Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Friday, February 17, 2017

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Aloha Warriors 40 Westview Wildcats 82  
5:45pm Beaverton Beavers 33 Southridge Skyhawks 66  
5:45pm Canby Cougars 55 Tigard Tigers 63 (OT)  
6:00pm Central Catholic Rams 72 Centennial Eagles 41  details  
7:15pm Century Jaguars 45 Jesuit Crusaders 55  
6:00pm Clackamas Cavaliers 63 Barlow Bruins 12  
5:45pm Cleveland Warriors 36 Benson Techsters 74  details  
7:15pm Glencoe Crimson Tide 54 Sunset Apollos 47  
5:45pm Grant Generals 70 Jefferson, Portland Democrats 43  
7:00pm Lake Oswego Lakers 64 St Mary's Academy Blues 52  details  
5:45pm Lincoln Cardinals 46 Franklin Quakers 15  
5:45pm Madison Senators 51 Wilson Trojans 43  
7:15pm McNary Celtics 44 West Salem Titans 55  
6:45pm Newberg Tigers 67 Lakeridge Pacers 30  
6:45pm North Medford Black Tornado 54 Willamette Wolverines 39  details   
6:00pm Oregon City Pioneers 70 David Douglas Scots 22  
6:00pm Reynolds Raiders 32 Gresham Gophers 69  
6:45pm Sheldon Irish 59 Grants Pass Lady Cavers 33  details  
5:45pm Sherwood Bowmen 23 West Linn Lions 26  
7:15pm South Salem Saxons 65 McMinnville Grizzlies 44  
7:15pm West Albany Bulldogs 53 Forest Grove Vikings 74  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Ashland Grizzlies 22 North Eugene Highlanders 48  details  
7:00pm Churchill Lancers 59 Springfield Millers 50  
6:00pm Crater Comets 35 Marist Catholic Spartans 30  details   
7:00pm Crescent Valley Raiders 59 South Albany Rebels 49  details  
5:30pm Dallas Dragons 31 Central Panthers 33  
7:00pm Eagle Point Eagles
(Senior Night)
23 Thurston Colts 44  details  
7:00pm Hood River Valley Eagles 29 Hermiston Bulldogs 67  details  
7:00pm Pendleton Buckaroos 49 The Dalles Riverhawks 48  details  
5:30pm Putnam Kingsmen 66 Milwaukie Mustangs 59  
5:45pm Sandy Pioneers 63 St Helens Lions 10  details  
7:00pm Silverton Foxes 51 Lebanon Warriors 24  details  
7:00pm Summit Storm 51 Bend Lava Bears 58  details  
7:15pm Wilsonville Wildcats 33 La Salle Prep Falcons 53  
7:00pm Woodburn Bulldogs 22 Corvallis Spartans 90  details  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Crook County Cowgirls 23 Gladstone Gladiators 41  
5:45pm Elmira Falcons 52 Sisters Outlaws 29  
7:00pm Estacada Rangers 38 Molalla Indians 62  
6:00pm Henley Hornets 47 Mazama Vikings 49  
6:00pm Hidden Valley Mustangs 49 North Valley Lady Knights 41  details  
5:45pm Junction City Tigers 29 Cottage Grove Lions 38  
6:00pm Klamath Union Pelicans 53 Phoenix Pirates 58  details  
6:00pm Marshfield Pirates 44 Douglas Trojans 38  
7:00pm Newport Cubs 63 Yamhill-Carlton Tigers 43  
7:00pm North Marion Huskies 47 Stayton Eagles 49  details (1 OT)  
7:00pm Philomath Warriors 45 Cascade Cougars 52  details  
6:00pm Siuslaw Vikings 38 North Bend Bulldogs 62  
6:00pm South Umpqua Lancers 24 Brookings-Harbor Bruins 41  
5:45pm Sutherlin Bulldogs 53 Sweet Home Huskies 24  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Lakeview Honkers 49 Illinois Valley Cougars 27  
5:00pm (MST) Vale Vikings 34 Nyssa Bulldogs 37  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Bonanza Antlers
(North Valley High School)
49 Crow Cougars 39  MVC Tournament 
1:00pm Imbler Panthers
(EOU/LaGrande)
50 Enterprise Outlaws 40  Wapiti District Tournament 
5:00pm Lost River Raiders
(North Valley High School)
27 Oakland Oakers 30  MVC Tournament 
6:00pm Union Lady Cats
(EOU)
39 Elgin Huskies 27  Wapiti District Tournament 
6:00pm Weston-McEwen TigerScots
(Pendleton Convention Center)
47 Culver Bulldogs 36  CBC District Tournament 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Adrian Antelopes
(John Day)
68 Prairie City Panthers 20  HDL District Tournament 
6:00pm Arlington Honkers
(Madras High School)
59 Condon - Wheeler Knights 36  Big Sky District Tournament 
12:30pm Chiloquin Queens
(Summit High School (Bend))
29 North Lake Cowgirls 35  MVL District Championships 
1:00pm Crane Mustangs
(John Day)
46 Jordan Valley Mustangs 38  details  HDL District Tournament 
2:00pm Days Creek Wolves
(North Bend High School)
25 North Douglas Warriors 37  
8:00am Dayville - Monument Tigers
(John Day)
42 Harper Hornets 32  HDL District Tournament 
3:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks
(Madras High School)
44 South Wasco County Redsides 30  Big Sky District Tournament 
12:30pm Hosanna Christian Lady Lions
(Summit High School (Bend))
33 Triad Timber Wolves 26  MVL District Championships 
4:00pm Jewell Blue Jays
(Corban University)
39 Falls City Mountaineers 27  CASCO League Playoff 
1:00pm Joseph Eagles
(Baker City High School)
53 Powder Valley Badgers 61 (2OT)  Old Oregon League District Tournament 
5:30pm New Hope Christian Lady Warriors 45 Elkton Elks 41  
6:30pm Nixyaawii Golden Eagles
(Baker HS)
57 Cove Leopards 17  Old Oregon League District Tournament 
6:00pm Willamette Valley Christian Warriors
(Corban University)
47 Perrydale Pirates 24  CASCO League Playoff 

+ denotes neutral site

6A

PIL
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:45pm Cleveland Warriors 36 Benson Techsters 74  details  
5:45pm Grant Generals 70 Jefferson, Portland Democrats 43  
5:45pm Lincoln Cardinals 46 Franklin Quakers 15  
5:45pm Madison Senators 51 Wilson Trojans 43  
Metro
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm Aloha Warriors 40 Westview Wildcats 82  
5:45pm Beaverton Beavers 33 Southridge Skyhawks 66  
7:15pm Century Jaguars 45 Jesuit Crusaders 55  
7:15pm Glencoe Crimson Tide 54 Sunset Apollos 47  
Mt Hood
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Central Catholic Rams 72 Centennial Eagles 41  details  
6:00pm Clackamas Cavaliers 63 Barlow Bruins 12  
6:00pm Oregon City Pioneers 70 David Douglas Scots 22  
6:00pm Reynolds Raiders 32 Gresham Gophers 69  
Three Rivers
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:45pm Canby Cougars 55 Tigard Tigers 63 (OT)  
7:00pm Lake Oswego Lakers 64 St Mary's Academy Blues 52  details  
6:45pm Newberg Tigers 67 Lakeridge Pacers 30  
5:45pm Sherwood Bowmen 23 West Linn Lions 26  
Greater Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:15pm McNary Celtics 44 West Salem Titans 55  
7:15pm South Salem Saxons 65 McMinnville Grizzlies 44  
7:15pm West Albany Bulldogs 53 Forest Grove Vikings 74  
Southwest
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:45pm North Medford Black Tornado 54 Willamette Wolverines 39  details   
6:45pm Sheldon Irish 59 Grants Pass Lady Cavers 33  details  

+ denotes neutral site

5A

NW Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:30pm Putnam Kingsmen 66 Milwaukie Mustangs 59  
5:45pm Sandy Pioneers 63 St Helens Lions 10  details  
7:15pm Wilsonville Wildcats 33 La Salle Prep Falcons 53  
Mid-Willamette
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Crescent Valley Raiders 59 South Albany Rebels 49  details  
5:30pm Dallas Dragons 31 Central Panthers 33  
7:00pm Silverton Foxes 51 Lebanon Warriors 24  details  
7:00pm Woodburn Bulldogs 22 Corvallis Spartans 90  details  
Midwestern
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Ashland Grizzlies 22 North Eugene Highlanders 48  details  
7:00pm Churchill Lancers 59 Springfield Millers 50  
6:00pm Crater Comets 35 Marist Catholic Spartans 30  details   
7:00pm Eagle Point Eagles
  (Senior Night)
23 Thurston Colts 44  details  
Intermountain
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Summit Storm 51 Bend Lava Bears 58  details  
Columbia River
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Hood River Valley Eagles 29 Hermiston Bulldogs 67  details  
7:00pm Pendleton Buckaroos 49 The Dalles Riverhawks 48  details  

+ denotes neutral site

4A

Tri-Valley
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Crook County Cowgirls 23 Gladstone Gladiators 41  
7:00pm Estacada Rangers 38 Molalla Indians 62  
Far West
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Marshfield Pirates 44 Douglas Trojans 38  
6:00pm Siuslaw Vikings 38 North Bend Bulldogs 62  
6:00pm South Umpqua Lancers 24 Brookings-Harbor Bruins 41  
Oregon West
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Newport Cubs 63 Yamhill-Carlton Tigers 43  
7:00pm North Marion Huskies 47 Stayton Eagles 49  details (1 OT)  
7:00pm Philomath Warriors 45 Cascade Cougars 52  details  
Sky-Em
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:45pm Elmira Falcons 52 Sisters Outlaws 29  
5:45pm Junction City Tigers 29 Cottage Grove Lions 38  
5:45pm Sutherlin Bulldogs 53 Sweet Home Huskies 24  
Skyline
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Henley Hornets 47 Mazama Vikings 49  
6:00pm Hidden Valley Mustangs 49 North Valley Lady Knights 41  details  
6:00pm Klamath Union Pelicans 53 Phoenix Pirates 58  details  

+ denotes neutral site

3A

Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm (MST) Vale Vikings 34 Nyssa Bulldogs 37  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Lakeview Honkers 49 Illinois Valley Cougars 27  

+ denotes neutral site

2A

MVC Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Bonanza Antlers
  (North Valley High School)
49 Crow Cougars 39  MVC Tournament 
5:00pm Lost River Raiders
  (North Valley High School)
27 Oakland Oakers 30  MVC Tournament 
CBC District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Weston-McEwen TigerScots
  (Pendleton Convention Center)
47 Culver Bulldogs 36  CBC District Tournament 
Wapiti District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Imbler Panthers
  (EOU/LaGrande)
50 Enterprise Outlaws 40  Wapiti District Tournament 
6:00pm Union Lady Cats
  (EOU)
39 Elgin Huskies 27  Wapiti District Tournament 

+ denotes neutral site

1A

CASCO League Playoff
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Jewell Blue Jays
  (Corban University)
39 Falls City Mountaineers 27  CASCO League Playoff 
6:00pm Willamette Valley Christian Warriors
  (Corban University)
47 Perrydale Pirates 24  CASCO League Playoff 
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Days Creek Wolves
  (North Bend High School)
25 North Douglas Warriors 37  
5:30pm New Hope Christian Lady Warriors 45 Elkton Elks 41  
MVL District Championships
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:30pm Chiloquin Queens
  (Summit High School (Bend))
29 North Lake Cowgirls 35  MVL District Championships 
12:30pm Hosanna Christian Lady Lions
  (Summit High School (Bend))
33 Triad Timber Wolves 26  MVL District Championships 
Big Sky District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Arlington Honkers
  (Madras High School)
59 Condon - Wheeler Knights 36  Big Sky District Tournament 
3:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks
  (Madras High School)
44 South Wasco County Redsides 30  Big Sky District Tournament 
Old Oregon League District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Joseph Eagles
  (Baker City High School)
53 Powder Valley Badgers 61 (2OT)  Old Oregon League District Tournament 
6:30pm Nixyaawii Golden Eagles
  (Baker HS)
57 Cove Leopards 17  Old Oregon League District Tournament 
HDL District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Crane Mustangs
  (John Day)
46 Jordan Valley Mustangs 38  details  HDL District Tournament 
8:00am Dayville - Monument Tigers
  (John Day)
42 Harper Hornets 32  HDL District Tournament 
6:00pm Adrian Antelopes
  (John Day)
68 Prairie City Panthers 20  HDL District Tournament 

+ denotes neutral site