Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Tuesday, March 12, 2013

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Clackamas Cavaliers 1 Tualatin Timberwolves 7  details  
11:30pm Forest Grove Vikings 3 Southridge Skyhawks 8  
11:15pm Franklin Quakers (5A)
(Delta Park)
0 Gresham Gophers 10  
12:45am Hillsboro Spartans
(Hillsboro Stadium Turf)
4 Lake Oswego Lakers 2  details  Endowment game   
1:00am Lakeridge Pacers 17 Putnam Kingsmen (5A) 2  
11:00pm Liberty Falcons (5A)
(Hillsboro Stadium Turf)
2 Glencoe Crimson Tide 10  Endowment game   
11:30pm Madison Senators (5A)
(Glenhaven Park)
0 David Douglas Scots 27  
TBA McNary Celtics 2 Aloha Warriors 0 boxscore   details  
TBA Milwaukie Mustangs (5A)
(Milwaukie)
1 Beaverton Beavers 12  
11:30pm North Salem Vikings 1 Newberg Tigers 12  details  
TBA Oregon City Pioneers
(Oregon City)
4 McMinnville Grizzlies 1  details  
TBA Sherwood Bowmen (5A)
(Sherwood)
3 Sunset Apollos 1  
TBA Tigard Tigers 4 Westview Wildcats 8  
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Cleveland Warriors
(Delta Park)
16 Woodburn Bulldogs 2  
11:15pm Franklin Quakers
(Delta Park)
0 Gresham Gophers (6A) 10  
11:00pm #7 Henley Hornets (4A) 8 Ashland Grizzlies 1  Endowment game   
11:00pm Hood River Valley Eagles
(Westside Elementary)
5 Sandy Pioneers 4 (8 inn.)  
1:00am Lakeridge Pacers (6A) 17 Putnam Kingsmen 2  
11:00pm Liberty Falcons
(Hillsboro Stadium Turf)
2 Glencoe Crimson Tide (6A) 10  Endowment game   
11:30pm Madison Senators
(Glenhaven Park)
0 David Douglas Scots (6A) 27  
TBA Marshfield Pirates 3 North Bend Bulldogs (4A) 1  details  
11:00pm #2 McLoughlin Pioneers (4A) 0 Pendleton Buckaroos 7  Endowment game   
TBA Milwaukie Mustangs
(Milwaukie)
1 Beaverton Beavers (6A) 12  
11:30pm Redmond Panthers
(Redmond High School)
12 La Pine Hawks (4A) 0  details  
TBA Sherwood Bowmen
(Sherwood)
3 Sunset Apollos (6A) 1  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Cascade Cougars 2 #11 Elmira Falcons 1  details  
11:00pm Crook County Cowgirls 12 Burns Hilanders (3A) 1 boxscore   details  
11:30pm Estacada Rangers 4 Colton Vikings (3A) 17  details (6 inn.)  
11:30pm #3 Gladstone Gladiators 11 Central Panthers 1  details (6 inn.)  
11:00pm #7 Henley Hornets 8 Ashland Grizzlies (5A) 1  Endowment game   
11:30pm Hidden Valley Mustangs 1 Rogue River Chieftains (3A) 31  Endowment game   
TBA Marshfield Pirates (5A) 3 North Bend Bulldogs 1  details  
11:00pm #2 McLoughlin Pioneers 0 Pendleton Buckaroos (5A) 7  Endowment game   
11:30pm Rainier Columbians (3A) 2 Scappoose Indians 1  
11:30pm Redmond Panthers (5A)
(Redmond High School)
12 La Pine Hawks 0  details  
11:00pm #12 Sisters Outlaws 6 #10 Madras White Buffalos 7  
11:30pm Sweet Home Huskies 5 #5 Newport Cubs 2  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Amity Warriors 6 Western Mennonite Pioneers (2A) 4  
11:00pm Cascade Christian Challengers
(US Cellular Field # 3)
2 Yreka (CA) Miners 13  
11:00pm Clatskanie Tigers 4 Knappa Loggers (2A) 10  
11:00pm Crook County Cowgirls (4A) 12 Burns Hilanders 1 boxscore   details  
11:30pm Estacada Rangers (4A) 4 Colton Vikings 17  details (6 inn.)  
11:30pm Gaston Greyhounds (2A) 0 Corbett Cardinals 4  
11:30pm Hidden Valley Mustangs (4A) 1 Rogue River Chieftains 31  Endowment game   
11:30pm Illinois Valley Cougars (0-22) Butte Falls Loggers (2A) (13-5)   cancelled 
11:30pm Illinois Valley Cougars (0-22) Butte Falls Loggers (2A) (13-5)   cancelled 
11:30pm Jefferson Lions 8 Regis Rams (2A) 15  
11:30pm Lost River Raiders (2A)
(Lost River)
15 Lakeview Honkers 8  
11:30pm Myrtle Point Bobcats (2A) 17 Coquille Red Devils 23  
11:30pm (MDT) Nyssa Bulldogs 7 Nampa Christian (ID) Trojans 4  
11:00pm Portland Christian Royals (2A) 16 Portland Adventist Academy Cougars 6  
11:30pm Rainier Columbians 2 Scappoose Indians (4A) 1  
11:30pm Reedsport Braves (2A) 2 Bandon Tigers 8  
11:30pm Salem Academy Crusaders 13 Valley Catholic Valiants 2  details  
TBA Weiser (ID) Wolverines 1 Vale Vikings 9 boxscore   
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Amity Warriors (3A) 6 Western Mennonite Pioneers 4  
11:00pm Clatskanie Tigers (3A) 4 Knappa Loggers 10  
11:30pm Gaston Greyhounds 0 Corbett Cardinals (3A) 4  
11:00pm Gold Beach Panthers 1 Glendale Pirates 16 (5 inn.)  
11:00pm Grant Union Prospectors
(John Day)
8 Pilot Rock Rockets 10  
11:30pm Illinois Valley Cougars (3A) (0-22) Butte Falls Loggers (13-5)   cancelled 
11:30pm Illinois Valley Cougars (3A) (0-22) Butte Falls Loggers (13-5)   cancelled 
11:30pm Jefferson Lions (3A) 8 Regis Rams 15  
11:30pm Lost River Raiders
(Lost River)
15 Lakeview Honkers (3A) 8  
11:00pm Mazama [JV] Vikings (4A) 10 Bonanza Antlers 9  
11:30pm Myrtle Point Bobcats 17 Coquille Red Devils (3A) 23  
11:30pm Oakridge Warriors 13 Chiloquin Queens 3 boxscore   
11:00pm Portland Christian Royals 16 Portland Adventist Academy Cougars (3A) 6  
11:30pm Reedsport Braves 2 Bandon Tigers (3A) 8  

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Liberty Falcons (5A)
  (Hillsboro Stadium Turf)
2 Glencoe Crimson Tide 10  Endowment game   
TBA Milwaukie Mustangs (5A)
  (Milwaukie)
1 Beaverton Beavers 12  
TBA Sherwood Bowmen (5A)
  (Sherwood)
3 Sunset Apollos 1  
TBA Clackamas Cavaliers 1 Tualatin Timberwolves 7  details  
1:00am Lakeridge Pacers 17 Putnam Kingsmen (5A) 2  
TBA Oregon City Pioneers
  (Oregon City)
4 McMinnville Grizzlies 1  details  
11:15pm Franklin Quakers (5A)
  (Delta Park)
0 Gresham Gophers 10  
11:30pm Madison Senators (5A)
  (Glenhaven Park)
0 David Douglas Scots 27  
11:30pm Forest Grove Vikings 3 Southridge Skyhawks 8  
12:45am Hillsboro Spartans
  (Hillsboro Stadium Turf)
4 Lake Oswego Lakers 2  details  Endowment game   
TBA Tigard Tigers 4 Westview Wildcats 8  
TBA McNary Celtics 2 Aloha Warriors 0 boxscore   details  
11:30pm North Salem Vikings 1 Newberg Tigers 12  details  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Liberty Falcons
  (Hillsboro Stadium Turf)
2 Glencoe Crimson Tide (6A) 10  Endowment game   
TBA Milwaukie Mustangs
  (Milwaukie)
1 Beaverton Beavers (6A) 12  
TBA Sherwood Bowmen
  (Sherwood)
3 Sunset Apollos (6A) 1  
11:00pm Hood River Valley Eagles
  (Westside Elementary)
5 Sandy Pioneers 4 (8 inn.)  
1:00am Lakeridge Pacers (6A) 17 Putnam Kingsmen 2  
11:00pm Cleveland Warriors
  (Delta Park)
16 Woodburn Bulldogs 2  
11:15pm Franklin Quakers
  (Delta Park)
0 Gresham Gophers (6A) 10  
11:30pm Madison Senators
  (Glenhaven Park)
0 David Douglas Scots (6A) 27  
TBA Marshfield Pirates 3 North Bend Bulldogs (4A) 1  details  
11:30pm Redmond Panthers
  (Redmond High School)
12 La Pine Hawks (4A) 0  details  
11:00pm #7 Henley Hornets (4A) 8 Ashland Grizzlies 1  Endowment game   
11:00pm #2 McLoughlin Pioneers (4A) 0 Pendleton Buckaroos 7  Endowment game   

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Rainier Columbians (3A) 2 Scappoose Indians 1  
11:30pm Estacada Rangers 4 Colton Vikings (3A) 17  details (6 inn.)  
11:30pm #3 Gladstone Gladiators 11 Central Panthers 1  details (6 inn.)  
11:30pm Cascade Cougars 2 #11 Elmira Falcons 1  details  
TBA Marshfield Pirates (5A) 3 North Bend Bulldogs 1  details  
11:00pm #12 Sisters Outlaws 6 #10 Madras White Buffalos 7  
11:30pm Sweet Home Huskies 5 #5 Newport Cubs 2  
11:30pm Redmond Panthers (5A)
  (Redmond High School)
12 La Pine Hawks 0  details  
11:00pm #7 Henley Hornets 8 Ashland Grizzlies (5A) 1  Endowment game   
11:30pm Hidden Valley Mustangs 1 Rogue River Chieftains (3A) 31  Endowment game   
11:00pm #2 McLoughlin Pioneers 0 Pendleton Buckaroos (5A) 7  Endowment game   
11:00pm Crook County Cowgirls 12 Burns Hilanders (3A) 1 boxscore   details  

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Weiser (ID) Wolverines 1 Vale Vikings 9 boxscore   
11:00pm Clatskanie Tigers 4 Knappa Loggers (2A) 10  
11:30pm Rainier Columbians 2 Scappoose Indians (4A) 1  
11:30pm Gaston Greyhounds (2A) 0 Corbett Cardinals 4  
11:00pm Portland Christian Royals (2A) 16 Portland Adventist Academy Cougars 6  
11:30pm Reedsport Braves (2A) 2 Bandon Tigers 8  
11:30pm Estacada Rangers (4A) 4 Colton Vikings 17  details (6 inn.)  
11:30pm Amity Warriors 6 Western Mennonite Pioneers (2A) 4  
11:30pm Jefferson Lions 8 Regis Rams (2A) 15  
11:30pm Salem Academy Crusaders 13 Valley Catholic Valiants 2  details  
11:30pm (MDT) Nyssa Bulldogs 7 Nampa Christian (ID) Trojans 4  
11:30pm Lost River Raiders (2A)
  (Lost River)
15 Lakeview Honkers 8  
11:30pm Myrtle Point Bobcats (2A) 17 Coquille Red Devils 23  
11:30pm Hidden Valley Mustangs (4A) 1 Rogue River Chieftains 31  Endowment game   
11:00pm Cascade Christian Challengers
  (US Cellular Field # 3)
2 Yreka (CA) Miners 13  
11:30pm Illinois Valley Cougars (0-22) Butte Falls Loggers (2A) (13-5)   cancelled 
11:30pm Illinois Valley Cougars (0-22) Butte Falls Loggers (2A) (13-5)   cancelled 
11:00pm Crook County Cowgirls (4A) 12 Burns Hilanders 1 boxscore   details  

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Clatskanie Tigers (3A) 4 Knappa Loggers 10  
11:30pm Gaston Greyhounds 0 Corbett Cardinals (3A) 4  
11:00pm Portland Christian Royals 16 Portland Adventist Academy Cougars (3A) 6  
11:30pm Oakridge Warriors 13 Chiloquin Queens 3 boxscore   
11:30pm Reedsport Braves 2 Bandon Tigers (3A) 8  
11:30pm Amity Warriors (3A) 6 Western Mennonite Pioneers 4  
11:30pm Jefferson Lions (3A) 8 Regis Rams 15  
11:00pm Gold Beach Panthers 1 Glendale Pirates 16 (5 inn.)  
11:30pm Lost River Raiders
  (Lost River)
15 Lakeview Honkers (3A) 8  
11:30pm Myrtle Point Bobcats 17 Coquille Red Devils (3A) 23  
11:00pm Mazama [JV] Vikings (4A) 10 Bonanza Antlers 9  
11:30pm Illinois Valley Cougars (3A) (0-22) Butte Falls Loggers (13-5)   cancelled 
11:30pm Illinois Valley Cougars (3A) (0-22) Butte Falls Loggers (13-5)   cancelled 
11:00pm Grant Union Prospectors
  (John Day)
8 Pilot Rock Rockets 10  

+ denotes neutral site