Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

All 2A

2011 Softball 2A Special District 1 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Gaston Greyhounds 14 1 0.933 14 6 0.700 14 4 0.778 L2 211 99 16 11 14 16 14 23
Knappa Loggers 11 4 0.733 15 8 0.652 12 6 0.667 L1 228 134 21 16 21 13 15 32
Portland Christian Royals 9 6 0.600 12 9 0.571 9 7 0.562 L1 169 166 24 28 27 18 24 40
Vernonia Loggers 8 7 0.533 11 12 0.478 9 11 0.450 L2 238 205 27 21 29 24 25 16
Nestucca Bobcats 3 12 0.200 6 13 0.316 3 13 0.188 L6 145 237 41 39 39 38 39 42
Neah-Kah-Nie Pirates 0 15 0.000 0 18 0.000 0 16 0.000 L18 91 312 43 43 43 42 43 39
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
2011 Softball 2A Special District 2 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Glendale Pirates (1A) 20 2 0.909 26 3 0.897 26 3 0.897 L1 318 74 2 2 4 3 2 8
Monroe Dragons 18 4 0.818 21 7 0.750 19 7 0.731 L2 267 68 5 9 8 10 8 15
Yoncalla Eagles (1A) 18 4 0.818 21 7 0.750 21 6 0.778 L1 255 132 4 7 6 9 7 13
North Douglas Warriors 16 6 0.727 19 10 0.655 17 8 0.680 L2 232 147 11 10 12 11 10 18
Riddle Irish (1A) 14 8 0.636 17 9 0.654 15 9 0.625 L1 283 146 14 15 18 19 17 22
Oakland Oakers 13 9 0.591 14 10 0.583 13 9 0.591 L1 189 140 18 20 20 22 21 28
Oakridge Warriors 11 11 0.500 13 12 0.520 13 11 0.542 W2 205 147 22 23 22 27 23 33
Days Creek Wolves (1A) 10 12 0.455 11 16 0.407 10 15 0.400 W1 220 183 28 26 28 29 29 19
Reedsport Braves 6 16 0.273 7 19 0.269 6 17 0.261 L4 146 236 33 33 32 33 32 24
Crow Cougars (1A) 4 18 0.182 4 19 0.174 4 18 0.182 L9 55 330 35 35 37 37 36 25
Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 2 20 0.091 2 20 0.091 2 20 0.091 L9 30 406 38 38 38 39 38 25
Lowell Red Devils 0 22 0.000 0 22 0.000 0 22 0.000 L22 67 251 40 40 41 43 41 25
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
2011 Softball 2A Special District 3 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Regis Rams 14 0 1.000 25 3 0.893 18 0 1.000 W16 195 27 1 1 1 1 1 12
Western Mennonite Pioneers 11 3 0.786 22 7 0.759 17 4 0.810 L1 154 59 6 4 3 2 2 2
Central Linn Cobras 9 5 0.643 13 11 0.542 12 10 0.545 L1 132 92 15 14 10 15 12 9
Perrydale Pirates (1A) 8 6 0.571 11 7 0.611 9 7 0.562 W2 136 79 20 19 11 23 18 20
Culver Bulldogs 7 6 0.538 16 10 0.615 11 8 0.579 W1 170 112 19 13 9 12 11 10
Kennedy Trojans 4 10 0.286 10 15 0.400 6 10 0.375 L1 141 175 30 30 23 26 27 29
Scio Loggers (3A) 1 12 0.077 2 13 0.133 2 12 0.143 L8 44 123 36 32 31 36 33 14
Siletz Valley Warriors (1A) 0 12 0.000 2 12 0.143 0 12 0.000 L1 44 145 37 37 34 40 37 5
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
2011 Softball 2A Special District 4 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Butte Falls Loggers (1A) 12 0 1.000 17 4 0.810 15 4 0.789 L1 177 73 7 6 7 7 6 11
Lost River Raiders 11 3 0.786 18 5 0.783 11 4 0.733 L2 196 68 10 8 16 6 9 17
Prospect Charter Cougars (1A) 6 6 0.500 11 10 0.524 7 7 0.500 L1 169 168 26 24 25 25 25 34
Gold Beach Panthers 2 2 0.500 12 10 0.545 3 2 0.600 L1 202 94 25 25 26 5 20 43
Chiloquin Queens (1A) 3 9 0.250 4 12 0.250 3 11 0.214 L3 94 201 32 36 36 31 34 35
Bonanza Antlers 0 14 0.000 0 21 0.000 0 14 0.000 L21 68 310 39 42 40 35 40 37
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
2011 Softball 2A Special District 5 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Pilot Rock Rockets 12 0 1.000 21 6 0.778 19 2 0.905 L1 195 70 3 3 2 4 2 3
Weston-McEwen Tiger-Scots (3A) 7 5 0.583 16 10 0.615 12 7 0.632 L1 168 87 8 5 5 8 5 1
Irrigon Knights (3A) 5 7 0.417 13 10 0.565 9 9 0.500 L1 151 134 17 18 15 20 18 6
Heppner Mustangs 4 8 0.333 10 10 0.500 7 9 0.438 L3 91 80 12 17 17 16 15 4
Echo Cougars 2 10 0.167 11 13 0.458 5 12 0.294 W1 177 163 23 27 24 28 27 7
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
2011 Softball 2A Special District 6 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Enterprise - Joseph Cubs 19 1 0.950 19 5 0.792 19 5 0.792 L4 98 27 9 12 13 14 12 31
Union Lady Cats 16 4 0.800 21 10 0.677 21 9 0.700 L1 230 142 13 22 19 21 21 21
Pine Eagle Spartans (1A) 9 11 0.450 11 15 0.423 11 14 0.440 L1 181 221 29 29 30 30 30 36
Elgin - Imbler Huskies 8 12 0.400 8 17 0.320 8 17 0.320 L1 66 111 34 34 35 34 34 41
Wallowa Cougars (1A) 7 13 0.350 7 16 0.304 7 16 0.304 L1 160 204 31 31 33 32 31 30
Adrian Antelopes (1A) 1 19 0.050 3 22 0.120 1 19 0.050 L13 126 286 42 41 42 41 41 38
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Monday, 3/14/11
FORT VANCOUVER (WA) 12 Portland Christian 5
RIDDLE 6 Butte Falls 0
CULVER 4 La Pine (4A) 3
REGIS 5 Willamina (3A) 2
KENNEDY 5 Gervais (3A) 2 (7 inn.)
Nestucca @ TAFT (4A) 4:30pm
Tuesday, 3/15/11
Lost River @ MODOC (CA) 4:30pm
Yoncalla tied Thurston (6A JV) [JV] 0-0
Nestucca @ AMITY (3A) 5:00pm
Prospect Charter 5 DAYS CREEK 3
Harrisburg (3A) @ CENTRAL LINN 4:30pm
Toledo (3A) @ SCIO 4:30pm
Lakeview (3A) @ BONANZA 4:30pm
Riddle @ BANDON (3A) 4:30pm
Wednesday, 3/16/11
Central Linn @ JUNCTION CITY (4A) 5:30pm
Thursday, 3/17/11
NOTUS (ID) 11 Adrian 5
VERNONIA 14 Portland Adventist Academy (3A) 3 (5 inn.)
HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 13 Portland Christian 0 (5 inn.)
GLENDALE 14 Prospect Charter 4 (5 inn.)
Kennedy @ SHERIDAN (3A) 4:30pm
Scio @ SANTIAM CHRISTIAN (3A) 4:30pm
REGIS 7 Sweet Home (4A) 0
LOST RIVER 5 Lakeview (3A) 1
BUTTE FALLS 11 Days Creek 9
WESTON-MCEWEN 15 Waitsburg (WA) 14
ECHO 19 Riverside (3A) 0 (5 inn.)
Friday, 3/18/11
Vernonia 16 WAHKIAKUM (WA) 1 (5 inn.)
Central Linn @ LOWELL 2:00pm
CENTRAL LINN 15 Harrisburg (3A) 5
Harrisburg (3A) @ CENTRAL LINN 5:30pm
KENNEDY 15 Neah-Kah-Nie 0 (5 inn.)
Culver 17 RIVERSIDE (3A) 2 (5 inn.)
Culver 14 RIVERSIDE (3A) 5
ECHO 15 Elgin - Imbler 1
IRRIGON 3 Corbett (3A) 1
ECHO 8 Elgin - Imbler 7
Corbett (3A) 5 IRRIGON 2 (9 inn.)
Horseshoe Bend (ID) 5 ADRIAN 4
ADRIAN 18 Horseshoe Bend (ID) 2
Saturday, 3/19/11
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
Western Mennonite 14 VERNONIA 8
GLENDALE 17 North Douglas 1 (5 inn.)
DAYS CREEK 16 Lowell 6
DAYS CREEK 10 Lowell 0
Oakridge 11 OAKLAND 3
GLENDALE 15 North Douglas 3 (5 inn.)
OAKLAND 5 Oakridge 3
GRANT UNION (3A) 2 Knappa 0
HEPPNER 7 Grant Union (3A) 4
PILOT ROCK 5 Wallowa 1
PILOT ROCK 12 Wallowa 2
HEPPNER 10 Knappa 0
Monday, 3/21/11
Sheridan (3A) @ NESTUCCA 12:00pm
Sheridan (3A) @ NESTUCCA 12:00pm
Gold Beach 20 BONANZA 0 (5 inn.)
Pilot Rock 17 RIVERSIDE (3A) 4 (5 inn.)   (Riverside Softball Tourney)
Gold Beach 22 BONANZA 4 (5 inn.)
Weston-McEwen @ RIVERSIDE (3A)   (Riverside Tournament) TBA
Clatskanie (3A) 2 WESTON-MCEWEN 0  (Riverside Softball Tourney)
IRRIGON 9 Elgin - Imbler 2  (Spring Break Bash)
PILOT ROCK 3 Clatskanie (3A) 2  (Riverside Softball Tourney)
Irrigon 5 ELGIN - IMBLER 4  (Spring Break Bash)
MCLOUGHLIN (4A JV) [JV] 5 Union 4  (Irrigon Softball Tournament)
LA GRANDE (4A) 6 Weston-McEwen 5 (8 inn.)   (Riverside Softball Tourney)
Tuesday, 3/22/11
Vernonia @ NASELLE (WA) 3:30pm
St Mary's (3A) @ OAKLAND 4:30pm
NORTH DOUGLAS 3 Creswell (3A) 2
GERVAIS (3A) 15 Gaston 7
GERVAIS (3A) 7 Gaston 6
Creswell (3A) 12 NORTH DOUGLAS 2 (5 inn.)
WESTERN MENNONITE 9 Jefferson (3A) 1 (7 inn.)
WESTERN MENNONITE 9 Jefferson (3A) 3 (7 inn.)
LOST RIVER 8 Gold Beach 0
Weston-McEwen 19 RIVERSIDE (3A) 0 (5 inn.)
LOST RIVER 5 Gold Beach 1
La Grande (4A) 9 PILOT ROCK 2  (Riverside Softball Tourney)
IRRIGON 9 Union 5  (Irrigon Softball Tournament)
Willamina (3A) 2 WESTON-MCEWEN 1  (Riverside Softball Tourney)
Willamina (3A) 3 PILOT ROCK 1  (Riverside Softball Tourney)
Union 10 IRRIGON 0  (Irrigon Softball Tournament)
Thursday, 3/24/11
NORTH MARION (4A) 17 Knappa 2 (5 inn.)
RIDDLE 4 Coquille (3A) 2
WESTERN MENNONITE 3 Blanchet Catholic (3A) 2
Butte Falls @ PROSPECT CHARTER 4:00pm
Friday, 3/25/11
KNAPPA 8 Seaside (4A) 1
Oakland @ GERVAIS (3A)   (Eagle Softball Classic) 2:00pm
DAYS CREEK 13 Bandon (3A) 3
Monroe 7 GERVAIS (3A) 1
Monroe @ GERVAIS (3A)   (Eagle Softball Classic) 9:30am
Bandon (3A) 11 DAYS CREEK 9
Monroe 8 GERVAIS (3A) 0
Oakland @ HARRISBURG (3A)   (Eagle Softball Classic) 3:30pm
Corbett (3A) 10 KENNEDY 3 (7 inn.)
Scio @ SALEM ACADEMY (3A) 12:00pm
Corbett (3A) 15 KENNEDY 2 (6 inn.)
CULVER 6 Echo 1  (Pilot Rock Tournament )
Heppner 8 CENTRAL LINN 3  (Union Inv)
Monroe @ SWEET HOME (4A)   (Eagle Softball Classic) 11:00am
PILOT ROCK 17 Pine Eagle 4  (Throw Down at the Rock )
McLoughlin (4A) 15 ECHO 2  (Pilot Rock Tournament )
Culver 4 PILOT ROCK 3  (Pilot Rock Tournament )
Heppner 5 UNION 4  (Union Inv)
McLoughlin (4A) 11 PINE EAGLE 0  (Pilot Rock Tournament )
Central Linn 7 UNION 3  (Union Inv)
Saturday, 3/26/11
Harrisburg (3A) @ MONROE   (Eagle Softball Classic) 12:30pm
Monroe @ OAKLAND   (Eagle Softball Classic) 11:00am
Glendale 7 BUTTE FALLS 2 (7 inn.)
Glendale 19 BUTTE FALLS 7 (5 inn.)
PILOT ROCK 11 Echo 0  (Pilot Rock Tournament )
ECHO 11 Pine Eagle 7  (Pilot Rock Tournament )
Oakland @ SWEET HOME (4A)   (Eagle Softball Classic) 9:30am
WESTON-MCEWEN 4 Central Linn 3  (Union Inv)
PINE EAGLE 3 Culver 2
Prospect Charter @ ILLINOIS VALLEY (3A) 12:00pm
Prospect Charter @ ILLINOIS VALLEY (3A) 2:30pm
Weston-McEwen 4 UNION 3  (Union Inv)
Monday, 3/28/11
Yoncalla 10 REEDSPORT 0
Yoncalla 19 REEDSPORT 9
Tuesday, 3/29/11
Weston-McEwen 9 WAITSBURG (WA) 4
Culver 12 SCIO 2 (5 inn.)
Echo 20 RIVERSIDE (3A) 3
IRRIGON 9 DeSales (WA) 5
Wednesday, 3/30/11
DEL NORTE (CA) 3 Gold Beach 2
OAKLAND 26 Umpqua Valley Christian 0
Riddle 29 CROW 2 (5 inn.)
Riddle 28 CROW 0 (5 inn.)
Yoncalla 7 NORTH DOUGLAS 3
Monroe 9 OAKRIDGE 5
DAYS CREEK 5 Reedsport 4
Douglas (4A) 3 REGIS 1
PROSPECT CHARTER 29 Milo Adventist Academy (2A JV) [JV] 0
Lost River 7 LAKEVIEW (3A) 3 (9 inn.)
Thursday, 3/31/11
VERNONIA 11 Portland Christian 1
Butte Falls 7 DAYS CREEK 2
WESTERN MENNONITE 1 Kennedy 0 (7 inn.)
CRESWELL (3A) 4 North Douglas 3
Colton (3A) @ KENNEDY 4:30pm
Echo 18 PENDLETON (5A JV) [JV] 3
REGIS 6 Central Linn 3
PERRYDALE 11 Siletz Valley 1 (5 inn.)
Echo 17 PENDLETON (5A JV) [JV] 10
Gervais (3A) @ KENNEDY 4:30pm
GLIDE (3A) 20 Chiloquin 0 (5 inn.)
Oakland 16 BANDON (3A) 9
MCLOUGHLIN (4A) 3 Pilot Rock 2
THURSTON (6A JV) [JV] 11 Yoncalla 0
MCLOUGHLIN (4A) 8 Pilot Rock 7
Friday, 4/1/11
ST BERNARD'S (CA) 4 Gold Beach 1  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
FERNDALE (CA) 18 Gold Beach 11  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
Nestucca 19 NEAH-KAH-NIE 9
Nestucca 22 NEAH-KAH-NIE 10
Vernonia 13 PORTLAND CHRISTIAN 9
PORTLAND CHRISTIAN 9 Vernonia 6
NORTH DOUGLAS 7 Oakridge 3
RIDDLE 4 Oakland 1
DAYS CREEK 40 Umpqua Valley Christian 0
GLENDALE 12 Reedsport 0 (5 inn.)
Yoncalla 10 LOWELL 0
MONROE 11 Crow 0 (5 inn.)
KENNEDY 13 Siletz Valley 0 (5 inn.)
Western Mennonite 12 SCIO 4
Regis 8 PERRYDALE 0
PROSPECT CHARTER 14 Rogue River (3A JV) [JV] 2
PROSPECT CHARTER 19 Rogue River (3A JV) [JV] 2
Union 12 ELGIN - IMBLER 6
Pine Eagle 16 WALLOWA 7
WALLOWA 8 Pine Eagle 2
Union 12 ELGIN - IMBLER 2 (5 inn.)
Enterprise - Joseph 26 ADRIAN 4
Enterprise - Joseph 12 ADRIAN 0
Saturday, 4/2/11
ARCATA (CA) 10 Gold Beach 0  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
GLENDALE 11 Riddle 1 (5 inn.)
MONROE 22 Umpqua Valley Christian 1 (5 inn.)
MONROE 24 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.)
Sweet Home (4A) 8 WESTERN MENNONITE 1
Sweet Home (4A) 6 WESTERN MENNONITE 3
Weston-McEwen 21 RIVERSIDE (3A) 0 (5 inn.)
Weston-McEwen 24 RIVERSIDE (3A) 6 (5 inn.)
HEPPNER 1 Grant Union (3A) 0
Grant Union (3A) 5 HEPPNER 2
Lost River 21 CASCADE CHRISTIAN (3A) 8
Butte Falls @ ST MARY'S (3A) 12:00pm
Lost River 17 CASCADE CHRISTIAN (3A) 2
Butte Falls @ ST MARY'S (3A) 2:00pm
ENTERPRISE - JOSEPH 10 Union 0 (6 inn.)
Pine Eagle @ ELGIN - IMBLER 12:00pm
ADRIAN 14 Wallowa 9
Wallowa 25 ADRIAN 7
ENTERPRISE - JOSEPH 12 Union 1 (5 inn.)
Monday, 4/4/11
Crow 1 LOWELL 0 (5 inn.)
PERRYDALE 21 Delphian (2A JV) [JV] 0 (5 inn.)
Scio 14 SILETZ VALLEY 4 (6 inn.)
WESTERN MENNONITE 5 Culver 0
JUNCTION CITY (4A) 13 Central Linn 4
Yoncalla @ MYRTLE POINT (3A) 4:30pm
Crow @ WILLAMETTE (5A) 5:00pm
Tuesday, 4/5/11
Portland Christian 14 NEAH-KAH-NIE 4
OAKLAND 8 Days Creek 1
YONCALLA 11 Oakridge 4
RIDDLE 13 Reedsport 7
Glendale 20 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 2 (5 inn.)
MONROE 15 Lowell 0 (5 inn.)
CENTRAL LINN 9 Gaston 3
Echo 14 PENDLETON (5A JV) [JV] 3
Del Norte (CA) 5 GOLD BEACH 4
Etna (CA) 17 BONANZA 2 (5 inn.)
Etna (CA) 21 BONANZA 3 (5 inn.)
ECHO 10 Pendleton (5A JV) [JV] 2
Weston-McEwen 5 ENTERPRISE - JOSEPH 4 (10 inn.)
Lost River 10 ST MARY'S (3A) 0 (5 inn.)
Wednesday, 4/6/11
Seaside (4A) @ VERNONIA 4:00pm
REGIS 16 Scio 2
Kennedy @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Thursday, 4/7/11
Lost River @ ETNA (CA) 1:00pm
Gaston 12 KNAPPA 5
Vernonia 17 NESTUCCA 1 (5 inn.)
Seaside (4A) 30 NEAH-KAH-NIE 2 (5 inn.)
REGIS 10 Kennedy 0 (5 inn.)
Etna (CA) @ LOST RIVER 3:30pm
Mazama (4A JV) [JV] @ BONANZA 4:30pm
HEPPNER 22 Riverside (3A) 4
Riddle 13 GLIDE (3A JV) [JV] 3
Friday, 4/8/11
VERNONIA 21 Nestucca 13
VERNONIA 20 Nestucca 2 (5 inn.)
PORTLAND CHRISTIAN 12 Neah-Kah-Nie 9
GASTON 11 Knappa 10
PORTLAND CHRISTIAN 4 Neah-Kah-Nie 3
Kennedy @ CORBETT (3A) 5:30pm
Knappa 6 GASTON 5 (8 inn.)
Thurston (6A JV) [JV] @ CROW 5:00pm
PERRYDALE 4 Central Linn 1
CULVER 15 Siletz Valley 1 (5 inn.)
Regis @ WESTERN MENNONITE 4:30pm
Cascade Christian (3A) 14 PROSPECT CHARTER 2
Oakridge 22 CHILOQUIN 8
Cascade Christian (3A) 13 PROSPECT CHARTER 0 (5 inn.)
Oakridge 16 CHILOQUIN 3 (5 inn.)
IRRIGON 23 Riverside (3A) 3 (5 inn.)
IRRIGON 19 Riverside (3A) 4 (5 inn.)
Saturday, 4/9/11
NESTUCCA 15 Neah-Kah-Nie 7
RIDDLE 30 Lowell 11 (5 inn.)
RIDDLE 13 Lowell 3 (5 inn.)
GLENDALE 25 Crow 0 (5 inn.)
OAKRIDGE 5 Days Creek 4
GLENDALE 20 Crow 0 (5 inn.)
Days Creek 2 OAKRIDGE 1
Oakland 12 YONCALLA 6
YONCALLA 9 Oakland 1
CULVER 5 Central Linn 2
Central Linn 7 CULVER 5
Monday, 4/11/11
North Douglas 28 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.)
North Douglas 22 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.)
CENTRAL LINN 11 Kennedy 1 (6 inn.)
CULVER 5 Perrydale 4
SWEET HOME (4A) 3 Regis 2 (9 inn.)
Tuesday, 4/12/11
PORTLAND CHRISTIAN 6 Nestucca 5
MONROE 6 North Douglas 1
REEDSPORT 12 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.)
OAKRIDGE 11 Lowell 1 (5 inn.)
GLENDALE 5 Oakland 0
YONCALLA 16 Crow 0
Riddle 7 DAYS CREEK 6
CULVER 10 Burns (3A) 0 (5 inn.)
Regis 2 WESTERN MENNONITE 0
CULVER 19 Burns (3A) 2 (5 inn.)
CHILOQUIN 17 St Mary's (3A) 7 (5 inn.)
LOST RIVER 16 Bonanza 5 (5 inn.)
HEPPNER 7 Irrigon 5
PILOT ROCK 11 Echo 2
MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 16 Prospect Charter 3 (5 inn.)
Wednesday, 4/13/11
Knappa @ NASELLE (WA) 3:00pm
Knappa @ NASELLE (WA) 4:30pm
VERNONIA 24 Neah-Kah-Nie 12 (5 inn.)
Toledo (3A) @ CENTRAL LINN 5:30pm
Nestucca @ SCIO 4:30pm
KENNEDY 5 Gervais (3A) 4 (7 inn.)
Thursday, 4/14/11
Thurston (6A JV) [JV] @ YONCALLA 4:30pm
BUTTE FALLS 13 Prospect Charter 0 (5 inn.)
Friday, 4/15/11
Clatskanie (3A) @ KNAPPA 4:30pm
Willamette (5A) @ CROW 4:30pm
Siletz Valley @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Scio @ CENTRAL LINN 5:30pm
Regis 6 CULVER 0
Perrydale @ KENNEDY 4:30pm
WESTON-MCEWEN 7 Echo 6 (8 inn.)
WESTON-MCEWEN 10 Echo 0 (6 inn.)
Pine Eagle 10 ADRIAN 3
Enterprise - Joseph 12 ELGIN - IMBLER 2
UNION 8 Wallowa 0
Pine Eagle 16 ADRIAN 10
UNION 7 Wallowa 3
Enterprise - Joseph 13 ELGIN - IMBLER 2
Saturday, 4/16/11
Portland Christian 17 NESTUCCA 4 (6 inn.)
Portland Christian 12 NESTUCCA 3
Oakland 19 MONROE 9
LOST RIVER 8 Chiloquin 5
Butte Falls 9 BONANZA 5
LOST RIVER 11 Chiloquin 0 (5 inn.)
Butte Falls 11 BONANZA 0 (5 inn.)
PILOT ROCK 4 Heppner 0
UNION 7 Adrian 0
Enterprise - Joseph 14 PINE EAGLE 1 (5 inn.)
Enterprise - Joseph 7 PINE EAGLE 5
Prospect Charter @ ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 2:15pm
UNION 7 Adrian 0
Prospect Charter @ ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 12:00pm
Monday, 4/18/11
NORTH DOUGLAS 12 Crow 1 (5 inn.)
Riddle 6 OAKRIDGE 1
MONROE 10 Oakland 0 (6 inn.)
Oakridge 8 RIDDLE 7
REGIS 10 Sheridan (3A) 1
KENNEDY 4 Scio 3
Western Mennonite 6 PERRYDALE 1
Central Linn 12 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.)
Gold Beach 9 MYRTLE POINT (3A) 2
Gold Beach 13 MYRTLE POINT (3A) 0
Pine Eagle 12 ELGIN - IMBLER 2
ELGIN - IMBLER 13 Pine Eagle 12
Tuesday, 4/19/11
Adrian 10 HORSESHOE BEND (ID) 7
GASTON 11 Vernonia 1 (6 inn.)
Portland Christian 13 KNAPPA 10
Nestucca 16 JEWELL (2A JV) [JV] 4 (5 inn.)
YONCALLA 1 Monroe 0 (8 inn.)
Oakridge 14 CROW 0
Riddle 21 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.)
GLENDALE 8 Days Creek 7
North Douglas 18 LOWELL 3 (5 inn.)
Oakland 2 REEDSPORT 1
BLANCHET CATHOLIC (3A) 5 Regis 0
Central Linn 8 SCIO 3
WESTERN MENNONITE 13 Siletz Valley 3 (5 inn.)
Butte Falls 3 LOST RIVER 2
Prospect Charter 19 CHILOQUIN 10
GOLD BEACH 5 Coquille (3A) 0
Pilot Rock 14 IRRIGON 6 (8 inn.)
WESTON-MCEWEN 10 Heppner 0 (6 inn.)
Wednesday, 4/20/11
KNAPPA 15 Wahkiakum (WA) 3 (5 inn.)
Vernonia 20 NEAH-KAH-NIE 4 (5 inn.)
Scio 11 NESTUCCA 4
Vernonia 22 NEAH-KAH-NIE 5
Creswell (3A) 14 OAKRIDGE 5
Glendale 20 LOWELL 1 (5 inn.)
NORTH DOUGLAS 8 Reedsport 4
NORTH DOUGLAS 9 Reedsport 1
Glendale 16 LOWELL 6 (5 inn.)
Yoncalla 14 DAYS CREEK 12
Perrydale 9 KENNEDY 4
Thursday, 4/21/11
NORTH DOUGLAS 4 Coquille (3A) 3
REGIS 13 Siletz Valley 0 (5 inn.)
Horizon Christian, Tualatin (3A) 7 KENNEDY 1
BUTTE FALLS 10 Chiloquin 0 (5 inn.)
Prospect Charter 16 BONANZA 6 (6 inn.)
PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 24 Neah-Kah-Nie 10 (5 inn.)
Friday, 4/22/11
NESTUCCA 12 Jewell (2A JV) [JV] 2 (5 inn.)
NESTUCCA 11 Jewell (2A JV) [JV] 1 (5 inn.)
PORTLAND CHRISTIAN 5 Knappa 4
Knappa 9 PORTLAND CHRISTIAN 4
CROW 20 Umpqua Valley Christian 6 (5 inn.)
Monroe 8 DAYS CREEK 0
CROW 9 Umpqua Valley Christian 3
Monroe 13 DAYS CREEK 3
PERRYDALE 14 Scio 1 (5 inn.)
Culver 8 KENNEDY 3
WESTERN MENNONITE 2 Central Linn 1
COQUILLE (3A) 11 Reedsport 1 (6 inn.)
ELGIN - IMBLER 5 Adrian 4
UNION 17 Pine Eagle 4 (5 inn.)
ELGIN - IMBLER 13 Adrian 3
Enterprise - Joseph 6 WALLOWA 4
Enterprise - Joseph 21 WALLOWA 1 (5 inn.)
UNION 5 Pine Eagle 4
Saturday, 4/23/11
GLENDALE 5 Oakridge 0
North Douglas 13 OAKLAND 4
Reedsport 14 CROW 1 (5 inn.)
Reedsport 15 CROW 3 (5 inn.)
Umpqua Valley Christian 1 LOWELL 0
Yoncalla 17 RIDDLE 5
RIDDLE 6 Yoncalla 5
Umpqua Valley Christian 1 LOWELL 0 (6 inn.)
GLENDALE 10 Oakridge 6
OAKLAND 6 North Douglas 1
BLANCHET CATHOLIC (3A) 21 Kennedy 5 (5 inn.)
GOLD BEACH 17 Bandon (3A) 0 (5 inn.)
GOLD BEACH 12 Bandon (3A) 0 (5 inn.)
HEPPNER 9 Echo 1
Irrigon 3 WESTON-MCEWEN 1
HEPPNER 9 Echo 7
WESTON-MCEWEN 7 Irrigon 6
UNION 6 Elgin - Imbler 4
UNION 6 Elgin - Imbler 2
ENTERPRISE - JOSEPH 17 Adrian 1 (5 inn.)
PINE EAGLE 5 Wallowa 4
ENTERPRISE - JOSEPH 8 Adrian 3
PINE EAGLE 20 Wallowa 14
Monday, 4/25/11
Scio @ CULVER 4:30pm
Western Mennonite 6 KENNEDY 3
Perrydale @ SILETZ VALLEY 4:30pm
PILOT ROCK 1 Heppner 0
Tuesday, 4/26/11
Gaston 17 PORTLAND CHRISTIAN 2 (5 inn.)
Knappa 29 VERNONIA 2 (5 inn.)
Neah-Kah-Nie @ JEWELL (2A JV) [JV] 4:30pm
Days Creek 11 REEDSPORT 1
Oakland 18 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 2 (5 inn.)
GLENDALE 7 Riddle 6
Regis 1 CENTRAL LINN 0
Lost River 7 PROSPECT CHARTER 2
CHILOQUIN 15 Bonanza 4 (5 inn.)
Irrigon 16 ECHO 2 (5 inn.)
PILOT ROCK 6 Weston-McEwen 1
Butte Falls 11 ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 2 (5 inn.)
Wednesday, 4/27/11
Knappa @ WARRENTON (3A) 4:30pm
Gaston 9 VERNONIA 5
YONCALLA 9 Days Creek 6
Gold Beach 16 REEDSPORT 2 (5 inn.)
Crow 4 LOWELL 3
REGIS 10 Perrydale 0 (5 inn.)
Kennedy 9 SILETZ VALLEY 3 (5 inn.)
WESTERN MENNONITE 4 Scio 0
Modoc (CA) 14 BONANZA 2 (5 inn.)
Modoc (CA) 22 BONANZA 1 (5 inn.)
Butte Falls 3 ST MARY'S (3A) 2
Thursday, 4/28/11
IRRIGON 7 Heppner 3
IRRIGON 3 Heppner 2
Bonanza @ MAZAMA (4A JV) [JV] 5:00pm
MAZAMA (4A JV) [JV] 17 Bonanza 0 (5 inn.)
Umpqua Valley Christian @ MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 4:00pm
Friday, 4/29/11
Jewell (2A JV) [JV] @ NEAH-KAH-NIE 3:00pm
GASTON 9 Portland Christian 3
Jewell (2A JV) [JV] @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
GASTON 7 Portland Christian 4
Western Mennonite 8 CULVER 0
Perrydale @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Siletz Valley @ SCIO 4:30pm
Regis 3 KENNEDY 1
Glide (3A) 6 GOLD BEACH 3
Glide (3A) 12 GOLD BEACH 1 (6 inn.)
Reedsport 8 BANDON (3A) 0
Elgin - Imbler 12 PINE EAGLE 10
WALLOWA 18 Adrian 8 (5 inn.)
Enterprise - Joseph 11 UNION 7
Enterprise - Joseph 6 UNION 5
PINE EAGLE 12 Elgin - Imbler 3
WALLOWA 5 Adrian 4
Saturday, 4/30/11
REEDSPORT 12 Lowell 11
Glendale 11 YONCALLA 3
Monroe 6 RIDDLE 1
OAKLAND 14 Crow 0 (5 inn.)
REEDSPORT 10 Lowell 5
YONCALLA 6 Glendale 3
Monroe 9 RIDDLE 7
OAKLAND 14 Crow 4 (5 inn.)
Culver 9 CENTRAL LINN 8 (8 inn.)
Culver 6 CENTRAL LINN 5
PROSPECT CHARTER 3 Chiloquin 2
BUTTE FALLS 7 Lost River 6
PROSPECT CHARTER 13 Chiloquin 4
BUTTE FALLS 3 Lost River 2
Pilot Rock 5 ECHO 3
Pilot Rock 14 ECHO 2
PINE EAGLE 7 Adrian 5
Union 7 WALLOWA 5
ENTERPRISE - JOSEPH 11 Elgin - Imbler 1 (6 inn.)
PINE EAGLE 13 Adrian 5
Union 6 WALLOWA 5
ENTERPRISE - JOSEPH 8 Elgin - Imbler 3
Monday, 5/2/11
Central Linn 5 MONROE 4 (9 inn.)
YONCALLA 11 North Douglas 1 (5 inn.)
Western Mennonite 15 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.)
THURSTON (6A JV) [JV] 22 Crow 0 (5 inn.)
Tuesday, 5/3/11
KNAPPA 16 Nestucca 3
GASTON 25 Neah-Kah-Nie 0 (5 inn.)
North Douglas 14 CROW 0
Monroe 30 LOWELL 0
Yoncalla 6 OAKRIDGE 2
Riddle 14 REEDSPORT 3
GLENDALE 15 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.)
DAYS CREEK 7 Oakland 4
Perrydale 9 SILETZ VALLEY 1
Regis 3 DOUGLAS (4A) 1
Delphian (2A JV) [JV] 17 KENNEDY 1 (5 inn.)
GOLD BEACH 25 Myrtle Point (3A) 1
Lost River 14 BONANZA 1 (5 inn.)
GRANT UNION (3A) 9 Culver 0
GRANT UNION (3A) 7 Culver 6
Butte Falls 7 PROSPECT CHARTER 0
Weston-McEwen 4 ECHO 0
Pilot Rock 5 HEPPNER 0
Elgin - Imbler 6 WALLOWA 5
Elgin - Imbler 14 WALLOWA 11
Wednesday, 5/4/11
KNAPPA 12 Vernonia 10
KNAPPA 8 Vernonia 7
NORTH DOUGLAS 11 Days Creek 3
NORTH DOUGLAS 11 Days Creek 4
REGIS 2 Western Mennonite 0
Gervais (3A) 13 SCIO 3 (6 inn.)
ROSEBURG (6A JV) [JV] 16 Oakland 0 (5 inn.)
Portland Christian 18 PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 7 (6 inn.)
Thursday, 5/5/11
Gaston 13 VERNONIA 5
CULVER 11 Scio 0 (5 inn.)
Kennedy 12 CHEMAWA (3A JV) [JV] 2 (5 inn.)
WESTERN MENNONITE 8 Colton (3A) 0
St Mary's (3A) @ BUTTE FALLS 4:30pm
MYRTLE POINT (3A) 11 Reedsport 5
HENLEY (4A JV) [JV] 16 Bonanza 5 (5 inn.)
HENLEY (4A JV) [JV] 10 Bonanza 0 (5 inn.)
Umpqua Valley Christian @ MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 4:00pm
Friday, 5/6/11
MONROE 16 Oakridge 1 (5 inn.)
YONCALLA 26 Umpqua Valley Christian 6 (5 inn.)
NORTH DOUGLAS 16 Riddle 14
YONCALLA 16 Umpqua Valley Christian 2 (5 inn.)
NORTH DOUGLAS 15 Riddle 4 (5 inn.)
CENTRAL LINN 4 Perrydale 3 (6 inn.)
Toledo (3A) @ KENNEDY 4:30pm
Regis 7 SCIO 1 (5 inn.)
Gold Beach 7 COQUILLE (3A) 6
Gold Beach 20 COQUILLE (3A) 3 (5 inn.)
Union 12 ADRIAN 3
Wallowa 19 ELGIN - IMBLER 13
ENTERPRISE - JOSEPH 11 Pine Eagle 2
Union 18 ADRIAN 6 (6 inn.)
Wallowa 7 ELGIN - IMBLER 4
ENTERPRISE - JOSEPH 7 Pine Eagle 1
Saturday, 5/7/11
MONROE 3 Glendale 2
Days Creek 12 CROW 0 (5 inn.)
Days Creek 13 CROW 10
Oakland 10 LOWELL 0 (5 inn.)
OAKRIDGE 11 Reedsport 10
Oakland 10 LOWELL 0
Glendale 3 MONROE 2
OAKRIDGE 15 Reedsport 5 (5 inn.)
LOST RIVER 8 Prospect Charter 0
Chiloquin 11 BONANZA 9
LOST RIVER 10 Prospect Charter 0 (5 inn.)
Chiloquin 14 BONANZA 6
PILOT ROCK 11 Irrigon 1 (5 inn.)
Weston-McEwen 1 HEPPNER 0
PILOT ROCK 12 Irrigon 1 (5 inn.)
HEPPNER 2 Weston-McEwen 1
Union 7 PINE EAGLE 1
ENTERPRISE - JOSEPH 3 Wallowa 0
Elgin - Imbler 13 ADRIAN 4
Wallowa 7 ENTERPRISE - JOSEPH 6
Elgin - Imbler 14 ADRIAN 3
Union 12 PINE EAGLE 8
Monday, 5/9/11
Knappa 16 NESTUCCA 5 (5 inn.)
Gaston 15 NEAH-KAH-NIE 2 (5 inn.)
Knappa 21 NESTUCCA 0
Gaston 13 NEAH-KAH-NIE 0 (5 inn.)
PORTLAND CHRISTIAN 13 Jewell (2A JV) [JV] 1 (5 inn.)
NORTH DOUGLAS 2 Monroe 1
Reedsport 16 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 4 (5 inn.)
Yoncalla 22 CROW 0 (5 inn.)
RIDDLE 5 Days Creek 2
Oakridge 9 LOWELL 7
Glendale 7 OAKLAND 0
Regis 17 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.)
PERRYDALE 6 Culver 3
Horizon Christian, Tualatin (3A) 2 WESTERN MENNONITE 0
Central Linn 7 KENNEDY 1
Tuesday, 5/10/11
Knappa 13 NEAH-KAH-NIE 1 (5 inn.)
Gaston 17 NESTUCCA 4 (5 inn.)
RIDDLE 24 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.)
HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 10 Vernonia 0 (5 inn.)
Oakland 12 LOWELL 10 (8 inn.)
Siletz Valley @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
LOST RIVER 5 Tulelake (CA) 0
LOST RIVER 9 Tulelake (CA) 6
BUTTE FALLS 10 Bonanza 0 (5 inn.)
ECHO 4 Heppner 0
Weston-McEwen 12 IRRIGON 3
Gold Beach 12 BANDON (3A) 0
Nyssa (3A) @ ELGIN - IMBLER 4:00pm
Nyssa (3A) 6 ADRIAN 2
Wednesday, 5/11/11
NORTH DOUGLAS 1 Lowell 0
OAKLAND 12 Reedsport 5
MONROE 10 Yoncalla 2
OAKRIDGE 12 Crow 0 (5 inn.)
Glendale 21 DAYS CREEK 9
Prospect Charter 14 ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 6 (6 inn.)
UNION 10 Wallowa 0 (5 inn.)   (Special District #6 1st round)
PINE EAGLE 4 Elgin - Imbler 3
Thursday, 5/12/11
GASTON 19 Nestucca 0 (5 inn.)
GASTON 11 Nestucca 6
Portland Christian @ JEWELL (2A JV) [JV] 4:30pm
Perrydale 20 DELPHIAN (2A JV) [JV] 2 (5 inn.)
WESTERN MENNONITE 10 Vernonia 0 (5 inn.)
Lost River 15 CHILOQUIN 0 (5 inn.)
Friday, 5/13/11
KNAPPA 3 Neah-Kah-Nie 2
KNAPPA 22 Neah-Kah-Nie 11
North Douglas 6 OAKRIDGE 4
Riddle 7 OAKLAND 2
YONCALLA 1 Lowell 0
Days Creek 11 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0
Monroe 11 CROW 0 (5 inn.)
Glendale 10 REEDSPORT 1
Central Linn 10 SCIO 0 (6 inn.)
REGIS 12 Culver 1 (5 inn.)
PERRYDALE 15 Kennedy 14
SILETZ VALLEY 12 Delphian (2A JV) [JV] 2 (5 inn.)
SILETZ VALLEY 19 Delphian (2A JV) [JV] 1 (5 inn.)
Union 3 ENTERPRISE - JOSEPH 1 (9 inn.)   (Special District #6 CHAMPIONSHIP)
UNION 11 Pine Eagle 2  (Special district #6 2nd round playoffs)
Saturday, 5/14/11
Monroe 13 REEDSPORT 0 (5 inn.)
Monroe 10 REEDSPORT 0 (6 inn.)
OAKRIDGE 22 Umpqua Valley Christian 2 (5 inn.)
OAKRIDGE 14 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.)
Western Mennonite 6 BLANCHET CATHOLIC (3A) 5
Butte Falls 12 CHILOQUIN 1 (5 inn.)
Butte Falls 26 CHILOQUIN 4 (5 inn.)
PROSPECT CHARTER 11 Bonanza 8
PROSPECT CHARTER 14 Bonanza 3 (5 inn.)
Pilot Rock 4 WESTON-MCEWEN 2
IRRIGON 6 Echo 4
Pilot Rock 9 WESTON-MCEWEN 4
Echo 11 IRRIGON 4
Monday, 5/16/11
Siletz Valley @ CENTRAL LINN 5:30pm
Kennedy 2 SCIO 0
WESTERN MENNONITE 2 Perrydale 0
REGIS 10 Horizon Christian, Tualatin (3A) 2
Knappa 10 MARSHALL (4A) 0 (5 inn.)
Tuesday, 5/17/11
Reedsport @ TBA () TBA
Western Mennonite 6 GASTON 1
PORTLAND CHRISTIAN 10 Portland Adventist Academy (3A) 3
NORTH DOUGLAS 9 Riddle 8
KENNEDY 19 Delphian (2A JV) [JV] 3 (5 inn.)
REGIS 11 Dayton (3A) 0 (5 inn.)
CENTRAL LINN 1 Siletz Valley 0
Lost River 10 BONANZA 4
BUTTE FALLS 20 Prospect Charter 1 (5 inn.)
PILOT ROCK 6 Enterprise - Joseph 4
IRRIGON 11 Heppner 4
Wednesday, 5/18/11
Reedsport @ TBA () TBA
YONCALLA 5 North Douglas 4  (Mountain View Conference Tournament)
KENNEDY 14 Perrydale 13
Culver @ SILETZ VALLEY 4:30pm
GLIDE (3A) 5 Gold Beach 1
MAZAMA (4A) 10 Lost River 0 (5 inn.)
Thursday, 5/19/11
KNAPPA 9 Vernonia 0
Vernonia 16 PORTLAND CHRISTIAN 8
Regis 4 DAYTON (3A) 0
MONROE 4 Yoncalla 3 (8 inn.)
GLENDALE 4 Monroe 3
PERRYDALE 4 Culver 3
Friday, 5/20/11
CULVER 5 Kennedy 4 (8 inn.)
CENTRAL LINN 3 Western Mennonite 1
Perrydale 2 SCIO 0
Saturday, 5/21/11
WESTON-MCEWEN 5 Irrigon 0  (District Tournament)
PILOT ROCK 4 Weston-McEwen 3  (Irrigon )
Wednesday, 5/25/11
Union 7 MONROE 3
YONCALLA 5 Central Linn 3
GLENDALE 10 Knappa 0 (5 inn.)
REGIS 12 Vernonia 0 (5 inn.)
WESTERN MENNONITE 7 Lost River 0
BUTTE FALLS 5 North Douglas 4
PILOT ROCK 9 Gaston 0 (5 inn.)
Thursday, 5/26/11
WESTON-MCEWEN 2 Enterprise - Joseph 0
Friday, 5/27/11
GLENDALE 1 Butte Falls 0
REGIS 4 Weston-McEwen 0
Western Mennonite 1 PILOT ROCK 0
Saturday, 5/28/11
YONCALLA 14 Union 8
Tuesday, 5/31/11
WESTERN MENNONITE 1 Glendale 0
REGIS 9 Yoncalla 1
Friday, 6/3/11
Regis 4 WESTERN MENNONITE 1 (7 inn.)   (State Championship)

Special District 1

2011 Softball 2A Special District 1 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Gaston Greyhounds 14 1 0.933 14 6 0.700 14 4 0.778 L2 211 99 16 11 14 16 14 23
Knappa Loggers 11 4 0.733 15 8 0.652 12 6 0.667 L1 228 134 21 16 21 13 15 32
Portland Christian Royals 9 6 0.600 12 9 0.571 9 7 0.562 L1 169 166 24 28 27 18 24 40
Vernonia Loggers 8 7 0.533 11 12 0.478 9 11 0.450 L2 238 205 27 21 29 24 25 16
Nestucca Bobcats 3 12 0.200 6 13 0.316 3 13 0.188 L6 145 237 41 39 39 38 39 42
Neah-Kah-Nie Pirates 0 15 0.000 0 18 0.000 0 16 0.000 L18 91 312 43 43 43 42 43 39
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Monday, 3/14/11
FORT VANCOUVER (WA) 12 Portland Christian 5
Nestucca @ TAFT (4A) 4:30pm
Tuesday, 3/15/11
Nestucca @ AMITY (3A) 5:00pm
Thursday, 3/17/11
VERNONIA 14 Portland Adventist Academy (3A) 3 (5 inn.Innings)
HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 13 Portland Christian 0 (5 inn.Innings)
Friday, 3/18/11
Vernonia 16 WAHKIAKUM (WA) 1 (5 inn.Innings)
KENNEDY 15 Neah-Kah-Nie 0 (5 inn.Innings)
Saturday, 3/19/11
Western Mennonite 14 VERNONIA 8
GRANT UNION (3A) 2 Knappa 0
HEPPNER 10 Knappa 0
Monday, 3/21/11
Sheridan (3A) @ NESTUCCA 12:00pm
Sheridan (3A) @ NESTUCCA 12:00pm
Tuesday, 3/22/11
Vernonia @ NASELLE (WA) 3:30pm
GERVAIS (3A) 15 Gaston 7
GERVAIS (3A) 7 Gaston 6
Thursday, 3/24/11
NORTH MARION (4A) 17 Knappa 2 (5 inn.Innings)
Friday, 3/25/11
KNAPPA 8 Seaside (4A) 1
Thursday, 3/31/11
VERNONIA 11 Portland Christian 1
Friday, 4/1/11
Nestucca 19 NEAH-KAH-NIE 9
Nestucca 22 NEAH-KAH-NIE 10
Vernonia 13 PORTLAND CHRISTIAN 9
PORTLAND CHRISTIAN 9 Vernonia 6
Tuesday, 4/5/11
Portland Christian 14 NEAH-KAH-NIE 4
CENTRAL LINN 9 Gaston 3
Wednesday, 4/6/11
Seaside (4A) @ VERNONIA 4:00pm
Thursday, 4/7/11
Gaston 12 KNAPPA 5
Vernonia 17 NESTUCCA 1 (5 inn.Innings)
Seaside (4A) 30 NEAH-KAH-NIE 2 (5 inn.Innings)
Friday, 4/8/11
VERNONIA 21 Nestucca 13
VERNONIA 20 Nestucca 2 (5 inn.Innings)
PORTLAND CHRISTIAN 12 Neah-Kah-Nie 9
GASTON 11 Knappa 10
PORTLAND CHRISTIAN 4 Neah-Kah-Nie 3
Knappa 6 GASTON 5 (8 inn.Innings)
Saturday, 4/9/11
NESTUCCA 15 Neah-Kah-Nie 7
Tuesday, 4/12/11
PORTLAND CHRISTIAN 6 Nestucca 5
Wednesday, 4/13/11
Knappa @ NASELLE (WA) 3:00pm
Knappa @ NASELLE (WA) 4:30pm
VERNONIA 24 Neah-Kah-Nie 12 (5 inn.Innings)
Nestucca @ SCIO 4:30pm
Friday, 4/15/11
Clatskanie (3A) @ KNAPPA 4:30pm
Saturday, 4/16/11
Portland Christian 17 NESTUCCA 4 (6 inn.Innings)
Portland Christian 12 NESTUCCA 3
Tuesday, 4/19/11
GASTON 11 Vernonia 1 (6 inn.Innings)
Portland Christian 13 KNAPPA 10
Nestucca 16 JEWELL (2A JV) [JV] 4 (5 inn.Innings)
Wednesday, 4/20/11
KNAPPA 15 Wahkiakum (WA) 3 (5 inn.Innings)
Vernonia 20 NEAH-KAH-NIE 4 (5 inn.Innings)
Scio 11 NESTUCCA 4
Vernonia 22 NEAH-KAH-NIE 5
Thursday, 4/21/11
PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 24 Neah-Kah-Nie 10 (5 inn.Innings)
Friday, 4/22/11
NESTUCCA 12 Jewell (2A JV) [JV] 2 (5 inn.Innings)
NESTUCCA 11 Jewell (2A JV) [JV] 1 (5 inn.Innings)
PORTLAND CHRISTIAN 5 Knappa 4
Knappa 9 PORTLAND CHRISTIAN 4
Tuesday, 4/26/11
Gaston 17 PORTLAND CHRISTIAN 2 (5 inn.Innings)
Knappa 29 VERNONIA 2 (5 inn.Innings)
Neah-Kah-Nie @ JEWELL (2A JV) [JV] 4:30pm
Wednesday, 4/27/11
Knappa @ WARRENTON (3A) 4:30pm
Gaston 9 VERNONIA 5
Friday, 4/29/11
Jewell (2A JV) [JV] @ NEAH-KAH-NIE 3:00pm
GASTON 9 Portland Christian 3
Jewell (2A JV) [JV] @ NEAH-KAH-NIE 6:00pm
GASTON 7 Portland Christian 4
Tuesday, 5/3/11
KNAPPA 16 Nestucca 3
GASTON 25 Neah-Kah-Nie 0 (5 inn.Innings)
Wednesday, 5/4/11
KNAPPA 12 Vernonia 10
KNAPPA 8 Vernonia 7
Portland Christian 18 PORTLAND ADVENTIST ACADEMY (3A) 7 (6 inn.Innings)
Thursday, 5/5/11
Gaston 13 VERNONIA 5
Monday, 5/9/11
Knappa 16 NESTUCCA 5 (5 inn.Innings)
Gaston 15 NEAH-KAH-NIE 2 (5 inn.Innings)
Knappa 21 NESTUCCA 0
Gaston 13 NEAH-KAH-NIE 0 (5 inn.Innings)
PORTLAND CHRISTIAN 13 Jewell (2A JV) [JV] 1 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/10/11
Knappa 13 NEAH-KAH-NIE 1 (5 inn.Innings)
Gaston 17 NESTUCCA 4 (5 inn.Innings)
HORIZON CHRISTIAN, TUALATIN (3A) 10 Vernonia 0 (5 inn.Innings)
Thursday, 5/12/11
GASTON 19 Nestucca 0 (5 inn.Innings)
GASTON 11 Nestucca 6
Portland Christian @ JEWELL (2A JV) [JV] 4:30pm
WESTERN MENNONITE 10 Vernonia 0 (5 inn.Innings)
Friday, 5/13/11
KNAPPA 3 Neah-Kah-Nie 2
KNAPPA 22 Neah-Kah-Nie 11
Monday, 5/16/11
Knappa 10 MARSHALL (4A) 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/17/11
Western Mennonite 6 GASTON 1
PORTLAND CHRISTIAN 10 Portland Adventist Academy (3A) 3
Thursday, 5/19/11
KNAPPA 9 Vernonia 0
Vernonia 16 PORTLAND CHRISTIAN 8
Wednesday, 5/25/11
GLENDALE 10 Knappa 0 (5 inn.Innings)
REGIS 12 Vernonia 0 (5 inn.Innings)
PILOT ROCK 9 Gaston 0 (5 inn.Innings)

Special District 2

2011 Softball 2A Special District 2 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Glendale Pirates (1A) 20 2 0.909 26 3 0.897 26 3 0.897 L1 318 74 2 2 4 3 2 8
Monroe Dragons 18 4 0.818 21 7 0.750 19 7 0.731 L2 267 68 5 9 8 10 8 15
Yoncalla Eagles (1A) 18 4 0.818 21 7 0.750 21 6 0.778 L1 255 132 4 7 6 9 7 13
North Douglas Warriors 16 6 0.727 19 10 0.655 17 8 0.680 L2 232 147 11 10 12 11 10 18
Riddle Irish (1A) 14 8 0.636 17 9 0.654 15 9 0.625 L1 283 146 14 15 18 19 17 22
Oakland Oakers 13 9 0.591 14 10 0.583 13 9 0.591 L1 189 140 18 20 20 22 21 28
Oakridge Warriors 11 11 0.500 13 12 0.520 13 11 0.542 W2 205 147 22 23 22 27 23 33
Days Creek Wolves (1A) 10 12 0.455 11 16 0.407 10 15 0.400 W1 220 183 28 26 28 29 29 19
Reedsport Braves 6 16 0.273 7 19 0.269 6 17 0.261 L4 146 236 33 33 32 33 32 24
Crow Cougars (1A) 4 18 0.182 4 19 0.174 4 18 0.182 L9 55 330 35 35 37 37 36 25
Umpqua Valley Christian Monarchs (1A) 2 20 0.091 2 20 0.091 2 20 0.091 L9 30 406 38 38 38 39 38 25
Lowell Red Devils 0 22 0.000 0 22 0.000 0 22 0.000 L22 67 251 40 40 41 43 41 25
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Monday, 3/14/11
RIDDLE 6 Butte Falls 0
Tuesday, 3/15/11
Yoncalla tied Thurston (6A JV) [JV] 0-0
Prospect Charter 5 DAYS CREEK 3
Riddle @ BANDON (3A) 4:30pm
Thursday, 3/17/11
GLENDALE 14 Prospect Charter 4 (5 inn.Innings)
BUTTE FALLS 11 Days Creek 9
Friday, 3/18/11
Central Linn @ LOWELL 2:00pm
Saturday, 3/19/11
GLENDALE 17 North Douglas 1 (5 inn.Innings)
DAYS CREEK 16 Lowell 6
DAYS CREEK 10 Lowell 0
Oakridge 11 OAKLAND 3
GLENDALE 15 North Douglas 3 (5 inn.Innings)
OAKLAND 5 Oakridge 3
Tuesday, 3/22/11
St Mary's (3A) @ OAKLAND 4:30pm
NORTH DOUGLAS 3 Creswell (3A) 2
Creswell (3A) 12 NORTH DOUGLAS 2 (5 inn.Innings)
Thursday, 3/24/11
RIDDLE 4 Coquille (3A) 2
Friday, 3/25/11
Oakland @ GERVAIS (3A)   (Eagle Softball Classic) 2:00pm
DAYS CREEK 13 Bandon (3A) 3
Monroe 7 GERVAIS (3A) 1
Monroe @ GERVAIS (3A)   (Eagle Softball Classic) 9:30am
Bandon (3A) 11 DAYS CREEK 9
Monroe 8 GERVAIS (3A) 0
Oakland @ HARRISBURG (3A)   (Eagle Softball Classic) 3:30pm
Monroe @ SWEET HOME (4A)   (Eagle Softball Classic) 11:00am
Saturday, 3/26/11
Harrisburg (3A) @ MONROE   (Eagle Softball Classic) 12:30pm
Monroe @ OAKLAND   (Eagle Softball Classic) 11:00am
Glendale 7 BUTTE FALLS 2 (7 inn.Innings)
Glendale 19 BUTTE FALLS 7 (5 inn.Innings)
Oakland @ SWEET HOME (4A)   (Eagle Softball Classic) 9:30am
Monday, 3/28/11
Yoncalla 10 REEDSPORT 0
Yoncalla 19 REEDSPORT 9
Wednesday, 3/30/11
OAKLAND 26 Umpqua Valley Christian 0
Riddle 29 CROW 2 (5 inn.Innings)
Riddle 28 CROW 0 (5 inn.Innings)
Yoncalla 7 NORTH DOUGLAS 3
Monroe 9 OAKRIDGE 5
DAYS CREEK 5 Reedsport 4
Thursday, 3/31/11
Butte Falls 7 DAYS CREEK 2
CRESWELL (3A) 4 North Douglas 3
Oakland 16 BANDON (3A) 9
THURSTON (6A JV) [JV] 11 Yoncalla 0
Friday, 4/1/11
NORTH DOUGLAS 7 Oakridge 3
RIDDLE 4 Oakland 1
DAYS CREEK 40 Umpqua Valley Christian 0
GLENDALE 12 Reedsport 0 (5 inn.Innings)
Yoncalla 10 LOWELL 0
MONROE 11 Crow 0 (5 inn.Innings)
Saturday, 4/2/11
GLENDALE 11 Riddle 1 (5 inn.Innings)
MONROE 22 Umpqua Valley Christian 1 (5 inn.Innings)
MONROE 24 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.Innings)
Monday, 4/4/11
Crow 1 LOWELL 0 (5 inn.Innings)
Yoncalla @ MYRTLE POINT (3A) 4:30pm
Crow @ WILLAMETTE (5A) 5:00pm
Tuesday, 4/5/11
OAKLAND 8 Days Creek 1
YONCALLA 11 Oakridge 4
RIDDLE 13 Reedsport 7
Glendale 20 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 2 (5 inn.Innings)
MONROE 15 Lowell 0 (5 inn.Innings)
Thursday, 4/7/11
Riddle 13 GLIDE (3A JV) [JV] 3
Friday, 4/8/11
Thurston (6A JV) [JV] @ CROW 5:00pm
Oakridge 22 CHILOQUIN 8
Oakridge 16 CHILOQUIN 3 (5 inn.Innings)
Saturday, 4/9/11
RIDDLE 30 Lowell 11 (5 inn.Innings)
RIDDLE 13 Lowell 3 (5 inn.Innings)
GLENDALE 25 Crow 0 (5 inn.Innings)
OAKRIDGE 5 Days Creek 4
GLENDALE 20 Crow 0 (5 inn.Innings)
Days Creek 2 OAKRIDGE 1
Oakland 12 YONCALLA 6
YONCALLA 9 Oakland 1
Monday, 4/11/11
North Douglas 28 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.Innings)
North Douglas 22 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/12/11
MONROE 6 North Douglas 1
REEDSPORT 12 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.Innings)
OAKRIDGE 11 Lowell 1 (5 inn.Innings)
GLENDALE 5 Oakland 0
YONCALLA 16 Crow 0
Riddle 7 DAYS CREEK 6
Thursday, 4/14/11
Thurston (6A JV) [JV] @ YONCALLA 4:30pm
Friday, 4/15/11
Willamette (5A) @ CROW 4:30pm
Saturday, 4/16/11
Oakland 19 MONROE 9
Monday, 4/18/11
NORTH DOUGLAS 12 Crow 1 (5 inn.Innings)
Riddle 6 OAKRIDGE 1
MONROE 10 Oakland 0 (6 inn.Innings)
Oakridge 8 RIDDLE 7
Tuesday, 4/19/11
YONCALLA 1 Monroe 0 (8 inn.Innings)
Oakridge 14 CROW 0
Riddle 21 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0 (5 inn.Innings)
GLENDALE 8 Days Creek 7
North Douglas 18 LOWELL 3 (5 inn.Innings)
Oakland 2 REEDSPORT 1
Wednesday, 4/20/11
Creswell (3A) 14 OAKRIDGE 5
Glendale 20 LOWELL 1 (5 inn.Innings)
NORTH DOUGLAS 8 Reedsport 4
NORTH DOUGLAS 9 Reedsport 1
Glendale 16 LOWELL 6 (5 inn.Innings)
Yoncalla 14 DAYS CREEK 12
Thursday, 4/21/11
NORTH DOUGLAS 4 Coquille (3A) 3
Friday, 4/22/11
CROW 20 Umpqua Valley Christian 6 (5 inn.Innings)
Monroe 8 DAYS CREEK 0
CROW 9 Umpqua Valley Christian 3
Monroe 13 DAYS CREEK 3
COQUILLE (3A) 11 Reedsport 1 (6 inn.Innings)
Saturday, 4/23/11
GLENDALE 5 Oakridge 0
North Douglas 13 OAKLAND 4
Reedsport 14 CROW 1 (5 inn.Innings)
Reedsport 15 CROW 3 (5 inn.Innings)
Umpqua Valley Christian 1 LOWELL 0
Yoncalla 17 RIDDLE 5
RIDDLE 6 Yoncalla 5
Umpqua Valley Christian 1 LOWELL 0 (6 inn.Innings)
GLENDALE 10 Oakridge 6
OAKLAND 6 North Douglas 1
Tuesday, 4/26/11
Days Creek 11 REEDSPORT 1
Oakland 18 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 2 (5 inn.Innings)
GLENDALE 7 Riddle 6
Wednesday, 4/27/11
YONCALLA 9 Days Creek 6
Gold Beach 16 REEDSPORT 2 (5 inn.Innings)
Crow 4 LOWELL 3
Thursday, 4/28/11
Umpqua Valley Christian @ MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 4:00pm
Friday, 4/29/11
Reedsport 8 BANDON (3A) 0
Saturday, 4/30/11
REEDSPORT 12 Lowell 11
Glendale 11 YONCALLA 3
Monroe 6 RIDDLE 1
OAKLAND 14 Crow 0 (5 inn.Innings)
REEDSPORT 10 Lowell 5
YONCALLA 6 Glendale 3
Monroe 9 RIDDLE 7
OAKLAND 14 Crow 4 (5 inn.Innings)
Monday, 5/2/11
Central Linn 5 MONROE 4 (9 inn.Innings)
YONCALLA 11 North Douglas 1 (5 inn.Innings)
THURSTON (6A JV) [JV] 22 Crow 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/3/11
North Douglas 14 CROW 0
Monroe 30 LOWELL 0
Yoncalla 6 OAKRIDGE 2
Riddle 14 REEDSPORT 3
GLENDALE 15 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.Innings)
DAYS CREEK 7 Oakland 4
Wednesday, 5/4/11
NORTH DOUGLAS 11 Days Creek 3
NORTH DOUGLAS 11 Days Creek 4
ROSEBURG (6A JV) [JV] 16 Oakland 0 (5 inn.Innings)
Thursday, 5/5/11
MYRTLE POINT (3A) 11 Reedsport 5
Umpqua Valley Christian @ MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 4:00pm
Friday, 5/6/11
MONROE 16 Oakridge 1 (5 inn.Innings)
YONCALLA 26 Umpqua Valley Christian 6 (5 inn.Innings)
NORTH DOUGLAS 16 Riddle 14
YONCALLA 16 Umpqua Valley Christian 2 (5 inn.Innings)
NORTH DOUGLAS 15 Riddle 4 (5 inn.Innings)
Saturday, 5/7/11
MONROE 3 Glendale 2
Days Creek 12 CROW 0 (5 inn.Innings)
Days Creek 13 CROW 10
Oakland 10 LOWELL 0 (5 inn.Innings)
OAKRIDGE 11 Reedsport 10
Oakland 10 LOWELL 0
Glendale 3 MONROE 2
OAKRIDGE 15 Reedsport 5 (5 inn.Innings)
Monday, 5/9/11
NORTH DOUGLAS 2 Monroe 1
Reedsport 16 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 4 (5 inn.Innings)
Yoncalla 22 CROW 0 (5 inn.Innings)
RIDDLE 5 Days Creek 2
Oakridge 9 LOWELL 7
Glendale 7 OAKLAND 0
Tuesday, 5/10/11
RIDDLE 24 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.Innings)
Oakland 12 LOWELL 10 (8 inn.Innings)
Wednesday, 5/11/11
NORTH DOUGLAS 1 Lowell 0
OAKLAND 12 Reedsport 5
MONROE 10 Yoncalla 2
OAKRIDGE 12 Crow 0 (5 inn.Innings)
Glendale 21 DAYS CREEK 9
Friday, 5/13/11
North Douglas 6 OAKRIDGE 4
Riddle 7 OAKLAND 2
YONCALLA 1 Lowell 0
Days Creek 11 UMPQUA VALLEY CHRISTIAN 0
Monroe 11 CROW 0 (5 inn.Innings)
Glendale 10 REEDSPORT 1
Saturday, 5/14/11
Monroe 13 REEDSPORT 0 (5 inn.Innings)
Monroe 10 REEDSPORT 0 (6 inn.Innings)
OAKRIDGE 22 Umpqua Valley Christian 2 (5 inn.Innings)
OAKRIDGE 14 Umpqua Valley Christian 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/17/11
Reedsport @ TBA () TBA
NORTH DOUGLAS 9 Riddle 8
Wednesday, 5/18/11
Reedsport @ TBA () TBA
YONCALLA 5 North Douglas 4  (Mountain View Conference Tournament)
Thursday, 5/19/11
MONROE 4 Yoncalla 3 (8 inn.Innings)
GLENDALE 4 Monroe 3
Wednesday, 5/25/11
Union 7 MONROE 3
YONCALLA 5 Central Linn 3
GLENDALE 10 Knappa 0 (5 inn.Innings)
BUTTE FALLS 5 North Douglas 4
Friday, 5/27/11
GLENDALE 1 Butte Falls 0
Saturday, 5/28/11
YONCALLA 14 Union 8
Tuesday, 5/31/11
WESTERN MENNONITE 1 Glendale 0
REGIS 9 Yoncalla 1

Special District 3

2011 Softball 2A Special District 3 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Regis Rams 14 0 1.000 25 3 0.893 18 0 1.000 W16 195 27 1 1 1 1 1 12
Western Mennonite Pioneers 11 3 0.786 22 7 0.759 17 4 0.810 L1 154 59 6 4 3 2 2 2
Central Linn Cobras 9 5 0.643 13 11 0.542 12 10 0.545 L1 132 92 15 14 10 15 12 9
Perrydale Pirates (1A) 8 6 0.571 11 7 0.611 9 7 0.562 W2 136 79 20 19 11 23 18 20
Culver Bulldogs 7 6 0.538 16 10 0.615 11 8 0.579 W1 170 112 19 13 9 12 11 10
Kennedy Trojans 4 10 0.286 10 15 0.400 6 10 0.375 L1 141 175 30 30 23 26 27 29
Scio Loggers (3A) 1 12 0.077 2 13 0.133 2 12 0.143 L8 44 123 36 32 31 36 33 14
Siletz Valley Warriors (1A) 0 12 0.000 2 12 0.143 0 12 0.000 L1 44 145 37 37 34 40 37 5
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Monday, 3/14/11
CULVER 4 La Pine (4A) 3
REGIS 5 Willamina (3A) 2
KENNEDY 5 Gervais (3A) 2 (7 inn.Innings)
Tuesday, 3/15/11
Harrisburg (3A) @ CENTRAL LINN 4:30pm
Toledo (3A) @ SCIO 4:30pm
Wednesday, 3/16/11
Central Linn @ JUNCTION CITY (4A) 5:30pm
Thursday, 3/17/11
Kennedy @ SHERIDAN (3A) 4:30pm
Scio @ SANTIAM CHRISTIAN (3A) 4:30pm
REGIS 7 Sweet Home (4A) 0
Friday, 3/18/11
Central Linn @ LOWELL 2:00pm
CENTRAL LINN 15 Harrisburg (3A) 5
Harrisburg (3A) @ CENTRAL LINN 5:30pm
KENNEDY 15 Neah-Kah-Nie 0 (5 inn.Innings)
Culver 17 RIVERSIDE (3A) 2 (5 inn.Innings)
Culver 14 RIVERSIDE (3A) 5
Saturday, 3/19/11
Western Mennonite 14 VERNONIA 8
Tuesday, 3/22/11
WESTERN MENNONITE 9 Jefferson (3A) 1 (7 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 9 Jefferson (3A) 3 (7 inn.Innings)
Thursday, 3/24/11
WESTERN MENNONITE 3 Blanchet Catholic (3A) 2
Friday, 3/25/11
Corbett (3A) 10 KENNEDY 3 (7 inn.Innings)
Scio @ SALEM ACADEMY (3A) 12:00pm
Corbett (3A) 15 KENNEDY 2 (6 inn.Innings)
CULVER 6 Echo 1  (Pilot Rock Tournament )
Heppner 8 CENTRAL LINN 3  (Union Inv)
Culver 4 PILOT ROCK 3  (Pilot Rock Tournament )
Central Linn 7 UNION 3  (Union Inv)
Saturday, 3/26/11
WESTON-MCEWEN 4 Central Linn 3  (Union Inv)
PINE EAGLE 3 Culver 2
Tuesday, 3/29/11
Culver 12 SCIO 2 (5 inn.Innings)
Wednesday, 3/30/11
Douglas (4A) 3 REGIS 1
Thursday, 3/31/11
WESTERN MENNONITE 1 Kennedy 0 (7 inn.Innings)
Colton (3A) @ KENNEDY 4:30pm
REGIS 6 Central Linn 3
PERRYDALE 11 Siletz Valley 1 (5 inn.Innings)
Gervais (3A) @ KENNEDY 4:30pm
Friday, 4/1/11
KENNEDY 13 Siletz Valley 0 (5 inn.Innings)
Western Mennonite 12 SCIO 4
Regis 8 PERRYDALE 0
Saturday, 4/2/11
Sweet Home (4A) 8 WESTERN MENNONITE 1
Sweet Home (4A) 6 WESTERN MENNONITE 3
Monday, 4/4/11
PERRYDALE 21 Delphian (2A JV) [JV] 0 (5 inn.Innings)
Scio 14 SILETZ VALLEY 4 (6 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 5 Culver 0
JUNCTION CITY (4A) 13 Central Linn 4
Tuesday, 4/5/11
CENTRAL LINN 9 Gaston 3
Wednesday, 4/6/11
REGIS 16 Scio 2
Kennedy @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Thursday, 4/7/11
REGIS 10 Kennedy 0 (5 inn.Innings)
Friday, 4/8/11
Kennedy @ CORBETT (3A) 5:30pm
PERRYDALE 4 Central Linn 1
CULVER 15 Siletz Valley 1 (5 inn.Innings)
Regis @ WESTERN MENNONITE 4:30pm
Saturday, 4/9/11
CULVER 5 Central Linn 2
Central Linn 7 CULVER 5
Monday, 4/11/11
CENTRAL LINN 11 Kennedy 1 (6 inn.Innings)
CULVER 5 Perrydale 4
SWEET HOME (4A) 3 Regis 2 (9 inn.Innings)
Tuesday, 4/12/11
CULVER 10 Burns (3A) 0 (5 inn.Innings)
Regis 2 WESTERN MENNONITE 0
CULVER 19 Burns (3A) 2 (5 inn.Innings)
Wednesday, 4/13/11
Toledo (3A) @ CENTRAL LINN 5:30pm
Nestucca @ SCIO 4:30pm
KENNEDY 5 Gervais (3A) 4 (7 inn.Innings)
Friday, 4/15/11
Siletz Valley @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Scio @ CENTRAL LINN 5:30pm
Regis 6 CULVER 0
Perrydale @ KENNEDY 4:30pm
Monday, 4/18/11
REGIS 10 Sheridan (3A) 1
KENNEDY 4 Scio 3
Western Mennonite 6 PERRYDALE 1
Central Linn 12 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/19/11
BLANCHET CATHOLIC (3A) 5 Regis 0
Central Linn 8 SCIO 3
WESTERN MENNONITE 13 Siletz Valley 3 (5 inn.Innings)
Wednesday, 4/20/11
Scio 11 NESTUCCA 4
Perrydale 9 KENNEDY 4
Thursday, 4/21/11
REGIS 13 Siletz Valley 0 (5 inn.Innings)
Horizon Christian, Tualatin (3A) 7 KENNEDY 1
Friday, 4/22/11
PERRYDALE 14 Scio 1 (5 inn.Innings)
Culver 8 KENNEDY 3
WESTERN MENNONITE 2 Central Linn 1
Saturday, 4/23/11
BLANCHET CATHOLIC (3A) 21 Kennedy 5 (5 inn.Innings)
Monday, 4/25/11
Scio @ CULVER 4:30pm
Western Mennonite 6 KENNEDY 3
Perrydale @ SILETZ VALLEY 4:30pm
Tuesday, 4/26/11
Regis 1 CENTRAL LINN 0
Wednesday, 4/27/11
REGIS 10 Perrydale 0 (5 inn.Innings)
Kennedy 9 SILETZ VALLEY 3 (5 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 4 Scio 0
Friday, 4/29/11
Western Mennonite 8 CULVER 0
Perrydale @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Siletz Valley @ SCIO 4:30pm
Regis 3 KENNEDY 1
Saturday, 4/30/11
Culver 9 CENTRAL LINN 8 (8 inn.Innings)
Culver 6 CENTRAL LINN 5
Monday, 5/2/11
Central Linn 5 MONROE 4 (9 inn.Innings)
Western Mennonite 15 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/3/11
Perrydale 9 SILETZ VALLEY 1
Regis 3 DOUGLAS (4A) 1
Delphian (2A JV) [JV] 17 KENNEDY 1 (5 inn.Innings)
GRANT UNION (3A) 9 Culver 0
GRANT UNION (3A) 7 Culver 6
Wednesday, 5/4/11
REGIS 2 Western Mennonite 0
Gervais (3A) 13 SCIO 3 (6 inn.Innings)
Thursday, 5/5/11
CULVER 11 Scio 0 (5 inn.Innings)
Kennedy 12 CHEMAWA (3A JV) [JV] 2 (5 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 8 Colton (3A) 0
Friday, 5/6/11
CENTRAL LINN 4 Perrydale 3 (6 inn.Innings)
Toledo (3A) @ KENNEDY 4:30pm
Regis 7 SCIO 1 (5 inn.Innings)
Monday, 5/9/11
Regis 17 SILETZ VALLEY 0 (5 inn.Innings)
PERRYDALE 6 Culver 3
Horizon Christian, Tualatin (3A) 2 WESTERN MENNONITE 0
Central Linn 7 KENNEDY 1
Tuesday, 5/10/11
Siletz Valley @ DELPHIAN (2A JV) [JV] 4:30pm
Thursday, 5/12/11
Perrydale 20 DELPHIAN (2A JV) [JV] 2 (5 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 10 Vernonia 0 (5 inn.Innings)
Friday, 5/13/11
Central Linn 10 SCIO 0 (6 inn.Innings)
REGIS 12 Culver 1 (5 inn.Innings)
PERRYDALE 15 Kennedy 14
SILETZ VALLEY 12 Delphian (2A JV) [JV] 2 (5 inn.Innings)
SILETZ VALLEY 19 Delphian (2A JV) [JV] 1 (5 inn.Innings)
Saturday, 5/14/11
Western Mennonite 6 BLANCHET CATHOLIC (3A) 5
Monday, 5/16/11
Siletz Valley @ CENTRAL LINN 5:30pm
Kennedy 2 SCIO 0
WESTERN MENNONITE 2 Perrydale 0
REGIS 10 Horizon Christian, Tualatin (3A) 2
Tuesday, 5/17/11
Western Mennonite 6 GASTON 1
KENNEDY 19 Delphian (2A JV) [JV] 3 (5 inn.Innings)
REGIS 11 Dayton (3A) 0 (5 inn.Innings)
CENTRAL LINN 1 Siletz Valley 0
Wednesday, 5/18/11
KENNEDY 14 Perrydale 13
Culver @ SILETZ VALLEY 4:30pm
Thursday, 5/19/11
Regis 4 DAYTON (3A) 0
PERRYDALE 4 Culver 3
Friday, 5/20/11
CULVER 5 Kennedy 4 (8 inn.Innings)
CENTRAL LINN 3 Western Mennonite 1
Perrydale 2 SCIO 0
Wednesday, 5/25/11
YONCALLA 5 Central Linn 3
REGIS 12 Vernonia 0 (5 inn.Innings)
WESTERN MENNONITE 7 Lost River 0
Friday, 5/27/11
REGIS 4 Weston-McEwen 0
Western Mennonite 1 PILOT ROCK 0
Tuesday, 5/31/11
WESTERN MENNONITE 1 Glendale 0
REGIS 9 Yoncalla 1
Friday, 6/3/11
Regis 4 WESTERN MENNONITE 1 (7 inn.Innings)   (State Championship)

Special District 4

2011 Softball 2A Special District 4 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Butte Falls Loggers (1A) 12 0 1.000 17 4 0.810 15 4 0.789 L1 177 73 7 6 7 7 6 11
Lost River Raiders 11 3 0.786 18 5 0.783 11 4 0.733 L2 196 68 10 8 16 6 9 17
Prospect Charter Cougars (1A) 6 6 0.500 11 10 0.524 7 7 0.500 L1 169 168 26 24 25 25 25 34
Gold Beach Panthers 2 2 0.500 12 10 0.545 3 2 0.600 L1 202 94 25 25 26 5 20 43
Chiloquin Queens (1A) 3 9 0.250 4 12 0.250 3 11 0.214 L3 94 201 32 36 36 31 34 35
Bonanza Antlers 0 14 0.000 0 21 0.000 0 14 0.000 L21 68 310 39 42 40 35 40 37
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Monday, 3/14/11
RIDDLE 6 Butte Falls 0
Tuesday, 3/15/11
Lost River @ MODOC (CA) 4:30pm
Prospect Charter 5 DAYS CREEK 3
Lakeview (3A) @ BONANZA 4:30pm
Thursday, 3/17/11
GLENDALE 14 Prospect Charter 4 (5 inn.Innings)
LOST RIVER 5 Lakeview (3A) 1
BUTTE FALLS 11 Days Creek 9
Monday, 3/21/11
Gold Beach 20 BONANZA 0 (5 inn.Innings)
Gold Beach 22 BONANZA 4 (5 inn.Innings)
Tuesday, 3/22/11
LOST RIVER 8 Gold Beach 0
LOST RIVER 5 Gold Beach 1
Thursday, 3/24/11
Butte Falls @ PROSPECT CHARTER 4:00pm
Saturday, 3/26/11
Glendale 7 BUTTE FALLS 2 (7 inn.Innings)
Glendale 19 BUTTE FALLS 7 (5 inn.Innings)
Prospect Charter @ ILLINOIS VALLEY (3A) 12:00pm
Prospect Charter @ ILLINOIS VALLEY (3A) 2:30pm
Wednesday, 3/30/11
DEL NORTE (CA) 3 Gold Beach 2
PROSPECT CHARTER 29 Milo Adventist Academy (2A JV) [JV] 0
Lost River 7 LAKEVIEW (3A) 3 (9 inn.Innings)
Thursday, 3/31/11
Butte Falls 7 DAYS CREEK 2
GLIDE (3A) 20 Chiloquin 0 (5 inn.Innings)
Friday, 4/1/11
ST BERNARD'S (CA) 4 Gold Beach 1  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
FERNDALE (CA) 18 Gold Beach 11  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
PROSPECT CHARTER 14 Rogue River (3A JV) [JV] 2
PROSPECT CHARTER 19 Rogue River (3A JV) [JV] 2
Saturday, 4/2/11
ARCATA (CA) 10 Gold Beach 0  (Arcata Lady Tigers Softball Tournament)
Lost River 21 CASCADE CHRISTIAN (3A) 8
Butte Falls @ ST MARY'S (3A) 12:00pm
Lost River 17 CASCADE CHRISTIAN (3A) 2
Butte Falls @ ST MARY'S (3A) 2:00pm
Tuesday, 4/5/11
Del Norte (CA) 5 GOLD BEACH 4
Etna (CA) 17 BONANZA 2 (5 inn.Innings)
Etna (CA) 21 BONANZA 3 (5 inn.Innings)
Lost River 10 ST MARY'S (3A) 0 (5 inn.Innings)
Thursday, 4/7/11
Lost River @ ETNA (CA) 1:00pm
Etna (CA) @ LOST RIVER 3:30pm
Mazama (4A JV) [JV] @ BONANZA 4:30pm
Friday, 4/8/11
Cascade Christian (3A) 14 PROSPECT CHARTER 2
Oakridge 22 CHILOQUIN 8
Cascade Christian (3A) 13 PROSPECT CHARTER 0 (5 inn.Innings)
Oakridge 16 CHILOQUIN 3 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/12/11
CHILOQUIN 17 St Mary's (3A) 7 (5 inn.Innings)
LOST RIVER 16 Bonanza 5 (5 inn.Innings)
MILO ADVENTIST ACADEMY (2A JV) [JV] 16 Prospect Charter 3 (5 inn.Innings)
Thursday, 4/14/11
BUTTE FALLS 13 Prospect Charter 0 (5 inn.Innings)
Saturday, 4/16/11
LOST RIVER 8 Chiloquin 5
Butte Falls 9 BONANZA 5
LOST RIVER 11 Chiloquin 0 (5 inn.Innings)
Butte Falls 11 BONANZA 0 (5 inn.Innings)
Prospect Charter @ ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 2:15pm
Prospect Charter @ ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 12:00pm
Monday, 4/18/11
Gold Beach 9 MYRTLE POINT (3A) 2
Gold Beach 13 MYRTLE POINT (3A) 0
Tuesday, 4/19/11
Butte Falls 3 LOST RIVER 2
Prospect Charter 19 CHILOQUIN 10
GOLD BEACH 5 Coquille (3A) 0
Thursday, 4/21/11
BUTTE FALLS 10 Chiloquin 0 (5 inn.Innings)
Prospect Charter 16 BONANZA 6 (6 inn.Innings)
Saturday, 4/23/11
GOLD BEACH 17 Bandon (3A) 0 (5 inn.Innings)
GOLD BEACH 12 Bandon (3A) 0 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/26/11
Lost River 7 PROSPECT CHARTER 2
CHILOQUIN 15 Bonanza 4 (5 inn.Innings)
Butte Falls 11 ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 2 (5 inn.Innings)
Wednesday, 4/27/11
Gold Beach 16 REEDSPORT 2 (5 inn.Innings)
Modoc (CA) 14 BONANZA 2 (5 inn.Innings)
Modoc (CA) 22 BONANZA 1 (5 inn.Innings)
Butte Falls 3 ST MARY'S (3A) 2
Thursday, 4/28/11
Bonanza @ MAZAMA (4A JV) [JV] 5:00pm
MAZAMA (4A JV) [JV] 17 Bonanza 0 (5 inn.Innings)
Friday, 4/29/11
Glide (3A) 6 GOLD BEACH 3
Glide (3A) 12 GOLD BEACH 1 (6 inn.Innings)
Saturday, 4/30/11
PROSPECT CHARTER 3 Chiloquin 2
BUTTE FALLS 7 Lost River 6
PROSPECT CHARTER 13 Chiloquin 4
BUTTE FALLS 3 Lost River 2
Tuesday, 5/3/11
GOLD BEACH 25 Myrtle Point (3A) 1
Lost River 14 BONANZA 1 (5 inn.Innings)
Butte Falls 7 PROSPECT CHARTER 0
Thursday, 5/5/11
St Mary's (3A) @ BUTTE FALLS 4:30pm
HENLEY (4A JV) [JV] 16 Bonanza 5 (5 inn.Innings)
HENLEY (4A JV) [JV] 10 Bonanza 0 (5 inn.Innings)
Friday, 5/6/11
Gold Beach 7 COQUILLE (3A) 6
Gold Beach 20 COQUILLE (3A) 3 (5 inn.Innings)
Saturday, 5/7/11
LOST RIVER 8 Prospect Charter 0
Chiloquin 11 BONANZA 9
LOST RIVER 10 Prospect Charter 0 (5 inn.Innings)
Chiloquin 14 BONANZA 6
Tuesday, 5/10/11
LOST RIVER 5 Tulelake (CA) 0
LOST RIVER 9 Tulelake (CA) 6
BUTTE FALLS 10 Bonanza 0 (5 inn.Innings)
Gold Beach 12 BANDON (3A) 0
Wednesday, 5/11/11
Prospect Charter 14 ROGUE RIVER (3A JV) [JV] 6 (6 inn.Innings)
Thursday, 5/12/11
Lost River 15 CHILOQUIN 0 (5 inn.Innings)
Saturday, 5/14/11
Butte Falls 12 CHILOQUIN 1 (5 inn.Innings)
Butte Falls 26 CHILOQUIN 4 (5 inn.Innings)
PROSPECT CHARTER 11 Bonanza 8
PROSPECT CHARTER 14 Bonanza 3 (5 inn.Innings)
Tuesday, 5/17/11
Lost River 10 BONANZA 4
BUTTE FALLS 20 Prospect Charter 1 (5 inn.Innings)
Wednesday, 5/18/11
GLIDE (3A) 5 Gold Beach 1
MAZAMA (4A) 10 Lost River 0 (5 inn.Innings)
Wednesday, 5/25/11
WESTERN MENNONITE 7 Lost River 0
BUTTE FALLS 5 North Douglas 4
Friday, 5/27/11
GLENDALE 1 Butte Falls 0

Special District 5

2011 Softball 2A Special District 5 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Pilot Rock Rockets 12 0 1.000 21 6 0.778 19 2 0.905 L1 195 70 3 3 2 4 2 3
Weston-McEwen Tiger-Scots (3A) 7 5 0.583 16 10 0.615 12 7 0.632 L1 168 87 8 5 5 8 5 1
Irrigon Knights (3A) 5 7 0.417 13 10 0.565 9 9 0.500 L1 151 134 17 18 15 20 18 6
Heppner Mustangs 4 8 0.333 10 10 0.500 7 9 0.438 L3 91 80 12 17 17 16 15 4
Echo Cougars 2 10 0.167 11 13 0.458 5 12 0.294 W1 177 163 23 27 24 28 27 7
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed

Home team in CAPS

Thursday, 3/17/11
WESTON-MCEWEN 15 Waitsburg (WA) 14
ECHO 19 Riverside (3A) 0 (5 inn.Innings)
Friday, 3/18/11
ECHO 15 Elgin - Imbler 1
IRRIGON 3 Corbett (3A) 1
ECHO 8 Elgin - Imbler 7
Corbett (3A) 5 IRRIGON 2 (9 inn.Innings)
Saturday, 3/19/11
HEPPNER 7 Grant Union (3A) 4
PILOT ROCK 5 Wallowa 1
PILOT ROCK 12 Wallowa 2
HEPPNER 10 Knappa 0
Monday, 3/21/11
Pilot Rock 17 RIVERSIDE (3A) 4 (5 inn.Innings)   (Riverside Softball Tourney)
Weston-McEwen @ RIVERSIDE (3A)   (Riverside Tournament) TBA
Clatskanie (3A) 2 WESTON-MCEWEN 0  (Riverside Softball Tourney)
IRRIGON 9 Elgin - Imbler 2  (Spring Break Bash)
PILOT ROCK 3 Clatskanie (3A) 2  (Riverside Softball Tourney)
Irrigon 5 ELGIN - IMBLER 4  (Spring Break Bash)
LA GRANDE (4A) 6 Weston-McEwen 5 (8 inn.Innings)   (Riverside Softball Tourney)
Tuesday, 3/22/11
Weston-McEwen 19 RIVERSIDE (3A) 0 (5 inn.Innings)
La Grande (4A) 9 PILOT ROCK 2  (Riverside Softball Tourney)
IRRIGON 9 Union 5  (Irrigon Softball Tournament)
Willamina (3A) 2 WESTON-MCEWEN 1  (Riverside Softball Tourney)
Willamina (3A) 3 PILOT ROCK 1  (Riverside Softball Tourney)
Union 10 IRRIGON 0  (Irrigon Softball Tournament)
Friday, 3/25/11
CULVER 6 Echo 1  (Pilot Rock Tournament )
Heppner 8 CENTRAL LINN 3  (Union Inv)
PILOT ROCK 17 Pine Eagle 4  (Throw Down at the Rock )
McLoughlin (4A) 15 ECHO 2  (Pilot Rock Tournament )
Culver 4 PILOT ROCK 3  (Pilot Rock Tournament )
Heppner 5 UNION 4  (Union Inv)
Saturday, 3/26/11
PILOT ROCK 11 Echo 0  (Pilot Rock Tournament )
ECHO 11 Pine Eagle 7  (Pilot Rock Tournament )
WESTON-MCEWEN 4 Central Linn 3  (Union Inv)
Weston-McEwen 4 UNION 3  (Union Inv)
Tuesday, 3/29/11
Weston-McEwen 9 WAITSBURG (WA) 4
Echo 20 RIVERSIDE (3A) 3
IRRIGON 9 DeSales (WA) 5
Thursday, 3/31/11
Echo 18 PENDLETON (5A JV) [JV] 3
Echo 17 PENDLETON (5A JV) [JV] 10
MCLOUGHLIN (4A) 3 Pilot Rock 2
MCLOUGHLIN (4A) 8 Pilot Rock 7
Saturday, 4/2/11
Weston-McEwen 21 RIVERSIDE (3A) 0 (5 inn.Innings)
Weston-McEwen 24 RIVERSIDE (3A) 6 (5 inn.Innings)
HEPPNER 1 Grant Union (3A) 0
Grant Union (3A) 5 HEPPNER 2
Tuesday, 4/5/11
Echo 14 PENDLETON (5A JV) [JV] 3
ECHO 10 Pendleton (5A JV) [JV] 2
Weston-McEwen 5 ENTERPRISE - JOSEPH 4 (10 inn.Innings)
Thursday, 4/7/11
HEPPNER 22 Riverside (3A) 4
Friday, 4/8/11
IRRIGON 23 Riverside (3A) 3 (5 inn.Innings)
IRRIGON 19 Riverside (3A) 4 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/12/11
HEPPNER 7 Irrigon 5
PILOT ROCK 11 Echo 2
Friday, 4/15/11
WESTON-MCEWEN 7 Echo 6 (8 inn.Innings)
WESTON-MCEWEN 10 Echo 0 (6 inn.Innings)
Saturday, 4/16/11
PILOT ROCK 4 Heppner 0
Tuesday, 4/19/11
Pilot Rock 14 IRRIGON 6 (8 inn.Innings)
WESTON-MCEWEN 10 Heppner 0 (6 inn.Innings)
Saturday, 4/23/11
HEPPNER 9 Echo 1
Irrigon 3 WESTON-MCEWEN 1
HEPPNER 9 Echo 7
WESTON-MCEWEN 7 Irrigon 6
Monday, 4/25/11
PILOT ROCK 1 Heppner 0
Tuesday, 4/26/11
Irrigon 16 ECHO 2 (5 inn.Innings)
PILOT ROCK 6 Weston-McEwen 1
Thursday, 4/28/11
IRRIGON 7 Heppner 3
IRRIGON 3 Heppner 2
Saturday, 4/30/11
Pilot Rock 5 ECHO 3
Pilot Rock 14 ECHO 2
Tuesday, 5/3/11
Weston-McEwen 4 ECHO 0
Pilot Rock 5 HEPPNER 0
Saturday, 5/7/11
PILOT ROCK 11 Irrigon 1 (5 inn.Innings)
Weston-McEwen 1 HEPPNER 0
PILOT ROCK 12 Irrigon 1 (5 inn.Innings)
HEPPNER 2 Weston-McEwen 1
Tuesday, 5/10/11
ECHO 4 Heppner 0
Weston-McEwen 12 IRRIGON 3
Saturday, 5/14/11
Pilot Rock 4 WESTON-MCEWEN 2
IRRIGON 6 Echo 4
Pilot Rock 9 WESTON-MCEWEN 4
Echo 11 IRRIGON 4
Tuesday, 5/17/11
PILOT ROCK 6 Enterprise - Joseph 4
IRRIGON 11 Heppner 4
Saturday, 5/21/11
WESTON-MCEWEN 5 Irrigon 0  (District Tournament)
PILOT ROCK 4 Weston-McEwen 3  (Irrigon )
Wednesday, 5/25/11
PILOT ROCK 9 Gaston 0 (5 inn.Innings)
Thursday, 5/26/11
WESTON-MCEWEN 2 Enterprise - Joseph 0
Friday, 5/27/11
REGIS 4 Weston-McEwen 0
Western Mennonite 1 PILOT ROCK 0

Special District 6

2011 Softball 2A Special District 6 Standings
Conference Overall 2A Class Ratings
Team W L Pct W L Pct W L Pct Streak RS RA OSAA RPI Colley Power BCS SOS
Enterprise - Joseph Cubs 19 1 0.950 19 5 0.792 19 5 0.792 L4 98 27 9 12 13 14 12 31
Union Lady Cats 16 4 0.800 21 10 0.677 21 9 0.700 L1 230 142 13 22 19 21 21 21
Pine Eagle Spartans (1A) 9 11 0.450 11 15 0.423 11 14 0.440 L1 181 221 29 29 30 30 30 36
Elgin - Imbler Huskies 8 12 0.400 8 17 0.320 8 17 0.320 L1 66 111 34 34 35 34 34 41
Wallowa Cougars (1A) 7 13 0.350 7 16 0.304 7 16 0.304 L1 160 204 31 31 33 32 31 30
Adrian Antelopes (1A) 1 19 0.050 3 22 0.120 1 19 0.050 L13 126 286 42 41 42 41 41 38
Key: RS = Runs Scored, RA = Runs Allowed
Home team in CAPS
Thursday, 3/17/11
NOTUS (ID) 11 Adrian 5
Friday, 3/18/11
ECHO 15 Elgin - Imbler 1
ECHO 8 Elgin - Imbler 7
Horseshoe Bend (ID) 5 ADRIAN 4
ADRIAN 18 Horseshoe Bend (ID) 2
Saturday, 3/19/11
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
Enterprise - Joseph @ LEWISTON, ID TOURNAMENT TBA
PILOT ROCK 5 Wallowa 1
PILOT ROCK 12 Wallowa 2
Monday, 3/21/11
IRRIGON 9 Elgin - Imbler 2  (Spring Break Bash)
Irrigon 5 ELGIN - IMBLER 4  (Spring Break Bash)
MCLOUGHLIN [JV] 5 Union 4  (Irrigon Softball Tournament)
Tuesday, 3/22/11
IRRIGON 9 Union 5  (Irrigon Softball Tournament)
Union 10 IRRIGON 0  (Irrigon Softball Tournament)
Friday, 3/25/11
PILOT ROCK 17 Pine Eagle 4  (Throw Down at the Rock )
Heppner 5 UNION 4  (Union Inv)
McLoughlin 11 PINE EAGLE 0  (Pilot Rock Tournament )
Central Linn 7 UNION 3  (Union Inv)
Saturday, 3/26/11
ECHO 11 Pine Eagle 7  (Pilot Rock Tournament )
PINE EAGLE 3 Culver 2
Weston-McEwen 4 UNION 3  (Union Inv)
Friday, 4/1/11
Union 12 ELGIN - IMBLER 6
Pine Eagle 16 WALLOWA 7
WALLOWA 8 Pine Eagle 2
Union 12 ELGIN - IMBLER 2 (5 inn.Innings)
Enterprise - Joseph 26 ADRIAN 4
Enterprise - Joseph 12 ADRIAN 0
Saturday, 4/2/11
ENTERPRISE - JOSEPH 10 Union 0 (6 inn.Innings)
Pine Eagle @ ELGIN - IMBLER 12:00pm
ADRIAN 14 Wallowa 9
Wallowa 25 ADRIAN 7
ENTERPRISE - JOSEPH 12 Union 1 (5 inn.Innings)
Tuesday, 4/5/11
Weston-McEwen 5 ENTERPRISE - JOSEPH 4 (10 inn.Innings)
Friday, 4/15/11
Pine Eagle 10 ADRIAN 3
Enterprise - Joseph 12 ELGIN - IMBLER 2
UNION 8 Wallowa 0
Pine Eagle 16 ADRIAN 10
UNION 7 Wallowa 3
Enterprise - Joseph 13 ELGIN - IMBLER 2
Saturday, 4/16/11
UNION 7 Adrian 0
Enterprise - Joseph 14 PINE EAGLE 1 (5 inn.Innings)
Enterprise - Joseph 7 PINE EAGLE 5
UNION 7 Adrian 0
Monday, 4/18/11
Pine Eagle 12 ELGIN - IMBLER 2
ELGIN - IMBLER 13 Pine Eagle 12
Tuesday, 4/19/11
Adrian 10 HORSESHOE BEND (ID) 7
Friday, 4/22/11
ELGIN - IMBLER 5 Adrian 4
UNION 17 Pine Eagle 4 (5 inn.Innings)
ELGIN - IMBLER 13 Adrian 3
Enterprise - Joseph 6 WALLOWA 4
Enterprise - Joseph 21 WALLOWA 1 (5 inn.Innings)
UNION 5 Pine Eagle 4
Saturday, 4/23/11
UNION 6 Elgin - Imbler 4
UNION 6 Elgin - Imbler 2
ENTERPRISE - JOSEPH 17 Adrian 1 (5 inn.Innings)
PINE EAGLE 5 Wallowa 4
ENTERPRISE - JOSEPH 8 Adrian 3
PINE EAGLE 20 Wallowa 14
Friday, 4/29/11
Elgin - Imbler 12 PINE EAGLE 10
WALLOWA 18 Adrian 8 (5 inn.Innings)
Enterprise - Joseph 11 UNION 7
Enterprise - Joseph 6 UNION 5
PINE EAGLE 12 Elgin - Imbler 3
WALLOWA 5 Adrian 4
Saturday, 4/30/11
PINE EAGLE 7 Adrian 5
Union 7 WALLOWA 5
ENTERPRISE - JOSEPH 11 Elgin - Imbler 1 (6 inn.Innings)
PINE EAGLE 13 Adrian 5
Union 6 WALLOWA 5
ENTERPRISE - JOSEPH 8 Elgin - Imbler 3
Tuesday, 5/3/11
Elgin - Imbler 6 WALLOWA 5
Elgin - Imbler 14 WALLOWA 11
Friday, 5/6/11
Union 12 ADRIAN 3
Wallowa 19 ELGIN - IMBLER 13
ENTERPRISE - JOSEPH 11 Pine Eagle 2
Union 18 ADRIAN 6 (6 inn.Innings)
Wallowa 7 ELGIN - IMBLER 4
ENTERPRISE - JOSEPH 7 Pine Eagle 1
Saturday, 5/7/11
Union 7 PINE EAGLE 1
ENTERPRISE - JOSEPH 3 Wallowa 0
Elgin - Imbler 13 ADRIAN 4
Wallowa 7 ENTERPRISE - JOSEPH 6
Elgin - Imbler 14 ADRIAN 3
Union 12 PINE EAGLE 8
Tuesday, 5/10/11
Nyssa @ ELGIN - IMBLER 4:00pm
Nyssa 6 ADRIAN 2
Wednesday, 5/11/11
UNION 10 Wallowa 0 (5 inn.Innings)   (Special District #6 1st round)
PINE EAGLE 4 Elgin - Imbler 3
Friday, 5/13/11
Union 3 ENTERPRISE - JOSEPH 1 (9 inn.Innings)   (Special District #6 CHAMPIONSHIP)
UNION 11 Pine Eagle 2  (Special district #6 2nd round playoffs)
Tuesday, 5/17/11
PILOT ROCK 6 Enterprise - Joseph 4
Wednesday, 5/25/11
Union 7 MONROE 3
Thursday, 5/26/11
WESTON-MCEWEN 2 Enterprise - Joseph 0
Saturday, 5/28/11
YONCALLA 14 Union 8