Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Friday, March 16, 2007

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Beaverton Beavers (4-21) 2 Clackamas Cavaliers (16-12) 3 (8 inn.)   
4:00pm Churchill Lancers (5A) (20-7) 6 McNary Celtics (14-13) 2 (7 inn.)  
4:30pm Forest Grove Vikings (18-12) 4 Aloha Warriors (11-17) 1  
4:00pm Hillsboro Spartans (5A) (21-6) 3 Newberg Tigers (4-21) 1  
3:30pm Holy Names (WA) Cougars (1-0)
(@ U of Washington)
10 St Mary's Academy Blues (4-19) 3  
4:30pm Hood River Valley Eagles (14-12) 0 #2 Central Panthers (4A) (26-3) 6   
4:00pm #4 Jesuit Crusaders (25-5) 2 #7 Central Catholic Rams (24-6) 1  
4:00pm Lake Oswego Lakers (13-14) 0 Gresham Gophers (16-12) 7  
4:00pm Lakeridge Pacers (8-15) 3 Sunset Apollos (10-14) 14  
4:30pm McKay Royal Scots (2-20) 0 Tualatin Timberwolves (17-11) 9  
4:30pm Milwaukie Mustangs (4-21) 11 Franklin Quakers (8-18) 1  
4:00pm Reynolds Raiders (16-9) 7 West Linn Lions (7-18) 0 (7 inn.)  
4:00pm #1 Roseburg Indians (27-2) 14 Thurston Colts (5A) (15-11) 0 (5 inn.)  
4:00pm Sandy Pioneers (7-18) 1 North Salem Vikings (13-13) 2  
4:30pm #11 South Salem Saxons (18-9) 3 David Douglas Scots (18-11) 4  
4:00pm #10 Sprague Olympians (19-9) 10 Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0  
4:00pm Springfield Millers (5A) (7-18) 4 South Eugene Axemen (7-18) 8  
4:00pm #9 West Salem Titans (17-10) 6 #12 Sheldon Irish (18-8) 2 (7 inn.)  
4:00pm #3 Westview Wildcats (23-6) 5 Canby Cougars (14-13) 0  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Churchill Lancers (20-7) 6 McNary Celtics (6A) (14-13) 2 (7 inn.)  
TBA Corning (CA) Cardinals (2-2) 1 Ashland Grizzlies (11-14) 0  Yreka, CA Tournament 
TBA Elko (NV) Indians (0-1) 1 Crater Comets (27-3) 13  Reno, NV Tournament 
4:00pm Elmira Falcons (4A) (6-15) 9 Willamette Wolverines (5-19) 6  
TBA Fall River (CA) Bulldogs (0-2) 0 Eagle Point Eagles (20-9) 11  Yreka, CA Tournament 
5:00pm Fall River (CA) Bulldogs (0-2) 1 Ashland Grizzlies (11-14) 2  Yreka, CA Tournament 
TBA Galena (NV) Grizzlies (0-1) 1 Crater Comets (27-3) 6  Reno, NV Tournament 
4:00pm Hillsboro Spartans (21-6) 3 Newberg Tigers (6A) (4-21) 1  
4:30pm La Salle Prep Falcons (4A) (0-25) 4 Madison Senators (10-14) 5  
4:00pm Parkrose Broncos (11-15) 8 Cleveland Warriors (15-12) 3  
TBA Reed (NV) Raiders (2-0) 3 Crater Comets (27-3) 2  Reno, NV Tournament 
4:00pm Roosevelt Roughriders (5-17)
(@ Delta Park)
Gaston Greyhounds (2A) (14-10)   cancelled 
4:00pm #1 Roseburg Indians (6A) (27-2) 14 Thurston Colts (15-11) 0 (5 inn.)  
3:00pm Siuslaw Vikings (4A) (1-22) 2 Marshfield Pirates (11-14) 6  DH 
5:00pm Siuslaw Vikings (4A) (1-22) 3 Marshfield Pirates (11-14) 4 (8 inn.)  DH 
4:30pm South Albany Rebels (1-24) 0 North Eugene Highlanders (15-8) 12  
4:00pm #10 Sprague Olympians (6A) (19-9) 10 Crescent Valley Raiders (17-10) 0  
4:00pm Springfield Millers (7-18) 4 South Eugene Axemen (6A) (7-18) 8  
4:00pm St Helens Lions (11-14) 0 The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 5  
4:00pm Summit Storm (15-12) 8 Sisters Outlaws (4A) (8-16) 0 (7 inn.)  
4:00pm Woodburn Bulldogs (4-20) 3 Marshall Minutemaids (15-12) 2  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Bishop Kelly (ID) Knights (2-0) 3 #8 Ontario Tigers (14-11) 1  
7:00pm Central Valley, Shasta Lake (CA) Falcons (0-1) 1 Hidden Valley Mustangs (13-12) 9  Yreka, CA Tournament 
4:00pm Elmira Falcons (6-15) 9 Willamette Wolverines (5A) (5-19) 6  
4:00pm Estacada Rangers (4-19) 1 Scappoose Indians (18-11) 8  
4:30pm Hood River Valley Eagles (6A) (14-12) 0 #2 Central Panthers (26-3) 6   
4:30pm La Salle Prep Falcons (0-25) 4 Madison Senators (5A) (10-14) 5  
4:30pm Newport Cubs (15-8) 10 Stayton Eagles (13-13) 0  
4:00pm #13 North Marion Huskies (18-8) 5 Banks Lady Braves (12-11) 2 (7 inn.)  
4:00pm Pleasant Hill Billies (10-16) 1 Glide Wildcats (3A) (16-8) 0  
2:00pm Seaside Seagulls (3-23) 0 #3 Gladstone Gladiators (22-4) 12 (5 inn.)  
4:00pm Seaside Seagulls (3-23) 0 #3 Gladstone Gladiators (22-4) 18  
3:00pm Siuslaw Vikings (1-22) 2 Marshfield Pirates (5A) (11-14) 6  DH 
5:00pm Siuslaw Vikings (1-22) 3 Marshfield Pirates (5A) (11-14) 4 (8 inn.)  DH 
4:00pm Summit Storm (5A) (15-12) 8 Sisters Outlaws (8-16) 0 (7 inn.)  
3:00pm Yreka (CA) Miners (0-5) 1 Hidden Valley Mustangs (13-12) 8  Yreka, CA Tournament 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Colton Vikings (3-14) 20 Country Christian Cougars (2A) (0-14) 5  JV Game 
5:00pm Nampa Christian (ID) Trojans (0-3) 9 Vale Vikings (12-11) 13  
TBA Neah-Kah-Nie Pirates (0-19) 3 Knappa Loggers (2A) (14-10) 11  
4:30pm Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 1 Willamina Bulldogs (24-4) 5  
4:00pm Pleasant Hill Billies (4A) (10-16) 1 Glide Wildcats (16-8) 0  
4:30pm Reedsport Braves (13-13) 7 Harrisburg Eagles (20-7) 10  
4:30pm Scio Loggers (2A) (18-9) 0 Regis Rams (27-2) 4 (7 inn.)  
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Central Linn Cobras (10-15) 6 Crow Cougars (3-10) 0  
4:00pm Colton Vikings (3A) (3-14) 20 Country Christian Cougars (0-14) 5  JV Game 
4:00pm Echo Cougars (8-15) 13 DeSales (WA) Irish (2-2) 5  
TBA Neah-Kah-Nie Pirates (3A) (0-19) 3 Knappa Loggers (14-10) 11  
4:30pm Nestucca Bobcats (17-7) 1 Willamina Bulldogs (3A) (24-4) 5  
4:00pm New Plymouth (ID) Pilgrims (4-0) 11 Adrian Antelopes (3-22) 2 (7 inn.)  
4:00pm Oakland Oakers (1-16) 0 North Douglas Warriors (15-6) 16 (5 inn.)  
4:00pm Oakridge Warriors (7-13) 15 Lowell Devils (2-13) 4 (5 inn.)  
4:00pm Riddle Irish (17-7) 4 Glendale Pirates (24-2) 12 (7 inn.)  
4:00pm Roosevelt Roughriders (5A) (5-17)
(@ Delta Park)
Gaston Greyhounds (14-10)   cancelled 
4:30pm Salem Academy Crusaders (7-15) Kennedy Trojans (18-8)  
4:00pm Santiam Wolverines (15-6) 14 Delphian Dragons (6-14) 2  
4:30pm Scio Loggers (18-9) 0 Regis Rams (3A) (27-2) 4 (7 inn.)  
4:30pm Siletz Valley Warriors (0-17) Perrydale Pirates (8-11)  

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Holy Names (WA) Cougars (1-0)
  (@ U of Washington)
10 St Mary's Academy Blues (4-19) 3  
4:00pm Beaverton Beavers (4-21) 2 Clackamas Cavaliers (16-12) 3 (8 inn.)   
4:00pm #4 Jesuit Crusaders (25-5) 2 #7 Central Catholic Rams (24-6) 1  
4:00pm #3 Westview Wildcats (23-6) 5 Canby Cougars (14-13) 0  
4:00pm Hillsboro Spartans (5A) (21-6) 3 Newberg Tigers (4-21) 1  
4:30pm Hood River Valley Eagles (14-12) 0 #2 Central Panthers (4A) (26-3) 6   
4:00pm Reynolds Raiders (16-9) 7 West Linn Lions (7-18) 0 (7 inn.)  
4:00pm Sandy Pioneers (7-18) 1 North Salem Vikings (13-13) 2  
4:00pm Churchill Lancers (5A) (20-7) 6 McNary Celtics (14-13) 2 (7 inn.)  
4:00pm Springfield Millers (5A) (7-18) 4 South Eugene Axemen (7-18) 8  
4:00pm Lake Oswego Lakers (13-14) 0 Gresham Gophers (16-12) 7  
4:00pm Lakeridge Pacers (8-15) 3 Sunset Apollos (10-14) 14  
4:30pm Milwaukie Mustangs (4-21) 11 Franklin Quakers (8-18) 1  
4:30pm Forest Grove Vikings (18-12) 4 Aloha Warriors (11-17) 1  
4:00pm #1 Roseburg Indians (27-2) 14 Thurston Colts (5A) (15-11) 0 (5 inn.)  
4:30pm McKay Royal Scots (2-20) 0 Tualatin Timberwolves (17-11) 9  
4:30pm #11 South Salem Saxons (18-9) 3 David Douglas Scots (18-11) 4  
4:00pm #10 Sprague Olympians (19-9) 10 Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0  
4:00pm #9 West Salem Titans (17-10) 6 #12 Sheldon Irish (18-8) 2 (7 inn.)  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Corning (CA) Cardinals (2-2) 1 Ashland Grizzlies (11-14) 0  Yreka, CA Tournament 
TBA Elko (NV) Indians (0-1) 1 Crater Comets (27-3) 13  Reno, NV Tournament 
TBA Galena (NV) Grizzlies (0-1) 1 Crater Comets (27-3) 6  Reno, NV Tournament 
TBA Reed (NV) Raiders (2-0) 3 Crater Comets (27-3) 2  Reno, NV Tournament 
5:00pm Fall River (CA) Bulldogs (0-2) 1 Ashland Grizzlies (11-14) 2  Yreka, CA Tournament 
TBA Fall River (CA) Bulldogs (0-2) 0 Eagle Point Eagles (20-9) 11  Yreka, CA Tournament 
4:00pm Roosevelt Roughriders (5-17)
  (@ Delta Park)
Gaston Greyhounds (2A) (14-10)   cancelled 
4:30pm La Salle Prep Falcons (4A) (0-25) 4 Madison Senators (10-14) 5  
4:00pm Hillsboro Spartans (21-6) 3 Newberg Tigers (6A) (4-21) 1  
4:00pm Parkrose Broncos (11-15) 8 Cleveland Warriors (15-12) 3  
4:00pm St Helens Lions (11-14) 0 The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 5  
5:00pm Siuslaw Vikings (4A) (1-22) 3 Marshfield Pirates (11-14) 4 (8 inn.)  DH 
3:00pm Siuslaw Vikings (4A) (1-22) 2 Marshfield Pirates (11-14) 6  DH 
4:30pm South Albany Rebels (1-24) 0 North Eugene Highlanders (15-8) 12  
4:00pm Woodburn Bulldogs (4-20) 3 Marshall Minutemaids (15-12) 2  
4:00pm Churchill Lancers (20-7) 6 McNary Celtics (6A) (14-13) 2 (7 inn.)  
4:00pm Springfield Millers (7-18) 4 South Eugene Axemen (6A) (7-18) 8  
4:00pm Elmira Falcons (4A) (6-15) 9 Willamette Wolverines (5-19) 6  
4:00pm Summit Storm (15-12) 8 Sisters Outlaws (4A) (8-16) 0 (7 inn.)  
4:00pm #1 Roseburg Indians (6A) (27-2) 14 Thurston Colts (15-11) 0 (5 inn.)  
4:00pm #10 Sprague Olympians (6A) (19-9) 10 Crescent Valley Raiders (17-10) 0  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
7:00pm Central Valley, Shasta Lake (CA) Falcons (0-1) 1 Hidden Valley Mustangs (13-12) 9  Yreka, CA Tournament 
3:00pm Yreka (CA) Miners (0-5) 1 Hidden Valley Mustangs (13-12) 8  Yreka, CA Tournament 
5:00pm Bishop Kelly (ID) Knights (2-0) 3 #8 Ontario Tigers (14-11) 1  
4:00pm Seaside Seagulls (3-23) 0 #3 Gladstone Gladiators (22-4) 18  
2:00pm Seaside Seagulls (3-23) 0 #3 Gladstone Gladiators (22-4) 12 (5 inn.)  
4:00pm Estacada Rangers (4-19) 1 Scappoose Indians (18-11) 8  
4:30pm La Salle Prep Falcons (0-25) 4 Madison Senators (5A) (10-14) 5  
4:00pm #13 North Marion Huskies (18-8) 5 Banks Lady Braves (12-11) 2 (7 inn.)  
5:00pm Siuslaw Vikings (1-22) 3 Marshfield Pirates (5A) (11-14) 4 (8 inn.)  DH 
3:00pm Siuslaw Vikings (1-22) 2 Marshfield Pirates (5A) (11-14) 6  DH 
4:30pm Hood River Valley Eagles (6A) (14-12) 0 #2 Central Panthers (26-3) 6   
4:30pm Newport Cubs (15-8) 10 Stayton Eagles (13-13) 0  
4:00pm Elmira Falcons (6-15) 9 Willamette Wolverines (5A) (5-19) 6  
4:00pm Pleasant Hill Billies (10-16) 1 Glide Wildcats (3A) (16-8) 0  
4:00pm Summit Storm (5A) (15-12) 8 Sisters Outlaws (8-16) 0 (7 inn.)  

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Nampa Christian (ID) Trojans (0-3) 9 Vale Vikings (12-11) 13  
TBA Neah-Kah-Nie Pirates (0-19) 3 Knappa Loggers (2A) (14-10) 11  
4:30pm Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 1 Willamina Bulldogs (24-4) 5  
4:00pm Colton Vikings (3-14) 20 Country Christian Cougars (2A) (0-14) 5  JV Game 
4:30pm Scio Loggers (2A) (18-9) 0 Regis Rams (27-2) 4 (7 inn.)  
4:30pm Reedsport Braves (13-13) 7 Harrisburg Eagles (20-7) 10  
4:00pm Pleasant Hill Billies (4A) (10-16) 1 Glide Wildcats (16-8) 0  

+ denotes neutral site

2A

Special District 2
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Central Linn Cobras (10-15) 6 Crow Cougars (3-10) 0  
4:00pm Oakridge Warriors (7-13) 15 Lowell Devils (2-13) 4 (5 inn.)  
4:00pm Oakland Oakers (1-16) 0 North Douglas Warriors (15-6) 16 (5 inn.)  
4:00pm Riddle Irish (17-7) 4 Glendale Pirates (24-2) 12 (7 inn.)  
Special District 3
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Salem Academy Crusaders (7-15) Kennedy Trojans (18-8)  
4:00pm Santiam Wolverines (15-6) 14 Delphian Dragons (6-14) 2  
4:30pm Siletz Valley Warriors (0-17) Perrydale Pirates (8-11)  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm New Plymouth (ID) Pilgrims (4-0) 11 Adrian Antelopes (3-22) 2 (7 inn.)  
TBA Neah-Kah-Nie Pirates (3A) (0-19) 3 Knappa Loggers (14-10) 11  
4:00pm Roosevelt Roughriders (5A) (5-17)
  (@ Delta Park)
Gaston Greyhounds (14-10)   cancelled 
4:30pm Nestucca Bobcats (17-7) 1 Willamina Bulldogs (3A) (24-4) 5  
4:00pm Colton Vikings (3A) (3-14) 20 Country Christian Cougars (0-14) 5  JV Game 
4:30pm Scio Loggers (18-9) 0 Regis Rams (3A) (27-2) 4 (7 inn.)  
4:00pm Echo Cougars (8-15) 13 DeSales (WA) Irish (2-2) 5  

+ denotes neutral site