Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Thursday, December 29, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Beaverton Beavers 24 McNary Celtics 43  
7:30pm Bend Lava Bears (5A)
(Bend HS)
33 Benson Techsters 62  Summit Holiday Tournament 
6:30pm Centennial Eagles
(Hillsboro HS)
36 Milwaukie Mustangs (5A) 47  Century / Hillsboro Tournament 
8:30am Central Catholic Rams
(Lake Oswego High School)
61 Canby Cougars 56  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Century Jaguars
(Century HS)
65 McKay Royal Scots 20  Century / Hillsboro Tournament 
7:30pm Cleveland Warriors 71 St Helens Lions (5A) 43  details  
7:15pm Forest Grove Vikings 60 Crescent Valley Raiders (5A) 48  
3:30pm Heritage (WA) Timberwolves 24 Roosevelt Roughriders 36  details  
10:00am Hermiston Bulldogs
(Lake Oswego HS)
50 Tualatin Timberwolves 44  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Hillsboro Spartans (5A)
(Lake Oswego HS)
40 Glencoe Crimson Tide 43  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Hood River Valley Eagles (5A) 37 Liberty Falcons 40  details  
12:30pm Hudson's Bay (WA) Eagles
(Evergreen High School)
22 Franklin Quakers 64  Evergreen Tournament 
10:00am Lake Oswego Lakers
(Lake Oswego HS)
70 South Medford Panthers 68  Nike Interstate Shootout 
11:00am Madison Senators
(Evergreen High School)
35 Battle Ground (WA) Tigers 52  Evergreen Tournament 
8:15pm McMinnville Grizzlies
(Hillsboro High School)
44 Jefferson, Portland Democrats 32  Century / Hillsboro Tournament 
8:30am Newberg Tigers
(Lake Oswego High School)
51 Lakeridge Pacers 34  Nike Interstate Shootout 
TBA Reynolds Raiders
(Summit HS)
45 Wilson Trojans 41  Summit Holiday Tournament 
2:15pm Roseburg Indians
(Summit High School)
45 Lincoln Cardinals 44 (OT)  Summit Holiday Tournament 
4:30pm Sheldon Irish
(San Francisco, CA)
70 Encinal (CA) Jets 29  West Coast Jamboree 
8:00pm Sherwood Bowmen
(Lake Oswego HS)
29 North Medford Black Tornado 23  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Skyview (WA) Storm
(Lake Oswego High School)
51 Clackamas Cavaliers 57  Nike Interstate Shootout 
4:00pm South Eugene Axemen
(Ketchikan, Alaska)
31 Esperanza (CA) Aztecs 57  Clark Cochrane Tournament 
6:30pm South Salem Saxons
(Lake Oswego High School)
83 Sierra Canyon (CA) Trailblazers 81  details (OT 8-8, 2OT 11-9)  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Southridge Skyhawks
(Lake Oswego High School)
53 La Salle Prep Falcons (5A) 54  details  Nike Interstate Shootout 
6:45pm Sprague Olympians 44 Aloha Warriors 50  
3:30pm St Mary's Academy Blues
(Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats (5A) 57  Nike Interstate Shootout 
5:45pm Summit Storm (5A)
(Summit HS)
38 Grants Pass Lady Cavers 42  details  Summit Holiday Tournament 
11:30am Sunset Apollos
(Lake Oswego)
56 Jesuit Crusaders 43  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Tigard Tigers
(Lake Oswego HS)
49 Oregon City Pioneers 61  details  Nike Interstate Shootout 
11:30am West Albany Bulldogs
(Lake Oswego HS)
42 Barlow Bruins 25  Nike Interstate Shootout 
1:00pm West Linn Lions
(Lake Oswego HS)
54 Grant Generals 60  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Westview Wildcats
(Lake Oswego HS)
33 West Salem Titans 46  details  Nike Interstate Shootout 
8:15pm Willamette Wolverines
(Century High School)
50 David Douglas Scots 25  Century / Hillsboro Tournament 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Amity Warriors (3A)
(Stayton HS)
54 Woodburn Bulldogs 33  Stayton Holiday Tournament 
7:30pm Bend Lava Bears
(Bend HS)
33 Benson Techsters (6A) 62  Summit Holiday Tournament 
6:30pm Centennial Eagles (6A)
(Hillsboro HS)
36 Milwaukie Mustangs 47  Century / Hillsboro Tournament 
12:30pm Churchill Lancers
(Bend High School)
63 Mountain View Cougars 16  Summit Holiday Tournament 
7:30pm Cleveland Warriors (6A) 71 St Helens Lions 43  details  
1:00pm Dallas Dragons
(Lake Oswego HS)
35 Springfield Millers 25  Nike Interstate Shootout 
9:45am Eagle Point Eagles
(Hidden Valley HS)
32 Sutherlin Bulldogs (4A) 54  details  Evergreen Holiday Tournament 
7:15pm Forest Grove Vikings (6A) 60 Crescent Valley Raiders 48  
5:00pm Hillsboro Spartans
(Lake Oswego HS)
40 Glencoe Crimson Tide (6A) 43  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Hood River Valley Eagles 37 Liberty Falcons (6A) 40  details  
7:00pm Lebanon Warriors 42 Gladstone Gladiators (4A) 29  
4:00pm Marist Catholic Spartans
(Bend HS)
60 Pendleton Buckaroos 45  details  Summit Holiday Tournament 
1:15pm North Valley Lady Knights (4A)
(North Valley High School)
31 Crater Comets 47  Evergreen Holiday Tournament 
3:00pm Parkrose Broncos
(Evergreen High School)
20 La Center (WA) Wildcats 75  Evergreen Tournament 
11:45am Redmond Panthers
(Astoria HS)
22 Sandy Pioneers 59  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
8:00pm Southridge Skyhawks (6A)
(Lake Oswego High School)
53 La Salle Prep Falcons 54  details  Nike Interstate Shootout 
3:30pm St Mary's Academy Blues (6A)
(Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats 57  Nike Interstate Shootout 
5:45pm Summit Storm
(Summit HS)
38 Grants Pass Lady Cavers (6A) 42  details  Summit Holiday Tournament 
TBA TBA  (0-0)
(Bend HS)
Ridgeview Ravens (7-16)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
TBA Thurston Colts
(Bend HS)
35 North Eugene Highlanders 36  Summit Holiday Tournament 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Astoria Fishermen
(Astoria HS)
25 Rainier Columbians (3A) 47  Vince Dulcich Memorial Tournament 
TBA Brookings-Harbor Bruins
(Brookings-Harbor High School)
47 Del Norte (CA) Warriors 54 (2ot)  Brookings-Harbor Invitational 
6:30pm Coquille Red Devils (3A)
(Corban University)
39 Valley Catholic Valiants 43  Crusader New Year Invitational 
9:45am Eagle Point Eagles (5A)
(Hidden Valley HS)
32 Sutherlin Bulldogs 54  details  Evergreen Holiday Tournament 
10:00am Estacada Rangers
(Astoria HS)
33 Philomath Warriors 51  Vince Dulcich Memorial Tournament 
7:00pm Henley Hornets
(Sisters HS)
34 Mazama Vikings 41  Sisters Holiday Tournament 
1:15pm Hidden Valley Mustangs
(Hidden Valley High School)
38 Marshfield Pirates 47  Evergreen Holiday Tournament 
TBA Hockinson (WA) Hawks
(Astoria HS)
40 North Marion Huskies 48   Vince Dulcich Memorial Tournament 
7:00pm Lebanon Warriors (5A) 42 Gladstone Gladiators 29  
1:00pm Madras White Buffalos
(Sisters HS)
56 La Grande Tigers 57  details  Sisters Holiday Tournament 
8:00am Marsing (ID) Huskies
(Parma, Idaho)
59 Baker Bulldogs 75  Parma Tournament 
12:00pm McLoughlin Pioneers
(Irrigon)
45 Heppner Mustangs (2A) 62  Irrigon Invitational 
5:00pm Molalla Indians
(Sisters HS)
62 Crook County Cowgirls 23  Sisters Holiday Tournament 
1:15pm North Valley Lady Knights
(North Valley High School)
31 Crater Comets (5A) 47  Evergreen Holiday Tournament 
TBA Phoenix Pirates
(Brookings High School)
57 Hoopa Valley (CA) Warriors 68 (OT)  Brookings-Harbor Invitational 
9:45am Scappoose Indians
(North Valley High School)
38 Illinois Valley Cougars (3A) 39  Evergreen Holiday Tournament 
12:00pm Scio Loggers (3A)
(Stayton HS)
54 Sweet Home Huskies 21  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Sisters Outlaws
(Sisters HS)
17 Banks Lady Braves 54  details  Sisters Holiday Tournament 
6:00pm Stayton Eagles
(Stayton HS)
56 Tillamook Cheesemakers 37  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Yamhill-Carlton Tigers
(Stayton HS)
48 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 49  Stayton Holiday Tournament 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Amity Warriors
(Stayton HS)
54 Woodburn Bulldogs (5A) 33  Stayton Holiday Tournament 
5:00pm Astoria Fishermen (4A)
(Astoria HS)
25 Rainier Columbians 47  Vince Dulcich Memorial Tournament 
3:30pm Cascade Christian Challengers
(Salem Academy HS)
37 Sheridan Spartans 51  Crusader New Year Invitational 
9:00am Catlin Gabel Eagles
(Salem Academy HS)
57 Horizon Christian, Tualatin Hawks 17  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Clatskanie Tigers
(San Diego, CA)
54 Foothills Christian (CA) Knights 36  SO Cal Holiday Prep Classic 
6:30pm Coquille Red Devils
(Corban University)
39 Valley Catholic Valiants (4A) 43  Crusader New Year Invitational 
11:00am Creswell Bulldogs
(Salem Academy HS)
44 Harrisburg Eagles 14  Crusader New Year Invitational 
12:00pm De La Salle North Catholic Knights
(Salem Academy High School)
55 St Mary's Crusaders 31  Crusader New Year Invitational 
3:00pm Faith Bible Falcons (2A)
(Riverdale High School)
46 Oregon Episcopal Aardvarks 21  Riverdale Holiday Tournament 
11:00am Gervais Ladycats
(Gervais High School)
32 Willamina Bulldogs 34  Cougar Classic 
6:30pm Glide Wildcats
(Oakland High School)
32 North Douglas Warriors (1A) 34  Oakland Christmas Tournament 
6:00pm Irrigon Knights
(Irrigon High School)
67 Waitsburg (WA) Cardinals 29  Irrigon Invitational 
5:00pm Jefferson Lions
(Jefferson)
20 Monroe Dragons (2A) 50  details  Jefferson Holiday Tournament 
8:00am Kennedy Trojans (2A)
(Salem Academy High School)
40 Umatilla Vikings 43  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Portland Adventist Academy Cougars
(Willamette University)
31 Vale Vikings 36  Crusader New Year Invitational 
5:30pm Portland Christian Royals
(Salem Academy High School)
33 Dayton Pirates 56  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks
(Riverdale High School)
46 Crosshill Christian Eagles (1A) 25  Riverdale Holiday Tournament 
4:00pm Riverside Pirates 52 Ione Cardinals (1A) 33  
8:30pm Salem Academy Crusaders
(Salem Academy High School)
44 Burns Hilanders 27  details  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Santiam Wolverines (2A)
(Gervais High School)
40 La Pine Hawks 50  details  Cougar Classic 
9:45am Scappoose Indians (4A)
(North Valley High School)
38 Illinois Valley Cougars 39  Evergreen Holiday Tournament 
12:00pm Scio Loggers
(Stayton HS)
54 Sweet Home Huskies (4A) 21  Stayton Holiday Tournament 
4:00pm St Paul Buckaroos (2A) 40 Colton Vikings 35  details  
TBA Taft Tigers
(Taft HS)
50 Waldport Irish (2A) 30  Taft Holiday Tournament 
6:30pm Westside Christian Eagles
(Salem Academy HS)
41 Gold Beach Panthers (2A) 48  Crusader New Year Invitational 
3:00pm Yamhill-Carlton Tigers (4A)
(Stayton HS)
48 Blanchet Catholic Cavaliers 49  Stayton Holiday Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Astoria [JV] Fishermen (4A)
(Astoria Middle School)
29 Nestucca Bobcats 28  
1:00pm Central Linn Cobras
(Jefferson High School)
48 Toledo Boomers 20  details  Jefferson Holiday Tournament 
3:30pm East Linn Christian Academy Eagles
(Corban University)
55 Culver Bulldogs 45  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Enterprise Outlaws
(Pendleton Convention Center)
42 Tri-Cities Prep (WA) Jaguars 22  Les Schwab Shootout 
3:00pm Faith Bible Falcons
(Riverdale High School)
46 Oregon Episcopal Aardvarks (3A) 21  Riverdale Holiday Tournament 
2:00pm Hermiston [JV] Bulldogs
(Pendleton Convention Center)
43 Weston-McEwen TigerScots 48  details  Les Schwab Shootout 
TBA Imbler Panthers (16-8)
(Eastern Oregon University)
Powder Valley Badgers (1A) (22-7)  La Grande Optimist  cancelled 
6:00pm Imbler Panthers
(EOU/LaGrande)
60 Elgin Huskies 30  La Grande Optimist 
5:00pm Jefferson Lions (3A)
(Jefferson)
20 Monroe Dragons 50  details  Jefferson Holiday Tournament 
8:00am Kennedy Trojans
(Salem Academy High School)
40 Umatilla Vikings (3A) 43  Crusader New Year Invitational 
9:00am Lake Oswego [JV] Lakers (6A)
(Riverdale)
27 Columbia Christian Knights 32  Riverdale Holiday Tournament 
2:30pm Lost River Raiders
(Salem Academy HS)
34 Western Mennonite Pioneers 42  Crusader New Year Invitational 
12:00pm McLoughlin Pioneers (4A)
(Irrigon)
45 Heppner Mustangs 62  Irrigon Invitational 
3:30pm Oakland Oakers
(Oakland High School)
41 Bandon Tigers 28  details  Oakland Christmas Tournament 
TBA Oakridge Warriors
(Taft High school)
37 Gaston Greyhounds 32  Taft Holiday Tournament 
3:00pm Pilot Rock Rockets
(Irrigon High School)
60 Pendleton [JV] Buckaroos (5A) 29  Irrigon Invitational 
2:00pm Santiam Wolverines
(Gervais High School)
40 La Pine Hawks (3A) 50  details  Cougar Classic 
4:00pm St Paul Buckaroos 40 Colton Vikings (3A) 35  details  
TBA Taft Tigers (3A)
(Taft HS)
50 Waldport Irish 30  Taft Holiday Tournament 
7:00pm Union Lady Cats
(EOU/LaGrande)
43 Wallowa Cougars (1A) 28  La Grande Optimist 
6:30pm Westside Christian Eagles (3A)
(Salem Academy HS)
41 Gold Beach Panthers 48  Crusader New Year Invitational 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Arlington Honkers
(Country Christian)
55 Willamette Valley Christian Warriors 34  
12:30pm Camas Valley Hornets
(Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
32 Siletz Valley Warriors 49  Valley 10 Tour 
1:15pm Cove Leopards
(EOU)
55 La Grande [JV] Tigers (4A) 16  La Grande Optimist 
11:00am Damascus Christian Eagles 41 Joseph Eagles 40  
3:00pm Echo Cougars
(Echo High School)
61 South Wasco County Redsides 26  Bounc'n Cancer 
4:00pm Gilchrist Grizzlies
(Mountain View High School)
53 Redmond [FR] Panthers (5A) 28  Summit Holiday Tournament 
6:30pm Glide Wildcats (3A)
(Oakland High School)
32 North Douglas Warriors 34  Oakland Christmas Tournament 
1:00pm Griswold Grizzlies
(Helix High School)
53 Walla Walla Valley Academy (WA) Knights 58  Helix Holiday Classic 
2:00pm (MST) Harper Hornets
(Harper)
38 Burnt River Bulls 21  Harper Tournament 
11:00am Hosanna Christian Lady Lions
(McKenzie High School)
51 Pacific Pirates 36  1A Hoops Classic 
TBA Imbler Panthers (2A) (16-8)
(Eastern Oregon University)
Powder Valley Badgers (22-7)  La Grande Optimist  cancelled 
12:00pm Jewell Blue Jays
(Eddyville)
40 Alsea Wolverines 46  
12:00pm Lakeridge [JV] Pacers (6A)
(Riverside HS)
17 Sherman Huskies 42  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm McKenzie Eagles
(McKenzie)
27 Elkton Elks 55  1A Hoops Classic 
11:00am Mohawk Indians
(McKenzie High School)
53 Triangle Lake Lakers 26  1A Hoops Classic 
6:00pm Nixyaawii Golden Eagles
(Echo HS)
72 Dufur Rangers 19  Bounc'n Cancer 
4:00pm North Clackamas Christian Saints 27 Powers Cruisers 26  
4:00pm Perrydale Pirates 20 Lowell Red Devils 39  details  
2:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
(Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
23 Falls City Mountaineers 29  
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
(Riverdale High School)
46 Crosshill Christian Eagles 25  Riverdale Holiday Tournament 
4:00pm Riverside Pirates (3A) 52 Ione Cardinals 33  
4:00pm Southwest Christian Wildcats 30 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 40  
10:00am St Stephen's Academy Archers
(Beaverton YMCA Hoop)
10 Horizon Christian, Hood River Hawks 75  Valley 10 Tour 
1:30pm (MST) Tri-Valley (ID) Titans
(Notus HS Idaho)
21 Adrian Antelopes 36  Notus Christmas Tournament 
7:00pm Union Lady Cats (2A)
(EOU/LaGrande)
43 Wallowa Cougars 28  La Grande Optimist 
TBA Wallowa Cougars (3-19)
(La Grande)
TBA  (0-0)  La Grande Optimist  cancelled 
3:00pm Yoncalla Eagles
(McKenzie)
30 Condon - Wheeler Knights 56  1A Hoops Classic 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Heritage (WA) Timberwolves 24 Roosevelt Roughriders 36  details  
12:30pm Hudson's Bay (WA) Eagles
  (Evergreen High School)
22 Franklin Quakers 64  Evergreen Tournament 
5:00pm Skyview (WA) Storm
  (Lake Oswego High School)
51 Clackamas Cavaliers 57  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Hillsboro Spartans (5A)
  (Lake Oswego HS)
40 Glencoe Crimson Tide 43  Nike Interstate Shootout 
7:30pm Cleveland Warriors 71 St Helens Lions (5A) 43  details  
11:00am Madison Senators
  (Evergreen High School)
35 Battle Ground (WA) Tigers 52  Evergreen Tournament 
7:15pm Beaverton Beavers 24 McNary Celtics 43  
6:30pm Century Jaguars
  (Century HS)
65 McKay Royal Scots 20  Century / Hillsboro Tournament 
8:00pm Southridge Skyhawks
  (Lake Oswego High School)
53 La Salle Prep Falcons (5A) 54  details  Nike Interstate Shootout 
11:30am Sunset Apollos
  (Lake Oswego)
56 Jesuit Crusaders 43  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Westview Wildcats
  (Lake Oswego HS)
33 West Salem Titans 46  details  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Centennial Eagles
  (Hillsboro HS)
36 Milwaukie Mustangs (5A) 47  Century / Hillsboro Tournament 
8:30am Central Catholic Rams
  (Lake Oswego High School)
61 Canby Cougars 56  Nike Interstate Shootout 
TBA Reynolds Raiders
  (Summit HS)
45 Wilson Trojans 41  Summit Holiday Tournament 
7:30pm Bend Lava Bears (5A)
  (Bend HS)
33 Benson Techsters 62  Summit Holiday Tournament 
5:45pm Summit Storm (5A)
  (Summit HS)
38 Grants Pass Lady Cavers 42  details  Summit Holiday Tournament 
10:00am Lake Oswego Lakers
  (Lake Oswego HS)
70 South Medford Panthers 68  Nike Interstate Shootout 
8:30am Newberg Tigers
  (Lake Oswego High School)
51 Lakeridge Pacers 34  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Sherwood Bowmen
  (Lake Oswego HS)
29 North Medford Black Tornado 23  Nike Interstate Shootout 
3:30pm St Mary's Academy Blues
  (Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats (5A) 57  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Tigard Tigers
  (Lake Oswego HS)
49 Oregon City Pioneers 61  details  Nike Interstate Shootout 
1:00pm West Linn Lions
  (Lake Oswego HS)
54 Grant Generals 60  Nike Interstate Shootout 
10:00am Hermiston Bulldogs
  (Lake Oswego HS)
50 Tualatin Timberwolves 44  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Hood River Valley Eagles (5A) 37 Liberty Falcons 40  details  
7:15pm Forest Grove Vikings 60 Crescent Valley Raiders (5A) 48  
8:15pm McMinnville Grizzlies
  (Hillsboro High School)
44 Jefferson, Portland Democrats 32  Century / Hillsboro Tournament 
6:30pm South Salem Saxons
  (Lake Oswego High School)
83 Sierra Canyon (CA) Trailblazers 81  details (OT 8-8, 2OT 11-9)  Nike Interstate Shootout 
6:45pm Sprague Olympians 44 Aloha Warriors 50  
11:30am West Albany Bulldogs
  (Lake Oswego HS)
42 Barlow Bruins 25  Nike Interstate Shootout 
2:15pm Roseburg Indians
  (Summit High School)
45 Lincoln Cardinals 44 (OT)  Summit Holiday Tournament 
4:30pm Sheldon Irish
  (San Francisco, CA)
70 Encinal (CA) Jets 29  West Coast Jamboree 
4:00pm South Eugene Axemen
  (Ketchikan, Alaska)
31 Esperanza (CA) Aztecs 57  Clark Cochrane Tournament 
8:15pm Willamette Wolverines
  (Century High School)
50 David Douglas Scots 25  Century / Hillsboro Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA TBA  (0-0)
  (Bend HS)
Ridgeview Ravens (7-16)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
5:00pm Hillsboro Spartans
  (Lake Oswego HS)
40 Glencoe Crimson Tide (6A) 43  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Parkrose Broncos
  (Evergreen High School)
20 La Center (WA) Wildcats 75  Evergreen Tournament 
7:30pm Cleveland Warriors (6A) 71 St Helens Lions 43  details  
8:00pm Southridge Skyhawks (6A)
  (Lake Oswego High School)
53 La Salle Prep Falcons 54  details  Nike Interstate Shootout 
1:00pm Dallas Dragons
  (Lake Oswego HS)
35 Springfield Millers 25  Nike Interstate Shootout 
7:00pm Lebanon Warriors 42 Gladstone Gladiators (4A) 29  
9:00am Amity Warriors (3A)
  (Stayton HS)
54 Woodburn Bulldogs 33  Stayton Holiday Tournament 
12:30pm Churchill Lancers
  (Bend High School)
63 Mountain View Cougars 16  Summit Holiday Tournament 
9:45am Eagle Point Eagles
  (Hidden Valley HS)
32 Sutherlin Bulldogs (4A) 54  details  Evergreen Holiday Tournament 
4:00pm Marist Catholic Spartans
  (Bend HS)
60 Pendleton Buckaroos 45  details  Summit Holiday Tournament 
TBA Thurston Colts
  (Bend HS)
35 North Eugene Highlanders 36  Summit Holiday Tournament 
6:30pm Centennial Eagles (6A)
  (Hillsboro HS)
36 Milwaukie Mustangs 47  Century / Hillsboro Tournament 
7:30pm Bend Lava Bears
  (Bend HS)
33 Benson Techsters (6A) 62  Summit Holiday Tournament 
11:45am Redmond Panthers
  (Astoria HS)
22 Sandy Pioneers 59  details  Vince Dulcich Memorial Tournament 
5:45pm Summit Storm
  (Summit HS)
38 Grants Pass Lady Cavers (6A) 42  details  Summit Holiday Tournament 
3:30pm St Mary's Academy Blues (6A)
  (Lake Oswego HS)
56 Wilsonville Wildcats 57  Nike Interstate Shootout 
4:45pm Hood River Valley Eagles 37 Liberty Falcons (6A) 40  details  
7:15pm Forest Grove Vikings (6A) 60 Crescent Valley Raiders 48  
1:15pm North Valley Lady Knights (4A)
  (North Valley High School)
31 Crater Comets 47  Evergreen Holiday Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Hockinson (WA) Hawks
  (Astoria HS)
40 North Marion Huskies 48   Vince Dulcich Memorial Tournament 
8:00am Marsing (ID) Huskies
  (Parma, Idaho)
59 Baker Bulldogs 75  Parma Tournament 
5:00pm Astoria Fishermen
  (Astoria HS)
25 Rainier Columbians (3A) 47  Vince Dulcich Memorial Tournament 
9:45am Scappoose Indians
  (North Valley High School)
38 Illinois Valley Cougars (3A) 39  Evergreen Holiday Tournament 
7:00pm Lebanon Warriors (5A) 42 Gladstone Gladiators 29  
10:00am Estacada Rangers
  (Astoria HS)
33 Philomath Warriors 51  Vince Dulcich Memorial Tournament 
1:00pm Madras White Buffalos
  (Sisters HS)
56 La Grande Tigers 57  details  Sisters Holiday Tournament 
5:00pm Molalla Indians
  (Sisters HS)
62 Crook County Cowgirls 23  Sisters Holiday Tournament 
TBA Brookings-Harbor Bruins
  (Brookings-Harbor High School)
47 Del Norte (CA) Warriors 54 (2ot)  Brookings-Harbor Invitational 
9:45am Eagle Point Eagles (5A)
  (Hidden Valley HS)
32 Sutherlin Bulldogs 54  details  Evergreen Holiday Tournament 
12:00pm Scio Loggers (3A)
  (Stayton HS)
54 Sweet Home Huskies 21  Stayton Holiday Tournament 
6:30pm Coquille Red Devils (3A)
  (Corban University)
39 Valley Catholic Valiants 43  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Stayton Eagles
  (Stayton HS)
56 Tillamook Cheesemakers 37  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Yamhill-Carlton Tigers
  (Stayton HS)
48 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 49  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Sisters Outlaws
  (Sisters HS)
17 Banks Lady Braves 54  details  Sisters Holiday Tournament 
7:00pm Henley Hornets
  (Sisters HS)
34 Mazama Vikings 41  Sisters Holiday Tournament 
1:15pm Hidden Valley Mustangs
  (Hidden Valley High School)
38 Marshfield Pirates 47  Evergreen Holiday Tournament 
1:15pm North Valley Lady Knights
  (North Valley High School)
31 Crater Comets (5A) 47  Evergreen Holiday Tournament 
TBA Phoenix Pirates
  (Brookings High School)
57 Hoopa Valley (CA) Warriors 68 (OT)  Brookings-Harbor Invitational 
12:00pm McLoughlin Pioneers
  (Irrigon)
45 Heppner Mustangs (2A) 62  Irrigon Invitational 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Astoria Fishermen (4A)
  (Astoria HS)
25 Rainier Columbians 47  Vince Dulcich Memorial Tournament 
9:45am Scappoose Indians (4A)
  (North Valley High School)
38 Illinois Valley Cougars 39  Evergreen Holiday Tournament 
9:00am Catlin Gabel Eagles
  (Salem Academy HS)
57 Horizon Christian, Tualatin Hawks 17  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Clatskanie Tigers
  (San Diego, CA)
54 Foothills Christian (CA) Knights 36  SO Cal Holiday Prep Classic 
12:00pm De La Salle North Catholic Knights
  (Salem Academy High School)
55 St Mary's Crusaders 31  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Portland Adventist Academy Cougars
  (Willamette University)
31 Vale Vikings 36  Crusader New Year Invitational 
5:30pm Portland Christian Royals
  (Salem Academy High School)
33 Dayton Pirates 56  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks
  (Riverdale High School)
46 Crosshill Christian Eagles (1A) 25  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm Faith Bible Falcons (2A)
  (Riverdale High School)
46 Oregon Episcopal Aardvarks 21  Riverdale Holiday Tournament 
8:00am Kennedy Trojans (2A)
  (Salem Academy High School)
40 Umatilla Vikings 43  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Santiam Wolverines (2A)
  (Gervais High School)
40 La Pine Hawks 50  details  Cougar Classic 
4:00pm St Paul Buckaroos (2A) 40 Colton Vikings 35  details  
9:00am Amity Warriors
  (Stayton HS)
54 Woodburn Bulldogs (5A) 33  Stayton Holiday Tournament 
TBA Taft Tigers
  (Taft HS)
50 Waldport Irish (2A) 30  Taft Holiday Tournament 
6:30pm Westside Christian Eagles
  (Salem Academy HS)
41 Gold Beach Panthers (2A) 48  Crusader New Year Invitational 
11:00am Gervais Ladycats
  (Gervais High School)
32 Willamina Bulldogs 34  Cougar Classic 
5:00pm Jefferson Lions
  (Jefferson)
20 Monroe Dragons (2A) 50  details  Jefferson Holiday Tournament 
8:30pm Salem Academy Crusaders
  (Salem Academy High School)
44 Burns Hilanders 27  details  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Scio Loggers
  (Stayton HS)
54 Sweet Home Huskies (4A) 21  Stayton Holiday Tournament 
6:30pm Coquille Red Devils
  (Corban University)
39 Valley Catholic Valiants (4A) 43  Crusader New Year Invitational 
11:00am Creswell Bulldogs
  (Salem Academy HS)
44 Harrisburg Eagles 14  Crusader New Year Invitational 
6:30pm Glide Wildcats
  (Oakland High School)
32 North Douglas Warriors (1A) 34  Oakland Christmas Tournament 
3:00pm Yamhill-Carlton Tigers (4A)
  (Stayton HS)
48 Blanchet Catholic Cavaliers 49  Stayton Holiday Tournament 
6:00pm Irrigon Knights
  (Irrigon High School)
67 Waitsburg (WA) Cardinals 29  Irrigon Invitational 
4:00pm Riverside Pirates 52 Ione Cardinals (1A) 33  
3:30pm Cascade Christian Challengers
  (Salem Academy HS)
37 Sheridan Spartans 51  Crusader New Year Invitational 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Astoria [JV] Fishermen (4A)
  (Astoria Middle School)
29 Nestucca Bobcats 28  
3:00pm Faith Bible Falcons
  (Riverdale High School)
46 Oregon Episcopal Aardvarks (3A) 21  Riverdale Holiday Tournament 
1:00pm Central Linn Cobras
  (Jefferson High School)
48 Toledo Boomers 20  details  Jefferson Holiday Tournament 
3:30pm East Linn Christian Academy Eagles
  (Corban University)
55 Culver Bulldogs 45  Crusader New Year Invitational 
8:00am Kennedy Trojans
  (Salem Academy High School)
40 Umatilla Vikings (3A) 43  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Santiam Wolverines
  (Gervais High School)
40 La Pine Hawks (3A) 50  details  Cougar Classic 
4:00pm St Paul Buckaroos 40 Colton Vikings (3A) 35  details  
TBA Taft Tigers (3A)
  (Taft HS)
50 Waldport Irish 30  Taft Holiday Tournament 
6:30pm Westside Christian Eagles (3A)
  (Salem Academy HS)
41 Gold Beach Panthers 48  Crusader New Year Invitational 
2:30pm Lost River Raiders
  (Salem Academy HS)
34 Western Mennonite Pioneers 42  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Oakland Oakers
  (Oakland High School)
41 Bandon Tigers 28  details  Oakland Christmas Tournament 
TBA Oakridge Warriors
  (Taft High school)
37 Gaston Greyhounds 32  Taft Holiday Tournament 
5:00pm Jefferson Lions (3A)
  (Jefferson)
20 Monroe Dragons 50  details  Jefferson Holiday Tournament 
9:00am Lake Oswego [JV] Lakers (6A)
  (Riverdale)
27 Columbia Christian Knights 32  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm Pilot Rock Rockets
  (Irrigon High School)
60 Pendleton [JV] Buckaroos (5A) 29  Irrigon Invitational 
2:00pm Hermiston [JV] Bulldogs
  (Pendleton Convention Center)
43 Weston-McEwen TigerScots 48  details  Les Schwab Shootout 
6:00pm Enterprise Outlaws
  (Pendleton Convention Center)
42 Tri-Cities Prep (WA) Jaguars 22  Les Schwab Shootout 
TBA Imbler Panthers (16-8)
  (Eastern Oregon University)
Powder Valley Badgers (1A) (22-7)  La Grande Optimist  cancelled 
6:00pm Imbler Panthers
  (EOU/LaGrande)
60 Elgin Huskies 30  La Grande Optimist 
7:00pm Union Lady Cats
  (EOU/LaGrande)
43 Wallowa Cougars (1A) 28  La Grande Optimist 
12:00pm McLoughlin Pioneers (4A)
  (Irrigon)
45 Heppner Mustangs 62  Irrigon Invitational 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm (MST) Tri-Valley (ID) Titans
  (Notus HS Idaho)
21 Adrian Antelopes 36  Notus Christmas Tournament 
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
  (Riverdale High School)
46 Crosshill Christian Eagles 25  Riverdale Holiday Tournament 
11:00am Damascus Christian Eagles 41 Joseph Eagles 40  
4:00pm North Clackamas Christian Saints 27 Powers Cruisers 26  
2:00pm Portland Waldorf Wolf Pack
  (Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
23 Falls City Mountaineers 29  
4:00pm Southwest Christian Wildcats 30 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 40  
10:00am St Stephen's Academy Archers
  (Beaverton YMCA Hoop)
10 Horizon Christian, Hood River Hawks 75  Valley 10 Tour 
12:00pm Jewell Blue Jays
  (Eddyville)
40 Alsea Wolverines 46  
4:00pm Perrydale Pirates 20 Lowell Red Devils 39  details  
3:00pm McKenzie Eagles
  (McKenzie)
27 Elkton Elks 55  1A Hoops Classic 
11:00am Mohawk Indians
  (McKenzie High School)
53 Triangle Lake Lakers 26  1A Hoops Classic 
6:30pm Glide Wildcats (3A)
  (Oakland High School)
32 North Douglas Warriors 34  Oakland Christmas Tournament 
3:00pm Yoncalla Eagles
  (McKenzie)
30 Condon - Wheeler Knights 56  1A Hoops Classic 
12:30pm Camas Valley Hornets
  (Portland Waldorf ( Valley 10 Tour))
32 Siletz Valley Warriors 49  Valley 10 Tour 
12:00pm Lakeridge [JV] Pacers (6A)
  (Riverside HS)
17 Sherman Huskies 42  Riverdale Holiday Tournament 
4:00pm Riverside Pirates (3A) 52 Ione Cardinals 33  
4:00pm Gilchrist Grizzlies
  (Mountain View High School)
53 Redmond [FR] Panthers (5A) 28  Summit Holiday Tournament 
11:00am Hosanna Christian Lady Lions
  (McKenzie High School)
51 Pacific Pirates 36  1A Hoops Classic 
4:30pm Arlington Honkers
  (Country Christian)
55 Willamette Valley Christian Warriors 34  
TBA Imbler Panthers (2A) (16-8)
  (Eastern Oregon University)
Powder Valley Badgers (22-7)  La Grande Optimist  cancelled 
7:00pm Union Lady Cats (2A)
  (EOU/LaGrande)
43 Wallowa Cougars 28  La Grande Optimist 
1:15pm Cove Leopards
  (EOU)
55 La Grande [JV] Tigers (4A) 16  La Grande Optimist 
3:00pm Echo Cougars
  (Echo High School)
61 South Wasco County Redsides 26  Bounc'n Cancer 
1:00pm Griswold Grizzlies
  (Helix High School)
53 Walla Walla Valley Academy (WA) Knights 58  Helix Holiday Classic 
6:00pm Nixyaawii Golden Eagles
  (Echo HS)
72 Dufur Rangers 19  Bounc'n Cancer 
TBA Wallowa Cougars (3-19)
  (La Grande)
TBA  (0-0)  La Grande Optimist  cancelled 
2:00pm (MST) Harper Hornets
  (Harper)
38 Burnt River Bulls 21  Harper Tournament 

+ denotes neutral site