Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

You are here: Home Girls Basketball Menu / Archvies Playoff Bracket Projections 4A Projected 2017 Girls Basketball Tournament

Playoff Bracket Projections

4A Projected 2017 Girls Basketball Tournament

Here are the projected 2017 Girls Basketball Tournament brackets for class 4A based on current standings.  These projections will be updated every few days, so check back often.  Please send any updates/corrections to playoff formats or tiebreakers to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Oregon Class 4A Basketball
Projected Girls District Playoff Brackets
Updated Feb 18 (Sat) 10:36 PM
Note: Teams in red have not clinched that position in the bracket. Teams in black are final.
COWAPA
No conference playoff
COWAPA #1 Banks (18-2 / 9-1)
COWAPA #2 Seaside (16-3 / 9-1)
COWAPA #3 Valley Catholic (14-8 / 6-4)
TRI-VALLEY
No conference playoff
TRI-VALLEY #1 Molalla (13-6 / 8-1)
TRI-VALLEY #2 Madras (13-6 / 6-3)
TRI-VALLEY #3 Gladstone (11-9 / 6-3)
FAR WEST
No conference playoff
FAR WEST #1 Marshfield (18-6 / 9-1)
FAR WEST #2 Douglas (14-7 / 8-2)
FAR WEST #3 North Bend (14-9 / 6-4)
OREGON WEST
No conference playoff
OREGON WEST #1 Cascade (18-0 / 9-0)
OREGON WEST #2 North Marion (18-4 / 7-2)
OREGON WEST #3 Stayton (12-7 / 6-3)
SKY-EM
No conference playoff
SKY-EM #1 Sutherlin (19-5 / 9-1)
SKY-EM #2 Cottage Grove (11-11 / 8-2)
SKY-EM #3 Junction City (11-12 / 6-4)
SKYLINE
No conference playoff
SKYLINE #1 Mazama (16-6 / 9-1)
SKYLINE #2 Henley (14-7 / 7-3)
SKYLINE #3 Hidden Valley (13-8 / 7-3)
GREATER OREGON
Playoff for all seeds
Higher seed hosts - Feb 14 Higher seed hosts - Feb 16 Higher seed hosts - Feb 18
#4 McLoughlin (1-17 / 0-6) 41
#3 Ontario (4-16 / 2-4) 46 #3 Ontario (5-16 / 2-4) 43
#2 La Grande (11-9 / 4-2) 50 #2 La Grande (12-9 / 4-2)
#1 Baker (15-4 / 6-0) #1/#2
GREATER OR #1 Baker (16-4 / 6-0)
GREATER OR #2 La Grande (12-10 / 4-2)
"A" teams (first place finishers) OSAA
A2 COW1 Banks (18-2 / 9-1) 2
A8 TVL1 Molalla (13-6 / 8-1) 11
A3 FWL1 Marshfield (18-6 / 9-1) 3
A1 OWL1 Cascade (18-0 / 9-0) 1
A5 SKM1 Sutherlin (19-5 / 9-1) 5
A4 SKL1 Mazama (16-6 / 9-1) 4
A6 GOL1 Baker (16-4 / 6-0) 6
A7 COW2 Seaside (16-3 / 9-1) 7 highest ranked second place team
"B" teams (second place finishers)
B2 COW3 Valley Catholic (14-8 / 6-4) 9 promoted to 2nd place spot in league
B6 TVL2 Madras (13-6 / 6-3) 15
B4 FWL2 Douglas (14-7 / 8-2) 12
B1 OWL2 North Marion (18-4 / 7-2) 8
B8 SKM2 Cottage Grove (11-11 / 8-2) 23
B3 SKL2 Henley (14-7 / 7-3) 10
B7 GOL2 La Grande (12-10 / 4-2) 18
B5 OWL3 Stayton (12-7 / 6-3) 13 highest ranked third place team
"C" teams (third place finishers)
COW3 included in "B" group
C1 TVL3 Gladstone (11-9 / 6-3) 14
C2 FWL3 North Bend (14-9 / 6-4) 16
OWL3 included in "B" group
C8 SKM3 Junction City (11-12 / 6-4) 27
C3 SKL3 Hidden Valley (13-8 / 7-3) 17
C4 FWL4 Brookings-Harbor (13-10 / 5-5) 19 highest ranked remaining teams
C5 SKL4 North Valley (11-11 / 5-5) 20 highest ranked remaining teams
C6 TVL4 Corbett (10-8 / 5-4) 21 highest ranked remaining teams
C7 OWL5 Newport (9-13 / 2-7) 22 highest ranked remaining teams

 

gbx

 

Oregon Class 4A Basketball
Girls State Tournament Bracket Projection
Updated Feb 18 (Sat) 10:36 PM
Home team listed in bold
Note: Teams in red have not clinched that position in the bracket. Teams in black are final. Assumes higher RPI-ranked team advances in Play-in Round.
PLAY-IN ROUND - FEBRUARY 25 FIRST ROUND - MARCH 4 MARCH 9-11
OSAA ranking in () - * = at-large berth seeded (first #) by OSAA ranking (last #) Forest Grove
League Champions in OSAA top 16 are guaranteed home game (Pacific Univ / FGHS)
C8 SKM3 Junction City (11-12 / 6-4) (#27) #1 A1 OWL1 Cascade (18-0 / 9-0) (#1)
B1 OWL2 North Marion (18-4 / 7-2) (#8)   A
#16 C2 FWL3 North Bend (14-9 / 6-4) (#16)
C7 OWL5 Newport (9-13 / 2-7) (#22)
B2 COW3 Valley Catholic (14-8 / 6-4) (#9) #9 B1 OWL2 North Marion (18-4 / 7-2) (#8)
  B
C6 TVL4 Corbett (10-8 / 5-4) (#21) #8 A8 TVL1 Molalla (13-6 / 8-1) (#11)
B3 SKL2 Henley (14-7 / 7-3) (#10)
#5 A5 SKM1 Sutherlin (19-5 / 9-1) (#5)
C5 SKL4 North Valley (11-11 / 5-5) (#20)   C
B4 FWL2 Douglas (14-7 / 8-2) (#12) #12 B4 FWL2 Douglas (14-7 / 8-2) (#12)
C4 FWL4 Brookings-Harbor (13-10 / 5-5) (#19) #13 B5 OWL3 Stayton (12-7 / 6-3) (#13)
B5 OWL3 Stayton (12-7 / 6-3) (#13)   D
#4 A4 SKL1 Mazama (16-6 / 9-1) (#4)
C3 SKL3 Hidden Valley (13-8 / 7-3) (#17)
B6 TVL2 Madras (13-6 / 6-3) (#15) #3 A3 FWL1 Marshfield (18-6 / 9-1) (#3)
  E
C2 FWL3 North Bend (14-9 / 6-4) (#16) #14 C1 TVL3 Gladstone (11-9 / 6-3) (#14)
B7 GOL2 La Grande (12-10 / 4-2) (#18)
#11 B2 COW3 Valley Catholic (14-8 / 6-4) (#9)
C1 TVL3 Gladstone (11-9 / 6-3) (#14)   F
B8 SKM2 Cottage Grove (11-11 / 8-2) (#23) #6 A6 GOL1 Baker (16-4 / 6-0) (#6)
#7 A7 COW2 Seaside (16-3 / 9-1) (#7)
  G
FIRST ROUND BYE #10 B3 SKL2 Henley (14-7 / 7-3) (#10)
COW1 Banks (18-2 / 9-1) (#2)
TVL1 Molalla (13-6 / 8-1) (#11) #15 B6 TVL2 Madras (13-6 / 6-3) (#15)
FWL1 Marshfield (18-6 / 9-1) (#3)   H
OWL1 Cascade (18-0 / 9-0) (#1) #2 A2 COW1 Banks (18-2 / 9-1) (#2)
SKM1 Sutherlin (19-5 / 9-1) (#5)
SKL1 Mazama (16-6 / 9-1) (#4)
GOL1 Baker (16-4 / 6-0) (#6)

 

 

 

You have no rights to post comments