Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Saturday, January 28, 2017

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:15pm Benson Techsters
(Cleveland High School)
44 Grant Generals 64  
5:45pm Franklin Quakers
(Cleveland High School)
45 Cleveland Warriors 59  
12:30pm Jefferson, Portland Democrats
(Cleveland HS)
55 Roosevelt Roughriders 32  
6:00pm Sherwood Bowmen 48 Newberg Tigers 32  
6:00pm Southridge Skyhawks 56 Glencoe Crimson Tide 25  
2:30pm Sprague Olympians 44 Forest Grove Vikings 56  
6:00pm West Linn Lions 51 St Mary's Academy Blues 58  
4:00pm Wilson Trojans
(Cleveland High School)
30 Lincoln Cardinals 51  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Hillsboro Spartans 33 Camas (WA) Papermakers 57  details  
2:45pm The Dalles Riverhawks 38 Bend Lava Bears 34  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm (MST) Ontario Tigers 68 McLoughlin Pioneers 43  
3:30pm Sisters Outlaws 32 Yamhill-Carlton Tigers 54  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Cascade Christian Challengers
(Northwest Christian University in Eugene)
36 Horizon Christian, Tualatin Hawks 26  
2:00pm (MST) Nyssa Bulldogs 38 Irrigon Knights 50  
4:30pm Oregon Episcopal Aardvarks 34 Clatskanie Tigers 29  
4:00pm Rogue River Chieftains 12 Illinois Valley Cougars 52  
2:00pm Vale Vikings 41 Riverside Pirates 37  
7:30pm Warrenton Warriors 45 Riverdale Mavericks 24  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00am Alsea Wolverines (1A) 36 Crow Cougars 59  
6:00pm Bandon Tigers 34 Riddle Irish 39  
2:30pm Canyonville Christian Academy Pilots 16 Bonanza Antlers 50  
4:00pm Gaston Greyhounds 12 Faith Bible Falcons 53  details  
4:00pm Grant Union Prospectors 53 Elgin Huskies 26  
5:30pm Heppner Mustangs 55 Stanfield Tigers 39  details  
4:00pm Imbler Panthers 53 Union Lady Cats 35  
2:30pm Knappa Loggers 1 Delphian Dragons 0 boxscore   FORFEIT   
4:00pm Nestucca Bobcats 35 City Christian Lions 41  
6:30pm Pilot Rock Rockets 55 Culver Bulldogs 44  
1:30pm Santiam Wolverines 52 Oakridge Warriors 33  details  
2:00pm St Paul Buckaroos 42 Perrydale Pirates (1A) 25  details  
4:00pm Vernonia Loggers 43 Neah-Kah-Nie Pirates 16  
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00am Alsea Wolverines 36 Crow Cougars (2A) 59  
6:00pm Camas Valley Hornets 32 Glendale Pirates 36  
2:00pm Central Christian White Tigers 27 Prospect Charter Cougars 54  
3:30pm Country Christian Cougars 59 St Stephen's Academy Archers 25  
6:00pm Days Creek Wolves 47 Umpqua Valley Christian Monarchs 16  details  
2:00pm Dayville - Monument Tigers
(Dayville)
38 Crane Mustangs 48  
2:30pm Gilchrist Grizzlies 41 Paisley Broncos 25  
4:00pm Griswold Grizzlies 45 Cove Leopards 24  
4:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks 66 Sherman Huskies 20  
4:00pm Ione Cardinals 33 Condon - Wheeler Knights 47  
3:00pm Joseph Eagles 39 Echo Cougars 37  
5:30pm McKenzie Eagles 31 Siletz Valley Warriors 41  
4:00pm Mitchell - Spray Eagle/Loggers
(Mitchell)
23 Arlington Honkers 63  
4:00pm Nixyaawii Golden Eagles 61 Powder Valley Badgers 43  
6:00pm North Douglas Warriors 67 Yoncalla Eagles 13  
6:00pm Pacific Pirates 32 New Hope Christian Lady Warriors 47  details  
4:00pm Pine Eagle Spartans 23 Wallowa Cougars 27  
6:00pm Powers Cruisers 32 Elkton Elks 49  details  
3:00pm (MST) Prairie City Panthers 33 Jordan Valley Mustangs 50  
4:00pm South Wasco County Redsides 49 Dufur Rangers 28  
2:00pm St Paul Buckaroos (2A) 42 Perrydale Pirates 25  details  
6:00pm Triad Timber Wolves 36 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 34  
7:15pm Walla Walla Valley Academy (WA) Knights
(Walla Walla University)
25 Livingstone Adventist Academy Lions 30  Walla Walla Friendship Tournament 
2:30pm Washington School for the Deaf (WA) Terriers
(@ Oregon School for the Deaf)
20 Oregon School For The Deaf Panthers 22  Western States Basketball Classic 

+ denotes neutral site

6A

PIL
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:15pm Benson Techsters
  (Cleveland High School)
44 Grant Generals 64  
5:45pm Franklin Quakers
  (Cleveland High School)
45 Cleveland Warriors 59  
12:30pm Jefferson, Portland Democrats
  (Cleveland HS)
55 Roosevelt Roughriders 32  
4:00pm Wilson Trojans
  (Cleveland High School)
30 Lincoln Cardinals 51  
Metro
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Southridge Skyhawks 56 Glencoe Crimson Tide 25  
Three Rivers
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Sherwood Bowmen 48 Newberg Tigers 32  
6:00pm West Linn Lions 51 St Mary's Academy Blues 58  
Greater Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Sprague Olympians 44 Forest Grove Vikings 56  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Hillsboro Spartans 33 Camas (WA) Papermakers 57  details  
2:45pm The Dalles Riverhawks 38 Bend Lava Bears 34  

+ denotes neutral site

4A

Greater Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm (MST) Ontario Tigers 68 McLoughlin Pioneers 43  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Sisters Outlaws 32 Yamhill-Carlton Tigers 54  

+ denotes neutral site

3A

Lewis & Clark
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Oregon Episcopal Aardvarks 34 Clatskanie Tigers 29  
7:30pm Warrenton Warriors 45 Riverdale Mavericks 24  
Eastern Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm (MST) Nyssa Bulldogs 38 Irrigon Knights 50  
2:00pm Vale Vikings 41 Riverside Pirates 37  
Southern Cascade
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Rogue River Chieftains 12 Illinois Valley Cougars 52  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Cascade Christian Challengers
  (Northwest Christian University in Eugene)
36 Horizon Christian, Tualatin Hawks 26  

+ denotes neutral site

2A

Northwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Gaston Greyhounds 12 Faith Bible Falcons 53  details  
2:30pm Knappa Loggers 1 Delphian Dragons 0 boxscore   FORFEIT   
4:00pm Nestucca Bobcats 35 City Christian Lions 41  
4:00pm Vernonia Loggers 43 Neah-Kah-Nie Pirates 16  
Mountain View
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Canyonville Christian Academy Pilots 16 Bonanza Antlers 50  
Columbia Basin
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Heppner Mustangs 55 Stanfield Tigers 39  details  
6:30pm Pilot Rock Rockets 55 Culver Bulldogs 44  
Wapiti
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Grant Union Prospectors 53 Elgin Huskies 26  
4:00pm Imbler Panthers 53 Union Lady Cats 35  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Santiam Wolverines 52 Oakridge Warriors 33  details  
2:00pm St Paul Buckaroos 42 Perrydale Pirates (1A) 25  details  
11:00am Alsea Wolverines (1A) 36 Crow Cougars 59  
6:00pm Bandon Tigers 34 Riddle Irish 39  

+ denotes neutral site

1A

Valley 10
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Country Christian Cougars 59 St Stephen's Academy Archers 25  
Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Days Creek Wolves 47 Umpqua Valley Christian Monarchs 16  details  
6:00pm North Douglas Warriors 67 Yoncalla Eagles 13  
6:00pm Camas Valley Hornets 32 Glendale Pirates 36  
6:00pm Pacific Pirates 32 New Hope Christian Lady Warriors 47  details  
6:00pm Powers Cruisers 32 Elkton Elks 49  details  
Mountain Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Central Christian White Tigers 27 Prospect Charter Cougars 54  
2:30pm Gilchrist Grizzlies 41 Paisley Broncos 25  
6:00pm Triad Timber Wolves 36 Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks 34  
Big Sky
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks 66 Sherman Huskies 20  
4:00pm Ione Cardinals 33 Condon - Wheeler Knights 47  
4:00pm Mitchell - Spray Eagle/Loggers
  (Mitchell)
23 Arlington Honkers 63  
4:00pm South Wasco County Redsides 49 Dufur Rangers 28  
Old Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Griswold Grizzlies 45 Cove Leopards 24  
3:00pm Joseph Eagles 39 Echo Cougars 37  
4:00pm Nixyaawii Golden Eagles 61 Powder Valley Badgers 43  
4:00pm Pine Eagle Spartans 23 Wallowa Cougars 27  
High Desert
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Dayville - Monument Tigers
  (Dayville)
38 Crane Mustangs 48  
3:00pm (MST) Prairie City Panthers 33 Jordan Valley Mustangs 50  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Washington School for the Deaf (WA) Terriers
  (@ Oregon School for the Deaf)
20 Oregon School For The Deaf Panthers 22  Western States Basketball Classic 
7:15pm Walla Walla Valley Academy (WA) Knights
  (Walla Walla University)
25 Livingstone Adventist Academy Lions 30  Walla Walla Friendship Tournament 
2:00pm St Paul Buckaroos (2A) 42 Perrydale Pirates 25  details  
5:30pm McKenzie Eagles 31 Siletz Valley Warriors 41  
11:00am Alsea Wolverines 36 Crow Cougars (2A) 59  

+ denotes neutral site