Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Girls Basketball Schedule
for Saturday, February 18, 2017

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Roosevelt Roughriders 50 Reynolds Raiders 48  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:45pm Ridgeview Ravens 41 Hood River Valley Eagles 29  details  
3:00pm Springfield Millers (14-11) Mountain View Cougars (4-17)   cancelled 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Baker Bulldogs 52 La Grande Tigers 49  
6:30pm Tillamook Cheesemakers
(Banks High School)
48 Scappoose Indians 57  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Amity Warriors
(Central High School)
47 Taft Tigers 16  
7:30pm Coquille Red Devils
(Marshfield High School)
54 Creswell Bulldogs 35  
5:00pm Dayton Pirates
(Central High School)
43 Santiam Christian Eagles 18  
6:30pm Portland Adventist Academy Cougars
(Scappoose High School)
43 Rainier Columbians 48  
5:00pm Salem Academy Crusaders
(Sprague HS)
49 Blanchet Catholic Cavaliers 37  
1:00pm Scio Loggers
(Sprague HS)
24 Gervais Ladycats 26  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm City Christian Lions
(Forrest Grove HS)
44 Knappa Loggers 33  Northwest League District Tournament 
1:00pm Enterprise Outlaws
(EOU)
32 Union Lady Cats 26  Wapiti District Tournament 
5:00pm Faith Bible Falcons
(Forest Grove High School)
42 Vernonia Loggers 35  
6:00pm Grant Union Prospectors
(EOU)
28 Imbler Panthers 29  Wapiti District Tournament 
6:00pm Kennedy Trojans 36 Western Mennonite Pioneers 43  
11:30am Lost River Raiders
(North Valley HS)
46 Bonanza Antlers 35  MVC Tournament 
1:00pm Monroe Dragons
(North Valley HS)
56 Oakland Oakers 32  details   MVC Tournament 
1:00pm Pilot Rock Rockets
(Pendleton Convention Center)
65 Weston-McEwen TigerScots 39  CBC District Tournament 
1A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Adrian Antelopes
(John Day, Oregon)
51 Crane Mustangs 56  HDL District Tournament 
5:00pm Crosshill Christian Eagles
(Corban University)
39 Willamette Valley Christian Warriors 17  CASCO League Playoff 
2:00pm Days Creek Wolves
(North Bend High School)
38 Elkton Elks 62  details  
3:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks
(Madras High School)
49 Arlington Honkers 40  Big Sky District Tournament 
11:00am Jordan Valley Mustangs
(John Day)
54 Prairie City Panthers 47  HDL District Tournament 
1:00pm Joseph Eagles
(Baker City High School)
47 Cove Leopards 44  Old Oregon League District Tournament 
3:30pm Lowell Red Devils
(Northwest Christian University)
49 Alsea Wolverines 30  
5:30pm New Hope Christian Lady Warriors
(North Bend High School)
22 North Douglas Warriors 56  
6:30pm Nixyaawii Golden Eagles
(Baker HS)
46 Powder Valley Badgers 27  Old Oregon League District Tournament 
2:45pm North Lake Cowgirls
(Summit High School (Bend))
41 Hosanna Christian Lady Lions 29  MVL District Championships 
2:00pm Perrydale Pirates
(Corban University)
39 Jewell Blue Jays 19  CASCO League Playoff 
12:30pm Siletz Valley Warriors
(Northwest Christian University)
33 McKenzie Eagles 24  
12:00pm South Wasco County Redsides
(Madras High School)
48 Condon - Wheeler Knights 30  details  Big Sky District Tournament 
1:30pm Triad Timber Wolves
(Summit High School (Bend))
44 Chiloquin Queens 51  Mountain Valley League Championships 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Roosevelt Roughriders 50 Reynolds Raiders 48  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Springfield Millers (14-11) Mountain View Cougars (4-17)   cancelled 
1:45pm Ridgeview Ravens 41 Hood River Valley Eagles 29  details  

+ denotes neutral site

4A

Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm Tillamook Cheesemakers
  (Banks High School)
48 Scappoose Indians 57  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Baker Bulldogs 52 La Grande Tigers 49  

+ denotes neutral site

3A

Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm Portland Adventist Academy Cougars
  (Scappoose High School)
43 Rainier Columbians 48  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Amity Warriors
  (Central High School)
47 Taft Tigers 16  
5:00pm Dayton Pirates
  (Central High School)
43 Santiam Christian Eagles 18  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Salem Academy Crusaders
  (Sprague HS)
49 Blanchet Catholic Cavaliers 37  
1:00pm Scio Loggers
  (Sprague HS)
24 Gervais Ladycats 26  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:30pm Coquille Red Devils
  (Marshfield High School)
54 Creswell Bulldogs 35  

+ denotes neutral site

2A

Northwest League District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm City Christian Lions
  (Forrest Grove HS)
44 Knappa Loggers 33  Northwest League District Tournament 
5:00pm Faith Bible Falcons
  (Forest Grove High School)
42 Vernonia Loggers 35  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:00pm Kennedy Trojans 36 Western Mennonite Pioneers 43  
MVC Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30am Lost River Raiders
  (North Valley HS)
46 Bonanza Antlers 35  MVC Tournament 
1:00pm Monroe Dragons
  (North Valley HS)
56 Oakland Oakers 32  details   MVC Tournament 
CBC District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Pilot Rock Rockets
  (Pendleton Convention Center)
65 Weston-McEwen TigerScots 39  CBC District Tournament 
Wapiti
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Enterprise Outlaws
  (EOU)
32 Union Lady Cats 26  Wapiti District Tournament 
6:00pm Grant Union Prospectors
  (EOU)
28 Imbler Panthers 29  Wapiti District Tournament 

+ denotes neutral site

1A

CASCO League Playoff
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Crosshill Christian Eagles
  (Corban University)
39 Willamette Valley Christian Warriors 17  CASCO League Playoff 
2:00pm Perrydale Pirates
  (Corban University)
39 Jewell Blue Jays 19  CASCO League Playoff 
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Lowell Red Devils
  (Northwest Christian University)
49 Alsea Wolverines 30  
12:30pm Siletz Valley Warriors
  (Northwest Christian University)
33 McKenzie Eagles 24  
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Days Creek Wolves
  (North Bend High School)
38 Elkton Elks 62  details  
5:30pm New Hope Christian Lady Warriors
  (North Bend High School)
22 North Douglas Warriors 56  
MVL District Championships
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:45pm North Lake Cowgirls
  (Summit High School (Bend))
41 Hosanna Christian Lady Lions 29  MVL District Championships 
1:30pm Triad Timber Wolves
  (Summit High School (Bend))
44 Chiloquin Queens 51  Mountain Valley League Championships 
Big Sky District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Horizon Christian, Hood River Hawks
  (Madras High School)
49 Arlington Honkers 40  Big Sky District Tournament 
12:00pm South Wasco County Redsides
  (Madras High School)
48 Condon - Wheeler Knights 30  details  Big Sky District Tournament 
Old Oregon League District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Joseph Eagles
  (Baker City High School)
47 Cove Leopards 44  Old Oregon League District Tournament 
HDL District Tournament
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Adrian Antelopes
  (John Day, Oregon)
51 Crane Mustangs 56  HDL District Tournament 
11:00am Jordan Valley Mustangs
  (John Day)
54 Prairie City Panthers 47  HDL District Tournament 
Old Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
6:30pm Nixyaawii Golden Eagles
  (Baker HS)
46 Powder Valley Badgers 27  Old Oregon League District Tournament 

+ denotes neutral site