Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

All 4A

2016-17 Girls Basketball 4A Cowapa Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Banks Lady Braves 9 1 0.900 22 3 0.880 21 3 0.875 L1 51.6 34.1 2 2 2 2 2 3
Seaside Seagulls 9 1 0.900 20 5 0.800 17 5 0.773 W1 53.6 41.0 8 3 4 3 3 2
Valley Catholic Valiants 6 4 0.600 16 9 0.640 13 7 0.650 L1 50.9 42.3 10 9 10 14 10 7
Astoria Fishermen 4 6 0.400 9 16 0.360 7 8 0.467 L1 41.2 46.2 25 24 18 25 23 25
Tillamook Cheesemakers 1 9 0.100 5 18 0.217 4 18 0.182 L4 45.6 57.5 35 31 33 32 32 32
Scappoose Indians (5A) 1 9 0.100 3 19 0.136 2 15 0.118 L1 36.5 51.3 30 29 30 33 29 9
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Tri-Valley Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Molalla Indians 9 1 0.900 14 7 0.667 14 5 0.737 L1 52.0 42.2 12 10 8 9 9 19
Madras White Buffalos 7 3 0.700 14 7 0.667 11 7 0.611 L1 50.0 45.4 15 15 15 10 14 20
Gladstone Gladiators 7 3 0.700 13 10 0.565 13 7 0.650 L1 38.9 34.4 13 13 12 11 11 14
Corbett Cardinals 5 5 0.500 10 10 0.500 9 9 0.500 L3 48.5 48.7 22 23 20 20 22 27
Estacada Rangers 1 9 0.100 2 18 0.100 2 15 0.118 L7 36.1 53.7 37 35 35 37 36 30
Crook County Cowgirls (5A) 1 9 0.100 2 20 0.091 2 17 0.105 L4 29.0 48.5 39 34 36 31 35 29
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Far West Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Marshfield Pirates 9 1 0.900 20 8 0.714 20 6 0.769 L2 48.6 38.4 3 6 5 4 5 5
Douglas Trojans (3A) 8 2 0.800 15 8 0.652 12 6 0.667 L1 53.3 41.8 11 12 14 12 12 16
North Bend Bulldogs (5A) 6 4 0.600 15 10 0.600 14 9 0.609 L1 47.9 44.4 16 17 16 14 17 22
Brookings-Harbor Bruins (3A) 5 5 0.500 13 11 0.542 7 8 0.467 L1 50.3 42.4 19 20 24 18 20 24
Siuslaw Vikings 1 9 0.100 6 17 0.261 3 16 0.158 L9 39.3 50.1 36 36 37 35 37 36
South Umpqua Lancers (3A) 1 9 0.100 5 19 0.208 2 17 0.105 L4 32.5 46.8 34 37 38 38 38 35
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Oregon West Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Cascade Cougars 10 0 1.000 22 1 0.957 20 1 0.952 W2 54.4 37.8 1 1 1 1 1 6
North Marion Huskies 7 3 0.700 20 7 0.741 15 6 0.714 L1 46.1 39.8 7 7 6 6 6 4
Stayton Eagles 6 4 0.600 13 9 0.591 12 8 0.600 L1 43.4 38.9 14 14 13 16 15 8
Philomath Warriors 4 6 0.400 8 12 0.400 7 10 0.412 W1 49.1 49.3 23 19 22 21 20 13
Newport Cubs 3 7 0.300 10 14 0.417 8 12 0.400 L1 42.6 45.5 21 21 23 23 23 15
Yamhill-Carlton Tigers (3A) 0 10 0.000 6 16 0.273 4 15 0.211 L6 43.7 49.5 28 28 29 28 28 17
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Sky-Em Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Sutherlin Bulldogs (3A) 9 1 0.900 23 5 0.821 20 2 0.909 W10 51.1 36.3 5 4 3 5 4 10
Cottage Grove Lions 8 2 0.800 12 12 0.500 12 12 0.500 L1 38.0 39.2 24 22 21 18 18 21
Junction City Tigers 6 4 0.600 11 13 0.458 9 12 0.429 L2 40.4 41.5 27 27 27 26 27 28
Elmira Falcons 5 5 0.500 11 10 0.524 8 9 0.471 W2 45.5 44.5 26 26 26 27 26 31
Sisters Outlaws 2 8 0.200 6 15 0.286 5 11 0.312 L4 26.7 40.7 32 33 31 29 30 37
Sweet Home Huskies 0 10 0.000 0 22 0.000 0 16 0.000 L22 24.4 53.9 40 39 40 39 39 38
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Skyline Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Mazama Vikings 9 1 0.900 17 8 0.680 12 5 0.706 L2 47.3 35.7 4 5 7 7 6 1
Henley Hornets 7 3 0.700 16 8 0.667 14 5 0.737 L1 55.2 43.9 9 8 9 8 8 12
Hidden Valley Mustangs 7 3 0.700 13 10 0.565 10 9 0.526 L2 49.0 43.7 17 16 17 13 16 11
North Valley Lady Knights 5 5 0.500 11 12 0.478 10 10 0.500 L2 45.8 45.6 20 25 25 22 25 33
Phoenix Pirates 1 9 0.100 5 15 0.250 3 10 0.231 W1 40.5 56.7 33 32 32 30 31 34
Klamath Union Pelicans 1 9 0.100 5 17 0.227 2 10 0.167 L5 44.7 53.6 31 30 34 36 33 26
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
2016-17 Girls Basketball 4A Greater Oregon Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Baker Bulldogs 6 0 1.000 17 6 0.739 8 2 0.800 L2 58.0 44.2 6 11 11 17 13 23
La Grande Tigers 4 2 0.667 12 11 0.522 6 6 0.500 L2 48.9 45.9 18 18 19 24 18 18
Ontario Tigers 2 4 0.333 5 17 0.227 3 5 0.375 L1 37.1 46.1 29 38 28 34 33 40
McLoughlin Pioneers 0 6 0.000 1 18 0.053 0 7 0.000 L16 33.2 52.4 38 40 39 40 40 39
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
Mazama @ SOUTH MEDFORD JAMBOREE TBA
Douglas 56 Glide (3A) 33  (Bill Spelgatti Tournament)
Creswell (3A) 39 SIUSLAW 29
PHILOMATH 61 Cottage Grove 49
YAMHILL-CARLTON 43 Willamina (3A) 30
NEWPORT 61 Elmira 58
South Albany (5A) 71 SWEET HOME 16
Cascade vs Junction City   (Junction City Jamboree) 5:00pm
Gladstone @ JUNCTION CITY 6:00pm
SUTHERLIN 57 North Douglas (1A) 33  (Bill Spelgatti Tournament)
BURNS (3A) 64 Crook County 21
HIDDEN VALLEY 57 Illinois Valley (3A) 42
NORTH MEDFORD (6A) 70 Henley 39
Pendleton (5A) 61 BAKER 58
New Plymouth (ID) 44 ONTARIO 32
Thursday, 12/1/16
Brookings-Harbor 45 Mt Shasta (CA) 43  (Yreka Invitational)
Neah-Kah-Nie (2A) @ ASTORIA 6:35pm
Corbett @ ASTORIA 7:45pm
Knappa (2A) @ ASTORIA 7:25pm
ST HELENS (5A) 57 Scappoose 41
North Marion 64 TILLAMOOK 35
TBA () @ CORBETT 6:00pm
Salem Academy (3A) 56 South Umpqua 13  (Bill Spelgatti Tournament)
Klamath Union 52 Modoc (CA) 44  (Yreka Invitational)
Friday, 12/2/16
Brookings-Harbor 50 YREKA (CA) 30  (Yreka Invitational)
Mt Shasta (CA) 48 Klamath Union 34  (Yreka Invitational)
Blanchet Catholic (3A) 53 VALLEY CATHOLIC 42
BANKS 47 Molalla 34
Clatskanie (3A) 50 Astoria 43  (Knappa Tourney)
GLADSTONE 32 Seaside 31
Elmira 51 SIUSLAW 44
South Umpqua 30 Glide (3A) 29  (Bill Spelgatti Tournament)
MARSHFIELD 66 Philomath 40
Phoenix 48 EAGLE POINT (5A) 46
Salem Academy (3A) 55 Douglas 39  (Bill Spelgatti Tournament)
Corbett 64 YAMHILL-CARLTON 44
STAYTON 54 Estacada 27
Madras 49 NYSSA (3A) 45  (Madras Tourney)
SUTHERLIN 65 Lakeview (3A) 46  (Bill Spelgatti Tournament)
North Valley 39 JUNCTION CITY 37
SISTERS 40 Crook County 21
College Place (WA) 37 MCLOUGHLIN 34  (Mac-Hi Tourney)
BAKER 61 Ambrose (ID) 32
Hood River Valley (5A) 47 La Grande 41  (White Buffalo Classic)
ONTARIO 46 Fruitland (ID) 25
Saturday, 12/3/16
YREKA (CA) 66 Klamath Union 50  (Yreka Invitational)
WEISER (ID) 43 Ontario 27
Astoria 44 KNAPPA (2A) 24  (Knappa Tourney)
MADRAS 33 Hood River Valley (5A) 28  (White Buffalo Classic)
Brookings-Harbor 57 Modoc (CA) 37  (Yreka Invitational)
MARSHFIELD 49 Newport 26
North Douglas (1A) 40 South Umpqua 25  (Bill Spelgatti Tournament)
COQUILLE (3A) 51 North Bend 33
Salem Academy (3A) 45 SUTHERLIN 44  (Bill Spelgatti Tournament)
JUNCTION CITY 63 Warrenton (3A) 55
Nyssa (3A) 60 La Grande 31  (Madras Tourney)
Harrisburg (3A) 58 SWEET HOME 33
Hidden Valley 47 ST MARY'S (3A) 30
Douglas 55 Lakeview (3A) 31  (Bill Spelgatti Tournament)
Riverside (3A) 45 MCLOUGHLIN 18  (Mac-Hi Tourney)
Monday, 12/5/16
Central Linn (2A) 65 SWEET HOME 36
Tuesday, 12/6/16
NEW PLYMOUTH (ID) 42 Ontario 40
Madras @ SCAPPOOSE 7:00pm
VALLEY CATHOLIC 49 North Marion 42 (OT)
SEASIDE 52 Yamhill-Carlton 25
WESTERN MENNONITE (2A) 66 Molalla 61
Cascade 73 CORBETT 36
Newport 46 SIUSLAW 39
Hidden Valley 46 SOUTH UMPQUA 12
BROOKINGS-HARBOR 55 North Valley 44
Banks 52 STAYTON 32
RIDGEVIEW (5A) 51 Crook County 23
Mazama 59 LA PINE (3A) 28
SUTHERLIN 59 Douglas 53 (1 OT)
North Bend 58 JUNCTION CITY 46
Marshfield 39 COTTAGE GROVE 34
Ashland (5A) 49 PHOENIX 37
Henley 50 LAKEVIEW (3A) 39
BAKER 56 Fruitland (ID) 21
Nyssa (3A) 46 LA GRANDE 43
MCLOUGHLIN 40 Waitsburg (WA) 31
Thursday, 12/8/16
Klamath Union 69 Butte Valley (CA) 25  (Mt. Shasta Tournament)
CRATER (5A) 58 Henley 47  (Crater Basketball Invitational)
Mazama 50 Ashland (5A) 25  (Crater Basketball Invitational)
UMATILLA (3A) 30 McLoughlin 29  (Columbia River Clash)
Friday, 12/9/16
MT SHASTA (CA) 71 Klamath Union 35  (Mt. Shasta Tournament)
FRUITLAND (ID) 43 Ontario 29
MARSHFIELD 51 Elmira 27
South Umpqua 59 Myrtle Point (2A) 40  (Douglas Tournament)
DOUGLAS 61 Oakland (2A) 25  (Douglas Tournament)
Brookings-Harbor 43 BANDON (2A) 18
MOUNTAIN VIEW (5A) 24 Sisters 16
Mazama 42 Ridgeview (5A) 29  (Crater Basketball Invitational)
Hidden Valley 53 PHILOMATH 51  (Philomath Tournament)
North Bend 59 NEWPORT 41
JUNCTION CITY 52 Siuslaw 38  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
Yamhill-Carlton @ SISTERS 5:30pm
Cascade 71 COTTAGE GROVE 41
Sutherlin 72 NORTH VALLEY 44
Crescent Valley (5A) 59 Henley 55  (Crater Basketball Invitational)
PHOENIX 79 Sweet Home 33
Union (2A) 49 McLoughlin 27  (Columbia River Clash)
BAKER 51 Imbler (2A) 41  (Eastern Oregon Invitational)
Saturday, 12/10/16
ILWACO (WA) 52 Astoria 29
Yreka (CA) 56 Klamath Union 42  (Mt. Shasta Tournament)
VALLEY CATHOLIC 64 North Bend 41
BANKS 68 Estacada 15
DOUGLAS 63 South Umpqua 31  (Douglas Tournament)
CRATER (5A) 38 Mazama 30  (Crater Basketball Invitational)
SIUSLAW 54 Harrisburg (3A) 36  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
PHILOMATH 66 McKay (6A) 48
STAYTON 72 Tillamook 30
Dayton (3A) 54 Junction City 31  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
NORTH VALLEY 57 Sweet Home 16
Union (WA) 51 Hidden Valley 35  (Philomath Tournament)
Henley 71 Eagle Point (5A) 22  (Crater Basketball Invitational)
Baker 73 Nyssa (3A) 44  (Eastern Oregon Invitational)
Monday, 12/12/16
North Marion 43 SCAPPOOSE 23
Corbett @ SEASIDE 7:30pm
Nyssa (3A) 50 ONTARIO 27
Tuesday, 12/13/16
DESALES (WA) 47 McLoughlin 33
Corbett 48 SCAPPOOSE 36
Newport 62 TILLAMOOK 50
Yamhill-Carlton 51 ESTACADA 28
Valley Catholic 43 GLADSTONE 36
MOLALLA 57 Stayton 33
NORTH BEND 58 Phoenix 34
Coquille (3A) 59 BROOKINGS-HARBOR 51
North Valley 58 SOUTH UMPQUA 43
CASCADE 47 Banks 46
Jefferson (3A) 47 SWEET HOME 28
COTTAGE GROVE 45 Siuslaw 39
ELMIRA 67 Philomath 57
SISTERS 38 La Pine (3A) 35
MAZAMA 66 St Mary's (3A) 42
Thursday, 12/15/16
COLUMBIA (ID) 29 Ontario 25  (Todays Dentistry Elite Eight)
Molalla vs Cleveland (6A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 3:30pm
SEASIDE 70 Elma (WA) 48  (Seaside Holiday Tournament)
Sutherlin 36 Gladstone 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
North Bend vs Regis (2A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
MARSHFIELD 38 Junction City 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
South Whidbey (WA) 46 Newport 31  (Seaside Holiday Tournament)
Coquille (3A) 58 North Valley 45  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Astoria 45 Cottage Grove 38  (Seaside Holiday Tournament)
North Eugene (5A) @ ELMIRA 7:00pm
Ashland (5A) @ HENLEY 7:30pm
Friday, 12/16/16
Ontario @ TODAYS DENTISTRY ELITE EIGHT 11:00pm
Molalla @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC TBA
South Whidbey (WA) 31 Astoria 14  (Seaside Holiday Tournament)
Seaside 50 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
TILLAMOOK 67 Taft (3A) 30
North Bend vs Regis (2A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Madras 52 North Bend 35  (Les Schwab South Coast Shootout)
Sutherlin 59 Madras 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Coquille (3A) 40 MARSHFIELD 39  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Gladstone 48 North Bend 36  (Marshfield Les Schwab Tournament)
CRATER (5A) 44 Mazama 34
BROOKINGS-HARBOR 72 Myrtle Point (2A) 26
Cascade @ SIUSLAW 6:00pm
Valley Catholic @ PHILOMATH 5:30pm
Central (5A) @ STAYTON 5:30pm
Elma (WA) 46 Newport 42  (Seaside Holiday Tournament)
Corbett vs North Marion   (Abby's Pizza Holiday Classic) 8:00pm
Seaside Holiday Tournament @ SISTERS TBA
McLoughlin @ PILOT ROCK (2A)   (Pilot Rock Tournament) 7:00pm
Eagle Point (5A) @ HENLEY 6:00pm
PHOENIX 47 South Umpqua 43 (OT)
Douglas 53 HIDDEN VALLEY 51 (OT: hidden Valley 6 - douglas 8)
Junction City 43 North Valley 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
La Grande 51 Prairie City (1A) 27  (Union Christmas Classic)
Wood River (ID) 48 ONTARIO 42
Saturday, 12/17/16
Corbett @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC 7:00pm
Elma (WA) 54 Astoria 43  (Seaside Holiday Tournament)
Molalla @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC TBA
Seaside 51 South Whidbey (WA) 32  (Seaside Holiday Tournament)
Philomath @ SCAPPOOSE 5:30pm
Madras 43 MARSHFIELD 38  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Newport 37 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
Abby's Pizza Holiday Classic @ NORTH MARION TBA
Coquille (3A) 49 Sutherlin 37  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Silverton (5A) @ STAYTON 7:00pm
Baker 44 BURNS (3A) 42
Seaside Holiday Tournament @ SISTERS TBA
Creswell (3A) 48 ELMIRA 35
SISTERS 27 Crook County 25
Gladstone 39 Junction City 24  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Enterprise (2A) 51 McLoughlin 28  (Pilot Rock Tournament)
North Bend 51 North Valley 32  (Marshfield Les Schwab Tournament)
La Grande 52 Dayville - Monument (1A) 31  (Union Christmas Classic)
Monday, 12/19/16
CLEVELAND (6A) 62 Molalla 55
ESTACADA 42 South Umpqua 32
Cascade 48 CENTRAL (5A) 39
NORTH MARION 44 Marshfield 40
Siuslaw 60 SWEET HOME 31
HIDDEN VALLEY 56 Brookings-Harbor 50
Tuesday, 12/20/16
Corbett 56 STEVENSON (WA) 53
SETON CATHOLIC (WA) 44 Scappoose 40
SANDY (5A) 31 Gladstone 30
VALLEY CATHOLIC 55 Country Christian (1A) 44
Henley 64 DOUGLAS 59
Seaside 63 NORTH BEND 41
NORTH MARION 43 Crook County 22
Elmira 44 TOLEDO (2A) 29  (Toledo Beach Bash)
Newport 67 De La Salle North Catholic (3A) 28  (Toledo Beach Bash)
LA PINE (3A) 56 Klamath Union 43
Siuslaw 52 REEDSPORT (2A) 26
JUNCTION CITY 47 Yamhill-Carlton 36
Madras 45 COTTAGE GROVE 35
South Umpqua 45 SWEET HOME 24
CULVER (2A) 44 Sisters 23
IRRIGON (3A) 43 McLoughlin 29
MAZAMA 54 Lakeview (3A) 36
Vale (3A) 48 ONTARIO 21
Wednesday, 12/21/16
North Marion 64 REGIS (2A) 51
Colton (3A) 43 ESTACADA 36
NORTH BEND 47 Creswell (3A) 28
MARSHFIELD 56 Seaside 51 (OT)
Newport 56 TOLEDO (2A) 22  (Toledo Beach Bash)
CASCADE 51 Gladstone 35  (CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT)
COTTAGE GROVE 43 Crook County 36
Elmira 43 Neah-Kah-Nie (2A) 33  (Toledo Beach Bash)
St Mary's (3A) 54 Klamath Union 39  (Southern Oregon Subaru Classic)
Grant Union (2A) 43 Ontario 34  (Nyssa Tournament)
Phoenix 43 CASCADE CHRISTIAN (3A) 42  (Southern Oregon Subaru Classic)
Adrian (1A) 51 Baker 38  (Nyssa Tournament)
La Grande 61 Payette (ID) 33  (Nyssa Tournament)
Thursday, 12/22/16
Banks 39 Yamhill-Carlton 29
WARRENTON (3A) 59 Scappoose 45
VALLEY CATHOLIC 62 Corbett 38
Salem Academy (3A) 35 Gladstone 28  (CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT)
Junction City 49 HARRISBURG (3A) 24
BEND (5A) 41 Mazama 37
COQUILLE (3A) 47 Douglas 37
Lost River (2A) 40 Phoenix 29  (Southern Oregon Subaru Classic)
Klamath Union 61 South Medford (6A) [JV] 25  (Southern Oregon Subaru Classic)
La Grande 40 Adrian (1A) 36  (Nyssa Tournament)
Baker 78 Payette (ID) 41  (Nyssa Tournament)
Liberty (ID) 48 Ontario 40  (Nyssa Tournament)
Friday, 12/23/16
Fortuna (CA) 67 BROOKINGS-HARBOR 63 (OT)
St Mary's (3A) 61 Phoenix 52  (Southern Oregon Subaru Classic)
Santiam Christian (3A) 60 Klamath Union 45  (Southern Oregon Subaru Classic)
Ontario 49 Payette (ID) 21  (Nyssa Tournament)
Baker 78 Liberty (ID) 31  (Nyssa Tournament)
Tuesday, 12/27/16
ASTORIA 47 Redmond (5A) 43  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Rainier (3A) 54 Estacada 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Hockinson (WA) 65 Philomath 35  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
North Marion 50 Sandy (5A) 32  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Mountain Home (ID) 53 Baker 47  (Parma Tournament)
Tillamook 74 Sweet Home 28  (Stayton Holiday Tournament)
Seaside 82 ST HELENS (5A) 46
Hockinson (WA) 55 Astoria 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Sandy (5A) 45 Estacada 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Valley Catholic 46 Kennedy (2A) 25  (Crusader New Year Invitational)
Banks 43 Molalla 40  (Sisters Holiday Tournament)
Yamhill-Carlton 43 Amity (3A) 31  (Stayton Holiday Tournament)
Mazama 59 Madras 22  (Sisters Holiday Tournament)
Marshfield 51 Sutherlin 43  (Evergreen Holiday Tournament)
DOUGLAS 49 Cottage Grove 31
BROOKINGS-HARBOR 61 Hoopa Valley (CA) 46  (Brookings-Harbor Invitational)
North Marion 39 Rainier (3A) 35 (OT)   (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Redmond (5A) 48 Philomath 42  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
STAYTON 35 Scio (3A) 24  (Stayton Holiday Tournament)
SISTERS 44 Crook County 36  (Sisters Holiday Tournament)
Del Norte (CA) 59 Phoenix 30  (Brookings-Harbor Invitational)
HIDDEN VALLEY 67 Eagle Point (5A) 30  (Evergreen Holiday Tournament)
NORTH VALLEY 49 Scappoose 30  (Evergreen Holiday Tournament)
Henley 52 La Grande 44  (Sisters Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
North Marion 48 Hockinson (WA) 40  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Baker 75 Marsing (ID) 59  (Parma Tournament)
Illinois Valley (3A) 39 Scappoose 38  (Evergreen Holiday Tournament)
Rainier (3A) 47 ASTORIA 25  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
La Grande 57 Madras 56  (Sisters Holiday Tournament)
Philomath 51 Estacada 33  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
LEBANON (5A) 42 Gladstone 29
Molalla 62 Crook County 23  (Sisters Holiday Tournament)
Sutherlin 54 Eagle Point (5A) 32  (Evergreen Holiday Tournament)
Scio (3A) 54 Sweet Home 21  (Stayton Holiday Tournament)
Del Norte (CA) 54 BROOKINGS-HARBOR 47 (2ot)   (Brookings-Harbor Invitational)
Blanchet Catholic (3A) 49 Yamhill-Carlton 48  (Stayton Holiday Tournament)
STAYTON 56 Tillamook 37  (Stayton Holiday Tournament)
Valley Catholic 43 Coquille (3A) 39  (Crusader New Year Invitational)
Banks 54 SISTERS 17  (Sisters Holiday Tournament)
Mazama 41 Henley 34  (Sisters Holiday Tournament)
Hoopa Valley (CA) 68 Phoenix 57 (OT)   (Brookings-Harbor Invitational)
Crater (5A) 47 NORTH VALLEY 31  (Evergreen Holiday Tournament)
Marshfield 47 HIDDEN VALLEY 38  (Evergreen Holiday Tournament)
Heppner (2A) 62 McLoughlin 45  (Irrigon Invitational)
Friday, 12/30/16
Yamhill-Carlton 59 Tillamook 53  (Stayton Holiday Tournament)
Banks 43 Mazama 34  (Sisters Holiday Tournament)
Madras 60 Crook County 36  (Sisters Holiday Tournament)
Dayton (3A) 51 Valley Catholic 39  (Crusader New Year Invitational)
CORBETT 54 Siuslaw 38
Scappoose 53 Eagle Point (5A) 39  (Evergreen Holiday Tournament)
Crater (5A) 38 Marshfield 36  (Hidden Valley Tournament)
NORTH BEND 49 Elmira 29
Blanchet Catholic (3A) 39 STAYTON 36  (Stayton Holiday Tournament)
Woodburn (5A) 36 Sweet Home 31  (Stayton Holiday Tournament)
Henley 61 SISTERS 26  (Sisters Holiday Tournament)
Sutherlin 60 HIDDEN VALLEY 47  (Evergreen Holiday Tournament)
NORTH VALLEY 33 Illinois Valley (3A) 22  (Evergreen Holiday Tournament)
Molalla 75 La Grande 39  (Sisters Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Baker 59 FRUITLAND (ID) 40
Union (WA) 54 ASTORIA 47 (OT)
Gladstone 65 TILLAMOOK 44
Stayton 52 CORBETT 38
Sweet Home @ MADRAS 7:00pm
Del Norte (CA) @ BROOKINGS-HARBOR 6:00pm
Siuslaw 56 WALDPORT (2A) 31
CASCADE 62 Valley Catholic 47
NEWPORT 43 Junction City 29
Henley @ LA PINE (3A) 6:00pm
NORTH MARION 47 South Albany (5A) 45 (OT)
North Bend @ SUTHERLIN 5:45pm
Redmond (5A) 47 SISTERS 28
Banks 56 ELMIRA 25
NYSSA (3A) 55 Ontario 39
COTTAGE GROVE 38 South Umpqua 27
Ashland (5A) @ KLAMATH UNION 6:00pm
Hermiston (5A) 53 LA GRANDE 25
Wednesday, 1/4/17
MOLALLA 56 Scappoose 42
Burns (3A) @ ONTARIO 4:30pm
Thursday, 1/5/17
Banks 46 PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 35
Newport @ SEASIDE 5:30pm
Elmira @ ESTACADA 5:30pm
HOOD RIVER VALLEY (5A) 60 Corbett 45
RIVERSIDE (3A) 57 McLoughlin 20
Friday, 1/6/17
SEASIDE 37 Newport 31
Molalla 61 VALLEY CATHOLIC 54
CORBETT 68 Astoria 58
Tillamook 60 ESTACADA 59
GLADSTONE 42 Philomath 32
Marshfield 36 Mazama 32  (Sky-West Crossover Tournament)
CASCADE 56 Scappoose 43
Madras 53 MOUNTAIN VIEW (5A) 50
STAYTON 32 Cottage Grove 20
North Marion 50 JUNCTION CITY 32
Crook County 41 SWEET HOME 23
Burns (3A) 55 SISTERS 31
SUTHERLIN 29 Brookings-Harbor 28
NORTH VALLEY 51 South Umpqua 32  (Sky-West Crossover Tournament)
North Bend 49 Hidden Valley 39  (Sky-West Crossover Tournament)
Henley 46 Douglas 30  (Sky-West Crossover Tournament)
Klamath Union 39 Siuslaw 35  (Sky-West Crossover Tournament)
Siuslaw vs Phoenix   (Sky-West Crossover Tournament) 10:30am
BAKER 41 La Grande 36
Saturday, 1/7/17
Tillamook @ GLADSTONE 7:00pm
North Bend 57 Klamath Union 40  (Sky-West Crossover Tournament)
North Valley @ SIUSLAW   (Sky-West Crossover Tournament) 1:00pm
Brookings-Harbor 51 Siuslaw 29  (Sky-West Crossover Tournament)
Henley 54 Marshfield 48  (Sky-West Crossover Tournament)
Sky-West Crossover Tournament @ BROOKINGS-HARBOR TBA
South Umpqua 58 Myrtle Point (2A) 18  (Sky-West Crossover Tournament)
La Grande 59 NYSSA (3A) 54
Monday, 1/9/17
R A LONG (WA) 55 Astoria 44
Tuesday, 1/10/17
ASTORIA 66 Estacada 47
Cascade @ SEASIDE 7:30pm
Sisters @ MADRAS 7:00pm
SIUSLAW 39 Junction City 38 (OT)
NORTH MARION 48 Molalla 26
Valley Catholic 51 YAMHILL-CARLTON 49
Tillamook 45 NEWPORT 39
ELMIRA 54 South Umpqua 50
La Grande @ PENDLETON (5A) 7:00pm
SUTHERLIN 43 Stayton 36
McLoughlin @ HOOD RIVER VALLEY (5A) 7:00pm
Baker @ STANFIELD (2A) 6:15pm
Mazama 69 KLAMATH UNION 37
Henley @ NORTH VALLEY 6:00pm
Wednesday, 1/11/17
Henley 57 NORTH VALLEY 34
Hidden Valley 48 PHOENIX 38
Thursday, 1/12/17
Corbett @ BANKS 7:00pm
Cottage Grove @ GLADSTONE 7:00pm
BLANCHET CATHOLIC (3A) 42 North Marion 32
YAMHILL-CARLTON 55 Tillamook 45
Friday, 1/13/17
Cascade @ MOLALLA 7:00pm
Marshfield 41 BROOKINGS-HARBOR 37
NORTH BEND 57 Douglas 52
SIUSLAW 47 South Umpqua 31
Banks @ NEWPORT 7:00pm
PHILOMATH 77 Tillamook 55
Seaside @ NORTH MARION 5:30pm
Astoria @ STAYTON 5:30pm
SISTERS 21 Sweet Home 13
Sutherlin 58 JUNCTION CITY 30
ELMIRA 50 Cottage Grove 34
NORTH VALLEY 67 Phoenix 37
MAZAMA 53 Hidden Valley 40
HENLEY 53 Klamath Union 37
LA GRANDE 52 Ontario 32
Saturday, 1/14/17
Cascade 49 CROOK COUNTY 22
Scappoose @ PHILOMATH 4:00pm
Baker 53 MCLOUGHLIN 29
Weiser (ID) @ ONTARIO 2:00pm
Monday, 1/16/17
VALE (3A) 48 Ontario 26
Tuesday, 1/17/17
DOUGLAS 50 Brookings-Harbor 43
NORTH BEND 48 South Umpqua 22
MARSHFIELD 79 Siuslaw 28
North Marion @ NEWPORT 5:30pm
CASCADE 59 Yamhill-Carlton 46
STAYTON 48 Philomath 42
COTTAGE GROVE 44 Sisters 24
Junction City 56 SWEET HOME 24
SUTHERLIN 65 Elmira 34
MAZAMA 56 North Valley 33
HIDDEN VALLEY 65 Klamath Union 46
HENLEY 66 Phoenix 24
Wednesday, 1/18/17
MADRAS 51 Molalla 45
Vernonia (2A) @ YAMHILL-CARLTON 7:00pm
North Marion 43 NEWPORT 38
La Grande @ PENDLETON (5A) 7:00pm
Thursday, 1/19/17
VALLEY CATHOLIC 51 Astoria 30
Banks 67 TILLAMOOK 33
Seaside 59 SCAPPOOSE 40
Friday, 1/20/17
Banks 45 VALLEY CATHOLIC 39
CORBETT 48 Crook County 21
MOLALLA 39 Gladstone 34
MADRAS 59 Estacada 40
MARSHFIELD 53 North Bend 39
Douglas 47 SOUTH UMPQUA 18
CASCADE 51 Stayton 33
PHILOMATH 63 Newport 42
North Marion 55 YAMHILL-CARLTON 38
Sutherlin 44 SISTERS 16
COTTAGE GROVE 51 Sweet Home 16
JUNCTION CITY 55 Elmira 48
North Valley 51 KLAMATH UNION 41
HIDDEN VALLEY 58 Henley 44
Mazama 55 PHOENIX 26
Saturday, 1/21/17
Scappoose 59 TILLAMOOK 55
SEASIDE 60 Astoria 42
Gladstone @ SCAPPOOSE 7:30pm
Brookings-Harbor 70 SIUSLAW 53
CASCADE 60 Hillsboro (5A) 29
THE DALLES (5A) 45 La Grande 38
BAKER 78 Ontario 36
Monday, 1/23/17
Ontario @ NAMPA (ID) 4:30pm
Baker @ AMBROSE (ID) 6:15pm
GLADSTONE 42 Corbett 39
PENDLETON (5A) 62 Baker 49
WESTON-MCEWEN (2A) 59 McLoughlin 36
Tuesday, 1/24/17
TOUCHET (WA) 58 McLoughlin 29
SEASIDE 56 Valley Catholic 47
Banks 65 SCAPPOOSE 27
ASTORIA 61 Tillamook 35
Corbett 59 ESTACADA 39
GLADSTONE 46 Madras 38
Molalla 65 CROOK COUNTY 41
Douglas 61 SIUSLAW 36
Marshfield 60 SOUTH UMPQUA 30
North Bend 49 BROOKINGS-HARBOR 42
NORTH MARION 50 Philomath 48
STAYTON 56 Yamhill-Carlton 37
Cascade 68 NEWPORT 45
ELMIRA 75 Sweet Home 23
Cottage Grove 52 SUTHERLIN 51
JUNCTION CITY 45 Sisters 24
LA GRANDE 55 Pendleton (5A) 49
Wednesday, 1/25/17
COQUILLE (3A) 47 Sutherlin 33
Thursday, 1/26/17
ESTACADA 51 Crook County 33
Friday, 1/27/17
Valley Catholic 58 SCAPPOOSE 34
Seaside 62 TILLAMOOK 47
BANKS 52 Astoria 34
MOLALLA 74 Estacada 32
MADRAS 76 Corbett 54
GLADSTONE 34 Crook County 22
NORTH BEND 59 Siuslaw 27
BROOKINGS-HARBOR 58 South Umpqua 18
DOUGLAS 56 Marshfield 51
Newport 48 YAMHILL-CARLTON 45
CASCADE 59 Philomath 38
North Marion 28 STAYTON 27
Sutherlin 58 SWEET HOME 13
Elmira 48 SISTERS 24
COTTAGE GROVE 40 Junction City 33
Klamath Union 62 PHOENIX 52
NORTH VALLEY 58 Hidden Valley 53
MAZAMA 48 Henley 36
Baker 67 LA GRANDE 57
Saturday, 1/28/17
Yamhill-Carlton 54 SISTERS 32
ONTARIO 68 McLoughlin 43
Tuesday, 1/31/17
ASTORIA 43 Scappoose 22
SEASIDE 62 Banks 58
VALLEY CATHOLIC 69 Tillamook 35
Madras 59 CROOK COUNTY 30
Gladstone 40 ESTACADA 31
Molalla 43 CORBETT 37
Stayton 41 NEWPORT 15
PHILOMATH 51 Yamhill-Carlton 48
Cascade 44 NORTH MARION 41
Douglas @ NORTH VALLEY 5:30pm
Wednesday, 2/1/17
Redmond (5A) 59 CROOK COUNTY 31
Thursday, 2/2/17
COTTAGE GROVE 39 Elmira 37
Friday, 2/3/17
SEASIDE 65 Scappoose 31
MARSHFIELD 46 Brookings-Harbor 29
SOUTH UMPQUA 51 Siuslaw 37
DOUGLAS 60 North Bend 36
Cascade 67 YAMHILL-CARLTON 35
NORTH MARION 52 Newport 43
Stayton 47 PHILOMATH 40
Sisters 29 SWEET HOME 22
SUTHERLIN 71 Junction City 26
MAZAMA 64 Klamath Union 36
HENLEY 60 North Valley 52
HIDDEN VALLEY 76 Phoenix 19
Saturday, 2/4/17
BANKS 46 Tillamook 32
Valley Catholic 57 ASTORIA 30
McLoughlin @ STANFIELD (2A) 2:30pm
ELMIRA 56 Pleasant Hill (3A) 45
Monday, 2/6/17
La Grande 69 MCLOUGHLIN 45
Tuesday, 2/7/17
Tillamook 52 SCAPPOOSE 49
BANKS 52 Valley Catholic 36
Douglas 67 BROOKINGS-HARBOR 50
Marshfield 65 SIUSLAW 33
North Bend 53 SOUTH UMPQUA 34
JUNCTION CITY 59 Sweet Home 21
Sutherlin 52 ELMIRA 32
Henley 73 KLAMATH UNION 41
HIDDEN VALLEY 44 Mazama 26
North Valley 62 PHOENIX 32
Riverside (3A) @ BAKER 6:30pm
Wednesday, 2/8/17
Seaside 63 ASTORIA 35
CROOK COUNTY 40 Estacada 37
CORBETT 30 Gladstone 23
Cottage Grove 31 SISTERS 17
Thursday, 2/9/17
MOLALLA 55 Madras 48
BAKER 78 McLoughlin 34
Friday, 2/10/17
BANKS 59 Scappoose 23
Seaside 47 VALLEY CATHOLIC 45
Astoria 60 TILLAMOOK 42
Madras 59 ESTACADA 49
Corbett 47 CROOK COUNTY 27
Molalla 33 GLADSTONE 32
BROOKINGS-HARBOR 68 Siuslaw 25
DOUGLAS 60 South Umpqua 23
Marshfield 54 NORTH BEND 49
NORTH MARION 55 Yamhill-Carlton 32
Philomath 48 NEWPORT 23
Cascade 52 STAYTON 30
Junction City 50 ELMIRA 38
Cottage Grove 43 SWEET HOME 21
SUTHERLIN 58 Sisters 27
Hidden Valley 49 KLAMATH UNION 47
Henley 79 PHOENIX 43
Mazama 53 NORTH VALLEY 36
LA GRANDE 64 McLoughlin 26
Baker 57 ONTARIO 33
Saturday, 2/11/17
La Grande @ PENDLETON (5A) 1:30pm
La Grande 62 ONTARIO 33
Monday, 2/13/17
Ontario 49 MCLOUGHLIN 44
Tuesday, 2/14/17
Banks 47 ASTORIA 31
SEASIDE 63 Tillamook 37
VALLEY CATHOLIC 53 Scappoose 14
CORBETT 61 Estacada 32
MOLALLA 59 Crook County 27
Gladstone 50 MADRAS 40
Brookings-Harbor 57 NORTH BEND 53
DOUGLAS 67 Siuslaw 27
MARSHFIELD 66 South Umpqua 28
North Marion 41 PHILOMATH 40
CASCADE 55 Newport 40
Stayton 59 YAMHILL-CARLTON 51
Junction City 41 SISTERS 28
Elmira 53 SWEET HOME 40
Sutherlin 32 COTTAGE GROVE 31
HENLEY 49 Hidden Valley 31
NORTH VALLEY 49 Klamath Union 34
ONTARIO 46 McLoughlin 41  (GOL District Tournament)
Wednesday, 2/15/17
MAZAMA 67 Phoenix 25
Thursday, 2/16/17
BANKS 39 Seaside 30
Astoria 40 SCAPPOOSE 28
Valley Catholic 64 TILLAMOOK 38
Madras 62 CORBETT 54
LA GRANDE 50 Ontario 43  (GOL District Tournament)
Friday, 2/17/17
Gladstone 41 CROOK COUNTY 23
Molalla 62 ESTACADA 38
MARSHFIELD 44 Douglas 38
North Bend 62 SIUSLAW 38
Brookings-Harbor 41 SOUTH UMPQUA 24
Stayton 49 NORTH MARION 47 (1 OT)
NEWPORT 63 Yamhill-Carlton 43
Cascade 52 PHILOMATH 45
Cottage Grove 38 JUNCTION CITY 29
ELMIRA 52 Sisters 29
SUTHERLIN 53 Sweet Home 24
HIDDEN VALLEY 49 North Valley 41
Phoenix 58 KLAMATH UNION 53
Mazama 49 HENLEY 47
Saturday, 2/18/17
Scappoose 57 Tillamook 48
BAKER 52 La Grande 49
Monday, 2/20/17
ASTORIA 42 Scappoose 28
Tuesday, 2/21/17
VALLEY CATHOLIC 51 Astoria 42
Banks 60 Seaside 46
MADRAS 61 Crook County 38
MOLALLA 59 Corbett 52
GLADSTONE 63 Estacada 18
CASCADE 53 North Marion 37
Newport 53 STAYTON 48
Philomath 56 YAMHILL-CARLTON 50
HENLEY 64 Hidden Valley 46
Friday, 2/24/17
GLADSTONE 54 Brookings-Harbor 40  (4A Play-In)
Saturday, 2/25/17
SEASIDE 57 Junction City 33  (4A Play-In)
VALLEY CATHOLIC 47 Newport 31  (4A Play-In)
DOUGLAS 71 North Valley 52  (4A Play-In)
STAYTON 44 Hidden Valley 31  (4A Play-In)
COTTAGE GROVE 50 Madras 48  (4A Play-In)
HENLEY 74 Corbett 41  (4A Play-In)
North Bend 53 LA GRANDE 49  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
BANKS 55 North Bend 26  (4A State Playoffs)
Seaside 38 MOLALLA 31  (4A State Playoffs)
MARSHFIELD 42 Stayton 35  (4A State Playoffs)
NORTH MARION 53 Henley 51  (4A State Playoffs)
CASCADE 51 Cottage Grove 26  (4A State Playoffs)
SUTHERLIN 51 Douglas 43  (4A State Playoffs)
MAZAMA 33 Gladstone 31  (4A State Playoffs)
BAKER 63 Valley Catholic 60  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
BANKS 54 North Marion 44  (4A State Playoffs)
MARSHFIELD 53 Baker 35  (4A State Playoffs)
Seaside 47 CASCADE 42  (4A State Playoffs)
Sutherlin 42 MAZAMA 35  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
BANKS 54 Marshfield 33  (4A State Playoffs)
CASCADE 41 Mazama 36  (4A State Playoffs)
SUTHERLIN 57 Seaside 44  (4A State Playoffs)
North Marion 52 BAKER 44  (4A State Playoffs)
Saturday, 3/11/17
Sutherlin 49 BANKS 43  (4A State Playoffs)
Seaside 53 MARSHFIELD 40  (4A State Playoffs)
CASCADE 41 North Marion 33  (4A State Playoffs)

Cowapa

2016-17 Girls Basketball 4A Cowapa Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Banks Lady Braves 9 1 0.900 22 3 0.880 21 3 0.875 L1 51.6 34.1 2 2 2 2 2 3
Seaside Seagulls 9 1 0.900 20 5 0.800 17 5 0.773 W1 53.6 41.0 8 3 4 3 3 2
Valley Catholic Valiants 6 4 0.600 16 9 0.640 13 7 0.650 L1 50.9 42.3 10 9 10 14 10 7
Astoria Fishermen 4 6 0.400 9 16 0.360 7 8 0.467 L1 41.2 46.2 25 24 18 25 23 25
Tillamook Cheesemakers 1 9 0.100 5 18 0.217 4 18 0.182 L4 45.6 57.5 35 31 33 32 32 32
Scappoose Indians (5A) 1 9 0.100 3 19 0.136 2 15 0.118 L1 36.5 51.3 30 29 30 33 29 9
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Thursday, 12/1/16
Neah-Kah-Nie (2A) @ ASTORIA 6:35pm
Corbett @ ASTORIA 7:45pm
Knappa (2A) @ ASTORIA 7:25pm
ST HELENS (5A) 57 Scappoose 41
North Marion 64 TILLAMOOK 35
Friday, 12/2/16
Blanchet Catholic (3A) 53 VALLEY CATHOLIC 42
BANKS 47 Molalla 34
Clatskanie (3A) 50 Astoria 43  (Knappa Tourney)
GLADSTONE 32 Seaside 31
Saturday, 12/3/16
Astoria 44 KNAPPA (2A) 24  (Knappa Tourney)
Tuesday, 12/6/16
Madras @ SCAPPOOSE 7:00pm
VALLEY CATHOLIC 49 North Marion 42
SEASIDE 52 Yamhill-Carlton 25
Banks 52 STAYTON 32
Saturday, 12/10/16
ILWACO (WA) 52 Astoria 29
VALLEY CATHOLIC 64 North Bend 41
BANKS 68 Estacada 15
STAYTON 72 Tillamook 30
Monday, 12/12/16
North Marion 43 SCAPPOOSE 23
Corbett @ SEASIDE 7:30pm
Tuesday, 12/13/16
Corbett 48 SCAPPOOSE 36
Newport 62 TILLAMOOK 50
Valley Catholic 43 GLADSTONE 36
CASCADE 47 Banks 46
Thursday, 12/15/16
SEASIDE 70 Elma (WA) 48  (Seaside Holiday Tournament)
Astoria 45 Cottage Grove 38  (Seaside Holiday Tournament)
Friday, 12/16/16
South Whidbey (WA) 31 Astoria 14  (Seaside Holiday Tournament)
Seaside 50 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
TILLAMOOK 67 Taft (3A) 30
Valley Catholic @ PHILOMATH 5:30pm
Saturday, 12/17/16
Elma (WA) 54 Astoria 43  (Seaside Holiday Tournament)
Seaside 51 South Whidbey (WA) 32  (Seaside Holiday Tournament)
Philomath @ SCAPPOOSE 5:30pm
Tuesday, 12/20/16
SETON CATHOLIC (WA) 44 Scappoose 40
VALLEY CATHOLIC 55 Country Christian (1A) 44
Seaside 63 NORTH BEND 41
Wednesday, 12/21/16
MARSHFIELD 56 Seaside 51
Thursday, 12/22/16
Banks 39 Yamhill-Carlton 29
WARRENTON (3A) 59 Scappoose 45
VALLEY CATHOLIC 62 Corbett 38
Tuesday, 12/27/16
ASTORIA 47 Redmond (5A) 43  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Tillamook 74 Sweet Home 28  (Stayton Holiday Tournament)
Seaside 82 ST HELENS (5A) 46
Hockinson (WA) 55 Astoria 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Valley Catholic 46 Kennedy (2A) 25  (Crusader New Year Invitational)
Banks 43 Molalla 40  (Sisters Holiday Tournament)
NORTH VALLEY 49 Scappoose 30  (Evergreen Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
Illinois Valley (3A) 39 Scappoose 38  (Evergreen Holiday Tournament)
Rainier (3A) 47 ASTORIA 25  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
STAYTON 56 Tillamook 37  (Stayton Holiday Tournament)
Valley Catholic 43 Coquille (3A) 39  (Crusader New Year Invitational)
Banks 54 SISTERS 17  (Sisters Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
Yamhill-Carlton 59 Tillamook 53  (Stayton Holiday Tournament)
Banks 43 Mazama 34  (Sisters Holiday Tournament)
Dayton (3A) 51 Valley Catholic 39  (Crusader New Year Invitational)
Scappoose 53 Eagle Point (5A) 39  (Evergreen Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Union (WA) 54 ASTORIA 47
Gladstone 65 TILLAMOOK 44
CASCADE 62 Valley Catholic 47
Banks 56 ELMIRA 25
Wednesday, 1/4/17
MOLALLA 56 Scappoose 42
Thursday, 1/5/17
Banks 46 PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 35
Newport @ SEASIDE 5:30pm
Friday, 1/6/17
SEASIDE 37 Newport 31
Molalla 61 VALLEY CATHOLIC 54
CORBETT 68 Astoria 58
Tillamook 60 ESTACADA 59
CASCADE 56 Scappoose 43
Saturday, 1/7/17
Tillamook @ GLADSTONE 7:00pm
Monday, 1/9/17
R A LONG (WA) 55 Astoria 44
Tuesday, 1/10/17
ASTORIA 66 Estacada 47
Cascade @ SEASIDE 7:30pm
Valley Catholic 51 YAMHILL-CARLTON 49
Tillamook 45 NEWPORT 39
Thursday, 1/12/17
Corbett @ BANKS 7:00pm
YAMHILL-CARLTON 55 Tillamook 45
Friday, 1/13/17
Banks @ NEWPORT 7:00pm
PHILOMATH 77 Tillamook 55
Seaside @ NORTH MARION 5:30pm
Astoria @ STAYTON 5:30pm
Saturday, 1/14/17
Scappoose @ PHILOMATH 4:00pm
Thursday, 1/19/17
VALLEY CATHOLIC 51 Astoria 30
Banks 67 TILLAMOOK 33
Seaside 59 SCAPPOOSE 40
Friday, 1/20/17
Banks 45 VALLEY CATHOLIC 39
Saturday, 1/21/17
Scappoose 59 TILLAMOOK 55
SEASIDE 60 Astoria 42
Gladstone @ SCAPPOOSE 7:30pm
Tuesday, 1/24/17
SEASIDE 56 Valley Catholic 47
Banks 65 SCAPPOOSE 27
ASTORIA 61 Tillamook 35
Friday, 1/27/17
Valley Catholic 58 SCAPPOOSE 34
Seaside 62 TILLAMOOK 47
BANKS 52 Astoria 34
Tuesday, 1/31/17
ASTORIA 43 Scappoose 22
SEASIDE 62 Banks 58
VALLEY CATHOLIC 69 Tillamook 35
Friday, 2/3/17
SEASIDE 65 Scappoose 31
Saturday, 2/4/17
BANKS 46 Tillamook 32
Valley Catholic 57 ASTORIA 30
Tuesday, 2/7/17
Tillamook 52 SCAPPOOSE 49
BANKS 52 Valley Catholic 36
Wednesday, 2/8/17
Seaside 63 ASTORIA 35
Friday, 2/10/17
BANKS 59 Scappoose 23
Seaside 47 VALLEY CATHOLIC 45
Astoria 60 TILLAMOOK 42
Tuesday, 2/14/17
Banks 47 ASTORIA 31
SEASIDE 63 Tillamook 37
VALLEY CATHOLIC 53 Scappoose 14
Thursday, 2/16/17
BANKS 39 Seaside 30
Astoria 40 SCAPPOOSE 28
Valley Catholic 64 TILLAMOOK 38
Saturday, 2/18/17
Scappoose 57 Tillamook 48
Monday, 2/20/17
ASTORIA 42 Scappoose 28
Tuesday, 2/21/17
VALLEY CATHOLIC 51 Astoria 42
Banks 60 Seaside 46
Saturday, 2/25/17
SEASIDE 57 Junction City 33  (4A Play-In)
VALLEY CATHOLIC 47 Newport 31  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
BANKS 55 North Bend 26  (4A State Playoffs)
Seaside 38 MOLALLA 31  (4A State Playoffs)
BAKER 63 Valley Catholic 60  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
BANKS 54 North Marion 44  (4A State Playoffs)
Seaside 47 CASCADE 42  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
BANKS 54 Marshfield 33  (4A State Playoffs)
SUTHERLIN 57 Seaside 44  (4A State Playoffs)
Saturday, 3/11/17
Sutherlin 49 BANKS 43  (4A State Playoffs)
Seaside 53 MARSHFIELD 40  (4A State Playoffs)

Tri-Valley

2016-17 Girls Basketball 4A Tri-Valley Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Molalla Indians 9 1 0.900 14 7 0.667 14 5 0.737 L1 52.0 42.2 12 10 8 9 9 19
Madras White Buffalos 7 3 0.700 14 7 0.667 11 7 0.611 L1 50.0 45.4 15 15 15 10 14 20
Gladstone Gladiators 7 3 0.700 13 10 0.565 13 7 0.650 L1 38.9 34.4 13 13 12 11 11 14
Corbett Cardinals 5 5 0.500 10 10 0.500 9 9 0.500 L3 48.5 48.7 22 23 20 20 22 27
Estacada Rangers 1 9 0.100 2 18 0.100 2 15 0.118 L7 36.1 53.7 37 35 35 37 36 30
Crook County Cowgirls (5A) 1 9 0.100 2 20 0.091 2 17 0.105 L4 29.0 48.5 39 34 36 31 35 29
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
Gladstone @ JUNCTION CITY 6:00pm
BURNS (3A) 64 Crook County 21
Thursday, 12/1/16
Corbett @ ASTORIA 7:45pm
TBA () @ CORBETT 6:00pm
Friday, 12/2/16
BANKS 47 Molalla 34
GLADSTONE 32 Seaside 31
Corbett 64 YAMHILL-CARLTON 44
STAYTON 54 Estacada 27
Madras 49 NYSSA (3A) 45  (Madras Tourney)
SISTERS 40 Crook County 21
Saturday, 12/3/16
MADRAS 33 Hood River Valley (5A) 28  (White Buffalo Classic)
Tuesday, 12/6/16
Madras @ SCAPPOOSE 7:00pm
WESTERN MENNONITE (2A) 66 Molalla 61
Cascade 73 CORBETT 36
RIDGEVIEW (5A) 51 Crook County 23
Saturday, 12/10/16
BANKS 68 Estacada 15
Monday, 12/12/16
Corbett @ SEASIDE 7:30pm
Tuesday, 12/13/16
Corbett 48 SCAPPOOSE 36
Yamhill-Carlton 51 ESTACADA 28
Valley Catholic 43 GLADSTONE 36
MOLALLA 57 Stayton 33
Thursday, 12/15/16
Molalla vs Cleveland (6A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 3:30pm
Sutherlin 36 Gladstone 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Friday, 12/16/16
Molalla @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC TBA
Madras 52 North Bend 35  (Les Schwab South Coast Shootout)
Sutherlin 59 Madras 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Gladstone 48 North Bend 36  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Corbett vs North Marion   (Abby's Pizza Holiday Classic) 8:00pm
Saturday, 12/17/16
Corbett @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC 7:00pm
Molalla @ ABBY'S PIZZA HOLIDAY CLASSIC TBA
Madras 43 MARSHFIELD 38  (Marshfield Les Schwab Tournament)
SISTERS 27 Crook County 25
Gladstone 39 Junction City 24  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Monday, 12/19/16
CLEVELAND (6A) 62 Molalla 55
ESTACADA 42 South Umpqua 32
Tuesday, 12/20/16
Corbett 56 STEVENSON (WA) 53
SANDY (5A) 31 Gladstone 30
NORTH MARION 43 Crook County 22
Madras 45 COTTAGE GROVE 35
Wednesday, 12/21/16
Colton (3A) 43 ESTACADA 36
CASCADE 51 Gladstone 35  (CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT)
COTTAGE GROVE 43 Crook County 36
Thursday, 12/22/16
VALLEY CATHOLIC 62 Corbett 38
Salem Academy (3A) 35 Gladstone 28  (CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT)
Tuesday, 12/27/16
Rainier (3A) 54 Estacada 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Sandy (5A) 45 Estacada 34  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Banks 43 Molalla 40  (Sisters Holiday Tournament)
Mazama 59 Madras 22  (Sisters Holiday Tournament)
SISTERS 44 Crook County 36  (Sisters Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
La Grande 57 Madras 56  (Sisters Holiday Tournament)
Philomath 51 Estacada 33  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
LEBANON (5A) 42 Gladstone 29
Molalla 62 Crook County 23  (Sisters Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
Madras 60 Crook County 36  (Sisters Holiday Tournament)
CORBETT 54 Siuslaw 38
Molalla 75 La Grande 39  (Sisters Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Gladstone 65 TILLAMOOK 44
Stayton 52 CORBETT 38
Sweet Home @ MADRAS 7:00pm
Wednesday, 1/4/17
MOLALLA 56 Scappoose 42
Thursday, 1/5/17
Elmira @ ESTACADA 5:30pm
HOOD RIVER VALLEY (5A) 60 Corbett 45
Friday, 1/6/17
Molalla 61 VALLEY CATHOLIC 54
CORBETT 68 Astoria 58
Tillamook 60 ESTACADA 59
GLADSTONE 42 Philomath 32
Madras 53 MOUNTAIN VIEW (5A) 50
Crook County 41 SWEET HOME 23
Saturday, 1/7/17
Tillamook @ GLADSTONE 7:00pm
Tuesday, 1/10/17
ASTORIA 66 Estacada 47
Sisters @ MADRAS 7:00pm
NORTH MARION 48 Molalla 26
Thursday, 1/12/17
Corbett @ BANKS 7:00pm
Cottage Grove @ GLADSTONE 7:00pm
Friday, 1/13/17
Cascade @ MOLALLA 7:00pm
Saturday, 1/14/17
Cascade 49 CROOK COUNTY 22
Wednesday, 1/18/17
MADRAS 51 Molalla 45
Friday, 1/20/17
CORBETT 48 Crook County 21
MOLALLA 39 Gladstone 34
MADRAS 59 Estacada 40
Saturday, 1/21/17
Gladstone @ SCAPPOOSE 7:30pm
Monday, 1/23/17
GLADSTONE 42 Corbett 39
Tuesday, 1/24/17
Corbett 59 ESTACADA 39
GLADSTONE 46 Madras 38
Molalla 65 CROOK COUNTY 41
Thursday, 1/26/17
ESTACADA 51 Crook County 33
Friday, 1/27/17
MOLALLA 74 Estacada 32
MADRAS 76 Corbett 54
GLADSTONE 34 Crook County 22
Tuesday, 1/31/17
Madras 59 CROOK COUNTY 30
Gladstone 40 ESTACADA 31
Molalla 43 CORBETT 37
Wednesday, 2/1/17
Redmond (5A) 59 CROOK COUNTY 31
Wednesday, 2/8/17
CROOK COUNTY 40 Estacada 37
CORBETT 30 Gladstone 23
Thursday, 2/9/17
MOLALLA 55 Madras 48
Friday, 2/10/17
Madras 59 ESTACADA 49
Corbett 47 CROOK COUNTY 27
Molalla 33 GLADSTONE 32
Tuesday, 2/14/17
CORBETT 61 Estacada 32
MOLALLA 59 Crook County 27
Gladstone 50 MADRAS 40
Thursday, 2/16/17
Madras 62 CORBETT 54
Friday, 2/17/17
Gladstone 41 CROOK COUNTY 23
Molalla 62 ESTACADA 38
Tuesday, 2/21/17
MADRAS 61 Crook County 38
MOLALLA 59 Corbett 52
GLADSTONE 63 Estacada 18
Friday, 2/24/17
GLADSTONE 54 Brookings-Harbor 40  (4A Play-In)
Saturday, 2/25/17
COTTAGE GROVE 50 Madras 48  (4A Play-In)
HENLEY 74 Corbett 41  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
Seaside 38 MOLALLA 31  (4A State Playoffs)
MAZAMA 33 Gladstone 31  (4A State Playoffs)

Far West

2016-17 Girls Basketball 4A Far West Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Marshfield Pirates 9 1 0.900 20 8 0.714 20 6 0.769 L2 48.6 38.4 3 6 5 4 5 5
Douglas Trojans (3A) 8 2 0.800 15 8 0.652 12 6 0.667 L1 53.3 41.8 11 12 14 12 12 16
North Bend Bulldogs (5A) 6 4 0.600 15 10 0.600 14 9 0.609 L1 47.9 44.4 16 17 16 14 17 22
Brookings-Harbor Bruins (3A) 5 5 0.500 13 11 0.542 7 8 0.467 L1 50.3 42.4 19 20 24 18 20 24
Siuslaw Vikings 1 9 0.100 6 17 0.261 3 16 0.158 L9 39.3 50.1 36 36 37 35 37 36
South Umpqua Lancers (3A) 1 9 0.100 5 19 0.208 2 17 0.105 L4 32.5 46.8 34 37 38 38 38 35
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
Douglas 56 Glide (3A) 33  (Bill Spelgatti Tournament)
Creswell (3A) 39 SIUSLAW 29
Thursday, 12/1/16
Brookings-Harbor 45 Mt Shasta (CA) 43  (Yreka Invitational)
Salem Academy (3A) 56 South Umpqua 13  (Bill Spelgatti Tournament)
Friday, 12/2/16
Brookings-Harbor 50 YREKA (CA) 30  (Yreka Invitational)
Elmira 51 SIUSLAW 44
South Umpqua 30 Glide (3A) 29  (Bill Spelgatti Tournament)
MARSHFIELD 66 Philomath 40
Salem Academy (3A) 55 Douglas 39  (Bill Spelgatti Tournament)
Saturday, 12/3/16
Brookings-Harbor 57 Modoc (CA) 37  (Yreka Invitational)
MARSHFIELD 49 Newport 26
North Douglas (1A) 40 South Umpqua 25  (Bill Spelgatti Tournament)
COQUILLE (3A) 51 North Bend 33
Douglas 55 Lakeview (3A) 31  (Bill Spelgatti Tournament)
Tuesday, 12/6/16
Newport 46 SIUSLAW 39
Hidden Valley 46 SOUTH UMPQUA 12
BROOKINGS-HARBOR 55 North Valley 44
SUTHERLIN 59 Douglas 53 (1 OTOT)
North Bend 58 JUNCTION CITY 46
Marshfield 39 COTTAGE GROVE 34
Friday, 12/9/16
MARSHFIELD 51 Elmira 27
South Umpqua 59 Myrtle Point (2A) 40  (Douglas Tournament)
DOUGLAS 61 Oakland (2A) 25  (Douglas Tournament)
Brookings-Harbor 43 BANDON (2A) 18
North Bend 59 NEWPORT 41
JUNCTION CITY 52 Siuslaw 38  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
Saturday, 12/10/16
VALLEY CATHOLIC 64 North Bend 41
DOUGLAS 63 South Umpqua 31  (Douglas Tournament)
SIUSLAW 54 Harrisburg (3A) 36  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
Tuesday, 12/13/16
NORTH BEND 58 Phoenix 34
Coquille (3A) 59 BROOKINGS-HARBOR 51
North Valley 58 SOUTH UMPQUA 43
COTTAGE GROVE 45 Siuslaw 39
Thursday, 12/15/16
North Bend vs Regis (2A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
MARSHFIELD 38 Junction City 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Friday, 12/16/16
North Bend vs Regis (2A)   (Abby's Pizza Holiday Classic) 6:30pm
Madras 52 North Bend 35  (Les Schwab South Coast Shootout)
Coquille (3A) 40 MARSHFIELD 39  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Gladstone 48 North Bend 36  (Marshfield Les Schwab Tournament)
BROOKINGS-HARBOR 72 Myrtle Point (2A) 26
Cascade @ SIUSLAW 6:00pm
PHOENIX 47 South Umpqua 43
Douglas 53 HIDDEN VALLEY 51
Saturday, 12/17/16
Madras 43 MARSHFIELD 38  (Marshfield Les Schwab Tournament)
North Bend 51 North Valley 32  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Monday, 12/19/16
ESTACADA 42 South Umpqua 32
NORTH MARION 44 Marshfield 40
Siuslaw 60 SWEET HOME 31
HIDDEN VALLEY 56 Brookings-Harbor 50
Tuesday, 12/20/16
Henley 64 DOUGLAS 59
Seaside 63 NORTH BEND 41
Siuslaw 52 REEDSPORT (2A) 26
South Umpqua 45 SWEET HOME 24
Wednesday, 12/21/16
NORTH BEND 47 Creswell (3A) 28
MARSHFIELD 56 Seaside 51
Thursday, 12/22/16
COQUILLE (3A) 47 Douglas 37
Friday, 12/23/16
Fortuna (CA) 67 BROOKINGS-HARBOR 63
Wednesday, 12/28/16
Marshfield 51 Sutherlin 43  (Evergreen Holiday Tournament)
DOUGLAS 49 Cottage Grove 31
BROOKINGS-HARBOR 61 Hoopa Valley (CA) 46  (Brookings-Harbor Invitational)
Thursday, 12/29/16
Del Norte (CA) 54 BROOKINGS-HARBOR 47 (2otOT)   (Brookings-Harbor Invitational)
Marshfield 47 HIDDEN VALLEY 38  (Evergreen Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
CORBETT 54 Siuslaw 38
Crater (5A) 38 Marshfield 36  (Hidden Valley Tournament)
NORTH BEND 49 Elmira 29
Tuesday, 1/3/17
Del Norte (CA) @ BROOKINGS-HARBOR 6:00pm
Siuslaw 56 WALDPORT (2A) 31
North Bend @ SUTHERLIN 5:45pm
COTTAGE GROVE 38 South Umpqua 27
Friday, 1/6/17
Marshfield 36 Mazama 32  (Sky-West Crossover Tournament)
SUTHERLIN 29 Brookings-Harbor 28
NORTH VALLEY 51 South Umpqua 32  (Sky-West Crossover Tournament)
North Bend 49 Hidden Valley 39  (Sky-West Crossover Tournament)
Henley 46 Douglas 30  (Sky-West Crossover Tournament)
Klamath Union 39 Siuslaw 35  (Sky-West Crossover Tournament)
Siuslaw vs Phoenix   (Sky-West Crossover Tournament) 10:30am
Saturday, 1/7/17
North Bend 57 Klamath Union 40  (Sky-West Crossover Tournament)
North Valley @ SIUSLAW   (Sky-West Crossover Tournament) 1:00pm
Brookings-Harbor 51 Siuslaw 29  (Sky-West Crossover Tournament)
Henley 54 Marshfield 48  (Sky-West Crossover Tournament)
Sky-West Crossover Tournament @ BROOKINGS-HARBOR TBA
South Umpqua 58 Myrtle Point (2A) 18  (Sky-West Crossover Tournament)
Tuesday, 1/10/17
SIUSLAW 39 Junction City 38
ELMIRA 54 South Umpqua 50
Friday, 1/13/17
Marshfield 41 BROOKINGS-HARBOR 37
NORTH BEND 57 Douglas 52
SIUSLAW 47 South Umpqua 31
Tuesday, 1/17/17
DOUGLAS 50 Brookings-Harbor 43
NORTH BEND 48 South Umpqua 22
MARSHFIELD 79 Siuslaw 28
Friday, 1/20/17
MARSHFIELD 53 North Bend 39
Douglas 47 SOUTH UMPQUA 18
Saturday, 1/21/17
Brookings-Harbor 70 SIUSLAW 53
Tuesday, 1/24/17
Douglas 61 SIUSLAW 36
Marshfield 60 SOUTH UMPQUA 30
North Bend 49 BROOKINGS-HARBOR 42
Friday, 1/27/17
NORTH BEND 59 Siuslaw 27
BROOKINGS-HARBOR 58 South Umpqua 18
DOUGLAS 56 Marshfield 51
Tuesday, 1/31/17
Douglas @ NORTH VALLEY 5:30pm
Friday, 2/3/17
MARSHFIELD 46 Brookings-Harbor 29
SOUTH UMPQUA 51 Siuslaw 37
DOUGLAS 60 North Bend 36
Tuesday, 2/7/17
Douglas 67 BROOKINGS-HARBOR 50
Marshfield 65 SIUSLAW 33
North Bend 53 SOUTH UMPQUA 34
Friday, 2/10/17
BROOKINGS-HARBOR 68 Siuslaw 25
DOUGLAS 60 South Umpqua 23
Marshfield 54 NORTH BEND 49
Tuesday, 2/14/17
Brookings-Harbor 57 NORTH BEND 53
DOUGLAS 67 Siuslaw 27
MARSHFIELD 66 South Umpqua 28
Friday, 2/17/17
MARSHFIELD 44 Douglas 38
North Bend 62 SIUSLAW 38
Brookings-Harbor 41 SOUTH UMPQUA 24
Friday, 2/24/17
GLADSTONE 54 Brookings-Harbor 40  (4A Play-In)
Saturday, 2/25/17
DOUGLAS 71 North Valley 52  (4A Play-In)
North Bend 53 LA GRANDE 49  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
BANKS 55 North Bend 26  (4A State Playoffs)
MARSHFIELD 42 Stayton 35  (4A State Playoffs)
SUTHERLIN 51 Douglas 43  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
MARSHFIELD 53 Baker 35  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
BANKS 54 Marshfield 33  (4A State Playoffs)
Saturday, 3/11/17
Seaside 53 MARSHFIELD 40  (4A State Playoffs)

Oregon West

2016-17 Girls Basketball 4A Oregon West Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Cascade Cougars 10 0 1.000 22 1 0.957 20 1 0.952 W2 54.4 37.8 1 1 1 1 1 6
North Marion Huskies 7 3 0.700 20 7 0.741 15 6 0.714 L1 46.1 39.8 7 7 6 6 6 4
Stayton Eagles 6 4 0.600 13 9 0.591 12 8 0.600 L1 43.4 38.9 14 14 13 16 15 8
Philomath Warriors 4 6 0.400 8 12 0.400 7 10 0.412 W1 49.1 49.3 23 19 22 21 20 13
Newport Cubs 3 7 0.300 10 14 0.417 8 12 0.400 L1 42.6 45.5 21 21 23 23 23 15
Yamhill-Carlton Tigers (3A) 0 10 0.000 6 16 0.273 4 15 0.211 L6 43.7 49.5 28 28 29 28 28 17
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
PHILOMATH 61 Cottage Grove 49
YAMHILL-CARLTON 43 Willamina (3A) 30
NEWPORT 61 Elmira 58
Cascade vs Junction City   (Junction City Jamboree) 5:00pm
Thursday, 12/1/16
North Marion 64 TILLAMOOK 35
Friday, 12/2/16
MARSHFIELD 66 Philomath 40
Corbett 64 YAMHILL-CARLTON 44
STAYTON 54 Estacada 27
Saturday, 12/3/16
MARSHFIELD 49 Newport 26
Tuesday, 12/6/16
VALLEY CATHOLIC 49 North Marion 42
SEASIDE 52 Yamhill-Carlton 25
Cascade 73 CORBETT 36
Newport 46 SIUSLAW 39
Banks 52 STAYTON 32
Friday, 12/9/16
Hidden Valley 53 PHILOMATH 51  (Philomath Tournament)
North Bend 59 NEWPORT 41
Yamhill-Carlton @ SISTERS 5:30pm
Cascade 71 COTTAGE GROVE 41
Saturday, 12/10/16
PHILOMATH 66 McKay (6A) 48
STAYTON 72 Tillamook 30
Monday, 12/12/16
North Marion 43 SCAPPOOSE 23
Tuesday, 12/13/16
Newport 62 TILLAMOOK 50
Yamhill-Carlton 51 ESTACADA 28
MOLALLA 57 Stayton 33
CASCADE 47 Banks 46
ELMIRA 67 Philomath 57
Thursday, 12/15/16
South Whidbey (WA) 46 Newport 31  (Seaside Holiday Tournament)
Friday, 12/16/16
Cascade @ SIUSLAW 6:00pm
Valley Catholic @ PHILOMATH 5:30pm
Central (5A) @ STAYTON 5:30pm
Elma (WA) 46 Newport 42  (Seaside Holiday Tournament)
Corbett vs North Marion   (Abby's Pizza Holiday Classic) 8:00pm
Saturday, 12/17/16
Philomath @ SCAPPOOSE 5:30pm
Newport 37 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
Abby's Pizza Holiday Classic @ NORTH MARION TBA
Silverton (5A) @ STAYTON 7:00pm
Monday, 12/19/16
Cascade 48 CENTRAL (5A) 39
NORTH MARION 44 Marshfield 40
Tuesday, 12/20/16
NORTH MARION 43 Crook County 22
Newport 67 De La Salle North Catholic (3A) 28  (Toledo Beach Bash)
JUNCTION CITY 47 Yamhill-Carlton 36
Wednesday, 12/21/16
North Marion 64 REGIS (2A) 51
Newport 56 TOLEDO (2A) 22  (Toledo Beach Bash)
CASCADE 51 Gladstone 35  (CASCADE HOLIDAY TOURNAMENT)
Thursday, 12/22/16
Banks 39 Yamhill-Carlton 29
Tuesday, 12/27/16
Hockinson (WA) 65 Philomath 35  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
North Marion 50 Sandy (5A) 32  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Yamhill-Carlton 43 Amity (3A) 31  (Stayton Holiday Tournament)
North Marion 39 Rainier (3A) 35  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Redmond (5A) 48 Philomath 42  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
STAYTON 35 Scio (3A) 24  (Stayton Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
North Marion 48 Hockinson (WA) 40  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Philomath 51 Estacada 33  (Vince Dulcich Memorial Tournament)
Blanchet Catholic (3A) 49 Yamhill-Carlton 48  (Stayton Holiday Tournament)
STAYTON 56 Tillamook 37  (Stayton Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
Yamhill-Carlton 59 Tillamook 53  (Stayton Holiday Tournament)
Blanchet Catholic (3A) 39 STAYTON 36  (Stayton Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Stayton 52 CORBETT 38
CASCADE 62 Valley Catholic 47
NEWPORT 43 Junction City 29
NORTH MARION 47 South Albany (5A) 45
Thursday, 1/5/17
Newport @ SEASIDE 5:30pm
Friday, 1/6/17
SEASIDE 37 Newport 31
GLADSTONE 42 Philomath 32
CASCADE 56 Scappoose 43
STAYTON 32 Cottage Grove 20
North Marion 50 JUNCTION CITY 32
Tuesday, 1/10/17
Cascade @ SEASIDE 7:30pm
NORTH MARION 48 Molalla 26
Valley Catholic 51 YAMHILL-CARLTON 49
Tillamook 45 NEWPORT 39
SUTHERLIN 43 Stayton 36
Thursday, 1/12/17
BLANCHET CATHOLIC (3A) 42 North Marion 32
YAMHILL-CARLTON 55 Tillamook 45
Friday, 1/13/17
Cascade @ MOLALLA 7:00pm
Banks @ NEWPORT 7:00pm
PHILOMATH 77 Tillamook 55
Seaside @ NORTH MARION 5:30pm
Astoria @ STAYTON 5:30pm
Saturday, 1/14/17
Cascade 49 CROOK COUNTY 22
Scappoose @ PHILOMATH 4:00pm
Tuesday, 1/17/17
North Marion @ NEWPORT 5:30pm
CASCADE 59 Yamhill-Carlton 46
STAYTON 48 Philomath 42
Wednesday, 1/18/17
Vernonia (2A) @ YAMHILL-CARLTON 7:00pm
North Marion 43 NEWPORT 38
Friday, 1/20/17
CASCADE 51 Stayton 33
PHILOMATH 63 Newport 42
North Marion 55 YAMHILL-CARLTON 38
Saturday, 1/21/17
CASCADE 60 Hillsboro (5A) 29
Tuesday, 1/24/17
NORTH MARION 50 Philomath 48
STAYTON 56 Yamhill-Carlton 37
Cascade 68 NEWPORT 45
Friday, 1/27/17
Newport 48 YAMHILL-CARLTON 45
CASCADE 59 Philomath 38
North Marion 28 STAYTON 27
Saturday, 1/28/17
Yamhill-Carlton 54 SISTERS 32
Tuesday, 1/31/17
Stayton 41 NEWPORT 15
PHILOMATH 51 Yamhill-Carlton 48
Cascade 44 NORTH MARION 41
Friday, 2/3/17
Cascade 67 YAMHILL-CARLTON 35
NORTH MARION 52 Newport 43
Stayton 47 PHILOMATH 40
Friday, 2/10/17
NORTH MARION 55 Yamhill-Carlton 32
Philomath 48 NEWPORT 23
Cascade 52 STAYTON 30
Tuesday, 2/14/17
North Marion 41 PHILOMATH 40
CASCADE 55 Newport 40
Stayton 59 YAMHILL-CARLTON 51
Friday, 2/17/17
Stayton 49 NORTH MARION 47 (1 OTOT)
NEWPORT 63 Yamhill-Carlton 43
Cascade 52 PHILOMATH 45
Tuesday, 2/21/17
CASCADE 53 North Marion 37
Newport 53 STAYTON 48
Philomath 56 YAMHILL-CARLTON 50
Saturday, 2/25/17
VALLEY CATHOLIC 47 Newport 31  (4A Play-In)
STAYTON 44 Hidden Valley 31  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
MARSHFIELD 42 Stayton 35  (4A State Playoffs)
NORTH MARION 53 Henley 51  (4A State Playoffs)
CASCADE 51 Cottage Grove 26  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
BANKS 54 North Marion 44  (4A State Playoffs)
Seaside 47 CASCADE 42  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
CASCADE 41 Mazama 36  (4A State Playoffs)
North Marion 52 BAKER 44  (4A State Playoffs)
Saturday, 3/11/17
CASCADE 41 North Marion 33  (4A State Playoffs)

Sky-Em

2016-17 Girls Basketball 4A Sky-Em Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Sutherlin Bulldogs (3A) 9 1 0.900 23 5 0.821 20 2 0.909 W10 51.1 36.3 5 4 3 5 4 10
Cottage Grove Lions 8 2 0.800 12 12 0.500 12 12 0.500 L1 38.0 39.2 24 22 21 18 18 21
Junction City Tigers 6 4 0.600 11 13 0.458 9 12 0.429 L2 40.4 41.5 27 27 27 26 27 28
Elmira Falcons 5 5 0.500 11 10 0.524 8 9 0.471 W2 45.5 44.5 26 26 26 27 26 31
Sisters Outlaws 2 8 0.200 6 15 0.286 5 11 0.312 L4 26.7 40.7 32 33 31 29 30 37
Sweet Home Huskies 0 10 0.000 0 22 0.000 0 16 0.000 L22 24.4 53.9 40 39 40 39 39 38
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
PHILOMATH 61 Cottage Grove 49
NEWPORT 61 Elmira 58
South Albany (5A) 71 SWEET HOME 16
Cascade vs Junction City   (Junction City Jamboree) 5:00pm
Gladstone @ JUNCTION CITY 6:00pm
SUTHERLIN 57 North Douglas (1A) 33  (Bill Spelgatti Tournament)
Friday, 12/2/16
Elmira 51 SIUSLAW 44
SUTHERLIN 65 Lakeview (3A) 46  (Bill Spelgatti Tournament)
North Valley 39 JUNCTION CITY 37
SISTERS 40 Crook County 21
Saturday, 12/3/16
Salem Academy (3A) 45 SUTHERLIN 44  (Bill Spelgatti Tournament)
JUNCTION CITY 63 Warrenton (3A) 55
Harrisburg (3A) 58 SWEET HOME 33
Monday, 12/5/16
Central Linn (2A) 65 SWEET HOME 36
Tuesday, 12/6/16
SUTHERLIN 59 Douglas 53 (1 OTOT)
North Bend 58 JUNCTION CITY 46
Marshfield 39 COTTAGE GROVE 34
Friday, 12/9/16
MARSHFIELD 51 Elmira 27
MOUNTAIN VIEW (5A) 24 Sisters 16
JUNCTION CITY 52 Siuslaw 38  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
Yamhill-Carlton @ SISTERS 5:30pm
Cascade 71 COTTAGE GROVE 41
Sutherlin 72 NORTH VALLEY 44
PHOENIX 79 Sweet Home 33
Saturday, 12/10/16
Dayton (3A) 54 Junction City 31  (Les Schwab Eagle Booster Winter Classic)
NORTH VALLEY 57 Sweet Home 16
Tuesday, 12/13/16
Jefferson (3A) 47 SWEET HOME 28
COTTAGE GROVE 45 Siuslaw 39
ELMIRA 67 Philomath 57
SISTERS 38 La Pine (3A) 35
Thursday, 12/15/16
Sutherlin 36 Gladstone 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
MARSHFIELD 38 Junction City 21  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Astoria 45 Cottage Grove 38  (Seaside Holiday Tournament)
North Eugene (5A) @ ELMIRA 7:00pm
Friday, 12/16/16
Seaside 50 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
Sutherlin 59 Madras 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Seaside Holiday Tournament @ SISTERS TBA
Junction City 43 North Valley 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Saturday, 12/17/16
Newport 37 Cottage Grove 30  (Seaside Holiday Tournament)
Coquille (3A) 49 Sutherlin 37  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Seaside Holiday Tournament @ SISTERS TBA
Creswell (3A) 48 ELMIRA 35
SISTERS 27 Crook County 25
Gladstone 39 Junction City 24  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Monday, 12/19/16
Siuslaw 60 SWEET HOME 31
Tuesday, 12/20/16
Elmira 44 TOLEDO (2A) 29  (Toledo Beach Bash)
JUNCTION CITY 47 Yamhill-Carlton 36
Madras 45 COTTAGE GROVE 35
South Umpqua 45 SWEET HOME 24
CULVER (2A) 44 Sisters 23
Wednesday, 12/21/16
COTTAGE GROVE 43 Crook County 36
Elmira 43 Neah-Kah-Nie (2A) 33  (Toledo Beach Bash)
Thursday, 12/22/16
Junction City 49 HARRISBURG (3A) 24
Wednesday, 12/28/16
Tillamook 74 Sweet Home 28  (Stayton Holiday Tournament)
Marshfield 51 Sutherlin 43  (Evergreen Holiday Tournament)
DOUGLAS 49 Cottage Grove 31
SISTERS 44 Crook County 36  (Sisters Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
Sutherlin 54 Eagle Point (5A) 32  (Evergreen Holiday Tournament)
Scio (3A) 54 Sweet Home 21  (Stayton Holiday Tournament)
Banks 54 SISTERS 17  (Sisters Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
NORTH BEND 49 Elmira 29
Woodburn (5A) 36 Sweet Home 31  (Stayton Holiday Tournament)
Henley 61 SISTERS 26  (Sisters Holiday Tournament)
Sutherlin 60 HIDDEN VALLEY 47  (Evergreen Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Sweet Home @ MADRAS 7:00pm
NEWPORT 43 Junction City 29
North Bend @ SUTHERLIN 5:45pm
Redmond (5A) 47 SISTERS 28
Banks 56 ELMIRA 25
COTTAGE GROVE 38 South Umpqua 27
Thursday, 1/5/17
Elmira @ ESTACADA 5:30pm
Friday, 1/6/17
STAYTON 32 Cottage Grove 20
North Marion 50 JUNCTION CITY 32
Crook County 41 SWEET HOME 23
Burns (3A) 55 SISTERS 31
SUTHERLIN 29 Brookings-Harbor 28
Tuesday, 1/10/17
Sisters @ MADRAS 7:00pm
SIUSLAW 39 Junction City 38
ELMIRA 54 South Umpqua 50
SUTHERLIN 43 Stayton 36
Thursday, 1/12/17
Cottage Grove @ GLADSTONE 7:00pm
Friday, 1/13/17
SISTERS 21 Sweet Home 13
Sutherlin 58 JUNCTION CITY 30
ELMIRA 50 Cottage Grove 34
Tuesday, 1/17/17
COTTAGE GROVE 44 Sisters 24
Junction City 56 SWEET HOME 24
SUTHERLIN 65 Elmira 34
Friday, 1/20/17
Sutherlin 44 SISTERS 16
COTTAGE GROVE 51 Sweet Home 16
JUNCTION CITY 55 Elmira 48
Tuesday, 1/24/17
ELMIRA 75 Sweet Home 23
Cottage Grove 52 SUTHERLIN 51
JUNCTION CITY 45 Sisters 24
Wednesday, 1/25/17
COQUILLE (3A) 47 Sutherlin 33
Friday, 1/27/17
Sutherlin 58 SWEET HOME 13
Elmira 48 SISTERS 24
COTTAGE GROVE 40 Junction City 33
Saturday, 1/28/17
Yamhill-Carlton 54 SISTERS 32
Thursday, 2/2/17
COTTAGE GROVE 39 Elmira 37
Friday, 2/3/17
Sisters 29 SWEET HOME 22
SUTHERLIN 71 Junction City 26
Saturday, 2/4/17
ELMIRA 56 Pleasant Hill (3A) 45
Tuesday, 2/7/17
JUNCTION CITY 59 Sweet Home 21
Sutherlin 52 ELMIRA 32
Wednesday, 2/8/17
Cottage Grove 31 SISTERS 17
Friday, 2/10/17
Junction City 50 ELMIRA 38
Cottage Grove 43 SWEET HOME 21
SUTHERLIN 58 Sisters 27
Tuesday, 2/14/17
Junction City 41 SISTERS 28
Elmira 53 SWEET HOME 40
Sutherlin 32 COTTAGE GROVE 31
Friday, 2/17/17
Cottage Grove 38 JUNCTION CITY 29
ELMIRA 52 Sisters 29
SUTHERLIN 53 Sweet Home 24
Saturday, 2/25/17
SEASIDE 57 Junction City 33  (4A Play-In)
COTTAGE GROVE 50 Madras 48  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
CASCADE 51 Cottage Grove 26  (4A State Playoffs)
SUTHERLIN 51 Douglas 43  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
Sutherlin 42 MAZAMA 35  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
SUTHERLIN 57 Seaside 44  (4A State Playoffs)
Saturday, 3/11/17
Sutherlin 49 BANKS 43  (4A State Playoffs)

Skyline

2016-17 Girls Basketball 4A Skyline Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Mazama Vikings 9 1 0.900 17 8 0.680 12 5 0.706 L2 47.3 35.7 4 5 7 7 6 1
Henley Hornets 7 3 0.700 16 8 0.667 14 5 0.737 L1 55.2 43.9 9 8 9 8 8 12
Hidden Valley Mustangs 7 3 0.700 13 10 0.565 10 9 0.526 L2 49.0 43.7 17 16 17 13 16 11
North Valley Lady Knights 5 5 0.500 11 12 0.478 10 10 0.500 L2 45.8 45.6 20 25 25 22 25 33
Phoenix Pirates 1 9 0.100 5 15 0.250 3 10 0.231 W1 40.5 56.7 33 32 32 30 31 34
Klamath Union Pelicans 1 9 0.100 5 17 0.227 2 10 0.167 L5 44.7 53.6 31 30 34 36 33 26
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against

Home team in CAPS

Wednesday, 11/30/16
Mazama @ SOUTH MEDFORD JAMBOREE TBA
HIDDEN VALLEY 57 Illinois Valley (3A) 42
NORTH MEDFORD (6A) 70 Henley 39
Thursday, 12/1/16
Klamath Union 52 Modoc (CA) 44  (Yreka Invitational)
Friday, 12/2/16
Mt Shasta (CA) 48 Klamath Union 34  (Yreka Invitational)
Phoenix 48 EAGLE POINT (5A) 46
North Valley 39 JUNCTION CITY 37
Saturday, 12/3/16
YREKA (CA) 66 Klamath Union 50  (Yreka Invitational)
Hidden Valley 47 ST MARY'S (3A) 30
Tuesday, 12/6/16
Hidden Valley 46 SOUTH UMPQUA 12
BROOKINGS-HARBOR 55 North Valley 44
Mazama 59 LA PINE (3A) 28
Ashland (5A) 49 PHOENIX 37
Henley 50 LAKEVIEW (3A) 39
Thursday, 12/8/16
Klamath Union 69 Butte Valley (CA) 25  (Mt. Shasta Tournament)
CRATER (5A) 58 Henley 47  (Crater Basketball Invitational)
Mazama 50 Ashland (5A) 25  (Crater Basketball Invitational)
Friday, 12/9/16
MT SHASTA (CA) 71 Klamath Union 35  (Mt. Shasta Tournament)
Mazama 42 Ridgeview (5A) 29  (Crater Basketball Invitational)
Hidden Valley 53 PHILOMATH 51  (Philomath Tournament)
Sutherlin 72 NORTH VALLEY 44
Crescent Valley (5A) 59 Henley 55  (Crater Basketball Invitational)
PHOENIX 79 Sweet Home 33
Saturday, 12/10/16
Yreka (CA) 56 Klamath Union 42  (Mt. Shasta Tournament)
CRATER (5A) 38 Mazama 30  (Crater Basketball Invitational)
NORTH VALLEY 57 Sweet Home 16
Union (WA) 51 Hidden Valley 35  (Philomath Tournament)
Henley 71 Eagle Point (5A) 22  (Crater Basketball Invitational)
Tuesday, 12/13/16
NORTH BEND 58 Phoenix 34
North Valley 58 SOUTH UMPQUA 43
MAZAMA 66 St Mary's (3A) 42
Thursday, 12/15/16
Coquille (3A) 58 North Valley 45  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Ashland (5A) @ HENLEY 7:30pm
Friday, 12/16/16
CRATER (5A) 44 Mazama 34
Eagle Point (5A) @ HENLEY 6:00pm
PHOENIX 47 South Umpqua 43
Douglas 53 HIDDEN VALLEY 51
Junction City 43 North Valley 35  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Saturday, 12/17/16
North Bend 51 North Valley 32  (Marshfield Les Schwab Tournament)
Monday, 12/19/16
HIDDEN VALLEY 56 Brookings-Harbor 50
Tuesday, 12/20/16
Henley 64 DOUGLAS 59
LA PINE (3A) 56 Klamath Union 43
MAZAMA 54 Lakeview (3A) 36
Wednesday, 12/21/16
St Mary's (3A) 54 Klamath Union 39  (Southern Oregon Subaru Classic)
Phoenix 43 CASCADE CHRISTIAN (3A) 42  (Southern Oregon Subaru Classic)
Thursday, 12/22/16
BEND (5A) 41 Mazama 37
Lost River (2A) 40 Phoenix 29  (Southern Oregon Subaru Classic)
Klamath Union 61 South Medford (6A) [JV] 25  (Southern Oregon Subaru Classic)
Friday, 12/23/16
St Mary's (3A) 61 Phoenix 52  (Southern Oregon Subaru Classic)
Santiam Christian (3A) 60 Klamath Union 45  (Southern Oregon Subaru Classic)
Wednesday, 12/28/16
Mazama 59 Madras 22  (Sisters Holiday Tournament)
Del Norte (CA) 59 Phoenix 30  (Brookings-Harbor Invitational)
HIDDEN VALLEY 67 Eagle Point (5A) 30  (Evergreen Holiday Tournament)
NORTH VALLEY 49 Scappoose 30  (Evergreen Holiday Tournament)
Henley 52 La Grande 44  (Sisters Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
Mazama 41 Henley 34  (Sisters Holiday Tournament)
Hoopa Valley (CA) 68 Phoenix 57  (Brookings-Harbor Invitational)
Crater (5A) 47 NORTH VALLEY 31  (Evergreen Holiday Tournament)
Marshfield 47 HIDDEN VALLEY 38  (Evergreen Holiday Tournament)
Friday, 12/30/16
Banks 43 Mazama 34  (Sisters Holiday Tournament)
Henley 61 SISTERS 26  (Sisters Holiday Tournament)
Sutherlin 60 HIDDEN VALLEY 47  (Evergreen Holiday Tournament)
NORTH VALLEY 33 Illinois Valley (3A) 22  (Evergreen Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Henley @ LA PINE (3A) 6:00pm
Ashland (5A) @ KLAMATH UNION 6:00pm
Friday, 1/6/17
Marshfield 36 Mazama 32  (Sky-West Crossover Tournament)
NORTH VALLEY 51 South Umpqua 32  (Sky-West Crossover Tournament)
North Bend 49 Hidden Valley 39  (Sky-West Crossover Tournament)
Henley 46 Douglas 30  (Sky-West Crossover Tournament)
Klamath Union 39 Siuslaw 35  (Sky-West Crossover Tournament)
Siuslaw vs Phoenix   (Sky-West Crossover Tournament) 10:30am
Saturday, 1/7/17
North Bend 57 Klamath Union 40  (Sky-West Crossover Tournament)
North Valley @ SIUSLAW   (Sky-West Crossover Tournament) 1:00pm
Henley 54 Marshfield 48  (Sky-West Crossover Tournament)
Tuesday, 1/10/17
Mazama 69 KLAMATH UNION 37
Henley @ NORTH VALLEY 6:00pm
Wednesday, 1/11/17
Henley 57 NORTH VALLEY 34
Hidden Valley 48 PHOENIX 38
Friday, 1/13/17
NORTH VALLEY 67 Phoenix 37
MAZAMA 53 Hidden Valley 40
HENLEY 53 Klamath Union 37
Tuesday, 1/17/17
MAZAMA 56 North Valley 33
HIDDEN VALLEY 65 Klamath Union 46
HENLEY 66 Phoenix 24
Friday, 1/20/17
North Valley 51 KLAMATH UNION 41
HIDDEN VALLEY 58 Henley 44
Mazama 55 PHOENIX 26
Friday, 1/27/17
Klamath Union 62 PHOENIX 52
NORTH VALLEY 58 Hidden Valley 53
MAZAMA 48 Henley 36
Tuesday, 1/31/17
Douglas @ NORTH VALLEY 5:30pm
Friday, 2/3/17
MAZAMA 64 Klamath Union 36
HENLEY 60 North Valley 52
HIDDEN VALLEY 76 Phoenix 19
Tuesday, 2/7/17
Henley 73 KLAMATH UNION 41
HIDDEN VALLEY 44 Mazama 26
North Valley 62 PHOENIX 32
Friday, 2/10/17
Hidden Valley 49 KLAMATH UNION 47
Henley 79 PHOENIX 43
Mazama 53 NORTH VALLEY 36
Tuesday, 2/14/17
HENLEY 49 Hidden Valley 31
NORTH VALLEY 49 Klamath Union 34
Wednesday, 2/15/17
MAZAMA 67 Phoenix 25
Friday, 2/17/17
HIDDEN VALLEY 49 North Valley 41
Phoenix 58 KLAMATH UNION 53
Mazama 49 HENLEY 47
Tuesday, 2/21/17
HENLEY 64 Hidden Valley 46
Saturday, 2/25/17
DOUGLAS 71 North Valley 52  (4A Play-In)
STAYTON 44 Hidden Valley 31  (4A Play-In)
HENLEY 74 Corbett 41  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
NORTH MARION 53 Henley 51  (4A State Playoffs)
MAZAMA 33 Gladstone 31  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
Sutherlin 42 MAZAMA 35  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
CASCADE 41 Mazama 36  (4A State Playoffs)

Greater Oregon

2016-17 Girls Basketball 4A Greater Oregon Standings
Conference Overall 4A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak PF PA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Baker Bulldogs 6 0 1.000 17 6 0.739 8 2 0.800 L2 58.0 44.2 6 11 11 17 13 23
La Grande Tigers 4 2 0.667 12 11 0.522 6 6 0.500 L2 48.9 45.9 18 18 19 24 18 18
Ontario Tigers 2 4 0.333 5 17 0.227 3 5 0.375 L1 37.1 46.1 29 38 28 34 33 40
McLoughlin Pioneers 0 6 0.000 1 18 0.053 0 7 0.000 L16 33.2 52.4 38 40 39 40 40 39
Key: PF = Avg Points For, PA = Avg Points Against
Home team in CAPS
Wednesday, 11/30/16
Pendleton 61 BAKER 58
New Plymouth (ID) 44 ONTARIO 32
Friday, 12/2/16
College Place (WA) 37 MCLOUGHLIN 34  (Mac-Hi Tourney)
BAKER 61 Ambrose (ID) 32
Hood River Valley 47 La Grande 41  (White Buffalo Classic)
ONTARIO 46 Fruitland (ID) 25
Saturday, 12/3/16
WEISER (ID) 43 Ontario 27
Nyssa 60 La Grande 31  (Madras Tourney)
Riverside 45 MCLOUGHLIN 18  (Mac-Hi Tourney)
Tuesday, 12/6/16
NEW PLYMOUTH (ID) 42 Ontario 40
BAKER 56 Fruitland (ID) 21
Nyssa 46 LA GRANDE 43
MCLOUGHLIN 40 Waitsburg (WA) 31
Thursday, 12/8/16
UMATILLA 30 McLoughlin 29  (Columbia River Clash)
Friday, 12/9/16
FRUITLAND (ID) 43 Ontario 29
Union 49 McLoughlin 27  (Columbia River Clash)
BAKER 51 Imbler 41  (Eastern Oregon Invitational)
Saturday, 12/10/16
Baker 73 Nyssa 44  (Eastern Oregon Invitational)
Monday, 12/12/16
Nyssa 50 ONTARIO 27
Tuesday, 12/13/16
DESALES (WA) 47 McLoughlin 33
Thursday, 12/15/16
COLUMBIA (ID) 29 Ontario 25  (Todays Dentistry Elite Eight)
Friday, 12/16/16
Ontario @ TODAYS DENTISTRY ELITE EIGHT 11:00pm
McLoughlin @ PILOT ROCK   (Pilot Rock Tournament) 7:00pm
La Grande 51 Prairie City 27  (Union Christmas Classic)
Wood River (ID) 48 ONTARIO 42
Saturday, 12/17/16
Baker 44 BURNS 42
Enterprise 51 McLoughlin 28  (Pilot Rock Tournament)
La Grande 52 Dayville - Monument 31  (Union Christmas Classic)
Tuesday, 12/20/16
IRRIGON 43 McLoughlin 29
Vale 48 ONTARIO 21
Wednesday, 12/21/16
Grant Union 43 Ontario 34  (Nyssa Tournament)
Adrian 51 Baker 38  (Nyssa Tournament)
La Grande 61 Payette (ID) 33  (Nyssa Tournament)
Thursday, 12/22/16
La Grande 40 Adrian 36  (Nyssa Tournament)
Baker 78 Payette (ID) 41  (Nyssa Tournament)
Liberty (ID) 48 Ontario 40  (Nyssa Tournament)
Friday, 12/23/16
Ontario 49 Payette (ID) 21  (Nyssa Tournament)
Baker 78 Liberty (ID) 31  (Nyssa Tournament)
Wednesday, 12/28/16
Mountain Home (ID) 53 Baker 47  (Parma Tournament)
Henley 52 La Grande 44  (Sisters Holiday Tournament)
Thursday, 12/29/16
Baker 75 Marsing (ID) 59  (Parma Tournament)
La Grande 57 Madras 56  (Sisters Holiday Tournament)
Heppner 62 McLoughlin 45  (Irrigon Invitational)
Friday, 12/30/16
Molalla 75 La Grande 39  (Sisters Holiday Tournament)
Tuesday, 1/3/17
Baker 59 FRUITLAND (ID) 40
NYSSA 55 Ontario 39
Hermiston 53 LA GRANDE 25
Wednesday, 1/4/17
Burns @ ONTARIO 4:30pm
Thursday, 1/5/17
RIVERSIDE 57 McLoughlin 20
Friday, 1/6/17
BAKER 41 La Grande 36
Saturday, 1/7/17
La Grande 59 NYSSA 54
Tuesday, 1/10/17
La Grande @ PENDLETON 7:00pm
McLoughlin @ HOOD RIVER VALLEY 7:00pm
Baker @ STANFIELD 6:15pm
Friday, 1/13/17
LA GRANDE 52 Ontario 32
Saturday, 1/14/17
Baker 53 MCLOUGHLIN 29
Weiser (ID) @ ONTARIO 2:00pm
Monday, 1/16/17
VALE 48 Ontario 26
Wednesday, 1/18/17
La Grande @ PENDLETON 7:00pm
Saturday, 1/21/17
THE DALLES 45 La Grande 38
BAKER 78 Ontario 36
Monday, 1/23/17
Ontario @ NAMPA (ID) 4:30pm
Baker @ AMBROSE (ID) 6:15pm
PENDLETON 62 Baker 49
WESTON-MCEWEN 59 McLoughlin 36
Tuesday, 1/24/17
TOUCHET (WA) 58 McLoughlin 29
LA GRANDE 55 Pendleton 49
Friday, 1/27/17
Baker 67 LA GRANDE 57
Saturday, 1/28/17
ONTARIO 68 McLoughlin 43
Saturday, 2/4/17
McLoughlin @ STANFIELD 2:30pm
Monday, 2/6/17
La Grande 69 MCLOUGHLIN 45
Tuesday, 2/7/17
Riverside @ BAKER 6:30pm
Thursday, 2/9/17
BAKER 78 McLoughlin 34
Friday, 2/10/17
LA GRANDE 64 McLoughlin 26
Baker 57 ONTARIO 33
Saturday, 2/11/17
La Grande @ PENDLETON 1:30pm
La Grande 62 ONTARIO 33
Monday, 2/13/17
Ontario 49 MCLOUGHLIN 44
Tuesday, 2/14/17
ONTARIO 46 McLoughlin 41  (GOL District Tournament)
Thursday, 2/16/17
LA GRANDE 50 Ontario 43  (GOL District Tournament)
Saturday, 2/18/17
BAKER 52 La Grande 49
Saturday, 2/25/17
North Bend 53 LA GRANDE 49  (4A Play-In)
Saturday, 3/4/17
BAKER 63 Valley Catholic 60  (4A State Playoffs)
Thursday, 3/9/17
MARSHFIELD 53 Baker 35  (4A State Playoffs)
Friday, 3/10/17
North Marion 52 BAKER 44  (4A State Playoffs)