Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

All 2A

2016-17 Girls Basketball 2A Northwest Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Faith Bible Falcons 16 0 1.000 25 2 0.926 19 2 0.905 L1 43.1 25.3 4 4 4 3 5 15
Vernonia Loggers 13 3 0.812 16 9 0.640 14 8 0.636 L2 38.7 35.6 13 8 14 15 14 9
City Christian Lions 11 5 0.688 15 10 0.600 12 8 0.600 L1 35.3 31.4 18 16 19 22 20 17
Knappa Loggers 8 8 0.500 9 13 0.409 9 10 0.474 L1 34.3 36.8 23 23 23 23 24 24
Gaston Greyhounds 8 8 0.500 11 14 0.440 10 11 0.476 L1 30.7 32.9 26 25 24 25 25 34
Nestucca Bobcats 7 9 0.438 8 14 0.364 8 9 0.471 W1 33.2 35.4 27 24 25 26 26 33
Neah-Kah-Nie Pirates 6 10 0.375 8 13 0.381 7 10 0.412 L1 24.0 31.6 30 27 29 28 29 32
Columbia Christian Knights 3 13 0.188 7 16 0.304 3 13 0.188 L5 22.7 34.0 36 33 35 36 35 28
Delphian Dragons 0 16 0.000 1 18 0.053 0 16 0.000 L18 3.2 13.5 40 39 40 40 41 27
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Tri-River Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Kennedy Trojans 10 2 0.833 17 11 0.607 15 5 0.750 W1 43.6 38.8 3 3 2 5 4 1
Western Mennonite Pioneers 8 4 0.667 23 8 0.742 19 6 0.760 L1 47.2 41.5 2 2 3 2 3 3
Regis Rams 7 5 0.583 16 13 0.552 12 8 0.600 L1 48.9 45.5 8 5 5 7 6 5
East Linn Christian Academy Eagles 6 6 0.500 18 11 0.621 12 10 0.545 W2 42.7 36.0 7 6 6 10 7 2
St Paul Buckaroos (1A) 6 6 0.500 15 9 0.625 6 8 0.429 L3 39.5 34.3 15 14 10 12 13 4
Santiam Wolverines 4 8 0.333 9 13 0.409 6 9 0.400 W1 42.1 43.8 20 18 15 18 17 7
Central Linn Cobras 1 11 0.083 10 14 0.417 5 13 0.278 W1 39.2 38.6 21 22 22 21 23 6
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Mountain View Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Monroe Dragons 14 0 1.000 29 0 1.000 25 0 1.000 W29 58.6 32.9 1 1 1 1 2 11
Oakland Oakers 11 3 0.786 18 9 0.667 15 6 0.714 L2 46.0 34.4 9 13 11 14 15 19
Lost River Raiders 11 3 0.786 18 10 0.643 13 7 0.650 L1 41.1 32.4 11 10 12 4 9 12
Bonanza Antlers 8 6 0.571 13 13 0.500 9 8 0.529 L1 41.5 40.7 19 19 20 20 22 16
Crow Cougars (1A) 5 9 0.357 12 12 0.500 5 11 0.312 L2 45.8 45.9 24 28 26 27 28 18
Oakridge Warriors 4 10 0.286 6 18 0.250 5 14 0.263 L3 38.8 48.6 31 30 30 31 31 23
Riddle Irish (1A) 3 11 0.214 10 14 0.417 5 12 0.294 W1 40.0 39.5 32 31 32 33 33 36
Canyonville Christian Academy Pilots 0 14 0.000 1 21 0.045 1 15 0.062 L19 21.4 53.5 39 38 39 39 40 22
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Sunset Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Gold Beach Panthers 10 0 1.000 17 5 0.773 11 2 0.846 L1 55.2 43.9 12 11 8 13 11 30
Toledo Boomers 8 2 0.800 12 12 0.500 9 6 0.600 L1 43.8 43.5 22 17 21 19 20 20
Bandon Tigers 5 5 0.500 7 14 0.333 6 7 0.462 L2 33.8 45.4 28 26 27 24 27 37
Myrtle Point Bobcats 3 7 0.300 10 13 0.435 5 8 0.385 L4 40.9 44.7 34 35 33 30 34 40
Waldport Irish 3 7 0.300 4 16 0.200 3 11 0.214 W2 32.1 47.4 38 37 36 35 37 39
Reedsport Braves 1 9 0.100 5 17 0.227 2 10 0.167 L6 35.3 48.4 35 36 38 34 37 35
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Columbia Basin Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Pilot Rock Rockets 6 2 0.750 18 5 0.783 9 5 0.643 L1 49.5 35.7 6 12 13 9 12 13
Weston-McEwen TigerScots 6 2 0.750 17 10 0.630 9 9 0.500 L2 47.2 42.0 14 15 17 6 15 8
Culver Bulldogs 5 3 0.625 13 8 0.619 8 6 0.571 L2 44.6 36.7 17 21 18 16 19 29
Heppner Mustangs 2 6 0.250 7 11 0.389 3 8 0.273 W1 38.5 46.2 25 29 28 28 30 21
Stanfield Tigers 1 7 0.125 4 16 0.200 2 10 0.167 L3 32.8 46.9 33 34 34 37 36 25
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Wapiti Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Imbler Panthers (1A) 7 2 0.778 16 8 0.667 13 5 0.722 L2 43.5 36.5 5 7 7 11 8 10
Grant Union Prospectors 7 2 0.778 15 8 0.652 11 5 0.688 L2 41.4 34.8 10 9 9 8 9 14
Enterprise Outlaws 6 3 0.667 16 6 0.727 9 5 0.643 W1 44.9 28.9 16 20 16 17 18 26
Union Lady Cats 2 7 0.222 9 13 0.409 3 8 0.273 L1 35.4 41.4 29 32 31 32 32 38
Elgin Huskies (1A) 0 8 0.000 4 13 0.235 0 11 0.000 L10 34.4 45.6 37 40 37 38 39 31
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 2A Independent Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Milo Adventist Academy Mustangs (1A) 0 0 0.000 0 11 0.000 0 2 0.000 L11 14.2 45.4 0 0 0 0 1 0
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
DELPHIAN 29 Oregon School For The Deaf (1A) 20
SANTIAM CHRISTIAN (3A) 59 Toledo 43
Portland Christian (3A) 54 KENNEDY 53
ST PAUL 47 Scio (3A) 32
Regis 58 CHEMAWA (3A) 40
GERVAIS (3A) 31 Gaston 20
MONROE 56 Santiam 22
Central Linn 40 SILETZ VALLEY (1A) 28
CROW 58 Mohawk (1A) 35
East Linn Christian Academy 55 TRIANGLE LAKE (1A) 8
Reedsport 42 PACIFIC (1A) 36
UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 23 Canyonville Christian Academy 15
LA PINE (3A) 44 Culver 42
COQUILLE (3A) 54 Bandon 11
Nestucca 36 WALDPORT 30
IRRIGON (3A) 56 Stanfield 9
DeSales (WA) 45 WESTON-MCEWEN 42
LAKEVIEW (3A) 45 Bonanza 18
Thursday, 12/1/16
Knappa @ ASTORIA (4A) 7:25pm
Faith Bible 59 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 23
Neah-Kah-Nie @ ASTORIA (4A) 6:35pm
ENTERPRISE 64 Wallowa (1A) 17
Friday, 12/2/16
Paradise Academy (CA) 41 Milo Adventist Academy 4  (Paradise)
City Christian 43 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN (1A) 21
COLUMBIA CHRISTIAN 24 Horizon Christian, Tualatin (3A) 22
Toledo 47 KNAPPA 44  (Knappa Tourney)
WARRENTON (3A) 83 Waldport 6
Vernonia 34 Gervais (3A) 29  (Vernonia Tournament)
Arlington (1A) 59 Delphian 1  (Horizon Christian Tournament)
WILLAMINA (3A) 22 St Paul 21
Faith Bible 34 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 32  (Silver Cross Tournament)
WESTERN MENNONITE 40 Chemawa (3A) 20  (Beau Classic)
Central Linn 35 TAFT (3A) 17
DAYTON (3A) 56 Regis 44
Gaston 38 FALLS CITY (1A) 29
SHERIDAN (3A) 50 Santiam 48
Lost River 41 Amity (3A) 39  (La Pine Tournament)
Bonanza 38 Crosshill Christian (1A) 29  (Silver Cross Tournament)
Kennedy 46 SCIO (3A) 42
JEFFERSON (3A) 44 Nestucca 40
Glendale (1A) 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 39  (CCA Invitational)
RIDDLE 59 Rogue River (3A) 26
OAKLAND 60 Reedsport 15
Crow 63 Triangle Lake (1A) 21  (Tom Page Cougar Classic)
CRESWELL (3A) 62 Oakridge 27
GOLD BEACH 59 Umpqua Valley Christian (1A) 28
MYRTLE POINT 25 Powers (1A) 20
Irrigon (3A) 29 Enterprise 27  (Ione Basketball Bonanza)
Culver 45 Stanfield 31  (Sherman County Tournament)
Weston-McEwen 58 Ione (1A) 21  (Ione Basketball Bonanza)
Grant Union 55 SHERMAN (1A) 33  (Sherman County Tournament)
ELGIN 58 La Grande (4A) [JV] 16  (Elgin Lions Tournament)
Imbler 52 Wallowa (1A) 17  (Joseph Tournament)
Union 40 COVE (1A) 33  (Union Lions)
Pilot Rock 34 Echo (1A) 23  (Paul Humphreys Tournament)
Joseph (1A) 63 Heppner 31  (Joseph Tournament)
Saturday, 12/3/16
Astoria (4A) 44 KNAPPA 24  (Knappa Tourney)
Mitchell - Spray (1A) 28 Delphian 21  (Hawk Invitational)
Clatskanie (3A) 65 Toledo 55  (Knappa Tourney)
VERNONIA 64 Riverdale (3A) 46  (Vernonia Tournament)
Faith Bible 35 Bonanza 32  (Silver Cross Tournament)
WESTERN MENNONITE 62 Colton (3A) 41  (Beau Classic)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 49 Crosshill Christian (1A) 14  (Silver Cross Tournament)
Seton Catholic (WA) 47 CROW 28  (Tom Page Cougar Classic)
CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 22 Canyonville Christian Academy [JV] 20  (CCA Invitational)
MONROE 68 Portland Christian (3A) 45
Bandon 41 OAKRIDGE 38
GOLD BEACH 47 Camas Valley (1A) 35
Burns (3A) 35 Lost River 30  (La Pine Tournament)
Pilot Rock 54 Dayville - Monument (1A) 27  (Paul Humphreys Tournament)
WESTON-MCEWEN 43 Irrigon (3A) 41  (Ione Basketball Bonanza)
ELGIN 42 Baker (4A) [JV] 40  (Elgin Lions Tournament)
Enterprise 67 IONE (1A) 16  (Ione Basketball Bonanza)
Powder Valley (1A) 68 UNION 39  (Union Lions)
SHERMAN (1A) 53 Stanfield 47  (Sherman County Tournament)
ILLINOIS VALLEY (3A) 58 Oakland 48
Culver 47 Grant Union 35  (Sherman County Tournament)
JOSEPH (1A) 51 Imbler 49  (Joseph Tournament)
Rio Lindo Adventist (CA) 46 Milo Adventist Academy 6  (Paradise)
Heppner 37 Wallowa (1A) 23  (Joseph Tournament)
Monday, 12/5/16
CITY CHRISTIAN 42 Portland Waldorf (1A) 7
SHERIDAN (3A) 32 Gaston 30
Nestucca @ SANTIAM 6:00pm
Faith Bible 46 HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 19
Creswell (3A) 48 WESTERN MENNONITE 43
RIDDLE 55 Milo Adventist Academy 1
Bandon 25 POWERS (1A) 13
Elkton (1A) 43 REEDSPORT 32
Central Linn 65 SWEET HOME (4A) 36
Tuesday, 12/6/16
PORTLAND CHRISTIAN (3A) 50 Santiam 38
City Christian 49 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 18
Damascus Christian (1A) 52 COLUMBIA CHRISTIAN 14
WESTERN MENNONITE 66 Molalla (4A) 61
KENNEDY 43 Vernonia 18
ST PAUL 30 Gervais (3A) 21
Portland Adventist Academy (3A) 59 REGIS 45
Oakridge @ SANTIAM 5:30pm
Reedsport 55 MAPLETON (1A) 17
Hosanna Christian (1A) 39 BONANZA 24
OAKLAND 61 Elkton (1A) 24
Neah-Kah-Nie 33 WALDPORT 16
Riddle 60 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 38
GLIDE (3A) 42 Gold Beach 31
Pleasant Hill (3A) 38 TOLEDO 29
Dufur (1A) @ CULVER 4:30pm
Weston-McEwen 40 IRRIGON (3A) 35
ROGUE RIVER (3A) 28 Canyonville Christian Academy 24
Prospect Charter (1A) @ MILO ADVENTIST ACADEMY 5:30pm
Pilot Rock 50 GRISWOLD (1A) 45
Wednesday, 12/7/16
GASTON 59 Toledo 46
Sheridan (3A) 38 NESTUCCA 34
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 46 Lowell (1A) 37
Myrtle Point 43 CAMAS VALLEY (1A) 25
Taft (3A) 45 WALDPORT 35
Thursday, 12/8/16
North Clackamas Christian (1A) @ FAITH BIBLE 7:00pm
Delphian @ JEWELL (1A) 5:30pm
Gold Beach 52 WESTSIDE CHRISTIAN (3A) 49  (Westside Christian Tournament)
Madras (4A) [JV] @ CULVER 7:00pm
Pilot Rock 58 Arlington (1A) 39  (Columbia River Clash)
HIDDEN VALLEY (4A) [JV] 49 Milo Adventist Academy 4
Echo (1A) 46 Union 30  (Columbia River Clash)
Grant Union 53 Stanfield 28  (Columbia River Clash)
Friday, 12/9/16
CORE Butte (CA) 64 Canyonville Christian Academy 15  (Redding Tournament)
Gold Beach @ WESTSIDE CHRISTIAN TOURNAMENT 7:00pm
Warrenton (3A) 64 NEAH-KAH-NIE 18
St Paul 63 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 20  (Wildcat Challenge)
Trout Lake (WA) @ CITY CHRISTIAN 5:30pm
KENNEDY 84 Toledo 33  (Kennedy Classic)
WILLAMINA (3A) 33 Nestucca 21
Burns (3A) 42 LOST RIVER 32  (Running Raider)
Glide (3A) 33 RIDDLE 16  (Cow Creek Classic)
Bonanza 33 Paisley (1A) 13  (North Lake Tournament)
Monroe 65 Colton (3A) 31  (Kennedy Classic)
South Umpqua (4A) 59 Myrtle Point 40  (Douglas Tournament)
DOUGLAS (4A) 61 Oakland 25  (Douglas Tournament)
Regis 66 OAKRIDGE 59
Brookings-Harbor (4A) 43 BANDON 18
PLEASANT HILL (3A) 32 Santiam 31
East Linn Christian Academy 42 CRESWELL (3A) 40
Arlington (1A) 46 Stanfield 28  (Columbia River Clash)
Grant Union 37 Pilot Rock 33  (Columbia River Clash)
Lakeview (3A) 32 Central Linn 26  (Running Raider)
Elgin 48 La Grande (4A) [JV] 39  (Enterprise Winter Classic)
ENTERPRISE 59 Pine Eagle (1A) 6  (Enterprise Winter Classic)
St Mary's (3A) 55 Reedsport 27  (Winterlake Classic)
BAKER (4A) 51 Imbler 41  (Eastern Oregon Invitational)
Union 49 McLoughlin (4A) 27  (Columbia River Clash)
Saturday, 12/10/16
Redding Christian (CA) 61 Canyonville Christian Academy 20  (Redding Tournament)
OREGON EPISCOPAL (3A) 44 Columbia Christian 24
Knappa 74 DELPHIAN 7
Faith Bible @ DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 2:00pm
Monroe 61 KENNEDY 54  (Kennedy Classic)
St Paul 47 Willamette Valley Christian (1A) 22  (Wildcat Challenge)
Oakland 54 Myrtle Point 30  (Douglas Tournament)
Lost River 41 Central Linn 39  (Running Raider)
Toledo 53 Colton (3A) 49  (Kennedy Classic)
Triad (1A) 37 RIDDLE 35  (Cow Creek Classic)
De La Salle North Catholic (3A) 53 Gold Beach 29  (Westside Christian Tournament)
Columbia River Clash @ STANFIELD TBA
Pilot Rock 56 Umatilla (3A) 48  (Columbia River Clash)
NORTH LAKE (1A) 45 Bonanza 33  (North Lake Tournament)
ENTERPRISE 62 Elgin 29  (Enterprise Winter Classic)
Powder Valley (1A) 60 Imbler 56 (2OT)   (Nyssa)
Reedsport 46 Rogue River (3A) 23  (Winterlake Classic)
Union 40 Arlington (1A) 29  (Columbia River Clash)
Grant Union 44 Echo (1A) 36  (Columbia River Clash)
Monday, 12/12/16
Western Mennonite 47 VERNONIA 37
Faith Bible 59 Westside Christian (3A) 31
Oakridge @ LOWELL (1A) 5:30pm
Santiam 55 COLTON (3A) 38
Culver 63 RIDGEVIEW (5A) [JV] 42
HEPPNER 30 Condon - Wheeler (1A) 28
NIXYAAWII (1A) 51 Stanfield 25
Tuesday, 12/13/16
VERNONIA 43 City Christian 40
KNAPPA 36 Gaston 30
NESTUCCA 31 Columbia Christian 21
Monroe 43 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 30
Dayton (3A) 37 KENNEDY 26
OAKLAND 59 Glendale (1A) 11
Waldport 53 ALSEA (1A) 49
Pacific (1A) 38 BANDON 33
MYRTLE POINT 48 Canyonville Christian Academy 19
PLEASANT HILL (3A) 46 Oakridge 26
Bonanza 60 CHILOQUIN (1A) 44
Weston-McEwen 44 RIVERSIDE (3A) 39
Irrigon (3A) 50 HEPPNER 28
GRANT UNION 38 Burns (3A) 32
Lost River 44 LAKEVIEW (3A) 28
Wednesday, 12/14/16
Scio (3A) @ SANTIAM 5:30pm
North Lake (1A) @ BONANZA 3:30pm
Glide (3A) 49 REEDSPORT 19
Thursday, 12/15/16
City Christian @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
Blanchet Catholic (3A) vs Kennedy   (Abby's Pizza Holiday Classic) 5:00pm
North Bend (4A) vs Regis   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Camas Valley (1A) 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 21
Waldport @ JEFFERSON (3A) 6:00pm
RIDDLE 51 Powers (1A) 23
Nestucca @ CHEMAWA (3A) 7:00pm
UNION 53 Dayville - Monument (1A) 25  (Union Christmas Classic)
Elgin vs Harper (1A)   (Union Christmas Classic) 11:00am
Friday, 12/16/16
DEL NORTE (CA) [JV] 51 Bandon 29
Toledo @ WESTSIDE CHRISTIAN (3A) 6:00pm
North Bend (4A) vs Regis   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Abby's Pizza Holiday Classic @ KENNEDY TBA
Willamina (3A) @ SANTIAM 5:30pm
BROOKINGS-HARBOR (4A) 72 Myrtle Point 26
Riddle 39 CAMAS VALLEY (1A) 17
Gold Beach 62 POWERS (1A) 19
NORTH DOUGLAS (1A) 47 Reedsport 20  (North Douglas Winter Basketball Invitational)
CULVER 48 Gilchrist (1A) 26  (Culver Tournament)
McLoughlin (4A) @ PILOT ROCK   (Pilot Rock Tournament) 7:00pm
Nyssa (3A) @ STANFIELD   (Stanfield tournament) 5:00pm
Jordan Valley (1A) 72 Union 39  (Union Christmas Classic)
Dayville - Monument (1A) 48 Elgin 40  (Union Christmas Classic)
Saturday, 12/17/16
Nestucca @ CITY CHRISTIAN 4:00pm
Vernonia 35 NEAH-KAH-NIE 20
FAITH BIBLE 54 Gaston 21
Abby's Pizza Holiday Classic @ REGIS TBA
Abby's Pizza Holiday Classic @ KENNEDY TBA
SALEM ACADEMY (3A) 58 Western Mennonite 30
St Mary's (3A) 58 OAKRIDGE 44
LA PINE (3A) 46 Culver 33  (Culver Tournament)
Elkton (1A) 67 Reedsport 52  (North Douglas Winter Basketball Invitational)
STANFIELD 35 Ione (1A) 21
PILOT ROCK 59 Condon - Wheeler (1A) 17  (Pilot Rock Tournament)
GRANT UNION 52 Heppner 36
Enterprise 51 McLoughlin (4A) 28  (Pilot Rock Tournament)
Jordan Valley (1A) 62 Elgin 47  (Union Christmas Classic)
IMBLER 46 Weston-McEwen 36
Union 40 Prairie City (1A) 36  (Union Christmas Classic)
Monday, 12/19/16
ST PAUL 62 Willamette Valley Christian (1A) 30  (St. Paul Holiday Tournament)
WILLAMINA (3A) 29 Gaston 16
Monroe 73 Vernonia 40  (St. Paul Holiday Tournament)
CROW 64 Canyonville Christian Academy 19
REEDSPORT 49 Riddle 39
Western Mennonite 48 STANFIELD 24
Echo (1A) 37 HEPPNER 34
CULVER 64 Dufur (1A) 29
Tuesday, 12/20/16
Siletz Valley (1A) 30 Neah-Kah-Nie 29  (Toledo Beach Bash)
Columbia Christian 43 ST STEPHEN'S ACADEMY (1A) 17
RAINIER (3A) 65 Knappa 27
Willamette Valley Christian (1A) 39 Vernonia 35  (St. Paul Holiday Tournament)
Taft (3A) 49 Stanfield 37  (Toledo Beach Bash)
Monroe 61 ST PAUL 38  (St. Paul Holiday Tournament)
Kennedy 44 SANTIAM 34
Blanchet Catholic (3A) 69 REGIS 65
Gold Beach 67 CROW 38
Elmira (4A) 44 TOLEDO 29  (Toledo Beach Bash)
Oakland 55 DAYS CREEK (1A) 30
Redmond (5A) 57 BANDON 40  (Bandon Dunes Invitational)
Gervais (3A) 42 Waldport 34  (Toledo Beach Bash)
Siuslaw (4A) 52 REEDSPORT 26
CULVER 44 Sisters (4A) 23
Western Mennonite 51 HEPPNER 34
Wednesday, 12/21/16
Truckee (CA) 39 Myrtle Point 32  (Vacaville Christian Christmas Classic)
Lost River 36 Santiam Christian (3A) 31  (Southern Oregon Subaru Classic)
North Marion (4A) 64 REGIS 51
AMITY (3A) 36 Kennedy 32
Glide (3A) 58 BANDON 19  (Bandon Dunes Invitational)
Newport (4A) 56 TOLEDO 22  (Toledo Beach Bash)
Stanfield 55 Waldport 27  (Toledo Beach Bash)
PILOT ROCK 49 Umatilla (3A) 20
Elmira (4A) 43 Neah-Kah-Nie 33  (Toledo Beach Bash)
De La Salle North Catholic (3A) vs Stanfield   (Toledo Beach Bash) 8:00am
Enterprise 57 WESTON-MCEWEN 47
Grant Union 43 Ontario (4A) 34  (Nyssa Tournament)
Thursday, 12/22/16
Myrtle Point 40 Turlock Christian (CA) 28  (Vacaville Christian Christmas Classic)
Santiam 36 GASTON 30
North Douglas (1A) 38 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 33
CENTRAL LINN 37 Oakland 36
Western Mennonite 51 Days Creek (1A) 43
WESTON-MCEWEN 53 Imbler 47
NYSSA (3A) 27 Grant Union 16  (Nyssa Tournament)
Lost River 40 Phoenix (4A) 29  (Southern Oregon Subaru Classic)
Enterprise 39 COVE (1A) 10
Friday, 12/23/16
Woodland Christian (CA) 43 Myrtle Point 30  (Vacaville Christian Christmas Classic)
REGIS 52 Harrisburg (3A) 32
Crater (5A) 39 Lost River 22  (Southern Oregon Subaru Classic)
Grant Union vs Adrian (1A)   (Nyssa Tournament) 3:30pm
Tuesday, 12/27/16
Neah-Kah-Nie 48 JEWELL (1A) 24
REGIS 47 City Christian 37  (Regis Holiday Tournament)
LOWELL (1A) 57 Oakridge 40
Wednesday, 12/28/16
Faith Bible 45 Lake Oswego (6A) [JV] 25  (Riverdale Holiday Tournament)
Oregon Episcopal (3A) 39 Columbia Christian 31  (Riverdale Holiday Tournament)
East Linn Christian Academy 63 Catlin Gabel (3A) 46  (Crusader New Year Invitational)
Pleasant Hill (3A) 46 City Christian 25  (Regis Holiday Tournament)
Valley Catholic (4A) 46 Kennedy 25  (Crusader New Year Invitational)
REGIS 72 Colton (3A) 40  (Regis Holiday Tournament)
Santiam 39 Willamina (3A) 38 (2OT)   (Cougar Classic)
ST PAUL 33 Warrenton (3A) 27
Culver 54 Horizon Christian, Tualatin (3A) 15  (Crusader New Year Invitational)
Monroe 57 Central Linn 21  (Jefferson Holiday Tournament)
Lakeview (3A) 62 BONANZA 52
JEFFERSON (3A) 40 Toledo 29  (Jefferson Holiday Tournament)
Lost River 59 Westside Christian (3A) 34  (Crusader New Year Invitational)
Glide (3A) 57 Oakland 38  (Oakland Christmas Tournament)
Western Mennonite 60 Gold Beach 42  (Crusader New Year Invitational)
Mapleton (1A) @ REEDSPORT 5:30pm
North Douglas (1A) 44 Bandon 12  (Oakland Christmas Tournament)
Powder Valley (1A) 55 Union 19  (La Grande Optimist)
Imbler 36 Cove (1A) 31  (La Grande Optimist)
Elgin 58 La Grande (4A) [JV] 23  (La Grande Optimist)
Thursday, 12/29/16
Faith Bible 46 Oregon Episcopal (3A) 21  (Riverdale Holiday Tournament)
ASTORIA (4A) [JV] 29 Nestucca 28
East Linn Christian Academy 55 Culver 45  (Crusader New Year Invitational)
TAFT (3A) 50 Waldport 30  (Taft Holiday Tournament)
Central Linn 48 Toledo 20  (Jefferson Holiday Tournament)
Gold Beach 48 Westside Christian (3A) 41  (Crusader New Year Invitational)
Umatilla (3A) 43 Kennedy 40  (Crusader New Year Invitational)
ST PAUL 40 Colton (3A) 35
La Pine (3A) 50 SANTIAM 40  (Cougar Classic)
Monroe 50 JEFFERSON (3A) 20  (Jefferson Holiday Tournament)
OAKLAND 41 Bandon 28  (Oakland Christmas Tournament)
Oakridge 37 Gaston 32  (Taft Holiday Tournament)
Western Mennonite 42 Lost River 34  (Crusader New Year Invitational)
Columbia Christian 32 Lake Oswego (6A) [JV] 27  (Riverdale Holiday Tournament)
Weston-McEwen 48 HERMISTON (5A) [JV] 43  (Les Schwab Shootout)
Pilot Rock 60 Pendleton (5A) [JV] 29  (Irrigon Invitational)
Union 43 Wallowa (1A) 28  (La Grande Optimist)
Enterprise 42 Tri-Cities Prep (WA) 22  (Les Schwab Shootout)
Powder Valley (1A) vs Imbler   (La Grande Optimist) TBA
Imbler 60 Elgin 30  (La Grande Optimist)
Heppner 62 McLoughlin (4A) 45  (Irrigon Invitational)
Friday, 12/30/16
Faith Bible 60 RIVERDALE (3A) 29  (Riverdale Holiday Tournament)
Columbia Christian 24 Sherman (1A) 23 (OT)   (Riverdale Holiday Tournament)
Warrenton (3A) 44 KNAPPA 24
Catlin Gabel (3A) 46 Gold Beach 27  (Crusader New Year Invitational)
East Linn Christian Academy 52 Western Mennonite 37  (Crusader New Year Invitational)
Oakridge 33 TAFT (3A) 30  (Taft Holiday Tournament)
Kennedy 64 St Mary's (3A) 45  (Crusader New Year Invitational)
CROW 62 Alsea (1A) 46
Riddle 43 GLENDALE (1A) 23
Gaston 57 Waldport 24  (Taft Holiday Tournament)
Myrtle Point 42 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 29
Bonanza 52 TRIAD (1A) 26
PILOT ROCK 52 Irrigon (3A) 37  (Irrigon Invitational)
Heppner 36 Waitsburg (WA) 29  (Irrigon Invitational)
Enterprise 42 Hermiston (5A) [JV] 37  (Les Schwab Shootout)
Weston-McEwen 60 Richland (WA) [JV] 33  (Les Schwab Shootout)
Culver 29 Lost River 26  (Crusader New Year Invitational)
Imbler 40 Powder Valley (1A) 25  (La Grande Optimist)
Cove (1A) 40 Union 37  (La Grande Optimist)
Monday, 1/2/17
ELKTON (1A) 53 Reedsport 31
Tuesday, 1/3/17
KNAPPA 40 Neah-Kah-Nie 23
GASTON 37 Nestucca 31
FAITH BIBLE 51 Vernonia 44
Western Mennonite 46 REGIS 34
KENNEDY 38 St Paul 21
Toledo 44 HARRISBURG (3A) 42
Siuslaw (4A) 56 WALDPORT 31
Coquille (3A) @ MYRTLE POINT 5:30pm
Umatilla (3A) 43 STANFIELD 23
WESTON-MCEWEN 47 Irrigon (3A) 34
Culver @ SOUTH WASCO COUNTY (1A) 6:00pm
Wednesday, 1/4/17
VERNONIA 59 Knappa 36
City Christian @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
Santiam @ CENTRAL LINN 5:30pm
Thursday, 1/5/17
CENTRAL LINN 36 Culver 29
MYRTLE POINT 65 Milo Adventist Academy 11
Friday, 1/6/17
Portland Waldorf (1A) @ DELPHIAN 4:30pm
Faith Bible 44 KNAPPA 25
City Christian 38 GASTON 24
Neah-Kah-Nie 20 COLUMBIA CHRISTIAN 19 (OT)
Vernonia 44 NESTUCCA 20
ST PAUL 34 Central Linn 30
Regis 58 SANTIAM 56
KENNEDY 42 East Linn Christian Academy 36
MONROE 65 Riddle 23
Lost River 50 Oakridge 22
HEPPNER 45 Union 31
Irrigon (3A) 49 GRANT UNION 35
IMBLER 45 Pilot Rock 39
ENTERPRISE 50 Weston-McEwen 30
Saturday, 1/7/17
BONANZA 48 Oakridge 34
St Paul @ TOLEDO 1:30pm
South Umpqua (4A) 58 Myrtle Point 18  (Sky-West Crossover Tournament)
Stanfield @ IMBLER 4:00pm
Grant Union @ LAKEVIEW (3A) 4:00pm
Pilot Rock 38 ENTERPRISE 33
Monday, 1/9/17
Santiam 51 CENTRAL LINN 41
Tuesday, 1/10/17
City Christian 39 KNAPPA 32
NESTUCCA 61 Delphian 3
Faith Bible 45 NEAH-KAH-NIE 22
CENTRAL LINN 25 Kennedy 24
St Paul 37 REGIS 33
Oakland 55 CROW 43
Myrtle Point 50 REEDSPORT 44 (OT)
BANDON 42 Waldport 23
Gold Beach 60 TOLEDO 39
Weston-McEwen @ UMATILLA (3A) 6:00pm
Baker (4A) @ STANFIELD 6:15pm
Grant Union @ BURNS (3A) 6:00pm
Wednesday, 1/11/17
Santiam @ DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 5:00pm
Lost River 41 RIDDLE 23
Thursday, 1/12/17
City Christian @ FAITH BIBLE 7:00pm
NEAH-KAH-NIE 26 Nestucca 14
WESTERN MENNONITE 45 Central Linn 42
East Linn Christian Academy 44 ST PAUL 33
South Medford (6A) [JV] 43 MILO ADVENTIST ACADEMY 26
Friday, 1/13/17
Kennedy 43 REGIS 42
Western Mennonite 57 SANTIAM 49
OAKLAND 58 Canyonville Christian Academy 15
OAKRIDGE 42 Riddle 36
MONROE 64 Bonanza 34
Lost River 51 CROW 29
Toledo 46 WALDPORT 31
Gold Beach 81 MYRTLE POINT 50
BANDON 52 Reedsport 47
STANFIELD 54 Heppner 45
CULVER 35 Pilot Rock 28
Grant Union 51 ELGIN 18
Imbler 49 UNION 27
Saturday, 1/14/17
KNAPPA 45 Nestucca 37
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 46 Central Linn 33
Bonanza 52 CROW 35
Oakridge 61 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 16
MONROE 55 Lost River 47
Oakland 41 RIDDLE 25
WESTON-MCEWEN 52 Heppner 40
CULVER 36 Stanfield 22
GRANT UNION 47 Union 18
ENTERPRISE 50 Elgin 21
Monday, 1/16/17
COLUMBIA CHRISTIAN 1 Delphian 0
Western Mennonite 49 Faith Bible 28
GLENDALE (1A) 35 Milo Adventist Academy 16
Tuesday, 1/17/17
Faith Bible @ NESTUCCA 6:00pm
VERNONIA 1 Delphian 0
East Linn Christian Academy 49 SANTIAM 38
St Paul 48 WESTERN MENNONITE 31
REGIS 57 Central Linn 41
OAKRIDGE 68 Crow 46
Monroe 63 OAKLAND 44
Bonanza 39 RIDDLE 37
TOLEDO 53 Reedsport 21
GOLD BEACH 50 Waldport 30
BANDON 59 Myrtle Point 56 (OT)
Prescott (WA) @ STANFIELD TBA
Umpqua Valley Christian (1A) 43 MILO ADVENTIST ACADEMY 22
Wednesday, 1/18/17
Faith Bible 41 NESTUCCA 33
SANTIAM 56 Harrisburg (3A) 40
Lost River 55 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 6
Vernonia @ YAMHILL-CARLTON (4A) 7:00pm
Myrtle Point 54 GLENDALE (1A) 30
Thursday, 1/19/17
Gaston 37 NEAH-KAH-NIE 21
Monroe 43 COUNTRY CHRISTIAN (1A) 36
Neah-Kah-Nie 1 DELPHIAN 0
City Christian 37 COLUMBIA CHRISTIAN 23
Central Linn 69 OAKRIDGE 39
CROW 53 Riddle 47
Friday, 1/20/17
GASTON 31 Knappa 30
Vernonia 48 CITY CHRISTIAN 38
Nestucca 32 COLUMBIA CHRISTIAN 30
KENNEDY 70 Western Mennonite 63 (OT)
Regis 42 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 39
ST PAUL 47 Santiam 38
LOST RIVER 39 Oakland 28
Neah-Kah-Nie @ JEFFERSON (3A) 7:30pm
MONROE 67 Canyonville Christian Academy 21
GOLD BEACH 61 Bandon 53
TOLEDO 57 Myrtle Point 30
Reedsport 42 WALDPORT 36
Culver 57 HEPPNER 36
PILOT ROCK 59 Weston-McEwen 51
IMBLER 34 Grant Union 32
Enterprise 38 UNION 24
Saturday, 1/21/17
NEAH-KAH-NIE 29 City Christian 28
FAITH BIBLE 1 Delphian 0
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 45 Western Mennonite 44 (OT)
Oakland 43 BONANZA 14
CROW 44 McKenzie (1A) 37
WESTON-MCEWEN 57 Stanfield 32
Pilot Rock 53 HEPPNER 22
Union 38 ELGIN 34
Gold Beach 54 ILLINOIS VALLEY (3A) 52
Imbler 44 ENTERPRISE 34
Monday, 1/23/17
Faith Bible 47 COLUMBIA CHRISTIAN 23
GASTON 1 Delphian 0
St Paul 32 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 30
WESTON-MCEWEN 59 McLoughlin (4A) 36
Tuesday, 1/24/17
Faith Bible 50 VERNONIA 35
Knappa 49 NEAH-KAH-NIE 42
Columbia Christian 1 DELPHIAN 0
NESTUCCA 53 Gaston 46
COUNTRY CHRISTIAN (1A) 51 City Christian 24
Western Mennonite 42 CENTRAL LINN 40
KENNEDY 43 Santiam 41
MONROE 54 Crow 22
Lost River 42 BONANZA 24
Oakland 52 OAKRIDGE 28
RIDDLE 60 Canyonville Christian Academy 26
MYRTLE POINT 62 Waldport 34
Toledo 59 BANDON 27
Regis 47 NORTH DOUGLAS (1A) 45 (1 OT)
Gold Beach 70 REEDSPORT 42
Sherman (1A) @ STANFIELD 7:00pm
Wednesday, 1/25/17
CITY CHRISTIAN 37 Neah-Kah-Nie 19
Monroe 58 OAKRIDGE 27
Thursday, 1/26/17
GASTON 49 Columbia Christian 22
Faith Bible 1 DELPHIAN 0
Vernonia 36 KNAPPA 29
Central Linn 53 MCKENZIE (1A) 27
Parkview Adventist (AB) 40 Milo Adventist Academy 30  (Walla Walla Friendship Tournament)
Friday, 1/27/17
Regis 39 WESTERN MENNONITE 34
Kennedy 41 ST PAUL 23
East Linn Christian Academy 55 Willamette Valley Christian (1A) 24
SANTIAM 41 Central Linn 34
OAKLAND 33 Bonanza 32
Lost River 58 OAKRIDGE 31
Crow 64 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 25
Monroe 64 RIDDLE 37
WALDPORT 40 Bandon 32
MYRTLE POINT 39 Reedsport 35
GOLD BEACH 69 Toledo 50
WESTON-MCEWEN 42 Culver 32
Pilot Rock 48 STANFIELD 22
IMBLER 40 Elgin 21
GRANT UNION 52 Enterprise 39
Saturday, 1/28/17
KNAPPA 1 Delphian 0
Faith Bible 53 GASTON 12
City Christian 41 NESTUCCA 35
VERNONIA 43 Neah-Kah-Nie 16
SANTIAM 52 Oakridge 33
ST PAUL 42 Perrydale (1A) 25
Crow 59 ALSEA (1A) 36
Bonanza 50 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 16
Riddle 39 BANDON 34
HEPPNER 55 Stanfield 39
PILOT ROCK 55 Culver 44
IMBLER 53 Union 35
GRANT UNION 53 Elgin 26
Monday, 1/30/17
CITY CHRISTIAN 52 Nestucca 43
KNAPPA 41 Columbia Christian 29
Santiam 42 REGIS 38
St Paul 44 CENTRAL LINN 33
Kennedy 34 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 25
STANFIELD 46 Sherman (1A) 38
Tuesday, 1/31/17
FAITH BIBLE 40 Neah-Kah-Nie 9
Vernonia 52 COLUMBIA CHRISTIAN 20
Nestucca 1 DELPHIAN 0
CITY CHRISTIAN 50 Knappa 24
OAKLAND 48 Crow 25
MONROE 69 Oakridge 37
BONANZA 71 Canyonville Christian Academy 34
LOST RIVER 58 Riddle 27
GOLD BEACH 64 Myrtle Point 45
Bandon 45 REEDSPORT 36
TOLEDO 36 Waldport 21
UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 39 Milo Adventist Academy 17
Imbler @ STANFIELD 5:00pm
Pilot Rock @ ELGIN 4:00pm
Wednesday, 2/1/17
CITY CHRISTIAN 32 Gaston 11
WESTERN MENNONITE 43 East Linn Christian Academy 42 (OT)
KENNEDY 35 Central Linn 33
Toledo 45 PERRYDALE (1A) 9
Regis 40 ST PAUL 37
Crow 36 MCKENZIE (1A) 31
Thursday, 2/2/17
NEAH-KAH-NIE 1 Delphian 0
VERNONIA 43 Nestucca 41
RIDDLE 37 Oakridge 34
Friday, 2/3/17
FAITH BIBLE 54 Knappa 24
WESTERN MENNONITE 42 Santiam 29
East Linn Christian Academy 41 CENTRAL LINN 26
ST PAUL 51 Crosshill Christian (1A) 35
KENNEDY 54 Regis 44
Monroe 71 BONANZA 23
Oakland 69 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 18
LOST RIVER 54 Crow 36
Gold Beach 59 WALDPORT 47
Toledo 64 REEDSPORT 37
Bandon 40 MYRTLE POINT 35
Culver @ STANFIELD 4:30pm
Weston-McEwen @ HEPPNER 6:00pm
Grant Union 56 UNION 38
Enterprise 46 ELGIN 27
Saturday, 2/4/17
COLUMBIA CHRISTIAN 37 Gaston 35
DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 46 Nestucca 34
FAITH BIBLE 47 City Christian 28
Monroe 35 LOST RIVER 28
BONANZA 62 Crow 55
OAKLAND 55 Riddle 30
OAKRIDGE 52 Canyonville Christian Academy 31
Heppner @ CULVER 4:00pm
WESTON-MCEWEN 56 Pilot Rock 53
McLoughlin (4A) @ STANFIELD 2:30pm
GRANT UNION 43 Imbler 41
ENTERPRISE 44 Union 22
Monday, 2/6/17
BLANCHET CATHOLIC (3A) 50 Kennedy 40
Weston-McEwen 75 HEPPNER 37
ILLINOIS VALLEY (3A) [JV] 43 Milo Adventist Academy 19
Tuesday, 2/7/17
NESTUCCA 42 Neah-Kah-Nie 39
Faith Bible 43 CITY CHRISTIAN 41
Gaston 1 DELPHIAN 0
Western Mennonite 42 ST PAUL 32
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 50 Santiam 42
Regis 59 CENTRAL LINN 42
CROW 49 Oakridge 43
MONROE 55 Oakland 40
LOST RIVER 48 Canyonville Christian Academy 19
BONANZA 70 Riddle 31
Waldport 43 REEDSPORT 24
Toledo 75 MYRTLE POINT 31
Gold Beach 68 BANDON 41
Crane (1A) @ GRANT UNION 6:00pm
Wednesday, 2/8/17
GASTON 50 Vernonia 43
Knappa 51 COLUMBIA CHRISTIAN 14
Crane (1A) 39 GRANT UNION 37
Thursday, 2/9/17
CITY CHRISTIAN 32 Columbia Christian 23
FAITH BIBLE 60 Nestucca 18
Vernonia 1 DELPHIAN 0
Culver 63 STANFIELD 41
Friday, 2/10/17
NEAH-KAH-NIE 25 Columbia Christian 18
SANTIAM 49 St Paul 44
REGIS 42 East Linn Christian Academy 33 (OT)
CENTRAL LINN 53 Lowell (1A) 46
WESTERN MENNONITE 54 Kennedy 50 (OT)
Monroe 68 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 21
Crow 52 RIDDLE 50
OAKLAND 42 Lost River 20
Bonanza 49 OAKRIDGE 38
TOLEDO 53 Bandon 28
WALDPORT 52 Myrtle Point 49
GOLD BEACH 72 Reedsport 34
PILOT ROCK 49 Heppner 38
Weston-McEwen 46 STANFIELD 31
Enterprise 38 IMBLER 27
UNION 51 Elgin 27
Saturday, 2/11/17
CITY CHRISTIAN 1 Delphian 0
VERNONIA 44 Gaston 36
FAITH BIBLE 50 Columbia Christian 11
COUNTRY CHRISTIAN (1A) 53 Regis 48
NESTUCCA 46 Knappa 31
East Linn Christian Academy 44 St Paul 41
Illinois Valley (3A) 58 BONANZA 49
Crow 52 MAPLETON (1A) 21
PILOT ROCK 58 Stanfield 26
CULVER 46 Weston-McEwen 44
Imbler 57 ELGIN 31
Grant Union 34 ENTERPRISE 33
Monday, 2/13/17
City Christian 1 DELPHIAN 0
VERNONIA 56 Columbia Christian 39
GASTON 39 Neah-Kah-Nie 30 (OT Gaston 10 Nkn 1)
Heppner 47 CULVER 44
Tuesday, 2/14/17
REGIS 42 East Linn Christian Academy 32
LOST RIVER 44 Bonanza 35
Riddle 61 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 28
Monroe 84 CROW 47
OAKLAND 55 Oakridge 39
Pilot Rock 46 Weston-McEwen 40
Thursday, 2/16/17
KNAPPA 34 Gaston 25
VERNONIA 56 City Christian 46
WESTERN MENNONITE 57 Regis 48
Friday, 2/17/17
Bonanza 49 Crow 39  (MVC Tournament)
Oakland 30 Lost River 27  (MVC Tournament)
Weston-McEwen 47 Culver 36  (CBC District Tournament)
Union 39 Elgin 27  (Wapiti District Tournament)
Imbler 50 Enterprise 40  (Wapiti District Tournament)
Saturday, 2/18/17
Faith Bible 42 Vernonia 35
City Christian 44 Knappa 33  (Northwest League District Tournament)
Western Mennonite 43 KENNEDY 36
Lost River 46 Bonanza 35  (MVC Tournament)
Monroe 56 Oakland 32  (MVC Tournament)
Pilot Rock 65 Weston-McEwen 39  (CBC District Tournament)
Imbler 29 Grant Union 28  (Wapiti District Tournament)
Enterprise 32 Union 26  (Wapiti District Tournament)
Saturday, 2/25/17
Weston-McEwen 42 FAITH BIBLE 29  (2A State Playoffs)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 50 Oakland 39  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 62 City Christian 38  (2A State Playoffs)
KENNEDY 40 Vernonia 21  (2A State Playoffs)
MONROE 53 Toledo 24  (2A State Playoffs)
Regis 71 GOLD BEACH 43  (2A State Playoffs)
Grant Union 49 PILOT ROCK 42  (2A State Playoffs)
IMBLER 42 Lost River 39  (2A State Playoffs)
Thursday, 3/2/17
KENNEDY 44 Grant Union 33  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 39 East Linn Christian Academy 32  (2A State Playoffs)
MONROE 47 Regis 43  (2A State Playoffs)
IMBLER 48 Weston-McEwen 36  (2A State Playoffs)
Friday, 3/3/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 45 Grant Union 29  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 52 Kennedy 37  (2A State Playoffs)
REGIS 52 Weston-McEwen 40  (2A State Playoffs)
MONROE 41 Imbler 28  (2A State Playoffs)
Saturday, 3/4/17
KENNEDY 39 Imbler 30  (2A State Playoffs)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 43 Regis 38  (2A State Playoffs)
MONROE 52 Western Mennonite 40  (2A State Playoffs)

Northwest

2016-17 Girls Basketball 2A Northwest Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Faith Bible Falcons 16 0 1.000 25 2 0.926 19 2 0.905 L1 43.1 25.3 4 4 4 3 5 15
Vernonia Loggers 13 3 0.812 16 9 0.640 14 8 0.636 L2 38.7 35.6 13 8 14 15 14 9
City Christian Lions 11 5 0.688 15 10 0.600 12 8 0.600 L1 35.3 31.4 18 16 19 22 20 17
Knappa Loggers 8 8 0.500 9 13 0.409 9 10 0.474 L1 34.3 36.8 23 23 23 23 24 24
Gaston Greyhounds 8 8 0.500 11 14 0.440 10 11 0.476 L1 30.7 32.9 26 25 24 25 25 34
Nestucca Bobcats 7 9 0.438 8 14 0.364 8 9 0.471 W1 33.2 35.4 27 24 25 26 26 33
Neah-Kah-Nie Pirates 6 10 0.375 8 13 0.381 7 10 0.412 L1 24.0 31.6 30 27 29 28 29 32
Columbia Christian Knights 3 13 0.188 7 16 0.304 3 13 0.188 L5 22.7 34.0 36 33 35 36 35 28
Delphian Dragons 0 16 0.000 1 18 0.053 0 16 0.000 L18 3.2 13.5 40 39 40 40 41 27
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
DELPHIAN 29 Oregon School For The Deaf (1A) 20
GERVAIS (3A) 31 Gaston 20
Nestucca 36 WALDPORT 30
Thursday, 12/1/16
Knappa @ ASTORIA (4A) 7:25pm
Faith Bible 59 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 23
Neah-Kah-Nie @ ASTORIA (4A) 6:35pm
Friday, 12/2/16
City Christian 43 NORTH CLACKAMAS CHRISTIAN (1A) 21
COLUMBIA CHRISTIAN 24 Horizon Christian, Tualatin (3A) 22
Toledo 47 KNAPPA 44  (Knappa Tourney)
Vernonia 34 Gervais (3A) 29  (Vernonia Tournament)
Arlington (1A) 59 Delphian 1  (Horizon Christian Tournament)
Faith Bible 34 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 32  (Silver Cross Tournament)
Gaston 38 FALLS CITY (1A) 29
JEFFERSON (3A) 44 Nestucca 40
Saturday, 12/3/16
Astoria (4A) 44 KNAPPA 24  (Knappa Tourney)
Mitchell - Spray (1A) 28 Delphian 21  (Hawk Invitational)
VERNONIA 64 Riverdale (3A) 46  (Vernonia Tournament)
Faith Bible 35 Bonanza 32  (Silver Cross Tournament)
Monday, 12/5/16
CITY CHRISTIAN 42 Portland Waldorf (1A) 7
SHERIDAN (3A) 32 Gaston 30
Nestucca @ SANTIAM 6:00pm
Faith Bible 46 HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 19
Tuesday, 12/6/16
City Christian 49 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 18
Damascus Christian (1A) 52 COLUMBIA CHRISTIAN 14
KENNEDY 43 Vernonia 18
Neah-Kah-Nie 33 WALDPORT 16
Wednesday, 12/7/16
GASTON 59 Toledo 46
Sheridan (3A) 38 NESTUCCA 34
Thursday, 12/8/16
North Clackamas Christian (1A) @ FAITH BIBLE 7:00pm
Delphian @ JEWELL (1A) 5:30pm
Friday, 12/9/16
Warrenton (3A) 64 NEAH-KAH-NIE 18
Trout Lake (WA) @ CITY CHRISTIAN 5:30pm
WILLAMINA (3A) 33 Nestucca 21
Saturday, 12/10/16
OREGON EPISCOPAL (3A) 44 Columbia Christian 24
Knappa 74 DELPHIAN 7
Faith Bible @ DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 2:00pm
Monday, 12/12/16
Western Mennonite 47 VERNONIA 37
Faith Bible 59 Westside Christian (3A) 31
Tuesday, 12/13/16
VERNONIA 43 City Christian 40
KNAPPA 36 Gaston 30
NESTUCCA 31 Columbia Christian 21
Thursday, 12/15/16
City Christian @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
Nestucca @ CHEMAWA (3A) 7:00pm
Saturday, 12/17/16
Nestucca @ CITY CHRISTIAN 4:00pm
Vernonia 35 NEAH-KAH-NIE 20
FAITH BIBLE 54 Gaston 21
Monday, 12/19/16
WILLAMINA (3A) 29 Gaston 16
Monroe 73 Vernonia 40  (St. Paul Holiday Tournament)
Tuesday, 12/20/16
Siletz Valley (1A) 30 Neah-Kah-Nie 29  (Toledo Beach Bash)
Columbia Christian 43 ST STEPHEN'S ACADEMY (1A) 17
RAINIER (3A) 65 Knappa 27
Willamette Valley Christian (1A) 39 Vernonia 35  (St. Paul Holiday Tournament)
Wednesday, 12/21/16
Elmira (4A) 43 Neah-Kah-Nie 33  (Toledo Beach Bash)
Thursday, 12/22/16
Santiam 36 GASTON 30
Tuesday, 12/27/16
Neah-Kah-Nie 48 JEWELL (1A) 24
REGIS 47 City Christian 37  (Regis Holiday Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Faith Bible 45 Lake Oswego (6A) [JV] 25  (Riverdale Holiday Tournament)
Oregon Episcopal (3A) 39 Columbia Christian 31  (Riverdale Holiday Tournament)
Pleasant Hill (3A) 46 City Christian 25  (Regis Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
Faith Bible 46 Oregon Episcopal (3A) 21  (Riverdale Holiday Tournament)
ASTORIA (4A) [JV] 29 Nestucca 28
Oakridge 37 Gaston 32  (Taft Holiday Tournament)
Columbia Christian 32 Lake Oswego (6A) [JV] 27  (Riverdale Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
Faith Bible 60 RIVERDALE (3A) 29  (Riverdale Holiday Tournament)
Columbia Christian 24 Sherman (1A) 23  (Riverdale Holiday Tournament)
Warrenton (3A) 44 KNAPPA 24
Gaston 57 Waldport 24  (Taft Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
KNAPPA 40 Neah-Kah-Nie 23
GASTON 37 Nestucca 31
FAITH BIBLE 51 Vernonia 44
Wednesday, 1/4/17
VERNONIA 59 Knappa 36
City Christian @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
Friday, 1/6/17
Portland Waldorf (1A) @ DELPHIAN 4:30pm
Faith Bible 44 KNAPPA 25
City Christian 38 GASTON 24
Neah-Kah-Nie 20 COLUMBIA CHRISTIAN 19
Vernonia 44 NESTUCCA 20
Tuesday, 1/10/17
City Christian 39 KNAPPA 32
NESTUCCA 61 Delphian 3
Faith Bible 45 NEAH-KAH-NIE 22
Thursday, 1/12/17
City Christian @ FAITH BIBLE 7:00pm
NEAH-KAH-NIE 26 Nestucca 14
Saturday, 1/14/17
KNAPPA 45 Nestucca 37
Monday, 1/16/17
COLUMBIA CHRISTIAN 1 Delphian 0
Western Mennonite 49 Faith Bible 28
Tuesday, 1/17/17
Faith Bible @ NESTUCCA 6:00pm
VERNONIA 1 Delphian 0
Wednesday, 1/18/17
Faith Bible 41 NESTUCCA 33
Vernonia @ YAMHILL-CARLTON (4A) 7:00pm
Thursday, 1/19/17
Gaston 37 NEAH-KAH-NIE 21
Neah-Kah-Nie 1 DELPHIAN 0
City Christian 37 COLUMBIA CHRISTIAN 23
Friday, 1/20/17
GASTON 31 Knappa 30
Vernonia 48 CITY CHRISTIAN 38
Nestucca 32 COLUMBIA CHRISTIAN 30
Neah-Kah-Nie @ JEFFERSON (3A) 7:30pm
Saturday, 1/21/17
NEAH-KAH-NIE 29 City Christian 28
FAITH BIBLE 1 Delphian 0
Monday, 1/23/17
Faith Bible 47 COLUMBIA CHRISTIAN 23
GASTON 1 Delphian 0
Tuesday, 1/24/17
Faith Bible 50 VERNONIA 35
Knappa 49 NEAH-KAH-NIE 42
Columbia Christian 1 DELPHIAN 0
NESTUCCA 53 Gaston 46
COUNTRY CHRISTIAN (1A) 51 City Christian 24
Wednesday, 1/25/17
CITY CHRISTIAN 37 Neah-Kah-Nie 19
Thursday, 1/26/17
GASTON 49 Columbia Christian 22
Faith Bible 1 DELPHIAN 0
Vernonia 36 KNAPPA 29
Saturday, 1/28/17
KNAPPA 1 Delphian 0
Faith Bible 53 GASTON 12
City Christian 41 NESTUCCA 35
VERNONIA 43 Neah-Kah-Nie 16
Monday, 1/30/17
CITY CHRISTIAN 52 Nestucca 43
KNAPPA 41 Columbia Christian 29
Tuesday, 1/31/17
FAITH BIBLE 40 Neah-Kah-Nie 9
Vernonia 52 COLUMBIA CHRISTIAN 20
Nestucca 1 DELPHIAN 0
CITY CHRISTIAN 50 Knappa 24
Wednesday, 2/1/17
CITY CHRISTIAN 32 Gaston 11
Thursday, 2/2/17
NEAH-KAH-NIE 1 Delphian 0
VERNONIA 43 Nestucca 41
Friday, 2/3/17
FAITH BIBLE 54 Knappa 24
Saturday, 2/4/17
COLUMBIA CHRISTIAN 37 Gaston 35
DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 46 Nestucca 34
FAITH BIBLE 47 City Christian 28
Tuesday, 2/7/17
NESTUCCA 42 Neah-Kah-Nie 39
Faith Bible 43 CITY CHRISTIAN 41
Gaston 1 DELPHIAN 0
Wednesday, 2/8/17
GASTON 50 Vernonia 43
Knappa 51 COLUMBIA CHRISTIAN 14
Thursday, 2/9/17
CITY CHRISTIAN 32 Columbia Christian 23
FAITH BIBLE 60 Nestucca 18
Vernonia 1 DELPHIAN 0
Friday, 2/10/17
NEAH-KAH-NIE 25 Columbia Christian 18
Saturday, 2/11/17
CITY CHRISTIAN 1 Delphian 0
VERNONIA 44 Gaston 36
FAITH BIBLE 50 Columbia Christian 11
NESTUCCA 46 Knappa 31
Monday, 2/13/17
City Christian 1 DELPHIAN 0
VERNONIA 56 Columbia Christian 39
GASTON 39 Neah-Kah-Nie 30
Thursday, 2/16/17
KNAPPA 34 Gaston 25
VERNONIA 56 City Christian 46
Saturday, 2/18/17
Faith Bible 42 Vernonia 35
City Christian 44 Knappa 33  (Northwest League District Tournament)
Saturday, 2/25/17
Weston-McEwen 42 FAITH BIBLE 29  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 62 City Christian 38  (2A State Playoffs)
KENNEDY 40 Vernonia 21  (2A State Playoffs)

Tri-River

2016-17 Girls Basketball 2A Tri-River Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Kennedy Trojans 10 2 0.833 17 11 0.607 15 5 0.750 W1 43.6 38.8 3 3 2 5 4 1
Western Mennonite Pioneers 8 4 0.667 23 8 0.742 19 6 0.760 L1 47.2 41.5 2 2 3 2 3 3
Regis Rams 7 5 0.583 16 13 0.552 12 8 0.600 L1 48.9 45.5 8 5 5 7 6 5
East Linn Christian Academy Eagles 6 6 0.500 18 11 0.621 12 10 0.545 W2 42.7 36.0 7 6 6 10 7 2
St Paul Buckaroos (1A) 6 6 0.500 15 9 0.625 6 8 0.429 L3 39.5 34.3 15 14 10 12 13 4
Santiam Wolverines 4 8 0.333 9 13 0.409 6 9 0.400 W1 42.1 43.8 20 18 15 18 17 7
Central Linn Cobras 1 11 0.083 10 14 0.417 5 13 0.278 W1 39.2 38.6 21 22 22 21 23 6
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
Portland Christian (3A) 54 KENNEDY 53
ST PAUL 47 Scio (3A) 32
Regis 58 CHEMAWA (3A) 40
MONROE 56 Santiam 22
Central Linn 40 SILETZ VALLEY (1A) 28
East Linn Christian Academy 55 TRIANGLE LAKE (1A) 8
Friday, 12/2/16
WILLAMINA (3A) 22 St Paul 21
Faith Bible 34 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 32  (Silver Cross Tournament)
WESTERN MENNONITE 40 Chemawa (3A) 20  (Beau Classic)
Central Linn 35 TAFT (3A) 17
DAYTON (3A) 56 Regis 44
SHERIDAN (3A) 50 Santiam 48
Kennedy 46 SCIO (3A) 42
Saturday, 12/3/16
WESTERN MENNONITE 62 Colton (3A) 41  (Beau Classic)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 49 Crosshill Christian (1A) 14  (Silver Cross Tournament)
Monday, 12/5/16
Nestucca @ SANTIAM 6:00pm
Creswell (3A) 48 WESTERN MENNONITE 43
Central Linn 65 SWEET HOME (4A) 36
Tuesday, 12/6/16
PORTLAND CHRISTIAN (3A) 50 Santiam 38
WESTERN MENNONITE 66 Molalla (4A) 61
KENNEDY 43 Vernonia 18
ST PAUL 30 Gervais (3A) 21
Portland Adventist Academy (3A) 59 REGIS 45
Oakridge @ SANTIAM 5:30pm
Wednesday, 12/7/16
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 46 Lowell (1A) 37
Friday, 12/9/16
St Paul 63 SOUTHWEST CHRISTIAN (1A) 20  (Wildcat Challenge)
KENNEDY 84 Toledo 33  (Kennedy Classic)
Regis 66 OAKRIDGE 59
PLEASANT HILL (3A) 32 Santiam 31
East Linn Christian Academy 42 CRESWELL (3A) 40
Lakeview (3A) 32 Central Linn 26  (Running Raider)
Saturday, 12/10/16
Monroe 61 KENNEDY 54  (Kennedy Classic)
St Paul 47 Willamette Valley Christian (1A) 22  (Wildcat Challenge)
Lost River 41 Central Linn 39  (Running Raider)
Monday, 12/12/16
Western Mennonite 47 VERNONIA 37
Santiam 55 COLTON (3A) 38
Tuesday, 12/13/16
Monroe 43 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 30
Dayton (3A) 37 KENNEDY 26
Wednesday, 12/14/16
Scio (3A) @ SANTIAM 5:30pm
Thursday, 12/15/16
Blanchet Catholic (3A) vs Kennedy   (Abby's Pizza Holiday Classic) 5:00pm
North Bend (4A) vs Regis   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Friday, 12/16/16
North Bend (4A) vs Regis   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Abby's Pizza Holiday Classic @ KENNEDY TBA
Willamina (3A) @ SANTIAM 5:30pm
Saturday, 12/17/16
Abby's Pizza Holiday Classic @ REGIS TBA
Abby's Pizza Holiday Classic @ KENNEDY TBA
SALEM ACADEMY (3A) 58 Western Mennonite 30
Monday, 12/19/16
ST PAUL 62 Willamette Valley Christian (1A) 30  (St. Paul Holiday Tournament)
Western Mennonite 48 STANFIELD 24
Tuesday, 12/20/16
Monroe 61 ST PAUL 38  (St. Paul Holiday Tournament)
Kennedy 44 SANTIAM 34
Blanchet Catholic (3A) 69 REGIS 65
Western Mennonite 51 HEPPNER 34
Wednesday, 12/21/16
North Marion (4A) 64 REGIS 51
AMITY (3A) 36 Kennedy 32
Thursday, 12/22/16
Santiam 36 GASTON 30
North Douglas (1A) 38 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 33
CENTRAL LINN 37 Oakland 36
Western Mennonite 51 Days Creek (1A) 43
Friday, 12/23/16
REGIS 52 Harrisburg (3A) 32
Tuesday, 12/27/16
REGIS 47 City Christian 37  (Regis Holiday Tournament)
Wednesday, 12/28/16
East Linn Christian Academy 63 Catlin Gabel (3A) 46  (Crusader New Year Invitational)
Valley Catholic (4A) 46 Kennedy 25  (Crusader New Year Invitational)
REGIS 72 Colton (3A) 40  (Regis Holiday Tournament)
Santiam 39 Willamina (3A) 38 (2OTOT)   (Cougar Classic)
ST PAUL 33 Warrenton (3A) 27
Monroe 57 Central Linn 21  (Jefferson Holiday Tournament)
Western Mennonite 60 Gold Beach 42  (Crusader New Year Invitational)
Thursday, 12/29/16
East Linn Christian Academy 55 Culver 45  (Crusader New Year Invitational)
Central Linn 48 Toledo 20  (Jefferson Holiday Tournament)
Umatilla (3A) 43 Kennedy 40  (Crusader New Year Invitational)
ST PAUL 40 Colton (3A) 35
La Pine (3A) 50 SANTIAM 40  (Cougar Classic)
Western Mennonite 42 Lost River 34  (Crusader New Year Invitational)
Friday, 12/30/16
East Linn Christian Academy 52 Western Mennonite 37  (Crusader New Year Invitational)
Kennedy 64 St Mary's (3A) 45  (Crusader New Year Invitational)
Tuesday, 1/3/17
Western Mennonite 46 REGIS 34
KENNEDY 38 St Paul 21
Wednesday, 1/4/17
Santiam @ CENTRAL LINN 5:30pm
Thursday, 1/5/17
CENTRAL LINN 36 Culver 29
Friday, 1/6/17
ST PAUL 34 Central Linn 30
Regis 58 SANTIAM 56
KENNEDY 42 East Linn Christian Academy 36
Saturday, 1/7/17
St Paul @ TOLEDO 1:30pm
Monday, 1/9/17
Santiam 51 CENTRAL LINN 41
Tuesday, 1/10/17
CENTRAL LINN 25 Kennedy 24
St Paul 37 REGIS 33
Wednesday, 1/11/17
Santiam @ DAMASCUS CHRISTIAN (1A) 5:00pm
Thursday, 1/12/17
WESTERN MENNONITE 45 Central Linn 42
East Linn Christian Academy 44 ST PAUL 33
Friday, 1/13/17
Kennedy 43 REGIS 42
Western Mennonite 57 SANTIAM 49
Saturday, 1/14/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 46 Central Linn 33
Monday, 1/16/17
Western Mennonite 49 Faith Bible 28
Tuesday, 1/17/17
East Linn Christian Academy 49 SANTIAM 38
St Paul 48 WESTERN MENNONITE 31
REGIS 57 Central Linn 41
Wednesday, 1/18/17
SANTIAM 56 Harrisburg (3A) 40
Thursday, 1/19/17
Central Linn 69 OAKRIDGE 39
Friday, 1/20/17
KENNEDY 70 Western Mennonite 63
Regis 42 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 39
ST PAUL 47 Santiam 38
Saturday, 1/21/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 45 Western Mennonite 44
Monday, 1/23/17
St Paul 32 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 30
Tuesday, 1/24/17
Western Mennonite 42 CENTRAL LINN 40
KENNEDY 43 Santiam 41
Regis 47 NORTH DOUGLAS (1A) 45 (1 OTOT)
Thursday, 1/26/17
Central Linn 53 MCKENZIE (1A) 27
Friday, 1/27/17
Regis 39 WESTERN MENNONITE 34
Kennedy 41 ST PAUL 23
East Linn Christian Academy 55 Willamette Valley Christian (1A) 24
SANTIAM 41 Central Linn 34
Saturday, 1/28/17
SANTIAM 52 Oakridge 33
ST PAUL 42 Perrydale (1A) 25
Monday, 1/30/17
Santiam 42 REGIS 38
St Paul 44 CENTRAL LINN 33
Kennedy 34 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 25
Wednesday, 2/1/17
WESTERN MENNONITE 43 East Linn Christian Academy 42
KENNEDY 35 Central Linn 33
Regis 40 ST PAUL 37
Friday, 2/3/17
WESTERN MENNONITE 42 Santiam 29
East Linn Christian Academy 41 CENTRAL LINN 26
ST PAUL 51 Crosshill Christian (1A) 35
KENNEDY 54 Regis 44
Monday, 2/6/17
BLANCHET CATHOLIC (3A) 50 Kennedy 40
Tuesday, 2/7/17
Western Mennonite 42 ST PAUL 32
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 50 Santiam 42
Regis 59 CENTRAL LINN 42
Friday, 2/10/17
SANTIAM 49 St Paul 44
REGIS 42 East Linn Christian Academy 33
CENTRAL LINN 53 Lowell (1A) 46
WESTERN MENNONITE 54 Kennedy 50
Saturday, 2/11/17
COUNTRY CHRISTIAN (1A) 53 Regis 48
East Linn Christian Academy 44 St Paul 41
Tuesday, 2/14/17
REGIS 42 East Linn Christian Academy 32
Thursday, 2/16/17
WESTERN MENNONITE 57 Regis 48
Saturday, 2/18/17
Western Mennonite 43 KENNEDY 36
Saturday, 2/25/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 50 Oakland 39  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 62 City Christian 38  (2A State Playoffs)
KENNEDY 40 Vernonia 21  (2A State Playoffs)
Regis 71 GOLD BEACH 43  (2A State Playoffs)
Thursday, 3/2/17
KENNEDY 44 Grant Union 33  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 39 East Linn Christian Academy 32  (2A State Playoffs)
MONROE 47 Regis 43  (2A State Playoffs)
Friday, 3/3/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 45 Grant Union 29  (2A State Playoffs)
WESTERN MENNONITE 52 Kennedy 37  (2A State Playoffs)
REGIS 52 Weston-McEwen 40  (2A State Playoffs)
Saturday, 3/4/17
KENNEDY 39 Imbler 30  (2A State Playoffs)
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 43 Regis 38  (2A State Playoffs)
MONROE 52 Western Mennonite 40  (2A State Playoffs)

Mountain View

2016-17 Girls Basketball 2A Mountain View Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Monroe Dragons 14 0 1.000 29 0 1.000 25 0 1.000 W29 58.6 32.9 1 1 1 1 2 11
Oakland Oakers 11 3 0.786 18 9 0.667 15 6 0.714 L2 46.0 34.4 9 13 11 14 15 19
Lost River Raiders 11 3 0.786 18 10 0.643 13 7 0.650 L1 41.1 32.4 11 10 12 4 9 12
Bonanza Antlers 8 6 0.571 13 13 0.500 9 8 0.529 L1 41.5 40.7 19 19 20 20 22 16
Crow Cougars (1A) 5 9 0.357 12 12 0.500 5 11 0.312 L2 45.8 45.9 24 28 26 27 28 18
Oakridge Warriors 4 10 0.286 6 18 0.250 5 14 0.263 L3 38.8 48.6 31 30 30 31 31 23
Riddle Irish (1A) 3 11 0.214 10 14 0.417 5 12 0.294 W1 40.0 39.5 32 31 32 33 33 36
Canyonville Christian Academy Pilots 0 14 0.000 1 21 0.045 1 15 0.062 L19 21.4 53.5 39 38 39 39 40 22
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
MONROE 56 Santiam 22
CROW 58 Mohawk (1A) 35
UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 23 Canyonville Christian Academy 15
LAKEVIEW (3A) 45 Bonanza 18
Friday, 12/2/16
Lost River 41 Amity (3A) 39  (La Pine Tournament)
Bonanza 38 Crosshill Christian (1A) 29  (Silver Cross Tournament)
Glendale (1A) 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 39  (CCA Invitational)
RIDDLE 59 Rogue River (3A) 26
OAKLAND 60 Reedsport 15
Crow 63 Triangle Lake (1A) 21  (Tom Page Cougar Classic)
CRESWELL (3A) 62 Oakridge 27
Saturday, 12/3/16
Faith Bible 35 Bonanza 32  (Silver Cross Tournament)
Seton Catholic (WA) 47 CROW 28  (Tom Page Cougar Classic)
CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 22 Canyonville Christian Academy [JV] 20  (CCA Invitational)
MONROE 68 Portland Christian (3A) 45
Bandon 41 OAKRIDGE 38
Burns (3A) 35 Lost River 30  (La Pine Tournament)
ILLINOIS VALLEY (3A) 58 Oakland 48
Monday, 12/5/16
RIDDLE 55 Milo Adventist Academy 1
Tuesday, 12/6/16
Oakridge @ SANTIAM 5:30pm
Hosanna Christian (1A) 39 BONANZA 24
OAKLAND 61 Elkton (1A) 24
Riddle 60 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 38
ROGUE RIVER (3A) 28 Canyonville Christian Academy 24
Friday, 12/9/16
CORE Butte (CA) 64 Canyonville Christian Academy 15  (Redding Tournament)
Burns (3A) 42 LOST RIVER 32  (Running Raider)
Glide (3A) 33 RIDDLE 16  (Cow Creek Classic)
Bonanza 33 Paisley (1A) 13  (North Lake Tournament)
Monroe 65 Colton (3A) 31  (Kennedy Classic)
DOUGLAS (4A) 61 Oakland 25  (Douglas Tournament)
Regis 66 OAKRIDGE 59
Saturday, 12/10/16
Redding Christian (CA) 61 Canyonville Christian Academy 20  (Redding Tournament)
Monroe 61 KENNEDY 54  (Kennedy Classic)
Oakland 54 Myrtle Point 30  (Douglas Tournament)
Lost River 41 Central Linn 39  (Running Raider)
Triad (1A) 37 RIDDLE 35  (Cow Creek Classic)
NORTH LAKE (1A) 45 Bonanza 33  (North Lake Tournament)
Monday, 12/12/16
Oakridge @ LOWELL (1A) 5:30pm
Tuesday, 12/13/16
Monroe 43 EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 30
OAKLAND 59 Glendale (1A) 11
MYRTLE POINT 48 Canyonville Christian Academy 19
PLEASANT HILL (3A) 46 Oakridge 26
Bonanza 60 CHILOQUIN (1A) 44
Lost River 44 LAKEVIEW (3A) 28
Wednesday, 12/14/16
North Lake (1A) @ BONANZA 3:30pm
Thursday, 12/15/16
Camas Valley (1A) 43 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 21
RIDDLE 51 Powers (1A) 23
Friday, 12/16/16
Riddle 39 CAMAS VALLEY (1A) 17
Saturday, 12/17/16
St Mary's (3A) 58 OAKRIDGE 44
Monday, 12/19/16
Monroe 73 Vernonia 40  (St. Paul Holiday Tournament)
CROW 64 Canyonville Christian Academy 19
REEDSPORT 49 Riddle 39
Tuesday, 12/20/16
Monroe 61 ST PAUL 38  (St. Paul Holiday Tournament)
Gold Beach 67 CROW 38
Oakland 55 DAYS CREEK (1A) 30
Wednesday, 12/21/16
Lost River 36 Santiam Christian (3A) 31  (Southern Oregon Subaru Classic)
Thursday, 12/22/16
CENTRAL LINN 37 Oakland 36
Lost River 40 Phoenix (4A) 29  (Southern Oregon Subaru Classic)
Friday, 12/23/16
Crater (5A) 39 Lost River 22  (Southern Oregon Subaru Classic)
Tuesday, 12/27/16
LOWELL (1A) 57 Oakridge 40
Wednesday, 12/28/16
Monroe 57 Central Linn 21  (Jefferson Holiday Tournament)
Lakeview (3A) 62 BONANZA 52
Lost River 59 Westside Christian (3A) 34  (Crusader New Year Invitational)
Glide (3A) 57 Oakland 38  (Oakland Christmas Tournament)
Thursday, 12/29/16
Monroe 50 JEFFERSON (3A) 20  (Jefferson Holiday Tournament)
OAKLAND 41 Bandon 28  (Oakland Christmas Tournament)
Oakridge 37 Gaston 32  (Taft Holiday Tournament)
Western Mennonite 42 Lost River 34  (Crusader New Year Invitational)
Friday, 12/30/16
Oakridge 33 TAFT (3A) 30  (Taft Holiday Tournament)
CROW 62 Alsea (1A) 46
Riddle 43 GLENDALE (1A) 23
Bonanza 52 TRIAD (1A) 26
Culver 29 Lost River 26  (Crusader New Year Invitational)
Friday, 1/6/17
MONROE 65 Riddle 23
Lost River 50 Oakridge 22
Saturday, 1/7/17
BONANZA 48 Oakridge 34
Tuesday, 1/10/17
Oakland 55 CROW 43
Wednesday, 1/11/17
Lost River 41 RIDDLE 23
Friday, 1/13/17
OAKLAND 58 Canyonville Christian Academy 15
OAKRIDGE 42 Riddle 36
MONROE 64 Bonanza 34
Lost River 51 CROW 29
Saturday, 1/14/17
Bonanza 52 CROW 35
Oakridge 61 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 16
MONROE 55 Lost River 47
Oakland 41 RIDDLE 25
Tuesday, 1/17/17
OAKRIDGE 68 Crow 46
Monroe 63 OAKLAND 44
Bonanza 39 RIDDLE 37
Wednesday, 1/18/17
Lost River 55 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 6
Thursday, 1/19/17
Monroe 43 COUNTRY CHRISTIAN (1A) 36
Central Linn 69 OAKRIDGE 39
CROW 53 Riddle 47
Friday, 1/20/17
LOST RIVER 39 Oakland 28
MONROE 67 Canyonville Christian Academy 21
Saturday, 1/21/17
Oakland 43 BONANZA 14
CROW 44 McKenzie (1A) 37
Tuesday, 1/24/17
MONROE 54 Crow 22
Lost River 42 BONANZA 24
Oakland 52 OAKRIDGE 28
RIDDLE 60 Canyonville Christian Academy 26
Wednesday, 1/25/17
Monroe 58 OAKRIDGE 27
Friday, 1/27/17
OAKLAND 33 Bonanza 32
Lost River 58 OAKRIDGE 31
Crow 64 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 25
Monroe 64 RIDDLE 37
Saturday, 1/28/17
SANTIAM 52 Oakridge 33
Crow 59 ALSEA (1A) 36
Bonanza 50 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 16
Riddle 39 BANDON 34
Tuesday, 1/31/17
OAKLAND 48 Crow 25
MONROE 69 Oakridge 37
BONANZA 71 Canyonville Christian Academy 34
LOST RIVER 58 Riddle 27
Wednesday, 2/1/17
Crow 36 MCKENZIE (1A) 31
Thursday, 2/2/17
RIDDLE 37 Oakridge 34
Friday, 2/3/17
Monroe 71 BONANZA 23
Oakland 69 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 18
LOST RIVER 54 Crow 36
Saturday, 2/4/17
Monroe 35 LOST RIVER 28
BONANZA 62 Crow 55
OAKLAND 55 Riddle 30
OAKRIDGE 52 Canyonville Christian Academy 31
Tuesday, 2/7/17
CROW 49 Oakridge 43
MONROE 55 Oakland 40
LOST RIVER 48 Canyonville Christian Academy 19
BONANZA 70 Riddle 31
Friday, 2/10/17
Monroe 68 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 21
Crow 52 RIDDLE 50
OAKLAND 42 Lost River 20
Bonanza 49 OAKRIDGE 38
Saturday, 2/11/17
Illinois Valley (3A) 58 BONANZA 49
Crow 52 MAPLETON (1A) 21
Tuesday, 2/14/17
LOST RIVER 44 Bonanza 35
Riddle 61 CANYONVILLE CHRISTIAN ACADEMY 28
Monroe 84 CROW 47
OAKLAND 55 Oakridge 39
Friday, 2/17/17
Bonanza 49 Crow 39  (MVC Tournament)
Oakland 30 Lost River 27  (MVC Tournament)
Saturday, 2/18/17
Lost River 46 Bonanza 35  (MVC Tournament)
Monroe 56 Oakland 32  (MVC Tournament)
Saturday, 2/25/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 50 Oakland 39  (2A State Playoffs)
MONROE 53 Toledo 24  (2A State Playoffs)
IMBLER 42 Lost River 39  (2A State Playoffs)
Thursday, 3/2/17
MONROE 47 Regis 43  (2A State Playoffs)
Friday, 3/3/17
MONROE 41 Imbler 28  (2A State Playoffs)
Saturday, 3/4/17
MONROE 52 Western Mennonite 40  (2A State Playoffs)

Sunset

2016-17 Girls Basketball 2A Sunset Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Gold Beach Panthers 10 0 1.000 17 5 0.773 11 2 0.846 L1 55.2 43.9 12 11 8 13 11 30
Toledo Boomers 8 2 0.800 12 12 0.500 9 6 0.600 L1 43.8 43.5 22 17 21 19 20 20
Bandon Tigers 5 5 0.500 7 14 0.333 6 7 0.462 L2 33.8 45.4 28 26 27 24 27 37
Myrtle Point Bobcats 3 7 0.300 10 13 0.435 5 8 0.385 L4 40.9 44.7 34 35 33 30 34 40
Waldport Irish 3 7 0.300 4 16 0.200 3 11 0.214 W2 32.1 47.4 38 37 36 35 37 39
Reedsport Braves 1 9 0.100 5 17 0.227 2 10 0.167 L6 35.3 48.4 35 36 38 34 37 35
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
SANTIAM CHRISTIAN (3A) 59 Toledo 43
Reedsport 42 PACIFIC (1A) 36
COQUILLE (3A) 54 Bandon 11
Nestucca 36 WALDPORT 30
Friday, 12/2/16
Toledo 47 KNAPPA 44  (Knappa Tourney)
WARRENTON (3A) 83 Waldport 6
OAKLAND 60 Reedsport 15
GOLD BEACH 59 Umpqua Valley Christian (1A) 28
MYRTLE POINT 25 Powers (1A) 20
Saturday, 12/3/16
Clatskanie (3A) 65 Toledo 55  (Knappa Tourney)
Bandon 41 OAKRIDGE 38
GOLD BEACH 47 Camas Valley (1A) 35
Monday, 12/5/16
Bandon 25 POWERS (1A) 13
Elkton (1A) 43 REEDSPORT 32
Tuesday, 12/6/16
Reedsport 55 MAPLETON (1A) 17
Neah-Kah-Nie 33 WALDPORT 16
GLIDE (3A) 42 Gold Beach 31
Pleasant Hill (3A) 38 TOLEDO 29
Wednesday, 12/7/16
GASTON 59 Toledo 46
Myrtle Point 43 CAMAS VALLEY (1A) 25
Taft (3A) 45 WALDPORT 35
Thursday, 12/8/16
Gold Beach 52 WESTSIDE CHRISTIAN (3A) 49  (Westside Christian Tournament)
Friday, 12/9/16
Gold Beach @ WESTSIDE CHRISTIAN TOURNAMENT 7:00pm
KENNEDY 84 Toledo 33  (Kennedy Classic)
South Umpqua (4A) 59 Myrtle Point 40  (Douglas Tournament)
Brookings-Harbor (4A) 43 BANDON 18
St Mary's (3A) 55 Reedsport 27  (Winterlake Classic)
Saturday, 12/10/16
Oakland 54 Myrtle Point 30  (Douglas Tournament)
Toledo 53 Colton (3A) 49  (Kennedy Classic)
De La Salle North Catholic (3A) 53 Gold Beach 29  (Westside Christian Tournament)
Reedsport 46 Rogue River (3A) 23  (Winterlake Classic)
Tuesday, 12/13/16
Waldport 53 ALSEA (1A) 49
Pacific (1A) 38 BANDON 33
MYRTLE POINT 48 Canyonville Christian Academy 19
Wednesday, 12/14/16
Glide (3A) 49 REEDSPORT 19
Thursday, 12/15/16
Waldport @ JEFFERSON (3A) 6:00pm
Friday, 12/16/16
DEL NORTE (CA) [JV] 51 Bandon 29
Toledo @ WESTSIDE CHRISTIAN (3A) 6:00pm
BROOKINGS-HARBOR (4A) 72 Myrtle Point 26
Gold Beach 62 POWERS (1A) 19
NORTH DOUGLAS (1A) 47 Reedsport 20  (North Douglas Winter Basketball Invitational)
Saturday, 12/17/16
Elkton (1A) 67 Reedsport 52  (North Douglas Winter Basketball Invitational)
Monday, 12/19/16
REEDSPORT 49 Riddle 39
Tuesday, 12/20/16
Gold Beach 67 CROW 38
Elmira (4A) 44 TOLEDO 29  (Toledo Beach Bash)
Redmond (5A) 57 BANDON 40  (Bandon Dunes Invitational)
Gervais (3A) 42 Waldport 34  (Toledo Beach Bash)
Siuslaw (4A) 52 REEDSPORT 26
Wednesday, 12/21/16
Truckee (CA) 39 Myrtle Point 32  (Vacaville Christian Christmas Classic)
Glide (3A) 58 BANDON 19  (Bandon Dunes Invitational)
Newport (4A) 56 TOLEDO 22  (Toledo Beach Bash)
Stanfield 55 Waldport 27  (Toledo Beach Bash)
Thursday, 12/22/16
Myrtle Point 40 Turlock Christian (CA) 28  (Vacaville Christian Christmas Classic)
Friday, 12/23/16
Woodland Christian (CA) 43 Myrtle Point 30  (Vacaville Christian Christmas Classic)
Wednesday, 12/28/16
JEFFERSON (3A) 40 Toledo 29  (Jefferson Holiday Tournament)
Western Mennonite 60 Gold Beach 42  (Crusader New Year Invitational)
Mapleton (1A) @ REEDSPORT 5:30pm
North Douglas (1A) 44 Bandon 12  (Oakland Christmas Tournament)
Thursday, 12/29/16
TAFT (3A) 50 Waldport 30  (Taft Holiday Tournament)
Central Linn 48 Toledo 20  (Jefferson Holiday Tournament)
Gold Beach 48 Westside Christian (3A) 41  (Crusader New Year Invitational)
OAKLAND 41 Bandon 28  (Oakland Christmas Tournament)
Friday, 12/30/16
Catlin Gabel (3A) 46 Gold Beach 27  (Crusader New Year Invitational)
Gaston 57 Waldport 24  (Taft Holiday Tournament)
Myrtle Point 42 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN (1A) 29
Monday, 1/2/17
ELKTON (1A) 53 Reedsport 31
Tuesday, 1/3/17
Toledo 44 HARRISBURG (3A) 42
Siuslaw (4A) 56 WALDPORT 31
Coquille (3A) @ MYRTLE POINT 5:30pm
Thursday, 1/5/17
MYRTLE POINT 65 Milo Adventist Academy 11
Saturday, 1/7/17
St Paul @ TOLEDO 1:30pm
South Umpqua (4A) 58 Myrtle Point 18  (Sky-West Crossover Tournament)
Tuesday, 1/10/17
Myrtle Point 50 REEDSPORT 44
BANDON 42 Waldport 23
Gold Beach 60 TOLEDO 39
Friday, 1/13/17
Toledo 46 WALDPORT 31
Gold Beach 81 MYRTLE POINT 50
BANDON 52 Reedsport 47
Tuesday, 1/17/17
TOLEDO 53 Reedsport 21
GOLD BEACH 50 Waldport 30
BANDON 59 Myrtle Point 56
Wednesday, 1/18/17
Myrtle Point 54 GLENDALE (1A) 30
Friday, 1/20/17
GOLD BEACH 61 Bandon 53
TOLEDO 57 Myrtle Point 30
Reedsport 42 WALDPORT 36
Saturday, 1/21/17
Gold Beach 54 ILLINOIS VALLEY (3A) 52
Tuesday, 1/24/17
MYRTLE POINT 62 Waldport 34
Toledo 59 BANDON 27
Gold Beach 70 REEDSPORT 42
Friday, 1/27/17
WALDPORT 40 Bandon 32
MYRTLE POINT 39 Reedsport 35
GOLD BEACH 69 Toledo 50
Saturday, 1/28/17
Riddle 39 BANDON 34
Tuesday, 1/31/17
GOLD BEACH 64 Myrtle Point 45
Bandon 45 REEDSPORT 36
TOLEDO 36 Waldport 21
Wednesday, 2/1/17
Toledo 45 PERRYDALE (1A) 9
Friday, 2/3/17
Gold Beach 59 WALDPORT 47
Toledo 64 REEDSPORT 37
Bandon 40 MYRTLE POINT 35
Tuesday, 2/7/17
Waldport 43 REEDSPORT 24
Toledo 75 MYRTLE POINT 31
Gold Beach 68 BANDON 41
Friday, 2/10/17
TOLEDO 53 Bandon 28
WALDPORT 52 Myrtle Point 49
GOLD BEACH 72 Reedsport 34
Saturday, 2/25/17
MONROE 53 Toledo 24  (2A State Playoffs)
Regis 71 GOLD BEACH 43  (2A State Playoffs)

Columbia Basin

2016-17 Girls Basketball 2A Columbia Basin Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Pilot Rock Rockets 6 2 0.750 18 5 0.783 9 5 0.643 L1 49.5 35.7 6 12 13 9 12 13
Weston-McEwen TigerScots 6 2 0.750 17 10 0.630 9 9 0.500 L2 47.2 42.0 14 15 17 6 15 8
Culver Bulldogs 5 3 0.625 13 8 0.619 8 6 0.571 L2 44.6 36.7 17 21 18 16 19 29
Heppner Mustangs 2 6 0.250 7 11 0.389 3 8 0.273 W1 38.5 46.2 25 29 28 28 30 21
Stanfield Tigers 1 7 0.125 4 16 0.200 2 10 0.167 L3 32.8 46.9 33 34 34 37 36 25
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
LA PINE (3A) 44 Culver 42
IRRIGON (3A) 56 Stanfield 9
DeSales (WA) 45 WESTON-MCEWEN 42
Friday, 12/2/16
Culver 45 Stanfield 31  (Sherman County Tournament)
Weston-McEwen 58 Ione (1A) 21  (Ione Basketball Bonanza)
Pilot Rock 34 Echo (1A) 23  (Paul Humphreys Tournament)
Joseph (1A) 63 Heppner 31  (Joseph Tournament)
Saturday, 12/3/16
Pilot Rock 54 Dayville - Monument (1A) 27  (Paul Humphreys Tournament)
WESTON-MCEWEN 43 Irrigon (3A) 41  (Ione Basketball Bonanza)
SHERMAN (1A) 53 Stanfield 47  (Sherman County Tournament)
Culver 47 Grant Union 35  (Sherman County Tournament)
Heppner 37 Wallowa (1A) 23  (Joseph Tournament)
Tuesday, 12/6/16
Dufur (1A) @ CULVER 4:30pm
Weston-McEwen 40 IRRIGON (3A) 35
Pilot Rock 50 GRISWOLD (1A) 45
Thursday, 12/8/16
Madras (4A) [JV] @ CULVER 7:00pm
Pilot Rock 58 Arlington (1A) 39  (Columbia River Clash)
Grant Union 53 Stanfield 28  (Columbia River Clash)
Friday, 12/9/16
Arlington (1A) 46 Stanfield 28  (Columbia River Clash)
Grant Union 37 Pilot Rock 33  (Columbia River Clash)
Saturday, 12/10/16
Columbia River Clash @ STANFIELD TBA
Pilot Rock 56 Umatilla (3A) 48  (Columbia River Clash)
Monday, 12/12/16
Culver 63 RIDGEVIEW (5A) [JV] 42
HEPPNER 30 Condon - Wheeler (1A) 28
NIXYAAWII (1A) 51 Stanfield 25
Tuesday, 12/13/16
Weston-McEwen 44 RIVERSIDE (3A) 39
Irrigon (3A) 50 HEPPNER 28
Friday, 12/16/16
CULVER 48 Gilchrist (1A) 26  (Culver Tournament)
McLoughlin (4A) @ PILOT ROCK   (Pilot Rock Tournament) 7:00pm
Nyssa (3A) @ STANFIELD   (Stanfield tournament) 5:00pm
Saturday, 12/17/16
LA PINE (3A) 46 Culver 33  (Culver Tournament)
STANFIELD 35 Ione (1A) 21
PILOT ROCK 59 Condon - Wheeler (1A) 17  (Pilot Rock Tournament)
GRANT UNION 52 Heppner 36
IMBLER 46 Weston-McEwen 36
Monday, 12/19/16
Western Mennonite 48 STANFIELD 24
Echo (1A) 37 HEPPNER 34
CULVER 64 Dufur (1A) 29
Tuesday, 12/20/16
Taft (3A) 49 Stanfield 37  (Toledo Beach Bash)
CULVER 44 Sisters (4A) 23
Western Mennonite 51 HEPPNER 34
Wednesday, 12/21/16
Stanfield 55 Waldport 27  (Toledo Beach Bash)
PILOT ROCK 49 Umatilla (3A) 20
De La Salle North Catholic (3A) vs Stanfield   (Toledo Beach Bash) 8:00am
Enterprise 57 WESTON-MCEWEN 47
Thursday, 12/22/16
WESTON-MCEWEN 53 Imbler 47
Wednesday, 12/28/16
Culver 54 Horizon Christian, Tualatin (3A) 15  (Crusader New Year Invitational)
Thursday, 12/29/16
East Linn Christian Academy 55 Culver 45  (Crusader New Year Invitational)
Weston-McEwen 48 HERMISTON (5A) [JV] 43  (Les Schwab Shootout)
Pilot Rock 60 Pendleton (5A) [JV] 29  (Irrigon Invitational)
Heppner 62 McLoughlin (4A) 45  (Irrigon Invitational)
Friday, 12/30/16
PILOT ROCK 52 Irrigon (3A) 37  (Irrigon Invitational)
Heppner 36 Waitsburg (WA) 29  (Irrigon Invitational)
Weston-McEwen 60 Richland (WA) [JV] 33  (Les Schwab Shootout)
Culver 29 Lost River 26  (Crusader New Year Invitational)
Tuesday, 1/3/17
Umatilla (3A) 43 STANFIELD 23
WESTON-MCEWEN 47 Irrigon (3A) 34
Culver @ SOUTH WASCO COUNTY (1A) 6:00pm
Thursday, 1/5/17
CENTRAL LINN 36 Culver 29
Friday, 1/6/17
HEPPNER 45 Union 31
IMBLER 45 Pilot Rock 39
ENTERPRISE 50 Weston-McEwen 30
Saturday, 1/7/17
Stanfield @ IMBLER 4:00pm
Pilot Rock 38 ENTERPRISE 33
Tuesday, 1/10/17
Weston-McEwen @ UMATILLA (3A) 6:00pm
Baker (4A) @ STANFIELD 6:15pm
Friday, 1/13/17
STANFIELD 54 Heppner 45
CULVER 35 Pilot Rock 28
Saturday, 1/14/17
WESTON-MCEWEN 52 Heppner 40
CULVER 36 Stanfield 22
Tuesday, 1/17/17
Prescott (WA) @ STANFIELD TBA
Friday, 1/20/17
Culver 57 HEPPNER 36
PILOT ROCK 59 Weston-McEwen 51
Saturday, 1/21/17
WESTON-MCEWEN 57 Stanfield 32
Pilot Rock 53 HEPPNER 22
Monday, 1/23/17
WESTON-MCEWEN 59 McLoughlin (4A) 36
Tuesday, 1/24/17
Sherman (1A) @ STANFIELD 7:00pm
Friday, 1/27/17
WESTON-MCEWEN 42 Culver 32
Pilot Rock 48 STANFIELD 22
Saturday, 1/28/17
HEPPNER 55 Stanfield 39
PILOT ROCK 55 Culver 44
Monday, 1/30/17
STANFIELD 46 Sherman (1A) 38
Tuesday, 1/31/17
Imbler @ STANFIELD 5:00pm
Pilot Rock @ ELGIN 4:00pm
Friday, 2/3/17
Culver @ STANFIELD 4:30pm
Weston-McEwen @ HEPPNER 6:00pm
Saturday, 2/4/17
Heppner @ CULVER 4:00pm
WESTON-MCEWEN 56 Pilot Rock 53
McLoughlin (4A) @ STANFIELD 2:30pm
Monday, 2/6/17
Weston-McEwen 75 HEPPNER 37
Thursday, 2/9/17
Culver 63 STANFIELD 41
Friday, 2/10/17
PILOT ROCK 49 Heppner 38
Weston-McEwen 46 STANFIELD 31
Saturday, 2/11/17
PILOT ROCK 58 Stanfield 26
CULVER 46 Weston-McEwen 44
Monday, 2/13/17
Heppner 47 CULVER 44
Tuesday, 2/14/17
Pilot Rock 46 Weston-McEwen 40
Friday, 2/17/17
Weston-McEwen 47 Culver 36  (CBC District Tournament)
Saturday, 2/18/17
Pilot Rock 65 Weston-McEwen 39  (CBC District Tournament)
Saturday, 2/25/17
Weston-McEwen 42 FAITH BIBLE 29  (2A State Playoffs)
Grant Union 49 PILOT ROCK 42  (2A State Playoffs)
Thursday, 3/2/17
IMBLER 48 Weston-McEwen 36  (2A State Playoffs)
Friday, 3/3/17
REGIS 52 Weston-McEwen 40  (2A State Playoffs)

Wapiti

2016-17 Girls Basketball 2A Wapiti Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Imbler Panthers (1A) 7 2 0.778 16 8 0.667 13 5 0.722 L2 43.5 36.5 5 7 7 11 8 10
Grant Union Prospectors 7 2 0.778 15 8 0.652 11 5 0.688 L2 41.4 34.8 10 9 9 8 9 14
Enterprise Outlaws 6 3 0.667 16 6 0.727 9 5 0.643 W1 44.9 28.9 16 20 16 17 18 26
Union Lady Cats 2 7 0.222 9 13 0.409 3 8 0.273 L1 35.4 41.4 29 32 31 32 32 38
Elgin Huskies (1A) 0 8 0.000 4 13 0.235 0 11 0.000 L10 34.4 45.6 37 40 37 38 39 31
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Thursday, 12/1/16
ENTERPRISE 64 Wallowa (1A) 17
Friday, 12/2/16
Irrigon (3A) 29 Enterprise 27  (Ione Basketball Bonanza)
Grant Union 55 SHERMAN (1A) 33  (Sherman County Tournament)
ELGIN 58 La Grande (4A) [JV] 16  (Elgin Lions Tournament)
Imbler 52 Wallowa (1A) 17  (Joseph Tournament)
Union 40 COVE (1A) 33  (Union Lions)
Saturday, 12/3/16
ELGIN 42 Baker (4A) [JV] 40  (Elgin Lions Tournament)
Enterprise 67 IONE (1A) 16  (Ione Basketball Bonanza)
Powder Valley (1A) 68 UNION 39  (Union Lions)
Culver 47 Grant Union 35  (Sherman County Tournament)
JOSEPH (1A) 51 Imbler 49  (Joseph Tournament)
Thursday, 12/8/16
Echo (1A) 46 Union 30  (Columbia River Clash)
Grant Union 53 Stanfield 28  (Columbia River Clash)
Friday, 12/9/16
Grant Union 37 Pilot Rock 33  (Columbia River Clash)
Elgin 48 La Grande (4A) [JV] 39  (Enterprise Winter Classic)
ENTERPRISE 59 Pine Eagle (1A) 6  (Enterprise Winter Classic)
BAKER (4A) 51 Imbler 41  (Eastern Oregon Invitational)
Union 49 McLoughlin (4A) 27  (Columbia River Clash)
Saturday, 12/10/16
ENTERPRISE 62 Elgin 29  (Enterprise Winter Classic)
Powder Valley (1A) 60 Imbler 56 (2OTOT)   (Nyssa)
Union 40 Arlington (1A) 29  (Columbia River Clash)
Grant Union 44 Echo (1A) 36  (Columbia River Clash)
Tuesday, 12/13/16
GRANT UNION 38 Burns (3A) 32
Thursday, 12/15/16
UNION 53 Dayville - Monument (1A) 25  (Union Christmas Classic)
Elgin vs Harper (1A)   (Union Christmas Classic) 11:00am
Friday, 12/16/16
Jordan Valley (1A) 72 Union 39  (Union Christmas Classic)
Dayville - Monument (1A) 48 Elgin 40  (Union Christmas Classic)
Saturday, 12/17/16
GRANT UNION 52 Heppner 36
Enterprise 51 McLoughlin (4A) 28  (Pilot Rock Tournament)
Jordan Valley (1A) 62 Elgin 47  (Union Christmas Classic)
IMBLER 46 Weston-McEwen 36
Union 40 Prairie City (1A) 36  (Union Christmas Classic)
Wednesday, 12/21/16
Enterprise 57 WESTON-MCEWEN 47
Grant Union 43 Ontario (4A) 34  (Nyssa Tournament)
Thursday, 12/22/16
WESTON-MCEWEN 53 Imbler 47
NYSSA (3A) 27 Grant Union 16  (Nyssa Tournament)
Enterprise 39 COVE (1A) 10
Friday, 12/23/16
Grant Union vs Adrian (1A)   (Nyssa Tournament) 3:30pm
Wednesday, 12/28/16
Powder Valley (1A) 55 Union 19  (La Grande Optimist)
Imbler 36 Cove (1A) 31  (La Grande Optimist)
Elgin 58 La Grande (4A) [JV] 23  (La Grande Optimist)
Thursday, 12/29/16
Union 43 Wallowa (1A) 28  (La Grande Optimist)
Enterprise 42 Tri-Cities Prep (WA) 22  (Les Schwab Shootout)
Powder Valley (1A) vs Imbler   (La Grande Optimist) TBA
Imbler 60 Elgin 30  (La Grande Optimist)
Friday, 12/30/16
Enterprise 42 Hermiston (5A) [JV] 37  (Les Schwab Shootout)
Imbler 40 Powder Valley (1A) 25  (La Grande Optimist)
Cove (1A) 40 Union 37  (La Grande Optimist)
Friday, 1/6/17
HEPPNER 45 Union 31
Irrigon (3A) 49 GRANT UNION 35
IMBLER 45 Pilot Rock 39
ENTERPRISE 50 Weston-McEwen 30
Saturday, 1/7/17
Stanfield @ IMBLER 4:00pm
Grant Union @ LAKEVIEW (3A) 4:00pm
Pilot Rock 38 ENTERPRISE 33
Tuesday, 1/10/17
Grant Union @ BURNS (3A) 6:00pm
Friday, 1/13/17
Grant Union 51 ELGIN 18
Imbler 49 UNION 27
Saturday, 1/14/17
GRANT UNION 47 Union 18
ENTERPRISE 50 Elgin 21
Friday, 1/20/17
IMBLER 34 Grant Union 32
Enterprise 38 UNION 24
Saturday, 1/21/17
Union 38 ELGIN 34
Imbler 44 ENTERPRISE 34
Friday, 1/27/17
IMBLER 40 Elgin 21
GRANT UNION 52 Enterprise 39
Saturday, 1/28/17
IMBLER 53 Union 35
GRANT UNION 53 Elgin 26
Tuesday, 1/31/17
Imbler @ STANFIELD 5:00pm
Pilot Rock @ ELGIN 4:00pm
Friday, 2/3/17
Grant Union 56 UNION 38
Enterprise 46 ELGIN 27
Saturday, 2/4/17
GRANT UNION 43 Imbler 41
ENTERPRISE 44 Union 22
Tuesday, 2/7/17
Crane (1A) @ GRANT UNION 6:00pm
Wednesday, 2/8/17
Crane (1A) 39 GRANT UNION 37
Friday, 2/10/17
Enterprise 38 IMBLER 27
UNION 51 Elgin 27
Saturday, 2/11/17
Imbler 57 ELGIN 31
Grant Union 34 ENTERPRISE 33
Friday, 2/17/17
Union 39 Elgin 27  (Wapiti District Tournament)
Imbler 50 Enterprise 40  (Wapiti District Tournament)
Saturday, 2/18/17
Imbler 29 Grant Union 28  (Wapiti District Tournament)
Enterprise 32 Union 26  (Wapiti District Tournament)
Saturday, 2/25/17
Grant Union 49 PILOT ROCK 42  (2A State Playoffs)
IMBLER 42 Lost River 39  (2A State Playoffs)
Thursday, 3/2/17
KENNEDY 44 Grant Union 33  (2A State Playoffs)
IMBLER 48 Weston-McEwen 36  (2A State Playoffs)
Friday, 3/3/17
EAST LINN CHRISTIAN ACADEMY 45 Grant Union 29  (2A State Playoffs)
MONROE 41 Imbler 28  (2A State Playoffs)
Saturday, 3/4/17
KENNEDY 39 Imbler 30  (2A State Playoffs)

Independent

2016-17 Girls Basketball 2A Independent Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Milo Adventist Academy Mustangs (1A) 0 0 0.000 0 11 0.000 0 2 0.000 L11 14.2 45.4 0 0 0 0 1 0
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against