Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Wednesday, December 21, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00am Ashland Grizzlies (5A)
(Crescent Valley HS)
43 McKay Royal Scots 24  details  Crescent Valley Tournament 
12:00pm Brea Olinda (CA) Wildcats
(Phoenix, AZ)
52 Oregon City Pioneers 51  Nike Tournament of Champions 
3:30pm (MST) Chaparral (CO) Wolverines
(Salvation Army KROC Center)
40 Sheldon Irish 52  Nike Tournament of Champions 
11:45am Crescent Valley Raiders (5A)
(Crescent Valley HS)
44 Gresham Gophers 35  Crescent Valley Tournament 
7:00pm Forest Grove Vikings
(Phoenix, AZ)
52 Iolani (HI) Raiders 62  Nike Tournament of Champions 
5:30pm Franklin Quakers 61 Roosevelt Roughriders 41  
3:30pm Grant Generals 52 Jesuit Crusaders 38  
4:30pm McMinnville Grizzlies
(Silverton High School)
26 Silverton Foxes (5A) 65  Silverton Tournament 
6:45pm Newberg Tigers 19 Sherwood Bowmen 25  
7:00pm Parkrose Broncos (5A) 50 Sprague Olympians 54  
3:45pm Sandy Pioneers (5A) 41 Barlow Bruins 45  details  
3:00pm South Eugene Axemen
(Silverton High School)
39 Mountain View Cougars (5A) 26  Silverton Tournament 
1:30pm South Medford Panthers 82 McNary Celtics 45  Endowment game   
6:45pm South Salem Saxons 78 Westview Wildcats 59  details  
5:30pm Tigard Tigers 56 Clackamas Cavaliers 69  details  
6:45pm Tualatin Timberwolves 45 Lake Oswego Lakers 43  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00am Ashland Grizzlies
(Crescent Valley HS)
43 McKay Royal Scots (6A) 24  details  Crescent Valley Tournament 
7:00pm Central Panthers 44 Churchill Lancers 45  
TBA Corona del Sol (AZ) Aztecs
(Phoenix, AZ)
31 Corvallis Spartans 57  Nike Tournament of Champions 
11:45am Crescent Valley Raiders
(Crescent Valley HS)
44 Gresham Gophers (6A) 35  Crescent Valley Tournament 
1:30pm Hillsboro Spartans 43 Dallas Dragons 46  details  
5:15pm Hood River Valley Eagles 63 Columbia, White Salmon (WA) Bruins 21  
5:00pm (MST) La Salle Prep Falcons
(Phoenix)
56 Good Counsel (MD) Falcons 45  details  Nike Tournament of Champions 
4:30pm McMinnville Grizzlies (6A)
(Silverton High School)
26 Silverton Foxes 65  Silverton Tournament 
7:00pm Parkrose Broncos 50 Sprague Olympians (6A) 54  
4:00pm Redmond Panthers
(Bandon HS)
39 Del Norte (CA) Warriors 47  Bandon Dunes Invitational 
1:45pm Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks (1A)
(Cascade Christian High School)
15 Crater Comets 60  Southern Oregon Subaru Classic 
3:45pm Sandy Pioneers 41 Barlow Bruins (6A) 45  details  
3:00pm South Eugene Axemen (6A)
(Silverton High School)
39 Mountain View Cougars 26  Silverton Tournament 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:30am (MST) Baker Bulldogs
(Nyssa High School)
38 Adrian Antelopes (1A) 51  Nyssa Tournament 
5:30pm Cascade Cougars
(Cascade High School)
51 Gladstone Gladiators 35  CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT 
7:45pm Cascade Christian Challengers (3A)
(Cascade Christian High School)
42 Phoenix Pirates 43  Southern Oregon Subaru Classic 
5:00pm Cottage Grove Lions
(Cottage Grove High School)
43 Crook County Cowgirls 36  
6:00pm Elmira Falcons
(Toledo Elementary)
43 Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 33  Toledo Beach Bash 
7:00pm Estacada Rangers 36 Colton Vikings (3A) 43  
12:00pm (MST) Grant Union Prospectors (2A)
(Nyssa High School)
43 Ontario Tigers 34  Nyssa Tournament 
4:30pm La Grande Tigers
(Nyssa High School)
61 Payette (ID) Pirates 33  Nyssa Tournament 
2:30pm Marshfield Pirates 56 Seaside Seagulls 51 (OT)  Endowment game   
4:00pm North Bend Bulldogs 47 Creswell Bulldogs (3A) 28  Endowment game   
4:00pm Regis Rams (2A) 51 North Marion Huskies 64  details   
12:15pm St Mary's Crusaders (3A)
(Cascade Christian High School)
54 Klamath Union Pelicans 39  Southern Oregon Subaru Classic 
3:30pm Toledo Boomers (2A)
(Toledo HS)
22 Newport Cubs 56  details  Toledo Beach Bash 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Amity Warriors 36 Kennedy Trojans (2A) 32  
4:00pm Bandon Tigers (2A)
(Bandon HS)
19 Glide Wildcats 58  Bandon Dunes Invitational 
7:45pm Cascade Christian Challengers
(Cascade Christian High School)
42 Phoenix Pirates (4A) 43  Southern Oregon Subaru Classic 
7:00pm Estacada Rangers (4A) 36 Colton Vikings 43  
3:00pm Illinois Valley Cougars 41 La Pine Hawks 45  details  
4:00pm North Bend Bulldogs (4A) 47 Creswell Bulldogs 28  Endowment game   
7:00pm (MST) Nyssa Bulldogs
(Nyssa High School)
50 Liberty (ID) Patriots 24  Nyssa Tournament 
3:00pm Pilot Rock Rockets (2A) 49 Umatilla Vikings 20  
5:30pm Pleasant Hill Billies (9-12) Rogue River Chieftains (1-18)   cancelled 
7:30pm Pleasant Hill Billies 33 Dayton Pirates 44  
7:30pm Rainier Columbians 64 Portland Christian Royals 43  
4:45pm Santiam Christian Eagles
(Cascade Christian High School)
31 Lost River Raiders (2A) 36  Southern Oregon Subaru Classic 
10:30am Siletz Valley Warriors (1A)
(Toledo Elementary)
25 Gervais Ladycats 48  Toledo Beach Bash 
12:15pm St Mary's Crusaders
(Cascade Christian High School)
54 Klamath Union Pelicans (4A) 39  Southern Oregon Subaru Classic 
8:00am Stanfield Tigers (2A) (4-16)
(Toledo HS)
De La Salle North Catholic Knights (13-12)  Toledo Beach Bash  cancelled 
1:00pm Taft Tigers
(Toledo HS)
38 De La Salle North Catholic Knights 50  Toledo Beach Bash 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Amity Warriors (3A) 36 Kennedy Trojans 32  
4:00pm Bandon Tigers
(Bandon HS)
19 Glide Wildcats (3A) 58  Bandon Dunes Invitational 
6:00pm Elmira Falcons (4A)
(Toledo Elementary)
43 Neah-Kah-Nie Pirates 33  Toledo Beach Bash 
12:00pm (MST) Grant Union Prospectors
(Nyssa High School)
43 Ontario Tigers (4A) 34  Nyssa Tournament 
3:00pm Pilot Rock Rockets 49 Umatilla Vikings (3A) 20  
4:00pm Regis Rams 51 North Marion Huskies (4A) 64  details   
4:45pm Santiam Christian Eagles (3A)
(Cascade Christian High School)
31 Lost River Raiders 36  Southern Oregon Subaru Classic 
8:00am Stanfield Tigers (4-16)
(Toledo HS)
De La Salle North Catholic Knights (3A) (13-12)  Toledo Beach Bash  cancelled 
3:30pm Toledo Boomers
(Toledo HS)
22 Newport Cubs (4A) 56  details  Toledo Beach Bash 
11:30am Truckee (CA) Wolverines
(Vacaville)
39 Myrtle Point Bobcats 32  Vacaville Christian Christmas Classic 
8:00am Waldport Irish
(Toledo HS)
27 Stanfield Tigers 55  details  Toledo Beach Bash 
5:00pm Weston-McEwen TigerScots 47 Enterprise Outlaws 57 boxscore   
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00am Alsea Wolverines
(Bandon HS)
29 Yoncalla Eagles 32  Bandon Dunes Invitational 
5:30pm Astoria [JV] Fishermen (4A) 27 Jewell Blue Jays 24  
8:30am (MST) Baker Bulldogs (4A)
(Nyssa High School)
38 Adrian Antelopes 51  Nyssa Tournament 
2:30pm Cove Leopards (10-16) Dufur Rangers (7-13)   cancelled 
2:30pm Horizon Christian, Hood River Hawks 37 Damascus Christian Eagles 54  
1:00pm Pacific Pirates
(Bandon High School)
36 Perrydale Pirates 32  Bandon Dunes Invitational 
4:30pm Powder Valley Badgers 48 Prairie City Panthers 25  
1:45pm Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks
(Cascade Christian High School)
15 Crater Comets (5A) 60  Southern Oregon Subaru Classic 
10:30am Siletz Valley Warriors
(Toledo Elementary)
25 Gervais Ladycats (3A) 48  Toledo Beach Bash 

+ denotes neutral site

6A

PIL
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Franklin Quakers 61 Roosevelt Roughriders 41  
Three Rivers
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:45pm Newberg Tigers 19 Sherwood Bowmen 25  
6:45pm Tualatin Timberwolves 45 Lake Oswego Lakers 43  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm (MST) Chaparral (CO) Wolverines
  (Salvation Army KROC Center)
40 Sheldon Irish 52  Nike Tournament of Champions 
12:00pm Brea Olinda (CA) Wildcats
  (Phoenix, AZ)
52 Oregon City Pioneers 51  Nike Tournament of Champions 
7:00pm Parkrose Broncos (5A) 50 Sprague Olympians 54  
3:45pm Sandy Pioneers (5A) 41 Barlow Bruins 45  details  
3:30pm Grant Generals 52 Jesuit Crusaders 38  
11:45am Crescent Valley Raiders (5A)
  (Crescent Valley HS)
44 Gresham Gophers 35  Crescent Valley Tournament 
10:00am Ashland Grizzlies (5A)
  (Crescent Valley HS)
43 McKay Royal Scots 24  details  Crescent Valley Tournament 
5:30pm Tigard Tigers 56 Clackamas Cavaliers 69  details  
7:00pm Forest Grove Vikings
  (Phoenix, AZ)
52 Iolani (HI) Raiders 62  Nike Tournament of Champions 
4:30pm McMinnville Grizzlies
  (Silverton High School)
26 Silverton Foxes (5A) 65  Silverton Tournament 
6:45pm South Salem Saxons 78 Westview Wildcats 59  details  
3:00pm South Eugene Axemen
  (Silverton High School)
39 Mountain View Cougars (5A) 26  Silverton Tournament 
1:30pm South Medford Panthers 82 McNary Celtics 45  Endowment game   

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Corona del Sol (AZ) Aztecs
  (Phoenix, AZ)
31 Corvallis Spartans 57  Nike Tournament of Champions 
1:30pm Hillsboro Spartans 43 Dallas Dragons 46  details  
5:00pm (MST) La Salle Prep Falcons
  (Phoenix)
56 Good Counsel (MD) Falcons 45  details  Nike Tournament of Champions 
7:00pm Parkrose Broncos 50 Sprague Olympians (6A) 54  
3:45pm Sandy Pioneers 41 Barlow Bruins (6A) 45  details  
7:00pm Central Panthers 44 Churchill Lancers 45  
11:45am Crescent Valley Raiders
  (Crescent Valley HS)
44 Gresham Gophers (6A) 35  Crescent Valley Tournament 
10:00am Ashland Grizzlies
  (Crescent Valley HS)
43 McKay Royal Scots (6A) 24  details  Crescent Valley Tournament 
4:00pm Redmond Panthers
  (Bandon HS)
39 Del Norte (CA) Warriors 47  Bandon Dunes Invitational 
5:15pm Hood River Valley Eagles 63 Columbia, White Salmon (WA) Bruins 21  
4:30pm McMinnville Grizzlies (6A)
  (Silverton High School)
26 Silverton Foxes 65  Silverton Tournament 
1:45pm Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks (1A)
  (Cascade Christian High School)
15 Crater Comets 60  Southern Oregon Subaru Classic 
3:00pm South Eugene Axemen (6A)
  (Silverton High School)
39 Mountain View Cougars 26  Silverton Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Regis Rams (2A) 51 North Marion Huskies 64  details   
7:00pm Estacada Rangers 36 Colton Vikings (3A) 43  
2:30pm Marshfield Pirates 56 Seaside Seagulls 51 (OT)  Endowment game   
4:00pm North Bend Bulldogs 47 Creswell Bulldogs (3A) 28  Endowment game   
5:30pm Cascade Cougars
  (Cascade High School)
51 Gladstone Gladiators 35  CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT 
3:30pm Toledo Boomers (2A)
  (Toledo HS)
22 Newport Cubs 56  details  Toledo Beach Bash 
5:00pm Cottage Grove Lions
  (Cottage Grove High School)
43 Crook County Cowgirls 36  
6:00pm Elmira Falcons
  (Toledo Elementary)
43 Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 33  Toledo Beach Bash 
7:45pm Cascade Christian Challengers (3A)
  (Cascade Christian High School)
42 Phoenix Pirates 43  Southern Oregon Subaru Classic 
12:15pm St Mary's Crusaders (3A)
  (Cascade Christian High School)
54 Klamath Union Pelicans 39  Southern Oregon Subaru Classic 
12:00pm (MST) Grant Union Prospectors (2A)
  (Nyssa High School)
43 Ontario Tigers 34  Nyssa Tournament 
8:30am (MST) Baker Bulldogs
  (Nyssa High School)
38 Adrian Antelopes (1A) 51  Nyssa Tournament 
4:30pm La Grande Tigers
  (Nyssa High School)
61 Payette (ID) Pirates 33  Nyssa Tournament 

+ denotes neutral site

3A

Lewis & Clark
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Rainier Columbians 64 Portland Christian Royals 43  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Estacada Rangers (4A) 36 Colton Vikings 43  
6:00pm Amity Warriors 36 Kennedy Trojans (2A) 32  
4:45pm Santiam Christian Eagles
  (Cascade Christian High School)
31 Lost River Raiders (2A) 36  Southern Oregon Subaru Classic 
1:00pm Taft Tigers
  (Toledo HS)
38 De La Salle North Catholic Knights 50  Toledo Beach Bash 
4:00pm North Bend Bulldogs (4A) 47 Creswell Bulldogs 28  Endowment game   
10:30am Siletz Valley Warriors (1A)
  (Toledo Elementary)
25 Gervais Ladycats 48  Toledo Beach Bash 
7:30pm Pleasant Hill Billies 33 Dayton Pirates 44  
5:30pm Pleasant Hill Billies (9-12) Rogue River Chieftains (1-18)   cancelled 
4:00pm Bandon Tigers (2A)
  (Bandon HS)
19 Glide Wildcats 58  Bandon Dunes Invitational 
3:00pm Pilot Rock Rockets (2A) 49 Umatilla Vikings 20  
8:00am Stanfield Tigers (2A) (4-16)
  (Toledo HS)
De La Salle North Catholic Knights (13-12)  Toledo Beach Bash  cancelled 
7:00pm (MST) Nyssa Bulldogs
  (Nyssa High School)
50 Liberty (ID) Patriots 24  Nyssa Tournament 
7:45pm Cascade Christian Challengers
  (Cascade Christian High School)
42 Phoenix Pirates (4A) 43  Southern Oregon Subaru Classic 
3:00pm Illinois Valley Cougars 41 La Pine Hawks 45  details  
12:15pm St Mary's Crusaders
  (Cascade Christian High School)
54 Klamath Union Pelicans (4A) 39  Southern Oregon Subaru Classic 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30am Truckee (CA) Wolverines
  (Vacaville)
39 Myrtle Point Bobcats 32  Vacaville Christian Christmas Classic 
4:00pm Regis Rams 51 North Marion Huskies (4A) 64  details   
6:00pm Amity Warriors (3A) 36 Kennedy Trojans 32  
4:45pm Santiam Christian Eagles (3A)
  (Cascade Christian High School)
31 Lost River Raiders 36  Southern Oregon Subaru Classic 
4:00pm Bandon Tigers
  (Bandon HS)
19 Glide Wildcats (3A) 58  Bandon Dunes Invitational 
3:30pm Toledo Boomers
  (Toledo HS)
22 Newport Cubs (4A) 56  details  Toledo Beach Bash 
8:00am Waldport Irish
  (Toledo HS)
27 Stanfield Tigers 55  details  Toledo Beach Bash 
3:00pm Pilot Rock Rockets 49 Umatilla Vikings (3A) 20  
8:00am Stanfield Tigers (4-16)
  (Toledo HS)
De La Salle North Catholic Knights (3A) (13-12)  Toledo Beach Bash  cancelled 
5:00pm Weston-McEwen TigerScots 47 Enterprise Outlaws 57 boxscore   
6:00pm Elmira Falcons (4A)
  (Toledo Elementary)
43 Neah-Kah-Nie Pirates 33  Toledo Beach Bash 
12:00pm (MST) Grant Union Prospectors
  (Nyssa High School)
43 Ontario Tigers (4A) 34  Nyssa Tournament 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Astoria [JV] Fishermen (4A) 27 Jewell Blue Jays 24  
1:00am Alsea Wolverines
  (Bandon HS)
29 Yoncalla Eagles 32  Bandon Dunes Invitational 
10:30am Siletz Valley Warriors
  (Toledo Elementary)
25 Gervais Ladycats (3A) 48  Toledo Beach Bash 
1:00pm Pacific Pirates
  (Bandon High School)
36 Perrydale Pirates 32  Bandon Dunes Invitational 
1:45pm Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks
  (Cascade Christian High School)
15 Crater Comets (5A) 60  Southern Oregon Subaru Classic 
2:30pm Horizon Christian, Hood River Hawks 37 Damascus Christian Eagles 54  
8:30am (MST) Baker Bulldogs (4A)
  (Nyssa High School)
38 Adrian Antelopes 51  Nyssa Tournament 
2:30pm Cove Leopards (10-16) Dufur Rangers (7-13)   cancelled 
4:30pm Powder Valley Badgers 48 Prairie City Panthers 25  

+ denotes neutral site