Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Tuesday, May 14, 2013

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Barlow Bruins 7 Corbett Cardinals (3A) 0  
TBA Beaverton Beavers
(Beaverton)
6 Lakeridge Pacers 1  6A Play-In 
TBA Canby Cougars 10 Hillsboro Spartans 0 (5 inn.)  6A Play-In 
11:30pm Centennial Eagles 9 Tigard Tigers 4  details  6A Play-In 
11:30pm Clackamas Cavaliers
(Clackamas)
4 Central Catholic Rams 5  
11:30pm Crater Comets 9 Gresham Gophers 4  6A Play-In 
TBA Forest Grove Vikings 3 Westview Wildcats 1  
TBA Lincoln Cardinals
(Erv Lind Stadium)
5 West Linn Lions 0  
11:30pm McMinnville Grizzlies 7 South Medford Panthers 11  6A Play-In 
TBA McNary Celtics
(McNary HS)
14 Lake Oswego Lakers 0  details  6A Play-In 
11:30pm North Medford Black Tornado
(North Medford High School)
4 South Salem Saxons 3 (10 inn.)  
11:30pm Reynolds Raiders 6 Century Jaguars 2  6A Play-In 
TBA Sheldon Irish 2 Sunset Apollos 3  6A Play-In 
TBA South Eugene Axemen 6 North Salem Vikings 7  6A Play-In 
TBA Southridge Skyhawks 11 McKay Royal Scots 0  6A Play-In 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:45pm Cleveland Warriors
(Delta Park)
8 Bend Lava Bears 7  
11:30pm #11 Elmira Falcons (4A) 8 Willamette Wolverines 5  
11:30pm Hood River Valley Eagles 3 St Helens Lions 6  
TBA La Salle Prep Falcons (4A) 2 Roosevelt Roughriders 1  
TBA Marshfield Pirates 5 Glide Wildcats (3A) 2  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #1 Banks Lady Braves 11 Dayton Pirates (3A) 0  
11:30pm Central Panthers 2 #6 Yamhill-Carlton Tigers 7  
TBA Colton Vikings (3A)
(Colton)
3 #4 Molalla Indians 6  details  
11:30pm #11 Elmira Falcons 8 Willamette Wolverines (5A) 5  
11:00pm #7 Henley Hornets 3 Pleasant Hill Billies (3A) 0  
TBA La Salle Prep Falcons 2 Roosevelt Roughriders (5A) 1  
11:30pm Stayton Eagles 0 North Marion Huskies 3  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #1 Banks Lady Braves (4A) 11 Dayton Pirates 0  
11:30pm Barlow Bruins (6A) 7 Corbett Cardinals 0  
TBA Colton Vikings
(Colton)
3 #4 Molalla Indians (4A) 6  details  
11:30pm Coquille Red Devils 9 Bandon Tigers 1  
11:00pm #7 Henley Hornets (4A) 3 Pleasant Hill Billies 0  
11:00pm Lakeview Honkers
(Lakeview)
28 Illinois Valley Cougars 8 (5 inn.)  
TBA Marshfield Pirates (5A) 5 Glide Wildcats 2  
9:00pm Nyssa Bulldogs 12 Riverside Pirates 2 (5 inn.)  
10:30pm Union Lady Cats (2A)
(Union)
10 Vale Vikings 2  
11:30pm Warrenton Warriors 8 Clatskanie Tigers 7 (8 inn.)  3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs #4 @ #3 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Lost River Raiders
(Lost River)
4 Gold Beach Panthers 10  2A/1A - Special District 4 League Playoffs #4 @ #3 
10:30pm Union Lady Cats
(Union)
10 Vale Vikings (3A) 2  
TBA Weston-McEwen Tiger-Scots
(Athena)
4 Echo Cougars 3  2A/1A - Special District 5 League Playoffs 

+ denotes neutral site

6A

6A Play-In
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Beaverton Beavers
  (Beaverton)
6 Lakeridge Pacers 1  6A Play-In 
TBA Southridge Skyhawks 11 McKay Royal Scots 0  6A Play-In 
11:30pm Centennial Eagles 9 Tigard Tigers 4  details  6A Play-In 
11:30pm Reynolds Raiders 6 Century Jaguars 2  6A Play-In 
TBA Canby Cougars 10 Hillsboro Spartans 0 (5 inn.)  6A Play-In 
11:30pm McMinnville Grizzlies 7 South Medford Panthers 11  6A Play-In 
TBA McNary Celtics
  (McNary HS)
14 Lake Oswego Lakers 0  details  6A Play-In 
11:30pm Crater Comets 9 Gresham Gophers 4  6A Play-In 
TBA Sheldon Irish 2 Sunset Apollos 3  6A Play-In 
TBA South Eugene Axemen 6 North Salem Vikings 7  6A Play-In 
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Barlow Bruins 7 Corbett Cardinals (3A) 0  
11:30pm Clackamas Cavaliers
  (Clackamas)
4 Central Catholic Rams 5  
TBA Forest Grove Vikings 3 Westview Wildcats 1  
11:30pm North Medford Black Tornado
  (North Medford High School)
4 South Salem Saxons 3 (10 inn.)  
TBA Lincoln Cardinals
  (Erv Lind Stadium)
5 West Linn Lions 0  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA La Salle Prep Falcons (4A) 2 Roosevelt Roughriders 1  
11:30pm Hood River Valley Eagles 3 St Helens Lions 6  
10:45pm Cleveland Warriors
  (Delta Park)
8 Bend Lava Bears 7  
TBA Marshfield Pirates 5 Glide Wildcats (3A) 2  
11:30pm #11 Elmira Falcons (4A) 8 Willamette Wolverines 5  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #1 Banks Lady Braves 11 Dayton Pirates (3A) 0  
TBA La Salle Prep Falcons 2 Roosevelt Roughriders (5A) 1  
TBA Colton Vikings (3A)
  (Colton)
3 #4 Molalla Indians 6  details  
11:30pm Central Panthers 2 #6 Yamhill-Carlton Tigers 7  
11:30pm Stayton Eagles 0 North Marion Huskies 3  
11:30pm #11 Elmira Falcons 8 Willamette Wolverines (5A) 5  
11:00pm #7 Henley Hornets 3 Pleasant Hill Billies (3A) 0  

+ denotes neutral site

3A

3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Warrenton Warriors 8 Clatskanie Tigers 7 (8 inn.)  3A-1 Lewis & Clark League League Playoffs #4 @ #3 
Eastern Oregon
Time Home Score Away Score Boxscore Info
9:00pm Nyssa Bulldogs 12 Riverside Pirates 2 (5 inn.)  
Sunset
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:30pm Coquille Red Devils 9 Bandon Tigers 1  
Southern
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Lakeview Honkers
  (Lakeview)
28 Illinois Valley Cougars 8 (5 inn.)  
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA #1 Banks Lady Braves (4A) 11 Dayton Pirates 0  
11:30pm Barlow Bruins (6A) 7 Corbett Cardinals 0  
TBA Colton Vikings
  (Colton)
3 #4 Molalla Indians (4A) 6  details  
TBA Marshfield Pirates (5A) 5 Glide Wildcats 2  
11:00pm #7 Henley Hornets (4A) 3 Pleasant Hill Billies 0  
10:30pm Union Lady Cats (2A)
  (Union)
10 Vale Vikings 2  

+ denotes neutral site

2A

2A/1A - Special District 4 League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
11:00pm Lost River Raiders
  (Lost River)
4 Gold Beach Panthers 10  2A/1A - Special District 4 League Playoffs #4 @ #3 
2A/1A - Special District 5 League Playoffs
Time Home Score Away Score Boxscore Info
TBA Weston-McEwen Tiger-Scots
  (Athena)
4 Echo Cougars 3  2A/1A - Special District 5 League Playoffs 
Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
10:30pm Union Lady Cats
  (Union)
10 Vale Vikings (3A) 2  

+ denotes neutral site