Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Tuesday, March 24, 2009

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Canby Cougars (15-10) 4 Barlow Bruins (18-11) 3 (7 inn.)  Canby Tournament 
9:00am Central Catholic Rams (23-4) 1 Aloha Warriors (6-20) 0  Central Catholic Tournament gold semifinal 
1:00pm Central Catholic Rams (23-4) 10 David Douglas Scots (10-14) 0 (5 inn.)  Central Catholic Tournament gold championship 
10:00am Clackamas Cavaliers (16-14)
(field 4)
12 North Salem Vikings (12-14) 2 (6 inn.)  North Medford Tournament 
8:00am Crater Comets (5A) (18-12)
(field 3)
1 South Salem Saxons (23-7) 15 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
10:30am Crook County Cowgirls (5A) (13-15)
(@ Summit HS)
8 West Linn Lions (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
4:00pm Dallas Dragons (5A) (12-14)
(@ Hood RIver)
Westview Wildcats (13-14)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
TBA Desert Oasis (NV) Diamondbacks (0-2) 2 Beaverton Beavers (9-15) 7  
6:00pm Eagle Point Eagles (5A) (14-13)
(field 3)
1 McNary Celtics (20-8) 7 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Foothill, Palo Cedro (CA) Cougars (4-2)
(field 2)
0 Southridge Skyhawks (19-11) 3  North Medford Tournament 
11:00am Forest Grove Vikings (19-10) 5 Barlow Bruins (18-11) 0 (7 inn.)  Canby Tournament 
1:15pm Grant Generals (11-10) 2 Franklin Quakers (16-9) 7  Central Catholic Tournament bronze 
10:00am Grants Pass Lady Cavers (23-4)
(field 3)
2 Century Jaguars (5A) (18-9) 0 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
11:00am Gresham Gophers (11-12) 4 Newberg Tigers (2-23) 6  Central Catholic Tournament silver semifinal 
3:00pm Gresham Gophers (11-12) 6 #7 Scappoose Indians (4A) (19-8) 5  Central Catholic Tournament silver 3rd place 
9:00am Hermiston Bulldogs (6-21) 2 David Douglas Scots (10-14) 5 boxscore   Central Catholic Tournament gold semifinal 
11:00am Hermiston Bulldogs (6-21) 2 Aloha Warriors (6-20) 16 boxscore   Central Catholic Tournament gold 3rd place 
9:00am Hillsboro Spartans (5A) (19-7)
(field 1)
1 Oregon City Pioneers (20-6) 2 (7 inn.)  Canby tournament 
TBA Hood River Valley Eagles (5-18) McMinnville Grizzlies (25-5)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
TBA La Pine Hawks (4A) (10-15) 3 West Linn Lions (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
2:00pm Lakeridge Pacers (17-10)
(field 1)
2 Sprague Olympians (6-17) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Lakeridge Pacers (17-10)
(field 2)
2 Jesuit Crusaders (24-4) 0  North Medford Tournament 
8:00am Liberty Falcons (5A) (15-14)
(field 4)
5 Clackamas Cavaliers (16-14) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
9:15am Lincoln Cardinals (1-21) 6 Grant Generals (11-10) 7  Central Catholic Tournament bronze 
11:15am Lincoln Cardinals (1-21) 1 Franklin Quakers (16-9) 12  Central Catholic Tournament bronze 
9:00am Madison Senators (5A) (8-14) 4 McKay Royal Scots (3-20) 12 boxscore   Canby tournament 
1:00pm McKay Royal Scots (3-20) 1 Forest Grove Vikings (19-10) 10 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament 
11:00am McMinnville Grizzlies (25-5)
(@ Hood RIver)
0 Westview Wildcats (13-14) 1  Columbia Gorge Invitational 
2:00pm McNary Celtics (20-8)
(field 4)
0 Jesuit Crusaders (24-4) 5 boxscore   North Medford Tournament 
10:00am + #5 Newport Cubs (4A) (22-4)
(field 5)
4 West Salem Titans (10-15) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
8:00am North Medford Black Tornado (26-5)
(field 1)
4 Foothill, Palo Cedro (CA) Cougars (4-2) 2 boxscore  (8 inn.)   North Medford Tournament 
10:00am North Medford Black Tornado (26-5)
(field 1)
12 Sprague Olympians (6-17) 4 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
1:00pm Oregon City Pioneers (20-6)
(field 1)
0 Canby Cougars (15-10) 3 (7 inn.)  Canby tournament 
2:00pm Putnam Kingsmen (12-14)
(field 2)
15 North Salem Vikings (12-14) 5 (6 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Putnam Kingsmen (12-14)
(field 1)
4 Tigard Tigers (16-9) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am Rainier Columbians (3A) (19-7)
(field 2)
11 Tualatin Timberwolves (8-17) 2 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:00pm Redmond Panthers (16-11)
(@ Summit HS)
11 Sheldon Irish (12-15) 14 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
1:00pm Redmond Panthers (16-11)
(@ Summit HS)
4 West Linn Lions (14-13) 1 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
12:00pm Roseburg Indians (15-12)
(field 3)
2 Sunset Apollos (24-7) 10 boxscore   North Medford Tournament 
2:00pm Roseburg Indians (15-12)
(field 3)
6 Glencoe Crimson Tide (5A) (28-3) 7 (8 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Sandy Pioneers (13-11) 2 #7 Scappoose Indians (4A) (19-8) 1  Central Catholic Tournament silver semifinal 
3:00pm Sandy Pioneers (13-11) 6 Newberg Tigers (2-23) 1  Central Catholic Tournament silver championship 
12:00pm South Medford Panthers (8-19)
(field 5)
0 West Salem Titans (10-15) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Southridge Skyhawks (19-11)
(field 2)
1 Grants Pass Lady Cavers (23-4) 3 boxscore    North Medford Tournament 
4:00pm Tigard Tigers (16-9)
(field 1)
1 Sunset Apollos (24-7) 11 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Tualatin Timberwolves (8-17)
(field 3)
0 South Salem Saxons (23-7) 3 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Wausau West (WI) Warriors (1-1) 0 Centennial Eagles (16-12) 1  Disney Wide World of Sports 
6:00pm Wausau West (WI) Warriors (1-1) 3 Centennial Eagles (16-12) 2  Disney Wide World of Sports 
4:00pm Wilson Trojans (11-13)
(field 5)
3 North Marion Huskies (4A) (17-9) 13 (5 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Wilson Trojans (11-13)
(field 5)
8 Phoenix Pirates (4A) (17-10) 3 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Ashland Grizzlies (8-17)
(@ Summit)
7 Silverton Foxes (20-7) 6 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
8:00am Cleveland Warriors (23-6)
(field 5)
6 North Marion Huskies (4A) (17-9) 19 (7 inn.)  North Medford Tournament 
11:00am Corvallis Spartans (6-20) 0 Sherwood Bowmen (14-12) 10 (6 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
8:00am Crater Comets (18-12)
(field 3)
1 South Salem Saxons (6A) (23-7) 15 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Crater Comets (18-12)
(field 1)
7 Liberty Falcons (15-14) 1 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
10:30am Crook County Cowgirls (13-15)
(@ Summit HS)
8 West Linn Lions (6A) (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
1:00pm Crook County Cowgirls (13-15) 4 Ashland Grizzlies (8-17) 6 boxscore    Central Oregon Softball Showcase 
4:00pm Dallas Dragons (12-14)
(@ Hood RIver)
Westview Wildcats (6A) (13-14)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
2:00pm Eagle Point Eagles (14-13)
(field 5)
8 Cleveland Warriors (23-6) 10 (7 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Eagle Point Eagles (14-13)
(field 3)
1 McNary Celtics (6A) (20-8) 7 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am Grants Pass Lady Cavers (6A) (23-4)
(field 3)
2 Century Jaguars (18-9) 0 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
9:00am Hillsboro Spartans (19-7)
(field 1)
1 Oregon City Pioneers (6A) (20-6) 2 (7 inn.)  Canby tournament 
3:00pm Hillsboro Spartans (19-7) 10 Madison Senators (8-14) 0  Canby Tournament 
8:00am Liberty Falcons (15-14)
(field 4)
5 Clackamas Cavaliers (6A) (16-14) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
9:00am Madison Senators (8-14) 4 McKay Royal Scots (6A) (3-20) 12 boxscore   Canby tournament 
TBA Mountain View Cougars (10-15) 5 La Pine Hawks (4A) (10-15) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
10:30am Mountain View Cougars (10-15) 7 Silverton Foxes (20-7) 8 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
8:00am + #5 Newport Cubs (4A) (22-4)
(field 2)
12 Springfield Millers (8-16) 3 (7 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm North Eugene Highlanders (21-8)
(field 4)
3 Glencoe Crimson Tide (28-3) 17 (5 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm North Eugene Highlanders (21-8)
(field 4)
2 Century Jaguars (18-9) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:30pm Roosevelt Roughriders (0-19)
(@ The Dalles)
0 Thurston Colts (15-12) 22  The Dalles-Wahtonka Tournament 
2:00pm Roseburg Indians (6A) (15-12)
(field 3)
6 Glencoe Crimson Tide (28-3) 7 (8 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Springfield Millers (8-16)
(field 4)
3 Phoenix Pirates (4A) (17-10) 15 boxscore    North Medford Tournament 
1:30pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (26-4) 6 Sherwood Bowmen (14-12) 3  The Dalles-Wahtonka Tournament 
4:00pm Thurston Colts (15-12)
(@ The Dalles)
0 The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (26-4) 5  The Dalles-Wahtonka Tournament 
1:00pm Wilsonville Wildcats (7-19) 9 Bend Lava Bears (9-17) 3 (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
3:30pm Wilsonville Wildcats (7-19) 9 Culver Bulldogs (2A) (11-13) 8 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:00am Cleveland Warriors (5A) (23-6)
(field 5)
6 North Marion Huskies (17-9) 19 (7 inn.)  North Medford Tournament 
2:00pm Dayton (NV) Dust Devils (0-1) 0 Tillamook Cheesemakers (16-9) 7  
12:30pm Elgin - Imbler Huskies (3A) (17-8) 3 McLoughlin Pioneers (8-16) 0 boxscore    Riverside Tournament 
5:00pm Faith Lutheran (NV) Crusaders (0-2) 0 #1 Marist Spartans (29-1) 10  
3:00pm Gresham Gophers (6A) (11-12) 6 #7 Scappoose Indians (19-8) 5  Central Catholic Tournament silver 3rd place 
10:00am + #10 La Grande Tigers (22-6) 10 Willamina Bulldogs (3A) (24-7) 3 (7 inn.)  Riverside Tournament 
TBA La Pine Hawks (10-15) 3 West Linn Lions (6A) (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
TBA Mountain View Cougars (5A) (10-15) 5 La Pine Hawks (10-15) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
8:00am + #5 Newport Cubs (22-4)
(field 2)
12 Springfield Millers (5A) (8-16) 3 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am + #5 Newport Cubs (22-4)
(field 5)
4 West Salem Titans (6A) (10-15) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Pleasant Hill Billies (6-18) 2 #6 Sutherlin Bulldogs (22-3) 8  
2:00pm Pleasant Hill Billies (6-18) 4 #6 Sutherlin Bulldogs (22-3) 14  
2:00pm #7 Riddle Irish (2A) (22-6) 0 #11 South Umpqua Lancers (17-6) 9 (7 inn.)  
10:00am Riverside Pirates (3A) (13-14) 17 McLoughlin Pioneers (8-16) 10 boxscore   Riverside Tournament 
11:00am Sandy Pioneers (6A) (13-11) 2 #7 Scappoose Indians (19-8) 1  Central Catholic Tournament silver semifinal 
4:00pm Silver Stage (NV) Nighthawks (0-1) 0 Tillamook Cheesemakers (16-9) 3  
12:00pm Springfield Millers (5A) (8-16)
(field 4)
3 Phoenix Pirates (17-10) 15 boxscore    North Medford Tournament 
12:00pm Stayton Eagles (14-12) 8 Philomath Warriors (8-15) 1 boxscore  (7 inn.)  
2:00pm Stayton Eagles (14-12) 1 Philomath Warriors (8-15) 6 boxscore  (7 inn.)  
3:00pm Warrenton Warriors (3A) (3-20) 1 #10 La Grande Tigers (22-6) 18 (5 inn.)  Riverside Tournament 
4:00pm Wilson Trojans (6A) (11-13)
(field 5)
3 North Marion Huskies (17-9) 13 (5 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Wilson Trojans (6A) (11-13)
(field 5)
8 Phoenix Pirates (17-10) 3 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
4:00pm #9 Yamhill-Carlton Tigers (17-10) 10 Vallejo (CA) Apaches (0-1) 6  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:30pm Elgin - Imbler Huskies (17-8) 3 McLoughlin Pioneers (4A) (8-16) 0 boxscore    Riverside Tournament 
1:00pm Irrigon Knights (2A) (20-8) 16 Umatilla Vikings (0-15) 3 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
12:00pm Jefferson Lions (4-13) 11 Sheridan Spartans (2-20) 0 boxscore   
2:00pm Jefferson Lions (4-13) 17 Sheridan Spartans (2-20) 7 boxscore   
10:00am + #10 La Grande Tigers (4A) (22-6) 10 Willamina Bulldogs (24-7) 3 (7 inn.)  Riverside Tournament 
10:00am Rainier Columbians (19-7)
(field 2)
11 Tualatin Timberwolves (6A) (8-17) 2 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am Riverside Pirates (13-14) 17 McLoughlin Pioneers (4A) (8-16) 10 boxscore   Riverside Tournament 
12:30pm Riverside Pirates (13-14) 2 Willamina Bulldogs (24-7) 3 boxscore   Riverside Tournament 
12:00pm Santiam Wolverines (2A) (3-20) Toledo Boomers (8-10)  
2:00pm Santiam Wolverines (2A) (3-20) Toledo Boomers (8-10)  
10:00am Warrenton Warriors (3-20) 0 Elgin - Imbler Huskies (17-8) 18 boxscore    Riverside Tournament 
3:00pm Warrenton Warriors (3-20) 1 #10 La Grande Tigers (4A) (22-6) 18 (5 inn.)  Riverside Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm #9 Chiloquin Queens (22-5) 4 Etna (CA) Lions (1-1) 10 (7 inn.)  
TBA Culver Bulldogs (11-13) 9 West Linn [JV] Lions (6A JV) (0-1) 6 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
9:00am + #11 Gaston Greyhounds (18-9) 0 #4 Union Lady Cats (22-7) 1 (6 inn.)  Irrigon Tournament 
11:00am Irrigon Knights (20-8) 11 McLoughlin [JV] Pioneers (4A JV) (0-4) 0 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
1:00pm Irrigon Knights (20-8) 16 Umatilla Vikings (3A) (0-15) 3 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
2:00pm #7 Riddle Irish (22-6) 0 #11 South Umpqua Lancers (4A) (17-6) 9 (7 inn.)  
12:00pm Santiam Wolverines (3-20) Toledo Boomers (3A) (8-10)  
2:00pm Santiam Wolverines (3-20) Toledo Boomers (3A) (8-10)  
TBA TBA  (0-2) #11 Gaston Greyhounds (18-9)  Irrigon Tournament 
3:00pm + #4 Union Lady Cats (22-7) 2 Pendleton [JV] Buckaroos (5A JV) (4-1) 4 (5 inn.)  Irrigon Tournament 
4:00pm #8 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-8) 2 Prescott (WA) Tigers (0-1) 0 boxscore  (7 inn.)  
3:30pm Wilsonville Wildcats (5A) (7-19) 9 Culver Bulldogs (11-13) 8 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Foothill, Palo Cedro (CA) Cougars (4-2)
  (field 2)
0 Southridge Skyhawks (19-11) 3  North Medford Tournament 
TBA Desert Oasis (NV) Diamondbacks (0-2) 2 Beaverton Beavers (9-15) 7  
4:00pm Wausau West (WI) Warriors (1-1) 0 Centennial Eagles (16-12) 1  Disney Wide World of Sports 
6:00pm Wausau West (WI) Warriors (1-1) 3 Centennial Eagles (16-12) 2  Disney Wide World of Sports 
10:00am Rainier Columbians (3A) (19-7)
  (field 2)
11 Tualatin Timberwolves (8-17) 2 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:15pm Grant Generals (11-10) 2 Franklin Quakers (16-9) 7  Central Catholic Tournament bronze 
9:15am Lincoln Cardinals (1-21) 6 Grant Generals (11-10) 7  Central Catholic Tournament bronze 
11:15am Lincoln Cardinals (1-21) 1 Franklin Quakers (16-9) 12  Central Catholic Tournament bronze 
9:00am Madison Senators (5A) (8-14) 4 McKay Royal Scots (3-20) 12 boxscore   Canby tournament 
6:00pm Wilson Trojans (11-13)
  (field 5)
8 Phoenix Pirates (4A) (17-10) 3 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
4:00pm Wilson Trojans (11-13)
  (field 5)
3 North Marion Huskies (4A) (17-9) 13 (5 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Southridge Skyhawks (19-11)
  (field 2)
1 Grants Pass Lady Cavers (23-4) 3 boxscore    North Medford Tournament 
9:00am Hillsboro Spartans (5A) (19-7)
  (field 1)
1 Oregon City Pioneers (20-6) 2 (7 inn.)  Canby tournament 
8:00am Liberty Falcons (5A) (15-14)
  (field 4)
5 Clackamas Cavaliers (16-14) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Dallas Dragons (5A) (12-14)
  (@ Hood RIver)
Westview Wildcats (13-14)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
9:00am Central Catholic Rams (23-4) 1 Aloha Warriors (6-20) 0  Central Catholic Tournament gold semifinal 
1:00pm Central Catholic Rams (23-4) 10 David Douglas Scots (10-14) 0 (5 inn.)  Central Catholic Tournament gold championship 
11:00am Gresham Gophers (11-12) 4 Newberg Tigers (2-23) 6  Central Catholic Tournament silver semifinal 
3:00pm Gresham Gophers (11-12) 6 #7 Scappoose Indians (4A) (19-8) 5  Central Catholic Tournament silver 3rd place 
TBA Hood River Valley Eagles (5-18) McMinnville Grizzlies (25-5)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
11:00am Sandy Pioneers (13-11) 2 #7 Scappoose Indians (4A) (19-8) 1  Central Catholic Tournament silver semifinal 
3:00pm Sandy Pioneers (13-11) 6 Newberg Tigers (2-23) 1  Central Catholic Tournament silver championship 
10:00am Clackamas Cavaliers (16-14)
  (field 4)
12 North Salem Vikings (12-14) 2 (6 inn.)  North Medford Tournament 
2:00pm Lakeridge Pacers (17-10)
  (field 1)
2 Sprague Olympians (6-17) 1 (7 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Lakeridge Pacers (17-10)
  (field 2)
2 Jesuit Crusaders (24-4) 0  North Medford Tournament 
1:00pm Oregon City Pioneers (20-6)
  (field 1)
0 Canby Cougars (15-10) 3 (7 inn.)  Canby tournament 
6:00pm Putnam Kingsmen (12-14)
  (field 1)
4 Tigard Tigers (16-9) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
2:00pm Putnam Kingsmen (12-14)
  (field 2)
15 North Salem Vikings (12-14) 5 (6 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am + #5 Newport Cubs (4A) (22-4)
  (field 5)
4 West Salem Titans (10-15) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
3:00pm Canby Cougars (15-10) 4 Barlow Bruins (18-11) 3 (7 inn.)  Canby Tournament 
11:00am Forest Grove Vikings (19-10) 5 Barlow Bruins (18-11) 0 (7 inn.)  Canby Tournament 
11:00am McMinnville Grizzlies (25-5)
  (@ Hood RIver)
0 Westview Wildcats (13-14) 1  Columbia Gorge Invitational 
4:00pm Tigard Tigers (16-9)
  (field 1)
1 Sunset Apollos (24-7) 11 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm Tualatin Timberwolves (8-17)
  (field 3)
0 South Salem Saxons (23-7) 3 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
TBA La Pine Hawks (4A) (10-15) 3 West Linn Lions (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
8:00am Crater Comets (5A) (18-12)
  (field 3)
1 South Salem Saxons (23-7) 15 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Eagle Point Eagles (5A) (14-13)
  (field 3)
1 McNary Celtics (20-8) 7 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:30am Crook County Cowgirls (5A) (13-15)
  (@ Summit HS)
8 West Linn Lions (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
9:00am Hermiston Bulldogs (6-21) 2 David Douglas Scots (10-14) 5 boxscore   Central Catholic Tournament gold semifinal 
11:00am Hermiston Bulldogs (6-21) 2 Aloha Warriors (6-20) 16 boxscore   Central Catholic Tournament gold 3rd place 
10:00am Grants Pass Lady Cavers (23-4)
  (field 3)
2 Century Jaguars (5A) (18-9) 0 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
8:00am North Medford Black Tornado (26-5)
  (field 1)
4 Foothill, Palo Cedro (CA) Cougars (4-2) 2 boxscore  (8 inn.)   North Medford Tournament 
10:00am North Medford Black Tornado (26-5)
  (field 1)
12 Sprague Olympians (6-17) 4 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
2:00pm Roseburg Indians (15-12)
  (field 3)
6 Glencoe Crimson Tide (5A) (28-3) 7 (8 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Roseburg Indians (15-12)
  (field 3)
2 Sunset Apollos (24-7) 10 boxscore   North Medford Tournament 
12:00pm South Medford Panthers (8-19)
  (field 5)
0 West Salem Titans (10-15) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:00pm McKay Royal Scots (3-20) 1 Forest Grove Vikings (19-10) 10 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament 
2:00pm McNary Celtics (20-8)
  (field 4)
0 Jesuit Crusaders (24-4) 5 boxscore   North Medford Tournament 
1:00pm Redmond Panthers (16-11)
  (@ Summit HS)
11 Sheldon Irish (12-15) 14 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
1:00pm Redmond Panthers (16-11)
  (@ Summit HS)
4 West Linn Lions (14-13) 1 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
8:00am Cleveland Warriors (23-6)
  (field 5)
6 North Marion Huskies (4A) (17-9) 19 (7 inn.)  North Medford Tournament 
9:00am Madison Senators (8-14) 4 McKay Royal Scots (6A) (3-20) 12 boxscore   Canby tournament 
1:30pm Roosevelt Roughriders (0-19)
  (@ The Dalles)
0 Thurston Colts (15-12) 22  The Dalles-Wahtonka Tournament 
3:00pm Hillsboro Spartans (19-7) 10 Madison Senators (8-14) 0  Canby Tournament 
9:00am Hillsboro Spartans (19-7)
  (field 1)
1 Oregon City Pioneers (6A) (20-6) 2 (7 inn.)  Canby tournament 
8:00am Liberty Falcons (15-14)
  (field 4)
5 Clackamas Cavaliers (6A) (16-14) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
1:00pm Wilsonville Wildcats (7-19) 9 Bend Lava Bears (9-17) 3 (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
3:30pm Wilsonville Wildcats (7-19) 9 Culver Bulldogs (2A) (11-13) 8 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
11:00am Corvallis Spartans (6-20) 0 Sherwood Bowmen (14-12) 10 (6 inn.)  The Dalles-Wahtonka Tournament 
4:00pm Dallas Dragons (12-14)
  (@ Hood RIver)
Westview Wildcats (6A) (13-14)  Columbia Gorge Invitational  cancelled 
6:00pm North Eugene Highlanders (21-8)
  (field 4)
2 Century Jaguars (18-9) 9 (7 inn.)  North Medford Tournament 
4:00pm North Eugene Highlanders (21-8)
  (field 4)
3 Glencoe Crimson Tide (28-3) 17 (5 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Springfield Millers (8-16)
  (field 4)
3 Phoenix Pirates (4A) (17-10) 15 boxscore    North Medford Tournament 
4:00pm Thurston Colts (15-12)
  (@ The Dalles)
0 The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (26-4) 5  The Dalles-Wahtonka Tournament 
8:00am + #5 Newport Cubs (4A) (22-4)
  (field 2)
12 Springfield Millers (8-16) 3 (7 inn.)  North Medford Tournament 
3:30pm Ashland Grizzlies (8-17)
  (@ Summit)
7 Silverton Foxes (20-7) 6 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
12:00pm Crater Comets (18-12)
  (field 1)
7 Liberty Falcons (15-14) 1 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
8:00am Crater Comets (18-12)
  (field 3)
1 South Salem Saxons (6A) (23-7) 15 boxscore  (5 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Eagle Point Eagles (14-13)
  (field 3)
1 McNary Celtics (6A) (20-8) 7 boxscore  (7 inn.)  North Medford Tournament 
2:00pm Eagle Point Eagles (14-13)
  (field 5)
8 Cleveland Warriors (23-6) 10 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:30am Crook County Cowgirls (13-15)
  (@ Summit HS)
8 West Linn Lions (6A) (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
1:00pm Crook County Cowgirls (13-15) 4 Ashland Grizzlies (8-17) 6 boxscore    Central Oregon Softball Showcase 
TBA Mountain View Cougars (10-15) 5 La Pine Hawks (4A) (10-15) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
10:30am Mountain View Cougars (10-15) 7 Silverton Foxes (20-7) 8 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
1:30pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (26-4) 6 Sherwood Bowmen (14-12) 3  The Dalles-Wahtonka Tournament 
10:00am Grants Pass Lady Cavers (6A) (23-4)
  (field 3)
2 Century Jaguars (18-9) 0 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
2:00pm Roseburg Indians (6A) (15-12)
  (field 3)
6 Glencoe Crimson Tide (28-3) 7 (8 inn.)  North Medford Tournament 

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Dayton (NV) Dust Devils (0-1) 0 Tillamook Cheesemakers (16-9) 7  
4:00pm Silver Stage (NV) Nighthawks (0-1) 0 Tillamook Cheesemakers (16-9) 3  
5:00pm Faith Lutheran (NV) Crusaders (0-2) 0 #1 Marist Spartans (29-1) 10  
4:00pm #9 Yamhill-Carlton Tigers (17-10) 10 Vallejo (CA) Apaches (0-1) 6  
3:00pm Warrenton Warriors (3A) (3-20) 1 #10 La Grande Tigers (22-6) 18 (5 inn.)  Riverside Tournament 
8:00am Cleveland Warriors (5A) (23-6)
  (field 5)
6 North Marion Huskies (17-9) 19 (7 inn.)  North Medford Tournament 
6:00pm Wilson Trojans (6A) (11-13)
  (field 5)
8 Phoenix Pirates (17-10) 3 boxscore  (7 inn.)   North Medford Tournament 
4:00pm Wilson Trojans (6A) (11-13)
  (field 5)
3 North Marion Huskies (17-9) 13 (5 inn.)  North Medford Tournament 
12:00pm Stayton Eagles (14-12) 8 Philomath Warriors (8-15) 1 boxscore  (7 inn.)  
2:00pm Stayton Eagles (14-12) 1 Philomath Warriors (8-15) 6 boxscore  (7 inn.)  
2:00pm #7 Riddle Irish (2A) (22-6) 0 #11 South Umpqua Lancers (17-6) 9 (7 inn.)  
3:00pm Gresham Gophers (6A) (11-12) 6 #7 Scappoose Indians (19-8) 5  Central Catholic Tournament silver 3rd place 
11:00am Sandy Pioneers (6A) (13-11) 2 #7 Scappoose Indians (19-8) 1  Central Catholic Tournament silver semifinal 
12:00pm Springfield Millers (5A) (8-16)
  (field 4)
3 Phoenix Pirates (17-10) 15 boxscore    North Medford Tournament 
8:00am + #5 Newport Cubs (22-4)
  (field 2)
12 Springfield Millers (5A) (8-16) 3 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am + #5 Newport Cubs (22-4)
  (field 5)
4 West Salem Titans (6A) (10-15) 7 (7 inn.)  North Medford Tournament 
12:30pm Elgin - Imbler Huskies (3A) (17-8) 3 McLoughlin Pioneers (8-16) 0 boxscore    Riverside Tournament 
10:00am Riverside Pirates (3A) (13-14) 17 McLoughlin Pioneers (8-16) 10 boxscore   Riverside Tournament 
TBA La Pine Hawks (10-15) 3 West Linn Lions (6A) (14-13) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
12:00pm Pleasant Hill Billies (6-18) 2 #6 Sutherlin Bulldogs (22-3) 8  
2:00pm Pleasant Hill Billies (6-18) 4 #6 Sutherlin Bulldogs (22-3) 14  
TBA Mountain View Cougars (5A) (10-15) 5 La Pine Hawks (10-15) 4 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
10:00am + #10 La Grande Tigers (22-6) 10 Willamina Bulldogs (3A) (24-7) 3 (7 inn.)  Riverside Tournament 

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:00am Rainier Columbians (19-7)
  (field 2)
11 Tualatin Timberwolves (6A) (8-17) 2 (7 inn.)  North Medford Tournament 
10:00am Warrenton Warriors (3-20) 0 Elgin - Imbler Huskies (17-8) 18 boxscore    Riverside Tournament 
3:00pm Warrenton Warriors (3-20) 1 #10 La Grande Tigers (4A) (22-6) 18 (5 inn.)  Riverside Tournament 
12:00pm Jefferson Lions (4-13) 11 Sheridan Spartans (2-20) 0 boxscore   
2:00pm Jefferson Lions (4-13) 17 Sheridan Spartans (2-20) 7 boxscore   
12:00pm Santiam Wolverines (2A) (3-20) Toledo Boomers (8-10)  
2:00pm Santiam Wolverines (2A) (3-20) Toledo Boomers (8-10)  
12:30pm Elgin - Imbler Huskies (17-8) 3 McLoughlin Pioneers (4A) (8-16) 0 boxscore    Riverside Tournament 
10:00am Riverside Pirates (13-14) 17 McLoughlin Pioneers (4A) (8-16) 10 boxscore   Riverside Tournament 
12:30pm Riverside Pirates (13-14) 2 Willamina Bulldogs (24-7) 3 boxscore   Riverside Tournament 
1:00pm Irrigon Knights (2A) (20-8) 16 Umatilla Vikings (0-15) 3 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
10:00am + #10 La Grande Tigers (4A) (22-6) 10 Willamina Bulldogs (24-7) 3 (7 inn.)  Riverside Tournament 

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA TBA  (0-2) #11 Gaston Greyhounds (18-9)  Irrigon Tournament 
9:00am + #11 Gaston Greyhounds (18-9) 0 #4 Union Lady Cats (22-7) 1 (6 inn.)  Irrigon Tournament 
3:30pm Wilsonville Wildcats (5A) (7-19) 9 Culver Bulldogs (11-13) 8 boxscore  (7 inn.)  Central Oregon Softball Showcase 
2:00pm #7 Riddle Irish (22-6) 0 #11 South Umpqua Lancers (4A) (17-6) 9 (7 inn.)  
TBA Culver Bulldogs (11-13) 9 West Linn [JV] Lions (6A JV) (0-1) 6 boxscore   Central Oregon Softball Showcase 
12:00pm Santiam Wolverines (3-20) Toledo Boomers (3A) (8-10)  
2:00pm Santiam Wolverines (3-20) Toledo Boomers (3A) (8-10)  
2:00pm #9 Chiloquin Queens (22-5) 4 Etna (CA) Lions (1-1) 10 (7 inn.)  
11:00am Irrigon Knights (20-8) 11 McLoughlin [JV] Pioneers (4A JV) (0-4) 0 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
1:00pm Irrigon Knights (20-8) 16 Umatilla Vikings (3A) (0-15) 3 boxscore  (3 inn.)  Irrigon Tournament 
4:00pm #8 Weston-McEwen Tiger-Scots (16-8) 2 Prescott (WA) Tigers (0-1) 0 boxscore  (7 inn.)  
3:00pm + #4 Union Lady Cats (22-7) 2 Pendleton [JV] Buckaroos (5A JV) (4-1) 4 (5 inn.)  Irrigon Tournament 

+ denotes neutral site