Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Thursday, December 8, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Folsom (CA) Bulldogs
(Roseville CA)
66 North Medford Black Tornado 37  Elite Showcase Tournament 
5:30pm The Dalles Riverhawks (5A) (9-12) McKay Royal Scots (1-22)   cancelled 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm Ashland Grizzlies
(Crater High School)
25 Mazama Vikings (4A) 50  Crater Basketball Invitational 
6:15pm Crater Comets
(Crater High School)
58 Henley Hornets (4A) 47  Crater Basketball Invitational 
7:30pm Eagle Point Eagles
(Scenic Middle School)
39 Ridgeview Ravens 51  Crater Basketball Invitational 
5:30pm The Dalles Riverhawks (9-12) McKay Royal Scots (6A) (1-22)   cancelled 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm Ashland Grizzlies (5A)
(Crater High School)
25 Mazama Vikings 50  Crater Basketball Invitational 
4:00pm Butte Valley (CA) Bulldogs
(MSHS)
25 Klamath Union Pelicans 69  Mt. Shasta Tournament 
6:15pm Crater Comets (5A)
(Crater High School)
58 Henley Hornets 47  Crater Basketball Invitational 
5:30pm Umatilla Vikings (3A)
(Umatilla High School)
30 McLoughlin Pioneers 29  Columbia River Clash 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Blanchet Catholic Cavaliers (24-3) Portland Adventist Academy Cougars (23-5)   cancelled 
6:00pm (MST) Homedale (ID) Trojans 26 Vale Vikings 39  
7:00pm TBA  (0-0)
(Shasta High School)
Illinois Valley Cougars (14-10)  Shasta Tournament  cancelled 
5:30pm Umatilla Vikings
(Umatilla High School)
30 McLoughlin Pioneers (4A) 29  Columbia River Clash 
5:00pm Westside Christian Eagles
(Westside Christian HS)
49 Gold Beach Panthers (2A) 52  Westside Christian Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Culver Bulldogs (13-8) Madras [JV] White Buffalos (4A) (0-0)   cancelled 
7:00pm Faith Bible Falcons (25-2) North Clackamas Christian Saints (1A) (10-11)   cancelled 
3:30pm Grant Union Prospectors
(Clara Brownell MS)
53 Stanfield Tigers 28  Columbia River Clash 
5:30pm Hidden Valley [JV] Mustangs (4A) 49 Milo Adventist Academy Mustangs 4  details  
5:30pm Jewell Blue Jays (1A) (14-10) Delphian Dragons (1-18)   cancelled 
2:00pm Pilot Rock Rockets
(UHS)
58 Arlington Honkers (1A) 39  Columbia River Clash 
7:00pm Union Lady Cats
(Clara Brownell MS)
30 Echo Cougars (1A) 46  Columbia River Clash 
5:00pm Westside Christian Eagles (3A)
(Westside Christian HS)
49 Gold Beach Panthers 52  Westside Christian Tournament 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Alsea Wolverines (11-11) Monroe [JV] Dragons (2A) (1-0)   cancelled 
7:00pm Faith Bible Falcons (2A) (25-2) North Clackamas Christian Saints (10-11)   cancelled 
6:00pm Henley [JV] Hornets (4A) 50 Triad Timber Wolves 47  
5:30pm Jewell Blue Jays (14-10) Delphian Dragons (2A) (1-18)   cancelled 
5:30pm Mohawk Indians (8-15) Central Linn [JV] Cobras (2A) (0-0)   cancelled 
2:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
(UHS)
58 Arlington Honkers 39  Columbia River Clash 
6:00pm Umpqua Valley Christian Monarchs 16 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 46  details  
7:00pm Union Lady Cats (2A)
(Clara Brownell MS)
30 Echo Cougars 46  Columbia River Clash 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Folsom (CA) Bulldogs
  (Roseville CA)
66 North Medford Black Tornado 37  Elite Showcase Tournament 
5:30pm The Dalles Riverhawks (5A) (9-12) McKay Royal Scots (1-22)   cancelled 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm Ashland Grizzlies
  (Crater High School)
25 Mazama Vikings (4A) 50  Crater Basketball Invitational 
6:15pm Crater Comets
  (Crater High School)
58 Henley Hornets (4A) 47  Crater Basketball Invitational 
7:30pm Eagle Point Eagles
  (Scenic Middle School)
39 Ridgeview Ravens 51  Crater Basketball Invitational 
5:30pm The Dalles Riverhawks (9-12) McKay Royal Scots (6A) (1-22)   cancelled 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Butte Valley (CA) Bulldogs
  (MSHS)
25 Klamath Union Pelicans 69  Mt. Shasta Tournament 
2:45pm Ashland Grizzlies (5A)
  (Crater High School)
25 Mazama Vikings 50  Crater Basketball Invitational 
6:15pm Crater Comets (5A)
  (Crater High School)
58 Henley Hornets 47  Crater Basketball Invitational 
5:30pm Umatilla Vikings (3A)
  (Umatilla High School)
30 McLoughlin Pioneers 29  Columbia River Clash 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm TBA  (0-0)
  (Shasta High School)
Illinois Valley Cougars (14-10)  Shasta Tournament  cancelled 
6:00pm (MST) Homedale (ID) Trojans 26 Vale Vikings 39  
5:00pm Westside Christian Eagles
  (Westside Christian HS)
49 Gold Beach Panthers (2A) 52  Westside Christian Tournament 
6:00pm Blanchet Catholic Cavaliers (24-3) Portland Adventist Academy Cougars (23-5)   cancelled 
5:30pm Umatilla Vikings
  (Umatilla High School)
30 McLoughlin Pioneers (4A) 29  Columbia River Clash 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Faith Bible Falcons (25-2) North Clackamas Christian Saints (1A) (10-11)   cancelled 
5:30pm Jewell Blue Jays (1A) (14-10) Delphian Dragons (1-18)   cancelled 
5:00pm Westside Christian Eagles (3A)
  (Westside Christian HS)
49 Gold Beach Panthers 52  Westside Christian Tournament 
7:00pm Culver Bulldogs (13-8) Madras [JV] White Buffalos (4A) (0-0)   cancelled 
2:00pm Pilot Rock Rockets
  (UHS)
58 Arlington Honkers (1A) 39  Columbia River Clash 
5:30pm Hidden Valley [JV] Mustangs (4A) 49 Milo Adventist Academy Mustangs 4  details  
3:30pm Grant Union Prospectors
  (Clara Brownell MS)
53 Stanfield Tigers 28  Columbia River Clash 
7:00pm Union Lady Cats
  (Clara Brownell MS)
30 Echo Cougars (1A) 46  Columbia River Clash 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Faith Bible Falcons (2A) (25-2) North Clackamas Christian Saints (10-11)   cancelled 
5:30pm Jewell Blue Jays (14-10) Delphian Dragons (2A) (1-18)   cancelled 
5:30pm Mohawk Indians (8-15) Central Linn [JV] Cobras (2A) (0-0)   cancelled 
5:30pm Alsea Wolverines (11-11) Monroe [JV] Dragons (2A) (1-0)   cancelled 
6:00pm Umpqua Valley Christian Monarchs 16 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 46  details  
2:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
  (UHS)
58 Arlington Honkers 39  Columbia River Clash 
6:00pm Henley [JV] Hornets (4A) 50 Triad Timber Wolves 47  
7:00pm Union Lady Cats (2A)
  (Clara Brownell MS)
30 Echo Cougars 46  Columbia River Clash 

+ denotes neutral site