Quantcast

Phone in your scores: 541-STAT-OPS

Text us your scores / updates:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Join us on Facebook  Follow orprepsports on Twitter

MOBILE: wap.oregonprepsports.net

Oregon Varsity Softball Schedule
for Friday, March 18, 2016

Winning team is in bold

All games

6A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:45pm Butte Falls Loggers (2A)
(Field of Dreams, Redding Ca)
3 Wilson Trojans 9  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:30pm Centennial Eagles 5 Lakeridge Pacers 1  
5:00pm Corvallis Spartans (5A) 8 Century Jaguars 0  details  
4:30pm Crescent Valley Raiders (5A) 15 North Salem Vikings 5 (5 inn.)  
4:30pm Dallas Dragons (5A) 2 Roseburg Indians 11  
4:30pm David Douglas Scots
(North Powellhurst)
2 West Albany Bulldogs 12  
2:00pm Enterprise (CA) Hornets
(Redding, CA)
1 Wilson Trojans 3  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5:00pm Hillsboro Spartans (5A) 3 Forest Grove Vikings 7  
5:00pm La Salle Prep Falcons (5A) 0 West Linn Lions 6  
4:45pm Las Plumas (CA) Thunderbirds
(Field of Dreams, Redding Ca)
3 Cleveland Warriors 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
1:15pm Lassen (CA) Grizzlies
(Field of Dreams, Redding Ca)
8 Cleveland Warriors 0  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:00pm Madison Senators (6-19) McKay Royal Scots (0-20)   cancelled 
4:30pm McNary Celtics 2 Franklin Quakers 3  
4:30pm Oregon City Pioneers 3 Sprague Olympians 7  
9:45am Paradise (CA) Bobcats
(Field of Dreams, Redding Ca)
5 Cleveland Warriors 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5:00pm Parkrose Broncos (5A) 0 Gresham Gophers 6  
4:30pm Pleasant Hill Billies (3A) 9 Willamette Wolverines 7  
5:00pm Putnam Kingsmen (5A) 10 Tigard Tigers 1  
4:30pm Ridgeview Ravens (5A) 0 Reynolds Raiders 7  
5:00pm South Salem Saxons 9 Lake Oswego Lakers 5  
5:00pm Southridge Skyhawks 5 McMinnville Grizzlies 2  
5:00pm St Helens Lions (5A) 5 Clackamas Cavaliers 6  
12:00pm Wilson Trojans
(Redding, CA)
6 Yreka (CA) Miners 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Corvallis Spartans 8 Century Jaguars (6A) 0  details  
4:30pm Crescent Valley Raiders 15 North Salem Vikings (6A) 5 (5 inn.)  
4:30pm Dallas Dragons 2 Roseburg Indians (6A) 11  
4:30pm Eagle Point Eagles
(Single)
2 Henley Hornets (4A) 11  
3:00pm Hermiston Bulldogs
(Rocky Heights Elementary)
9 Liberty Falcons 2  
5:30pm Hermiston Bulldogs
(Rocky Heights Elementary)
6 Liberty Falcons 4 boxscore   
5:00pm Hillsboro Spartans 3 Forest Grove Vikings (6A) 7  
5:00pm La Salle Prep Falcons 0 West Linn Lions (6A) 6  
5:00pm Milwaukie Mustangs 16 Woodburn Bulldogs 1  
4:00pm Mountain View Cougars 7 Madras White Buffalos (4A) 6  details  
4:30pm North Eugene Highlanders (4-20) South Albany Rebels (3-20)   cancelled 
5:00pm Parkrose Broncos 0 Gresham Gophers (6A) 6  
3:00pm Pendleton Buckaroos
(Pendleton)
17 Kamiakin (WA) Braves 4  
5:00pm Pendleton Buckaroos
(Pendleton)
11 Kamiakin (WA) Braves 0  
5:00pm Putnam Kingsmen 10 Tigard Tigers (6A) 1  
4:30pm Ridgeview Ravens 0 Reynolds Raiders (6A) 7  
5:00pm St Helens Lions 5 Clackamas Cavaliers (6A) 6  
4:00pm Summit Storm 11 La Pine Hawks (3A) 0 (5 inn)  
4:30pm Taft Tigers (3A) 0 Central Panthers 11  
4A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Corbett Cardinals 15 Tillamook Cheesemakers 13  
2:00pm Douglas Trojans 6 North Valley Lady Knights 8  
4:00pm Douglas Trojans 16 North Valley Lady Knights 6 (6 innings)  
4:30pm Eagle Point Eagles (5A)
(Single)
2 Henley Hornets 11  
3:30pm Elmira Falcons 6 Harrisburg Eagles (3A) 1  
4:30pm Gladstone Gladiators 4 Banks Lady Braves 1  details  
2:30pm Hidden Valley Mustangs 16 Sutherlin Bulldogs 18  
4:00pm Hidden Valley Mustangs 9 Sutherlin Bulldogs 12  
1:00pm La Grande Tigers 14 Grant Union Prospectors (3A) 1 (5 innings)  
3:00pm La Grande Tigers 22 Grant Union Prospectors (3A) 4 (5 innings)  
4:00pm Lost River Raiders (2A) 8 Klamath Union Pelicans 0  
4:00pm Mountain View Cougars (5A) 7 Madras White Buffalos 6  details  
4:30pm Newport Cubs 9 Amity Warriors (3A) 5  
4:00pm (MDT) Ontario Tigers 11 New Plymouth (ID) Pilgrims 1 (5 innings)  
4:00pm Philomath Warriors 17 Cottage Grove Lions 1  details  
4:00pm R A Long (WA) Lumberjacks 15 Astoria Fishermen 5 (6 inn)  
4:30pm Scappoose Indians 4 Union (WA) Titans 5  
3A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:30pm Blanchet Catholic Cavaliers 11 Warrenton Warriors 2  
1:00pm Central Linn Cobras (2A)
(Pilot Rock)
1 Weston-McEwen Tiger-Scots 13  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 
4:30pm Chemawa Lady Braves 4 Gervais Ladycats 16 (6 in.)  
4:00pm Clatskanie Tigers 11 Gaston Greyhounds (2A) 1 (6innings)  
3:00pm Dayton Pirates 2 Rainier Columbians 3  
3:30pm Elmira Falcons (4A) 6 Harrisburg Eagles 1  
5:00pm Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs
(Pilot Rock)
3 Pilot Rock Rockets (2A) 21 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
4:30pm Glide Wildcats 4 Oakland Oakers (2A) 2  
2:00pm Illinois Valley Cougars 0 Coquille Red Devils 10  
4:00pm Illinois Valley Cougars 0 Coquille Red Devils 20  
4:30pm Kennedy Trojans (2A) 16 Colton Vikings 3 (5 innings)  
1:00pm La Grande Tigers (4A) 14 Grant Union Prospectors 1 (5 innings)  
3:00pm La Grande Tigers (4A) 22 Grant Union Prospectors 4 (5 innings)  
3:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 2 Portland Christian Royals 15  
5:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 7 Portland Christian Royals 19  
4:30pm Nestucca Bobcats (2A) 3 Willamina Bulldogs 47  
4:30pm Newport Cubs (4A) 9 Amity Warriors 5  
12:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 2 Notus (ID) Pirates 13  
1:30pm (MDT) Nyssa Bulldogs 3 Notus (ID) Pirates 14 (5 inn.)  
4:30pm Pleasant Hill Billies 9 Willamette Wolverines (6A) 7  
3:00pm Scio Loggers
(Pilot Rock)
7 Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs 2  Pilot Rock Tournament 
4:00pm Summit Storm (5A) 11 La Pine Hawks 0 (5 inn)  
4:30pm Taft Tigers 0 Central Panthers (5A) 11  
11:00am Weston-McEwen Tiger-Scots
(Pilot Rock)
4 Scio Loggers 14 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
2A
Time Home Score Away Score Boxscore Info
1:00pm Bandon Tigers 1 Yoncalla Eagles 11 (6 inn)  
3:00pm Bandon Tigers 8 Yoncalla Eagles 20 (6 inn)  
9:45am Butte Falls Loggers
(Field of Dreams, Redding Ca)
1 Enterprise (CA) Hornets 7  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
1:15pm Butte Falls Loggers
(Field of Dreams, Redding Ca)
2 Yreka (CA) Miners 7  details (6 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:45pm Butte Falls Loggers
(Field of Dreams, Redding Ca)
3 Wilson Trojans (6A) 9  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
1:00pm Central Linn Cobras
(Pilot Rock)
1 Weston-McEwen Tiger-Scots (3A) 13  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 
4:00pm Clatskanie Tigers (3A) 11 Gaston Greyhounds 1 (6innings)  
5:00pm Creswell [JV] Bulldogs (3A) 5 Lowell Red Devils 15  
5:00pm Days Creek Wolves (4-11)
(Glendale HS)
Riddle Irish (3-16)  
5:00pm Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs (3A)
(Pilot Rock)
3 Pilot Rock Rockets 21 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
4:00pm Glendale Pirates (12-12) Days Creek Wolves (4-11)  
5:30pm Glendale Pirates (12-12) Riddle Irish (3-16)  
4:30pm Glide Wildcats (3A) 4 Oakland Oakers 2  
4:00pm Ilwaco (WA) Fishermen 6 Knappa Loggers 14  
4:30pm Kennedy Trojans 16 Colton Vikings (3A) 3 (5 innings)  
4:00pm Lost River Raiders 8 Klamath Union Pelicans (4A) 0  
4:30pm Monroe Dragons 11 Regis Rams 1 (5 innings)  
3:30pm Neah-Kah-Nie Pirates 2 Portland Christian Royals (3A) 15  
5:30pm Neah-Kah-Nie Pirates 7 Portland Christian Royals (3A) 19  
4:30pm Nestucca Bobcats 3 Willamina Bulldogs (3A) 47  
9:00am Pilot Rock Rockets
(Pilot Rock)
10 Central Linn Cobras 0  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 

+ denotes neutral site

6A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
2:00pm Enterprise (CA) Hornets
  (Redding, CA)
1 Wilson Trojans 3  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:45pm Las Plumas (CA) Thunderbirds
  (Field of Dreams, Redding Ca)
3 Cleveland Warriors 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
1:15pm Lassen (CA) Grizzlies
  (Field of Dreams, Redding Ca)
8 Cleveland Warriors 0  14th Annual Lady Cubs Tournament 
9:45am Paradise (CA) Bobcats
  (Field of Dreams, Redding Ca)
5 Cleveland Warriors 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5:00pm Hillsboro Spartans (5A) 3 Forest Grove Vikings 7  
5:00pm La Salle Prep Falcons (5A) 0 West Linn Lions 6  
5:00pm Parkrose Broncos (5A) 0 Gresham Gophers 6  
5:00pm Putnam Kingsmen (5A) 10 Tigard Tigers 1  
5:00pm St Helens Lions (5A) 5 Clackamas Cavaliers 6  
4:00pm Madison Senators (6-19) McKay Royal Scots (0-20)   cancelled 
12:00pm Wilson Trojans
  (Redding, CA)
6 Yreka (CA) Miners 1  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5:00pm Southridge Skyhawks 5 McMinnville Grizzlies 2  
5:00pm Corvallis Spartans (5A) 8 Century Jaguars 0  details  
4:30pm Crescent Valley Raiders (5A) 15 North Salem Vikings 5 (5 inn.)  
4:30pm Dallas Dragons (5A) 2 Roseburg Indians 11  
4:30pm Centennial Eagles 5 Lakeridge Pacers 1  
4:30pm David Douglas Scots
  (North Powellhurst)
2 West Albany Bulldogs 12  
4:30pm Oregon City Pioneers 3 Sprague Olympians 7  
4:30pm Ridgeview Ravens (5A) 0 Reynolds Raiders 7  
4:30pm Pleasant Hill Billies (3A) 9 Willamette Wolverines 7  
4:45pm Butte Falls Loggers (2A)
  (Field of Dreams, Redding Ca)
3 Wilson Trojans 9  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:30pm McNary Celtics 2 Franklin Quakers 3  
5:00pm South Salem Saxons 9 Lake Oswego Lakers 5  

+ denotes neutral site

5A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
5:00pm Hillsboro Spartans 3 Forest Grove Vikings (6A) 7  
5:00pm La Salle Prep Falcons 0 West Linn Lions (6A) 6  
5:00pm Milwaukie Mustangs 16 Woodburn Bulldogs 1  
5:00pm Parkrose Broncos 0 Gresham Gophers (6A) 6  
5:00pm Putnam Kingsmen 10 Tigard Tigers (6A) 1  
5:00pm St Helens Lions 5 Clackamas Cavaliers (6A) 6  
5:00pm Corvallis Spartans 8 Century Jaguars (6A) 0  details  
4:30pm Crescent Valley Raiders 15 North Salem Vikings (6A) 5 (5 inn.)  
4:30pm Dallas Dragons 2 Roseburg Indians (6A) 11  
4:30pm Taft Tigers (3A) 0 Central Panthers 11  
4:30pm Eagle Point Eagles
  (Single)
2 Henley Hornets (4A) 11  
4:30pm North Eugene Highlanders (4-20) South Albany Rebels (3-20)   cancelled 
4:00pm Mountain View Cougars 7 Madras White Buffalos (4A) 6  details  
4:30pm Ridgeview Ravens 0 Reynolds Raiders (6A) 7  
4:00pm Summit Storm 11 La Pine Hawks (3A) 0 (5 inn)  
3:00pm Hermiston Bulldogs
  (Rocky Heights Elementary)
9 Liberty Falcons 2  
5:30pm Hermiston Bulldogs
  (Rocky Heights Elementary)
6 Liberty Falcons 4 boxscore   
5:00pm Pendleton Buckaroos
  (Pendleton)
11 Kamiakin (WA) Braves 0  
3:00pm Pendleton Buckaroos
  (Pendleton)
17 Kamiakin (WA) Braves 4  

+ denotes neutral site

4A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm R A Long (WA) Lumberjacks 15 Astoria Fishermen 5 (6 inn)  
4:30pm Scappoose Indians 4 Union (WA) Titans 5  
4:00pm Corbett Cardinals 15 Tillamook Cheesemakers 13  
4:30pm Gladstone Gladiators 4 Banks Lady Braves 1  details  
2:00pm Douglas Trojans 6 North Valley Lady Knights 8  
4:00pm Douglas Trojans 16 North Valley Lady Knights 6 (6 innings)  
4:30pm Eagle Point Eagles (5A)
  (Single)
2 Henley Hornets 11  
4:00pm Mountain View Cougars (5A) 7 Madras White Buffalos 6  details  
4:30pm Newport Cubs 9 Amity Warriors (3A) 5  
4:00pm Philomath Warriors 17 Cottage Grove Lions 1  details  
4:00pm Lost River Raiders (2A) 8 Klamath Union Pelicans 0  
3:30pm Elmira Falcons 6 Harrisburg Eagles (3A) 1  
2:30pm Hidden Valley Mustangs 16 Sutherlin Bulldogs 18  
4:00pm Hidden Valley Mustangs 9 Sutherlin Bulldogs 12  
1:00pm La Grande Tigers 14 Grant Union Prospectors (3A) 1 (5 innings)  
3:00pm La Grande Tigers 22 Grant Union Prospectors (3A) 4 (5 innings)  
4:00pm (MDT) Ontario Tigers 11 New Plymouth (ID) Pilgrims 1 (5 innings)  

+ denotes neutral site

3A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Clatskanie Tigers 11 Gaston Greyhounds (2A) 1 (6innings)  
3:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 2 Portland Christian Royals 15  
5:30pm Neah-Kah-Nie Pirates (2A) 7 Portland Christian Royals 19  
4:30pm Nestucca Bobcats (2A) 3 Willamina Bulldogs 47  
1:00pm Central Linn Cobras (2A)
  (Pilot Rock)
1 Weston-McEwen Tiger-Scots 13  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 
4:30pm Kennedy Trojans (2A) 16 Colton Vikings 3 (5 innings)  
3:00pm Dayton Pirates 2 Rainier Columbians 3  
4:30pm Taft Tigers 0 Central Panthers (5A) 11  
4:30pm Blanchet Catholic Cavaliers 11 Warrenton Warriors 2  
3:00pm Scio Loggers
  (Pilot Rock)
7 Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs 2  Pilot Rock Tournament 
4:00pm Summit Storm (5A) 11 La Pine Hawks 0 (5 inn)  
4:30pm Glide Wildcats 4 Oakland Oakers (2A) 2  
4:30pm Pleasant Hill Billies 9 Willamette Wolverines (6A) 7  
4:30pm Newport Cubs (4A) 9 Amity Warriors 5  
5:00pm Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs
  (Pilot Rock)
3 Pilot Rock Rockets (2A) 21 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
12:00pm (MDT) Nyssa Bulldogs 2 Notus (ID) Pirates 13  
1:30pm (MDT) Nyssa Bulldogs 3 Notus (ID) Pirates 14 (5 inn.)  
11:00am Weston-McEwen Tiger-Scots
  (Pilot Rock)
4 Scio Loggers 14 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
3:30pm Elmira Falcons (4A) 6 Harrisburg Eagles 1  
2:00pm Illinois Valley Cougars 0 Coquille Red Devils 10  
4:00pm Illinois Valley Cougars 0 Coquille Red Devils 20  
1:00pm La Grande Tigers (4A) 14 Grant Union Prospectors 1 (5 innings)  
3:00pm La Grande Tigers (4A) 22 Grant Union Prospectors 4 (5 innings)  
4:30pm Chemawa Lady Braves 4 Gervais Ladycats 16 (6 in.)  

+ denotes neutral site

2A

Non-League
Time Home Score Away Score Boxscore Info
4:00pm Ilwaco (WA) Fishermen 6 Knappa Loggers 14  
4:00pm Clatskanie Tigers (3A) 11 Gaston Greyhounds 1 (6innings)  
3:30pm Neah-Kah-Nie Pirates 2 Portland Christian Royals (3A) 15  
5:30pm Neah-Kah-Nie Pirates 7 Portland Christian Royals (3A) 19  
4:30pm Nestucca Bobcats 3 Willamina Bulldogs (3A) 47  
1:00pm Central Linn Cobras
  (Pilot Rock)
1 Weston-McEwen Tiger-Scots (3A) 13  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 
4:30pm Kennedy Trojans 16 Colton Vikings (3A) 3 (5 innings)  
4:30pm Monroe Dragons 11 Regis Rams 1 (5 innings)  
5:00pm Creswell [JV] Bulldogs (3A) 5 Lowell Red Devils 15  
4:30pm Glide Wildcats (3A) 4 Oakland Oakers 2  
9:45am Butte Falls Loggers
  (Field of Dreams, Redding Ca)
1 Enterprise (CA) Hornets 7  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
1:15pm Butte Falls Loggers
  (Field of Dreams, Redding Ca)
2 Yreka (CA) Miners 7  details (6 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
4:45pm Butte Falls Loggers
  (Field of Dreams, Redding Ca)
3 Wilson Trojans (6A) 9  details (5 innings)  14th Annual Lady Cubs Tournament 
5:30pm Glendale Pirates (12-12) Riddle Irish (3-16)  
4:00pm Glendale Pirates (12-12) Days Creek Wolves (4-11)  
4:00pm Lost River Raiders 8 Klamath Union Pelicans (4A) 0  
5:00pm Enterprise - Joseph - Wallowa Cubs (3A)
  (Pilot Rock)
3 Pilot Rock Rockets 21 (5 inn)  Pilot Rock Tournament 
3:00pm Bandon Tigers 8 Yoncalla Eagles 20 (6 inn)  
1:00pm Bandon Tigers 1 Yoncalla Eagles 11 (6 inn)  
9:00am Pilot Rock Rockets
  (Pilot Rock)
10 Central Linn Cobras 0  details (5 Inn.)  Pilot Rock Tournament 
5:00pm Days Creek Wolves (4-11)
  (Glendale HS)
Riddle Irish (3-16)  

+ denotes neutral site