christian 9
WALLOWA 45 Sherman 43  (Wallowa Lions Tournament)
Saturday, 12/22/12
Dufur 50 ECHO 41
Pine Eagle 50 Sherman 48  (Wallowa Lions Tournament)
Thursday, 12/27/12
Dufur 54 New Hope Christian 25  (1A Hoops Classic)
Friday, 12/28/12
SOUTH WASCO COUNTY 38 Culver (2A) 37
Country Christian 51 Sherman 37  (1A Hoops Classic)
Dufur 41 City Christian 26  (1A Hoops Classic)
McLoughlin (4A) 37 Horizon Christian, Hood River 19  (Heppner Christmas Tournament)
Dayville - Monument 48 Central Christian 18  (Trinity Lutheran Tournament)
Saturday, 12/29/12
Hermiston (5A) [JV] 48 Horizon Christian, Hood River 24  (Heppner Christmas Tournament)
Dufur 43 Hosanna Christian 39  (1A Hoops Classic)
New Hope Christian 27 Sherman 23  (1A Hoops Classic)
Central Christian 43 C.S. Lewis Academy 37  (Trinity Lutheran Tournament)
Wednesday, 1/2/13
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 38 Columbia Christian 28
Friday, 1/4/13
Condon - Wheeler 68 SHERMAN 25
Horizon Christian, Hood River 25 CENTRAL CHRISTIAN 9
SOUTH WASCO COUNTY 44 Ione 43
Saturday, 1/5/13
Dufur 50 NIXYAAWII 39
CONDON - WHEELER 47 South Wasco County 21
Sherman 49 IONE 44
Echo 41 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 22
Tuesday, 1/8/13
Sherman 47 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 26
MITCHELL 36 Central Christian 32
Friday, 1/11/13
DUFUR 54 Horizon Christian, Hood River 13
SHERMAN 47 Central Christian 21
Saturday, 1/12/13
Sherman 42 SOUTH WASCO COUNTY 30
Dufur 51 CENTRAL CHRISTIAN 27
Tuesday, 1/15/13
SOUTH WASCO COUNTY 59 Horizon Christian, Hood River 24
Thursday, 1/17/13
C.S. LEWIS ACADEMY 37 Central Christian 18
Friday, 1/18/13
Sherman 52 NIXYAAWII 41
Dufur 45 SOUTH WASCO COUNTY 39
CONDON - WHEELER 61 Horizon Christian, Hood River 38
Saturday, 1/19/13
South Wasco County 41 CENTRAL CHRISTIAN 25
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 39 Nixyaawii 36
Condon - Wheeler 49 DUFUR 27
Tuesday, 1/22/13
DUFUR 49 Central Christian 17
Friday, 1/25/13
Central Christian 49 GRISWOLD 41
DUFUR 47 Sherman 31
IONE 58 Horizon Christian, Hood River 27
Saturday, 1/26/13
St Paul 40 DUFUR 27
Condon - Wheeler 70 CENTRAL CHRISTIAN 33
SHERMAN 57 Griswold 31
Tuesday, 1/29/13
Dufur 47 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 14
SHERMAN 55 South Wasco County 33
Friday, 2/1/13
Umatilla (3A) 48 Dufur 33
South Wasco County 42 HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 17
Saturday, 2/2/13
Echo 35 SOUTH WASCO COUNTY 32
Dufur 48 SHERMAN 45
Horizon Christian, Hood River 45 GRISWOLD 17
Monday, 2/4/13
SUNNYSIDE CHRISTIAN (WA) 62 Sherman 20
Tuesday, 2/5/13
HORIZON CHRISTIAN, HOOD RIVER 55 Central Christian 40
Friday, 2/8/13
SHERMAN 50 Horizon Christian, Hood River 25
DUFUR 41 South Wasco County 22
Ione 60 CENTRAL CHRISTIAN 33
Saturday, 2/9/13
SOUTH WASCO COUNTY 57 Central Christian 23
Sherman 40 ECHO 33
Dufur 38 IONE 30
Thursday, 2/14/13
Echo 43 South Wasco County 40  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Ione 36 Sherman 33  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
Dufur 43 Echo 32  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Condon - Wheeler 61 Dufur 43  (1A-6 Big Sky League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
Portland Waldorf 59 DUFUR 56  (1A OSAA Playoffs Round 1)

Old Oregon

2012-13 Girls Basketball 1A Old Oregon Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Imbler Panthers 9 1 0.900 18 5 0.783 14 2 0.875 L1 37.3 28.1 10 11 9 7 9 29
Pine Eagle Spartans 8 2 0.800 14 7 0.667 12 5 0.706 L1 36.7 37.0 16 14 15 16 13 14
Powder Valley Badgers 7 3 0.700 15 10 0.600 14 8 0.636 L1 45.4 39.8 17 18 19 19 19 17
Cove Leopards 3 7 0.300 8 15 0.348 7 13 0.350 L4 34.6 38.3 29 30 37 36 36 12
Wallowa Cougars 3 7 0.300 8 17 0.320 8 13 0.381 L2 36.3 43.6 41 43 41 42 39 42
Joseph Eagles 0 10 0.000 0 22 0.000 0 18 0.000 L22 31.1 51.2 60 63 64 64 65 33
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/28/12
Enterprise (2A) 53 WALLOWA 24
Friday, 11/30/12
HEPPNER (2A) 49 Imbler 31
IONE 61 Pine Eagle 18  (Ione Basketball Bonanza)
Pilot Rock (2A) 72 Wallowa 30  (Bounc'N Cancer)
Powder Valley 44 Cove 36  (Union Lions Club Tournament)
PRAIRIE CITY 59 Joseph 34  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Saturday, 12/1/12
Powder Valley 49 UNION (2A) 45  (Union Lions Club Tournament)
North Lake 35 Joseph 33  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Stanfield (2A) 53 Wallowa 30  (Bounc'N Cancer)
Riverside (3A) 47 Pine Eagle 19  (Ione Basketball Bonanza)
Crane 40 Cove 32  (Union Lions Club Tournament)
Tuesday, 12/4/12
Imbler 43 ELGIN (2A) 13
Friday, 12/7/12
Pine Eagle 35 Elgin (2A) 21  (Enterprise Winter Classic)
ENTERPRISE (2A) 74 Joseph 21  (Enterprise Winter Classic)
CONDON - WHEELER 60 Powder Valley 28  (Condon Christmas Tournament)
Imbler 46 McLoughlin (4A) 36  (Cove Tournament)
Ione 42 Wallowa 30  (Heppner Hoop Classic)
Union (2A) 54 COVE 34  (Cove Tournament)
Saturday, 12/8/12
ENTERPRISE (2A) 50 Pine Eagle 28  (Enterprise Winter Classic)
Imbler 30 Union (2A) 28  (Cove Tournament)
COVE 40 McLoughlin (4A) 24  (Cove Tournament)
Elgin (2A) 40 Joseph 35  (Enterprise Winter Classic)
Powder Valley 61 Sherman 31  (Condon Christmas Tournament)
Crane 54 Wallowa 42  (Heppner Hoop Classic)
Friday, 12/14/12
PINE EAGLE 45 Nixyaawii 35
Cove 38 Wallowa 21  (Joseph Tournament)
Notus (ID) 33 IMBLER 31
Prairie City 64 JOSEPH 47  (Joseph Tournament)
Saturday, 12/15/12
Imbler 51 GRISWOLD 11
Wallowa 58 JOSEPH 29  (Joseph Tournament)
Umatilla (3A) 37 POWDER VALLEY 34
Prairie City 47 Cove 36  (Joseph Tournament)
Pine Eagle @ HUNTINGTON [JV] 2:00pm
Thursday, 12/20/12
Nyssa (3A) 71 POWDER VALLEY 46
Friday, 12/21/12
Imbler 31 NOTUS (ID) 17
Nixyaawii 42 Joseph 30  (Wallowa Lions Tournament)
WALLOWA 45 Sherman 43  (Wallowa Lions Tournament)
Pine Eagle 43 La Grande (4A) [JV] 36  (Wallowa Lions Tournament)
CRANE 36 Cove 16  (Crane Christmas Tournament)
PRAIRIE CITY 49 Powder Valley 47
Saturday, 12/22/12
La Grande (4A) [JV] 39 Joseph 34  (Wallowa Lions Tournament)
WALLOWA 46 Nixyaawii 38  (Wallowa Lions Tournament)
Pine Eagle 50 Sherman 48  (Wallowa Lions Tournament)
Cove 55 Jordan Valley 45  (Crane Christmas Tournament)
Thursday, 12/27/12
Pilot Rock (2A) 56 Wallowa 27  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Union (2A) 61 Joseph 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Cove 45 Powder Valley 43  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Imbler 42 Echo 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Friday, 12/28/12
Pilot Rock (2A) 70 Cove 33  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Echo 41 Joseph 29  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Union (2A) 42 Imbler 30  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Powder Valley 55 Wallowa 37  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Saturday, 12/29/12
Powder Valley 49 Echo 41  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Wallowa 52 Joseph 49  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Imbler 35 Cove 33  (La Grande Optimist Christmas Classic)
Friday, 1/4/13
POWDER VALLEY 65 Prairie City 42
Cove 38 ADRIAN 36
Saturday, 1/5/13
Imbler 32 POWDER VALLEY 21
PINE EAGLE 39 Wallowa 33
COVE 51 Joseph 26
Friday, 1/11/13
IMBLER 37 Pine Eagle 29
WALLOWA 36 Cove 34
Powder Valley 54 JOSEPH 40
Saturday, 1/12/13
Pine Eagle 43 POWDER VALLEY 30
Wallowa 52 JOSEPH 33
Imbler 30 COVE 27
Friday, 1/18/13
Powder Valley 53 WALLOWA 38
PINE EAGLE 36 Cove 18
Imbler 49 JOSEPH 18
Saturday, 1/19/13
IMBLER 48 Wallowa 26
Powder Valley 37 COVE 28
PINE EAGLE 39 Joseph 22
Friday, 1/25/13
Pine Eagle 40 WALLOWA 39
IMBLER 32 Powder Valley 23
Cove 55 JOSEPH 33
Saturday, 1/26/13
PINE EAGLE 30 Imbler 29
POWDER VALLEY 52 Joseph 15
COVE 36 Wallowa 34
Friday, 2/1/13
WALLOWA 37 Joseph 23
Powder Valley 49 PINE EAGLE 39
IMBLER 31 Cove 28
Saturday, 2/2/13
Pine Eagle 35 COVE 29
POWDER VALLEY 48 Wallowa 43
IMBLER 56 Joseph 26
Friday, 2/8/13
Pine Eagle 55 JOSEPH 46
POWDER VALLEY 51 Cove 25
Imbler 44 WALLOWA 34
Thursday, 2/14/13
Powder Valley 62 Joseph 32  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Wallowa 38 Cove 29  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
Imbler 26 Wallowa 15  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Pine Eagle 39 Powder Valley 28  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Powder Valley 54 Wallowa 40  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Imbler 37 Pine Eagle 26  (1A-7 Old Oregon League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
PINE EAGLE 47 Echo 40  (1A OSAA Playoffs Round 1)
CRANE 55 Powder Valley 52  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
HOSANNA CHRISTIAN 43 Pine Eagle 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)
Perrydale 53 IMBLER 36  (1A OSAA Playoffs Round 2)

High Desert - East

2012-13 Girls Basketball 1A High Desert - East Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Crane Mustangs 10 0 1.000 22 6 0.786 19 3 0.864 L1 43.7 29.6 8 10 11 9 10 25
Adrian Antelopes 8 2 0.800 18 10 0.643 15 5 0.750 L1 38.1 30.7 14 17 18 12 16 30
Jordan Valley Mustangs 6 4 0.600 11 11 0.500 9 7 0.562 W2 39.1 34.9 34 38 36 38 38 65
Harper Hornets 4 6 0.400 7 14 0.333 6 11 0.353 L2 38.7 43.6 47 46 49 41 47 53
Burnt River Bulls 1 9 0.100 1 15 0.111 1 15 0.111 L1 20.1 42.4 67 67 67 67 67 64
Huntington Locomotives 1 9 0.100 1 9 0.100 1 9 0.100 L6 16.9 34.1 64 64 63 63 63 51
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Friday, 11/30/12
MCDERMITT (NV) 46 Jordan Valley 26
UNION (2A) 40 Crane 34  (Union Lions Club Tournament)
Adrian 45 North Lake 13  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Huntington [JV] tied Burnt River 0-0  (Huntington Tournament)
Harper 49 Mitchell 28  (Huntington Tournament)
Saturday, 12/1/12
Harper 43 Burnt River 21  (Huntington Tournament)
Notus (ID) 52 JORDAN VALLEY 34
Adrian 39 PRAIRIE CITY 32  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Crane 40 Cove 32  (Union Lions Club Tournament)
Wednesday, 12/5/12
HARPER 55 Gem State (ID) 34
Friday, 12/7/12
HEPPNER (2A) 40 Crane 35  (Heppner Hoop Classic)
ADRIAN 49 Harper 33  (Adrian Tip Off Tournament)
Nixyaawii 72 Burnt River 23  (Tiger Tourney)
Saturday, 12/8/12
NOTUS (ID) 44 Jordan Valley 30
Prairie City 43 Harper 32  (Adrian Tip Off Tournament)
BURNT RIVER tied Huntington [JV] 0-0  (Tiger Tourney)
Crane 54 Wallowa 42  (Heppner Hoop Classic)
Nyssa (3A) 60 ADRIAN 30  (Adrian Tip Off Tournament)
Tuesday, 12/11/12
ADRIAN 31 Ontario (4A) [JV] 20
McDermitt (NV) 47 JORDAN VALLEY 27
Thursday, 12/13/12
GEM STATE (ID) 36 Harper 35
Friday, 12/14/12
Crane 29 CULVER (2A) 20  (Culver Booster Club Invitational)
ADRIAN 46 Dayville - Monument 31
Saturday, 12/15/12
Lost River (2A) 48 Crane 32  (Culver Booster Club Invitational)
JORDAN VALLEY 43 Mitchell 27
Tuesday, 12/18/12
Adrian 43 NOTUS (ID) 23
Thursday, 12/20/12
Mitchell 48 BURNT RIVER 30
CRANE 43 Dayville - Monument 18  (Crane Christmas Tournament)
Ambrose (ID) 38 HARPER 36
Friday, 12/21/12
McDermitt (NV) 51 Adrian 42  (Crane Christmas Tournament)
CRANE 36 Cove 16  (Crane Christmas Tournament)
SPRAY 48 Burnt River 29
Dayville - Monument 30 Jordan Valley 23  (Crane Christmas Tournament)
Saturday, 12/22/12
CRANE 55 McDermitt (NV) 36  (Crane Christmas Tournament)
Cove 55 Jordan Valley 45  (Crane Christmas Tournament)
Adrian 34 Dayville - Monument 28  (Crane Christmas Tournament)
Prairie City 52 BURNT RIVER 19
Saturday, 12/29/12
Jordan Valley 48 HORSESHOE BEND (ID) 38
Thursday, 1/3/13
Notus (ID) 47 ADRIAN 42
Friday, 1/4/13
Cove 38 ADRIAN 36
Spray 44 BURNT RIVER 22
Crane 39 DAYVILLE - MONUMENT 29
Saturday, 1/5/13
LIBERTY (ID) 31 Adrian 29
Jordan Valley 51 VICTORY CHARTER (ID) 27
PRAIRIE CITY 40 Crane 29
DAYVILLE - MONUMENT 58 Harper 38
Friday, 1/11/13
CRANE 51 Burnt River 13
JORDAN VALLEY 46 Harper 27
Adrian 58 HUNTINGTON 19
Saturday, 1/12/13
Crane 41 ADRIAN 33
Jordan Valley 54 BURNT RIVER 17
HARPER 61 Huntington 30
Monday, 1/14/13
Adrian 44 GREENLEAF (ID) 22
Tuesday, 1/15/13
AMBROSE (ID) 58 Harper 28
Thursday, 1/17/13
Adrian 54 HARPER 31
Friday, 1/18/13
Crane 48 HARPER 22
Adrian 55 BURNT RIVER 24
JORDAN VALLEY 63 Huntington 26
Saturday, 1/19/13
Crane 48 JORDAN VALLEY 36
HUNTINGTON 40 Burnt River 26
Monday, 1/21/13
CRANE 29 McKenzie 28
Friday, 1/25/13
CRANE 72 Huntington 7
ADRIAN 48 Jordan Valley 34
Harper 58 BURNT RIVER 42
Saturday, 1/26/13
Crane 59 BURNT RIVER 19
Jordan Valley 52 HARPER 42
Tuesday, 1/29/13
CRANE 50 McDermitt (NV) 40
Thursday, 1/31/13
ADRIAN 41 Burnt River 22
Friday, 2/1/13
Harper 53 HUNTINGTON 47
CRANE 45 Adrian 32
JORDAN VALLEY 49 Burnt River 16
Saturday, 2/2/13
Adrian 35 DAYVILLE - MONUMENT 31
CRANE 53 Harper 20
Jordan Valley 2 HUNTINGTON 0
Tuesday, 2/5/13
ADRIAN 2 Huntington 0
Thursday, 2/7/13
CRANE 42 Jordan Valley 27
ADRIAN 48 Harper 22
BURNT RIVER 2 Huntington 0
Friday, 2/8/13
Crane 2 HUNTINGTON 0
HARPER 50 Burnt River 37
Adrian 36 JORDAN VALLEY 27
Monday, 2/11/13
Nyssa (3A) 34 ADRIAN 14
Thursday, 2/14/13
Dayville - Monument 36 Jordan Valley 34  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Adrian 43 Mitchell 14  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Crane 92 Spray 30  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 52 Harper 38  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
Crane 45 Dayville - Monument 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Mitchell 42 Harper 39  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 64 Spray 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 47 Adrian 35  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Adrian 26 Dayville - Monument 21  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 46 Mitchell 37  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 43 Crane 33  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Wednesday, 2/20/13
TRIAD 46 Adrian 31  (1A OSAA Playoffs Round 1)
CRANE 55 Powder Valley 52  (1A OSAA Playoffs Round 1)
Saturday, 2/23/13
MCKENZIE 40 Crane 32  (1A OSAA Playoffs Round 2)

High Desert - West

2012-13 Girls Basketball 1A High Desert - West Standings
Conference Overall 1A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Prairie City Panthers 5 1 0.833 17 6 0.739 16 4 0.800 L1 45.2 37.7 18 15 13 13 14 34
Dayville - Monument Tigers 5 1 0.833 13 11 0.540 13 10 0.562 L2 34.7 32.6 20 22 24 25 23 9
Mitchell Loggers 2 4 0.333 7 13 0.357 7 12 0.375 L1 30.0 38.0 57 53 52 57 54 67
Spray Eagles 0 6 0.000 3 13 0.188 3 11 0.214 L8 29.2 52.4 59 56 56 52 56 61
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
Home team in CAPS
Friday, 11/30/12
DUFUR 65 Spray 14  (Dufur Ranger Tournament)
PRAIRIE CITY 59 Joseph 34  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Dayville - Monument 30 South Wasco County 15  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Harper 49 Mitchell 28  (Huntington Tournament)
Saturday, 12/1/12
CONDON - WHEELER 69 Dayville - Monument 21  (Paul Humphreys Tip-Off Tournament)
Huntington [JV] tied Mitchell 0-0  (Huntington Tournament)
Adrian 39 PRAIRIE CITY 32  (Prairie City Tip-Off Tournament)
Klickitat (WA) 45 Spray 30  (Dufur Ranger Tournament)
Friday, 12/7/12
NORTH LAKE 36 Mitchell 32  (North Lake Tournament)
SOUTH WASCO COUNTY 57 Spray 15  (Redside Tournament)
Dayville - Monument tied Huntington [JV] 0-0  (Tiger Tourney)
Nyssa 51 Prairie City 27  (Adrian Tip Off Tournament)
Saturday, 12/8/12
Prairie City 43 Harper 32  (Adrian Tip Off Tournament)
Spray 38 Crosshill Christian 32  (Redside Tournament)
Nixyaawii 39 DAYVILLE - MONUMENT 23  (Tiger Tourney)
Central Christian 39 Mitchell 15  (North Lake Tournament)
Tuesday, 12/11/12
Trinity Lutheran 43 MITCHELL 32
Wednesday, 12/12/12
PRAIRIE CITY 33 Grant Union 31
Friday, 12/14/12
GREENLEAF (ID) 34 Mitchell 21
Prairie City 64 JOSEPH 47  (Joseph Tournament)
ADRIAN 46 Dayville - Monument 31
Saturday, 12/15/12
Nyssa [JV] 27 Dayville - Monument 25
Prairie City 47 Cove 36  (Joseph Tournament)
JORDAN VALLEY 43 Mitchell 27
Tuesday, 12/18/12
NIXYAAWII 53 Spray 20
Thursday, 12/20/12
McDermitt (NV) 63 Spray 17  (Crane Christmas Tournament)
Mitchell 48 BURNT RIVER 30
CRANE 43 Dayville - Monument 18  (Crane Christmas Tournament)
Friday, 12/21/12
PRAIRIE CITY 49 Powder Valley 47
SPRAY 48 Burnt River 29
Dayville - Monument 30 Jordan Valley 23  (Crane Christmas Tournament)
Saturday, 12/22/12
Adrian 34 Dayville - Monument 28  (Crane Christmas Tournament)
Prairie City 52 BURNT RIVER 19
Friday, 12/28/12
Dayville - Monument 48 Central Christian 18  (Trinity Lutheran Tournament)
Saturday, 12/29/12
Dayville - Monument 33 TRINITY LUTHERAN 25  (Trinity Lutheran Tournament)
Friday, 1/4/13
POWDER VALLEY 65 Prairie City 42
Spray 44 BURNT RIVER 22
Crane 39 DAYVILLE - MONUMENT 29
Saturday, 1/5/13
PRAIRIE CITY 40 Crane 29
DAYVILLE - MONUMENT 58 Harper 38
Tuesday, 1/8/13
MITCHELL 36 Central Christian 32
Friday, 1/11/13
Dayville - Monument 35 MITCHELL 19
Saturday, 1/12/13
Prairie City 52 MITCHELL 15
Tuesday, 1/15/13
ECHO 59 Mitchell 23
Friday, 1/18/13
DAYVILLE - MONUMENT 43 Ukiah [JV] 21
PRAIRIE CITY 71 Spray 23
Saturday, 1/19/13
MITCHELL 51 Spray 34
Prairie City 48 DAYVILLE - MONUMENT 39
Tuesday, 1/22/13
BURNS 55 Prairie City 40
Friday, 1/25/13
Dayville - Monument 44 SPRAY 23
Mitchell 45 UKIAH [JV] 26
Saturday, 1/26/13
DAYVILLE - MONUMENT 48 Mitchell 22
Thursday, 1/31/13
Dayville - Monument 60 UKIAH [JV] 53
Friday, 2/1/13
PRAIRIE CITY 46 Mitchell 32
Saturday, 2/2/13
Prairie City 56 SPRAY 35
Adrian 35 DAYVILLE - MONUMENT 31
Tuesday, 2/5/13
Mitchell 39 SPRAY 31
Thursday, 2/7/13
Dayville - Monument 48 PRAIRIE CITY 35
Friday, 2/8/13
MITCHELL 51 Ukiah [JV] 34
DAYVILLE - MONUMENT 56 Spray 38
Saturday, 2/9/13
Prairie City 34 Dayville - Monument 33  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Thursday, 2/14/13
Dayville - Monument 36 Jordan Valley 34  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Adrian 43 Mitchell 14  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Crane 92 Spray 30  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 52 Harper 38  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Friday, 2/15/13
Crane 45 Dayville - Monument 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Mitchell 42 Harper 39  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 64 Spray 27  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 47 Adrian 35  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Saturday, 2/16/13
Adrian 26 Dayville - Monument 21  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Jordan Valley 46 Mitchell 37  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Prairie City 43 Crane 33  (1A-8 High Desert League League Playoffs)
Saturday, 2/23/13
ST PAUL 51 Prairie City 28  (1A OSAA Playoffs Round 2)