Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Monday, March 26, 2007

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Aloha Warriors (11-17)
(@ Delta Park)
9 Hermiston Bulldogs (16-11) 0  Central Catholic Tournament 
1:00pm Barlow Bruins (11-14) 1 Sherwood Bowmen (5A) (18-11) 2  The Dalles-Wahtonka Tournament 
3:00pm Beaverton Beavers (4-21)
(@ Crater High)
0 Forest Grove Vikings (18-12) 3  North Medford Tournament 
11:00am Caldwell (ID) Cougars (1-3) 0 #4 Jesuit Crusaders (25-5) 14 boxscore   Hood River Tournament 
11:00am #7 Central Catholic Rams (24-6)
(@ Delta Park)
5 Benson Techsters (11-15) 3  Central Catholic Tournament 
1:00pm #7 Central Catholic Rams (24-6)
(@ Delta Park)
10 Benson Techsters (11-15) 3  Central Catholic Tournament 
1:00pm Churchill Lancers (5A) (20-7)
(@Eagle Point HS)
0 #2 Putnam Kingsmen (25-4) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Corvallis Spartans (5A) (20-7) #2 Putnam Kingsmen (25-4)  North Medford Tournament 
1:00pm Corvallis Spartans (5A) (20-7) Beaverton Beavers (4-21)  North Medford Tournament rain  cancelled 
10:30am Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0 #12 Sheldon Irish (18-8) 3  Summit Tournament 
1:00pm Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0 Tigard Tigers (13-12) 8  Summit Tournament 
3:30pm Foothill (NV) Falcons (1-0) 6 West Linn Lions (7-18) 2  Las Vegas, NV Tournament 
11:00am Franklin Quakers (8-18)
(@ Delta Park)
0 Gresham Gophers (16-12) 8  Central Catholic Tournament 
4:30pm #3 Gladstone Gladiators (4A) (22-4) Lincoln Cardinals (14-8)  
11:00am Grant Generals (20-6)
(@ Delta Park)
5 Liberty Falcons (5A) (9-17) 1  Central Catholic Tournament 
1:00pm Gresham Gophers (16-12)
(@ Delta Park)
4 Scappoose Indians (4A) (18-11) 3 (10 inn.)  Central Catholic Tournament 
4:00pm Hood River Valley Eagles (14-12) 2 #5 McMinnville Grizzlies (23-4) 8   Hood River Tournament 
5:30pm Hood River Valley Eagles (14-12) Lakeridge Pacers (8-15)  Hood River Tournament rain out  cancelled 
1:30pm + #4 Jesuit Crusaders (25-5) 5 Pendleton Buckaroos (5A) (19-8) 0 boxscore   Hood River Tournament 
4:30pm La Quinta (CA) Blackhawks (1-0) 10 Centennial Eagles (4-20) 0 (5 inn.)  
3:00pm + #7 Marist Spartans (4A) (20-6) #11 South Salem Saxons (18-9)  North Medford Tournament  cancelled 
1:00pm McNary Celtics (14-13) 1 #1 Roseburg Indians (27-2) 4  North Medford Tournament 
1:30pm Milwaukie Mustangs (4-21) 4 Caldwell (ID) Cougars (1-3) 5  Hood River Tournament 
4:00pm Milwaukie Mustangs (4-21) 3 Pendleton Buckaroos (5A) (19-8) 9  Hood River Tournament 
10:30am Mountain View Cougars (5A) (7-17) 5 Wilson Trojans (10-15) 4  Summit Tournament 
11:00am Newberg Tigers (4-21)
(@ Delta Park)
2 Aloha Warriors (11-17) 3  Central Catholic Tournament 
1:00pm Newberg Tigers (4-21)
(@ Delta Park)
7 Hermiston Bulldogs (16-11) 8  Central Catholic Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders (5A) (15-8) Sandy Pioneers (7-18)  North Medford Tournament 
9:00am North Medford Black Tornado (11-14) 10 Forest Grove Vikings (18-12) 4   North Medford Tournament 
11:00am North Medford Black Tornado (11-14) 3 #3 Westview Wildcats (23-6) 1   North Medford Tournament 
12:00pm North Salem Vikings (13-13) 0 Reynolds Raiders (16-9) 1  
2:00pm North Salem Vikings (13-13) 3 Reynolds Raiders (16-9) 5  
10:00am Oregon City Pioneers (12-14) 4 Canby Cougars (14-13) 8 (8 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm + #2 Putnam Kingsmen (25-4) 10 Eagle Point Eagles (5A) (20-9) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 
5:00pm + #1 Roseburg Indians (27-2) 3 #8 Southridge Skyhawks (20-9) 0  North Medford Tournament 
TBA Sandy Pioneers (7-18) 1 #11 South Salem Saxons (18-9) 3  North Medford Tournament 
4:00pm Sherwood Bowmen (5A) (18-11) 6 Oregon City Pioneers (12-14) 2 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
3:30pm South Albany Rebels (5A) (1-24) Wilson Trojans (10-15)  Summit Tournament 
12:00pm South Eugene Axemen (7-18) 1 Thurston Colts (5A) (15-11) 0  
2:00pm South Eugene Axemen (7-18) Thurston Colts (5A) (15-11)  rain  cancelled 
11:00am South Medford Panthers (7-17) 0 McNary Celtics (14-13) 1  North Medford Tournament 
3:00pm South Medford Panthers (7-17) 3 #8 Southridge Skyhawks (20-9) 10 (7 inn.)  North Medford Tournament 
9:00am + #11 South Salem Saxons (18-9) 6 #3 Westview Wildcats (23-6) 5  North Medford Tournament 
3:00pm + #8 Southridge Skyhawks (20-9) 10 South Medford Panthers (7-17) 3  North Medford Tournament 
11:00am + #10 Sprague Olympians (19-9) 2 Crater Comets (5A) (27-3) 3  North Medford Tournament 
3:00pm + #10 Sprague Olympians (19-9)
(@ Eagle Point HS)
9 Churchill Lancers (5A) (20-7) 10 (11 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Sunset Apollos (10-14)
(@ Delta Park)
16 Liberty Falcons (5A) (9-17) 6  Central Catholic Tournament 
3:00pm Sunset Apollos (10-14)
(@ Delta Park)
3 Grant Generals (20-6) 4  Central Catholic Tournament 
10:00am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A) (25-3) 8 Barlow Bruins (11-14) 0 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A) (25-3) 6 Canby Cougars (14-13) 4 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
3:30pm Tigard Tigers (13-12) 9 #12 Sheldon Irish (18-8) 12 (5 inn.)  Summit Tournament 
5:00pm + #9 West Salem Titans (17-10)
(Jackson Field)
10 Sandy Pioneers (7-18) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Barlow Bruins (6A) (11-14) 1 Sherwood Bowmen (18-11) 2  The Dalles-Wahtonka Tournament 
TBA Bend Lava Bears (1-22) 2 Nampa (ID) Bulldogs (2-1) 7  Summit Tournament 
3:30pm Bend Lava Bears (1-22)
(@ Bend HS rain)
Ashland Grizzlies (11-14)  Summit Tournament  cancelled 
1:00pm Churchill Lancers (20-7)
(@Eagle Point HS)
0 #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Corvallis Spartans (20-7) #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4)  North Medford Tournament 
1:00pm Corvallis Spartans (20-7) Beaverton Beavers (6A) (4-21)  North Medford Tournament rain  cancelled 
10:30am Crescent Valley Raiders (17-10) 0 #12 Sheldon Irish (6A) (18-8) 3  Summit Tournament 
1:00pm Crescent Valley Raiders (17-10) 0 Tigard Tigers (6A) (13-12) 8  Summit Tournament 
9:00am Eagle Point Eagles (20-9) 12 Corvallis Spartans (20-7) 0  North Medford Tournament 
11:00am Grant Generals (6A) (20-6)
(@ Delta Park)
5 Liberty Falcons (9-17) 1  Central Catholic Tournament 
TBA Hillsboro Spartans (21-6) 6 Silverton Foxes (16-11) 2  Summit Tournament 
1:30pm + #4 Jesuit Crusaders (6A) (25-5) 5 Pendleton Buckaroos (19-8) 0 boxscore   Hood River Tournament 
4:00pm Milwaukie Mustangs (6A) (4-21) 3 Pendleton Buckaroos (19-8) 9  Hood River Tournament 
10:30am Mountain View Cougars (7-17) 5 Wilson Trojans (6A) (10-15) 4  Summit Tournament 
1:00pm Mountain View Cougars (7-17) 19 South Albany Rebels (1-24) 4 (5 inn.)  Summit Tournament 
12:00pm North Eugene Highlanders (15-8) 0 #7 Marist Spartans (4A) (20-6) 4  North Medford Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders (15-8) Sandy Pioneers (6A) (7-18)  North Medford Tournament 
1:00pm + #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4) 10 Eagle Point Eagles (20-9) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Sherwood Bowmen (18-11) 6 Oregon City Pioneers (6A) (12-14) 2 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm Skyview (WA) Storm (1-3)
(@ Bend HS)
1 Ashland Grizzlies (11-14) 5  Summit Tournament 
3:30pm South Albany Rebels (1-24) Wilson Trojans (6A) (10-15)  Summit Tournament 
12:00pm South Eugene Axemen (6A) (7-18) 1 Thurston Colts (15-11) 0  
2:00pm South Eugene Axemen (6A) (7-18) Thurston Colts (15-11)  rain  cancelled 
11:00am + #10 Sprague Olympians (6A) (19-9) 2 Crater Comets (27-3) 3  North Medford Tournament 
3:00pm + #10 Sprague Olympians (6A) (19-9)
(@ Eagle Point HS)
9 Churchill Lancers (20-7) 10 (11 inn.)  North Medford Tournament 
10:30am Summit Storm (15-12) 1 Hillsboro Spartans (21-6) 2 (7 inn.)  Summit Tournament 
1:00pm Summit Storm (15-12) 7 Silverton Foxes (16-11) 8 (9 inn.)  Summit Tournament 
11:00am Sunset Apollos (6A) (10-14)
(@ Delta Park)
16 Liberty Falcons (9-17) 6  Central Catholic Tournament 
10:00am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 8 Barlow Bruins (6A) (11-14) 0 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 6 Canby Cougars (6A) (14-13) 4 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm #3 Gladstone Gladiators (22-4) Lincoln Cardinals (6A) (14-8)  
1:00pm Gresham Gophers (6A) (16-12)
(@ Delta Park)
4 Scappoose Indians (18-11) 3 (10 inn.)  Central Catholic Tournament 
3:00pm + #7 Marist Spartans (20-6) #11 South Salem Saxons (6A) (18-9)  North Medford Tournament  cancelled 
2:30pm Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 17 Taft Tigers (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach 
12:00pm Newport Cubs (15-8) 7 North Bend Bulldogs (6-15) 2  
12:00pm North Eugene Highlanders (5A) (15-8) 0 #7 Marist Spartans (20-6) 4  North Medford Tournament 
3:00pm North Valley Knights (14-14) 6 Vernonia Loggers (3A) (18-7) 1  Riverside Tournament 
1:00pm Stayton Eagles (13-13) 8 Salem Academy Crusaders (2A) (7-15) 0  
11:00am Valley Catholic Valiants (3A) (22-5) 2 North Valley Knights (14-14) 0  Riverside Tournament 
10:00am Waldport Irish (3A) (15-11) 20 Taft Tigers (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach time limit 
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Gold Beach Panthers (22-3) 1 Toledo Boomers (9-15) 0 (7 inn.)  Waldport Bash at the beach 
TBA Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 1 Amity Warriors (6-11) 3  Waldport Bash at the Beach 
3:00pm North Valley Knights (4A) (14-14) 6 Vernonia Loggers (18-7) 1  Riverside Tournament 
TBA Oakridge Warriors (2A) (7-13) 2 Gervais Ladycats (12-12) 8 (6 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
11:00am Oakridge Warriors (2A) (7-13) 1 Gold Beach Panthers (22-3) 4 (7 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
9:00am Riverside Pirates (17-6) 6 Vernonia Loggers (18-7) 5  Riverside Tournament 
12:00pm Santiam Wolverines (2A) (15-6) 6 Sheridan Spartans (2-18) 1  DH 
2:00pm Santiam Wolverines (2A) (15-6) Sheridan Spartans (2-18)  DH rain  cancelled 
TBA Toledo Boomers (9-15) 8 Gervais Ladycats (12-12) 3  Waldport Bash at the beach 
11:00am Valley Catholic Valiants (22-5) 2 North Valley Knights (4A) (14-14) 0  Riverside Tournament 
1:00pm Valley Catholic Valiants (22-5) 5 Riverside Pirates (17-6) 2 (9 inn.)  Riverside Tournament 
TBA Waldport Irish (15-11) 9 Amity Warriors (6-11) 2  Waldport Bash at the Beach 
10:00am Waldport Irish (15-11) 20 Taft Tigers (4A) (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach time limit 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Nestucca Bobcats (17-7) 1 Amity Warriors (3A) (6-11) 3  Waldport Bash at the Beach 
2:30pm Nestucca Bobcats (17-7) 17 Taft Tigers (4A) (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach 
TBA Oakridge Warriors (7-13) 2 Gervais Ladycats (3A) (12-12) 8 (6 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
11:00am Oakridge Warriors (7-13) 1 Gold Beach Panthers (3A) (22-3) 4 (7 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
12:00pm Santiam Wolverines (15-6) 6 Sheridan Spartans (3A) (2-18) 1  DH 
2:00pm Santiam Wolverines (15-6) Sheridan Spartans (3A) (2-18)  DH rain  cancelled 
1:00pm Stayton Eagles (4A) (13-13) 8 Salem Academy Crusaders (7-15) 0  
12:00pm Weston-McEwen Tiger-Scots (20-11) 8 Kennedy Trojans (18-8) 0  
2:00pm Weston-McEwen Tiger-Scots (20-11) 5 Kennedy Trojans (18-8) 2  

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm La Quinta (CA) Blackhawks (1-0) 10 Centennial Eagles (4-20) 0 (5 inn.)  
11:00am Caldwell (ID) Cougars (1-3) 0 #4 Jesuit Crusaders (25-5) 14 boxscore   Hood River Tournament 
3:30pm Foothill (NV) Falcons (1-0) 6 West Linn Lions (7-18) 2  Las Vegas, NV Tournament 
11:00am Franklin Quakers (8-18)
  (@ Delta Park)
0 Gresham Gophers (16-12) 8  Central Catholic Tournament 
11:00am Grant Generals (20-6)
  (@ Delta Park)
5 Liberty Falcons (5A) (9-17) 1  Central Catholic Tournament 
4:30pm #3 Gladstone Gladiators (4A) (22-4) Lincoln Cardinals (14-8)  
4:00pm Aloha Warriors (11-17)
  (@ Delta Park)
9 Hermiston Bulldogs (16-11) 0  Central Catholic Tournament 
3:00pm Beaverton Beavers (4-21)
  (@ Crater High)
0 Forest Grove Vikings (18-12) 3  North Medford Tournament 
1:30pm + #4 Jesuit Crusaders (25-5) 5 Pendleton Buckaroos (5A) (19-8) 0 boxscore   Hood River Tournament 
3:00pm + #8 Southridge Skyhawks (20-9) 10 South Medford Panthers (7-17) 3  North Medford Tournament 
3:00pm Sunset Apollos (10-14)
  (@ Delta Park)
3 Grant Generals (20-6) 4  Central Catholic Tournament 
11:00am Sunset Apollos (10-14)
  (@ Delta Park)
16 Liberty Falcons (5A) (9-17) 6  Central Catholic Tournament 
4:00pm Sherwood Bowmen (5A) (18-11) 6 Oregon City Pioneers (12-14) 2 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm Corvallis Spartans (5A) (20-7) Beaverton Beavers (4-21)  North Medford Tournament rain  cancelled 
11:00am Corvallis Spartans (5A) (20-7) #2 Putnam Kingsmen (25-4)  North Medford Tournament 
10:30am Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0 #12 Sheldon Irish (18-8) 3  Summit Tournament 
1:00pm Crescent Valley Raiders (5A) (17-10) 0 Tigard Tigers (13-12) 8  Summit Tournament 
3:30pm South Albany Rebels (5A) (1-24) Wilson Trojans (10-15)  Summit Tournament 
1:00pm Barlow Bruins (11-14) 1 Sherwood Bowmen (5A) (18-11) 2  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm #7 Central Catholic Rams (24-6)
  (@ Delta Park)
10 Benson Techsters (11-15) 3  Central Catholic Tournament 
11:00am #7 Central Catholic Rams (24-6)
  (@ Delta Park)
5 Benson Techsters (11-15) 3  Central Catholic Tournament 
1:00pm Gresham Gophers (16-12)
  (@ Delta Park)
4 Scappoose Indians (4A) (18-11) 3 (10 inn.)  Central Catholic Tournament 
4:00pm Hood River Valley Eagles (14-12) 2 #5 McMinnville Grizzlies (23-4) 8   Hood River Tournament 
5:30pm Hood River Valley Eagles (14-12) Lakeridge Pacers (8-15)  Hood River Tournament rain out  cancelled 
TBA Sandy Pioneers (7-18) 1 #11 South Salem Saxons (18-9) 3  North Medford Tournament 
1:00pm Churchill Lancers (5A) (20-7)
  (@Eagle Point HS)
0 #2 Putnam Kingsmen (25-4) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders (5A) (15-8) Sandy Pioneers (7-18)  North Medford Tournament 
4:00pm Milwaukie Mustangs (4-21) 3 Pendleton Buckaroos (5A) (19-8) 9  Hood River Tournament 
1:30pm Milwaukie Mustangs (4-21) 4 Caldwell (ID) Cougars (1-3) 5  Hood River Tournament 
10:00am Oregon City Pioneers (12-14) 4 Canby Cougars (14-13) 8 (8 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm + #2 Putnam Kingsmen (25-4) 10 Eagle Point Eagles (5A) (20-9) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Newberg Tigers (4-21)
  (@ Delta Park)
2 Aloha Warriors (11-17) 3  Central Catholic Tournament 
1:00pm Newberg Tigers (4-21)
  (@ Delta Park)
7 Hermiston Bulldogs (16-11) 8  Central Catholic Tournament 
3:30pm Tigard Tigers (13-12) 9 #12 Sheldon Irish (18-8) 12 (5 inn.)  Summit Tournament 
3:00pm + #7 Marist Spartans (4A) (20-6) #11 South Salem Saxons (18-9)  North Medford Tournament  cancelled 
10:30am Mountain View Cougars (5A) (7-17) 5 Wilson Trojans (10-15) 4  Summit Tournament 
1:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A) (25-3) 6 Canby Cougars (14-13) 4 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
10:00am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A) (25-3) 8 Barlow Bruins (11-14) 0 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
11:00am North Medford Black Tornado (11-14) 3 #3 Westview Wildcats (23-6) 1   North Medford Tournament 
9:00am North Medford Black Tornado (11-14) 10 Forest Grove Vikings (18-12) 4   North Medford Tournament 
5:00pm + #1 Roseburg Indians (27-2) 3 #8 Southridge Skyhawks (20-9) 0  North Medford Tournament 
2:00pm South Eugene Axemen (7-18) Thurston Colts (5A) (15-11)  rain  cancelled 
12:00pm South Eugene Axemen (7-18) 1 Thurston Colts (5A) (15-11) 0  
11:00am South Medford Panthers (7-17) 0 McNary Celtics (14-13) 1  North Medford Tournament 
3:00pm South Medford Panthers (7-17) 3 #8 Southridge Skyhawks (20-9) 10 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:00pm McNary Celtics (14-13) 1 #1 Roseburg Indians (27-2) 4  North Medford Tournament 
12:00pm North Salem Vikings (13-13) 0 Reynolds Raiders (16-9) 1  
2:00pm North Salem Vikings (13-13) 3 Reynolds Raiders (16-9) 5  
9:00am + #11 South Salem Saxons (18-9) 6 #3 Westview Wildcats (23-6) 5  North Medford Tournament 
11:00am + #10 Sprague Olympians (19-9) 2 Crater Comets (5A) (27-3) 3  North Medford Tournament 
3:00pm + #10 Sprague Olympians (19-9)
  (@ Eagle Point HS)
9 Churchill Lancers (5A) (20-7) 10 (11 inn.)  North Medford Tournament 
5:00pm + #9 West Salem Titans (17-10)
  (Jackson Field)
10 Sandy Pioneers (7-18) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Skyview (WA) Storm (1-3)
  (@ Bend HS)
1 Ashland Grizzlies (11-14) 5  Summit Tournament 
11:00am Grant Generals (6A) (20-6)
  (@ Delta Park)
5 Liberty Falcons (9-17) 1  Central Catholic Tournament 
1:30pm + #4 Jesuit Crusaders (6A) (25-5) 5 Pendleton Buckaroos (19-8) 0 boxscore   Hood River Tournament 
11:00am Sunset Apollos (6A) (10-14)
  (@ Delta Park)
16 Liberty Falcons (9-17) 6  Central Catholic Tournament 
TBA Hillsboro Spartans (21-6) 6 Silverton Foxes (16-11) 2  Summit Tournament 
4:00pm Sherwood Bowmen (18-11) 6 Oregon City Pioneers (6A) (12-14) 2 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm Corvallis Spartans (20-7) Beaverton Beavers (6A) (4-21)  North Medford Tournament rain  cancelled 
11:00am Corvallis Spartans (20-7) #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4)  North Medford Tournament 
10:30am Crescent Valley Raiders (17-10) 0 #12 Sheldon Irish (6A) (18-8) 3  Summit Tournament 
1:00pm Crescent Valley Raiders (17-10) 0 Tigard Tigers (6A) (13-12) 8  Summit Tournament 
3:30pm South Albany Rebels (1-24) Wilson Trojans (6A) (10-15)  Summit Tournament 
1:00pm Barlow Bruins (6A) (11-14) 1 Sherwood Bowmen (18-11) 2  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm Churchill Lancers (20-7)
  (@Eagle Point HS)
0 #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm North Eugene Highlanders (15-8) 0 #7 Marist Spartans (4A) (20-6) 4  North Medford Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders (15-8) Sandy Pioneers (6A) (7-18)  North Medford Tournament 
4:00pm Milwaukie Mustangs (6A) (4-21) 3 Pendleton Buckaroos (19-8) 9  Hood River Tournament 
1:00pm + #2 Putnam Kingsmen (6A) (25-4) 10 Eagle Point Eagles (20-9) 0 (5 inn.)  North Medford Tournament 
9:00am Eagle Point Eagles (20-9) 12 Corvallis Spartans (20-7) 0  North Medford Tournament 
3:30pm Bend Lava Bears (1-22)
  (@ Bend HS rain)
Ashland Grizzlies (11-14)  Summit Tournament  cancelled 
TBA Bend Lava Bears (1-22) 2 Nampa (ID) Bulldogs (2-1) 7  Summit Tournament 
10:30am Mountain View Cougars (7-17) 5 Wilson Trojans (6A) (10-15) 4  Summit Tournament 
1:00pm Mountain View Cougars (7-17) 19 South Albany Rebels (1-24) 4 (5 inn.)  Summit Tournament 
10:30am Summit Storm (15-12) 1 Hillsboro Spartans (21-6) 2 (7 inn.)  Summit Tournament 
1:00pm Summit Storm (15-12) 7 Silverton Foxes (16-11) 8 (9 inn.)  Summit Tournament 
1:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 6 Canby Cougars (6A) (14-13) 4 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
10:00am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (25-3) 8 Barlow Bruins (6A) (11-14) 0 (7 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
2:00pm South Eugene Axemen (6A) (7-18) Thurston Colts (15-11)  rain  cancelled 
12:00pm South Eugene Axemen (6A) (7-18) 1 Thurston Colts (15-11) 0  
11:00am + #10 Sprague Olympians (6A) (19-9) 2 Crater Comets (27-3) 3  North Medford Tournament 
3:00pm + #10 Sprague Olympians (6A) (19-9)
  (@ Eagle Point HS)
9 Churchill Lancers (20-7) 10 (11 inn.)  North Medford Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 17 Taft Tigers (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach 
4:30pm #3 Gladstone Gladiators (22-4) Lincoln Cardinals (6A) (14-8)  
1:00pm Stayton Eagles (13-13) 8 Salem Academy Crusaders (2A) (7-15) 0  
11:00am Valley Catholic Valiants (3A) (22-5) 2 North Valley Knights (14-14) 0  Riverside Tournament 
1:00pm Gresham Gophers (6A) (16-12)
  (@ Delta Park)
4 Scappoose Indians (18-11) 3 (10 inn.)  Central Catholic Tournament 
10:00am Waldport Irish (3A) (15-11) 20 Taft Tigers (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach time limit 
12:00pm North Eugene Highlanders (5A) (15-8) 0 #7 Marist Spartans (20-6) 4  North Medford Tournament 
12:00pm Newport Cubs (15-8) 7 North Bend Bulldogs (6-15) 2  
3:00pm + #7 Marist Spartans (20-6) #11 South Salem Saxons (6A) (18-9)  North Medford Tournament  cancelled 
3:00pm North Valley Knights (14-14) 6 Vernonia Loggers (3A) (18-7) 1  Riverside Tournament 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Nestucca Bobcats (2A) (17-7) 1 Amity Warriors (6-11) 3  Waldport Bash at the Beach 
11:00am Oakridge Warriors (2A) (7-13) 1 Gold Beach Panthers (22-3) 4 (7 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
TBA Oakridge Warriors (2A) (7-13) 2 Gervais Ladycats (12-12) 8 (6 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
1:00pm Valley Catholic Valiants (22-5) 5 Riverside Pirates (17-6) 2 (9 inn.)  Riverside Tournament 
11:00am Valley Catholic Valiants (22-5) 2 North Valley Knights (4A) (14-14) 0  Riverside Tournament 
TBA Toledo Boomers (9-15) 8 Gervais Ladycats (12-12) 3  Waldport Bash at the beach 
TBA Waldport Irish (15-11) 9 Amity Warriors (6-11) 2  Waldport Bash at the Beach 
10:00am Waldport Irish (15-11) 20 Taft Tigers (4A) (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach time limit 
2:00pm Santiam Wolverines (2A) (15-6) Sheridan Spartans (2-18)  DH rain  cancelled 
12:00pm Santiam Wolverines (2A) (15-6) 6 Sheridan Spartans (2-18) 1  DH 
TBA Gold Beach Panthers (22-3) 1 Toledo Boomers (9-15) 0 (7 inn.)  Waldport Bash at the beach 
9:00am Riverside Pirates (17-6) 6 Vernonia Loggers (18-7) 5  Riverside Tournament 
3:00pm North Valley Knights (4A) (14-14) 6 Vernonia Loggers (18-7) 1  Riverside Tournament 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Nestucca Bobcats (17-7) 1 Amity Warriors (3A) (6-11) 3  Waldport Bash at the Beach 
2:30pm Nestucca Bobcats (17-7) 17 Taft Tigers (4A) (2-15) 4  Waldport Bash at the Beach 
1:00pm Stayton Eagles (4A) (13-13) 8 Salem Academy Crusaders (7-15) 0  
11:00am Oakridge Warriors (7-13) 1 Gold Beach Panthers (3A) (22-3) 4 (7 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
TBA Oakridge Warriors (7-13) 2 Gervais Ladycats (3A) (12-12) 8 (6 inn.)  Waldport Bash at the Beach 
2:00pm Santiam Wolverines (15-6) Sheridan Spartans (3A) (2-18)  DH rain  cancelled 
12:00pm Santiam Wolverines (15-6) 6 Sheridan Spartans (3A) (2-18) 1  DH 
12:00pm Weston-McEwen Tiger-Scots (20-11) 8 Kennedy Trojans (18-8) 0  
2:00pm Weston-McEwen Tiger-Scots (20-11) 5 Kennedy Trojans (18-8) 2  

+ denotes neutral site