Quantcast

OregonPrepSports.net

Banner

Weekdays @ 5pm - FM 100.1 NewsTalk KBND

Banner

11/8 Lincoln @ #4 Sheldon

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

You are here: Home Track and Field Track and Field News 2010 State Track and Field Championships

Oregon's High School Sports Source

2010 State Track and Field Championships

Team Champions

 

4A Girls – Philomath 87.5 points                 

4A Boys – Sweet Home 58 points

 

5A Girls – Summit 65 points

5A Boys – Crater 86 points

 

6A Girls – Jesuit 76 points

6A Boys – Tigard 50 points

 

(Eugene) – The sky opened up and the sun came out as Hayward Field produced another magical day for many of the state’s top prep track and field athletes as the combined 4A, 5A, and 6A State Championships wrapped up on Saturday.  Tigard took the 6A boys title by running away from the field by over two seconds in the day’s last event, the 4x400 relay, to pick up 10 points and nip Barlow by one point, 50-49, for the team title.  Anything less than a win and the Tigers would have settled for second place.

 

Summit’s Kellie Schueler (below, winning the 400 meters) fought gamely through a strained hamstring to complete her goal of becoming a 16-time state champion, joining Yoncalla’s Maranda Brownson as the only athletes in state history to accomplish the feat.  

 

Kellie_Schueler_Summit_5A_400W

 

Dakotah Keys won four events, leading Sweet Home to it's third straight team title.  Gresham’s Sam Crouser (below, winning javelin) won all three throwing events (Shot Put, Discus, Javelin), becoming just the second thrower ever to win all three events at the highest classification level.  “I didn’t throw as far as I wanted to,” Sam said.  “But, winning the triple-crown is a big achievement.”  Crouser has committed to Oregon and is well aware of the aura of Hayward Field and it’s fans.  “You don’t see this type of atmosphere anywere else,” Crouser said.  “The claps that the fans get going are great!”

 

 Sam_Crouser_6A_JavelinW

 

Full Story and More Pictures below...

 

6A Boys

 

Tigard’s Ian McGetrick (below front left, in 110 HH) came up with some big points for the Tigers, placing second in both hurdle events and running strong legs on both relays.  McGetrick pushed the pace and led both hurdle races early, but Westview’s Seth Monson ran him down over the last two hurdles to win the 300 IH, (37.72 to 37.93), and Southridge’s Luke Leddige (below, front right) nipped him in the 110 HH, (14.41 to 14.44).  McGetrick ran a leg on the Tigers fourth place 4x100 relay and pushed Tigard to a big lead with a very strong second leg on the 4x400 relay that clinched the team title.  Tigard got points from a variety of sources, needing every single one of them for the team title.  Zach Schlachter placed 5th in the 200m (22.40), and ran legs on both relays.  Jordan Latt got 3rd in the 400m (49.11), and ran the anchor leg on the 4x400 relay.  Keith Kostol placed 4th in the high jump (6’4").  Joseph Hart picked up a 7th place in the triple jump, (43'6.5") and ran a leg on the 4th place 4x100 relay.  Curtis Middleton flung the disc (143'3") on his last throw to pick up 7th place and two key points.  Beau Hansen and Shane Fekete provided solid legs on the relays.

 

Luke_Leddige_Southridge_6A_100_HW

 

Barlow, thought to be out of the team title picture after star thrower Ryan Crouser broke his foot in practice, was able to ride the back of sprinter Arthur Delaney (below, winning the 200m in meet record time with Jesuit's Keanon Lowe a distant second) to an early lead for the team title that almost held.  Delaney set state meet records in the 100m (10.42) and 200m (21.28), but the 100-meter dash time was wind-aided.  “Just like last year, I PR’d at state,” Delaney said.  “It feels really good.”  Delaney added 3rd places in the long jump (22-10.25) and 4x100 relay.  Nathaniel Franks won the high jump (6’7) for Barlow and placed 4th in the 300H (39.25), adding a leg on the 3rd place 4x100 relay.  With Ryan Crouser and Delaney back, Barlow is the early favorite for the 2011 team championship.

 

Arthur_Delaney_Keanon_Lowe_6A_200W

 

Seth Monson (below, winning 400m over Jordan Bergstrom, Clackamas) added the 400m (48.47) championship to his intermediate hurdle crown to become a double winner.  Drew Jordan of North Medford won the 1,500m (3:58.72) and 3,000m (8:40.37) to add to his two cross country titles.  Sheldon junior J.J. Julifs soared 17’ 0.75” in the pole vault and will be one of the top returning vaulters in the country next year.  Julifs vaulted 13’ at age 13 and has reached his age in feet in each of the next four years, beating 17’ at age 17 this year.

 

Seth_Monson_Jordan_ Bergstrom_6A_400W

 

5A Boys

Crater was led by Junior Jack Galpin (below, winning the 400m over Jordan Sinn, Silverton), who won the 200m (21.87), 400m (49.21), and was a part of the Comets two relay champions, 4x100 and 4x400.  “It feels so good to finally get some wins,” Galpin said.  “I got a lot of second places last year.” 

 

Jack_Galpin_Jordan_Sinn_5A_400W

 

Josh Elliot placed 2nd in the 1,500m, 3rd in the 3,000m, and ran a leg on the winning 4x400 relay for the Comets. Junior Max Runia added a 2nd place in the 3,000m and 5th in the 1,500m.  Kelley Beck (below, in the 4x100 relay, against Marshfield, who finished second in the race and overall) added a 5th in the 400m, 4th in the 200 and ran a leg on both winning relays.  “We have depth for days,” Galpin said.  “It really helps in pulling through races.  This is what it is all about.  It feels amazing.”  Deon McLaughlin of Klamath Union was the top long jumper in any classification, leaping 23’9.5” to add to his triple jump title (46’2.5”).  McLaughlin also finished 2nd in the 100m (11.05) for a total of 28 points.  Howard Lao of Cleveland had the top 110 High Hurdle time of the day, (14.32).

 

Boys_4_100_Relay_5AW

 

4A Boys

 

Multi-event specialist Dakotah Keys (below, winning 110 high hurdles, in a 1-2 finish with teammate Jake Comstock), led Sweet Home to its third consecutive 4A boys team title, winning four events; 110HH (14.54), High Jump (6’3), Long Jump (22-7), and Pole Vault (15-6).  Matt Anthony of Ontario won the 100m (10.72) and 200m (21.90) for the second straight year.  Anthony was hard to miss.  He had a mop of bleached blond hair that stood out across the stadium.  “My last meet, my last race, I couldn’t ask for anything more,” said Anthony after winning the 200m.  “This is my fourth year here and every year it gets a little better.  The competition gets tougher.  Oregon track and field is on the rise.”  Anthony will attend the University of Washington next fall, concentrating on the 100m and 200m.  “Or whatever the team needs from me,” Anthony said.  Newport sophomore Oshay Dunmore placed in three events; 1st in the discus (166’7), 2nd in the long jump (22’6.25”), and 6th in the pole vault (13’9”).

 

Dakota_Keys_Jake_Comstock_SH_100_HW

 

6A Girls

 

Jesuit’s girls ran out to a big lead on Friday and never let up in rolling to a convincing victory in the 6A girls team race.  A core group of four juniors did most of the damage.  Track newcomer, Elizabeth Brenner, won the shot put (43’2.25”) and placed second in the javelin (146’6”).  Annamarie Maag won the 3,000m (9:57.97) and placed 2nd in the 1,500m.  Garmai Gorlorwulu (below, middle) was a surprise winner in the 100 hurdles (14.77).  Payton Schutte ran to 4th place finishes in the 1,500m and 3,000m.   Jesuit’s 4x100 relay was victorious in a fast 48.32. 

 

Garmai_Gorlorwulu_Jesuit_6A_100_HW

 

Julia Fonk of Franklin upset Maag in the 1,500m (4:36.54).  Sophomore Dominique Keel of Westview was a double winner, sweeping the 100m (12.06) (below) and 200m (24.90).

 

5A Girls

 

Kellie Schueler of Summit gutted out tough wins in her specialties for the fourth straight year; 100m (12.25), 200m (24.86), 400m (55.17).   Schueler also ran anchor leg on the 4x400 relay and held off a furious charge from Glencoe’s Melissa Baller down the homestretch to win her 16th state championship.  Liberty’s Olivia Ferrara (below, winning the 100 hurdles) repeated as double winner in the hurdles, running 14.67 in the 100h and 44.22 in the 300h.

 

Olivia_Ferrara_Liberty_5A_100_HW

 

4A Girls

 

Philomath scored more points that any other team in any classification, running away with the 4A team title with an amazing 87.5 points.  Audrey Hellesto finished 1st in the 200m (25.81), 2nd in the 400m (59.04), and ran legs on both relays, 2nd in 4x100 and 1st in 4x400.  Laura Schaudt won the triple jump (36’6”) and got 2nd in the high jump (5’5”).  Maria Kropf of Sweet Home (below, center in green) won the 100m (12.29), 100h (14.92) and anchored the winning 4x100 relay.

 

Maria_Kropf_SHome_4A_100W

 

 

 

Photo Gallery of Winners

Click image below to view image gallery.

{ppgallery}stories/2010_State_Track{/ppgallery}

 

(Ed. note: If you experience difficulties with the gallery using browsers like Safari or Google Chrome, try using Internet Explorer, or Firefox. We are working on correcting the problem.)

 

Complete results.

 

(All Photos taken by Andy Wooldridge)

 

Comments   

 
0 #1 kirkcad 2010-06-15 15:15
Great coverage, Andrew & Andy! Wish I could have been there. Some nice pics, Andy!
 

You have no rights to post comments

Who's Online

We have 5032 guests and one member online

  • nceagle