Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Wednesday, December 28, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:30am Barlow Bruins
(Lake Oswego HS)
38 Lakeridge Pacers 27  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Battle Ground (WA) Tigers
(Evergreen High School)
53 Franklin Quakers 59  Evergreen Tournament 
8:30am Canby Cougars
(Lake Oswego)
50 Jesuit Crusaders 55  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Century Jaguars
(Century High School)
45 David Douglas Scots 47  Century / Hillsboro Tournament 
12:45pm Churchill Lancers (5A)
(Bend HS)
52 Roseburg Indians 53  Summit Holiday Tournament 
5:00pm Evergreen, Vancouver (WA) Plainsmen 65 Roosevelt Roughriders 46  
6:30pm Glencoe Crimson Tide
(Lake Oswego HS)
38 North Medford Black Tornado 41  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Jefferson, Portland Democrats
(Hillsboro HS)
44 Centennial Eagles 40  Century / Hillsboro Tournament 
11:30am Lake Oswego Lakers
(Lake Oswego HS)
49 Grant Generals 61  Nike Interstate Shootout 
4:15pm Lincoln Cardinals
(Bend High School)
52 North Eugene Highlanders (5A) 35  Summit Holiday Tournament 
11:00am Madison Senators
(Evergreen High School)
30 Ridgefield (WA) Spudders 49  Evergreen Tournament 
6:00pm Marist Catholic Spartans (5A)
(Bend HS)
43 Benson Techsters 52  Summit Holiday Tournament 
3:00pm McMinnville Grizzlies
(Hillsboro HS)
46 Milwaukie Mustangs (5A) 45  Century / Hillsboro Tournament 
10:00am Newberg Tigers
(Lake Oswego HS)
42 West Albany Bulldogs 45  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Sheldon Irish
(San Francisco, CA)
59 Acalanes (CA) Dons 47  West Coast Jamboree 
8:00pm Sherwood Bowmen
(Lake Oswego HS)
46 Hillsboro Spartans (5A) 26  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Sierra Canyon (CA) Trailblazers
(Lake Oswego High School)
61 Oregon City Pioneers 50  Nike Interstate Shootout 
12:30pm South Eugene Axemen
(Ketchikan, Alaska)
47 Craig (AK) Panthers 26  details  Clark Cochrane Tournament 
5:00pm South Salem Saxons
(Lake Oswego HS)
42 Tigard Tigers 41  details  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Southridge Skyhawks
(Lake Oswego HS)
69 Clackamas Cavaliers 47  Nike Interstate Shootout 
3:30pm St Mary's Academy Blues
(Lake Oswego HS)
55 West Salem Titans 63  details  Nike Interstate Shootout 
6:00pm Summit Storm (5A)
(Summit HS)
68 Reynolds Raiders 45  details  Summit Holiday Tournament 
10:00am Sunset Apollos
(Lake Oswego HS)
66 Central Catholic Rams 40  Nike Interstate Shootout 
11:30am Tualatin Timberwolves
(Lake Oswego HS)
50 Springfield Millers (5A) 54  Nike Interstate Shootout 
1:00pm West Linn Lions
(Lake Oswego HS)
72 South Medford Panthers 71  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Westview Wildcats
(Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats (5A) 35  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Willamette Wolverines
(Century High School)
51 McKay Royal Scots 22  Century / Hillsboro Tournament 
2:30pm Wilson Trojans
(Summit HS)
26 Grants Pass Lady Cavers 53  details  Summit Holiday Tournament 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:45pm Bend Lava Bears
(Bend HS)
48 Pendleton Buckaroos 39  Summit Holiday Tournament 
9:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A)
(Stayton HS)
77 Woodburn Bulldogs 16  Stayton Holiday Tournament 
12:45pm Churchill Lancers
(Bend HS)
52 Roseburg Indians (6A) 53  Summit Holiday Tournament 
2:00pm Crater Comets
(Hidden Valley HS)
55 Illinois Valley Cougars (3A) 20  Evergreen Holiday Tournament 
1:00pm Dallas Dragons
(Lake Oswego HS)
35 Hermiston Bulldogs 30  Nike Interstate Shootout 
5:15pm Hidden Valley Mustangs (4A)
(Hidden Valley High School)
67 Eagle Point Eagles 30  details  Evergreen Holiday Tournament 
4:15pm Lincoln Cardinals (6A)
(Bend High School)
52 North Eugene Highlanders 35  Summit Holiday Tournament 
6:00pm Marist Catholic Spartans
(Bend HS)
43 Benson Techsters (6A) 52  Summit Holiday Tournament 
3:00pm McMinnville Grizzlies (6A)
(Hillsboro HS)
46 Milwaukie Mustangs 45  Century / Hillsboro Tournament 
1:45pm Parkrose Broncos
(Evergreen High School)
74 Hudson's Bay (WA) Eagles 30  Evergreen Tournament 
11:45am Redmond Panthers
(Astoria HS)
48 Philomath Warriors (4A) 42  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
12:00pm Rogers, Puyallup (WA) Rams
(University City High School, San Diego, CA)
63 The Dalles Riverhawks 46  Surf and Slam 
TBA Sandy Pioneers
(Astoria HS)
45 Estacada Rangers (4A) 34  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
8:00pm Sherwood Bowmen (6A)
(Lake Oswego HS)
46 Hillsboro Spartans 26  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Skyview (WA) Storm
(Lake Oswego High School)
42 La Salle Prep Falcons 58  details  Nike Interstate Shootout 
7:15pm St Helens Lions 46 Seaside Seagulls (4A) 82  details  
7:00pm Stevenson (WA) Bulldogs 28 Hood River Valley Eagles 63  
6:00pm Summit Storm
(Summit HS)
68 Reynolds Raiders (6A) 45  details  Summit Holiday Tournament 
2:30pm Thurston Colts
(Bend HS Main Gym)
53 Ridgeview Ravens 48  details  Summit Holiday Tournament 
11:30am Tualatin Timberwolves (6A)
(Lake Oswego HS)
50 Springfield Millers 54  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Westview Wildcats (6A)
(Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats 35  Nike Interstate Shootout 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Amity Warriors (3A)
(Stayton HS)
31 Yamhill-Carlton Tigers 43  Stayton Holiday Tournament 
6:45pm Astoria Fishermen
(Astoria HS)
34 Hockinson (WA) Hawks 55  Vince Dulcich Memorial Tournament 
TBA Brookings-Harbor Bruins
(Brookings-Harbor High School)
61 Hoopa Valley (CA) Warriors 46  Brookings-Harbor Invitational 
7:30pm Douglas Trojans 49 Cottage Grove Lions 31  
7:00pm Henley Hornets
(Sisters HS)
52 La Grande Tigers 44  Sisters Holiday Tournament 
5:15pm Hidden Valley Mustangs
(Hidden Valley High School)
67 Eagle Point Eagles (5A) 30  details  Evergreen Holiday Tournament 
1:00pm Madras White Buffalos
(Sisters HS)
22 Mazama Vikings 59  details  Sisters Holiday Tournament 
2:00pm Marshfield Pirates
(Hidden Valley HS)
51 Sutherlin Bulldogs 43   Evergreen Holiday Tournament 
3:00pm Molalla Indians
(Sisters HS)
40 Banks Lady Braves 43  Sisters Holiday Tournament 
10:00am Mountain Home (ID) Tigers
(Parma, Idaho)
53 Baker Bulldogs 47  Parma Tournament 
1:30pm North Marion Huskies
(Astoria High School)
39 Rainier Columbians (3A) 35  details (OT)  Vince Dulcich Memorial Tournament 
5:15pm North Valley Lady Knights
(North Valley HS)
49 Scappoose Indians 30  details  Evergreen Holiday Tournament 
3:00pm Phoenix Pirates
(Brookings High School)
30 Del Norte (CA) Warriors 59  Brookings-Harbor Invitational 
11:45am Redmond Panthers (5A)
(Astoria HS)
48 Philomath Warriors 42  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
TBA Sandy Pioneers (5A)
(Astoria HS)
45 Estacada Rangers 34  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
5:00pm Sisters Outlaws
(Sisters HS)
44 Crook County Cowgirls 36  details  Sisters Holiday Tournament 
7:15pm St Helens Lions (5A) 46 Seaside Seagulls 82  details  
6:00pm Stayton Eagles
(Stayton High School)
35 Scio Loggers (3A) 24  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Tillamook Cheesemakers
(Stayton HS)
74 Sweet Home Huskies 28  Stayton Holiday Tournament 
3:30pm Valley Catholic Valiants
(Corban University)
46 Kennedy Trojans (2A) 25  Crusader New Year Invitational 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Amity Warriors
(Stayton HS)
31 Yamhill-Carlton Tigers (4A) 43  Stayton Holiday Tournament 
9:00am Blanchet Catholic Cavaliers
(Stayton HS)
77 Woodburn Bulldogs (5A) 16  Stayton Holiday Tournament 
4:00pm Bonanza Antlers (2A) 52 Lakeview Honkers 62  
3:30pm Burns Hilanders
(Willamette University)
59 Harrisburg Eagles 19  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Catlin Gabel Eagles
(Salem Academy HS)
46 East Linn Christian Academy Eagles (2A) 63  Crusader New Year Invitational 
3:00pm City Christian Lions (2A)
(Regis High School)
25 Pleasant Hill Billies 46  Regis Holiday Tournament 
6:30pm Clatskanie Tigers
(San Diego, CA)
42 San Pasqual (CA) Warriors 48  SO Cal Holiday Prep Classic 
7:00pm Coquille Red Devils
(Salem Academy HS Aux Gym)
47 Umatilla Vikings 32  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Crater Comets (5A)
(Hidden Valley HS)
55 Illinois Valley Cougars 20  Evergreen Holiday Tournament 
12:00pm Dayton Pirates
(Willamette University)
66 De La Salle North Catholic Knights 39  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Gervais Ladycats
(Gervais High School)
26 La Pine Hawks 46  details  Cougar Classic 
6:30pm Horizon Christian, Tualatin Hawks
(Corban University)
15 Culver Bulldogs (2A) 54  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Jefferson Lions
(Jefferson)
40 Toledo Boomers (2A) 29  details  Jefferson Holiday Tournament 
4:00pm Lost River Raiders (2A)
(Salem Academy HS Aux Gym)
59 Westside Christian Eagles 34  Crusader New Year Invitational 
1:30pm North Marion Huskies (4A)
(Astoria High School)
39 Rainier Columbians 35  details (OT)  Vince Dulcich Memorial Tournament 
6:30pm Oakland Oakers (2A)
(Oakland High School)
38 Glide Wildcats 57  details  Oakland Christmas Tournament 
9:00am Oregon Episcopal Aardvarks
(Riverdale)
39 Columbia Christian Knights (2A) 31  Riverdale Holiday Tournament 
9:00am Portland Adventist Academy Cougars
(Salem Academy HS)
64 Sheridan Spartans 34  details  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Portland Christian Royals
(Salem Academy High School)
84 St Mary's Crusaders 65  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Regis Rams (2A)
(Regis High School)
72 Colton Vikings 40  Regis Holiday Tournament 
6:00pm Riverdale Mavericks
(Riverdale High School)
55 Sherman Huskies (1A) 30  Riverdale Holiday Tournament 
6:30pm Salem Academy Crusaders
(Salem Academy High School)
53 Creswell Bulldogs 23  details  Crusader New Year Invitational 
TBA Santiam Wolverines (2A)
(Gervais HS)
39 Willamina Bulldogs 38  details (2OT)  Cougar Classic 
2:00pm St Paul Buckaroos (2A) 33 Warrenton Warriors 27  details  
6:00pm Stayton Eagles (4A)
(Stayton High School)
35 Scio Loggers 24  Stayton Holiday Tournament 
6:30pm Vale Vikings
(Willamette University)
47 Cascade Christian Challengers 33  Crusader New Year Invitational 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Bonanza Antlers 52 Lakeview Honkers (3A) 62  
12:00pm Catlin Gabel Eagles (3A)
(Salem Academy HS)
46 East Linn Christian Academy Eagles 63  Crusader New Year Invitational 
1:00pm Central Linn Cobras
(Jefferson High School)
21 Monroe Dragons 57  Jefferson Holiday Tournament 
3:00pm City Christian Lions
(Regis High School)
25 Pleasant Hill Billies (3A) 46  Regis Holiday Tournament 
6:00pm Cove Leopards (1A)
(EOU/LaGrande)
31 Imbler Panthers 36  La Grande Optimist 
12:00pm Faith Bible Falcons
(Riverdale High School)
45 Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 25  Riverdale Holiday Tournament 
1:00pm Gold Beach Panthers
(Salem Academy HS Aux Gym)
42 Western Mennonite Pioneers 60  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A)
(Corban University)
15 Culver Bulldogs 54  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Jefferson Lions (3A)
(Jefferson)
40 Toledo Boomers 29  details  Jefferson Holiday Tournament 
TBA La Grande [JV] Tigers (4A)
(Lagrande,Or)
23 Elgin Huskies 58  La Grande Optimist 
4:00pm Lost River Raiders
(Salem Academy HS Aux Gym)
59 Westside Christian Eagles (3A) 34  Crusader New Year Invitational 
3:30pm North Douglas Warriors (1A)
(Oakland High School)
44 Bandon Tigers 12  Oakland Christmas Tournament 
6:30pm Oakland Oakers
(Oakland High School)
38 Glide Wildcats (3A) 57  details  Oakland Christmas Tournament 
9:00am Oregon Episcopal Aardvarks (3A)
(Riverdale)
39 Columbia Christian Knights 31  Riverdale Holiday Tournament 
5:30pm Reedsport Braves (5-17) Mapleton Sailors (1A) (0-22)   cancelled 
6:00pm Regis Rams
(Regis High School)
72 Colton Vikings (3A) 40  Regis Holiday Tournament 
TBA Santiam Wolverines
(Gervais HS)
39 Willamina Bulldogs (3A) 38  details (2OT)  Cougar Classic 
2:00pm St Paul Buckaroos 33 Warrenton Warriors (3A) 27  details  
TBA Union Lady Cats
(Eastern Oregon University)
19 Powder Valley Badgers (1A) 55  La Grande Optimist 
3:30pm Valley Catholic Valiants (4A)
(Corban University)
46 Kennedy Trojans 25  Crusader New Year Invitational 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00am Condon - Wheeler Knights
(McKenzie High School)
31 Elkton Elks 42  1A Hoops Classic 
3:00pm Country Christian Cougars 64 Arlington Honkers 30  
6:00pm Cove Leopards
(EOU/LaGrande)
31 Imbler Panthers (2A) 36  La Grande Optimist 
7:00pm Cove Leopards (10-16)
(EOU)
TBA  (0-0)  La Grande Optimist  cancelled 
3:00pm Crosshill Christian Eagles
(Riverdale)
47 Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 12  Riverdale Holiday Tournament 
1:00pm Damascus Christian Eagles
(Damascus Christian)
60 Siletz Valley Warriors 20  Valley 10 Tour 
3:00pm Falls City Mountaineers
(Southwest Christian)
35 Camas Valley Hornets 26  Valley 10 Tour 
1:00pm Griswold Grizzlies
(Helix High School)
60 Klickitat - Glenwood (WA) Eagles 30  Helix Holiday Classic 
5:00pm (MST) Harper Hornets
(Harper)
30 Ontario [JV] Tigers (4A) 33  Harper Tournament 
3:00pm Hosanna Christian Lady Lions
(McKenzie High School)
44 Mohawk Indians 29  1A Hoops Classic 
3:00pm McKenzie Eagles
(McKenzie)
40 Yoncalla Eagles 33  1A Hoops Classic 
4:00pm North Clackamas Christian Saints 16 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 32  
3:30pm North Douglas Warriors
(Oakland High School)
44 Bandon Tigers (2A) 12  Oakland Christmas Tournament 
11:00am Pacific Pirates
(McKenzie High School)
50 Triangle Lake Lakers 27  1A Hoops Classic 
4:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
(Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
16 Horizon Christian, Hood River Hawks 48  
3:00am Powder Valley Badgers
(Eastern Oregon University)
63 Baker [JV] Bulldogs (4A) 28  La Grande Optimist 
5:30pm Reedsport Braves (2A) (5-17) Mapleton Sailors (0-22)   cancelled 
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
(Riverdale High School)
55 Sherman Huskies 30  Riverdale Holiday Tournament 
5:30pm Southwest Christian Wildcats 16 Joseph Eagles 41  
4:00pm St Stephen's Academy Archers
(Beaverton YMCA Hoop)
23 Powers Cruisers 34  Valley 10 Tour 
4:15pm Summit [FR] Storm (5A)
(Summit)
29 Gilchrist Grizzlies 54  Summit Holiday Tournament 
TBA Union Lady Cats (2A)
(Eastern Oregon University)
19 Powder Valley Badgers 55  La Grande Optimist 
2:00pm Vale [JV] Vikings (3A)
(Harper)
63 Burnt River Bulls 15  Harper Tournament 
TBA Wallowa Cougars
(La Grande)
41 Baker [JV] Bulldogs (4A) 49  details  La Grande Optimist 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Sierra Canyon (CA) Trailblazers
  (Lake Oswego High School)
61 Oregon City Pioneers 50  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Battle Ground (WA) Tigers
  (Evergreen High School)
53 Franklin Quakers 59  Evergreen Tournament 
5:00pm Evergreen, Vancouver (WA) Plainsmen 65 Roosevelt Roughriders 46  
4:45pm Jefferson, Portland Democrats
  (Hillsboro HS)
44 Centennial Eagles 40  Century / Hillsboro Tournament 
4:15pm Lincoln Cardinals
  (Bend High School)
52 North Eugene Highlanders (5A) 35  Summit Holiday Tournament 
11:00am Madison Senators
  (Evergreen High School)
30 Ridgefield (WA) Spudders 49  Evergreen Tournament 
2:30pm Wilson Trojans
  (Summit HS)
26 Grants Pass Lady Cavers 53  details  Summit Holiday Tournament 
4:45pm Century Jaguars
  (Century High School)
45 David Douglas Scots 47  Century / Hillsboro Tournament 
6:30pm Glencoe Crimson Tide
  (Lake Oswego HS)
38 North Medford Black Tornado 41  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Southridge Skyhawks
  (Lake Oswego HS)
69 Clackamas Cavaliers 47  Nike Interstate Shootout 
10:00am Sunset Apollos
  (Lake Oswego HS)
66 Central Catholic Rams 40  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Westview Wildcats
  (Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats (5A) 35  Nike Interstate Shootout 
12:45pm Churchill Lancers (5A)
  (Bend HS)
52 Roseburg Indians 53  Summit Holiday Tournament 
6:00pm Marist Catholic Spartans (5A)
  (Bend HS)
43 Benson Techsters 52  Summit Holiday Tournament 
8:30am Barlow Bruins
  (Lake Oswego HS)
38 Lakeridge Pacers 27  Nike Interstate Shootout 
6:00pm Summit Storm (5A)
  (Summit HS)
68 Reynolds Raiders 45  details  Summit Holiday Tournament 
8:30am Canby Cougars
  (Lake Oswego)
50 Jesuit Crusaders 55  Nike Interstate Shootout 
11:30am Lake Oswego Lakers
  (Lake Oswego HS)
49 Grant Generals 61  Nike Interstate Shootout 
10:00am Newberg Tigers
  (Lake Oswego HS)
42 West Albany Bulldogs 45  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Sherwood Bowmen
  (Lake Oswego HS)
46 Hillsboro Spartans (5A) 26  Nike Interstate Shootout 
3:30pm St Mary's Academy Blues
  (Lake Oswego HS)
55 West Salem Titans 63  details  Nike Interstate Shootout 
11:30am Tualatin Timberwolves
  (Lake Oswego HS)
50 Springfield Millers (5A) 54  Nike Interstate Shootout 
1:00pm West Linn Lions
  (Lake Oswego HS)
72 South Medford Panthers 71  Nike Interstate Shootout 
3:00pm McMinnville Grizzlies
  (Hillsboro HS)
46 Milwaukie Mustangs (5A) 45  Century / Hillsboro Tournament 
5:00pm South Salem Saxons
  (Lake Oswego HS)
42 Tigard Tigers 41  details  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Sheldon Irish
  (San Francisco, CA)
59 Acalanes (CA) Dons 47  West Coast Jamboree 
12:30pm South Eugene Axemen
  (Ketchikan, Alaska)
47 Craig (AK) Panthers 26  details  Clark Cochrane Tournament 
3:00pm Willamette Wolverines
  (Century High School)
51 McKay Royal Scots 22  Century / Hillsboro Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm Skyview (WA) Storm
  (Lake Oswego High School)
42 La Salle Prep Falcons 58  details  Nike Interstate Shootout 
12:00pm Rogers, Puyallup (WA) Rams
  (University City High School, San Diego, CA)
63 The Dalles Riverhawks 46  Surf and Slam 
7:00pm Stevenson (WA) Bulldogs 28 Hood River Valley Eagles 63  
1:45pm Parkrose Broncos
  (Evergreen High School)
74 Hudson's Bay (WA) Eagles 30  Evergreen Tournament 
TBA Sandy Pioneers
  (Astoria HS)
45 Estacada Rangers (4A) 34  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
7:15pm St Helens Lions 46 Seaside Seagulls (4A) 82  details  
4:15pm Lincoln Cardinals (6A)
  (Bend High School)
52 North Eugene Highlanders 35  Summit Holiday Tournament 
5:00pm Westview Wildcats (6A)
  (Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats 35  Nike Interstate Shootout 
1:00pm Dallas Dragons
  (Lake Oswego HS)
35 Hermiston Bulldogs 30  Nike Interstate Shootout 
12:45pm Churchill Lancers
  (Bend HS)
52 Roseburg Indians (6A) 53  Summit Holiday Tournament 
2:00pm Crater Comets
  (Hidden Valley HS)
55 Illinois Valley Cougars (3A) 20  Evergreen Holiday Tournament 
6:00pm Marist Catholic Spartans
  (Bend HS)
43 Benson Techsters (6A) 52  Summit Holiday Tournament 
2:30pm Thurston Colts
  (Bend HS Main Gym)
53 Ridgeview Ravens 48  details  Summit Holiday Tournament 
9:00am Blanchet Catholic Cavaliers (3A)
  (Stayton HS)
77 Woodburn Bulldogs 16  Stayton Holiday Tournament 
7:45pm Bend Lava Bears
  (Bend HS)
48 Pendleton Buckaroos 39  Summit Holiday Tournament 
11:45am Redmond Panthers
  (Astoria HS)
48 Philomath Warriors (4A) 42  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
6:00pm Summit Storm
  (Summit HS)
68 Reynolds Raiders (6A) 45  details  Summit Holiday Tournament 
8:00pm Sherwood Bowmen (6A)
  (Lake Oswego HS)
46 Hillsboro Spartans 26  Nike Interstate Shootout 
11:30am Tualatin Timberwolves (6A)
  (Lake Oswego HS)
50 Springfield Millers 54  Nike Interstate Shootout 
3:00pm McMinnville Grizzlies (6A)
  (Hillsboro HS)
46 Milwaukie Mustangs 45  Century / Hillsboro Tournament 
5:15pm Hidden Valley Mustangs (4A)
  (Hidden Valley High School)
67 Eagle Point Eagles 30  details  Evergreen Holiday Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00am Mountain Home (ID) Tigers
  (Parma, Idaho)
53 Baker Bulldogs 47  Parma Tournament 
6:45pm Astoria Fishermen
  (Astoria HS)
34 Hockinson (WA) Hawks 55  Vince Dulcich Memorial Tournament 
3:00pm Tillamook Cheesemakers
  (Stayton HS)
74 Sweet Home Huskies 28  Stayton Holiday Tournament 
3:30pm Valley Catholic Valiants
  (Corban University)
46 Kennedy Trojans (2A) 25  Crusader New Year Invitational 
TBA Sandy Pioneers (5A)
  (Astoria HS)
45 Estacada Rangers 34  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
7:15pm St Helens Lions (5A) 46 Seaside Seagulls 82  details  
1:00pm Madras White Buffalos
  (Sisters HS)
22 Mazama Vikings 59  details  Sisters Holiday Tournament 
3:00pm Molalla Indians
  (Sisters HS)
40 Banks Lady Braves 43  Sisters Holiday Tournament 
12:00pm Amity Warriors (3A)
  (Stayton HS)
31 Yamhill-Carlton Tigers 43  Stayton Holiday Tournament 
TBA Brookings-Harbor Bruins
  (Brookings-Harbor High School)
61 Hoopa Valley (CA) Warriors 46  Brookings-Harbor Invitational 
7:30pm Douglas Trojans 49 Cottage Grove Lions 31  
2:00pm Marshfield Pirates
  (Hidden Valley HS)
51 Sutherlin Bulldogs 43   Evergreen Holiday Tournament 
11:45am Redmond Panthers (5A)
  (Astoria HS)
48 Philomath Warriors 42  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
1:30pm North Marion Huskies
  (Astoria High School)
39 Rainier Columbians (3A) 35  details (OT)  Vince Dulcich Memorial Tournament 
6:00pm Stayton Eagles
  (Stayton High School)
35 Scio Loggers (3A) 24  Stayton Holiday Tournament 
5:00pm Sisters Outlaws
  (Sisters HS)
44 Crook County Cowgirls 36  details  Sisters Holiday Tournament 
7:00pm Henley Hornets
  (Sisters HS)
52 La Grande Tigers 44  Sisters Holiday Tournament 
5:15pm Hidden Valley Mustangs
  (Hidden Valley High School)
67 Eagle Point Eagles (5A) 30  details  Evergreen Holiday Tournament 
5:15pm North Valley Lady Knights
  (North Valley HS)
49 Scappoose Indians 30  details  Evergreen Holiday Tournament 
3:00pm Phoenix Pirates
  (Brookings High School)
30 Del Norte (CA) Warriors 59  Brookings-Harbor Invitational 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Catlin Gabel Eagles
  (Salem Academy HS)
46 East Linn Christian Academy Eagles (2A) 63  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Clatskanie Tigers
  (San Diego, CA)
42 San Pasqual (CA) Warriors 48  SO Cal Holiday Prep Classic 
9:00am Oregon Episcopal Aardvarks
  (Riverdale)
39 Columbia Christian Knights (2A) 31  Riverdale Holiday Tournament 
9:00am Portland Adventist Academy Cougars
  (Salem Academy HS)
64 Sheridan Spartans 34  details  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Portland Christian Royals
  (Salem Academy High School)
84 St Mary's Crusaders 65  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks
  (Riverdale High School)
55 Sherman Huskies (1A) 30  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm City Christian Lions (2A)
  (Regis High School)
25 Pleasant Hill Billies 46  Regis Holiday Tournament 
6:00pm Regis Rams (2A)
  (Regis High School)
72 Colton Vikings 40  Regis Holiday Tournament 
TBA Santiam Wolverines (2A)
  (Gervais HS)
39 Willamina Bulldogs 38  details (2OT)  Cougar Classic 
2:00pm St Paul Buckaroos (2A) 33 Warrenton Warriors 27  details  
12:00pm Amity Warriors
  (Stayton HS)
31 Yamhill-Carlton Tigers (4A) 43  Stayton Holiday Tournament 
12:00pm Dayton Pirates
  (Willamette University)
66 De La Salle North Catholic Knights 39  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Horizon Christian, Tualatin Hawks
  (Corban University)
15 Culver Bulldogs (2A) 54  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Crater Comets (5A)
  (Hidden Valley HS)
55 Illinois Valley Cougars 20  Evergreen Holiday Tournament 
4:00pm Bonanza Antlers (2A) 52 Lakeview Honkers 62  
4:00pm Lost River Raiders (2A)
  (Salem Academy HS Aux Gym)
59 Westside Christian Eagles 34  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Oakland Oakers (2A)
  (Oakland High School)
38 Glide Wildcats 57  details  Oakland Christmas Tournament 
9:00am Blanchet Catholic Cavaliers
  (Stayton HS)
77 Woodburn Bulldogs (5A) 16  Stayton Holiday Tournament 
2:00pm Gervais Ladycats
  (Gervais High School)
26 La Pine Hawks 46  details  Cougar Classic 
5:00pm Jefferson Lions
  (Jefferson)
40 Toledo Boomers (2A) 29  details  Jefferson Holiday Tournament 
6:30pm Salem Academy Crusaders
  (Salem Academy High School)
53 Creswell Bulldogs 23  details  Crusader New Year Invitational 
7:00pm Coquille Red Devils
  (Salem Academy HS Aux Gym)
47 Umatilla Vikings 32  Crusader New Year Invitational 
1:30pm North Marion Huskies (4A)
  (Astoria High School)
39 Rainier Columbians 35  details (OT)  Vince Dulcich Memorial Tournament 
6:00pm Stayton Eagles (4A)
  (Stayton High School)
35 Scio Loggers 24  Stayton Holiday Tournament 
3:30pm Burns Hilanders
  (Willamette University)
59 Harrisburg Eagles 19  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Vale Vikings
  (Willamette University)
47 Cascade Christian Challengers 33  Crusader New Year Invitational 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Valley Catholic Valiants (4A)
  (Corban University)
46 Kennedy Trojans 25  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Catlin Gabel Eagles (3A)
  (Salem Academy HS)
46 East Linn Christian Academy Eagles 63  Crusader New Year Invitational 
9:00am Oregon Episcopal Aardvarks (3A)
  (Riverdale)
39 Columbia Christian Knights 31  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm City Christian Lions
  (Regis High School)
25 Pleasant Hill Billies (3A) 46  Regis Holiday Tournament 
12:00pm Faith Bible Falcons
  (Riverdale High School)
45 Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 25  Riverdale Holiday Tournament 
1:00pm Central Linn Cobras
  (Jefferson High School)
21 Monroe Dragons 57  Jefferson Holiday Tournament 
6:00pm Regis Rams
  (Regis High School)
72 Colton Vikings (3A) 40  Regis Holiday Tournament 
TBA Santiam Wolverines
  (Gervais HS)
39 Willamina Bulldogs (3A) 38  details (2OT)  Cougar Classic 
2:00pm St Paul Buckaroos 33 Warrenton Warriors (3A) 27  details  
6:30pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A)
  (Corban University)
15 Culver Bulldogs 54  Crusader New Year Invitational 
4:00pm Bonanza Antlers 52 Lakeview Honkers (3A) 62  
4:00pm Lost River Raiders
  (Salem Academy HS Aux Gym)
59 Westside Christian Eagles (3A) 34  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Oakland Oakers
  (Oakland High School)
38 Glide Wildcats (3A) 57  details  Oakland Christmas Tournament 
5:00pm Jefferson Lions (3A)
  (Jefferson)
40 Toledo Boomers 29  details  Jefferson Holiday Tournament 
3:30pm North Douglas Warriors (1A)
  (Oakland High School)
44 Bandon Tigers 12  Oakland Christmas Tournament 
1:00pm Gold Beach Panthers
  (Salem Academy HS Aux Gym)
42 Western Mennonite Pioneers 60  Crusader New Year Invitational 
5:30pm Reedsport Braves (5-17) Mapleton Sailors (1A) (0-22)   cancelled 
TBA Union Lady Cats
  (Eastern Oregon University)
19 Powder Valley Badgers (1A) 55  La Grande Optimist 
TBA La Grande [JV] Tigers (4A)
  (Lagrande,Or)
23 Elgin Huskies 58  La Grande Optimist 
6:00pm Cove Leopards (1A)
  (EOU/LaGrande)
31 Imbler Panthers 36  La Grande Optimist 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
  (Riverdale High School)
55 Sherman Huskies 30  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm Country Christian Cougars 64 Arlington Honkers 30  
1:00pm Damascus Christian Eagles
  (Damascus Christian)
60 Siletz Valley Warriors 20  Valley 10 Tour 
4:00pm North Clackamas Christian Saints 16 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 32  
4:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
  (Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
16 Horizon Christian, Hood River Hawks 48  
5:30pm Southwest Christian Wildcats 16 Joseph Eagles 41  
4:00pm St Stephen's Academy Archers
  (Beaverton YMCA Hoop)
23 Powers Cruisers 34  Valley 10 Tour 
3:00pm Crosshill Christian Eagles
  (Riverdale)
47 Lake Oswego [JV] Lakers (6A) 12  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm Falls City Mountaineers
  (Southwest Christian)
35 Camas Valley Hornets 26  Valley 10 Tour 
3:00pm McKenzie Eagles
  (McKenzie)
40 Yoncalla Eagles 33  1A Hoops Classic 
4:15pm Summit [FR] Storm (5A)
  (Summit)
29 Gilchrist Grizzlies 54  Summit Holiday Tournament 
3:30pm North Douglas Warriors
  (Oakland High School)
44 Bandon Tigers (2A) 12  Oakland Christmas Tournament 
11:00am Pacific Pirates
  (McKenzie High School)
50 Triangle Lake Lakers 27  1A Hoops Classic 
5:30pm Reedsport Braves (2A) (5-17) Mapleton Sailors (0-22)   cancelled 
2:00pm Vale [JV] Vikings (3A)
  (Harper)
63 Burnt River Bulls 15  Harper Tournament 
3:00pm Hosanna Christian Lady Lions
  (McKenzie High School)
44 Mohawk Indians 29  1A Hoops Classic 
11:00am Condon - Wheeler Knights
  (McKenzie High School)
31 Elkton Elks 42  1A Hoops Classic 
TBA Union Lady Cats (2A)
  (Eastern Oregon University)
19 Powder Valley Badgers 55  La Grande Optimist 
7:00pm Cove Leopards (10-16)
  (EOU)
TBA  (0-0)  La Grande Optimist  cancelled 
6:00pm Cove Leopards
  (EOU/LaGrande)
31 Imbler Panthers (2A) 36  La Grande Optimist 
1:00pm Griswold Grizzlies
  (Helix High School)
60 Klickitat - Glenwood (WA) Eagles 30  Helix Holiday Classic 
3:00am Powder Valley Badgers
  (Eastern Oregon University)
63 Baker [JV] Bulldogs (4A) 28  La Grande Optimist 
TBA Wallowa Cougars
  (La Grande)
41 Baker [JV] Bulldogs (4A) 49  details  La Grande Optimist 
5:00pm (MST) Harper Hornets
  (Harper)
30 Ontario [JV] Tigers (4A) 33  Harper Tournament 

+ denotes neutral site