Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Friday, December 30, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:30pm Battle Ground (WA) Tigers 71 Roosevelt Roughriders 50  details  
7:00pm Beaverton Beavers 36 Gresham Gophers 41  
11:30am Benson Techsters
(Bend HS)
71 North Eugene Highlanders (5A) 35  Summit Holiday Tournament 
8:30am Canby Cougars
(Lake Oswego High School)
61 South Medford Panthers 89  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Centennial Eagles
(Century HS)
41 McKay Royal Scots 33  details  Century / Hillsboro Tournament 
4:45pm Century Jaguars
(Century High School)
54 Milwaukie Mustangs (5A) 34  Century / Hillsboro Tournament 
1:00pm Clackamas Cavaliers
(Lake Oswego High School)
43 Oregon City Pioneers 57  Nike Interstate Shootout 
8:30am Dallas Dragons (5A)
(Lake Oswego HS)
40 West Albany Bulldogs 37  Nike Interstate Shootout 
10:00am Grant Generals
(Lake Oswego HS)
59 Sunset Apollos 51  Nike Interstate Shootout 
1:15pm Grants Pass Lady Cavers
(Summit)
40 Roseburg Indians 47  details  Summit Holiday Tournament 
5:00pm Hermiston Bulldogs
(Lake Oswego High School)
57 Newberg Tigers 53  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Jefferson, Portland Democrats
(Hillsboro HS)
36 David Douglas Scots 54  Century / Hillsboro Tournament 
8:00pm La Salle Prep Falcons (5A)
(Lake Oswego HS)
67 South Salem Saxons 34  details   Nike Interstate Shootout 
3:30pm Lake Oswego Lakers
(Lake Oswego HS)
68 Central Catholic Rams 36  Nike Interstate Shootout 
11:00am Madison Senators
(Evergreen High School)
57 Hudson's Bay (WA) Eagles 14  Evergreen Tournament 
4:45pm McMinnville Grizzlies
(Hillsboro HS)
48 Willamette Wolverines 44  Century / Hillsboro Tournament 
7:00pm Reynolds Raiders
(Bend - Mt. View - Summit)
22 Churchill Lancers (5A) 52  Summit Holiday Tournament 
2:00pm Ridgefield (WA) Spudders
(Evergreen High School)
48 Franklin Quakers 47  Evergreen Tournament 
TBA Sheldon Irish
(San Francisco, CA)
41 St Ignatius (CA) Wildcats 46  West Coast Jamboree 
6:30pm Sherwood Bowmen
(Lake Oswego HS)
50 West Salem Titans 24  Nike Interstate Shootout 
1:00pm Skyview (WA) Storm
(Lake Oswego HS)
38 Tigard Tigers 46  details  Nike Interstate Shootout 
4:00pm South Eugene Axemen
(Ketchikan, Alaska)
33 Ketchikan (AK) King Salmon (Kings) 45  Clark Cochrane Tournament 
5:00pm Southridge Skyhawks
(Lake Oswego HS)
62 Sierra Canyon (CA) Trailblazers 71  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Springfield Millers (5A)
(Lake Oswego)
42 Barlow Bruins 31  details  Nike Interstate Shootout 
10:30am St Mary's Academy Blues
(Lake Oswego HS)
52 Hillsboro Spartans (5A) 28  details  Nike Interstate Shootout 
4:30pm Summit Storm (5A)
(Bend HS)
51 Lincoln Cardinals 58  Summit Holiday Tournament 
TBA TBA  (0-0)
(Summit)
Roseburg Indians (9-15)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
10:00am Tualatin Timberwolves
(Lake Oswego High School)
48 Lakeridge Pacers 39  Nike Interstate Shootout 
6:30pm West Linn Lions
(Lake Oswego High School)
60 Jesuit Crusaders 51  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Westview Wildcats
(Lake Oswego HS)
47 North Medford Black Tornado 23  Nike Interstate Shootout 
9:45am Wilson Trojans
(Bend High School)
35 Mountain View Cougars (5A) 60  Summit Holiday Tournament 
11:30am Wilsonville Wildcats (5A)
(Lake Oswego HS)
49 Glencoe Crimson Tide 59  Nike Interstate Shootout 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Bend Lava Bears
(Bend High School)
46 Thurston Colts 23  Summit Holiday Tournament 
11:30am Benson Techsters (6A)
(Bend HS)
71 North Eugene Highlanders 35  Summit Holiday Tournament 
4:45pm Century Jaguars (6A)
(Century High School)
54 Milwaukie Mustangs 34  Century / Hillsboro Tournament 
8:30am Dallas Dragons
(Lake Oswego HS)
40 West Albany Bulldogs (6A) 37  Nike Interstate Shootout 
10:30am Eagle Point Eagles
(Hidden Valley HS)
39 Scappoose Indians (4A) 53  Evergreen Holiday Tournament 
8:00pm La Salle Prep Falcons
(Lake Oswego HS)
67 South Salem Saxons (6A) 34  details   Nike Interstate Shootout 
1:15pm Marist Catholic Spartans
(Summit High School)
73 Ridgeview Ravens 52  Summit Holiday Tournament 
2:00pm Marshfield Pirates (4A)
(Hidden Valley High School)
36 Crater Comets 38  Hidden Valley Tournament 
3:00pm Parkrose Broncos
(Evergreen High School)
47 Heritage (WA) Timberwolves 49  Evergreen Tournament 
7:00pm Reynolds Raiders (6A)
(Bend - Mt. View - Summit)
22 Churchill Lancers 52  Summit Holiday Tournament 
8:00pm Springfield Millers
(Lake Oswego)
42 Barlow Bruins (6A) 31  details  Nike Interstate Shootout 
10:30am St Mary's Academy Blues (6A)
(Lake Oswego HS)
52 Hillsboro Spartans 28  details  Nike Interstate Shootout 
4:30pm Summit Storm
(Bend HS)
51 Lincoln Cardinals (6A) 58  Summit Holiday Tournament 
9:00am Sweet Home Huskies (4A)
(Stayton HS)
31 Woodburn Bulldogs 36  Stayton Holiday Tournament 
TBA TBA  (0-0)
(Bend - Summit)
Ridgeview Ravens (7-16)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
TBA TBA  (0-0)
(Summit High School)
Pendleton Buckaroos (12-8)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
8:00am Thurston Colts (7-16)
(Summit)
TBA  (0-0)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
12:00pm Vandegrift (TX) Vipers
(University City High School, San Diego, CA)
70 The Dalles Riverhawks 21  Surf and Slam 
9:45am Wilson Trojans (6A)
(Bend High School)
35 Mountain View Cougars 60  Summit Holiday Tournament 
11:30am Wilsonville Wildcats
(Lake Oswego HS)
49 Glencoe Crimson Tide (6A) 59  Nike Interstate Shootout 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Banks Lady Braves
(Sisters HS)
43 Mazama Vikings 34  Sisters Holiday Tournament 
4:00pm Corbett Cardinals 54 Siuslaw Vikings 38  
12:00pm Crook County Cowgirls
(Sisters HS)
36 Madras White Buffalos 60  Sisters Holiday Tournament 
3:30pm Dayton Pirates (3A)
(Salem Academy HS)
51 Valley Catholic Valiants 39  Crusader New Year Invitational 
10:30am Eagle Point Eagles (5A)
(Hidden Valley HS)
39 Scappoose Indians 53  Evergreen Holiday Tournament 
10:30am Hidden Valley Mustangs
(Hidden Valley High School)
47 Sutherlin Bulldogs 60  details  Evergreen Holiday Tournament 
4:00pm La Grande Tigers
(Sisters HS)
39 Molalla Indians 75  Sisters Holiday Tournament 
2:00pm Marshfield Pirates
(Hidden Valley High School)
36 Crater Comets (5A) 38  Hidden Valley Tournament 
3:00pm North Bend Bulldogs 49 Elmira Falcons 29  
2:00pm North Valley Lady Knights
(North Valley HS)
33 Illinois Valley Cougars (3A) 22  Evergreen Holiday Tournament 
10:00am Sisters Outlaws
(Sisters HS)
26 Henley Hornets 61  Sisters Holiday Tournament 
6:00pm Stayton Eagles
(Stayton HS)
36 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 39  Stayton Holiday Tournament 
9:00am Sweet Home Huskies
(Stayton HS)
31 Woodburn Bulldogs (5A) 36  Stayton Holiday Tournament 
3:00pm Tillamook Cheesemakers
(Stayton HS)
53 Yamhill-Carlton Tigers 59  Stayton Holiday Tournament 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Burns Hilanders
(Salem Academy HS)
20 Portland Adventist Academy Cougars 30  Crusader New Year Invitational 
9:00am Catlin Gabel Eagles
(Willamette University)
46 Gold Beach Panthers (2A) 27  Crusader New Year Invitational 
9:30am Clatskanie Tigers
(San Diego, CA)
43 Santana (CA) Sultans 30  SO Cal Holiday Prep Classic 
1:30pm Coquille Red Devils
(Salem Academy HS)
81 Portland Christian Royals 71  Crusader New Year Invitational 
1:30pm Creswell Bulldogs
(Willamette University)
63 Sheridan Spartans 34  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Dayton Pirates
(Salem Academy HS)
51 Valley Catholic Valiants (4A) 39  Crusader New Year Invitational 
3:30pm De La Salle North Catholic Knights
(Willamette University)
50 Umatilla Vikings 47  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Harrisburg Eagles
(Salem Academy HS)
29 Cascade Christian Challengers 35  Crusader New Year Invitational 
10:30am Horizon Christian, Tualatin Hawks
(Salem Academy HS)
38 Westside Christian Eagles 57  Crusader New Year Invitational 
8:00pm Kennedy Trojans (2A)
(Salem Academy HS)
64 St Mary's Crusaders 45  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Knappa Loggers (2A) 24 Warrenton Warriors 44  
6:00pm New Hope Christian Lady Warriors (1A) 43 Rogue River Chieftains 18  details  
2:00pm North Valley Lady Knights (4A)
(North Valley HS)
33 Illinois Valley Cougars 22  Evergreen Holiday Tournament 
3:00pm Oregon Episcopal Aardvarks
(Riverdale HS)
56 Crosshill Christian Eagles (1A) 58 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
6:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
(Irrigon High School)
52 Irrigon Knights 37  Irrigon Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks
(Riverdale High School)
29 Faith Bible Falcons (2A) 60  Riverdale Holiday Tournament 
4:00pm Riverside Pirates 50 Stevenson (WA) Bulldogs 32  
6:30pm Salem Academy Crusaders
(Salem Academy High School)
48 Vale Vikings 24  details  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Scio Loggers
(Stayton HS)
35 Amity Warriors 54  Stayton Holiday Tournament 
6:00pm Stayton Eagles (4A)
(Stayton HS)
36 Blanchet Catholic Cavaliers 39  Stayton Holiday Tournament 
3:30pm Taft Tigers
(Taft High school)
30 Oakridge Warriors (2A) 33  Taft Holiday Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Catlin Gabel Eagles (3A)
(Willamette University)
46 Gold Beach Panthers 27  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Columbia Christian Knights
(Riverdale HS)
24 Sherman Huskies (1A) 23 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
7:00pm Cove Leopards (1A)
(EOU/LaGrande)
40 Union Lady Cats 37  La Grande Optimist 
6:00pm Crow Cougars 62 Alsea Wolverines (1A) 46  
6:30pm Culver Bulldogs
(Corban University)
29 Lost River Raiders 26  Crusader New Year Invitational 
12:00pm East Linn Christian Academy Eagles
(Salem Academy High School)
52 Western Mennonite Pioneers 37  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Glendale Pirates (1A) 23 Riddle Irish 43  details  
12:00pm Heppner Mustangs
(Irrigon)
36 Waitsburg (WA) Cardinals 29  details  Irrigon Invitational 
5:00pm Hermiston [JV] Bulldogs
(Pendleton Convention Center)
37 Enterprise Outlaws 42  Les Schwab Shootout 
6:00pm Imbler Panthers
(EOU/LaGrande)
40 Powder Valley Badgers (1A) 25  La Grande Optimist 
8:00pm Kennedy Trojans
(Salem Academy HS)
64 St Mary's Crusaders (3A) 45  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Knappa Loggers 24 Warrenton Warriors (3A) 44  
6:00pm Pilot Rock Rockets
(Irrigon High School)
52 Irrigon Knights (3A) 37  Irrigon Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
(Riverdale High School)
29 Faith Bible Falcons 60  Riverdale Holiday Tournament 
3:30pm Taft Tigers (3A)
(Taft High school)
30 Oakridge Warriors 33  Taft Holiday Tournament 
6:00pm Triad Timber Wolves (1A) 26 Bonanza Antlers 52  
5:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 29 Myrtle Point Bobcats 42  details  
TBA Waldport Irish
(Taft HS)
24 Gaston Greyhounds 57  details  Taft Holiday Tournament 
7:00pm Weston-McEwen TigerScots
(Pendleton Convention Center)
60 Richland (WA) [JV] Bombers 33  details  Les Schwab Shootout 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm (MST) Carey (ID) Panthers
(Notus HS Idaho)
22 Adrian Antelopes 46  Notus Christmas Tournament 
12:00pm Columbia Christian Knights (2A)
(Riverdale HS)
24 Sherman Huskies 23 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
3:00pm Condon - Wheeler Knights
(McKenzie High School)
48 Mohawk Indians 40  1A Hoops Classic 
1:00pm Country Christian Cougars (22-8) Jordan Valley Mustangs (18-7)   cancelled 
4:30pm Country Christian Cougars 57 Willamette Valley Christian Warriors 35  
7:00pm Cove Leopards
(EOU/LaGrande)
40 Union Lady Cats (2A) 37  La Grande Optimist 
12:00pm Crane Mustangs (18-7) Pine Eagle Spartans (0-18)   cancelled 
6:00pm Crow Cougars (2A) 62 Alsea Wolverines 46  
5:00pm Dayville - Monument Tigers
(Dayville)
45 Alumni [ALUMNI] 42  Endowment game   
6:00pm Echo Cougars
(Echo High School)
20 Dufur Rangers 56  Bounc'n Cancer 
3:00pm Elkton Elks
(McKenzie High School)
25 Hosanna Christian Lady Lions 57  details  1A Hoops Classic 
6:00pm Glendale Pirates 23 Riddle Irish (2A) 43  details  
6:00pm Imbler Panthers (2A)
(EOU/LaGrande)
40 Powder Valley Badgers 25  La Grande Optimist 
11:00am McKenzie Eagles
(McKenzie)
37 Pacific Pirates 52  1A Hoops Classic 
6:00pm New Hope Christian Lady Warriors 43 Rogue River Chieftains (3A) 18  details  
3:00pm Nixyaawii Golden Eagles
(Echo High School)
49 South Wasco County Redsides 16  Bounc'n Cancer 
11:30am North Clackamas Christian Saints 18 Joseph Eagles 55  
3:00pm Oregon Episcopal Aardvarks (3A)
(Riverdale HS)
56 Crosshill Christian Eagles 58 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
6:00pm Triad Timber Wolves 26 Bonanza Antlers (2A) 52  
5:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs 29 Myrtle Point Bobcats (2A) 42  details  
11:00am Yoncalla Eagles
(McKenzie)
27 Triangle Lake Lakers 29 (O.T.)  1A Hoops Classic 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA TBA  (0-0)
  (Summit)
Roseburg Indians (9-15)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
12:30pm Battle Ground (WA) Tigers 71 Roosevelt Roughriders 50  details  
2:00pm Ridgefield (WA) Spudders
  (Evergreen High School)
48 Franklin Quakers 47  Evergreen Tournament 
1:00pm Skyview (WA) Storm
  (Lake Oswego HS)
38 Tigard Tigers 46  details  Nike Interstate Shootout 
8:00pm La Salle Prep Falcons (5A)
  (Lake Oswego HS)
67 South Salem Saxons 34  details   Nike Interstate Shootout 
11:30am Wilsonville Wildcats (5A)
  (Lake Oswego HS)
49 Glencoe Crimson Tide 59  Nike Interstate Shootout 
11:30am Benson Techsters
  (Bend HS)
71 North Eugene Highlanders (5A) 35  Summit Holiday Tournament 
10:00am Grant Generals
  (Lake Oswego HS)
59 Sunset Apollos 51  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Jefferson, Portland Democrats
  (Hillsboro HS)
36 David Douglas Scots 54  Century / Hillsboro Tournament 
11:00am Madison Senators
  (Evergreen High School)
57 Hudson's Bay (WA) Eagles 14  Evergreen Tournament 
9:45am Wilson Trojans
  (Bend High School)
35 Mountain View Cougars (5A) 60  Summit Holiday Tournament 
7:00pm Beaverton Beavers 36 Gresham Gophers 41  
4:45pm Century Jaguars
  (Century High School)
54 Milwaukie Mustangs (5A) 34  Century / Hillsboro Tournament 
5:00pm Southridge Skyhawks
  (Lake Oswego HS)
62 Sierra Canyon (CA) Trailblazers 71  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Westview Wildcats
  (Lake Oswego HS)
47 North Medford Black Tornado 23  Nike Interstate Shootout 
8:30am Dallas Dragons (5A)
  (Lake Oswego HS)
40 West Albany Bulldogs 37  Nike Interstate Shootout 
8:00pm Springfield Millers (5A)
  (Lake Oswego)
42 Barlow Bruins 31  details  Nike Interstate Shootout 
3:00pm Centennial Eagles
  (Century HS)
41 McKay Royal Scots 33  details  Century / Hillsboro Tournament 
1:00pm Clackamas Cavaliers
  (Lake Oswego High School)
43 Oregon City Pioneers 57  Nike Interstate Shootout 
7:00pm Reynolds Raiders
  (Bend - Mt. View - Summit)
22 Churchill Lancers (5A) 52  Summit Holiday Tournament 
4:30pm Summit Storm (5A)
  (Bend HS)
51 Lincoln Cardinals 58  Summit Holiday Tournament 
8:30am Canby Cougars
  (Lake Oswego High School)
61 South Medford Panthers 89  Nike Interstate Shootout 
3:30pm Lake Oswego Lakers
  (Lake Oswego HS)
68 Central Catholic Rams 36  Nike Interstate Shootout 
6:30pm Sherwood Bowmen
  (Lake Oswego HS)
50 West Salem Titans 24  Nike Interstate Shootout 
10:30am St Mary's Academy Blues
  (Lake Oswego HS)
52 Hillsboro Spartans (5A) 28  details  Nike Interstate Shootout 
10:00am Tualatin Timberwolves
  (Lake Oswego High School)
48 Lakeridge Pacers 39  Nike Interstate Shootout 
6:30pm West Linn Lions
  (Lake Oswego High School)
60 Jesuit Crusaders 51  Nike Interstate Shootout 
5:00pm Hermiston Bulldogs
  (Lake Oswego High School)
57 Newberg Tigers 53  Nike Interstate Shootout 
4:45pm McMinnville Grizzlies
  (Hillsboro HS)
48 Willamette Wolverines 44  Century / Hillsboro Tournament 
1:15pm Grants Pass Lady Cavers
  (Summit)
40 Roseburg Indians 47  details  Summit Holiday Tournament 
TBA Sheldon Irish
  (San Francisco, CA)
41 St Ignatius (CA) Wildcats 46  West Coast Jamboree 
4:00pm South Eugene Axemen
  (Ketchikan, Alaska)
33 Ketchikan (AK) King Salmon (Kings) 45  Clark Cochrane Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA TBA  (0-0)
  (Summit High School)
Pendleton Buckaroos (12-8)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
TBA TBA  (0-0)
  (Bend - Summit)
Ridgeview Ravens (7-16)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
12:00pm Vandegrift (TX) Vipers
  (University City High School, San Diego, CA)
70 The Dalles Riverhawks 21  Surf and Slam 
8:00pm La Salle Prep Falcons
  (Lake Oswego HS)
67 South Salem Saxons (6A) 34  details   Nike Interstate Shootout 
3:00pm Parkrose Broncos
  (Evergreen High School)
47 Heritage (WA) Timberwolves 49  Evergreen Tournament 
11:30am Wilsonville Wildcats
  (Lake Oswego HS)
49 Glencoe Crimson Tide (6A) 59  Nike Interstate Shootout 
11:30am Benson Techsters (6A)
  (Bend HS)
71 North Eugene Highlanders 35  Summit Holiday Tournament 
9:45am Wilson Trojans (6A)
  (Bend High School)
35 Mountain View Cougars 60  Summit Holiday Tournament 
4:45pm Century Jaguars (6A)
  (Century High School)
54 Milwaukie Mustangs 34  Century / Hillsboro Tournament 
8:30am Dallas Dragons
  (Lake Oswego HS)
40 West Albany Bulldogs (6A) 37  Nike Interstate Shootout 
2:00pm Marshfield Pirates (4A)
  (Hidden Valley High School)
36 Crater Comets 38  Hidden Valley Tournament 
10:30am Eagle Point Eagles
  (Hidden Valley HS)
39 Scappoose Indians (4A) 53  Evergreen Holiday Tournament 
1:15pm Marist Catholic Spartans
  (Summit High School)
73 Ridgeview Ravens 52  Summit Holiday Tournament 
8:00pm Springfield Millers
  (Lake Oswego)
42 Barlow Bruins (6A) 31  details  Nike Interstate Shootout 
8:00am Thurston Colts (7-16)
  (Summit)
TBA  (0-0)  Summit Holiday Tournament  cancelled 
7:00pm Reynolds Raiders (6A)
  (Bend - Mt. View - Summit)
22 Churchill Lancers 52  Summit Holiday Tournament 
3:00pm Bend Lava Bears
  (Bend High School)
46 Thurston Colts 23  Summit Holiday Tournament 
4:30pm Summit Storm
  (Bend HS)
51 Lincoln Cardinals (6A) 58  Summit Holiday Tournament 
10:30am St Mary's Academy Blues (6A)
  (Lake Oswego HS)
52 Hillsboro Spartans 28  details  Nike Interstate Shootout 
9:00am Sweet Home Huskies (4A)
  (Stayton HS)
31 Woodburn Bulldogs 36  Stayton Holiday Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Banks Lady Braves
  (Sisters HS)
43 Mazama Vikings 34  Sisters Holiday Tournament 
3:00pm Tillamook Cheesemakers
  (Stayton HS)
53 Yamhill-Carlton Tigers 59  Stayton Holiday Tournament 
4:00pm Corbett Cardinals 54 Siuslaw Vikings 38  
12:00pm Crook County Cowgirls
  (Sisters HS)
36 Madras White Buffalos 60  Sisters Holiday Tournament 
3:30pm Dayton Pirates (3A)
  (Salem Academy HS)
51 Valley Catholic Valiants 39  Crusader New Year Invitational 
2:00pm Marshfield Pirates
  (Hidden Valley High School)
36 Crater Comets (5A) 38  Hidden Valley Tournament 
3:00pm North Bend Bulldogs 49 Elmira Falcons 29  
10:30am Eagle Point Eagles (5A)
  (Hidden Valley HS)
39 Scappoose Indians 53  Evergreen Holiday Tournament 
6:00pm Stayton Eagles
  (Stayton HS)
36 Blanchet Catholic Cavaliers (3A) 39  Stayton Holiday Tournament 
10:00am Sisters Outlaws
  (Sisters HS)
26 Henley Hornets 61  Sisters Holiday Tournament 
9:00am Sweet Home Huskies
  (Stayton HS)
31 Woodburn Bulldogs (5A) 36  Stayton Holiday Tournament 
10:30am Hidden Valley Mustangs
  (Hidden Valley High School)
47 Sutherlin Bulldogs 60  details  Evergreen Holiday Tournament 
2:00pm North Valley Lady Knights
  (North Valley HS)
33 Illinois Valley Cougars (3A) 22  Evergreen Holiday Tournament 
4:00pm La Grande Tigers
  (Sisters HS)
39 Molalla Indians 75  Sisters Holiday Tournament 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Catlin Gabel Eagles
  (Willamette University)
46 Gold Beach Panthers (2A) 27  Crusader New Year Invitational 
9:30am Clatskanie Tigers
  (San Diego, CA)
43 Santana (CA) Sultans 30  SO Cal Holiday Prep Classic 
3:30pm De La Salle North Catholic Knights
  (Willamette University)
50 Umatilla Vikings 47  Crusader New Year Invitational 
3:00pm Oregon Episcopal Aardvarks
  (Riverdale HS)
56 Crosshill Christian Eagles (1A) 58 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
6:00pm Riverdale Mavericks
  (Riverdale High School)
29 Faith Bible Falcons (2A) 60  Riverdale Holiday Tournament 
6:00pm Knappa Loggers (2A) 24 Warrenton Warriors 44  
8:00pm Kennedy Trojans (2A)
  (Salem Academy HS)
64 St Mary's Crusaders 45  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Dayton Pirates
  (Salem Academy HS)
51 Valley Catholic Valiants (4A) 39  Crusader New Year Invitational 
10:30am Horizon Christian, Tualatin Hawks
  (Salem Academy HS)
38 Westside Christian Eagles 57  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Taft Tigers
  (Taft High school)
30 Oakridge Warriors (2A) 33  Taft Holiday Tournament 
6:30pm Salem Academy Crusaders
  (Salem Academy High School)
48 Vale Vikings 24  details  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Scio Loggers
  (Stayton HS)
35 Amity Warriors 54  Stayton Holiday Tournament 
1:30pm Coquille Red Devils
  (Salem Academy HS)
81 Portland Christian Royals 71  Crusader New Year Invitational 
1:30pm Creswell Bulldogs
  (Willamette University)
63 Sheridan Spartans 34  Crusader New Year Invitational 
5:00pm Harrisburg Eagles
  (Salem Academy HS)
29 Cascade Christian Challengers 35  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Stayton Eagles (4A)
  (Stayton HS)
36 Blanchet Catholic Cavaliers 39  Stayton Holiday Tournament 
6:00pm New Hope Christian Lady Warriors (1A) 43 Rogue River Chieftains 18  details  
6:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
  (Irrigon High School)
52 Irrigon Knights 37  Irrigon Invitational 
9:00am Burns Hilanders
  (Salem Academy HS)
20 Portland Adventist Academy Cougars 30  Crusader New Year Invitational 
4:00pm Riverside Pirates 50 Stevenson (WA) Bulldogs 32  
2:00pm North Valley Lady Knights (4A)
  (North Valley HS)
33 Illinois Valley Cougars 22  Evergreen Holiday Tournament 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00am Catlin Gabel Eagles (3A)
  (Willamette University)
46 Gold Beach Panthers 27  Crusader New Year Invitational 
6:00pm Riverdale Mavericks (3A)
  (Riverdale High School)
29 Faith Bible Falcons 60  Riverdale Holiday Tournament 
12:00pm Columbia Christian Knights
  (Riverdale HS)
24 Sherman Huskies (1A) 23 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
6:00pm Knappa Loggers 24 Warrenton Warriors (3A) 44  
12:00pm East Linn Christian Academy Eagles
  (Salem Academy High School)
52 Western Mennonite Pioneers 37  Crusader New Year Invitational 
8:00pm Kennedy Trojans
  (Salem Academy HS)
64 St Mary's Crusaders (3A) 45  Crusader New Year Invitational 
3:30pm Taft Tigers (3A)
  (Taft High school)
30 Oakridge Warriors 33  Taft Holiday Tournament 
6:00pm Crow Cougars 62 Alsea Wolverines (1A) 46  
5:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 29 Myrtle Point Bobcats 42  details  
6:00pm Glendale Pirates (1A) 23 Riddle Irish 43  details  
TBA Waldport Irish
  (Taft HS)
24 Gaston Greyhounds 57  details  Taft Holiday Tournament 
6:30pm Culver Bulldogs
  (Corban University)
29 Lost River Raiders 26  Crusader New Year Invitational 
12:00pm Heppner Mustangs
  (Irrigon)
36 Waitsburg (WA) Cardinals 29  details  Irrigon Invitational 
6:00pm Pilot Rock Rockets
  (Irrigon High School)
52 Irrigon Knights (3A) 37  Irrigon Invitational 
7:00pm Weston-McEwen TigerScots
  (Pendleton Convention Center)
60 Richland (WA) [JV] Bombers 33  details  Les Schwab Shootout 
5:00pm Hermiston [JV] Bulldogs
  (Pendleton Convention Center)
37 Enterprise Outlaws 42  Les Schwab Shootout 
6:00pm Triad Timber Wolves (1A) 26 Bonanza Antlers 52  
6:00pm Imbler Panthers
  (EOU/LaGrande)
40 Powder Valley Badgers (1A) 25  La Grande Optimist 
7:00pm Cove Leopards (1A)
  (EOU/LaGrande)
40 Union Lady Cats 37  La Grande Optimist 

+ denotes neutral site

1A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm (MST) Carey (ID) Panthers
  (Notus HS Idaho)
22 Adrian Antelopes 46  Notus Christmas Tournament 
3:00pm Oregon Episcopal Aardvarks (3A)
  (Riverdale HS)
56 Crosshill Christian Eagles 58 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
12:00pm Columbia Christian Knights (2A)
  (Riverdale HS)
24 Sherman Huskies 23 (OT)  Riverdale Holiday Tournament 
4:30pm Country Christian Cougars 57 Willamette Valley Christian Warriors 35  
1:00pm Country Christian Cougars (22-8) Jordan Valley Mustangs (18-7)   cancelled 
11:30am North Clackamas Christian Saints 18 Joseph Eagles 55  
6:00pm Crow Cougars (2A) 62 Alsea Wolverines 46  
11:00am McKenzie Eagles
  (McKenzie)
37 Pacific Pirates 52  1A Hoops Classic 
3:00pm Elkton Elks
  (McKenzie High School)
25 Hosanna Christian Lady Lions 57  details  1A Hoops Classic 
5:30pm Umpqua Valley Christian Monarchs 29 Myrtle Point Bobcats (2A) 42  details  
11:00am Yoncalla Eagles
  (McKenzie)
27 Triangle Lake Lakers 29 (O.T.)  1A Hoops Classic 
6:00pm Glendale Pirates 23 Riddle Irish (2A) 43  details  
6:00pm New Hope Christian Lady Warriors 43 Rogue River Chieftains (3A) 18  details  
6:00pm Triad Timber Wolves 26 Bonanza Antlers (2A) 52  
3:00pm Condon - Wheeler Knights
  (McKenzie High School)
48 Mohawk Indians 40  1A Hoops Classic 
6:00pm Imbler Panthers (2A)
  (EOU/LaGrande)
40 Powder Valley Badgers 25  La Grande Optimist 
7:00pm Cove Leopards
  (EOU/LaGrande)
40 Union Lady Cats (2A) 37  La Grande Optimist 
6:00pm Echo Cougars
  (Echo High School)
20 Dufur Rangers 56  Bounc'n Cancer 
3:00pm Nixyaawii Golden Eagles
  (Echo High School)
49 South Wasco County Redsides 16  Bounc'n Cancer 
12:00pm Crane Mustangs (18-7) Pine Eagle Spartans (0-18)   cancelled 
5:00pm Dayville - Monument Tigers
  (Dayville)
45 Alumni [ALUMNI] 42  Endowment game   

+ denotes neutral site