Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Tuesday, March 22, 2011

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Aloha Warriors
(Canby HS)
2 Reynolds Raiders 1  Canby Tournament Field 2 
3:00pm Canby Cougars
(CANBY HS)
4 Barlow Bruins 6  Canby Tournament Field 2 
5:00pm Canby Cougars 2 Aloha Warriors 4  Canby Tournament Field 1 
8:00am Central Catholic Rams
(US CELLULAR FIELD)
10 Century Jaguars 5  North Medford Spring Break Invite Field #5 
10:00am Central Catholic Rams
(US CELLULAR FIELD)
2 Lincoln Cardinals 3  North Medford Spring Break Invite Field #4 
10:00am Century Jaguars
(N Medfor Spring Break invite)
1 Roseburg Indians 2 boxscore   
2:00pm Crater Comets
(US CELLULAR FIELD)
2 Marist Spartans (5A) 5 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
11:00am David Douglas Scots
(CANBY HS)
11 Hillsboro Spartans 1 (5 inn.)  Canby Tournament Field 1 
3:30pm Foothill (NV) Falcons
(LAS VEGAS, NEVADA)
6 Centennial Eagles 13  
2:00pm Forest Grove Vikings
(Hoodview Park)
6 Oregon City Pioneers 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 2 
4:00pm Grant Generals
(Hood View Park)
0 Sunset Apollos 11  Spring Break Classic 
4:00pm Grant Generals 4 McMinnville Grizzlies 21  Spring Break Classic 
2:00pm Grants Pass Lady Cavers 4 Southridge Skyhawks 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #3 
4:00pm Grants Pass Lady Cavers 0 Glencoe Crimson Tide 4 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #5 
10:00am Gresham Gophers 2 McMinnville Grizzlies 9  Spring Break Classic 
2:00pm Jesuit Crusaders 4 Glencoe Crimson Tide 16  North Medford Spring Break Invite Field #5 
10:00am Lake Oswego Lakers
(NORTH MEDFORD)
3 Eagle Point Eagles (5A) 2 boxscore   Medford Tourney Field #3 
4:00pm Lake Oswego Lakers
(MEDFORD)
1 South Salem Saxons 8 boxscore   Medford Tourney Field #1 
12:00pm Lakeridge Pacers
(MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
4 Sherwood Bowmen (5A) 9  
2:00pm Lakeridge Pacers
(Medford Softball Complex)
1 West Salem Titans 11 boxscore  (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #1 
12:00pm Liberty Falcons (5A)
(Medford)
10 Sheldon Irish 2  North Medford Spring Break Invite Field #1 
8:00am Lincoln Cardinals
(MDFORD ORE.)
1 Southridge Skyhawks 5  North Medford Spring Break Invite Field #4 
9:00am #5 Madras White Buffalos (4A)
(The Dalles Wahtonka)
2 Newberg Tigers 4 boxscore   The Dalles Wahtonka 
7:15am McKay Royal Scots
(CANBY HS)
1 David Douglas Scots 23 boxscore   Canby Tournament Field 2 
TBA McNary Celtics
(CANBY HS)
2 Sandy Pioneers (5A) 9  Canby Tournament Field 1 
3:00pm McNary Celtics 6 Reynolds Raiders 7  Canby Tournament Field 2 
TBA Milwaukie Mustangs (5A) 2 Gresham Gophers 11 boxscore   
3:00pm North Eugene Highlanders (5A) 10 South Eugene Axemen 1  Silverton Tournament 
6:00pm North Medford Black Tornado
(US CELLULAR FIELD)
2 South Salem Saxons 3 boxscore  (9 inn.)  North Medford Spring Break Invite 
TBA North Salem Vikings
(NORTH MEDFORD)
1 Lakeridge Pacers 9  North Medford Spring Break Invite Field #2 
2:00pm North Salem Vikings
(N MEDFOR SPRING BREAK INVITE)
0 Liberty Falcons (5A) 13 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm North Salem Vikings 0 Westview Wildcats 11 (5 inn.)  
4:00pm Oregon City Pioneers
(Hoodview Park)
5 Cleveland Warriors (5A) 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 1 
9:30am Parkrose Broncos (5A)
(CANBY HS)
5 McKay Royal Scots 1 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament Field 2 
10:00am Pendleton Buckaroos (5A) 3 Forest Grove Vikings 7 boxscore   North Clackamas 
6:00pm Phoenix Pirates (4A)
(US CELLULAR FIELD)
4 Sheldon Irish 13  North Medford Spring Break Invite Field #5 
6:00pm Redmond Panthers
(US CELLULAR FIELD)
5 Eagle Point Eagles (5A) 2 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
8:00am Roseburg Indians
(NORTH MEDFORD)
10 Jesuit Crusaders 0 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #5 
TBA Sandy Pioneers (5A)
(CANBY HS)
0 Barlow Bruins 3  Canby Tournament 
2:00pm #8 Scappoose Indians (4A)
(THE DALLES WAHTONKA)
5 Newberg Tigers 0   The Dalles Wahtonka 
1:00pm Silverton Foxes (5A)
(Silverton Sports Complex)
13 South Eugene Axemen 0 boxscore   Silverton Tournament 
4:00pm South Medford Panthers
(US CELLULAR FIELD)
0 Redmond Panthers 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite 
6:00pm South Medford Panthers
(US CELLULAR FIELD)
8 West Salem Titans 11 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
2:00pm Sprague Olympians
(US CELLULAR FIELD)
0 North Medford Black Tornado 5 boxscore  (7 inn.)   
6:00pm Sprague Olympians 11 Crater Comets 10 boxscore    North Medford Spring Break Invite Field #3 
2:00pm Sunset Apollos 7 Pendleton Buckaroos (5A) 3 boxscore   North Clackamas 
9:45am Thurston Colts
(CANBY HS)
13 Franklin Quakers (5A) 6 boxscore   Canby Tournament Field 2 
11:00am Thurston Colts
(CANBY HS)
8 Hillsboro Spartans 6 boxscore   Canby Tournament 
12:00pm Tualatin Timberwolves 12 Westview Wildcats 2 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #3 
4:00pm Westview Wildcats (10-17) North Salem Vikings (5-21)  North Medford Spring Break Invite Field #4  cancelled 
10:00am Wilson Trojans (5A)
(Medford)
1 Tualatin Timberwolves 8  North Medford Spring Break Invite Field #2 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Ashland Grizzlies
(MT. VIEW HIGH SCHOOL)
5 Marshfield Pirates 7  Central Oregon Tournament 
10:00am Cleveland Warriors 0 Hood River Valley Eagles 8  Spring Break Classic 
1:00pm Corbett Cardinals (3A)
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
7 Wilsonville Wildcats 11 (8 inn.)  Central Oregon Tournament 
2:00pm Crater Comets (6A)
(US CELLULAR FIELD)
2 Marist Spartans 5 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
10:30am Crescent Valley Raiders
(BEND)
2 #2 Cascade Cougars (4A) 14 (7 inn.)  Central Oregon Tournament 
1:00pm Crook County Cowgirls (4A) 4 Lebanon Warriors 2  
10:00am Hermiston Bulldogs
(HOOD VIEW PARK)
2 Putnam Kingsmen 4 boxscore   Spring Break Classic 
4:00pm Hermiston Bulldogs 10 Milwaukie Mustangs 1 boxscore   Spring Break Classic 
4:00pm Hood River Valley Eagles 1 Putnam Kingsmen 7  Spring Break Classic 
10:30am La Pine Hawks (4A)
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
0 Wilsonville Wildcats 27 (5 inn.)  Central Oregon Tournament 
10:00am Lake Oswego Lakers (6A)
(NORTH MEDFORD)
3 Eagle Point Eagles 2 boxscore   Medford Tourney Field #3 
12:00pm Lakeridge Pacers (6A)
(MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
4 Sherwood Bowmen 9  
12:00pm Liberty Falcons
(Medford)
10 Sheldon Irish (6A) 2  North Medford Spring Break Invite Field #1 
8:00am Marist Spartans
(US CELLULAR FIELD)
1 #1 Banks Lady Braves (4A) 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
1:00pm Marshfield Pirates
(MT. VIEW HIGH SCHOOL)
16 Mountain View Cougars 15 boxscore  (9 inn.)  Central Oregon Tournament 
TBA McNary Celtics (6A)
(CANBY HS)
2 Sandy Pioneers 9  Canby Tournament Field 1 
TBA Milwaukie Mustangs 2 Gresham Gophers (6A) 11 boxscore   
10:30am Mountain View Cougars 8 Ashland Grizzlies 16 boxscore   Central Oregon Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders 6 #12 North Marion Huskies (4A) 7  Silverton Tournament 
3:00pm North Eugene Highlanders 10 South Eugene Axemen (6A) 1  Silverton Tournament 
2:00pm North Salem Vikings (6A)
(N MEDFOR SPRING BREAK INVITE)
0 Liberty Falcons 13 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm Oregon City Pioneers (6A)
(Hoodview Park)
5 Cleveland Warriors 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 1 
9:30am Parkrose Broncos
(CANBY HS)
5 McKay Royal Scots (6A) 1 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament Field 2 
11:00am Parkrose Broncos
(Canby HS)
4 Franklin Quakers 7  Canby Tournament Field 2 
10:00am Pendleton Buckaroos 3 Forest Grove Vikings (6A) 7 boxscore   North Clackamas 
6:00pm Redmond Panthers (6A)
(US CELLULAR FIELD)
5 Eagle Point Eagles 2 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
TBA Sandy Pioneers
(CANBY HS)
0 Barlow Bruins (6A) 3  Canby Tournament 
1:00pm Silverton Foxes
(Silverton Sports Complex)
13 South Eugene Axemen (6A) 0 boxscore   Silverton Tournament 
3:00pm Silverton Foxes 5 #12 North Marion Huskies (4A) 0 boxscore   Silverton Tournament 
2:00pm Sunset Apollos (6A) 7 Pendleton Buckaroos 3 boxscore   North Clackamas 
11:30am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians
(THE DALLES WAHTONKA)
7 #5 Madras White Buffalos (4A) 1 boxscore   The Dalles Wahtonka 
7:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians
(THE DALLES WAHTONKA)
8 Valley Catholic Valiants (3A) 2  The Dalles Wahtonka 
9:45am Thurston Colts (6A)
(CANBY HS)
13 Franklin Quakers 6 boxscore   Canby Tournament Field 2 
8:00am Wilson Trojans
(MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
3 Sherwood Bowmen 20  
10:00am Wilson Trojans
(Medford)
1 Tualatin Timberwolves (6A) 8  North Medford Spring Break Invite Field #2 
10:30am Wilsonville Wildcats (12-14) Summit Storm (5-19)   cancelled 
1:00pm Woodburn Bulldogs 6 Roosevelt Roughriders (4A) 16  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Clatskanie Tigers (3A)
(Boardman)
4 La Grande Tigers 6  Riverside Softball Tourney 
3:30pm Corbett Cardinals (3A)
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
11 La Pine Hawks 1 (5 inn.)  Summit Tourney 
10:30am Crescent Valley Raiders (5A)
(BEND)
2 #2 Cascade Cougars 14 (7 inn.)  Central Oregon Tournament 
1:00pm Crook County Cowgirls 4 Lebanon Warriors (5A) 2  
2:30pm Damonte Ranch (NV) Mustangs
(Reno, NV)
7 #6 Henley Hornets 9  
4:30pm Damonte Ranch (NV) Mustangs
(Reno, NV)
10 #6 Henley Hornets 0  
12:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A) 7 Newport Cubs 8 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A)
(US CELLULAR FIELD)
13 Phoenix Pirates 3 (6 inn.)  Medford Tourney Field #3 
10:30am La Pine Hawks
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
0 Wilsonville Wildcats (5A) 27 (5 inn.)  Central Oregon Tournament 
9:00am #5 Madras White Buffalos
(The Dalles Wahtonka)
2 Newberg Tigers (6A) 4 boxscore   The Dalles Wahtonka 
8:00am Marist Spartans (5A)
(US CELLULAR FIELD)
1 #1 Banks Lady Braves 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
10:00am Newport Cubs 0 #1 Banks Lady Braves 12 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
1:00pm North Eugene Highlanders (5A) 6 #12 North Marion Huskies 7  Silverton Tournament 
6:00pm Phoenix Pirates
(US CELLULAR FIELD)
4 Sheldon Irish (6A) 13  North Medford Spring Break Invite Field #5 
12:30pm Pilot Rock Rockets (2A)
(Boardman)
2 La Grande Tigers 9  Riverside Softball Tourney 
2:00pm #8 Scappoose Indians
(THE DALLES WAHTONKA)
5 Newberg Tigers (6A) 0   The Dalles Wahtonka 
3:00pm Silverton Foxes (5A) 5 #12 North Marion Huskies 0 boxscore   Silverton Tournament 
12:00pm Siuslaw Vikings 4 Coquille Red Devils (3A) 3 (9 inn.)  
3:00pm Siuslaw Vikings 3 Coquille Red Devils (3A) 1  
11:30am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A)
(THE DALLES WAHTONKA)
7 #5 Madras White Buffalos 1 boxscore   The Dalles Wahtonka 
2:00pm Tillamook Cheesemakers 0 #3 Central Panthers 14 boxscore  (5 inn.)  
4:30pm Valley Catholic Valiants (3A)
(THE DALLES WAHTONKA)
8 #8 Scappoose Indians 3  The Dalles Wahtonka 
1:00pm Woodburn Bulldogs (5A) 6 Roosevelt Roughriders 16  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Clatskanie Tigers
(Boardman)
4 La Grande Tigers (4A) 6  Riverside Softball Tourney 
1:00pm Corbett Cardinals
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
7 Wilsonville Wildcats (5A) 11 (8 inn.)  Central Oregon Tournament 
3:30pm Corbett Cardinals
(SUMMIT HIGH SCHOOL)
11 La Pine Hawks (4A) 1 (5 inn.)  Summit Tourney 
12:00pm Gervais Ladycats 15 Gaston Greyhounds (2A) 7  
3:00pm Gervais Ladycats 7 Gaston Greyhounds (2A) 6  
12:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks 7 Newport Cubs (4A) 8 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks
(US CELLULAR FIELD)
13 Phoenix Pirates (4A) 3 (6 inn.)  Medford Tourney Field #3 
3:00pm North Douglas Warriors (2A) 2 Creswell Bulldogs 12 boxscore  (5 inn.)  
5:00pm North Douglas Warriors (2A) 3 Creswell Bulldogs 2 boxscore   
3:30pm Nyssa Bulldogs 3 McCall-Donnelly (ID) Vandals 17  
4:30pm Oakland Oakers (2A) (14-10) St Mary's Crusaders (1-17)   cancelled 
3:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
(BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs 3  Riverside Softball Tourney 
10:00am Riverside Pirates 8 Clatskanie Tigers 20  Riverside Softball Tourney 
12:30pm Riverside Pirates
(BOARDMAN)
0 Weston-McEwen Tiger-Scots (2A) 19 boxscore  (5 inn.)  
1:00pm Silverton [JV] Foxes (5A JV) 20 Amity Warriors 3 (5 inn.)  Silverton Tournament 
12:00pm Siuslaw Vikings (4A) 4 Coquille Red Devils 3 (9 inn.)  
3:00pm Siuslaw Vikings (4A) 3 Coquille Red Devils 1  
7:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A)
(THE DALLES WAHTONKA)
8 Valley Catholic Valiants 2  The Dalles Wahtonka 
4:30pm Valley Catholic Valiants
(THE DALLES WAHTONKA)
8 #8 Scappoose Indians (4A) 3  The Dalles Wahtonka 
12:00pm Western Mennonite Pioneers (2A) 9 Jefferson Lions 1 boxscore  (7 inn.)  
1:30pm Western Mennonite Pioneers (2A) 9 Jefferson Lions 3 boxscore  (7 inn.)  
10:00am Weston-McEwen Tiger-Scots (2A)
(BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs 2 boxscore   Riverside Softball Tourney 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
12:00pm Gervais Ladycats (3A) 15 Gaston Greyhounds 7  
3:00pm Gervais Ladycats (3A) 7 Gaston Greyhounds 6  
12:00pm Irrigon Knights
(IRRIGON)
0 Union Lady Cats 10  Irrigon Softball Tournament 
4:00pm Irrigon Knights
(Irrigon)
9 Union Lady Cats 5  Irrigon Softball Tournament 
11:00am Lost River Raiders 5 Gold Beach Panthers 1  
1:30pm Lost River Raiders 8 Gold Beach Panthers 0  
3:30pm Naselle (WA) Comets (1-1) Vernonia Loggers (11-12)   cancelled 
3:00pm North Douglas Warriors 2 Creswell Bulldogs (3A) 12 boxscore  (5 inn.)  
5:00pm North Douglas Warriors 3 Creswell Bulldogs (3A) 2 boxscore   
4:30pm Oakland Oakers (14-10) St Mary's Crusaders (3A) (1-17)   cancelled 
12:30pm Pilot Rock Rockets
(Boardman)
2 La Grande Tigers (4A) 9  Riverside Softball Tourney 
3:00pm Pilot Rock Rockets
(BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs (3A) 3  Riverside Softball Tourney 
12:30pm Riverside Pirates (3A)
(BOARDMAN)
0 Weston-McEwen Tiger-Scots 19 boxscore  (5 inn.)  
12:00pm Western Mennonite Pioneers 9 Jefferson Lions (3A) 1 boxscore  (7 inn.)  
1:30pm Western Mennonite Pioneers 9 Jefferson Lions (3A) 3 boxscore  (7 inn.)  
10:00am Weston-McEwen Tiger-Scots
(BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs (3A) 2 boxscore   Riverside Softball Tourney 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Foothill (NV) Falcons
  (LAS VEGAS, NEVADA)
6 Centennial Eagles 13  
2:00pm #8 Scappoose Indians (4A)
  (THE DALLES WAHTONKA)
5 Newberg Tigers 0   The Dalles Wahtonka 
1:00pm Aloha Warriors
  (Canby HS)
2 Reynolds Raiders 1  Canby Tournament Field 2 
2:00pm Jesuit Crusaders 4 Glencoe Crimson Tide 16  North Medford Spring Break Invite Field #5 
2:00pm Sunset Apollos 7 Pendleton Buckaroos (5A) 3 boxscore   North Clackamas 
4:00pm Westview Wildcats (10-17) North Salem Vikings (5-21)  North Medford Spring Break Invite Field #4  cancelled 
12:00pm Liberty Falcons (5A)
  (Medford)
10 Sheldon Irish 2  North Medford Spring Break Invite Field #1 
TBA Milwaukie Mustangs (5A) 2 Gresham Gophers 11 boxscore   
9:30am Parkrose Broncos (5A)
  (CANBY HS)
5 McKay Royal Scots 1 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament Field 2 
TBA Sandy Pioneers (5A)
  (CANBY HS)
0 Barlow Bruins 3  Canby Tournament 
1:00pm Silverton Foxes (5A)
  (Silverton Sports Complex)
13 South Eugene Axemen 0 boxscore   Silverton Tournament 
8:00am Central Catholic Rams
  (US CELLULAR FIELD)
10 Century Jaguars 5  North Medford Spring Break Invite Field #5 
10:00am Central Catholic Rams
  (US CELLULAR FIELD)
2 Lincoln Cardinals 3  North Medford Spring Break Invite Field #4 
11:00am David Douglas Scots
  (CANBY HS)
11 Hillsboro Spartans 1 (5 inn.)  Canby Tournament Field 1 
10:00am Gresham Gophers 2 McMinnville Grizzlies 9  Spring Break Classic 
9:00am #5 Madras White Buffalos (4A)
  (The Dalles Wahtonka)
2 Newberg Tigers 4 boxscore   The Dalles Wahtonka 
10:00am Pendleton Buckaroos (5A) 3 Forest Grove Vikings 7 boxscore   North Clackamas 
3:00pm Canby Cougars
  (CANBY HS)
4 Barlow Bruins 6  Canby Tournament Field 2 
5:00pm Canby Cougars 2 Aloha Warriors 4  Canby Tournament Field 1 
4:00pm Lake Oswego Lakers
  (MEDFORD)
1 South Salem Saxons 8 boxscore   Medford Tourney Field #1 
10:00am Lake Oswego Lakers
  (NORTH MEDFORD)
3 Eagle Point Eagles (5A) 2 boxscore   Medford Tourney Field #3 
2:00pm Lakeridge Pacers
  (Medford Softball Complex)
1 West Salem Titans 11 boxscore  (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #1 
12:00pm Lakeridge Pacers
  (MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
4 Sherwood Bowmen (5A) 9  
4:00pm Oregon City Pioneers
  (Hoodview Park)
5 Cleveland Warriors (5A) 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 1 
10:00am Wilson Trojans (5A)
  (Medford)
1 Tualatin Timberwolves 8  North Medford Spring Break Invite Field #2 
10:00am Century Jaguars
  (N Medfor Spring Break invite)
1 Roseburg Indians 2 boxscore   
2:00pm Forest Grove Vikings
  (Hoodview Park)
6 Oregon City Pioneers 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 2 
12:00pm Tualatin Timberwolves 12 Westview Wildcats 2 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #3 
7:15am McKay Royal Scots
  (CANBY HS)
1 David Douglas Scots 23 boxscore   Canby Tournament Field 2 
TBA McNary Celtics
  (CANBY HS)
2 Sandy Pioneers (5A) 9  Canby Tournament Field 1 
3:00pm McNary Celtics 6 Reynolds Raiders 7  Canby Tournament Field 2 
4:00pm North Salem Vikings 0 Westview Wildcats 11 (5 inn.)  
2:00pm North Salem Vikings
  (N MEDFOR SPRING BREAK INVITE)
0 Liberty Falcons (5A) 13 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #4 
TBA North Salem Vikings
  (NORTH MEDFORD)
1 Lakeridge Pacers 9  North Medford Spring Break Invite Field #2 
2:00pm Sprague Olympians
  (US CELLULAR FIELD)
0 North Medford Black Tornado 5 boxscore  (7 inn.)   
6:00pm Sprague Olympians 11 Crater Comets 10 boxscore    North Medford Spring Break Invite Field #3 
3:00pm North Eugene Highlanders (5A) 10 South Eugene Axemen 1  Silverton Tournament 
6:00pm Phoenix Pirates (4A)
  (US CELLULAR FIELD)
4 Sheldon Irish 13  North Medford Spring Break Invite Field #5 
2:00pm Crater Comets
  (US CELLULAR FIELD)
2 Marist Spartans (5A) 5 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
4:00pm Grants Pass Lady Cavers 0 Glencoe Crimson Tide 4 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #5 
2:00pm Grants Pass Lady Cavers 4 Southridge Skyhawks 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #3 
6:00pm North Medford Black Tornado
  (US CELLULAR FIELD)
2 South Salem Saxons 3 boxscore  (9 inn.)  North Medford Spring Break Invite 
8:00am Roseburg Indians
  (NORTH MEDFORD)
10 Jesuit Crusaders 0 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #5 
4:00pm South Medford Panthers
  (US CELLULAR FIELD)
0 Redmond Panthers 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite 
6:00pm South Medford Panthers
  (US CELLULAR FIELD)
8 West Salem Titans 11 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
4:00pm Grant Generals
  (Hood View Park)
0 Sunset Apollos 11  Spring Break Classic 
4:00pm Grant Generals 4 McMinnville Grizzlies 21  Spring Break Classic 
8:00am Lincoln Cardinals
  (MDFORD ORE.)
1 Southridge Skyhawks 5  North Medford Spring Break Invite Field #4 
6:00pm Redmond Panthers
  (US CELLULAR FIELD)
5 Eagle Point Eagles (5A) 2 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
9:45am Thurston Colts
  (CANBY HS)
13 Franklin Quakers (5A) 6 boxscore   Canby Tournament Field 2 
11:00am Thurston Colts
  (CANBY HS)
8 Hillsboro Spartans 6 boxscore   Canby Tournament 

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Corbett Cardinals (3A)
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
7 Wilsonville Wildcats 11 (8 inn.)  Central Oregon Tournament 
2:00pm Sunset Apollos (6A) 7 Pendleton Buckaroos 3 boxscore   North Clackamas 
12:00pm Liberty Falcons
  (Medford)
10 Sheldon Irish (6A) 2  North Medford Spring Break Invite Field #1 
TBA Milwaukie Mustangs 2 Gresham Gophers (6A) 11 boxscore   
9:30am Parkrose Broncos
  (CANBY HS)
5 McKay Royal Scots (6A) 1 boxscore  (6 inn.)  Canby Tournament Field 2 
11:00am Parkrose Broncos
  (Canby HS)
4 Franklin Quakers 7  Canby Tournament Field 2 
TBA Sandy Pioneers
  (CANBY HS)
0 Barlow Bruins (6A) 3  Canby Tournament 
10:30am Wilsonville Wildcats (12-14) Summit Storm (5-19)   cancelled 
10:30am Crescent Valley Raiders
  (BEND)
2 #2 Cascade Cougars (4A) 14 (7 inn.)  Central Oregon Tournament 
3:00pm Silverton Foxes 5 #12 North Marion Huskies (4A) 0 boxscore   Silverton Tournament 
1:00pm Silverton Foxes
  (Silverton Sports Complex)
13 South Eugene Axemen (6A) 0 boxscore   Silverton Tournament 
1:00pm Woodburn Bulldogs 6 Roosevelt Roughriders (4A) 16  
4:00pm Hermiston Bulldogs 10 Milwaukie Mustangs 1 boxscore   Spring Break Classic 
10:00am Hermiston Bulldogs
  (HOOD VIEW PARK)
2 Putnam Kingsmen 4 boxscore   Spring Break Classic 
4:00pm Hood River Valley Eagles 1 Putnam Kingsmen 7  Spring Break Classic 
10:00am Pendleton Buckaroos 3 Forest Grove Vikings (6A) 7 boxscore   North Clackamas 
7:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians
  (THE DALLES WAHTONKA)
8 Valley Catholic Valiants (3A) 2  The Dalles Wahtonka 
11:30am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians
  (THE DALLES WAHTONKA)
7 #5 Madras White Buffalos (4A) 1 boxscore   The Dalles Wahtonka 
10:00am Lake Oswego Lakers (6A)
  (NORTH MEDFORD)
3 Eagle Point Eagles 2 boxscore   Medford Tourney Field #3 
12:00pm Lakeridge Pacers (6A)
  (MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
4 Sherwood Bowmen 9  
4:00pm Oregon City Pioneers (6A)
  (Hoodview Park)
5 Cleveland Warriors 1 (7 inn.)   North Clackamas Field 1 
10:00am Cleveland Warriors 0 Hood River Valley Eagles 8  Spring Break Classic 
10:00am Wilson Trojans
  (Medford)
1 Tualatin Timberwolves (6A) 8  North Medford Spring Break Invite Field #2 
8:00am Wilson Trojans
  (MEDFORD SOFTBALL COMPLEX)
3 Sherwood Bowmen 20  
TBA McNary Celtics (6A)
  (CANBY HS)
2 Sandy Pioneers 9  Canby Tournament Field 1 
2:00pm North Salem Vikings (6A)
  (N MEDFOR SPRING BREAK INVITE)
0 Liberty Falcons 13 (5 inn.)  North Medford Spring Break Invite Field #4 
8:00am Marist Spartans
  (US CELLULAR FIELD)
1 #1 Banks Lady Braves (4A) 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
1:00pm Marshfield Pirates
  (MT. VIEW HIGH SCHOOL)
16 Mountain View Cougars 15 boxscore  (9 inn.)  Central Oregon Tournament 
1:00pm North Eugene Highlanders 6 #12 North Marion Huskies (4A) 7  Silverton Tournament 
3:00pm North Eugene Highlanders 10 South Eugene Axemen (6A) 1  Silverton Tournament 
10:30am La Pine Hawks (4A)
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
0 Wilsonville Wildcats 27 (5 inn.)  Central Oregon Tournament 
10:30am Mountain View Cougars 8 Ashland Grizzlies 16 boxscore   Central Oregon Tournament 
2:00pm Crater Comets (6A)
  (US CELLULAR FIELD)
2 Marist Spartans 5 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #2 
3:30pm Ashland Grizzlies
  (MT. VIEW HIGH SCHOOL)
5 Marshfield Pirates 7  Central Oregon Tournament 
6:00pm Redmond Panthers (6A)
  (US CELLULAR FIELD)
5 Eagle Point Eagles 2 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
9:45am Thurston Colts (6A)
  (CANBY HS)
13 Franklin Quakers 6 boxscore   Canby Tournament Field 2 
1:00pm Crook County Cowgirls (4A) 4 Lebanon Warriors 2  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:30pm Damonte Ranch (NV) Mustangs
  (Reno, NV)
7 #6 Henley Hornets 9  
4:30pm Damonte Ranch (NV) Mustangs
  (Reno, NV)
10 #6 Henley Hornets 0  
2:00pm #8 Scappoose Indians
  (THE DALLES WAHTONKA)
5 Newberg Tigers (6A) 0   The Dalles Wahtonka 
2:00pm Tillamook Cheesemakers 0 #3 Central Panthers 14 boxscore  (5 inn.)  
3:00pm Clatskanie Tigers (3A)
  (Boardman)
4 La Grande Tigers 6  Riverside Softball Tourney 
3:30pm Corbett Cardinals (3A)
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
11 La Pine Hawks 1 (5 inn.)  Summit Tourney 
4:30pm Valley Catholic Valiants (3A)
  (THE DALLES WAHTONKA)
8 #8 Scappoose Indians 3  The Dalles Wahtonka 
10:30am Crescent Valley Raiders (5A)
  (BEND)
2 #2 Cascade Cougars 14 (7 inn.)  Central Oregon Tournament 
3:00pm Silverton Foxes (5A) 5 #12 North Marion Huskies 0 boxscore   Silverton Tournament 
1:00pm Woodburn Bulldogs (5A) 6 Roosevelt Roughriders 16  
9:00am #5 Madras White Buffalos
  (The Dalles Wahtonka)
2 Newberg Tigers (6A) 4 boxscore   The Dalles Wahtonka 
12:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A) 7 Newport Cubs 8 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks (3A)
  (US CELLULAR FIELD)
13 Phoenix Pirates 3 (6 inn.)  Medford Tourney Field #3 
11:30am The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A)
  (THE DALLES WAHTONKA)
7 #5 Madras White Buffalos 1 boxscore   The Dalles Wahtonka 
12:00pm Siuslaw Vikings 4 Coquille Red Devils (3A) 3 (9 inn.)  
3:00pm Siuslaw Vikings 3 Coquille Red Devils (3A) 1  
10:00am Newport Cubs 0 #1 Banks Lady Braves 12 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
8:00am Marist Spartans (5A)
  (US CELLULAR FIELD)
1 #1 Banks Lady Braves 3 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #1 
1:00pm North Eugene Highlanders (5A) 6 #12 North Marion Huskies 7  Silverton Tournament 
10:30am La Pine Hawks
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
0 Wilsonville Wildcats (5A) 27 (5 inn.)  Central Oregon Tournament 
12:30pm Pilot Rock Rockets (2A)
  (Boardman)
2 La Grande Tigers 9  Riverside Softball Tourney 
6:00pm Phoenix Pirates
  (US CELLULAR FIELD)
4 Sheldon Irish (6A) 13  North Medford Spring Break Invite Field #5 
1:00pm Crook County Cowgirls 4 Lebanon Warriors (5A) 2  

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:00pm Clatskanie Tigers
  (Boardman)
4 La Grande Tigers (4A) 6  Riverside Softball Tourney 
3:30pm Corbett Cardinals
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
11 La Pine Hawks (4A) 1 (5 inn.)  Summit Tourney 
1:00pm Corbett Cardinals
  (SUMMIT HIGH SCHOOL)
7 Wilsonville Wildcats (5A) 11 (8 inn.)  Central Oregon Tournament 
4:30pm Valley Catholic Valiants
  (THE DALLES WAHTONKA)
8 #8 Scappoose Indians (4A) 3  The Dalles Wahtonka 
1:00pm Silverton [JV] Foxes (5A JV) 20 Amity Warriors 3 (5 inn.)  Silverton Tournament 
5:00pm North Douglas Warriors (2A) 3 Creswell Bulldogs 2 boxscore   
3:00pm North Douglas Warriors (2A) 2 Creswell Bulldogs 12 boxscore  (5 inn.)  
4:30pm Oakland Oakers (2A) (14-10) St Mary's Crusaders (1-17)   cancelled 
3:00pm Gervais Ladycats 7 Gaston Greyhounds (2A) 6  
12:00pm Gervais Ladycats 15 Gaston Greyhounds (2A) 7  
12:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks 7 Newport Cubs (4A) 8 boxscore   North Medford Spring Break Invite Field #4 
4:00pm Horizon Christian, Tualatin Hawks
  (US CELLULAR FIELD)
13 Phoenix Pirates (4A) 3 (6 inn.)  Medford Tourney Field #3 
7:00pm The Dalles Wahtonka Eagle-Indians (5A)
  (THE DALLES WAHTONKA)
8 Valley Catholic Valiants 2  The Dalles Wahtonka 
12:00pm Siuslaw Vikings (4A) 4 Coquille Red Devils 3 (9 inn.)  
3:00pm Siuslaw Vikings (4A) 3 Coquille Red Devils 1  
1:30pm Western Mennonite Pioneers (2A) 9 Jefferson Lions 3 boxscore  (7 inn.)  
12:00pm Western Mennonite Pioneers (2A) 9 Jefferson Lions 1 boxscore  (7 inn.)  
3:30pm Nyssa Bulldogs 3 McCall-Donnelly (ID) Vandals 17  
12:30pm Riverside Pirates
  (BOARDMAN)
0 Weston-McEwen Tiger-Scots (2A) 19 boxscore  (5 inn.)  
10:00am Riverside Pirates 8 Clatskanie Tigers 20  Riverside Softball Tourney 
3:00pm Pilot Rock Rockets (2A)
  (BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs 3  Riverside Softball Tourney 
10:00am Weston-McEwen Tiger-Scots (2A)
  (BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs 2 boxscore   Riverside Softball Tourney 

+ denotes neutral site

2A

Special District 4
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:30pm Lost River Raiders 8 Gold Beach Panthers 0  
11:00am Lost River Raiders 5 Gold Beach Panthers 1  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
3:30pm Naselle (WA) Comets (1-1) Vernonia Loggers (11-12)   cancelled 
5:00pm North Douglas Warriors 3 Creswell Bulldogs (3A) 2 boxscore   
3:00pm North Douglas Warriors 2 Creswell Bulldogs (3A) 12 boxscore  (5 inn.)  
4:30pm Oakland Oakers (14-10) St Mary's Crusaders (3A) (1-17)   cancelled 
3:00pm Gervais Ladycats (3A) 7 Gaston Greyhounds 6  
12:00pm Gervais Ladycats (3A) 15 Gaston Greyhounds 7  
1:30pm Western Mennonite Pioneers 9 Jefferson Lions (3A) 3 boxscore  (7 inn.)  
12:00pm Western Mennonite Pioneers 9 Jefferson Lions (3A) 1 boxscore  (7 inn.)  
12:30pm Riverside Pirates (3A)
  (BOARDMAN)
0 Weston-McEwen Tiger-Scots 19 boxscore  (5 inn.)  
4:00pm Irrigon Knights
  (Irrigon)
9 Union Lady Cats 5  Irrigon Softball Tournament 
12:00pm Irrigon Knights
  (IRRIGON)
0 Union Lady Cats 10  Irrigon Softball Tournament 
3:00pm Pilot Rock Rockets
  (BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs (3A) 3  Riverside Softball Tourney 
12:30pm Pilot Rock Rockets
  (Boardman)
2 La Grande Tigers (4A) 9  Riverside Softball Tourney 
10:00am Weston-McEwen Tiger-Scots
  (BOARDMAN)
1 Willamina Bulldogs (3A) 2 boxscore   Riverside Softball Tourney 

+ denotes neutral site