Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Tuesday, December 13, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Centennial Eagles 26 Putnam Kingsmen (5A) 46  
7:00pm Central Catholic Rams 37 Grant Generals 57  details  
7:15pm Century Jaguars 59 Aloha Warriors 44  
5:30pm Grants Pass Lady Cavers 49 Ashland Grizzlies (5A) 19  details  
7:00pm Gresham Gophers 50 Jefferson, Portland Democrats 37  
7:00pm Hood River Valley Eagles (5A) 65 Roosevelt Roughriders 31  details  
6:45pm Lake Oswego Lakers 65 Barlow Bruins 29  
6:45pm Lakeridge Pacers 41 Tualatin Timberwolves 60  
7:15pm Liberty Falcons 62 Beaverton Beavers 50  
6:45pm McKay Royal Scots 30 West Salem Titans 64  
7:00pm McNary Celtics 51 Clackamas Cavaliers 63  
6:45pm Newberg Tigers 59 West Linn Lions 65 (OT)  
7:15pm Parkrose Broncos (5A) 50 Madison Senators 49  details  
6:45pm Roseburg Indians 79 Eagle Point Eagles (5A) 32  
6:45pm Sherwood Bowmen 32 Tigard Tigers 37  details  
7:00pm South Albany Rebels (5A) 55 Franklin Quakers 43  
6:45pm South Eugene Axemen 37 Dallas Dragons (5A) 42  details  
6:45pm South Salem Saxons 70 Forest Grove Vikings 44  details  
7:15pm Southridge Skyhawks 68 Westview Wildcats 42  
5:30pm Springfield Millers (5A) 39 North Medford Black Tornado 36  details  
7:00pm St Mary's Academy Blues 72 Canby Cougars 62  details  
7:15pm Sunset Apollos 51 Jesuit Crusaders 39  details  
6:45pm Thurston Colts (5A) 41 Willamette Wolverines 49  details  
6:45pm West Albany Bulldogs 51 Sprague Olympians 39  
7:30pm Wilson Trojans 48 Reynolds Raiders 26  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Bend Lava Bears 62 Lebanon Warriors 50  
7:00pm Centennial Eagles (6A) 26 Putnam Kingsmen 46  
7:00pm Crescent Valley Raiders 48 Churchill Lancers 51  
5:30pm Grants Pass Lady Cavers (6A) 49 Ashland Grizzlies 19  details  
7:00pm Hood River Valley Eagles 65 Roosevelt Roughriders (6A) 31  details  
7:00pm Marist Catholic Spartans 39 Corvallis Spartans 56  details  
7:00pm North Eugene Highlanders 51 Wilsonville Wildcats 60  
7:15pm Parkrose Broncos 50 Madison Senators (6A) 49  details  
6:45pm Roseburg Indians (6A) 79 Eagle Point Eagles 32  
7:00pm South Albany Rebels 55 Franklin Quakers (6A) 43  
6:45pm South Eugene Axemen (6A) 37 Dallas Dragons 42  details  
5:30pm Springfield Millers 39 North Medford Black Tornado (6A) 36  details  
6:45pm Thurston Colts 41 Willamette Wolverines (6A) 49  details  
5:30pm Woodburn Bulldogs 21 Redmond Panthers 63  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Brookings-Harbor Bruins 51 Coquille Red Devils (3A) 59  
7:00pm Cascade Cougars 47 Banks Lady Braves 46  
7:15pm Cottage Grove Lions 45 Siuslaw Vikings 39  
7:00pm DeSales (WA) Irish 47 McLoughlin Pioneers 33  
5:45pm Elmira Falcons 67 Philomath Warriors 57  
7:00pm Estacada Rangers 28 Yamhill-Carlton Tigers 51  
7:00pm Gladstone Gladiators 36 Valley Catholic Valiants 43  Endowment game   
6:00pm Mazama Vikings 66 St Mary's Crusaders (3A) 42  
7:00pm Molalla Indians 57 Stayton Eagles 33  
6:00pm North Bend Bulldogs 58 Phoenix Pirates 34  
7:30pm Scappoose Indians 36 Corbett Cardinals 48  details  
7:00pm Sisters Outlaws 38 La Pine Hawks (3A) 35  details  
6:00pm South Umpqua Lancers 43 North Valley Lady Knights 58  details  Endowment game   
5:45pm Sweet Home Huskies 28 Jefferson Lions (3A) 47  details  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 50 Newport Cubs 62  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Blanchet Catholic Cavaliers 49 Santiam Christian Eagles 34  
6:00pm Brookings-Harbor Bruins (4A) 51 Coquille Red Devils 59  
7:30pm De La Salle North Catholic Knights
(Salvation Army/Moore St Community Center)
45 Oregon Episcopal Aardvarks 32  
6:00pm Glide Wildcats 73 Rogue River Chieftains 11  details  
6:00pm Grant Union Prospectors (2A) 38 Burns Hilanders 32  
6:00pm Heppner Mustangs (2A) 28 Irrigon Knights 50  details  
5:30pm Illinois Valley Cougars 50 New Hope Christian Lady Warriors (1A) 41  
6:00pm Kennedy Trojans (2A) 26 Dayton Pirates 37  Endowment game   
5:30pm Lakeview Honkers 28 Lost River Raiders (2A) 44  Endowment game   
6:00pm Mazama Vikings (4A) 66 St Mary's Crusaders 42  
6:00pm Pleasant Hill Billies 46 Oakridge Warriors (2A) 26  
7:30pm Portland Adventist Academy Cougars 57 Catlin Gabel Eagles 36  
7:30pm Portland Christian Royals
(KNOVA Learning Center (740 SE 182nd Ave, Portland, OR 97233))
70 Riverdale Mavericks 55  
6:00pm Riverside Pirates 39 Weston-McEwen TigerScots (2A) 44  details  
6:00pm Sheridan Spartans 37 Creswell Bulldogs 49  
7:00pm Sisters Outlaws (4A) 38 La Pine Hawks 35  details  
5:45pm Sweet Home Huskies (4A) 28 Jefferson Lions 47  details  
7:00pm Taft Tigers 28 Chemawa Lady Braves 58  
7:30pm Warrenton Warriors 31 Rainier Columbians 59  
6:00pm Willamina Bulldogs 20 Gervais Ladycats 13  details  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Alsea Wolverines (1A) 49 Waldport Irish 53  details  
5:30pm Bandon Tigers 33 Pacific Pirates (1A) 38  
5:30pm Chiloquin Queens (1A) 44 Bonanza Antlers 60  
5:30pm East Linn Christian Academy Eagles 30 Monroe Dragons 43  
6:00pm Grant Union Prospectors 38 Burns Hilanders (3A) 32  
6:00pm Heppner Mustangs 28 Irrigon Knights (3A) 50  details  
6:00pm Kennedy Trojans 26 Dayton Pirates (3A) 37  Endowment game   
6:00pm Knappa Loggers 36 Gaston Greyhounds 30  
5:30pm Lakeview Honkers (3A) 28 Lost River Raiders 44  Endowment game   
5:30pm Myrtle Point Bobcats 48 Canyonville Christian Academy Pilots 19  details  
6:00pm Nestucca Bobcats 31 Columbia Christian Knights 21  
6:00pm Oakland Oakers 59 Glendale Pirates (1A) 11  details  
6:00pm Pleasant Hill Billies (3A) 46 Oakridge Warriors 26  
6:00pm Riverside Pirates (3A) 39 Weston-McEwen TigerScots 44  details  
6:00pm Vernonia Loggers 43 City Christian Lions 40  
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Alsea Wolverines 49 Waldport Irish (2A) 53  details  
5:30pm Bandon Tigers (2A) 33 Pacific Pirates 38  
6:00pm Camas Valley Hornets 29 Douglas [JV] Trojans (4A) 32  
5:30pm Chiloquin Queens 44 Bonanza Antlers (2A) 60  
4:30pm Dayville - Monument Tigers
(Monument)
37 South Wasco County Redsides 36 (OT)  
6:00pm Echo Cougars 61 Ione Cardinals 26  
6:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks 40 Country Christian Cougars 75  
5:30pm Illinois Valley Cougars (3A) 50 New Hope Christian Lady Warriors 41  
5:00pm (MST) Jordan Valley Mustangs 46 Vale [JV] Vikings (3A) 25  
5:30pm Mapleton Sailors 16 McKenzie Eagles 48  
6:00pm North Clackamas Christian Saints 11 Damascus Christian Eagles 40  
6:00pm Oakland Oakers (2A) 59 Glendale Pirates 11  details  
6:00pm St Stephen's Academy Archers
(Lake Bible Church 4565 Carmen Dr. Lake Oswego, OR 97035)
19 Southwest Christian Wildcats 42  
5:30pm Willamette Valley Christian Warriors
(Gervais Elementary)
51 Oregon School For The Deaf Panthers 16  

+ denotes neutral site

6A

Metro
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Century Jaguars 59 Aloha Warriors 44  
7:15pm Liberty Falcons 62 Beaverton Beavers 50  
7:15pm Southridge Skyhawks 68 Westview Wildcats 42  
7:15pm Sunset Apollos 51 Jesuit Crusaders 39  details  
Three Rivers
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:45pm Lakeridge Pacers 41 Tualatin Timberwolves 60  
6:45pm Newberg Tigers 59 West Linn Lions 65 (OT)  
6:45pm Sherwood Bowmen 32 Tigard Tigers 37  details  
7:00pm St Mary's Academy Blues 72 Canby Cougars 62  details  
Greater Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:45pm McKay Royal Scots 30 West Salem Titans 64  
6:45pm South Salem Saxons 70 Forest Grove Vikings 44  details  
6:45pm West Albany Bulldogs 51 Sprague Olympians 39  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Parkrose Broncos (5A) 50 Madison Senators 49  details  
7:30pm Wilson Trojans 48 Reynolds Raiders 26  
7:00pm South Albany Rebels (5A) 55 Franklin Quakers 43  
5:30pm Springfield Millers (5A) 39 North Medford Black Tornado 36  details  
6:45pm Thurston Colts (5A) 41 Willamette Wolverines 49  details  
7:00pm Centennial Eagles 26 Putnam Kingsmen (5A) 46  
7:00pm Central Catholic Rams 37 Grant Generals 57  details  
7:00pm Gresham Gophers 50 Jefferson, Portland Democrats 37  
6:45pm Lake Oswego Lakers 65 Barlow Bruins 29  
7:00pm Hood River Valley Eagles (5A) 65 Roosevelt Roughriders 31  details  
7:00pm McNary Celtics 51 Clackamas Cavaliers 63  
5:30pm Grants Pass Lady Cavers 49 Ashland Grizzlies (5A) 19  details  
6:45pm Roseburg Indians 79 Eagle Point Eagles (5A) 32  
6:45pm South Eugene Axemen 37 Dallas Dragons (5A) 42  details  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Parkrose Broncos 50 Madison Senators (6A) 49  details  
7:00pm Crescent Valley Raiders 48 Churchill Lancers 51  
7:00pm South Albany Rebels 55 Franklin Quakers (6A) 43  
5:30pm Woodburn Bulldogs 21 Redmond Panthers 63  
7:00pm Marist Catholic Spartans 39 Corvallis Spartans 56  details  
7:00pm North Eugene Highlanders 51 Wilsonville Wildcats 60  
5:30pm Springfield Millers 39 North Medford Black Tornado (6A) 36  details  
6:45pm Thurston Colts 41 Willamette Wolverines (6A) 49  details  
7:00pm Centennial Eagles (6A) 26 Putnam Kingsmen 46  
7:00pm Bend Lava Bears 62 Lebanon Warriors 50  
7:00pm Hood River Valley Eagles 65 Roosevelt Roughriders (6A) 31  details  
5:30pm Grants Pass Lady Cavers (6A) 49 Ashland Grizzlies 19  details  
6:45pm Roseburg Indians (6A) 79 Eagle Point Eagles 32  
6:45pm South Eugene Axemen (6A) 37 Dallas Dragons 42  details  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm DeSales (WA) Irish 47 McLoughlin Pioneers 33  
7:30pm Scappoose Indians 36 Corbett Cardinals 48  details  
7:00pm Tillamook Cheesemakers 50 Newport Cubs 62  
7:00pm Estacada Rangers 28 Yamhill-Carlton Tigers 51  
7:00pm Gladstone Gladiators 36 Valley Catholic Valiants 43  Endowment game   
7:00pm Molalla Indians 57 Stayton Eagles 33  
6:00pm Brookings-Harbor Bruins 51 Coquille Red Devils (3A) 59  
6:00pm North Bend Bulldogs 58 Phoenix Pirates 34  
6:00pm South Umpqua Lancers 43 North Valley Lady Knights 58  details  Endowment game   
7:00pm Cascade Cougars 47 Banks Lady Braves 46  
7:15pm Cottage Grove Lions 45 Siuslaw Vikings 39  
5:45pm Elmira Falcons 67 Philomath Warriors 57  
7:00pm Sisters Outlaws 38 La Pine Hawks (3A) 35  details  
5:45pm Sweet Home Huskies 28 Jefferson Lions (3A) 47  details  
6:00pm Mazama Vikings 66 St Mary's Crusaders (3A) 42  

+ denotes neutral site

3A

Lewis & Clark
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm De La Salle North Catholic Knights
  (Salvation Army/Moore St Community Center)
45 Oregon Episcopal Aardvarks 32  
7:30pm Portland Adventist Academy Cougars 57 Catlin Gabel Eagles 36  
7:30pm Portland Christian Royals
  (KNOVA Learning Center (740 SE 182nd Ave, Portland, OR 97233))
70 Riverdale Mavericks 55  
7:30pm Warrenton Warriors 31 Rainier Columbians 59  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Kennedy Trojans (2A) 26 Dayton Pirates 37  Endowment game   
6:00pm Sheridan Spartans 37 Creswell Bulldogs 49  
7:00pm Taft Tigers 28 Chemawa Lady Braves 58  
6:00pm Willamina Bulldogs 20 Gervais Ladycats 13  details  
6:00pm Brookings-Harbor Bruins (4A) 51 Coquille Red Devils 59  
6:00pm Blanchet Catholic Cavaliers 49 Santiam Christian Eagles 34  
6:00pm Glide Wildcats 73 Rogue River Chieftains 11  details  
6:00pm Pleasant Hill Billies 46 Oakridge Warriors (2A) 26  
6:00pm Heppner Mustangs (2A) 28 Irrigon Knights 50  details  
6:00pm Riverside Pirates 39 Weston-McEwen TigerScots (2A) 44  details  
7:00pm Sisters Outlaws (4A) 38 La Pine Hawks 35  details  
5:45pm Sweet Home Huskies (4A) 28 Jefferson Lions 47  details  
6:00pm Mazama Vikings (4A) 66 St Mary's Crusaders 42  
5:30pm Illinois Valley Cougars 50 New Hope Christian Lady Warriors (1A) 41  
5:30pm Lakeview Honkers 28 Lost River Raiders (2A) 44  Endowment game   
6:00pm Grant Union Prospectors (2A) 38 Burns Hilanders 32  

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Knappa Loggers 36 Gaston Greyhounds 30  
6:00pm Nestucca Bobcats 31 Columbia Christian Knights 21  
6:00pm Vernonia Loggers 43 City Christian Lions 40  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm East Linn Christian Academy Eagles 30 Monroe Dragons 43  
6:00pm Kennedy Trojans 26 Dayton Pirates (3A) 37  Endowment game   
6:00pm Oakland Oakers 59 Glendale Pirates (1A) 11  details  
5:30pm Alsea Wolverines (1A) 49 Waldport Irish 53  details  
6:00pm Pleasant Hill Billies (3A) 46 Oakridge Warriors 26  
5:30pm Bandon Tigers 33 Pacific Pirates (1A) 38  
5:30pm Myrtle Point Bobcats 48 Canyonville Christian Academy Pilots 19  details  
6:00pm Heppner Mustangs 28 Irrigon Knights (3A) 50  details  
6:00pm Riverside Pirates (3A) 39 Weston-McEwen TigerScots 44  details  
5:30pm Chiloquin Queens (1A) 44 Bonanza Antlers 60  
5:30pm Lakeview Honkers (3A) 28 Lost River Raiders 44  Endowment game   
6:00pm Grant Union Prospectors 38 Burns Hilanders (3A) 32  

+ denotes neutral site

1A

Valley 10
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm North Clackamas Christian Saints 11 Damascus Christian Eagles 40  
6:00pm St Stephen's Academy Archers
  (Lake Bible Church 4565 Carmen Dr. Lake Oswego, OR 97035)
19 Southwest Christian Wildcats 42  
Casco
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Willamette Valley Christian Warriors
  (Gervais Elementary)
51 Oregon School For The Deaf Panthers 16  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Oakland Oakers (2A) 59 Glendale Pirates 11  details  
5:30pm Alsea Wolverines 49 Waldport Irish (2A) 53  details  
5:30pm Mapleton Sailors 16 McKenzie Eagles 48  
6:00pm Camas Valley Hornets 29 Douglas [JV] Trojans (4A) 32  
5:30pm Bandon Tigers (2A) 33 Pacific Pirates 38  
5:30pm Chiloquin Queens 44 Bonanza Antlers (2A) 60  
6:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks 40 Country Christian Cougars 75  
5:30pm Illinois Valley Cougars (3A) 50 New Hope Christian Lady Warriors 41  
6:00pm Echo Cougars 61 Ione Cardinals 26  
4:30pm Dayville - Monument Tigers
  (Monument)
37 South Wasco County Redsides 36 (OT)  
5:00pm (MST) Jordan Valley Mustangs 46 Vale [JV] Vikings (3A) 25  

+ denotes neutral site